Martinytoer <Kms-<KjiClS Fan de door Nederland üs hjoed fl Q to sizzen I No. 3 46e Jaargang Dinsdag 10 Jan. I960 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINGA - Bolsward woastenij wurde. Binammen Fryslén is yn gefaer!” PYT. 1—2 3—1 1— 5 2— 0 de helft. Er zijn geen persoonlijke on gelukken voorgekomen. Haw de man tige leaf en knip de eagen ticht foar syn lek en brek. Of kinste se him bitsjuitte en sa freonlik finder if each bringe, dat hy se öfleit, dan is der net in prinsesse, dy’t sa’n moaije kroan op ’e holle sette kin as dou. Sé wyld, wyt, grau, Loft jeijt oerstjür. Reddingsploech stoer, Groet’ berntsjes, frou. In tut, in trien, Ofskied, net licht; De sémansplicht Wurdt klear forstien. Har driuwt gjin ear, Sucht, aventür, Libben har djür; ’n Oarmang jit mear. Gryp ’t reddingskoard, De nacht is swart, In grounséi stoart Swier oer de boat. Sport-kampioen, De „greate held”, ’t Wurdt fuort forteld, Oerdwealske tsjoen. ’t Folk op ’e rin, Stie ’t ,,Slve tal”, Yn sportkriich fal, As Fanny wint, Wolkens fan skom, 't Gefaer net teld; Hoe mannich held Kaem net werom. Bliest elk de hoarn. De stille held, Yn stoarm en kjeld, Tinkt ’t folk der oan? Foar Nel van Vliet, Foek Dillema, Dizz’ helden dy’t Gjin namme ha! 11 5 6 3 3 4 4 4 4 0 0 4 4 3 3 4 5 5 6 10 22 12 14 10 10 10 10 10 9 1 60-13 24- 17 28-22 25- 21 16- 13 14-21 18-25 17- 25 21-24 6-48 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Heerenve'en Leeuwarden Be Quick Sneek GVAVA Frisia Velocitas HSC Achilles Friesland 1,1 11 12 10 10 10 11 11 11 11 Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87925 Na de eerste toe wijzing op 12 Nov. 1947 zal Nederland binnenkort ongeveer 30.646 kg. goud ter waarde van ruim 131 millioen gulden uit Duitsland ontvangen. En dat van een modelboerderij. Kinde ren in Bussum en Naarden werden door het drinken van melk, afkomstig van een modelboerderij, met t.b.c.-bacillen besmet. Zij die vielen. Het Amerikaanse kerk hof in Margraten werd weer opengesteld en zal van een groot monument worden vorozien. Aanrander gegrepen. Een aanrander, die het Westland reeds lange tijd onveilig maakte, is in Naaldwijk gearresteerd. Hij deed zich voor als een motor-agent, die zijn slachtoffers dwong van de fiets te stappen. Verwachten zij regen? Twee arbeiders die in de Hollandia-fabrieken te Am sterdam in een half jaar tijd ongeveer 100 regenjassen kaapten, werden betrapt en in arrest gesteld. 1 Mei huurverhoging? Ten departemen- te van Wederopbouw wordt er reke ning mede gehouden, die uiterlijk rtn- gaande 1 Mei a.s. vergunning tot ver hoging der huishuren met 15 pet. zal zijn gegeven. Tollenwee. De N. N. A. C- verwacht, dat de beide (beruchte) tollen onder de gemeente Maartensdijk nog dit jaar zul len worden opgeheven. Heetrenveen ongeslagen. .Op de eerste voetbaldag van het nieuwe jaar is het ongeslagen record van Ajax gebroken en nu is Heerenveen nog de enige on geslagen eerste-klasser. Pech. Met daverend geweld is Vrijdag middag een drijvende bok ingestort, die bij Boxumerdam ten zuiden van Leeu warden gebruikt werd bij de bouw van een nieuwe spoorbrug. Het gevaar te knapte op verschillende punten door als een lucifershoutje, wierp zijn last STILLE HELDEN. Stoarm raest en beart, Sé, swarte stip, In sinkend skip, Ljochtpylken, read.. wy net misse kinne, sil if hjirre gjin geastlike foar de Krüsforienings is it paroal: „Stoarm forwacht, binammen troch hege winen, Fryslén is yn gefaer!” Tj. de J. pen, de vernietiging van Duitsland, de onderbreking van het Internationale be talingsverkeer, evenals het wegvallen van een gezond handelsverkeer met Z.