NEDERLAND Resultaten der R.T.C. door 2e Kamer aanvaard met 71—29 stemmen Gabe Skroar Buitenlands Provinciale Kroniek I' Hl d I r SKI aat Overzicht Is zuinig met zyn cultuurgrond üs hjoed O fl to sizzen I No. 96 45e Jaargang Vrijdag 9 Dec. 1649 voort vedn. Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland OSINGA - Bo Is ward Zoals bekend is door de Hwat hat en Buorkjen is doch» ek gjin tsjoenieni. de J. oanwinnende bifolking, en om dêrnjon- TSJANO KAI SJEK 494 r ran van len). goeddeel» moet leven, neemt steeds af. Dit is een onloochenbaar feit en om daarop met nadruk de aandacht te ves tigen dient een brochure, geschreven door de heer B. de Boer te Rotterdam, Yke, na te ijpma ltske, :rsma 1949. Gos- 1949, Vieer En- Vnna Veischljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) deze nederlaag op de uitslag mo- Radio-ütstjüring foar de Friezen yn Canada. Oer de Neder lanske Wraldomrop hat de hear H. M. Gerbrandy fan Nijlën, lid fan Deputearre Steaten, in taspraek halden foar de Friezen yn Canada. Hy hat harren forteld fan de aktiviteit fan it Provinsjael Bistjür op it stik fan lén- winning en lanforbettering. Hwant emi- graesje is in needbihelp. FryslSn moat seis syn folk de kost jaen kinne. En dêr- boppe moatte wy üs tael en kultuer sjen to biwarjen, sei de hear Gerbrandy. dv tema SKI ien ran Je- in te moeten toeleggen op grotere productie van eerste levensbehoeften. Deze partij die tot heden in het Huis van Afgevaar digden van de totaal 80 zetels er 44 had, is nu gezakt op 30 zetels, de nationale (conservatieve) partij heeft nu 46 ze tels, terwijl de oude inlandse bevolking, de Maori’s, die afzonderijlk stemmen, altijd 4 zetels heeft, die de arbeiders partij ten goede komen, zodat de con servatieven tenslotte een meerderheid van 12 zetels hebben. Op zichzelf is deze Wysjinski. Russisch minister van buitenlandse za ken, heet naar Berlijn te zullen komen om te spreken over het opnemen van Oost-Duitsland in het Russische de- fensie-systeem, daar Moskou vreest dat West-Duitsland toch spoedig een eigen leger zal krijgen en in het Atlantisch pact worden opgenomen. Zowel de Westelijke geallieerden als kanselier Adenauer ontkennen dat, maar de laat ste praat er toch wel graag over. Hij wil alleen een West-Duits leger als onder deel #/an een West-Europees leger. Rijp voor een Uitnodiging dus, welke echter voorlopig nog niet zal komen. Maar op de duur waarschijnlijk wel, want op de conferentie van de landen van het At lantisch pact is besloten de West-Euro- pese verdediging tegen een aanvaller uit het Oosten, zover mogelijk naar het oosten te voeren, en dat is moeilijk te denken zonder actieve medewerking van de West-Duitsers. Zoals men zich ook een West-Europese economische sa menwerking moeilijk zonder dit land en Zln^eZand ken Je exportsifers omheech to krijen. Italië over Rhodesia nogal uitslag niet van wereldschokkende be tekenis maar men meent in deze uitslag een voorteken te zien, dat ook de mor- Het van voo>- hulpverlening Belangstelling voor het zwarte werelddeel. Koerswijziging in Nieuw Zeeland? Com- inform heeft belangstelling voor R.K. arbei ders. Wysjinski naar Berlijn? Het W.- Duilse probleem» Tsjang Kal Sjek nog hoopvol? De vergaderfcg van de Tweede Kamer der Staten Generaal beeft geduurd tot hedennacht 2 uur, alvorens tot definitie ve stemming kon worden overgegaan. Nadat een amendement van de heer Oud (VVD) inzake de minderheden was aan genomen met 62-37 stemmen, was aan neming toen reeds zo goed als zeker. Vóór stemden de KVP, PvdA, VVD en 4 leden der Chr. Hist Unie (Tilanus, van de Wetering, Jnkvr. van Stoetwegen en Kikkert), samen 71 stemmen. Tegen stemden de AR, St Geref., de heer Welter, de CPN en 5 leden der CHU, samen 29 stemmen. De aanneming geschiedde dus met 71 stemmen, dit is 4 stemmen meer dan de benodigde 2/3 der Kamer, t.w. 67 stem men. Voor het eerst in de Parlementaire ge schiedenis van ons land, namen alle 