Bethlehem II 11 to sizzen Komi laat ons naar gaan Kerstlied Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek No. ioe 45e Jaargang Vrijdag 23 Dec. 1949 I StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OS1NGA - Bo Is warri us hjoed West-Duitsland ;»cw^*t*t**c*c*:' 05 85 Van hef verdere nieuws dat de geallieerden ANTON VAN DUINKERKEN. sn AURIOL PRIJSRAADSEL. Redactie- De Moeder Gods was nog niet gekomen tot de stal, de herders hielden nog rustig hun nachtwacht in het dal. soldaten en aangereisden zaten nog neer bij de wijn, knechtjes en maagden schreden nog over paden en plein. de velden lagen nog ledig de heuvelen stil daaromtrent Efratha was nog vergeten, Bethlehem niet bekend. De Draak die rondging op aarde speurde zijn Winnaar nog niet, hef wijde gebied van de nacht had nog geen lichtend verchiet, ook brandde nog niet aan de hemel Gods teken in de Ster, nog stonden de blijde Engelen fluisterende van ver, het was de laatste avond onder het oude bewind, de eeuwen der eeuwen naderden nu tot het uur van het Kind! Der eeuwen zwellende ongeduld Ging eindelijk te bloeien aan. God heeft zijn heerlijkheid verhuld En is als kind ontstaan. Sint Joseph liep nog zoekend da deuren af in ’t dorp, de boeren bij de teerling roerden nog worp om worp. Rondom hen werd de wereld wit. God strooit zijn englen neêr als rijm. En aarzlend nam hun hart bezit Van ’t simpele geheim. De heemlen deinden licht en luid, En ’t drong hun zinnen huivrend in: God, die zich in het vlees besluit, Neemt heden een begin. De nacht stond donker om hen heen, Toen zei er één, met schorre stem, En allen rezen: ’k hoor geween! En ging naar Bethlehem! Het is gebeurd op een winterdag Des nachts om twalef uren. De kleine kudde met herders lag Te sluimeren bij de vuren. Toen klonk uit de hemel een heldere wijs: Kyriet Eleys. Maar ik en gij waren niet daarbij, Ons trokken te vele zaken Naar aardse gewichtigdoenerij, Naar wereldse vermaken Of naar onze zorgen voor drank en spijs. Kyrie Eleys. De herders hadden hun handen vol Eenvoudige geschenken, Zij gaven het Kerstkindje schapenwol En baden het: wil aan ons denken Wanneer Gij zult zijn in het paradijs. Kyrie Eleys. Wij zijn de herders niet, die in het veld Uw stem verwachtten, wij zijn de rechtelozen en verachten, die zich geen eigen steê konden verwer ven, en die niet leven kunnen en niet sterven. Wij zijn de wijzen niet, die uit de volheid van hun dromen naar Uwe schaamte kribbe zijn gekomen, wij zijn de laffen en de afgematten; angst, zorg en twijfel heten onze schat ten. Wij zijn de kinderen niet, die Uw verkleumde voetjes warmen, wij staan voor U met hulpeloze armen en onze knie heeft nimmer zich gebogen; o Kind, wil onze ledigheid gedogen! Wij hebben meer de wereld, liefgehad dan Uwe Vader, maar door de nacht kwam steeds Uw licht ons nader en heeft ons weder thuisgebracht: teza men dwalende en trouwe schapen. Amen. Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Reg. Omroep Noord 245 M. 95 45 dt 85 Hg betrekken, zal stellig van andere geal lieerde zijde verzet rijzen, zoals dat ook het geval was toen de Ver. Staten een balletje opwierpen om in Europa West- Duitsland weer een militaire rol te laten spelen, maar in het Verre Oosten zijn de verhoudingen wat anders, daar heb ben de Amerikanen in Japan veel meer in de melk te brokkelen dan de andere geallieerden. In Europa is het Amerikaanse streven om 20 kelijk, zodat ook zij geneigd zijn er aan mee te werken, dat de landen hunner vestiging zich scharen aan Chinese zij de. Dat alles schept een wei zeer ern stige toestand. „De barometer in Z.O-Azië gaat naar storm toe,” zeide Minister van Maarseveen, dan ook terecht dezer da gen in de Eerste Kamer. En dat is te er ger, nu in het Westen nog helemaal geen klaarheid bestaat omtrent hetgeen men zal doen om de communistische vloed golf in het Verre Oosten in te dammen. De Amerikaanse dr. Jessup is nu pas in opdracht van het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken in Azië om er indrukken op te doen, welke, in