- Oost-Azië, waardoor zowel de Europe se grondstoffen- en voedselpositie, als mede de mogelijkheid tot het verdienen van dollars, werden aangetast, zijn de oorzaak van de huidige moeilijkheden van Europa. Daarbij komen, om de be langrijkste punten te noemen, de ver woestingen, welke in Europa geduren de de oorlog werden aangericht, de mo rele terugslag welke het gevolg is van de grote oorlogsinspanning en de ont redderde financiën in vele Europese lan den. De enige weg, die uit deze chaos leidt is een nauwe economische samenwerking tussen de West-Europese landen. Het is vóór de oorlog nog te vaak voorgeko men, dat de Europese landen elkaar op economisch gebied schade toebrachten, welke bij een grotere samenwerking vermeden had kunnen worden. De pro ductieve kracht van Europa ging voor een belangrijk gedeelte verloren door de grote economische versnippering van 't Europese continent. De tijd, waarin ieder Europees land een zuiver nationaal ge richte economie kon volgen is voorbij en dient plaats te maken voor een pe riode, waarin een grote mate van coör dinatie der economische en monetaire politiek van de West-Europese landen plaats vindt. Slechts op deze wijze zal het Europese Herstel Programma, het Marshall-plan, succes hebben. De vorming van de Benelux-Unie vormt als voorbeeld en als krachtbron een waardevol, stimulerend element in de Europese samenwerking, omdat hier in het klein reeds wordt verricht, wat straks in ruimer verband aan de orde zal komen. lik altyd west. Appelsgea wie net al- har rjuchtsposysje is sa wis as de bank, linnich in plaknamme, dy f lank joech Hja wiene de lju, dy’t op it foarste plak it soargenbern fan Fryslan wer. Aparte aksjes en kollekten, öfdielingen roun-j kontrijen to tsjinjen, omdat om mei fêste kontribuanten foar dit le nige sanatorium, dat Frysldn hie en hawwe koe yn de sêndunen en bosken fan Appelsgea. It hat him derre tige üt- wreide, hwant it plak is dêrre tige foar dat soarte patiënten. En foar Appels gea is it net minder in bést ding, hwant it foarmet in sintrum, hwertroóh aller- hanne minsken yn dy wréltl komme, dy’t derre oars nea komme soene. Troch it iene komt it oare, der binne nou müg- likheden foar dizze forgetten hoeke fan Fryslan en de takomst like skoan. Mar nou komme de kapers op ’e kust. Dfer wenje dokters en rigen forplegers en forpleegsters. Der is in direkteur en in administrateur, ja der binne inkele tsien- tallen minsken, dy’t derre in bistean fine. En dêründer binne guont, dy’t har ren better op har plak fiele yn in grea te stêd. Misskyn is it de frou, dy’t dy kant üt wol of moatte de bern hwat leare. Ik wit it net, mar it lit him wol riede, plichte üs Beppe to sizzen. It is rounom it selde lietsje. Foar de pa tiënten is it bést en foar de streek is it in greate segen, mar de lju, dy’t har bistean dér fine, binne net altyd mins ken, dy’t harren om streek en minsken folie bikommerje, der binne tige béste lju tinder, mar ek greate egoisten. Lit ik daliks sizze, dat ik gjinien fan dy minsken ken, ik siz it yn it algemien, hwant rounom is it itselde lietsje. In great part fan de yntellectuelen sjocht mar ien doel, hja moatte nei in greate stêd, nei in universiteitsstêd ta, hwant har bern moatte meidertiid studearje. Wylst it folk harren thüs fielt yn eigen gea, binne in great diel fan de yntel lectuelen alhiel üntwoartele. Hja kom me en gean, hja fine in fêste funksje, in fêst salaris en gjinien docht har hwat, Ticht by hüs en fierder fuort giet aloan de striid troch. De striid tusken de sen- tralisaesje-sucht of it egoisme fan de greaten en de soarch foar it lytse en eigene, de desentralisaesje. En krekt is der wer in kampslach woun troch de M. S. foar it plattelan en de lytse stêd fei- lich to stellen, hwat der tige spand hat. of in nij gefaer driget mei faesje op üs ta to kommen. Op üs? Ja, al leit it dan in hiel ein fan Boalsert óf, it giet om deselde dingen. It forneamde Fryske Folkssanatorium to Appelsgea sil, sa seit men, net ütwreide wurde, mar de saek wurdt foartset op in nij plak tichte by de stêd: Grins. It hjit dat Eelde it nije sanatorium hawwe sil. Sa’t elk yn Fryslên wol wit, is „Appels gea” yn in earlike en offersfreegjende kampagne it trqetelbern wurden fan hiel Fryslén. Ik wit noch, dat ik as jonge mei in gymnastykütfiering fan Lycurgus op Heroma-state op ’e Jouwer in üt- fiering meimakke foar de t.b.c.