Marfcytoer üs hjoed n Q to sizzen Fan de door Nederland No. 5 46e Jaargang Dinsdag 17 Jan. 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINGA - B olsward een Tj. de J. Nimmen moat sjen kinne, dat de pong om de hals hinget. 12 11 11 11 10 13 12 12 12 12 11 4 4 5 4 6 5 5 4 O 1 3 3 4 4 5 22 12 12 12 10 14 12 11 10 1 61-16 22-14 32-24 24- 17 14-21 31-29 21-26 25- 26 19-29 7-54 Veischljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs s 10 cent per m.m. Giro 87926 Op it léste artikeltsje binne gans reak- sjes ynkomd, sawol by de Re- daksje fan de krante as by my per- soanïik. Misskien mei ik hjir nochris sizze, dat de artikeltsjes yn dizze rubryk alhiel foar myn forantwurding binne, sa as de aparte Ondertekening oanjowt. Moaije as Hike brieven komme it gaust to plak as hja oan myn adres stjürd wurde. Dat efkes foaröf. en die het altijd even schikt, ten koste van zijn werk vaak. Wat weinigen we ten, weten wij: ’s avonds laat als de praatjesmakers al lang in het land der dromen zijn, moet de scha worden inge haald. Het brandende licht getuigt van plichtsbesef en werkkracht. Vaak na een beleefdheidsvisite wacht nog het werk. Zijn devies is: stel niet uit tot morgen, wat gij heden kunt doen. Ook zijn er de dissonanten. Het lichtje dat de vader wacht, komende uit de laatste kroeg. Hoorden we niet eens een kind van am per veertien jaren vanuit het dakraam roepen: „Vader kin der om mien part blive”? En toch brandde het wachtende lichtje. Stille werkers zijn er ook onder, die zoveel onactiviteit en vadzigheid van de niet sociaal voelende mens beschamen. Brandende lichten getuigen ook (wij zouden ze U kunnen aanwijzen als U ons eens op een late avc^nd mocht ver gezellen) van gemeenschapszin, Is het niet vaak zo, dat het moeizame en vaak ondankbare werk voor de gemeenschap moet geschieden door een enkeling? Zijn de brandende lichten niet vaak een aanklacht? Waarom is het werk niet beter verdeeld? Waarom moet de een schier alles doen en gaan de anderen rusten op onverdiende lauweren? Waarom hebben in een wereld en in een land, waar het woord werkeloos heid ons straks weer met grote letters vanuit de kranten aangrijnst, sommigen het zo druk, dat de lichten brandende moeten blijven, terwijl zoveel anderen een leeg en vervelend bestaan lijden? Brandende lichten, ze geven zoveel te denken. Wij kijken op de klok, sluiten in haast dit artikel af en doven ons eigen licht, dat brandde. Wat mag een late wan delaar anders wel van óns denken? de J. wegens éjem overtreding van het veld werd gezonden. Kleine oorzaken. Van een vrachtauto, der firma K. uit Steenbergen, die Don derdagavond in de richting Bergen op Zoom reed, sprong een voorband waar door de wagen slipte en over de kop sloeg. De arbeider V. uit Ooltgensplaat, die boven- op de vrachtwagen zat, werd op de weg geslingerd en was vrijwel op slag dood. Excelsior. De kolenproductie der Ne derlandse mijnen is in 1949 op een re cordhoogte sedert de bevrijding geko men. Aan de oppervlakte werden ge bracht 11.7 millioen ton steenkolen te gen 11.02 millioen ton in 1948 en 10.10 millioen ton in 1947. De maniak, die nu reeds maanden langtwusteloos geslagen door een speler, die de mantels van de dames in Zuid-Lim- burg bedreigt met een scheermesje, is weer eens opgedoken. Enige dagen ge leden sneed hij een mantel kapot in het gedrang bij de uitgang van een voetbal veld te Sittard; eveneens sloeg hij te Heerlen zijn slag in een warenhuis. Zoete lieve Gerritje. De laatste volks telling heeft uitgewezen, dat Den Haag de grootste ambtenarenstad van Neder land is. Van de 197.856 werkende Ha genaars blijken er 46.528 (23.5 pet.) in overheidsdienst te zijn. In Amsterdam en Rotterdam zijn de percentages resp. 13 en 14. Sport staalt spieren. Tijdens een voet balwedstrijd te Schoondijke (Zeeuws- Vlaanderen) is de scheidsrechter be ster, dy’t har alhiel opoffert foar