een rapport verwerkt, tot grondslag zullen dienen voor het bepalen van de Ameri kaanse politiek in het Verre Oosten. Daar zal dus veel kostbare tijd verloren gaan, en we zullen wel niet ver mis zijn als we wagen te veronderstellen, dat ten slotte, omdat andere middelen niet tij dig kunnen worden toegepast, de Ame rikaanse politiek er op gericht zal zijn Japan opnieuw in het Oost-Aziatische spel der machten weer een plaats te verschaffen, om te trachten snel een evenwicht te ver krijgen. Een evenwicht, dat anders niet te bereiken schijnt, omdat geen der Wes telijke machten meer over voldoende en betrouwbare steunpunten in het Verre Oosten beschikt om er een behoorlijk centrum van macht te vormen, en de Z.- O.-Aziatische landen militair niet sterk genoeg en politiek niet rijp genoeg schij nen om zelf een bolwerk te bouwen. Ook tegen een eventuele 'Amerikaanse politiek, om Japan weer in het spel te Oplossingen van ons prijsraadsel (zie ons vorig nummer) zende men vroegtij dig in, d.w.z. vóór Nieuwjaar. Welke firma had de mooiste advertentie? Het publiek is de jury. Zij vonden Jozef tranenblind, Maria afgemat van smart. Toen koosden zij en kusten 't Kind Met handen ruw en lippen hard. Wêz linich yn ’e rêch, linich yn ’e müle en redsum yn al dyn dwaen en litten, hwant de minsken, dy’t sa stiif binne as dampeallen, bliuwe op ’t selde steed stean en wurde wolris omjage. Dieper, inniger en meer geconfronteerd met eigen zieletoestand is het ontroeren de adventslied van Jan H. Eekhout als hij beldijt en bidt: God! doe dat wij U waardig zijn! Redt ons van dit hovaardig zijn. Wij hebben zelf de koers verward, Heer, naar de Haven van Uw Hart! Ach, dat Uw Ster de weg ons wijz’. Kyrie eieis Het uur van het Kind kwam! Willem de Merode vertelt het in zijn gedicht „De Herders” aldus: China klopt aan'de poort van Z.O.-Azië. Wordt Japan tegenspeler? In West-Duits land gaan de Nazi’s te keer. Overal steekt het Titoïsme de kop op. Het verdere nieuws. ver. Reeds naakt daarginds Doods felle zeis. Kyrie eieis Laat ons dit jaar de reis naar Bethlehem gaan aan de hand van onze dichters. In allerlei toonaarden hebben zij immers het Heilsfeit van Christus geboorte be zongen. Niets heeft zó tot hun verbeel ding gesproken als de Kerstnacht, niets heeft hen ook zó tot nadenken en na stamelen gebracht dan het lied der lie deren, eenmaal in de velden van Efratha gezongen. Vanuit het onbestemde komt bijv. Gabriel Smit tot de onweerstaan bare bewustwording van de adventstijd met de woorden: Bijna gaat het misten: de mensen bewegen snel en onrustig in zichzelf verdiept; het licht is traag, het houdt de stemmen tegen, de wind hangt willoos in het grauw verschiet. Wij raken langzaam los van alle dingen, niets is er, dat ons nog verbergen kan, wij zoeken overal herinneringen, maar weten er de vruchteloosheid van, tot alles uit ons hart 's weggeslagen en er niets over is, dat ons nog kent, dan, plotseling, begint een helder vragen voorzichtig eerst, wij zijn het licht ontwend, maar onweerstaanbaar groeiend door de dagen, zingend en stralend want het is Advent. zij hier vermeld de derde staatsgreep in een tijd van 9 maanden in Syrië, ditmaal was hij gericht tegen de unie met Irak, waarvoor in et parlement een meerder heid was. In Frankrijk blijft de binnen- politieke toestand moeilijk, er Snein 25 Desiimber: 1919.15. Krystmeditaesje fan Ds. R. Bijl fan Berltsum. Tiisdei 27 Desimber: Fryske iltstjüring. 18.3019. Meditaesje fan de hear Fed- de Schurer fan ’t Hearrenfean. Stimmen üt it Heitelan. Sprekker de hear Sj. van der Schaaf. 19.4020. It Fryske Jier, in oersjoch fan it libben op if Fryske mêd yn 1949. zijn voor W.-Duitslands veiligheid. Ont ruimden die troepen W.-Duitsland, dan zou trouwens de regering te Bonn zelf wel voor ’n verdediging moeten zorgen, wilde het niet door het communistische Oosten worden opgeslokt. Van die ont ruiming kan thans geen sprake zijn, te meer niet nu hier en daar in W.-Duits land ex-nazi’s toch wel weer heel fel te keer gaan. Het is toch maar heel moeilijk dat de W.