F te Gabe Skroar Martinytoer Fan de door Nederland No. 1 46e Jaargang - **<ni>dag 3 Jan. 19*0 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINGA - Bolsward de J. Wer Jit Dit „Hy üs hjoed I to sizzen bruggen geschiedt de Directeur van ■\Vonseradeel, de VeiBchljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) jaar is geen iemand, geen persoonlijk heid, geen drager van het noodlot zelfs, dat al naar het uitvalt, gunstig of on gunstig, gelukkig of ongelukkig kan maken, fortuin of pech kan brengen. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentie: rijs10 cent par m m, Giro 87920 nen het nieuwe jaar met de eerste de beste dag hun roes uit te slapen. Ze waren povere winst van deze hande ling de zorgen voor enkele uren ver geten. Er waren er en misschien zijt gij er één van, lezer die in het nieuwe jaar opnieuw deze zorgen op zich af zagen komen. Zal het komende jaar een vaste betrekking geven? Een woning? Een ge zinsleven? Een goede examenuitslag? Een voltooiing van studie? Een burger- pakje? Een hereniging met verloofde of vrouw? Vragen en nog eens vragen. Zal het nieuwe jaar werkelijk „alle din gen nieuw” maken? Wij kunnen, noch mogen deze vragen zo stellen. Het „nieuwe jaar” kan niets. Hoefolle hawwe har gelok net to grab- bele smiten, dat foar gjin goud of trien- nen wer to krijten is. BETONSTORTEN BIJ NACHT. Bovenstaande foto werd genomen tijdens het betonstorfen van een der vier brug gen in de gemeente Wonseradeel, ten behoeve van een nieuwe weg, welke achter Witmarsum langs via Grauwe Kat, Arum en Kimswerd, verbinding met Harlingen zal geven. Deze brug, de grootste van de vier, werd in ca. 20 uur gestort, meer dan 200 kub. meter beton ging door de molens en ca. 1700 zak cement werd daarbij verwerkt. De brug steunt op betonpalen van 11 tot 13 meter lengte. Totale lengte der brug ca. 35 meter, breed ca. 10 m. (een rijbaan van ca. 6 m. breedte voor het snelverkeer met daarnaast een baan van ca. 3y2 m. voor tractoren enz.). Het betonstorten geschiedde met 2 mo lens, terwijl een derde in reserve werd De earste helte fan de 20ste ieu leit efter üs. De twadde is bigoun en elts minske, famylje, groep of mienskip soe witte wolle, hwat de takomst oan goe de en weardefolle dingen bringe sil. Der is in bulte, hweryn wy neat to siz zen ha, ja winliken is der net folie, hwer- oer wy seis baes binne, wy hingje fan folie omstannichheden óf en it léste wurd is net oan de minske. Mar oan de oare kant is it nou ien kear sa, dat wy wol in boel tsjinhalde en bidjerre kinne, yn ünstjür jeije en for- grieme. Net allinnich persoanlik mar ek as mienskip. Us Boargemaster hat yn syn treflike Aldjiersrede oerdüdlik sjen litten, hwat de risseltaten wêze kinne as de positive krêften yn in mienskip activearre wurde en de kans krije dy mienskip to bifrucht- sjen. Op dizze earste nijjiersdagen, hweryn wy üs allegearre rekkenskip óffrege Ma oer de wize, hwerop wy as persoan en as mienskipslid meiwurke 'ha mei de jowne jeften, dy’t wy brüke meije, liket it my needsaeklik alle klam to lizzen op de ünmisbere grounslach fan de blide foarütgong fan stêd en omkriten, sa’t wy dy de léste tiid bilibje mochten. Hwant dit is dochs wol sa klear as hwat, dizze bloei is yn it bi- lang fan allegearre, de fortuten, hwer- troch Boalsert tsjintwurdich wer meitelt yn de rige fan stedden en plakken, bin- gehouden. Maar dat de molens alleen het werk niet kunnen doen, blijkt wel hieruit, dat ca. 35 man nodig waren om de grondstoffen via de molens in de be kisting te krijgen en de beton direct ai te werken. Het storten moest in één ruk