Lagere Technische School 1 Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek I r I ós hjoed ft O to sizzen I I Vrijdag 13 Jan. 1950 No. 4 46a Jaargaag Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland A. J. OSING A - olsward m, :n President Truman I. 3 d e n :n e s n bleem niet *n de eerste plaats teen poli tiek, doch een economisch probleem is. Rusland heeft, naar het schijnt, thans zijn grootste aandacht op dat wereld deel gevestigd, maar ook in Europa blijft gevaar dreigen. Door een mogelijk ach teruitgaande economische toestand zou den bijv, de vijfde colonnes in West- Europa weer de kop kunnen opsteken. In Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie i Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) k 9 n a rt e i- i- r- la t- P ct i, 'e a >e ie n Nu, mijnheer Pehlemann, ik hoop dat de ze wens in vervulling mag gaan, ik dank U nogmaals voor dit gezellig on derhoud en wens U en Uw school veel succes. de J. zijn van ganser harte met het vasteland van West-Europa samen te werken of liever met de andere delen van zijn Ge menebest. Een vraag, waarop het ant woord ook nog beinvloed kan worden door de uitslag der Engelse parlements verkiezingen, die Donderdag 23 Februari a.s. gehouden worden. Winnen de con servatieven, dan verwacht men groter voorkeur van Londen voor de belangen van het Gemenebest. Zo ligt de econo mische toestand in W.-Europa nog ge heel in de waagschaal, temeer nu de Marshallhulp lager zal zijn dan waarop gerekend was. Een naam met een inhoud Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs) 10 cent per mm, Giro 87026 Mijns inziens wordt de run naar ’t me- j Op de conferentie der ministers van het I Gemenebest te Colombo, heeft Pandit Het is straks al weer een jaar geleden, dat de Lagere Technische School te Boisward werd geopend. Reeds meermalen namen we een kijkje in deze trof ons met het oog op de plaatsing. De aan gifte is in volle gang en verloopt vol gens de verwachting. Vr.: Wanneer U er weer zoveel leer lingen bij krijgt, wordt uw school spoe dig te klein. Is het de bedoeling, dat de school hier altijd gevestigd blijft? Het aantal leerlingen, dat we Finland in de kwestie van de uitlevering van zg. „oorlogsmisdadigers” houdt aan, nu de presidentsverkiezing in Finland nabij is. De meeste partijen steunen de candida- tuur van de huidige 79-jarige president Paasikivi, en wijzen er op dat de ver kiezing van een communist Finland ge leidelijk onder Moskou zou brengen. Intussen speelt de Sovjet-Unie in deze zaak een nogal riskant spel, want ge lukte het Finland in te palmen, dan zou Zweden, dat tot nog toe buiten het At lantisch pact bleef, allicht meer geneigd worden daarin te treden. Nog meer wordt de wereld naar blokvorming ge areven, nu de machteloosheid der Ver. Naties opnieuw duidelijk gedemonstreerd wordt in het feit dat het werk van de Veiligheidsraad ve.rlamd is door het verschillend standpunt dat de naties in nemen ten opzichte van het communis tisch China. De staten die dit regime er kenden, kunnen uiteraard de Chinese nationalistische delegatie bij de Ver. Naties niet meer als vertegenwoordiger van dat rijk beschouwen. De Russen hebben dan ook de vergade ring van de Veiligheidsraad, die Dins dag voor het eerst weer bijeenkwam verlaten, toen aan hun eis dat de Chine se vertegenwoordiger toevallig ook ditmaal nog wel voorzitter van de raad het veld zou ruimen niet werd vol daan. Men zit nu met een uiterst nete lige kwestie, waarover de Ver. Staten en Engeland verschillend dénken. In België is men in het parlement ook al met de behandeling van een netelige kwestie begonnen, het wetsontwerp betreffende de volksraadpleging over Leopold is er aan de orde. In Italië heeft De Gasperi zijn ontslag aangeboden. De regering van Perzië is afgetreden. Hwat hat Gabe Skroar heeft in zijn bij het Congres ingediende begroting 1950’51 meegedeeld, dat ook deze hulp 20 pet. lager kon uitgetrok ken dan het vorig jaar door het toegeno men herstel, maar zal het Congres er nog niet meer afknabbelen? Het zou dwaasheid zijn, ook uit een oogpunt van Amerika’s eigen belang, want het zou een ineenstorting van W.