-Europese samenwerking tot stand komt, in Wanneer Roel Houwink ons met deze herders vergelijkt en hoe Al te licht en Al te romantsich doen wij dit vaak niet komt hij tot een beangstigende klacht, die gelukkig toch niet uitzicht- Wij hebben U gehoond, verguisd. Heer, ied’re dag opnieuw gekruist. Wij waren klein en zwak en laf. Heer, neem de zonden van ons af. Bereidt ons tot een rechte reis Kyrie eieis Oost-Europa gaat het onder de ijzeren vuist van het Kremlin sneller, al mag men wel aanne men, dat daardoor in de satellietstaten stemmingen worden gewekt, die bij een Europese crisis Rusland nog voor grote moeilijkheden zouden kunnen plaatsen. Maar daarom verwijdert Moskou in die satellietstaten dan ook kractfiguren als in Bulgarije Kostov, die al opgehangen is. Ook in Oost-Quitsland heeft, naar ge meld wordt, het Titoïsme al zijn intrede gedaan, er is ook daar een onafhankelij ke communistische partij gevormd. fan de fraechstikken net forgetten. Yn it bigjin fan it nije jier hopet de Kommisje dizze rapporten yn wiidweidich bisprek jaen to kinnen. Undertusken binne der twa lêsmethoaden foar it oanfangslêzen ré kommen; ütjeftemüglikheden komme yn sicht. Óan in Fryske taelmethoade wurdt arbeide en oan geskikte lesboekjes Der komt dus skot yn. Onder de machthebbers en staatslieden, die Woensdag Sfalin’s 70ste verjaardag te Moskou hebben meegevierd, was ook Mao Tse-Toeng. En welk een machtheb ber is dat, hij is de leider van de com munistische legerscharen, die thans zo goed als geheel China beheersen, waar schijnlijk de grootste man dus van het grootste rijk ter wereld. Hoe zal de nieuwsgierigheid van de Westelijke staatslieden gleprikkeld zijn door deze ontmoeting tussen de geheimzinnige Sta lin die het Westen zo bitter heeft te leurgesteld door de Russische na-oorlog- se politiek en de harde en, naar men zegt even sluwe Chinees. In ieder geval zullen het geen aangename gewaarwor dingen zijn, welke de Westelijke diplo maten van deze ontmoeting hebben on dergaan. Vooral niet nu de Chinese com munisten aan de poort van Z-O'.-Azië kloppen. Er waren al geruchten, dat Siam elk ogenblik communistisch kon worden omdat het leger onbetrouwbaar was ge worden, terwijl de bevolking van dit land voor een derde deel uit Chinezen bestaat, zoals die van Malakka voor on geveer de helft, terwijl Birma welker regering de Chinese communistische re gering officieel heeft erkend Indo- China, Indonesië, de Philippijnen, grote massa’s Chinezen binnen hum grenzen hebben. Dat zijn nu wel niet allemaa' communisten, maar voor hen allen gaat een bijzondere aantrekkingskracht uit van het succes der Chinese communis ten. China neemt in hun ogen in Azië de lei ding, en dat is voor alle Chinezen, ook die welke nationalistisch voelen, aantrek- I Hwat hat Gabe Skroar Beroepschauffeurs krijgen diploma. Het bestuur van de Vereniging Veilig Verkeer voor Leeuwarden en omgeving heeft besloten aan ongeveer honderd deelnemers aan de geen-ongelukken- wedstrijd voor beroepschauffeurs het di- plofna 2 voor-een tweede jaar schade vrij rijden uit te reiken. Het eerste di ploma zal worden overhandigd aan rond 13 deelnemers, nadat zij een mondeling examen hebben afgelegd te Leeuwar den, Bolsward, Drachten, Heerenveen, Oosterwolde of Dokkum. De Prov. Staten. Friesland zal op Woensdag 26 April 1950 ter stembus gaan om de leden van de Provinciale Staten te kiezen, zo is de ze week besloten. Al hebben de provincies het recht, zelf de datum vast te stellen, waarop zij de verkiezingen voor leden van de Provin ciale Staten willen houden, ze zullen overeenkomstig de wettelijke bepalingen alle op één dag, n.l de tweede Dinsdag in Maart, de candidatenlijsten moeten vaststellen. Op 14 Maart zal dus een ieder kunnen vernemen, op wie hij zijn of haar stem zal kunnen uitbrengen. Onze landbouw. Volgens mededeling op de verleden week gehouden vergadering van het'hoofdbe stuur van de Fr. Mij. van Landbouw zal de stichting van een laboratorium voor het onderzoek van grond, gewassen