doprgaan, zodat de mensen bij ploegen werden afgelost, en dan gelegenheid hadden te schaften en het nuttigen van één- of- meer- borden snert met worst, door de heer Hofstra van Witmarsum klaar gemaakt. De bouw van deze onder toezicht vart gemeentewerken in heer M. Zijlstra, met zijn opzichters en de werken worden uitgevoerd door de h.h. J. de Vries, C. Kuiper en J. Jor- ritsma, aannemers te Pingjum en Bols ward. (Foto Boersma, Pingjum). ne foar elts to sjen. En likegoed mei men sizze, dat it plattelên aerdich by de berch opgien is. Dizze grounslach is, dat men net allin nich each hat foar persoanlike bilangen en groepsforlangens, mar dat men dizze neistribbet yn mienskipsforbdn. It alge- mien bilang fan dy mienskip is yn man- nich opsicht de som fan de groepsbilan- gen, mar it is ek mear. Soene wy net herder komme as eltse groep foar eigen dingen wurkje to litten, dan duorret it mar in dei en in moarnsskoft of it is ien rüzje, allegear rüzje. As men net bliid wêze kin om de dingen, dy’t in oarstinkende groep mei rjocht .bliid meitsje, dan mist men it goede mien- skipsfielen. Dy’t dat wol hat, is bliid mei de oprjuchting fan in Ambachtsskoalle, dy’t op neutrale grounslach stiet, mei de forgreating fan de Chr. Hüshéldskoalle en de takomstige festiging fan in R.K. Middelbere "Skoalle. Hwant allegearre hat dizze ynstellingen neist har earste doel in positive ynfloed op de mienskip: Boalsert. Dit haldt net yn, dat men likefolle sym pathy ha soe foar eltse ynstelling. It sprekt as in boek, dat dit net sa is. Mar dy’ it positive, earlike wurk fan in bi- paelde groep net mei goede eagen sjen kin, hat in forkeard sté yn it hert. Hy is lyts, sektarysk, fanatyk, likefolle oft hy him ta de iene of de oare groep rek- kent. En dit is it greate gefaer foar eltse mienskip. Hwat Boalsert de léste jierren op sa’n treflike wize birikt hat, is to tankjen oan de minsken, dy’t har ren rounom foarspanden, hwer’t de stêd bilang by hie en dy’t har groepsbilanr gen derby ynskeakelden. lendracht jowt macht, mar twaspjalt brekt krêft. It freget styl, inerlike biskaving en karak ter om sa to libjen. Men moat de natuerlike driften it swijen oplizze, net tajaen oan slüchslimme en jaloerske ynbliezingen, mar jimmer ré wêze to helpen en to tsjinjen as it om Op het moment dat wij dit schrijven wijst de kalender nog 1949, als U dit leest is de halve eeuw waarin wij ons thans bevinden, reeds afgesloten. Een nieuwe maand, een nieuw jaar, een nieu we halve eeuw liggen dan voor ons. Wat zal 1950 ons brengen? Het is het jaar genoemd, waarin de be slissingen zullen vallen. Hoe zal de toestand zich ontwikkelen? Hoe komt het met Oosterse en Westerse machten? Hoe met de verhouding tussen Nederland en Indonesië? Zal er sprake zijn van een verbroede ring, van een schouder aan schouder staan? Of zal 1950 opnieuw een jaar worden van teleurstellingen en tegen slagen? Internationaal, nationaal? Goed noch kwaad kan het. Het nieuwe Hoe zal de toekomst zijn voor ons per- soonlijk en voor de kleinere levensge meenschappen, waartoe wij behoren? Vele vragen bestormen ons. Een nieuw jaar, een nieuwe halve eeuw. Van alles wat nieuw is, gaat gewoonlijk een onweerstaanbare bekoring uit. Als straks de nieuwe lente komt met het nieuwe jonge groem, nieuwe reine bloe sems, met de nieuwe dartelende lam metjes in de wei, halen we weer dieper adem. Is niet als bij de kinderen onze hand gauw gevuld? Een kind beleeft immers op school reeds de vreugde van in een nieuwe klas te mogen komen, een nieuw leesboek te mogen ontvangen, in een nieuw schrift te mogen schrijven. Alles wat