voor Bolsward een goed jaar 3 Gabe Skroar !A O 1 Buitenlands Overzicht o üs hjoed I to sizzen 1|||| V No. 101 45 e Jaargang Vrijdag 30 Dec 1940 D il StreeKblad voor Wesb en Zuidwest Friesland Uitgave van DruKRerij Fa A. J. O SINGA - B o 1 s w a r d xxxx economisch nationalisme D U: Engeland J. G. S. BRUINSMA. 1 TRUMAN EN. IP” N nis n9 en ur was ook een jaar van veel veranderin gen. In de loop van het voorjaar hopen wij de verbouwing van de Zuivelschool aan te besteden. In nationaal verband denk ik aan de onf e Vei schijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) ik 54 nd en, :en. int. 10 >r m Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per mm. Giro 87926 radio-omroepverenigingen, van de We reldomroep, en de Regionale Omroep, van goon. Wat hen het meest opvalt, is de goede toen het in ’f begin van dit jaar de La steer in onze stad, de wil tot sainenwer- gere Technische School kon openen. Het king en de bereidheid om actief te wil len deelnemen aan het culturele leven van ons land. Van groot belang voor Bolsward is de toeneming van het toerisme. Van Juni tot September is ’t ’n lieve lust de ontelbare bussen en auto’s te zien binnenkomen. Van binnen- en buitenland komen ze aan om een indruk te krijgen van een Friese stad. Het aantal ontvangsten, officieel en niet-officieel van buitenlandse gasten neemt toe. De talen Duits, Frans en En gels kan men regelmatig! horen spre ken. Ik noem o.m. het bezoek van een 50-tal Amerikaanse Mennonisten, een groot Amerikaans bezoek onder leiding van de beroemde schrijver Edgar Clark, Truman grote bezuinigingen in die hulp zal aan brengen voor het volgend begrotings jaar, o.a. in de veronderstelling dat het herstel in ons werelddeel nu wel zo ver is, dat 't moment dat ’t zichzelf bedrui pen kan, nadert. Vooral ook omdat de Amerikaanse kiezers mopperen over de geweldige bedragen welke aan Europa worden ten koste gelegd en die zij ten slotte in de vorm van belasting moeten opbrengen, zou de president tot deze plannen zijn gedreven, terwijl dan an derzijds de Amerikaanse politieke be langstelling zwenkt naar andere we relddelen. Er schijnt dus geen geringe ontstaan, dat de dood zou kunnen wor den voor de Europese samenwerking als men in die richting voortgaat. Om zowel op de hulp aan Europa te bezui nigen als om aan bovengenoemd euvel een eind te maken hebben de Amerika nen nu voorgesteld dat de Europese landen die Marshallhulp genieten, sa men een fonds zullen vormen, waarin de Ver. Staten bereid zijn enige honder den millioenen dollars te storten; ook de deelnemende landen storten er in hun eigen geldswaarden aanzienlijke som men in, en uit dit fonds zouden dan de tekorten worden verrekend welke zou den ontstaan in 't onderling handelsver- verkeer dezer Europese landen. Deze regeling zou dat onderling verkeer zeer zeker kunnen bevorderen en de muur van economisch nationalisme zou er door kunnen worden verbroken.In de aan vang van het nieuwe jaar zal dit plan door de betrokken Europese landen worden besproken en wil de Marshall hulp een doorslaand succes worden, dan zal het in deze richting moeten gaan, hun activiteit, het onderwijzend perso- Intussen Js het ^opmerkelijk, dat terwijl neel voor al hun arbeid voor onze jeugd. Moge het jaar 1950 in alle opzichten veel heil en zegen brengen, moge het en uw gezinnen goed gaan, moge het Bolsward goed gaan. Gaarne wens ik U en in U de gehele bevolking een zalig uiteinde en een ge zegend nieuwjaar. Adempauze voor Europa. Richt Amerika de aandacht op het Oosten? Wordt de Marshallhulp beknot? Engeland het zwarte schaap. Turkse volk moet paraat blijven. ward zich naam te verwerven. Ik denk aan z’n prachtig geslaagde tentoonstel ling van Amsterdamse kunstschatten, welke door de burgemeester van Am sterdam, Mr. A. J. d’Ailly tijdens een galaconcert van het Amsterdams Con certgebouworkest in (lDe Doele” werd geopend. Nog vers in het geheugen ligt de ope ning der tentoonstelling van