-patiën- ten, dy’t dêrre forpleegd waerden. Ik sjoch it nei 40 jier noch foar my, de lange rigen bédden mei bleke sike minsken en wy dêrre as soune fleurige knapen yn üs wite pakjes to kunste- meitsjen, Wy founen it prachtich foar dy stakkerts hwat dwaen to kinnen, hwat harren in bytsje freugde brocht yn har muoilik bistean. En sa is it win- Doodstraf voor voortvluchtige. J. P. Philippa uit Assen, voormalige opper- stormleider van de Nederlandse land wacht, is Donderdag ter dood veroor deeld. P. is voortvluchtig. Tegen drie bunkerbouwers is een boete van 75000 gulden voor ieder geëist. Ver der o.m. een gevangenisstraf gelijk aan het voorrarrest (20 tot 11 maanden). Zij zouden voor een totaal bedrag van 16 millioen aan orders hebben ‘uitgevoerd en een winst van 4’/2 millioen hebben gemaakt. In wasketel verdronken. Het 1 ’/2-jarig dochtertje van de familie K. aan de Korteweg te Apeldoorn is Woensdag avond in een wasketel verdronken. Auto reed in de sloot Te Lemeler^eld is een vrachtwagen, die voor personenver voer is ingericht, met 19 inzittenden in een sloot gereden. Alle passagiers kon- Hwat hat Gabe Skroar oanwiisd wiene om de minsken yn dy de hiele mienskip bydraecht yn de instituten, hwer’t hja har opleiding krige hawwe. En ek, omdat elts minske de plicht hat to jaen, nei gelang hy fintfangt. De jef- ten, dy’t men krige hat, moatte troch nuttich to wêzen fordübele wurde, sil de Öfrekken ienkear slute. Mar ünder diz ze katagory is in hiel persintage, dy’t parasiteare op de folksmienskip. Dy’t gjin hén ütstekke dan foar eigen foardiel of eare, dy’t allinnich mar pro- moasje meitsje wolle en alles brüke om it better en makliker to krijen. Dat bin ne de fülste promotoren fan de sintrali- saesje en de greate stêd. Hwat let it sokke lju, dat de greate stêd in oarde is hwer’t tüzenen fan minsken godstsjinst en seden forlieze, maetskiplik ta de op- stannigen en üntofredenen bihearre en it greate leger fan de massa-minsken jit greater meitsje? Hja libje los fan alle problemen, dy’t büten har bilangen liz- ze. It nuodlike is derby, dat hja masters binne om der in reden foar op to ’jaen, dy’t party lju as de wiere oannimme, mar dy’t allinnich brükt wurde om de saek in oar tintsje to jaen. Wy hoopje, dat Fryslan him net oer ’e staech sette lit. Appelsgea, sa sterk forboun mei Fryslén en sa’n treflik plak foar de si- ken, derby in segen foar dy streek, hwer’t jit hiel hwat tsjin oan boud wur de kin, mei net forlern gean. De inket- fisk fan de sintralisaesje slacht syn slingers dan hjirre en dan dêrre, hy moat bistriden wurde troch in iendrach- tich plattelén. Fryslén moat fêsthélde, hwat hjir groeid is en hwat „Minsken yn need, Nésten binn’ wij Dizze amerij; Brit, Fin of Sweed.” Voetbal Noord. Be Quick-Achilles Leeuwarden-Velocitas HSC-Heerenveen GVAV-Friesland Hoe is de stand? 0 2 2 4 4 2 2 2 1 1 den na enige moeite uit hun benarde positie worden bevrijd. Drie gewonden werden naar het ziekenhuis overge- gebracht. Haring in beslag. Tien Nederlandse vissersboten zijn naar Ostende opge bracht. De eigenaars visten in de Belgi sche territoriale wateren. In beslag ge nomen: alle haring en de netten. Rode kanariepieten. In een der zalen van de „Dierentuin” hield de Haags- verenging van kanarie-vrienden „Lusci- nia” een tentoonstelling, niet alleen van de gele zangertjes, maar ook van kleur- kanaries in niet minder dan 73 variaties, van postuurvogels en van exotische tro pische siervogels. „Rijlkseenheid” blijft. Het is wel zeker, van 25 ton in het water en vernielde het dat het comité „Rijkseenheid”, met ge- gereed gekomen deel van de brug voor wijzigde doelstellingen, een nieuwe taak op zich zal nemen. Landbouwer verdronken. Vermoedelijk door de gladheid der modderige weg Is de 46-jarige landbouwer G. Groenwold te Borgercompagnie in de buurt van zijn woning in het water gereden en ver dronken. Rozijnen-fanport nog niet vrij. De ge ruchten, dat er binnenkort een rozijnen- stroom uit Turkije naar Nederland zal vloeien, zijn enigszins overdreven. Geen zwerver meer. „De Zwerver” het bekende orgaan der illegaliteit (G.O.I. W.N. en L.O.