100 leden der Kamer aan de stemming deel. Na aanneming van de resultaten der R. T. C. hielden de heren Romnie, v. d. Goes van Naters, Tilanus en Oud, resp. fractie-voorzitters der KVP, PvdA, C. H. U. en VVD een korte toespraak via de Weteidzender tot de Indonesische volkeren. Jiergearkomste fan de Lanbou-Jongerein. De Lanbou-Jongerein hat him op syn jierkomste forset tsjin de sintralisaesje- sucht fan de Plattelands Jongeren Ge- schillende belangen juist af te wegen, meenschap Nederland”, dêr’t er by oan- sletten is. De P.J.G.N. moat kontakt-orgaen bliu- we en gjin wurk oanhelje, dat de oan- sletten forienings seis wol dwaen kinne, wie it bitinken. De foarsitter, de hear H. Boersma, kaem fierder op de taek £n de rjochten fan de agraryske bifolking. It komt foar har op om to foldwaen oan it forlet fan in cr. ÏN >k ier T sjang-Kai-Sjek, die de nationalistische zaak weer schijnt te leiden, beweert wel dat die zaak ten slotte zal overwinnen, maar dat lijkt Dêrfoaroer hat de plattelansbifolking ek rjocht op in likense libbensniveau as dat yn 'e greate sintra, ornearre de foarsit ter. Hoe lang soene hy en safolle oaren noch pleitsje moatte? kan voorstellen. De onderhandelingen tussen Benelux, Frankrijk en een economische unie zijn dan ook opge schort omdat Nederland de medewer king van de genoemde twee landen on misbaar acht, in tegenstelling met de Franse mening. Debatten in de Ver. Staten over de kwestie dat men door in 1943 atoom geheimen prijs gaf aan Rusland hebben nu geen practische waarde meer, vroeg of laat zouden de Russische geleerden er toch achter gekomen zijn. In China zijn de nationalisten nu eigenlijk nog al leen aangewezen op de verdediging van Formosa Gaat men naar de woonwijken, die 40 5o jaar geleden zijn gebouwd, dan ziet men hetzelfde. De latere bouw is allemaal hoger, zodat men in de meeste steden in de oude woonwijken eilanden van woningen van één- en twee verdie pingen aantreft, volkomen ingesloten door de hogere bouw van latere jaren. Bij de tegenwoordige bouw is het alsof men denkt, dat met deze bouw het einde bereikt >s. Noodgedwongen zal op die laagbouw weer hoogbouw moeten vol gen, om de eenvoudige reden, dat er voor laagbouw geen ruimte genoeg zal zijn. Tegen hetgeen in de bedoelde brochure (Uitgave van Uitgeversbedrijf Reflex te Rotterdam) is aangevoerd, zal wel het een en ander zijn in te brengen. Het zijn echter vraagstukken van het allergroot ste belang voor het Nederlandse volks bestaan en er kan dus niet genoeg aan dacht aan worden geschonken. Koos de brochure ter staving van de be weringen veelal voorbeelden iuiit het Zui den des lands, ook in eigen omgeving kan men soms waarnomen hoe roekeloos en voor lekenoog o 'nodig vaak met cul tuurgrond wordt omgesprongen. In de bezettingstijd hebben we het overigens wel geleerd ieder plekje grond te gebrui ken. Of zijn we deze les vergeten? Cominform de speciale aandacht voor de r.k. arbei ders in West-Europa gevraagd met wie de communisten samenwerking mogelijk achten. Aan r.k. zijde denkt men er echter anders over. Men kent er te goed het optreden der communisten tegen de kerk daar waar ze de macht in handen hebben; de Tsjechische bisschoppen hebben gehoorzaamheid aan de nieuwe kerkwetten geweigerd en de regering gewaarschuwd dat als er in Tsjecho- Slowakije 'n godsdienstoorlog uitbreekt als gevolg van pogingen, deze met ge weld uit te voeren, uitsluitend de rege ring hiervan de schuld draagt. Ook in Hongarije schijnt de regering thans een eed van trouw aan haar van de pries ters te hebben geëist. In Bulgarije wordt nog steeds gezuiverd, zo is de minister van binnenlandse handel, Dobref, nu ernstig berispt omdat hij de boeren te veel graan had laten houden. Uit Oost- Europa is er overigens geen groot nieuws. Nieuw-Zeeland. op de arbeiderspartij hebben behaald. Nadat de laatste 14 jaar aan het bewind is geweest, krijgen de conservatieven de eerstvolgende 3 jaar hun kans