Limburgse kunst. Een kennismaking met wat het Zuiden op cultureel gebied presteren kan, werd ook door de Fryske Cultuer- ried op prijs gesteld door ’t arrangeren van een muziekfestival door de beste Friese muziek- en zangverenigingen in het Julianapark, waar tot besluit de we reldberoemde „Mastreechter Staar” Bols ward en zijn omgeving stormenderhand veroverde. Het gemeentebestuur is ieder jaar weer blij, wanneer het bericht krijgt van de Gedeputeerde Staten, dat de Gysbert Ja- picxpriis in Bolsward weer zal worden uitgereikt. Welnu, deze uitreiking is we! een bijzonder hoogtepunt geweest. De plechtige uitreiking op het stadhuis, de wijdingsvolle samenkomst in de Broere- kerk en de opening van de „Boekewike” zijn wederom voor Bolsward van enorme betekenis geweest. Het is niet in geld uit te drukken, noch naar waarde te schatten, wat deze cul turele gebeureniissen voor Bolsward be tekenen. Wel weten wij, dat de reclame, die hier door voor Bolsward uitgaat, uiteindelijk de welvaart van de stad ten goede moet komen. Wij beschikken gelukkig over de volle aantal leerlingen dat zich hiervoor opgaf overtrof onze verwachtingen. Directeur en leraren beijveren zich van deze school een goede school te maken. De outillage is zeer modern. Op het ogenblik worden plannen uitge werkt om een nieuwe school te bouwen in het uitbreidingsplan Noord. Voor een centrum-gemeente is het van groot belang goede onderwijsinrichtin gen te hebben. Wij verheugen ons over de uitbreiding van de Chr. Huishoudschool, evenals we blij zijn, dat de Prof. Dr. Titus Brand- sma-Stichting ons heeft medegedeeld, dat haar school met Internaat in onze stad zal worden gevestigd. het tegenbezoek van de Jonge Kerk van# 1949 was voor ons een goed jaar. Het Engeland, het verblijf in Bolsward van de deelnemers aan het Internationale Waterleidingcongres in Amsterdam, het bezoek van enige groepen Spanjaarden en dat van Indonesiërs van de Ronde Tafelconferentie, waaronder Raden Mas^ Kinste soms ris op in goede kroade to sitten komme en dy sa in ein omhegens kroadzje litte, der moatste foaral om sykje. kans te zijn, dat het bedrag voor het derde jaar van de Marshallhulp aanzien lijk zal worden beknot, hetgeen voor W.-Europa de waarschuwing inhoudt, dat de Europese landen elkaar steeds meer onderling moeten helpen, opdat het zich boven water houde. Tot nog toe is met de Marshallhulp bereikt, dat de productie in alle bij het plan betrokken landen niet alleen op gang gekomen is, maar die van voor de oorlog al over treft. Maar er is door die opvoering der productie ook een moeilijkheid gerezen tussen de Europese landen onderling. Ieder land heeft n.l. getracht zoveel mo gelijk zelf te produceren wat het nodig had, om niet in het buitenland behoe ven te kopen, m.a.w. er is een zeker heeft vorige week besloten de invoer van olie uit de dollargebieden te beperken om meer te betrekken uit streken, waar het dit product voor zijn eigen munt, het pond sterling, kan kopen en bij maat schappijen, die met Engels kapitaal werken, n.l. in het nabije en midden Oosten. De Amerikanen zijn daarover allerminst te spreken, en wijzen er voorts op dat met Marshallhulp in Europa fa brieken gebouwd zijn, die in het nabije en midden Oosten gekochte olie ver werken tot producten, waarvan de Ver. Staten tot nu toe eigenlijk het monopolie hadden. Als de Amerikanen klagen dat -e zo met hun eigen geld van buiten landse markten worden weggeconcur reerd, dan zit daar stellig wel iets in. En het zal de laatste Amerikaanse klacht ook nog wel niet zijn, want als de door de Amerikaanse regering gesteunde nlannen tot groter Europese uitvoer van allerlei artikelen naar de Ver. Staten, bevorderd door de devaluatie, slagen, zullen de Amerikaanse producenten op velerlei gebied uiting aan hun ontevre denheid gaan geven. Dat alles houdt de waarschuwing aan West-Europa in dat het, dankbaar voor de hulp welke het van de overzijde van de Oceaan mocht ontvangen, toch zal