nieuw is, is van verwachtingen vol. En werkelijk, het is een prettig gevoel woorden en zinnen neer te schrijven, die tezamen het eerste artikel zullen vormen in een nieuwe jaargang van ons blad. Of is het toch met gemengde gevoelens, dat wij dit doen? 1 Januari 1950 een mijlpaal. Ja, een mijlpaal op de levensweg mis schien, maar de weg zelf gaat dóór en maakt bij deze mijlpaal geen kromming Gaat het in de goede richting? Met deze wereld, met ons land en volk, met ons gezin en met ons persoonlijk, met ons werk en met... ja met geheel ons be staan? Wij treden het nieuwe jaar in, misschien met een zee van goede voornemens, misschien even met het gevoel, dat we de last van 1949 van ons af kunnen V'erpen en opnieuw een begin gaan ma ken. Het is niet moeilijk hier enige gemeen plaatsen en traditionele gezegden af te laten drukken. Het is eveneens vrij gemakkelijk zo bij de jaarwisseling enige sentimentele woorden te gebruiken om een zekere stemming te kweken, te koesteren mis schien. Maar daarmee is toch niet uitgedrukt wat op dit moment in ons om gaat. Als U dit leest is ’t nieuwe jaar al weer enige dagen oud. De tijd gaat zo ont zettend snel. Dat ontdekten we onlangs toen we op een grote klok een grote secondewijzer met vaart zijn cirkelboog zagen beschrijven, dat ontdekken we opnieuw nu dit artikel uit onze pen vloeit. Toen we het aanvingen, was het nog 1949, nu we nauwelijks een paar bladzijden vol hebben geschreven, heb ben de vreugdeschoten, die 1950 een welkom toeriepen, reeds weerklonken. Het oude jaar is „tijdens de operatie overleden”, het levende 1949 is ons on der de handen weggegleden, het is his torie geworden, onweerstaanbaar. Het nieuwe is reeds daar en spoedt zich inmiddels voort. Is het niet alsof de jaren en de eeuwen over elkaar heen gaan tuimelen van en kel snelheid? Maakt de overgang van oud en nieuw op ons nog dezelfde stemmige indruk van voorheen, of is het zo, dat we als het ware de nieuwe jaren aan de lopende band gaan verwerken? Leven we nog of worden we geleefd? Het nieuwe jaar is daar en het is zelf reeds weer oud, vóór we het beseffen; vóór we het kunnen grijpen, glipt het ons opnieuw tussen de vingers door. Het „nieuwe” wat zo behoorlijk leek, blijkt een vernisje, een gesuggereerd kleurtje, dat maar al te spoedig ver bleekt. Zoals een nieuw leesboek spoedig is beduimeld in op de eerste bladzijde van een nieuw schrift soms een inktvlek valt, die de haren des onderwijzers ten ber ge doet rijzen, zo is ook het nieuwe jaar dat zo rein leek, en zo smetteloos, vaak maar al te gauw bezoedeld of is de domper gezet op al te ongemotiveerd optimisme. Er waren er die direct na twaalven met een stuk in de kraag en ver over hun biertje naar huis waggelden, zij begon- goede dingen giet. Dy koerts sil men ek net wizigje meije as de iene of oare bu ten syn boekje giet. Dan forliest men it rjocht om it bigjinnende kwea oan to pakken en to korrigeren. Hoek halde en jimmeroan sjen litte, dat men rounom it mienskipsbilang sjen wol. Derby oan elts groep gunne, hwat men foar jinsels billik achtet. Dat is in geve grounslach. „Utrique fi- delis”. Oan beide trou, oan rjuchting en groep, mar net minder oan de hiele mienskip. It is as yn in flinke hüshal- ding mei de bern. Hjoed kin de iene hwat krije en móarn de oare, mar it moat rjuchtfeardich wêze en de iene mei de oare de dingen net forgunne. Elts moat neist en nei eigen, ré wêze om sines to dwaen, dat de hiele hüs- hêlding syn gerak kriget. Dan is der in echt famyijelibben. Boalsert is in stêd om der jaloersk op to wêzen. Hjir bin ne hiel hwat minsken, dy’t