tl r Martinytoer <tóïLs-‘l&cLS Fan de Volksvertegenwoordiging accepteert resultaten der R.T.C. door Nederland üs hjoed H Q to sizzen No. 97 45e Jaargang Dinsdag 13 Dec. 1949 Streekblad voor Weab en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A, J. O8INGA - Bo 1 sward Jn acht jaar zeer vermogend!” 9.65 7 50 8.90 Lk. PIET. 4.65 pond ading radig IN 10 I LÜM Tj. de J. 8.25 3.25 8 90 4 50 3.10 2 95 7.55 8.44 [3.73 6.74 Folie hannen meitsje wol licht wurk, mar it is de divel yn ’e itenspanne. „Loop naar de maan, das mij te grijs, Geen centen en geen kleren. Opschepper, geef me hef bewijs, Wie kan zoiets presteren? „Gelooft U niet, wat ik beweer’ ’t bewijs is op te sporen, (ia naar het stadhuis en informeer, ’k Ben in dees stad geboren!” !EE Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per mm, .Giro «7926 PELS p.kile lieve» •eft U 4.90 7.56 3.67 aeter aeter Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) TA i.— EN Vrouw verdronken. In de nabijheid van haar woning is de ongeveer 49-jarige gehuwde vrouw De V. in het Hoofdka naal te Munstersche/eld verdronken. Door de bliksem g( lood. Een 28-jarige ongehuwde boerenknecht te Woerden is verleden week door de bliksem getroffen De man was onmiddellijk dood. Een goede buur... Twee buurvrouwen te Meppel waren elkaar na een scheld partij in de haren gevlogen. De ene han teerde een broodmes als wapen, waar mee de ander nogal vrijwat verwond werd en in het ziekenhuis moest worden opgenomeni. Kat deed kindje stikken. Te Vlijmen (N.Br.) wist een kat in het wiegje van een elf weken oude zuigeling te springen en ging boven op het gezichtje van de kleine liggen, waardoor de baby is ge stikt. soles wtjes HET BEWIJS. Avond op een café-terras, Het Leidse Plein Groot-Mokum, (De ober vult hun zesde glas!) Twee heren praten, roken. De één goed vijftig welgedaan, Snoeft: „Eén kwart eeuw geleden Stond ik hier ook, zocht een bestaan, Succes! ’k Ben zeer tevreden. Twee tientjes, toen mijn gans bezit, ’k Heb hersens niet gelogen ’k Werd koopman, wil je ’t zwart op wit? „Zo,” zegt zijn jonge bitterbuur, „Dus ui hebt veei gewonnen! Ik ben een man van avontuur, Hier ook mijn pad begonnen; ’t Is mij ook voor de wind gegaan, U wilt gewiekst dan heten! Ik kwam hier zonder kleren aan, Ceen cent op mijn geweten! 'k Ben nu een jonge man van stand, ’k Laat me in een auto rijden, U als geen ander bij de hand! Och kom, man, wees bescheiden.” Na het ongeval. De regering stelt voor de ongevallenrenten met ongeveer 25 pet. te verhogen. Man slikte gebit in. De heer S. te Roo sendaal had het ongeluk tijdens de slaap zijn gebit in te slikken. In het plaatse lijke ziekenhuis slaagde men er door een defect aan een instrument niet in het ge bit weg te nemen. Dokter Versteeg te Breda echter wist het voorwerp te voor schijn te halen. Ook niet vroeg. Dezer dagen is in de gemeenterad van Markelo de begroting voor.1949 behandeld. Een der raads leden oefende critiek uit op het college van B. en W. wegens deze trage indie ning. Kerk te koop. De Eilandskerk te Amster dam, welke reeds vele jaren niet meer als zodanig wordt gebruikt, is voor f60.000 te koop. libje en wurkje sille. De boumasters binne drok oan it wurk en der lizze al plannen en tekeningen klear, ien fan de wichtichste is al yn de Twadde Keamer oannomd en sil mei koarten Wet wêze yn NederlAn en dus ek yn