moeten trachten door onderlinge samenwerking der di verse landen en de met hen verbonden overzeese landen, zichzelf zoveel moge- liik te redden. Ook de afgelopen week bracht geen aroot nieuws op het gebied van de bui tenlandse politiek. De Zuidslavische regering heeft bekend gemaakt dat het gevaar voor militaire verwikkelingen met Rus land nog niet geheel geweken is en de Turkse minister van buitenlandse zaken heeft in een rede verklaard, dat het Turkse volk paraat moet blijven, de uit gaven voor militaire doeleinden zijn hoog doch de positie van het Turkse gebied is dan ook nog onzeker. Onge veer 200 Amerikaanse militaire deskun digen komen naar Europa om de landen van het Atlantisch pact behulpzaam te zijn bij het op gang brengen van het Amerikaanse bewapeningsprogramma. wikkeling van het Indonesische vraag stuk en de bekroning daarvan enige da gen geleden door de souvereiniteits- overdracht. In vele gezinnen heerste wederom veel vreugde over de terugkomst uit Indië van hun jongens. Gelukkig blijkt, dat zij zich weer kun nen thuis voelen in hun beroep of bedrijf en levert de weder tewerkstelling geen grote moeilijkheden op Door de vervroegde demobilisatie zullen nog vele jongemannen in de loop van het nieuwe jaar terugkomen en ik stel gaarne voor de goede traditie te hand haven en de Bolswarders, die nu nog in Indië zijn, bij de jaarwisseling het beste toe te wensen. Met weemoed gedenk ik nog Wiebren van der Spoel, de enige Bolswarder sol daat in Indonesië die niet mocht terug keren. In onze stad kwamen eveneens verande ringen. Na de gehouden verkiezing voor leden voor de gemeenteraad kwamen zes. nieuwe raadsleden. Het nieuwe college van Burgemeester en Wethouders heeft het vertrouwen van de meerderheid van de raad. Ik hoop dat het vertrouwen algemeen kan worden en dat een vruchtbare sa menwerking Bolsward zal kunnen die nen. In ’t jaar 1949 is de raad 13 maal bijeen geweest. Er werden vele belangrijke beslissingen genomen, als de steun aan de Prof .Dr. Titus Brandsma-Stichting, de aanleg van de brug bij het Schildwijk, verbou wing gymnastieklokaal, de aankoop van landerijen in het plan Noord, restaura tie van het perceel Dijkstraat 27, de wij ziging in het reglement Weeshuis, de aankoop van land bij liet Julianapark en de verplichte aansluiting op de Water leiding en de instelling van een raads commissie voor culturele zaken en het formeren van een fonds daarvoor. Ook het woningvraagstuk had de aan dacht. Het is hier haast niet de tijd, en de plaats om op dit onderwerp in te gaan. Bewondering moet men hebben voor het geduld van de woningcommissie. Er zal in onze stad nog veel gebouwd moeten worden, wil men de groei bij kunnen houden. Vooral is er behoefte aan grote en middenstandswoningen. In deze bij zondere tijden worden grote offers ge vraagd en niet altijd heeft men begrip voor het demoraliserende heen en weer reizen, voor het spook der hopeloze in- woningen en de ellende van het lange wachten op een eigen home. In 1950 zal opnieuw van de bevolking, maar ook van de woningcommissie veel gevraagd moeten worden. Het zou voor ons prettiger zijn, indien we vrij konden bouwen en vorderingen van woningen voorkomen. Gelukkig verrijst er in Bolsward een nieuw „Elim”, wordt het St. Martini- gasthuis flink*uitgebreid en bestaan er plannen om te komen tot een groter er zitten aan deze verplaatsing van het zwaartepunt van de strijd tussen Oost en West ook schaduwzijden voor ons werelddeel. Het is immers zeer wel mogelijk dat met de verplaatsing van Amerika’s grootste belangstelling van Europa naar Azië de materiële hulp welke de Ver. Staten thans aan W.