-Europa kun nen betekenen, welke ook de welvaart van Amerika zou kunnen aantasten en in ieder geval de dam tegen het com munisme in ons werelddeel zo ver zwakken, dat de Ver. Staten aan mili taire steun wel eens meervoudig zouden kunnen moeten bijdragen, dan zij aan economische hulp besparen. Dat de Amerikaanse regering in de eer ste plaats het oog heeft op mogelijke ontwikkelingen in Azië is duidelijk, want we Schildwijkbrug. Vr.: 1„ tingen, ik vond het zelf ook interessant zo eens over de school te praten. Is er nog meer dat van belang is voor onze lezers? Antw.: Naar mijn overtuiging zijn er nog te veel ouders, die denken, dat de ambachtsschool er is voor minder be- Sportuitwisseling LeeuwardenNorwich. Na de bevrijding kwam een sportuitwis- seling tussen Norwich en Leeuwarden tot stand. Tal van jongelui kregen hier door de gelegenheid eens een trip naar Engeland te maken en voor de meesten werd het een reis „om nooit te verge ten”. Tweemaal zijn de Engelsen te gast geweest in Leeuwarden en dit jaar is de beurt weer aan de Friezen. Er gin gen geruchten, dat er niets zou komen van deze tocht, maar gelukkig is de lucht opgeklaard. In Engeland waren enige moeilijkheden gerezen, geheel van interne aard en bui ten het Leeuwarder Comité staande. Deze zijn nu opgelost, want de heer B. van der Meulen, voorzitter van de hoofd, stedelijke commissie, heeft een schrijven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat men >n het laatst van Augustus, maar nog liever in het begin van Sep tember 150 gasten in Norwich kan ont vangen. Een moeilijk gevat Fusie-perikelen in de ijssport. Op het gebied van organisatie in de ijs sport heerste lange tijd een toestand van grote vrijheid. Na de oorlog werd zoals bijv, teur, enz. Voor het vak houtbewerking worden on derwezen naast de practijk timmeren en machinale| houtbewerking, de theore tisch technische vakken: vaktekenen, technisch schetsen, constructieleer, pro jectieleen materialen- en gereedschaps- kennis. Het metaalvak omvat de practische vak ken: smeden, plaatwerken, grof bank- werken, autogeen- en electrisch lassen, machine-bankwerken en machinale me taalbewerking. Daarnaast vaktekenen, technisch schetsen, projectieleer, con structieleer, materialen- en gereed- schapskennis, kennis van motoren en machines. Vr.: Wordt ook nog les gegeven in de meer algemene vakken, zoals Ned. taal, lich, opvoeding enz.? Antw.: Naast de theoretisch technische vakken ontvangt de leerling algemeen vormend onderwijs. Dit omvat de vak ken: Ned. taal, rekenen, algebra, meet kunde, natuur- en werktuigkunde. nische school een zeer belangrijke po sitie in de maatschappij heeft verworven De ambachtsschool is niet minderwaar dig, maar geheel anders. De activiteit van het kind kan naar hartelust tot uiting komen. Verder wil ik er op wij zen, dat, wil Nederland zijn levensstan- De bekende architect Van der Zee is daard behouden, het dan is aangewezen met de plannen van de nieuwe schoolop industrialisatie. bezig. De school komt vlak bij de nieu- I Hoe wil de industrialisatie tot stand ko- - men als men geen bron heeft van ge- Ik dank u alvast voor deze inlich- schoolde vakarbeiders? Een deel van dit personeel hopen wij af te leveren. .Lagere Tech- cialiseren, nog 1 jaar in het vak zijner - keuze doorstuderen. Vr.: En wat zijn dan de verdere moge lijkheden? Antw.: Na afloop van zijn studietijd aan de dagschool moet de leerling in de eer ste plaats zorgen zich de nodige vak- routine eigen te maken, die hij