alle dagen blyk jowe fan it goede mienskipsbisef. It is de kearn fan heech gehalte. Elts hat bilang en foardiel by har wurkjen en it oergreate part fan de ynwenners stelt har wurk tige op priis. De béste winsk foar alle ynwenners fan de stêd is dizze, dat 1950 dizze geast groeijen sjocht yn omfang en djipte, dat it üs biwarret foar it lytse en binypte kreau- wen, dat er in greatc ienriedichheit bliu- we mei, oer en wer weardearring en heechachting. Hwant dat is de groun slach fan it folie moaije en hoopjaende yn it öfroune jier en sil ek de frucht- bere groun wêze foar trochsettende groei en nije blide dagen yn 1950. Dat ek de plattelansmienskip allinnich lans dizze wei komme kin, hwer’t hja wêze moat, dat ek it boerefolk gjin grea ter fijan hat as fanatike trochdriuwerij om. eigen eare of dy fan eigen groep, dat hawwe de forroune jierren aloan sjen litten. lenheit is net müglik, mar iendracht is der altyd to min. Tj. de J. Woensdagmorgen is het opschrift „Mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen” van het gebouw Plein 1 te Den Haag verwijderd. Thans zal het ministerie de naam dragen van „Ministerie voor Unie- aangelegenheden en Overzeese Rijks- delen”. Als het maar helpt. Middenstanders in Twente gaven gezamenlijk een vlug schrift uit om de afnemers op te wek ken, contant te betalen. Goed resultaat. Van de 1055 candidaten middenstandsexamen Nederl. strijd krachten Overzee geëxamineerd, slaag den er 745. Tragisch. Bij het omkappen van bo men is te Junne (gem. Ommen) de ar beider H. J. Veldman uit Den Ham door een neervallende boom getroffen. In zorgwekkende toestand werd het slacht offer naar het ziekenhuis te Almelo over gebracht, waar V. Woensdagmorgen vroeg is overleden. De regeringsvoorlichtingsdienst heeft ’n film vervaardigd over het ontstaan en de groei van de Noord-Oostpolder. Deze film, welke „Der zee ontrukt” wordt ge noemd, laat voorts belangrijke momen ten uit de wordingsgeschiedenis van het nieuwe land zien. Margarine niet duurder. Het ligt niet *n de bedoeling van de regering de marga- rineprijs per 1 Januari te verhogen. „FOLLE LOK EN SEINE”. Myn jongestiid, 'k Sjoch my, fluch, bliid, troch de buorren rinnen. Oan eltse doar Soms fül to skoar, Ien ,,’t Nijjier óf to winnen”. Myn winsk hie krêft, ’k Longre op in jeft, Wachte Kom goede jowers. Wie ’t „lean” ien sint, ’k Tocht, stik dan fint; Tanke oerdwealsk foar fjouwer. It fleach sa’n dei, Troch elk homeij’ Joech neat om Hike hounen. Om rein of kjeld, De opbringst teld. Ryk mei sa’n oardel goune. Great! ’t Brükme bliuwt, Men plakt, men skreaut, Oan famkes, sibben, maten, Tichtby of fier, „Lokkich Nijjier”, bosken aensichtkaerten. Winsk üt it hert? In slimme set? Neilitten jowt faek lijen? In izeren noarm? In deade foarm? ’n Wyt fuotsje earn’ to krijen? Hiwa rfikf h spoar,' Wit de ien fan d ’oar? leit der yn bisletten: (miend of net-miend) Tankber forstieru, (sy) hat my net forgetten”. PYT. Kazerne voor luchtmacht in Appinge- dam. Op 15 Februari a.s. zal te Ap- pingedam de kazerne voor de lucht macht officieel worden geopend. Driftige onderwijzer veroordeeld. Een gymnastiekonderwijzer te Assen werd veroordeeld tot een geldboete van f 50 of 20 d. h. 1 m. voorw. gev.straf en tot betaling van een schadevergoeding van f 100, omdat hij tijdens een les in een driftbui een scholier zodanig mishandel de, dat de jongen een hersenschudding, twee gekneusde ribben en enkele bloed uitstortingen opliep. Te water gelaten. Het 7500 ton grote motorschip „Karimare”, voor Franse re kening bij „De Schelde” te Vlissingen gebouwd, is te water gr'aten. Nog