FryslAn. Ik bidoel de Wet op de Publykrjuchtelike Bi- driiuwsorganisaesje. In freeslik wurd, ik jow dat ta, fierst to slim foar de measte Het wemelt er. Bij de opening van het Groene Kruisgebouw te Hardingsveld is meegedeeld, dat het in een deel van de Alblasserwaard wemelt van „wilde ba kers” die bij geboorten kraamhulp ver lenen. Hiertegen wordt ernstig gewaar schuwd- Dodelijk ongeluk. Bij werkzaamheden op Hr. Ms. onderzeeboot „Zwaardvisch” die in reparatie is bij de Rotterdamse Droogdokmatschappij is Donderdag middag in de machinekamer een ver- deelstuk van de hoge-druk-Ieiding uit elkaar gesprongen. De 46-jarige bank werker J. Swart uit de Streefkerkstraat te Rotterdam werd door een ijzeren af sluiter tegen het hoofd getroffen en on middellijk gedood. Na een scherp debat heeft de hoofdste delijke gemeenteraad Donderdag» beslo ten de communistische organisatie uit Georganiseerd Overleg te verwijderen. Alleen de C.P.N.leden stemden tegen. De eieren goedkoper. Op de eiermarkt te Barneveld daalden de prijzen tot f 13 A f 16 per 100 stuks- Dit betekent een verschil in prijs van 4 tot 5 cent per ei met een 14 dagen geleden. Hopeloos. De kleine gemeente Oud-Gas- tel in West-Brabant verkeert in moei lijkheden. Van de dertien raadsleden zijn er 12 op 6 September j.l. niet rechtsgel dig beëdigd. Dit betekent, dat de wet- houdersverkiezing eigenlijk helemaal geen verkiezing is geweest en dat al'e nadien door de raad genomen besluiten geen enkele kracht bezitten. Man doodt zijn vrouw en pleegt zelf moord. Een zenuwpatiënt, J. K. te Gro ningen, die al jarenlang aan zwaarmoe digheid leed heeft Zondag in zijn woning aan de Hamburgerstraat te Groningen zijn vrouw vermoord en daarna de hand aan zich zelf geslagen. Ook hij is overleden. De man was 76 jaar oud. Brug geramd te Akkrum. Te Akkrum kwam Zaterdagmorgen een schip in aan varing met de zgn. Smalle Brug. De ge opende ophaalbrug werd door de aanva ring uit haar steunsels gelicht en kwam schuin over het water te hangen. Niet erg strijdvaardig. Op het Molenveld te Nijmegen zijn Vrijdag twintig militai ren flauw gevallen, die „in de houding” stonden bij de beëdiging van officieren. Zijn zijn onder behandeling genomen door de Militaire Geneeskundige Dienst. Geen cadeautje voor het 66-jarig be staan der K.N.V.B. Het Nederlands elf tal heeft Zondagmiddag de jubileum- wedstrijd tegen Denemarken verloren. Het was een van de slechtste wedstrij den van de oranjeploeg na de oorlog. Dat komt op de beurs aan. Dertig pro cent van degenen die een universitaire studie beginnen voltooien die studie nooit. Dit alles kost ons jaarlijks hon- derdvijftig millioen gulden. Mr. Oud .(WD) wist hieruit munt te slaan door van de Regering de toezeg ging te verkrijgen, dat de toekomst der ambtenaren in Indonesië en het zelfbe schikkingsrecht zouden worden gega randeerd. De houding der CHU-fractie illustreerde wel zeer duidelijk het merkwaardig ka rakter dezer politieke organisatie, die géén „partij” is en waarbinnen groter verscheidenheid van opvatting mogelijk blijkt dan in de andere, strenger geor- ganiserde formaties. Deze fractie was vrijwel gelijkelijk verdeeld. Het laatste argument van de Minister deed de deur dicht. Hij stelde de porte- feuillekwestie. De Regering zou staan of vallen met de aanneming van dit ont werp. Het liep naar twee uur in de morgen, toen