har to kommen, dat dit wurk, fjirtich jier 'droegen troch it folk fan Fryslén, op- offerd wurde moat. Der bin ik fuort net foar ré, dat W°1 ik jitteris sizze. Hwant dat soe bitsjutte, dat praktysk alle sana toria forhüzje moasten nei Grins of Leiden of Amsterdam en Utert. Dat soe bitjutte, dat ek by Nimwegen en Den Bosch dyselde operaesje dien wurde moast en ik doar wol to sizzen, dat bart fêst net. Appelsgea leit trije kertier ri- den fan Grins (47 km.). Is dat net oer to kommen foar inkelde minsken, dy’t der perfoarst wêze moat- te? Eelde leit 12 km fan de stêd öf, dat makket in heal üre rieden forskil. Moat dat nou opwage tsjin it feit, dat men dizze skoandere frucht fan safolle jier- ren der weisleept, nou’t er klear stiet om jit folie moaijer to wurden? De wit- tenskip stiet net stil en de müglikheden wurde aloan greater, mar hwat de dok ter neamt as in oerrompeljende gong fan de therapy by de t.b.c.bihanneling, is dat net hwat to iensidich bisjoen? As dit trochgean moat, sil it in swiere gong wurde foar it Fryske folk. Net allinnich om dit skoandere bisit, mar ek om de konsekwinsjes, dy’t soks op alle initia- tiven ütoefenje sil. Men üntnimt de moed, men makket mismoedige min sken by hünderten, hwant aloan sil men sizze: hwat jowt it as wy mei man en macht hwat opbouwe op it plattelên, as it slagget en great wurdt, komt dochs de greate stêd en slokt it op. Dit is bittere earnst, dokter en suster. Jimme skuorre de leafde en it bitrouwen foar eigen idealen ut de minsken wei, jimme meitsje fan it plattelên in oarde, hwer’t allinnich minderweardige minsken ta- hêlde wolle, né moatte, omdat hja net yn ’e stêd komme kinne. En alle moaije forhalen oer folkskrêft en woartel en re- generaesje sil gjin minske mear leau- we. Dat is apekoal, as de „ontluiste ring” trochgiet, hjoed hjir en moarn dêr. As der mar in lytse müglikheit is, MOAT dit net trochgean! brandende lichten hier niet van einde loze zorg, van lange, trage, doorwaak te nachten? Dan is daar ’t licht van de studerende jongeman, die zijn nachtrust gedeeltelijk offert om zijn tentamen te doen slagen. Wij weten, dat hij niet gemakkelijk leert en moet blokken, hard moet blokken. Maar zijn brandend licht vertelt ons van een goede dosis doorzettingsvermogen. Zonder dat hij het merkt troosten we hem: Je zult er wel komen. Waar een wil is, is een weg. Al vinden we het el lendig, dat het op onze middelbare scho len nog steeds meer gaat om in cijfers te waarderen parate kennis, dan om nooit te registreren karaktereigenschap pen. Brandt daar ook nog niet een laat licht, bij die jonge zakenman, die al zijn vrije tijd er aan geeft om het felbegeerde mid denstandsdiploma te behalen? Of (zou het zijn vader zijn, die zwoegt over zijn boekhouding? Het is niet toevallig, dat bij veel kleine middenstanders, die men zelden op vergaderingen ziet, toch ’s avonds laat het licht nog brandt. Moet een middenstander niet veel tijd over hebben om zijn boekhouding, zijn ad ministratie en zijn correspondentie naar behoren te voeren? Is hij niet een beetje tot onbezoldigd ambtenaar gemaakt? Wij zien nog meer lichten branden, laat in de nacht. Ook bij die vriendelijke mijnheer, die al tijd gereed is voor het houden van een praatje, die uit innerlijke beschaving nooit zal zeggen, dat hij geen tijd heeft As men fierder neitinkt, sil men bigripe, dat ik dizze reaksjes net alhiel plak jaen kin. Dan hie ik diz kear oan fiif rubri- ken net genoch. Mar ik siz mei klam dat ik der tige nei harkje, hwat men seit of skriuwt en derfan ek hjir blike lit. En nou .de saek seis. In jonge dokter, assistent to Appelsgea, is tige min to sprekken oer myn artikeltsje. Hy wol dertsjin in earnstich en fül protest hear- re litte. Der is gjin sprake fan al dy din gen, hwer’t ik oer skreaun ha, allinnich de bilangen fan de patiënten hawwe, sa seit er, ta dit ütstel lieden. Hy fynt myn stik