tienduizend onderduikers. Medege deeld wordt, dat er m Nederland nog ongeveer 10.000 politieke delinquenten zoek zijn. Het pasje. In verband met het Kerst en Nieuwjaarsverlof zijn de militaire re- tourbiijetten ditmaal geldig tot 4 Janu ari. Allemaal een stuivertje. De stichting „Het vierde Prinsenkind” vraagt, op 18 Februari, de verjaardag van prinses Ma rijke, van ieder schoolkind een stuiver om met dit geld een aantal jeugdige oorlogsslachtoffers een onbezorgde va- cantie te geven. We kunnen elkaar nog zo veel „Geluk kig nieuwjaar” wensen, op zich zelf ge nomen is dit niets dan een weliswaar vriendelijk, maar toch inhoudloos ge baar. Tenminste als we bedoelen, dat het jaar alszodanig geluk zal brengen. Het kan niet gelukkig maken, gelukkig zijn kan het echter wel. En dat kan enkel omdat er een Iemand is die het van zich zelf gezegd en ge tuigd heeft: „Ziet, Ik maak alle din gen nieuw.” Het „Veel heil en zegen” zij ons meer dan een klank, meer dan een tot cliché- uijdrukking geworden wens, het zij ons niet meer en niet minder, dan wat het wil zijn: een bede. Samen treden wij dan het nieuwe jaar weer vol vertrouwen binnen, kranten schrijvers en krantenlezers. Wij zullen weer blocnote na blocnote en U weer kolom na kolom gaan ver werken. Wij zullen onze aandacht weer richten op het gebeuren in werelddelen, landen, provincies, steden, dorpen en gehuchten. Wij zullen lief en leed weer samen delen, blijde en wellicht ook droe ve tijdingen brengen. Wij hopen ook in het komende jaar weer uw huisvriend te zijn en wensen U en de Uwen een recht gezegend 1950. Handhaving rijverbod? Het Christelijk Nationaal Vakverbond, van mening, dat het Zondagsrijverbod de Zondagsrust belangrijk bevordert, heeft de Raad van Ministers verzocht, ook na 1 Januari dit verbod te handhaven. Royaal. Een bezoekster van de Vrij- dagsmarkt te Emmen kwam tot de ont dekking, dat zij een tas, die bijna f 1300 bevatte, had verloren. Zij had echter ge luk. Bij haar speurtocht vond zij haar bezit terug bij een der kramen De eige naar had zich namelijk over de vondst, ontfermd. Met een dankbare blik nam de eigenaresse het reeds verloren ge waande eigendom weer in ontvangst en beloonde de eerlijke vinder met.één gulden. Broekman is begonnen. Kees Broekman heef Zondag tijdens de training de 5000 meter afgelegd in 8 min. 33 sec. De Zweed Hallquist deed over dezelfde af stand 8 min. 38 sec. Droeve Oudejaarsavond. Tijdens het oliebollen bakken bij de familie Bos te Aalsmeer op Oudejaarsavond vielen een twee- en vierjarig kind van de stoel, waarop ze samen zaten en kwamen daarbij tegen de kachel aan. In de val greep een der kinderten de op de kachel staande schaal beet, die gevuld was met gloeiende olie. De kinderen moesten met ernstige brandwonden naar het zieken huis. Machinist door hagel getroffen. Met 2 zoons was de Hilversummer M. de W. Vrijdagmiddag op de hei bij Anna’s Hoe ve aan het jagen. Op een gegeven ogen blik schoot hij zijn buks af, juist toen een trein passeerde. De machinist werd door twee korrels hagel vlak onder de ogen getroffen. Daar het incident zich juist op Baarns grondgebied afspeelde, is De W. ter beschikking van de Baarn- se politie gesteld. Zevenjarig kindje verbrand. Zondag avond omstreeks 8 uur is brand uitge broken in het vooronder van een te Sas van Gent liggend sleepschip. Ofschoon de brandweer het vuur spoedig meester was, kon niet worden verhinderd, dat ’n 7-jarig kind, dat daar te slapen lag, in de vlammen omkwam. Bolswards Nieuwsblad Alle dingen nieuw! Hwat hat I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1