en veevoeder waarschijnlijk heel spoedig zijn beslag krijgen. Daar er dringende belangen van de Frie se landbouw met dit onderzoek gemoeid zijn, is dit verblijdend nieuws. Maar hoe komt het met de Friese proef- zuivelfabriek? Er worden hoge eisen aan onze producten gesteld, en wij moe- en zo economisch mogelijk kunnen pro duceren. Dat bleek ook weer uit de re de van Mr. Linthorst Homan op de ver gadering van de Alg. Ned. Zuivelbond. Dat ook hier weer het verschil in inko- menspeil tussen landbouw en industrie naar voren kwam, ligt voor de hand. Volgens laatstgenoemde spreker is dat de oorzaak van een afneming van de plattelandsbevolking met 15 pet per jaar. Zulks moet nationaal en internationaal op de duur rampspoedige gevolgen heb ben. Afgestemd op de grens van advent en Kerstnacht, schreef A. J. D. van Oosten ons een impressie, die in eenvoudige woorden toch zo geladen en veelzeg gend is: Wij dolen tastend door de nacht Ons monden kennen slechts één klacht. Waar is de stal?.Waar blinkt de Ster?. Heer! wij vergaan...! Gij waart zo De Fryske Underwiis- fomijing. It Paedagogysk WurkforbAn fan de Fryske Akademy is to set mei de bistu- dearring van de problemen, dy’t gear- hingje mei it ynfieren van it Frysk op skoalle. In lytse kommisje bisteande üf fiif man, to witten de hearen S. Bouma, M. J. de haan, A. Roosma, H. Twerda en A. L. J. Wijtzes mei de nedige sub- kommisjes, is foar in part ré mei in stel rapporten oer de folgjende fraechstikken: dy fan ’e Proefskoailen, fan alle oare skoallen yn Fryslan, fan de oplieding fan learkrêften, fan de beukerskoallen en fan de propaganda foar it Frysk ünderwiis. Dêrby is de materiële en finansjele side een aandeel te doen leveren in de W.- Europese verdediging tijdelijk mislukt, hetgeen vooral te wijten was aan de vrees der Fransen dat de Duitsers dan weer een gevaar voor hun veiligheid zouden worden. Trouwens die vrees wordt ook in de andere W.-Europese landen gedeeld al treedt ze er minder op de voorgrond. Hier wreekt zich echter een fout van het Amerikaanse plan, dat de Duitse herbewapening, nodig geoor deeld om in W.-Europa een voldoend sterke verdediging tegen het Oosten op te bouwen, steeds als een afzonderlijk vraagstuk heeft gezien en niet als een onderdeel van de totale West-Europese verdediging. De kwestie is echter niet jioe men weer een sterk Duitsland krijgt, maar wel hoe men een sterk West-Euro pa krijgt, met een West-Europees leger, waarin ieder land zijn aandeel levert, ook West-Duitsland. In dit kader zouden vele tegenstellingen verloren gaan en zou ook een eind ge maakt worden aan de politiek van W.- Duitsland om zijn medewerking zo duur mogelijk te verkopen. Het West-Duitse parlement heeft dezer dagen, naar aanleiding van kanselier Adenauer’s uitlatingen over de mogelijk heid van Duitslands herbewapening, ver klaard, dat het die niet wenst. Wij zijn geneigd die uitspraak met een korrel zout te nemen, en gelovig stellig, dat het wel bereid zou zijn tot bewapening over te gaan wanneer hef weder het recht tot volledige medezeggingschap kreeg en ontruimd werd door de geallieerden. Zo - i 1 lang er echter geallieerde troepen in landse politieke toestand' moeilijk, er West-Duitsland zijn, menen de Duitsers wordt nu tussen regering en parlement dat de geallieerden ook aansprakelijk geworsteld om de begroting. loos is en waarmede wij deze tocht naar Bethlehem willen eindigen: Friese geschenken voor Stalin. De Friese geestverwanten van Stalin hebben de Russische ambassadeur en kele geschenken overhandigd zoor Sta lin, die zijn zeventigste verjaardag heeft gevierd. Van Achtkarspelen en Smallingerland krijgt hij een pop in Fries costuum, ver der werden hem een model van een ver grote B.M.er, vervaardigd door een scheepsbouwer uit Tijnje en een paar klompjes uit Houtigehage aangeboden. Bolswartls Nieuwsblad 00 TJï to 75 t Abonnememsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbet?lint Advertentieprijsid cent per m m Giro 87926

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1