)L Sespreftften 11 met bekende personen Gabe Skroar i3 Martinytoer Fan de 1 üs hjoed I to sizzen >RD door Nederland Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - B o 1 s w a r d van J70 PYT. F 14 '1 Tj. de J. J95 130 enis, een weer e s Buorkjen is krekt if fijnste en slimste ambacht fan allegearre, alteast as der uthelle wurde sil hwat der ynsit. Róp foars: „Is immen stout?” (Tocht ’t kreast mY deadsbinaud) Güld’: „pipernuten mealle”. Jeugd is noch Ünbidoarn. Nou kin dy twa my moarn, Fan Sinteklaes fortelle! ’k Oertocht de blide tsjoen: „Wy ha Sint-klaes thüs sjoen, Hwat kin dy man mêl beare, Hy hat üs nutem brocht.” Sa joech ’t my jitris nocht, Mar dat soe oars biteare. De püde sahwat leech, (Ik smief se wit hoe heech) Allé it léste stealtsje. De jongste trije jier Draefd’ oer de keamersflier, Glüpt’ fluch yn it portealtsje. Veischljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) E R L L X E FOL FORWACHTING KLOPPE T HERT. 'k Hie my net lang bitocht, Hwat pipernuten kocht, It antlit juskes swartsje, Ik soe yn ear en deugd, Foar myn famylje-jeugd, Ris Sinteklaze boartsje. 3ec. uur EON I ij e Bounze fül op de doar, „Hjir toute jongens hoor, „Sil Inne fierder komme”? Lüd kraeid’ er wylst er seit: ,,’t Is Sinteklaes, hear heit! „Ik doch it krekt as ommel” êihinget tan dizze faktoaren: Alderearst binne hja öfhinkelik fan it ynkommen, dat arbeiders, boeren, amb'tners en frije biroppen ynbarre. Giet if dizze greate groepen goed yn it eko- nomyske, dan is der ek hwat to fortsjin- jen foar de middenstanner. As de arbei der in goed lean fortsjinje kin, as in boer goed buorket, as in ambtner reedlik libje kin, dan is der in soun founemint foar it sakelibben en de ambachtslju. Julius Platzak komt. De beroemde Ween- se tenor Julius Platzak zal binnenkort te Zeist, Leeuwarden en Arnhem concer teren. Kind verdronken. Het 6-jarige zoontje van de heer K. de Boer te Klazinaveen dat sinds Maandagavond werd vermist, is Vrijdag bij het dreggen in het kanaal opgehaald. Papiervoorra^d in lichte laaie. Vrijdag avond omstreeks 6 uur brak brand uit in de papieropslagplaats van de drukkerij firma Dijkman aan de Delft. Het vuur vond gretig voedsel. In korte tijd stond de gehele papiervoor- raad in lichter laaie. IJmuiden dode stad? Omdat het voor een reder onmogelijk is om een trawler ter visserij te zenden zonder verlies te lijden, hebben de reders te IJmuiden besloten de uit zestig schepen Jbestaande trawler- vloot in haar geheel op te leggen. Slechts die trawlers, die reeds voor een volgen de reis kolen en ijs hebben geladen, zul len nog uitvaren, waarna ook zij het lot van de overige zullen delen. zeer geslaagd worden genoemd, want toen die in Den Haag werd vertoond, was men er buitengewoon over te spre ken. Er worden nu drie copieën van ge maakt, die overal in het land zullen wor den gebruikt. Het is ook één van de ge wichtigste stappen in 't leven, het kiezen van een beroep. Elke ouder weet, welke moeilijkheden zich hierbij kunnen voor doen en er wordt dan ook veel gebruik gemaakt van onze voorlichting. Hierbij wordt tevens gedacht aan de vraag op de arbeidsmarkt. Is er dus bij een be paalde beroepenfamilie in het éne beroep meer vraag dan in het andere, dan zal men het meest gevraagde beroep kiezen, omdat dat de meeste kans geeft op werk. Rijkswerkplaatsen. Dan zijn er hier nog een tweetal belang rijke inrichtingen in Friesland en dat zijn de Rijkswerkplaatsen. Er is één in Leeuwarden en één in Surhuisterveen. Ongeschoolde arbeiders van 18 tot 40 jaar kunnen daar het beroep van tim merman of metselaar leren. Gegadigden kunnen zich hier aanmelden en worden dan getest, hetgeen in één dag kan ge- Souvereiniteitsoverdracht. De Tweede Kamer zal Dinsdag 6 December 't wets ontwerp overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië behandelen. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbet? Ilng Giro 87926 tich mar lêstich binne, dy biddelje om fan harren hwat to keapjen, oerstallich en djür faeks. Dat is in misbrük fan it middenstansbidriuw, dy’t in bulte skea docht oan de bona-fide middenstanner. Al jierren is de saneamde sanearing fan de middenstên op it aljemint, midden- sténsdiploma, fêstigingseasken binne der komd, mar jit altyd grypt mannichien, dy’t folslein oerstallich is yn in bipaeld oidriuw nei dizze stök om himsels oer- Dat wurdt fjirst to faek forgetten. Doe't ein to halden. En dan freegje om de ik dizze wike yn Easterein spriek foar doarpsbilang, haw ik der sein, dat al- linnich de bettere ütkomsten fan it boe- rebidriuw en de wurking fan de Pacht wet, foar de iene gemeente Hennaerde- radiel in forskil ütmakke fan fjouwer rnillioen goune. Dat wol sizze, dat yn 1932-’33 de totale ynkomsten fan de fiif, seistüzen h.a. mar ien rnillioen goune wiene en nou fiif. Dit jild komt yn de sirkulaesje, fan de boer nei de arbeider, nei de moalkeapman, smid, ferver en de winkelman. Dit grounkaptael lükt de grinzen foar de middenstan yn sa’n gemeente en as hja har omset reedlik meitsje wolle, moat der earst yn it grounbidriuw in fol- dwaende roulering fan jild pleats haw we. Mar as dat sa is, dan leit it foar in great part oan de middenstan seis off dit ek in oplossing fan it middenstans- probleem bringe sil. Foar alle minsken en stênnen jildt deselde wet, dat harren wurksumheden nut en gemak bringe moatte, sil it morele rjucht op in bistean fêstige wurde kinne. Men heart noch sa faken it sechje: „Ik moat dochs ek libje”. Wis, mar dan mei (men fan in soun minske 'freëjgje, dat hwat hy docht, fan bilang en foardiel is foar de mienskip. Oars hat hy nóch eko- nomysk, nóch sosiael, rjucht fan bistean. Dan komt de plicht om him yn it bi stean to helpen oprearmbistjüren en dia- konijen op. Under de saneamde midden stan komme minsken foar, dy’t net nut- Der is mar ien rop oer de greate aksje, dy’t de winkellju en sakeminsken dizze tsien dagen foar Sinteklaes opset en üt- fierd ha. It wie in boppeslach. Mei de Boargemaster oan ’e kop, stipe troch in ploechje lju, dy’t fan trochsettem en oan- pakken witte, hawwe hja in prachtich foarbyld jown fan sakelik ynsjoch en bigryp fan har posysje en fak. Yn greate ienriedigens en breed fan op set, net binaud om in bearske üt to smi- ten om in snoek to fangen, hawwe hja biwiisd, dat de stêd Boaïsert as forsoar- gingscentrum foar dizze hiele hoeke in skoander plak ynnimme kin. De meiwur- king fan in oergreat part fan de winkel lju, fan de muzykkorpsen en mannich stille krêft, joech oan it stêdsbyld in drokke geselligens, dy’t ütnoege ta keap jen en meidwaen. En al hoe min it waer faken wie, de oantreklikens fan dizze aksje woun it fier fan al dy biswieren. It hat foar mannichien in learsume les west, ek foar harren, dy’t miene, dat soks allegearre weismiten jild is en dat de lju fansels wol komme sille, as hja forlet ha. De tiden foroarje en men moat op ’e tiid de beakens forsette, oars for- rint it tij. En it is net allinnich it finan- siële gewin, dat as frucht fan dit wurk de bileanning jowt, it moat mear wêze en wurde. De Middenstan moat hjirüt leare, dat har bistean foar in great part schriftelijk eindexamen talen voor geoorloofd klaard. Vals. In Amsterdam werd een man ge arresteerd, die in een zeeliedencafé een vals tien dollarbiljet aanbood. De man van bet Arbeidsfront, H. J. Wou denberg, die door het Bijz. Gerechtshof tot levenslang was veroordeeld, zag zijn zaak dezer dagen door de Bijzondere Raad van Cassatie behandeld. De proc.