in het bedrijfsleven moet leren. De mogelijkheden om zich verder te ont wikkelen zijn er genoeg, ten minste als de jongeman doorzettingsvermogen be zit. Hij kan zich bekwamen tot tekenaar, voorman, opzichter, diploma gezel en meester, vakbekwaamheid vestigings wet, machinist, scheepswerktuigkundige, instrumentmaker P.T.T. en luchtvaart, monteur K. L. M„ verder kan hij via de M. T. S. opklimmen tot constructeur- tekenaar. Ook bestaat voor hem, als hij tot de beste geschoolde vaklieden be hoort de mogelijkheid zich te bekwa men voor leraar bij het Nljverheids-on- derwijs. Vr.: Wat beoogt de avondcursus, die momenteel wordt gehouden? Antw.: Het doel der avondschool is tweeledig. Ten eerste kunnen die jonge lieden, die om de een of andere reden niet in de gelegenheid zijn de dagschool te bezoeken, hun zo noodzakelijke theo retische technische kennis leren. Ten tweede omvat de avondschool een voortzetting der studie voor de leerlin gen, die de dagschool hebben doorlo pen, want U begrijpt volkomen, dat men in 2 of 3 jaar dagschool nog geen all round vakman is en dus alle gelegen heid móet aangrijpen om zijn vak zo goed mogelijk onder de knie te krijgen. Vr.: Uit welke gemeenten en dorpen komen uw leerlingen zoal, mijnheer Pehlemann, toch niet allemaal uit Bois ward? De plaatsen waaruit onze jongens voort komen zijn vele. Het betreft alle ge meenten die liggen in het gebied om- grensd door de plaatsen en dorpen Pingjum, Witmarsum, Winsum, Wom- mels, Hidaard, Nijland, Wolsum, Kou- dum, Bakhuizen, Schart, Workum, Mak- kum, Wons en weer Pingj'Um. Van de thans ingeschreven 82 leerlingen levert Boisward 31 en de rest komt dus uit de omgeving. Vr.: Hoe gaat het met de aangifte van nieuwe leerlingen? Kunnen ze zich nog opgeven of is de termijn reeds gesloten? Antw.: De aangifte der nieuwe leerlin gen is 3 Jan. opengesteld en duurt de gehele maand Januari. Wel raad ik de Voor de ontwikkeling van zijn lichaams- ouders, die bij zich zelf reeds besloten bouw die eveneens belangrijk is voor de j hun kind naar onze school te stu- gezondheid en het uitoefenen van een I ren, het zo spoedig mogelijk te doen gaafde leerlingen en menen dat hun kind daar niet thuis behoort. Ik hoop dat deze mensen door eens een bezoek aan onze school te brengen, kennis van ons onderwijs nemen en dan ben ik overtuigd, dat ze van inzicht zul len veranderen. Antw.: Het aantal leerlingen, dat wei Vaak komt het voor, dat een kind, dat kunnen opnemen, houdt nauw verband op de U.L.O. of Middelbare school niet met de ruimte, waarover wij beschik- i tot ontplooiing kan komen, via de tech- ken en daarom een reden temeer, dat we met alle hens aan dek moeten wer ken aan de reeds gevorderde plannen opdat we zo spoedig mogelijk onze nieuwe school in Boisward kunnen openstellen voor de jeugd, die een vak wil leren. onderwijsinrichting en steeds weer het geheel éénsoortige van deze „leerschool voor de practijk”. Wanneer de smidsvuren branden, de machines draaien en de jeugd hier on der deskundige leiding intens bezig is. is het een lust dit te zien. Het lijkt dan welhaast meer een werk plaats dan een school en we hebben zo het idee, dat de jongens op deze school plezier in het „leren” hebben. Het „le ren” is hier geen „spelen”, maar „wer ken”. Werken in de goede zin des woords. Alle opdrachen zijn immers geheel aangepast bij de leeftijd en de ontwikkeling van de leerling. Onlangs toen we de openbare les be zochten en reeds onze indruk gaven, be loofden we er nog eens op terug te ko men. Thans vonden we de gelegenheid eens met de directeur der school, de heer H. J. W. Pehlemann te spreken. We zul len trachten dit gesprek zo goed moge lijk in vraag en antwoordvorm weer te geven. Mijnheer Pehlemann vroeger spraken we altijd van ambachtsscholen. Als wij het ons goed herinneren was deze school