- Europa verstrekken, aanmerkelijk zal verminderen. Er wordt in de Ver. Sta ten door zeer bekende journalisten be weerd dat president S. Tjondro Negoro, regent te Semarang. Voor Friesland en ook voor Nederland i bleek Bolsward geschikt voor het houden - van Bondsdagen en grote meetings. Ik denk aan de landdag van de Chr. Vrou wenbond, waar 2000 vrouwen aanwezig waren, welke na het congres letterlijk ’t stadhuis bestormden, aan de jaarverga dering van de R.K. Werkgeversvereni ging en aan het tweedaagse congres van de Schilderspatroonsvereniging „St. Lu cas” e.a- De Federatie van de oudheidkamer in Friesland hield haar jaarvergadering eveneens in Bolsward. Mij is bekend, dat op dit gebied voor de toekomst nog grote plannen bestaan, v.r. van het toe risme, naar handel en markt. De Donderdagsmarkt van Bolsward en vooral de grotere maandelijkse markten en de speciale markten, als lammeren kalveren- en paardenmarkt, mogen zich in een blijvende belangstelling verheu gen. Ook de beurs in „de Doele” wordt meer en meer trefpunt van de Zuidwesthoek. Een bijzondere vermelding is zeker waard de groots opgezette „Bolleton- gersdei”. De belangstelling welke hier voor heeft bestaan kan men practisch ’n nationale belangstelling noemen. Het be zoek van Zijne Excellentie de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening heeft daartoe zeker veel bij gedragen. Ook met onze Friese automarkt gaat ’t goed. De eerste verjaardag van deze markt bleek een succes, terwijl men in het nieuwe jaar hoopt dat de outillage waartoe de raad besloot, gereed zal zijn. De middenstand en de winkelierscom- missie heeft ’n goed en druk jaar achter de rug. Mocht in het begin van dit jaar de Multishop III zich in een goede be langstelling verheugen, de activiteit van de. zakenlieden nadien kan men verbluf fend noemen. Niet alleen hun grootse acties met Bolle- tongersdei en met Sint Nicolaas zijn be langrijk, doch ook het verfraaien en het meer service bieden, moeten wel voor de gemeenschap Bolsward van blijvend belang zijn. Bolsward als centrum staat of valt met de verbindingen naar haar omgeving. In vele opzichten zijn we voldaan, maar er blijven nog dringende wensen. We hebben ons er over verheugd, dat het L.A.B.gebouw kon worden geopend en we hopen met de Directie van de L.A.B de nog slechte verbindingen goed te regelen. Na lange jaren trouwe dienst kan men haast wel zeggen, is de N. T. M. van hier vertrokken. De moeilijkheden op de doorverbinding naar Heerenveen zijn daardoor groter geworden, maar deze hopen we op te lossen. Als een dreiging boven de welvaart van onze stad hangt nog de voorgenomen op heffing van de tramlijn d.w.z. van de spoorverbinding met Sneek. We protes teren zeer heftig hiertegen, omdat wij weten dat opheffing van deze lijn voor de welvaart van Bolsyvard nu en in de toekomst van zeer groot belang is. Niet door een ieder wordt dit belang goed gezien, evenwel zullen wij, Bolswarders, met enige ongemakken van de spoorrails ...j - o-o - I in de stad graag genoegen moeten ne- medewerking van de pers, zowel van de men_ grote als van de kleine, van bijna alle j ]\jog een ander belang zal door ons col lege onder ogen moeten worden gezien en wel het van een centraal punt laten de geïllustreerde pers en van Poly- vertrekken en aankomen van de bussen. Bolsward heeft reden tot juichen gehad Dit is een week- en geen jaaroverzicht betreffende de buitenlandse politiek. We zullen dus ook geen breedvoerige beschouwingen over het afgelopen jaar houden en willen slechts constateren, dat ook in 1949 de tegenstellingen tus sen het Westen en Rusland de wereld politiek beheersten. Scheen het aanvan kelijk dat het zwaartepunt van die te genstellingen in Europa zou liggen, de Berlijnse crisis bewees dat Rusland hier thans geen uitbarsting zoekt, en in de Europese politiek daar uitweek, waar een standhouden tot een conflict met het Westen zou hebben geleid. Nu, aan het begin van 1950 lijkt het er op, dat het zwaartepunt in de worsteling tus sen de beide wereldmachten, de Ver. Staten en Rusland, naar het Verre Oos ten, naar Azië, is verschoven, waar de grenzen der invloedssferen van West en Oost nog niet scherp afgebakend zijn, alles nog vloeiende is, en beide partijen het terrein nu trachten af te bakenen, de a.s. conferentie der ministers van het Britse Gemenebest op Ceylon houdt daarmede verband. Heeft Europa daar door wellicht een adempauze gekregen, Evenals het vorig jaar kunnen we zeg gen, dat 1949 voor Bolsward een goed jaar is geweest. Op 1 Januari van dit jaar telden wij 7521 inwoners, op vandaag 7611, een gesta dige groei, waarin we ons mogen ver heugen. 