- fiscaal concludeerde tot twintig jaar ge vangenisstraf. Clandestiene zender opgespoord. Een Korenmarkt te volledig in werking zijnde clandestiene 'zender hebben de PTT-recherche en de politie Woensdagavond ten huize van J. S. te Almelo aangetroffen. Wanneer Westelijk Friesland? Naar wij vernemen, zal dezer dagen het Industrie- schap Oostelijk Friesland worden opge richt, een publiekrechtelijke deelorgani satie, waarin de gemeenten van het Oos telijk deel van deze provincie zullen gaan samenwerken inzake de industria lisatie. Deze vorm van samenwerking in regionaal verband is een novum in ons land. gunst! En dan by lju fan deselde gods- tsjinstige of maetskiplike kleur biddelje om de saneamde klandyzje, dy’t foar beide in pleach is. Yn mannich ünder- diel fan de middenstan is in oerbisetting, der binne to folie en if is mis, dat party miene, dat it harren rjucht is om ek in saek to bigjinnen, omdat har heit ek sa’n saek hie. As der plak foar is en der for let fan blykt to wêzen, dan is dat bést, mar nimmen kin fan in rjucht prate. Dat men Ijeaver selsstannich is as ünderge- skiktej, dat sprekt, mar dat binne de measte arbeiders like goed. Ek de boe- rebern soene graech allegearre boer wurde en dochs moatte in bulte hwat oars sykje. In forstannich sakeman sil net mear bern yn syn saek nimme as fiwerfan hy hoopje mei meidertiid in bi- driuw jaen to kinnen; ek foar him jildt de plicht tidich foarüt to sjen en de bern yn oarewei to lieden. Alwer in krudenier, alwer in grienteman, a''wer in slachter, moat ütrinne op üngelokken as it plak him net sterk ütwreidet. Better in fikse feint of arbeider, dy’t nuttich wurk docht en de produksje forheget, as in oerstal- lige middenstanner, dy’t de distribüsje djürder en ünsympathiker makket. En dan fakman! Tsjinner fan de klanten, op ’e hichte fan syn affeareni, warber en aktyf. Allinnich de lju, dy’t it sa sjogge. fine yn it bannige middenstênsbidriuw in knap bistean en binnej maetskiplik fan greate bitsjutting. Er is werk genoeg. „Verwacht u dan, dat er wel voldoende werkobjecten zullen zijn?’’ „Er is werk genoeg. Er zijn voldoende ostelijke objecten, waarvan de uitvoe ring zeker verantwoord zou zijn. Er wordt dan ook door ons in Den Haag sterk op aangedrongen om deze werken te doen uitvoeren. Bovendien zijn we hier in Friesland begonnen aan een proef, welke goede resultaten belooft en waarmede Friesland de primeur heeft. In andere gewesten wordt ook overwo gen, hiertoe over te gaan, en dat is, dat men bij de uitvoering van grote werken in drie fasen moet inschrijven. De eerste is het werk geheel vrij uit te voeren, het tweede waarbij men wordt gebonden aan een bepaalde tijd van het jaar (met het oog op seizoen-werkeloosheid) en verder vrij en dan ten derde, dat men bij de uitvoering geen grote machines gaat gebruiken, zoals de draglines en derge lijke. Dit brengt heel wat arbeiders aan het werk en aan nuttig werk”. „Inderdaad. Maar er zijn ook nog meer afdelingen?” „Ja, zeker, en een heel belangrijke is de afdeling jeugd. Deze is voor jonge men sen beneden de 18 jaar”. „Dit herinnert me aan de film „Tussen spel en leven”, welke in opdracht van het Gew. Arbeidsbureau door Friese cineasten is vervaardigd. Hoe kwam u er toe, om die opdracht te verstrekken?” „Wij hebben hier een afdeling beroeps- keuze-voorlichting, welke ten doel heeft de mensen voor te lichten bij het kiezen van een beroep voor hun kind. Voor deze afdeling worden door de heer Kra mer en door mej. Fokkema, regelmatig lezingen gehouden op ouderavonden. Hier voelde men het tekort aan het beeld en zodoende zijn we er toe gekomen en geheel buiten bezwaar van de rijksmid- delen. Het gehele bedrag is door subsi dies van de provinciale overheid en het beuren, ’s morgens schriftelijk en ’s mid dags mondeling. Hieruit kunnen wij concluderen, of ze geschikt zijn voor timmerman dan wel voor metselaar. Echter mag hun intelligentie niet bene den een bepaald niveau liggen, want dan worden ze afgewezen”. „Dit lijkt me zeer de moeite waard en daar zou ik wel iets meer van willen we ten. Kan dat?” Als antwoord grijpt de heer Dijkstra naar de telefoon en laat zich verbinden met de heer Gorlé, directeur van de Rijkswerkplaats te Leeuwarden. De af spraak, dat ik de werkplaats zal bekij ken, is gauw gemaakt. „Wat voor u belangrijk kan zijn, hoort u dan wel van de heer Gorlé, zegt de heer Dijkstra. „Verder geloof ik, dat u nu wel een indruk heeft