het eens met een meer vrije economie te probe ren. De arbeiderspartij had uiteraard als verkiezingsleus de voortzetting der ge leide economie waarbij men zich zou Jiergearkomste fan it (aide) Botin fan Kristi. Harmony- en Fanfarekorpsen. Dit boun, dat mei syn 80 oansletten korpsen, it greatste fan NederlAn is, stiet der mar goed foar. En der wurdt war dien, om ek yn it gehalte fan de muzyk forbettering to krijen. Us Fryske komponisten sille oan it wurk set wurde, is it doel. werd toegezonden. De Minister van Landbouw heeft bij de begrotingsdebatten onlangs in de Kamer o-a. geconstateerd, dat er niet roekeloos over de Nederlandse Cultuurgrond be schikt wordt voor onder andere doel einden dan waarvoor ze van nature be stemd is. Hiermede is de brochure het geheel on eens, zoals hieronder moge blijken. Daar is in de eerste plaats Rotterdam. Terwijl in de polder acnter de fabriek van Van Nelle uitgestrekte terreinen, eertijds vruchtbaar land, op bebouwing liggen te wachten naar verluidt zijn deze voor het beoogde doel ongeschikt bevonden worden alweer voorberei dende maatregelen getroffen om op de linker Maasoever honderden H.A. cul tuurgrond tot fabrieksterreinen voor de toekomst rijp te maken, dus voor de voedselvoorziening te vernietigen. Ver der zijn er nog de plannen voor een vliegveld, dat nog eens honderden H.A. vruchtbaar land zal opeisen, terwijl 15 km verder een behoorlijk vliegveld (Ypenburg) aanwezig is en volkomen aan de eisen voldoet. 10 minuten per auto. Het nieuwe vliegveld zal niet ren dabel zijn, terwijl Ypenburg dit al wel is. Dan is er de spooromlegging Nieuwer- kerk.Rotterdam (D.P.) waarvoor hon derden H.A. prachtig land worden ver graven, terwijl men nog niet eens weet hoe de aansluiting in Rotterdam tot stand moet worden gebracht. Deze zou dwars door de fabriek van Jamin moe ten gaan, als ook dwars door de villa wijk Kralingenl Dit zal nog wel even duren, doch inmiddels vergraaft men maar kostbare cultuurgrond, ten be hoeve van de niet rendabele spoorwe gen. Amsterdam moet en zal een kanaalver- binding met de Waal hebben, dwars door de Betuwe, weer ten koste van honderden H-A. van onze beste cultuur grond. Of het kanaal noodzakelijk is, valt te betwijfelen. Rotterdam kan de scheepvaart naar en van de Rijn voor lopig nog best aan. De dwaze rivaliteit tussen de grote Hol landse steden kost Nederland duizenden H.A. van zijn beste cultuurgrond. En waarvoor? Alleen verplaatsing van het verkeer en geen vermeerdering daarvan. Den Haag heeft bijv, grote uitbreidings plannen en een deel van het kostelijke Westland moet daaraan ten offer val len. Men zal wel moeten uitbreiden, maar waarom gaat men niet bouwen in de duinen tussen de Alexander-kazerne en het Scheveningse strand? Daar kan men nog wel een hele stad neerzetten. En het is er gezond ook, veel prettiger dan in het lagere Westland. Maar het is afgerasterd en men ziet er nooit iemand. Is het misschien militair terrein of zijn er een paar duinpannetjes met zeldzame bloempjes? vraagt de brochure. Militai ren kosten alleen maar geld en van bloempjes, behalve van de gekweekte in Aalsmeer en in de bollenstreek (ook weer cultuurgrond) kan het Nederlandse volk niet leven. Natuurmonumenten en natuurreservaten prachtig, maar niet ten koste van onze cultuurgrond die wij in de dubbele bete kenis van het woord zo broodnodig hebben. Het dure stukje spoorliin tussen Woer den en Gouda vreet ook bunders cul tuurgrond. Had men hiermee niet wat zuiniger kunnen omspringen? Aan de Brabantse kant van de Moerdijk trekt men de spoorlijn recht ten koste van cultuurgrond. De fout die onze voor vaderen hebben gemaakt, door de Moer dijk (internationaal verkeer) enkel spoor te maken, wordt er niet mee hersteld. Dat rechttrekken had men voorlopig best achterwege kunnen laten zolang er nog zoveel tijd wordt verspild aan de grens. Schiphol ligt ook aan de verkeerde kant van Amsterdam. Maar ja, de Larense hei