te Boisward de eerste die de naam Lagere Technische School ontving. Acht u die naam juist? Ja, Boisward was de eerste stad in Ne derland die aan zijn nieuwe ambachts school de naam gaf van J nische School”. De reden hiervoor was, door het doordringen der techniek in dc verschillende ambachten, die op deze scholen worden onderwezen, noodzaken dat de jonge vakman naast de hand vaardigheid, die hij hier bezig is te le ren, ook een grondige opleiding krijgt in de theoretisch technische vakken. Want wil hij straks in het leven slag?n als vakman, dan is het een eerste ver eiste dat hij naast practische kennis voldoende theoretisch ontwikkeld is in de techniek van zijn vak, waar hij zoveel mede te maken heeft. Het is daarom een goede gedachte ge weest en die wordt ook door het Dep. van O. K. en W., afd. N. O. ten volle onderstreept, de jonge school de juiste naam te geven, die in de tegenwoordige tijd van techniek beter op zijn plaats is. Vn: Welke vakken worden er aan deze school zoal onderwezen? Antw.: Aan onze school worden momen, teel de twee hoofdvakken onderwezen en wel: a. het vak houtbewerking. b. het vak metaalbewerking. Op deze stevige fundering kan de straks afgestudeerde leerling zich verder ont wikkelen, door zich te gaan specialise ren, b.v. nog een jaar er bij te nemen in een vak waarin hij denkt voldoende emplooi en arbeidsvreugde te vinden, eledtro-monteur, automon- Uitgave van DruRüerlj Fa een reorganisatie-commissie ingesteld teneinde te onderzoeken, hoe men voor de verschillende bonden en verenigin gen een eenheid tot stand kon vrengen. Het heeft heel wat moeite gekost om een basis te vinden waarop samenwer king voor de verschillende heterogene gezelschappen mogelijk bleek. Voor de Kon. Nederlandse Schaatsenrij- dersbond, de K. N. S. B„ was het van grote betekenis, hoe de houding der Friezen en Groningers zou zijn. Reorga nisatie van de landelijke bond toch zou eigenlijk staan of vallen met de mede werking van de Bond van Friese Ijs clubs, welke ongeveer 240 verenigingen met rond 50.000 leden omvat. Enkele maanden geleden kwam de fusie tot stand, vooral tengevolge van de koersverandering in de leiding van onze provinciale bond. Aan de top was een man gekomen, de heer J. Hooiring, van wie men wist, dat hem de algehele reor ganisatie van het ijswezen zeer ter harte ging, en van wie verwacht werd, dat hij binnen het raam van de landelijke organisatie zou ijjveren voor een zelf standig Friesland met behoud van onze bestaande ijssport-traditie. De Friese organisatie, die met het wed- strijdwezen in zijn verschillende vormen beroep, krijgen de jongens tweemaal per week les in lichamelijke oefeningen onder leiding van een gymnastiekleraar met bevoegdheid M. O. We zouden in onze taak als opvoeder te kort schieten, wanneer we de op groeiende jongeman alleen gingen voe den met kennis, nodig voor zijn mate rieel bestaan. Telkens wordt er tijdens de les de jon gens op gewezen, op de hogere waar den van het leven, zodat de jongen als hij van school gaat, ook weet wat mo re|e verantwoordelijkheid betekent. Vr.: Voor welk vak geven zich de meeste leerlingen op en hoe komt dat? Antw.: De grootste toeloop ondervinden de metaalvakken. Dit komt, daar hei metaalvak overal in de industrie is door gedrongen en zodoende meer emplooi biedt. Verder leven we, zoals ik eerder heb gezegd, in het tijdvak der techniek. Men behoeft alleen maar te denken aan de auto, het vliegtuig, de electro- en radiotechniek. Alles wat met motor en machine te maken heeft Is een trekpleis ter der tegenwoordige jeugd. Hoe met China handelen? Bestrijding van bet Communisme in Azië. De positie van Engeland. De Marshallhulp 20 pet. ver laagd. Spanningen in Italië. Finland weer eens onder druk. De Belgische Ko- i ningskwestie. Mijns inziens wordt ae run naar t me