gekregen van het gew. Arbeidsbureau”. Inderdaad heb ik dat gekregen en ook, dat de directeur een zeer drukke werk kring heeft, want in de tijd dat ik met hem heb zitten praten, zijn er verschil lende mensen geweest. De één om wat te vragen, de ander om stukken te laten tekenen, terwijl herhaaldelijk de tele foon ’t gesprek heeft onderbroken, soms minuten lang. Merkwaardig was, dat hij na zo’n interruptie precies daar weer aanknoopte, waar de draad van het ge sprek door het rinkelen der bel was doorgeknipt. Tijdens het gehele ge sprek, dat enkele uren heeft geduurd, kreeg ik de indruk, dat van deze direc teur gezegd kon worden, dat hij was: de rechte man op de rechte plaats. H. F. F. Tien jaar tegen gifmengster. De officier van Justitie bij de rechtbank te Assen, eiste Vrijdag tegen de 44-jarige Trijntje E., gescheiden vrouw van L. S. D., te Assen, wegens poging tot moord tien jaar gevangenisstraf. De oudste inwoner van de Bommeler- waard, de heer Antonie van der Meiden, wonende D 135 te Nieuwaal bij Zalt- bommel, vierde dezer dagen zijn 100ste verjaardag. De afgelopen zomer heeft hij nog dagelijks een fikse wandeling ge maakt. Tweemaal schipbreuk. Met averij in de machinekamer is het Deense stoomschip Bess, dat Zaterdagmiddag bij Texel in nood kwam te verkeren, ’s avonds door de firma Doeksen uit Terschelling op ’n veilige plaats in het Schuitengat ge bracht. Zondagmorgen echter leed het voor de tweede maal schipbreuk, door dat het op drift raakte en zuidelijk van de Terschellinger haven aan de grond liep. Namaak-Sinterklaas gearresteerd. De Zaltbommelse politie heeft Donderdag Sinterklaas gearresteerd. De Sint had het er echter ook naar gemaakt en boven dien bleek al spoedig, dat men hier met een imitatie-Sinterklaas te maken had. Deze Sint gaf geen cadeautjes, maar eiste ze van een winkelier, z.g. voor de kindertjes. Hatta naar de Koningin. Minister Stikker heeft op zijn terugreis naar Nederland te Karatsji meegedeeld, dat Mohammed •Hatta, de republikeinse premier, zich naar Nederland zal begeven om de sou vereiniteit uit handen van de Koningin te ontvangen. Goede vangst. De douane-recherche heeft Vrijdagnacht een inval gedaan in Amsterdam in de’Tweede Helmerstraat, vaar duizenden gesmokkelde horloges verborgen bleken te zijn. De bewoner, zekere G. ten C-, werd gearresteerd en een bedrag van meer dan honderd dui zend gulden, dat hij' bij zich had, in beslag genomen. Roofoverval op juwelier. Op een juwelier in de Pieter de Hooghstraat te Amster dam is Zaterdagmorgen een roofoverval gepleegd. Het slachtoffer is met een ern stige hoofdwonde in het ziekenhuis op genomen. De dader is voortvluchtig. Tijdens voetbalwedstrijd overleden. De heer F. ten Brink, die te Almelo op de tribune van Heracles de ontmoeting He raclesAGOVV volgde, werd een mo ment vóór het ingaan van de tweede helft plotseling onwel en overleed ter plaat se. Fabriek ging verloren. Te Groningen is de fabriek van dekkleden en zeilen van de firma Gebr. Waterborg nagenoeg ge- weinig arbeid vragen, dan zal daardoor heel het arbeids-overschot weer groter wor- den. Het wordt vooral voor de arbeiders uit Oost- en Zuid-Oost Friesland weer moeilijker, daar het nog te bezien staat, of in de drukste tijden nog werk in de kleihoek zullen kunnen vinden. Uit de aard van de zaak zien we steeds uit naar mogelijkheden om deze mensen te plaatsen. Wij kunnen en willen ook niet achter de feiten aanlopen. We kun nen nu eenmaal niet volstaan met te constateren, dat de werkloosheid toe neemt. Er zijn twee dingen, waarmede het werkloosheidsvraagstuk kan worden opgelost, althans tot minder onrustba rende proporties kan worden terug ge bracht en dat zijn de industrialisatie en emigratie. Maar voorlopig zijn we nog niet zo ver met de industrialisatie, dat we de mensen al in de industrie zouden kunnen onderbrengen. Als tussenscha kel streven wij er naar, dat in versterkte mate openbare- en cultuurtechnische werken zullen worden