Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek üs hjoed Q Q to sizzen I 46e Jaargang No. 2 Vrijdag 6 Jan, 1950 Uitgave van DruRKerij Fa A.J.OSINGA - Bohward er wel eens over nage- Kwasi blijmoedig eens over nage- de J. ten goede komt aan het peil van uw zo BIDAULT communisten en beslissin- komt u natuurlijk telkens het „van een lo(o)tje getikt” worden tegen. doel”. Heeft Friese avond. 's Avonds was het feest. Op verzoek van het hoofdbestuur was aan de Leeu- Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87926 zich tevens uit voor kosteloos onderwijs bij de opleiding. In de huishoudelijke zitting werd ten aanzien van het salarisvraagstuk een motie aangenomen, welke ter kennis van de Regering en de pers zal worden ge bracht. Klaei dy kreas en dimmen en sa moai, datst altyd noch moaijer bitelje kinste. „culturele” vereniging? Ziezo, daar staat het dan zwart op wit. Een mes, dat aan vier kanten snijdt en vier vragen, die te denken geven. De laatste vier zouden trouwens nog met gemak zijn te vermeerderen. Moet men principiële tegenstanders van het loten dié deze „attractie” niet hebben ge wenst en verwacht 20 maar trachten over te halen of „voor schut” te zetten. Moet men de vergaderingen, die vaak toch al zo lang duren, er door gaan rekken? Is het uit moreel oogpunt wel veroorloofd bijv, de middenstanders te gen elkaar uit te spelenk m. a. w. A iets te laten geven, omdat B het ook doet en omgekeerd? Is het verantwoord te speculeren op de „gokzucht” van het publiek? Enz. enz. Misschien zegt U na lezing van dit epistel, dat de schrijver zelf van lotje getikt is. Kan er nu niets meer „op door”? Mag men nu nooit eens een aar digheidje hebben? Mag iedere vereni ging niet zelf uitmaken of men loten wil of niet? Natuurlijk mag iedere ver eniging dat en natuurlijk krijgt u geen proces verbaal noch van ons, noch van de politie als u met (aangevraagde en toegestane) loterijtjes doorgaat. Maar de pers is er nu eenmaal ook om af en toe eens een mening te laten horen, om de vinger eens op een wondeplek te leggen, om zoiets als volksvoorlich ting en beïnvloeding van de publieke opinie te plegen. Uit dien hoofde is bo venstaande geschreven. Het N. O. V.-congres te Leeuwarden. De Nederlandse Onderwijzersvereniging, de grote landelijke organisatie van leer krachten bij het Openbaar Onderwijs die in 1946 tot stand kwam na de fusie tussen het N. O. G. en „de Bond”, hield in de laatste week van het voorbije jaar haar driedaagse algemene vergadering in de Harmonie te Leeuwarden. Het congres, dat uitstekend geslaagd is, had verschillende hoogtepunten. Daar waren allereerst de magistrale openingsrede van voorzitter Zevenber gen, die zijn laatste algemene vergade ring presideerde en de begroetingen van genodigden en buitenlandse vertegen woordigers uit Engeland, België, Frank rijk en Indonesië. De toespraak van laatstgenoemde in het bijzonder oogstte een zeer warm en langdurig applaus. Verder werden op de eerste dag inlei dingen gehouden over organisatorische aangelegenheden. Het voorstel tot stichting van een staat kundig paedagogische werkgemeen schap werd teruggenomen. De behoefte hieraan werd niet gevoeld. Bij de taak om ook op school harmo nische mensen te vormen, die weet heb ben van de grondpijlers ener nieuwe maatschappij: waarheid, gerechtigheid en liefde, moet het versterken van de internationale banden, het in betekenis doen verminderen van de nationale gren zen, het propageren van een interna tionale rechtsorde, U. N. O., enz., de volle aandacht hebben. De afd. Meppel wilde de politieke de linquenten, die weer voor de klas mogen staan de gelegenheid geven als lid van de N. O. V. toe te treden. Dit voorstel had te voren op vergaderingen en in de vakpers al heel wat beroering gewekt. Het congres verwierp het na een vrij bewogen debat met grote meerderheid. De tweede dag ving aan met een inlei ding van de heer Evers over de instel ling van een paedagogisch centrum met een maandelijks verschijnend orgaan over onderwijs en opvoeding. Met alge mene stemmen werd hiertoe besloten. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen krachtig te ijveren voor het herstel van de grondwettelijke rechten der gehuw de onderwijzeres. De vergadering sprak als het wellicht in uw woordenboek staat gespeld: om het „lootje”. toestand in Azië onderwerp van bespre king zal zijn. De vertegenwoordigers van India daar zullen trouwens niet ge diend zijn van de uitlating van de nieu we Australische minister van buiten landse zaken, die op weg naar deze con ferentie, al heeft verkondigd dat Australië en Nieuw-Zeeland de leiding in Z.O. Azië zouden moeten nemen en met Amerika samenwerkend er de boel wel zouden redderen. Daar over zal India wel het nodige ter confe rentie hebben te zeggen. Misschien zal ter conferentie ook tussen India en Aus tralië gedebatteerd worden over de Indo nesische eis dat Nederlands Nieuw Gui nea in de Ver. Staten van Indonesië op- genomen wordt. Zijn de Australiërs, die het andere deel van Nieuw Guinea be heersen, daarop erg gesteld? En aan de orde kan ook komen het geschil tussen India en Pakistan over Kasjmir, waar uit een oorlog dreigt voort te komen als er niet spoedig een oplossing wordt gevonden. De kloof wordt nog vergroot door al lerlei andere geschillen, o.a. is India wel, Pakistan niet met de Engelse deva luatie meegegaan, met als gevolg stil stand van het handelsverkeer tussen deze twee op elkaar aangewezen lan den. Pakistan krijgt thans inplaats van kolen uit India, kolen uit Polen! En om nog even op Australië terug te komen: in teressant is de neiging van dat deel van het Gemenebest om zich in de Aziati sche kwestie meer op Amerika te oriën teren wel. De vraag is echter of deze beide landen het eens kunnen worden over de positie van Japan in het spel der machten in Azië. Amerika wil Ja pan als sterke pion in dat spel betrek ken en als het zelf om politieke redenen het strategisch gewichtige Formosa niet in handen houden kan, het bij het vre desverdrag met Japan weer aan dat rijk toewijzen, waartoe het ook jarenlang behoorde, al is het na de oorlog aan China beloofd. Maar hoe denkt Austra lië over een opnieuw bewapend Japan dat voor de Ver. Staten in Ó-ost-Azië de land de Chinese communistische rege ring wel zal erkennen en de Ver. Staten dat voorlopig in ieder geval niet zullen doen. Men zal aan Westelijke zijde natuurlijk zo weinig mogelijk de aandacht laten vallen op dit verschil van inzicht, maar het is er toch maar. Nu is het inderdaad zeer moeilijk om ten opzichte van het Verre Oosten jeen politiek te vormen. Het beeld is ingewikkeld en heeft voor de Ver. Staten aspecten van binnen- en buitenlands politieke aard. Aan het eind van dit jaar zijn er in de Ver. Staten congresverkiezingen en de republikeinen zetten er alles op om dan de baas te worden. Daarom trachten een aantal hunner leiders de kiezers in het gevlij te komen, door hun enerzijds beperking van de Marshallhulp te beloven om be lastingverhoging te voorkomen en an derzijds op hun communistenvrees te speculeren, door te eisen, dat de Ver. Staten de Chinese communistische re gering niet zullen erkennen en Tsjang Kai Sjek in zijn laatste bolwerk op For mosa zullen blijven steunen met wa- penleveringen en desnoods de Ameri kaanse vloot zullen inzetten om een communistische landing op Formosa te verhinderen. Hoewel enkele staatslieden uit Trumans omgeving dit standpunt ook innemen, schijnt voorlopig de officiële Amerikaanse politiek er op gericht de zaken slepende te houden: geen erken ning van de Chinese communistische regering, voortzetting van de steun aan Tsjang Kai Sjek, om te zien wat hij er van maakt, doch geen directe Ame- kaanse deelneming aan de strijd tegen warder afdeling verzocht een avond te beleggen met een Fries karakter. De zeer talrijke aanwezigen hebben kunnen ge nieten van fragmenten uit „Fryske Trou” en de Skotse Trije, uitgevoerd door leden van het „Ljouwerter Krite- toaniel” (de „Skotse” moest worden herhaald), rhythmische dans onder lei ding van mevr. Smit-Heybrock, zang van de