taalvak wel wat overdreven en niet vol- Qp de conferentie der ministers van het doende aandacht aan het bouwvak ge - Qemenebest te Colombo, heeft Pandit schonken, dat toch vooral nu en in ^eiNehroe gezegd, dat het Aziatisch pro- verre toekomst veel geschoolde vaklie den vraagt. Vr.: Hoeveel jaar moeten de leerlingen Hoe’ juist dit is> blijkt uit bet feit, dat de school bezoeken, voor ze hier afge- deskundigen de communisten in China studeerd zijn? alleen een kans gevui aan het bewind De duur van de cursus is twee jaar en blijven als ze voor het Chinese volk daarna kan de leerling, die zich wil spe-i een behoorlijk welvaartspeil weten ie scjieppen en anderzijds voorspellen dat de jonge nationalistische regeringen in Zuid-Oost-Azië alleen het communisme buiten de grenzen hunner staten zullen kunnen houden als ook zij hun volken economisch kunnen opheffen. In theorie zou dus de oplossing van het vraag stuk, hoe het communistisch gevaar in Azië te bestrijden voor het Westen een voudig zijn: n.l. alle economische hulp aan de Chinese communisten onthouden en zo groot mogelijke steun aan de jonge Z.O.-Aziatische staten verlenen. Maar de practijk is niet zo eenvoudig. Want Engeland heeft voor zijn eigen economisch herstel de handel met China nodig en erkende dus de communisti sche regering daar, zij het zeer tegen de wil van een ander lid van het Geme nebest: Australië en van ?”*i bondgenoot de Ver. Staten. De houding van Engeland werd mede ingegeven door de besluiten van de Aziatische delen van zijn Gemenebest India, Pakistan en Ceylon die Peking reeds voor dat Londen het deed, erken den. Weinig oog schijnen die jonge Aziatische staten te hebben voor het Russisch gevaar en Russische expansiezucht, welke ach ter het communistisch Chinees bewind kan schuilen. Men ontmoet in hun op treden de drang van Azië zich zo spoe dig mogelijk vrij te maken van Wester se bevoogding. Die drang komt ook uit in India’s verlangen, dat Engeland zo spoedig mogelijk Malakka tot zelfstan dig dominion zal verklaren. „Azië voor de' Aziaten” blijft de leus en naar Westerse begrippen is er te wei nig besef voor het misschien nog on zichtbare, maar al voelbare gevaar, dat Rusland tenslotte via de Aziatische sa tellieten op zijn beurt Azië zal bevoog den. De jonge Aziatische landen zijn geen West-Europese landen, die na een paar jaar inspuitingen van Marshallhulp al weer een redelijk bestaanspeil 'hebben bereikt, maar waar de opbouw op oude fundamenten kon worden voltrokken. De belangentegenstellingen zijn daar echter zo ingewikkeld, dat men er eigenlijk wel eens aan gaat wanhopen of de W.-Europese landen in 1952, als de Marshallhulp eindigt, wel op de been kunnen blijven. Wel heeft de Engelse minister van financiën dezer dagen een aanmerkelijke verbetering in de econo mische positie van zijn eigen land kun nen constateren, maar het is een open vraag of Engeland, werkelijk bereid zal Noord-Italië heerste deze week al een gespannen toe stand toen communisten staalfabrieken trachtten te bezetten en bij botsingen vijf stakers werden gedood. De Z.-Sla- vische regering heeft nog dezer dagen bekend gemaakt, dat het land nog altijd gevaar liep vóór een militaire overrom peling van de zijde der Sovjet-Unie en de Amerikaanse ambassadeur bij dai land heeft ons verrast met de medede ling, dat in een dergelijk geval de Ver. Staten niet werkloos zouden toezien. Het is voor de eerse maal dat hier op Amerikaanse militaire hulp aan Z.-Slavië wordt gezinspeeld en wij twijfelen er aan of alle landen van het Atlantisch pact het met ingenomenheid hebben vernomen. De druk van Moskou op Dy’t it wêze sil, frijt net lang, mar taest ta. - Bolswards Nieuwsblad LEOPOLD ir 1'^ in De heer H J. W PEHLEMANN Dir. Lagere Techn. School te Bolstuard

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1