-K.L.P.-Stichting) zal niet meer verschijnen. Ook voor de oudjes. De minister van Sociale Zaken heeft de Bond van Ouden van Dagen medegedeeld, dat wettelijke maatregelen tot verhoging van de uit keringen ékrachtens de Noodwet Ou derdomsvoorziening met .ongeveer 5% in voorbereiding zijn. Het gestolen goud. Indien deze is verwezenlijkt, zal aan 't personen-, goederen- en kapitaalverkeer tussen de Benelux-landen geen enkele belemmering meer in de weg staan. Tegenover andere landen zullen de Be- neluxlanden dan in de ruimste zin des woords als één economische eenheid optreden, uitgezonderd in zuiver natio nale aangelegenheden. Dit vereist een coördinatie in de vaststelling en uitvoe ring van de politiek der regering inzake economische, financiële en sociale aan gelegenheden. De economische samen voeging van de drie landen vereist aan passingsmaatregelen, welke voor de in werkingtreding van de Unie tot stand moeten worden gebracht. Teneinde deze maatregelen in onderling overleg te kun nen vaststellen, worden op gezette tij den conferenties tussen de ministers der drie landen belegd, waarop deze zich aan de hand van rapporten van deskun digen op de hoogte stellen van de pro blemen, welke zich voordoen en beslui ten nemen ter oplossing van deze vraag stukken. >Deze ministers-conferenties spelen bij de verwezenlijking der Eco nomische Unie een grote rol. We moeten de zaak trouwens in nog wijder verband zien. De Benelux is slechts een voorbeeld in het klein van wat in geheel West-Europa in het groot diende te geschieden. De snelle bevolkingsaanwas in West- Europa, welke werd versterkt door de Luxemburg zou' verplaatsing van grote bevolkingsgroe- Hoe het groeide. 1 De oorsprong van het woord Benelux j vindt men in de twee, resp. drie eerste 1 letters van de namen der drie landen, I die dit woord samenstellen. De beteke- nis van deze term wordt duidelijker als meni schrijft BE NE LUX. De eerste van BElgië, NEderland en LUXemburg vor- men dan hef woord BENELUX. Hiermede wordt ons echter niets ver klaard. Om precies te weten wat met het woord Benelux of Benelux-Unie be doeld wordt, moeten wij een paar jaar terug te grijpen en wel tot 5 Sept. 1944 zoals uitvoeriger dan wij het hier kun nen doen, wordt beschreven in de pas verschenen brochure: ,?Wat is de Bene lux?” uitgfegeveh door het Secr. Gen. van de Raden der Ned.- Bel.- Lux. Dou- ane-overeenkomst. Op 5 September 1944 werd n.l. officieel voor de Londense Radio medegedeeld, dat de geallieerde troepen de Nederland se grens hadden overschreden. Dit bericht wekte alom grote vreugde en slechts weinigen namen de moeite de rest van de nieuwsuitzending aan te horen. Toch was deze zeer belangrijk, want na het heugelijke nieuws volgde een offi- ciel bericht, waarin bekend gemaakt werd, dat „de Regeringen van België, Nederland en Luxemburg een Douane- Overeenkomst hadden afgesloten”. Deze overeenkomst zou in werking treden op het ogenblik, dat het gehele gebied van België, Nederland en I zijn bevrijd. Het juichende, pas bevrijde België en Luxemburg evenals het in spanning op zijn bevrijding wachtende Nederland, na men nauwelijks kennis van dit officiële communiqué. Men had alleen oor voor de berichten over de troepenbewegin gen en achtte hef een vanzelfsprekende zaak, dat de drie landen trachtten