heer G. Visser met piano-begeleiding van mej. J. Glastra en het optreden van de Fryslan-sjongers, de gebr. Krips en B. van der Wal. Vooral laatstgenoemde was als conferencier van de avond on verbeterlijk. Het salonorkest „Sinnema’ zorgde voor entre-acte muziek. Het was een echt Friese avond, welke ook bij de vele niet-Friezen een uitstekende indruk heeft achtergelaten. Sportweek Leeuwarden 1950. Het Comité „Sportweek Leeuwarden 1950” is in zijn eerste vergadering in het nieuwe jaar wel tot de conclusie gekomen, dat er in de komende weken bergen werk te wachten staan. De uitgebreide agenda kon bij lange na niet worden afgewerkt. De contactleden brachten verslag uit van de voorbespre kingen, welke met vertegenwoordigers der hun toegewezen takken van sport waren gevoerd. Hieruit bleek, dat er grote belangstelling voor het komend gebeuren bestaat, maar op dit ogenblik nog geen zekerheid kon worden verkre gen of de sportgrootheden, die men gaarne in Friesland wil zien optreden, ter beschikking zijn. Een en ander hangt samen met tal van omstandigheden in andere delen van het land. Zeer waar schijnlijk is, dat de beste Nederlandse tafeltennisspelers naar Leeuwarden ko men en een korfbalwedstrijd tussen het Amsterdamse en het Friese twaalftal zal plaats hebben. Zeer binnenkort vindt weer een bijeen komst plaats. In de resterende tijd zal het contact worden voortgezet en dan hoopt men een voorlopig programma te kunnen samenstellen. Skylger klub to Kopenhagen. Elke simmer komme der Deenske gas ten yn de Jongerein-, Folkshegeskoalle- en oare kampen op Skylge (studinten en oare leden fan it Dansk-Frisisk Sel- skab hwaens foarsitter fan ’t jier ek in lêzing oer de Noard-Fryske kwestje hélden hat yn ien fan de Jongerenkam pen). Dy hawwe nou yn Kopenhagen gear west en in club oprjochte. Ie iennichste bitingst om lid wurde to kinnen is, dat immen dielnomd hat oan in kamp op de Stifting „Skylgeralén”. De clubleden .sille Frysk leare en propaganda foar de Stifting en it eilén meitsje. Hwat hat Gabe Skroar Het gaat ons m onderstaande namelijk >z€n „schooien”) om prijsjes èn voor niet om U, maar om het „lotje’\ of^zo- zakenman, èn voor particulier een ware last is geworjeri| 00^ aj geeft men fat- soenshalve met een 11 Er zijn twee soorten van mensen, men-1gezicht taarten, poppen, koffie, thee en r“ j.-i-- bij de warme kachel zitten en mensen, die van de 6 avonden er 10 zijn bezet door vergaderingen. Misschien is er ook nog een tussensoort, die zowel de hui selijke- als de gemeenschapsbelangen tracht te behartigen en die het ene dus doet en het andere niet nalaat. Snelle verschuivingen in het Oosten. Het Westen weifelt. Tsjang Kai Sjek op For mosa. Truman zeilt tussen de klippen door. De rol van Pandit Nehroe. De conferen tie op Ceylon. Pakistan kolen uit Polen. Australië en Nieuw-Zeeland. West-Duits- land. Bidault had succes. Finland. - Egypte. - do-China) is onder de regering-Bao Dai onafhankelijk verklaard binnen de Fran se Unie, terwijl er een heftige strijd woedt met de opstandige beweging van dr. Ho Tsji Minh die van een Vietnam in de Franse Unie niets wil weten en een volkomen onafhankelijk, waarschijn lijk op communistisch China steunend Indo-China wil. En Mao Tse Toeng, de Chinese communistische leider vertoeft nog steeds in Moskou, wat wijst op diepgaande besprekingen gen daar. Tegenover de omlijnde poli tiek welke we dus aanstonds van Mos kou en Peking kunnen verwachten, stelt het Westen al heel weinig, ja geeft het eigenlijk de indruk, van verdeeldheid omdat Enge- pen heen te willen zeilen door enerzijds Sfeun aan TSjang Kai Sjek te hand haven, doch anderzijds dat niet met de volle inzet van Amerika’s kracht te wil len doen, wat de Ver. Staten vervreem den zou van Engeland en ook wel eens het einde van de Marshallhulp zou kun nen betekenen. Een ander argument pleit volgens de gematigde Amerikaanse politici tegen direct Amerikaans militair ingrijpen aan Tsjang Kai Sjeks zijde op Formosa. De jonge Aziatische staten als India en In donesië die nog erg