is natuurmonument en daar mag niet aan geraakt worden. Doch met een lege maag heeft men weinig genot van natuurmo numenten. De 25 jaar geleden gemaakte fout had men in 1945 kunnen herstellen en met heel wat minder kosten op de harde bodem van het Gooi. Reist men per trein naar Leeuwarden, dan ziet men langs de lijn een verschrik kelijke graverij in de beste cultuurgrond van Nederland voor wegen en kanalen. Het is misschien allemaal erg nodig, de Lemmer en Blokzijl. De mens van de 20ste eeuw heeft het ver gebracht in zijn beheersing van de natuur. Maar niet altijd gebeurt dat on gestraft. Toen de Zuiderzee werd afge sloten, het peil werd verlaagd en een begin gemaakt werd met de aanleg van polders, waren er sommigen die waar schuwden voor de gevolgen voor de om geving. Zij hebben gelijk gekregen. Door de drooglegging van het „Suder- leech" is het grondwaterpeil in de kust streek tussen de Lemmer en Blokzijl zo zeer gedaald, dat de landerijen er daar langzamerhand slecht aan toe zijn. Het betreft vooral een gebied van een zes duizend pondemaat, en dat is geen klei nigheid. Er zijn zelfs een 125 boerderijen die verzakken en scheuren. Het Rijk zal nu proberen de schade te herstellen. Er is voorlopig ruim een mil- lioen beschikbaar gesteld voor het bou wen van gemalen, het aanleggen van stuwen en duikers, het verbeteren van de grond, het herstel van de gebouwen, enzovoort. En daar zal nog twee mil- lioen bijkomen in volgende jaren. De indrogende gronden tussc: ’and komen er voorlopig drie: in Harlin gen. Dokkum en Sneek. En de afdeling Drachten wil er ook een in het Zuid oosten van de provincie hebben, en wel te Beetsterzwaag in de Cornelia-stich- ting. Men heeft ervast f 10.000.— voor uitgetrokken. Helgolan. Sa’t men wit, hawwe de Dütskers dit Fryske eilan doedestiids ta in séfesting makke. Yn de léste oarloch wie dat fan nogal optimistsich. Het dreigement der gefolgen, de Helgolanners moasten mar Chinese communisten dat, wanneer na- in hinnekommen sykje oan. ’e fêste w&l. de Arbeiderspartij, die ook daar de la kens uitdeelt, plaats zal moeten maken voor de conservatie ren en als dat ge- oarloch noch om. Hwant de Ingelsken brüke it eilan as oefenplak foar loft- bombardeminten. Op it kongres fan na- sjonale minderheden en gewesten, dat to Versailles hélden is, hat de Fryske delegaesje foar dizze stambruorren plei te; en doe is dêr bisletten om de nedige stappen to dwaen. Mar nou hat de Dütske Bounsdei to Bonn ek bisletten om foar de Helgo lanners yn 't spier: en dêr sil it earder minder as better fan wurde. Hwant hjir leit de polityk der tsjok op. Sèls hawwe hja yn it foarige it eilén foar oarlochs- doelen yn bislach nommen, sünder rek ken to halden mei de bifolking. Dat diz ze stipe hoege de Helgolanners net botte wiis mei to wezen. gedood zijn. Toch is het Brits bestuur daar zeer verlicht, maar als men leest dat een der leiders van de inlandse be volking naar Moskou gegaan is om de beurt acht men een psychologische in steun der Russen te verkrijgen bij de ver- vloed van dediging der mensenrechten in Nigeria, der Engelse verkiezingen in 1950 vermoedt men de politieke achtergron- i gelijk, den. Die zijn er ook in Rhodesia in Oost- Afrika bij de blanke bevolking, die naar vereniging met andere gebieden streeft, omdat zij vreest dat anders de inlandse groeperingen er op de duur de macht zullen krijgen. En als men zoiets leest denkt men ook direct aan de Unie van Zuid-Afrika waar onder de regering- Malan tal van maatregelen zijn geno men om de kaffers zowel als de emi granten uit India te beletten in een of andere vorm het blanke ras de baas te worden, en waarbij dan al die netelige kwesties van mensenrechten, democra tie en rassenverschil in het geding ko men. Zoals bekend tracht de Zuid-Afri- kaanse regering haar doel met ook dik wijls weinig democratische middelen te bereiken: nog pas heeft zij een soort censuur ingevoerd om te verhinderen dat buitenlandse correspondenten voor haar onaangename beschouwingen pu bliceren. De Z. A. regering heeft ook al een conflict met de Ver. Naties omdat de laatste door het Internationaal Ge rechtshof willen doen uitmaken of de Unie met het vroegere Duitse Z.W.