op economisch gebied samen te werken, na hetzelfde lijden te hebben doorgemaakt. De regeringen van België, Nederland en Luxemburg werkten, toen zij tijdens de oorlog in ballingschap in Londen vertoef den, zeer nauw samen. Tijdens de vele gemeenschappelijke besprekingen, wel ke in die jaren plaats vonden, groeide het besef, dat voor het herstel van de welvaart na afloop van de oorlog een zo nauw mogelijke economische samen werking tussen België, Nederland en Luxemburg onontbeerlijk was. Het denk beeld van een te vormen Douane-Unie leek in dit verband zeer aantrekkelijk. Reeds voor de oorlog waren stemmen opgegaan, welke een nauwer econo misch samengaan tussen de drie landen bepleitten. Toen echter leverden pogin gen in deze richting geen resultaat op. Na de oorlog zo voorzagen de rege ringen in Londen zouden de omstan digheden gunstiger zijn. De Douane- Overeenkomst van 5 September 1944 was het resultaat van deze overwegin gen. De overeenkomst zou in werking treden op het ogenblik waarop Nederland, Bel gië en Luxemburg geheel zouden zijn bevrijd. Toen de Regeringen van de 3 landen op 5 September 1944 de over eenkomst afsloten, hadden zij het ver trouwen, dat deze totale bevrijding een kwestie van dagen was. Maar vooral m Nederland weet men maar al te goed, dat deze verwachting niet werd ver vuld. Toen de geallieerden hun grote en naar gehoopt werd, beslissende aanval op Arnhem inzetfen, stootten zij op even onverwachte als heftige tegenstand van de vijand. Maanden kwamen en gingen en toen ein delijk een uitgehongerd en ontwricht Ne derland het juk van de overweldiger kon afwerpen, was dé toestand in Ne derland en die in België-Luxemburg zo verschillend, dat het totstandkomen van een Unie tussen deze landen door velen als een onbereikbare illusie werd be schouwd. Doch zij, die in Londen de fakkel ontstoken hadden, konden haar overdragen aan hen, die in de Lage Lan den bleven geloven aan een duurzaam samengaan van drie bevriende en vre delievende volkeren. De inwerkingtreding van de Douane- Unie kon onder deze omstandigheden niet terstond plaats vinden. Dit uitstel betekende evenwel geen afstel. Reeds in April 1946 begaven de Belgische en Luxemburgse ministers zich naar hun landgenoten in Nederland en in Den Haag werd de onderlinge verhouding nog eens onder de loupe genomen, met als resultaat dat de overeenkomst van Londen niet alleen werd gehandhaafd, maar de uitvoering er van ook zoveel mogelijk werd bespoedigd. Voorts werd uitdrukkelijk vastgesteld, dat de Dou ane-Unie diende uit te groeien tot een Economische Unie. Visser verdronken. Dondermiddag om streeks één uur is de 53-jarige George de Paus van de Vergierdeweg in Haar- lem-Noord verdronken, toen hij trachtte aan de Zuiderpier van IJmuiden een maaltje vis te vangen. De melkprijsverhoging. De prijsverho ging van de melk met één cent geldt in de provincie Friesland alleen voor de stad Leeuwarden. Hier zal de verhoging echter slechts voor de winterperiode gel. den. Paratyphus. Zes personen zijn te Delf zijl door paratyphus aangetast Twee hunner zijn in de barakken te Gronin gen opgenomen. De vier anderen maken het redelijk wel. Zwemsters naar Kopenhagen. Geertje Wielema, Jannie de Groot en Irma Schumacher zullen op Vrijdag 3 èn Zon dag 5 Februari te Kopenhagen deelne men ’aan zwemwedstrijden van de ver eniging D.M.G. Schade 2’/a ton. In de Tilburgse gloei lampenfabriek van de N-V. Lumax heeft Zondagmiddag een felle binnenbrand gewoed, die een schade heeft aange richt van ten minste tweehonderd vijf tig duizend gulden. De handel in aardappelen. In afwach ting van nadere voorzieningen, kan de handel in consumptie-aardappelen zowel groot als kleinhandel en ex port worden uitgeoefend zonder dat een zgn. „erkenning” is vereist. Bolswards Nieuwsblad DE BENELUX

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1