het beslissend ogenblik was aange broken. Katholieke Volkspartij en Partij van de Arbeid stemden, zoals te verwachten was, en-bloc vóór. Een verrassing vorm de het als geheel vóórstemmen van de VVD-fractie. De Chr. Historischen waren verdeeld. Behalve 'de fractieleider, de heer Tilanus, stemden nog drie leden vóór, de andere vijf stemden tegen. De Anti-Revolutionairen, in deze zaak even Dy’t yn dizze greidhoeke syn brea for- tsjinje moat, kin mei in bytsje soun for- stan wol bigripe, dat de earste groun- slach derfoar leit yn in reedlike posysje fan it grounbidriuw hjirre, dat is: de buorkerij. Seis foar de lju, dy’t gjin forstAn en gjin aerdichheit hawwe oan lAn en fé en faeks ek gjin sympathy foar de agraryske tüke fan de Fryske mienskip, seis foar dy Ij» moat it düdlik wêze, dat hjirwei de wolfeart bigjinne moat. It is dan ek gjin tafal, dat in bijierre en bitüft sake man my dizze wike fortelde, dat hy yn de goed fjirtich jier, dat hy üt eigen ün- derfining prate koe, noch nea sa’n goede Sinteklaes meimakke hie as dit jier. In oaren ien neamde my in bruto-forkeap- sifer fan it léste healjier hwat hast net to leauwen wie en dat sief him bynam- men yn de bütenklanten. It is de ien- faldige wierheit, wy moatte it allegearre ha fan de gong fan saken yn it boere- bidriuw, nou ja, allegearre, dat is net alhiel wier, der binne ek lju, dy’t lyk as ik, har jild barre üt ft Rykslaetsje, mar dat >s in lyts mindertal en ik bin der net wis fan, dat dit op in öfstan ek alhiel frij rinne soe fan deselde oarsaek. Dêrom leit it foar de hAn, dat wy, mei of sün- der sympathy foar it boerefolk, dat docht der yn dit forbAn neat ta, great bilang ha by de gong fan saken yn dy bidriu- wen. Dat wy bliid binne, bygelyks, dat ters de communisten, stemden met hen, ofschoon om wijduiteenlopende redenen, als één man tegen, gevolgd door de Staatkundig Gereformeerden en vanzelf sprekend de heer Welter. De klok slaat twee, wanneer deze histo rische handeling is volbracht. De Tweede Kamer der Staten Generaal heeft de resultaten der Ronde Tafelcon ferentie aanvaard. De Regering zomin als haar tegenstanders, hebben er doek jes om gewonden, dat het verloop der Indonesische kwestie de verwachtingen aanvankelijk gekoesterd, in ernstige ma te heeft teleurgesteld. Maar tenslotte ging het er om, of men trachten moest, er in de gegeven omstandigheden het beste van te maken, dan wel eenvoudig weigeren en de niet te overziene gevol gen afwachten. Men heeft voor het eerste gekozen. Bij het debat inzonderheid uit de re de van de A. R. Meijerink, een der „ne gen mannen” bij de R- T C.) is wel ge- gebleken, dat deze conferentie toch het resultaat gehad heeft, dat men de Indo nesische leiders nader gekomen is en met name Hatta aan vertrouwen heeft ge wonnen. Er was tenminste een duidelijke tegenstelling te constateren tussen de felle aanvallen van Prof. Gerbrandy en de bezadigde, zakelijke critiek van de Indische expert der A. R.