- Afrika maar kan doen wat het wil, ook dit is een soort koloniale beheerskwestie. Om nog even binnen de grenzen van het Britse Gemeenebest te blijven, zij nog vermeld de verkiezingsoverwinning wel ke de conservatieven in Chinese communisten dat, wanneer na- in hinnekommen sykje oan ’e fêste wê.1. tionalistische troepen zich terugtrekken En dêr swalkje hja nou trije jier nei de op gebied der buurstaten, zij daar ver volgd zullen worden, mogen die staten zich voor gezegd houden. Voorzichtig heid is hier geboden. De Voogdijraad der Ver Naties wijdde in het verleden vooral aandacht aan de koloniale toestanden in Afrika, het we relddeel dat in materiële ontwikkeling, als men de Unie van Zuid-Afrika uit zondert, sterk achteraan komt, maar dat na de oorlog meer en meer de aandacht geniet, niet in de laatste plaats om stra tegische redenen en omdat de taak der koloniale*mogendheden in Zuid-Oost- Azië min of meer aan het aflopen is. In Afrika hebben de laatste weken de Brit se koloniën Nigeria en de aandacht getrokken. de eerste, in West-Afrika gelegen, omdat daar bij stakingsonlusten heel wat mijnwerkers gen te houden verkiezingen in Australië De bevolking van Nederland is de 10 maar het stukje grond waarvan we moe- millioen gepasseerd en de oppervlakteten leven, wordt er inmiddels weer klei- cultuurgrond, waarvan deze bevolking ner door. Ondanks de droogmaking van de Wie- ringermeer en N.O.-Polder is meer cul tuurgrond verloren gegaan dan er in die jaren mee is gewonnen. Dit spreekt boekdelen. die ons ter aankondiging en bespreking Rotterdam zit verlegen met het uit de Waterweg opgebaggerde zand. Laat men eens overwegen dit zand te spuien in de Zuid-Hollandse en Zeeuwse stromen, die geen rivieren zijn, maar zeearmen, welke best gedempt kunnen worden, hetgeen een geweldige besparing zou betekenen, afgezien van de landaan winning. De woningpolltiek van de steden is vaak ook niet op de toekomst gericht. Men schijnt geen oog te hebben voor de ont wikkeling. Wanneer men de nieuwe uitleg der ste den beziet, dan aanschouwt men vrijwel overal laagbouw, hoogstens twee verdie pingen, soms zelfs maar één verdie ping. Rode Kruis-depots voor hulp verlening bij grote rampen. Rode Kruis gaat opslagplaatsen verplegingsmateriaal, etc. inrichten aan de burgerbevol king bij grote rampen. Uiteraard be staat hieraan het meest behoefte in de dichtbevolkte centra. Maar ook in Fries- Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetsllng Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87926 Uitgave van DruKKerij Fa. A. J. Thans zijn de instanties veelal sterk „ge westelijk” georiënteerd en worden de stedelijke groepen meer gehoord. Dit is niet bedoeld als een verwijt, want con centratie in de grote centra is vaak niet te voorkomen, als ’t „westen” zich maar niet aanmatigt de belangen van het plat teland te kunnen beoordelen. Zelfbe heersing, ruimte van blik, deskundig heid en begrip voor het platteland wor- Rechtsgelijkheid stad en platteland. Dit voor het platteland zo belangrijke vraagstuk werd door Prof. Dr. Ir. P. J. Bouman te Groningen belicht in de Al gemene Vergadering van de Friese Mij. van Landbouw. Er dient evenwicht te komen tussen stad en platteland en omdat de omstandighe den op velerlei terrein ten plattelande anders zijn dan in de grote centra, is formele rechtsgelijkheid voor de wet niet voldoende, maar moeten de wegen wor den uitgestippeld om te komen tot een wenselijke rechtsgelijkheid. Ieder het zijne, zij de leus, maar de be langen van stad en platteland zijn niet dezelfde en wie zijn in staat die ver- - Bolswards Nieuwsblad 1 1 P »^».»»»wwx

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1