206 kinderen zagen het levenslicht, ter wijl 87 mensen hun ziel weer teruggaven aan de Schepper. Een groot aantal overledenen behoorde tot oude mensen die overweldigd werden door de in het begin van het jaar heer sende gevaarlijke griep. Het doodgaan schokt ons mensen altijd en zeker onze gemeenschap Bolsward, waar men zo intens meeleeft met eikaars verdriet. Geschokt werden wij als we hoorden, dat een pasgetrouwde vrouw stierf, dat een jong meisje op vacantie door Gods Hand werd getroffen, dat een jonge begaafde architect zijn pasbegon- nen levenswerk moest afbreken, en als een jonge moeder na het verlies van hair eigen kind ook zich zelf opofferde. Bolsward heeft in dezen medegeleefd. Het aantal huwelijken bedroeg dit Jaar 64, waarvan bijna alle ook voor het al taar werden gesloten of in de kerk wer den bevestigd. Het aantal echtscheidin gen liep terug van vier tot één. Er werden drie kinderen levenloos aan gegeven. Het jaar 1949 stond vooral in het teken van een versteviging van Bolswards po sitie. Als druk bezochte toeristenstad en vooral ook in de uitbouw van haar po sitie als belangrijk .centrum voor de Zuidwesthoek. Op cultureel gebied wist de stad Bols- Doopsgezind rusthuis. Het jaar 1949 was ook op ander gebied een goed jaar, n.l. de fabriek van de N.V. „Hollandia” Is zo goed als ver nieuwd, terwijl eerstdaags de N.V. N.- Nederlandse Margarinefabriek op volle toeren zal gaan draaien. In voorbereiding is de herziening van het uitbreidingsplan en het opstellen van een komplan voor de binnenstad. Veel aandacht zal worden besteed aan de voorziening van een goed industrie terrein. Het gemeenschapsleven bloeide weer volop. Ik dank graag al die stille wer kers, die hun vrije tijd aan de gemeen schap beschikbaar stelden. Ik maak gewag van het concours van de Chr. Muziekver. „Oranje”, van het sportevenement „Der acht van Bols ward” en andere elfstedentochten, van de feesten ter gelegenheid van het 70- jarig jubileum van Lycurgus-Wilhel mina, van de D. B. S.buurtfeesten, van de gouden jubileumfeesten van de Gro ninger visclub, van het werk van de Oratoriumvereniging, kortom, dank ik allen, die in hun verenigingen leiding geven. In het overzicht wil ik gaarne nog me moreren het afscheid van Dr. ten Cate en de vreugde -van het Katholieke be volkingsdeel van onze stad, toen weder om een hunner als bisschop door hen werd ingehaald. Ten slotte noem ik nog het grondonder zoek door de B. P. M. in hét Zuidwes telijk deel van onze provincie, waartoe een groot aantal arbeiders gedurende enige maanden in onze stad werden ge- stationneerd. De reële winst welke 1949 voor Bols ward bracht, is in het kort, meer toeris tencentrum, beter verzorgingscentrum voor de omgeving, twee scholen en een fabriek. Het was weer goed te zijn in Bolsward, wij mogen zeker God dankbaar zijn, dat alles zo gegaan is en Hem smeken ook in de- toekomst ons werk te willen ze genen. Ook dank ik de leden van de raad, voor de medewerking en activiteit. Ik hoop dat de samenwerking in 1950 wederom vruchtbaar moge zijn. Ik dank de beide Wethouders voor hun prettige samenwerking, de Secretaris en de ambtenaren voor hun ijver, de hoof den van dienst en de politie voor hun pi^dewerking. Ik dank het gehele ge- jpèentepersoneel voor hun arbeid. Ik dank de B.B.G. en de P.F.C. voor de Ver. Staten het economisch nationa lisme elders trachten te bestrijden, ze niet schromen er zich zelf aan schuldig te maken, als de omstandigheden er aanleiding toe geven. I. Hwdt hat de i/ A 9 Bolswards Nieuwsblad tl ti n |1949

Bolswards Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1