-fractie. En nu is het woord aan de Eerste Ka mer, die over het ontwerp, zoals het daar ligt, zonder er iets aan te kunnen ver anderen, haar „ja” of „neen” zal moeten uitspreken. Hier zijn de verhoudingen, door het ge ringer aantal leden, nog meer gespan nen, elke stem vóór of tegen telt daar dubbel! Hwat hat Gabe Skroar minsken, hwerfan it tal aloan lytser wurdt, by de oaren forlikene. Yn fyftich jier sakke it persentaesje fan 40 op 20 pet. In mindertal dus yn in mienskip, dy’t al mear en mear yndustriëel oriëntearre rekket. In mindertal, dy’t net foldwaende bisef hat fan de oergreate bitsjutting fan de steatkundige ynfloed op it libben fan elk fap uzes. Dy’t ek net foldwaende sjocht, dat hwat nou yn hegere regionen knipt wurdt, strakaensens ek sa naeid wurde sil. En as it kostüm klear is, kin men lêbje of prottelje, mar dertroch for- oaret it net mear. Hja sille it drage moat1 te, likegoed as it bilêstingpakje fan Lief- tinek. Hwat leit der mear foar de hén, dan dat men binammen de jonge keardels oan- trunet harren op to skerpen yn kennis en trochsicht yn dizze dingen. Sawol de Fryske Maetskippij as de C. B. T. B. en de A. B. T. B. jowe dêrby graech alle help en stipe oan har leden. Ik soe sa graech wolle, dat yn al dizze formiddens minsken foarme wurden, dy’t meiprate kinne en mei bislisse kinne nou’t de tiid harren ropt. Sosiael-ekonomyske kennis steatkundige foarming is gjin lükse, mar in ünmisber finderdiel fan har foarming. Reitsje hja yn dizze dingen yn it efter, dan sil syn praktyske en technyske kwa liteiten de boer fan moarn en oaremoarn net biskutte foar delgong en efterüt- setting. Het is, voorzover bekend, in de geschie denis van ons parlement nog niet eerder voorgekomen, dat alle honderd leden van de Tweede Kamer bij een stemming aanwezig waren. Maar toen, diep in de nacht van Donderdag op Vrijdag, onder gespannen stilte, Mr. Kortenhorst de na men der leden afriep, en niets anders hoorbaar was dan het woord „voor” of „tegen” ontbrak er niet één! Het heeft lang geduurd voor de Kamer zich kon uitspreken over de Indonesi sche kwestie, en toen zij daartoe einde lijk de kans kreeg, was ze reeds voor een voldongen feit gesteld. Toch heeft ze er zich niet met een Jantje-van-Leiden afgemaakt, en het hoge peil der debat ten bewees dit. Van de oppositie was het de A.R. Jan Schouten, die zijn principiële bezwaren in een uitnemend betoog uiteenzette, maar met nog meer aandacht werd de rede van zijn fractiegenoot Meijerink ge volgd, die, hoewel tegenstemmer, een aanzienlijk gematigder standpunt innam, vooral waar het ’t vertrouwen in de In donesische leiders betrof, dan zijn col lega Gerbrandy. Deze oud-miriister in het Londens kabi net, kastijdde de regering met schorpioe nen en riep onder algemene hilariteit uit, dat ook de bode van de Tweede Ka mer dit zaakje wel had kunnen opknap pen. en scherp gespannen werd de situatie een ogenblik toen hij bepaalde documenten? citeerde, waar hij, naar hij zelf toegaf, op niet geheel rechtmatige wijze was aangekomen. Het kon wel zijn, dat dit muisje nog wel eens een staartje had. Zeer fel was ook de heer Welty, die in het vuur van zijn interrupties, die hem herhaaldelijk in conflict met de voorzit ter brachten, op de banken van de P. v. d. A. belandde, hetgeen de slagvaar dige heer van der Goes v. Naters (pvda) deed constateren, dat zijn opponent toch al waf meer progressief” begon te wor den. Ds. Zandt vertolkte het volstrekt afwij zend oordeel der Staatkundig Gerefor meerden en ten slotte kwam de heer Paul de Groot, rechtstreeks uit Moskou over- gevlogen, zijn afkeuring te kennen ge ven, en Soekarno en Hatta (door andere opposanten voor communisten uitgekre ten) als kapitalisten-knechten aan de kaak stellen. Het viel niet