uitgevoerd”. Bedankt. De heer A. H, J. Lovink, Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in In-I donesië, heeft de regering verzocht, hem met ingang van de datum der souve- reiniteitsoverdracht ontslag te verle-. nen. Spoorwegongeluk. Twee lange, zwaar beladen treinen zijn Vrijdagmorgen vroeg ten Oosten van Deventer op elkaar ge reden. De locomotief van de ene trein en een aantal wagons van de andere werden vernield. Vorstelijke gift. Prinses Wilhelmina heeft f 50.003 uit de opbrengst van de tentoonstelling „De Vrouw” ter beschik king gesteld voor het Nederlands sana torium te Davos. Het personeel der Ned. Spoorwegen zal geleidelijk in een tijdsverloop van ongeveer vijf jaar tot circa 32000 man worden ingekrompen. De perso neelssterkte bedraagt nu ruim 40.000 man. Werk aan de winkel. Bij Mook is men begonnen met het voorbereiden van de afgraving van zand en grint. Voor tien tallen jaren is hier werk voor velen en uit export alleen wordt een opbrengst van f 10 f 12 rnillioen aan deviezen per jaar verwacht. Geen gek idee. De brandweer te Dord recht verzocht de telefoon-abonné’s on der hun huisnummerplaat een teken aan te brengen, waardoor de burgers kunnen weten, dat in dit huis telefoon is. Hannie Schaft geëerd. Op de ere-begraaf- plaats te Bloemendaal werd de eerste Nederlandse vrouw, die door de bezet ters werd gefusilleerd, Hannie Schaft, herdacht. Niet gemakkelijk. Acht én twintig rijks- gecommitteerden hebben protest aange tekend tegen het Kon. Besluit, waarbij het gebruik van woordenboeken bij het in de klassieke wordt ver- Emigratie bedrijfsleven opgebracht. De film kan „Dan is er nog een afdeling emigratie”, vervolgt de heer Dijkstra”. Hiervan wordt ook een druk gebruik gemaakt. Mensen, die willen emigreren komen eens met ons praten. We zijn goed inge licht over de arbeidsmarkt van de di verse landen, waarheen emigratie moge lijk is. We zetten de mensen dan de voor- en ook de nadelen uiteen en wij zen er daarbij op, als het gaat om ge trouwde mannen, dat ook de vrouw ge heel met de emigratieplannen moet in stemmen, wil het een bevredigende op lossing voor hun problemen zijn. Bij het vertrek van ons bureau geven wij hen dan een gestencild blad mee, waarop in 't kort alles is uiteengezet, wat ze die nen te weten en ook een gestencild blad of bladen met de noodzakelijke dingen, die ze moeten weten van het betreffende 1 land. Ze kunnen dan thuis de zaak nog eens rustig overleggen en komen ze dan tot de conclusie, dat ze willen emigre ren, dan helpen wij hen verder met al les”: „Naar aanleiding van de emigratie. Hoe staat het met de arbeidsmarkt in Fries land?” ,De werkloosheid vertoont een stijgende lijn. Friesland is nu eenmaal een agra risch gewest, terwijl de landbouw als op- name-sector van nieuwe arbeidskrach ten vrijwel is uitgeschakeld. Ja, het is zelfs de vraag of alle arbeiders, die er nu nog emplooi vinden, daarin werk zaam zullen kunnen blijven: Dit hangt samen met de mechanisatie van de be- i drijven en ook vooral met het teeltplan. Worden er vruchten verbouwd, welke ■- De vliegtuigindustrie. De regering be sloot de mogelijkheden voor de Neder landse vliegtuigindustrie opnieuw in be handeling te laten nemen. De hogere lonen. Hoewel de voorstellen der vakcentralen om de lonen te verho gen door hei bestuur der Stichting van de Arbeid reeds ter kennis van de rege ring zijn gebracht, wordt niet verwacht, dat de verhoging nog dit jaar haar be slag zal krijgen. Dodelijk ongeval De aannemer Koeter uit Rotterdam is bij werkzaamheden op het stationsemplacement te Hoorn met zijn hoofd op een brok steen gevallen. Hoewel zijn toestand zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, is hij overle den. Bisschop van Munster bezoekt ons land. De bisschop van Munster, mgr. Michael Keller arriveerde Woensdag voor een bezoek van tien dagen in ons land. Hwat hat Dea, I ^35 n Advertentieprijs: 10 cent per mm.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1