wantrouwig zijn, zouden dit als een poging, nu van de Ver. Staten, zien om Westers kolonia lisme en imperialisme in Azië te hand haven en dat zou de samenwerking van het Westen met die jonge staten, welke zo zeer nodig is, belemmeren. Nodig van beide zijden, want al hebben deze jonge Aziatische staten, volgens Pandit Nehroe geen tijd zich met de machtspolitiek te bemoeien, ze kunnen er toe gedwongen worden. Maar zowel India als Engeland zijn van mening dat men nu eenmaal de werke lijkheid heeft te aanvaarden. Nu de communisten baas zijn in China, dringen zowel commerciële als politieke redenen tot het aanknopen van betrekkingen met hen, dus tot een erkenning van de com munistische regering, om een sfeer te scheppen waarin misschien nog iets te bereiken valt. Voor een uitdagende po litiek voelt men daar niets, al beseft men waakzaam te moeten blijven. Vandaar de conferentie van ministers van het Gemenebest op Ceylon, waar de gehele Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Is U ook al eens van een Lotje getikt? Mijn liefje, wat wil je nog meer! Neen, wij bedoelen niet te vragen of u En toch. zelf van lotje getikt bent, dat zou toch i. Heeft U er wel c:~: zz~z wei een al te onfatsoenlijke vraag zijn, dacht, dat het vragen (u mag ook le- kastanjes uit het vuur moet halen? Sedert aangenomen kan worden dat Rusland ook atoombommen maakt, schijnt men er in Amerikaanse kringen nog meer van overtuigd, dat W.-iDuitsland een rol in het Europese defensie-systeem moet spelen. Ook al geeft men toe, dat de Duitse herbewapening het risico mee brengt dat Duitsland in een oorlog wel eens de zijde van de tegenpartij zou kunnen kiezen. Zij, die dit laatste vre zen, kunnen voor hun mening aanmoe diging vinden in het feit, dat de pas weer in West-Duitsland opgerichte Duits-natiohale partij, de bekende con servatieve partij van vroeger, in begin sel niet tegen samenwerking met de Sovjet-Unie is. Nogal bedenkelijk, om dat deze partij altijd de sympathie ge noot van vele van Duitslands grote mi litaire figuren. In Frankrijk sleepte Bidault de begroting door de Nationale Verga dering door voortdurend de vertrou wenskwestie te stellen. Zijn meerderheid was tenslotte maar 21 stemmen. Maar de positie van het kabinet blijft wankel thans zijn er meer moeilijkheden met de socialisten over de collectieve arbeids contracten. Rusland zette Finland weer eens onder druk, het beweert dat dit land oorlogsmisdadigers herbergt. In Egypte zijn de eerste uitslagen van de parlementsverkiezingen gunstig voor de Wafdisten, die een vooruitstrevende politiek voorstaan, voor zover men daar van kan spreken in dit vrij achterlijke land. Het gehele vasteland van China is nu in de Chinese communisten waarom communistische handen, het communis- Tsjang Kai Sjek nu eigenlijk heeft ver- tisch bewind daar is door India erkend zocht door ook Amerikaanse troepen en zal deze week waarschijnlijk nog‘naar Formosa, een strategisch zeer be door Engeland erkend worden, Indone- langrijk eiland, te zenden, al is de Ame- sië is souverein geworden, Vietnam (In- rikaanse vloot in de wateren daar wel 1 versterkt. Al met al schijnt het er Truman thans in de eerste plaats om te doen ide buitenlandse politiek buiten de partij strijd te houden, welke in de nieuwe congreszitting, met de congresverkiezin gen op de achtergrond, in volle heftig heid schijnt te zullen uitbarsten. Tot nog toe was n.l. tussen democraten en republikeinen overeen gekomen, dat de buitenlandse politiek boven-partijdig zou worden gevoerd, dus een uiting zou zijn van de wil van de beide grote Ame rikaanse partijen. Nu dit compromis door het optreden van een aantal repu blikeinse leiders gevaar loopt, schijnt Truman laverende door de moeilijkhe- noch in de stad, noch op de vlecken en dorpen, uit de omtrek, of er is een „at tractie” aan verbonden. U kunt dat in -welhaast ieder kranten berichtje lezen (zo wij het er lotje-moe tenminste niet hebben uitgelicht) of. het zelf meemaken. De attractie bestaat dan in de regel uit een „kleine” verloting, tot stijving van de kas of ter bestrijding van de on kosten. Natuurlijk is die aankondiging „attrac tie” een misleiding, want het nieuwe, het originele, kortom het attractieve is er al lang af. Het verlotinkje in of na de pauze is zelfs geen ontspanning meer, het is voor vele i verenigingen geworden tot een (mis- &hien noodzakelijk) kwaad en voor de bezoekers is het vaak onplezierig om- dat het vaak niet weinig van de nacht rust vergt, daar de vergadering er soms door gerekt wordt tot welhaast in het oneindige. Eerlijk, wij hebben een hekel aan die loterijtjes, aan dat van Lotje getikt worden en we geloven van vele lezers met ons. Niet omdat we persoonlijk steeds pech hadden, want we hebben zelf al eens tot de gelukkigen behoord. Dat was toen we een paar washandjes wonnen op het feest van de Nieuwe Buurt Vereniging. Dat is ook niet, omdat we principieel op loten tegen zijn, al kunnen we veel morele bezwaren, tegen het loten als- zodanig, ‘moeilijk weerleggen. Het gaat in de meeste, ja, we mogen gerust zeg gen, in alle gevallen immers voor het goede doel. En heiligt het doel de mid delen (niet een beetje)? Toch hebben we het land aan al die vriendelijke Lotjes, die ons wekelijks (en soms bijna dagelijks) op de schou der tikken om één of meer lo(o)tjes te verkopen. Natuurlijk niet omdat deze Lotjes zo vriendelijk zijn, niet omdat wij het niet waarderen kunnen, dat ze zich zo „spontaan beschikbaar stelden” en ook niet omdat we deswege nog nooit „neen” hebben durven zeggen en toch maar weer een paar kwartjes of een paar dubbeltjes offerden. Maar enkel omdat wij het systeem niet goed kunnen keuren. Dat de Fryske Krite op de jaarverga dering al lotende een paar Friese boe ken en de Ijsclub een paar schaatsen aan de man tracht te brengen, is op zich zelf nog zo kwaad niet. Maar het loten is tot een hobby gewor den, tot een mode, en het gaat van kwaad tot erger. Het is voor een bestuur van een (meest al permanent noodlijdende) vereniging ook zo verleidelijk. Het loterijmesje snijdt immers unicum in de messen wereld van vier kanten. In volgorde zullen we ze aan U voor stellen. Kant 1. De entree’s kunnen lager ge steld worden, omdat het loterijtje in dc pauze flink opbrengt. Daarom kan men meer publiek verwachten. Kant 2. De lastige „vermakelijkheids belasting” (uit welks opbrengst tussen twee haakjes noodlijdende verenigingen kunnen worden gesteund!) kan hier door „eerlijk” worden verminderd. Kant 3. De verloting zelf kost geen geld. Enkele zakenmensen of particu lieren willen wel enkele prijsjes be schikbaar stellen (z.g. voor reclame) en de nummertjes kan men desnoods zelf schrijven, geheel de opbrengst is dus „schone winst”. Kant. 4. Doordat de uitslag (door gaans) aan het einde van de vergade ring bekend wordt gemaakt, houdt men het publiek, dat altijd de (eveneens af- keurenswaardige) gewoonte heeft de vergadering even vóór het einde te ver laten, op een handige manier vast. Een mes dat aan vier kanten snijdt. Het gaat ons in onderstaande namelijk soenshalve sen die meer houden van krantlezen en wat njet aj? 2. Heeft U er wel eens over nage dacht, dat in geval de opbrengst van het loterijtje de lage entreeprijzen moet compenseren u eigenlijk èn het ge meentebestuur, èn het publiek op een handige, maar niet zeer sympathieke i wijze bedot? De belasting wordt er door Hoe het ook zij, of het nu is „uit de cntdoken en 00k aj js men wettelijk vrij, krant” of „uit 1®^vaLr'(IJS”’ ieder geval zedelijk is men toch verplicht via de x x- |00|jes bjj fe dragen „voor het goede - - - doel”. Er kan bijna geen vergadering meer zijn, j 3 Heeft jj er wej dacht, dat dusdanig gevraag (lees s.v.p. ook hier „gebedel” of desnoods „ge- schooi”) om de (laatste) lootjes kwijt te raken, een voorzitter en een vereni ging eigenlijk onwaardig moest zijn? 4. Heeft U er wel eens over nagedacht dat het loten-uit-den-treure nu juist niet Bolswards Nieuwsblad Van Lotje getikt aast nn« in nnriArstaanrip nampliik 1 x-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1