te verwonderen, dat de Re gering deze communistische oppositie dankbaar aanvaardde in haar eigen voordeel. De heren Romme (KVP) en Van der Goes van Naters (PvdA), getuigden van hun trouw aan de Regering, maar met de meeste verwachting werd uitgezien naar de rede van Mr. van Maarsseveen, de Minister van Overzeese Gebiedsdelen. Op bijzonder handige wijze wist de be windsman een brug te slaan tussen de Regeringsopvatting en de Grondwette- lijke bezwaren van een deel der opposi tie, door te wijzen op de belangrijkheid van de géést van de Grondwet boven die van de letter. De geest van de Grond wet, zo betoogde de minister, wil sa menwerken met Indonesië, wanneer de letter van de constitutie daarmee hier en daar in strijd komt, zal de eerste de door slag moeten geven. Op eveneens zeer handige wijze wist de Minister tegenover Prof. Gerbrandy uit spraken van de stichter van diens partij. Dr. A. Kuijper, uit diens toelichting op het Program van Beginselen der A- R - partij, tégen de beweringen van zijn op ponent te gebruiken. Grote belangstelling ondervond ook de rede van de Minister van Buitenlandse Zaken, Mr. Stikker, die de ontwikkeling in het buitenland, vooral in Oost-Azië schetste. Zo tussen de regels door bleek de grote mede-verantwoordelijkheid van Enge land voor de ontwikkeling in Indonesië, terwijl de vijandige houding van de Ame rikaanse Senaat, die de koorden van de, Marshall-beurs dreigde dicht te binden,' aan duidelijkheid niets te wensen over liet. Men kan nu wel zeggen, zo be toogde de Minister, dat we ons van dit alles niets aan hadden moeten trekken, maar zouden zij, die zo spreken, de ge volgen op zich hebben durven nemen: tegenwerking in het buitenland waar van we nog maar al te veel afhankelijk zijn en wie weet welke calamiteiten in het binnenland? Naarmate de behandeling vorderde, bleek steeds duidelijker, dat de beslissing zou komen de te liggen bij de middengroe pen, de WD en de CHU. it Fryske fokfé sa yn trek is, dat it foar béste prizen forkofr wurde kin, ja, dat mannich fokker stiif stean moat, sil er de hin, dy’t de gouden aeijen leit, net slachtsje. Der wurdt grof jild bean foar goede fokbisten, binammen foar it bü- tenlAn, en sa sit der gauris by de fok kers in dübeltsje tusken de sinten. Ein- liks is it sa, dat wy hjirre troch it bet- tere fetgehalte fan de molke, troch de minsken, mar dêrmei is it net weipraten. foarsprong yn de t-b.c.bistriding, troch De agrariërs binne yn üs lAn in groep de fokprestaesjes fan geslacht op ge slacht en ek troch it feit, dat de greid- boer hjirre, yn forgeliking mei oare hoe ken fan it lAn, technysk op ’e hichte is fan syn fak, nou ek de fruchten fan dit alles, ynhelje kinne. Men kin feilich siz- ze, dat de Fryske boer hiel aerdich mei- wurke hat om syn bidriuw technysk op ’e hichte fan ’e tiid to bringen, hy wol hiel wol harkje nei echte deskundige foarljochting, hy makket foar himsels en syn bern graech gebrük fan it lAnbou- ünderwiis, hy wol hiel wol hwat nijs pre- bearje en dat alles hAldt him technysk goed op ’e hichte fan ’e tiid. Dat is alle gearre ek op syn plak, dat moat ek net wer oars. Mar dochs is der ien bilangryk ding, hweroer ik minder optimistysk bin en dat dochs nei myn miening like noadich is as syn technyske foarming. En al soe ik wol tajaen wolle, dat yn forliking mei in bulte oare hoeken ek hjiryn de Fryske agrariër net efteroan komt, bin ik dochs fan miening, dat mei de hiele boerestAn ek yn dizze kontrijen in great tokoart is oan ekonomyske, sosiale en steatkundige foarming. Dat binne foar de measte lju greate wurden, dat fiel ik wol, mar hwat der efter leit en hwat der troch oan gefaren driget, binne greate dingen. Dingen, sa wichtich en reëel, dat se nei myn fêste oertsjüging fan bislis- sende bitsjutting wurde sille foar it for- antwurde bistean fan de minsken hjirre. Der wurdt drok tekene en jif timmere oan in nij maetskiplik gebou, it gebou, hweryn jou en ik en üs bern jit mear, homogeen als hun politieke tegenvoe-1 Negen keer zo duur. De eerste naoor logse cacao-veiling, die te Amsterdam werd gehouden, bracht acht tot negen maal hogere prijzen op dan voor de oor log werden gemaakt. Emigratie. Canada zal in 1950 opnieuw Nederlandse boeren-emigranten toelaten en wel tot een aantal van tienduizend. Sommigen van deze emigranten zullen zich waarschijnlijk bij bloedverwanten, die reeds boerderijen in Canada bezit ten, voegen. Het vonnis. De hond die te Berghem 90 kippen doodbeet, is door de politie ge arresteerd en ter dood veroordeeld. Het vonnis is door de kogel voltrokken. Toe maar. Almelo is van plan een in dustrieterrein aan te leggen, dat aan alle eisen zal voldoen. Het terrein zal in ge deelten worden aangelegd. De eerste uit voering vergt reeds een bedrag van drie- kwart-millioen gulden. Met revolver en valse baard- Donderdag middag is een roofoverval gepleegd op het post-agentschap te Hoograven bij Utrecht. Eén man met een valse, zwarte baard trachtte de posttrommel met in houd te stelen, waarbij de man de juf frouw met een revolver bedreigde. De aanslag mislukte, doordat een andere bezoeker binnenkwam. Toch goede vangst De Burgemeester van Molenaarsgraaf, die aan het jagen was heeft, zonder dat hij ook maar éen schot had gelost, toch een prima vangst gedaan. Hij ontdekte n.l. tussen 't struik gewas op twee plaatsen, die drie kilo meter van elkaar verwijderd waren, een partij textiel ter waarde van tienduizend gulden en deze vondst leidde tot aan houding van een complot dieven en he lers van een grote textieldiefstal in een loods aan de IJselhaven de vorige maand gepleegd. Nationale bruidjes. Vrijdagmiddag werd op het gemeentehuis te Barneveld het huwelijk voltrokken van twee zusters en een broer uit één gezin. De 3 bruidjes waren resp. gekleed in het rood, wit en blauw. Het aantal inwoners in Nederland be droeg op 1 November 10.006.208, zo meldt het Statistisch Bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In October werden 7055 huwelijken ge sloten en 18459 kinderen geboren (van wie 298 onwettig). Er stierven 5714 per sonen. Kleine oorzaken. Bij een der meetsta tions van de Ned. Aardoliemaatschappij te Schoonebeek (Dr.) is door een gas explosie, ontstaan door het aanstrijken van een lucifer, een ernstig ongeluk ge beurd- Een zware ketel, waarin het gas zich bevond, sprong uit elkaar, waardoor een stoker zeer ernstig werd gewond. Een dode mus. Naar de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mededeelt, is het om technische re denen niet mogelijk over te gaan tot ver laging van de prijs van suiker, zoals eerst werd aangekondigd. Bolswards Nieuwsblad De keus tussen twee kwaden i ïds i )DEL 1 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1