min en kin hast gjin wurden fine om dat sterk genoch üt to drukken. In skerp protest dus! (sjoch ynstjürd stik). In forpleegster, ik siz leaver, suster, üt it Akademysk Sikenhüs, hat it binam- men sear dien, dat ik de forpleegsters neamd ha ünder de minsken, dy’t harren om streek en minsken net bikommerje en har eigen egoïstyske motiven foar. gean litte. Hja ken mannich forpleeg- Ma zit stil wat te borduren; Tien uur! Rie roept: „Opgelet, ’t Daaglijks televisie-uur” en heeft het toestel aangezet. Steravond: De Bietenbouwers! Hotel „Flora” te Aalsmeer. „Hoor ze gieren! kijk die vrouwen Lopen als maar heem en weer, Kijk! Die heer daar op de drempel, Alle dames zien hem na! Mams o hoe bestaat ’t warempel, Hoe is ’t mooglijk, dat ’s ons pal Hij gaat zitten, trekt zo’n blondje ’t lijkt een kind nog op zijn knie; Vlijt zijn wang tegen haar mondje, Hoor, hij zingt: „Schön Rose Marie.” Toe mams, kijk nou toch es even Paps, zou hij dat vaker doen? ’k Zei ’t voor ’t eerst hier van mijn leven Geeft die blonde meid een zoen.” PIET. TELEVISIE. „Vrouwtjelief, ik moet vanavond spreken Voor een toeristenbond te Wijk aan Zee, Weer terug, ’t wordt, zo heb ik ’t be keken, Op zijn vroegst allicht een uur of twee. Vrouwtjelief, toe heus, blijf maar niet wachten, Welterusten, morgen beur je ’t loon, Ik wordt met de auto thuis gebracht en Ik verdien er twintig gulden schoon.” Hwat hat Gabe Skroar De competietiestand voetbal (Noord: Heerenveen G. V. A. V. Sneek Leeuwarden Frisia Be Quick Velocitas Achilles H. S. C. Friesland Voetbaluitslagen Noord: Velocitas-Hee- renveen 3-1; Sneek-Be Quick 7-3, Achil- les-HSC 4-2; Friesland-GVAV 1-6. - Zwijndrecht doet zijn naam „eer” aan. ’n Omvangrijk onderzoek dat dé Zwijn- drechtse politie heeft ingesteld naar misstanden op zedelijk gebied in de ge meente, is thans vrijwel ten einde. Er zijn vier, los van elkaar staande, zeden zaken, onderzocht, waarbij 25 verdach ten zijn verbaliseerd. Auto ramt een tram. Drie personen wer den gewond, toen Zondagnacht om streeks half één op de Spaarndammer- dijk te Amsterdam een personenauto te gen een tramwagen reed. De auto werd aan de voorzijde beschadigd. Lijk aangespoeld. Op ’t Horntje te Texel is Zondagmorgen een lijk aange spoeld, dat reeds geruime tijd in het water moet hebben gelegen. Men ver moed, dat het het stoffelijk overschot is van de tweede opvarende van de Sta- verse jol, die enige tijd geleden tussen Den Helder en Texel is vergaan. Te St. Willibrord is het 6-jarig zoontje van de familie de Bruin door een vracht auto overreden en vrijwel op slag ge dood. Reeds 50 bedrijfstakken. taek, al is it dan, seit hja, ek net alle- gearre goud hwat der blinkt. De mear positive of sympathike brieven gean ik nou hjoed mar, mei tank, foar- by. Hwant it is foaral saek, dat de pro- testearende skriuwers har gerak krije. En dan wol ik bigjinne mei to sizzen, dat ik folie düdliker sizze moatten hie, dat it gefal Appelsgea foar my de skyn hat fan in symptoom to wêzen fan de sintralisaesje-sykte, dy’t ik foar lan en folk slimmer fyn as de t.b.c. De skyn hat! Mear kin ik net wier meitsje en mear kin ik dus ek net forantwurdzje. En jitteris, moat ik de wurden herhelje dy’t ik de oare kears ek brükte, dat ik gjinien fan de Appelsgeaster minsken persoanlik ken. Dat it dus net tsjin har ren persoanlik giet, moat ik mei klam fêstlizze. Mar sünt jier en dei sjoch ik de „ontluistering van het platteland” syn sinistere wegen gean. Eh jimmer wer binne it de „deskundigen”, dy’t om „deskundige” redenen it plattelan de béste krêften en de moaiste ynstellingen öfnimme. En jimmer wer stiet men as in „ünbihouwen proleet” bikend mei chauvinistyske en bikrompen motiven, byhwannear men de wapens opnimt om it plattelên tsjin dif kwea to fordigenjen. Dêrby hat de bittere ünderfining my leard, dat in bilangryk part fan de sa- neamde ,,yntellectuelen” gjin spaen bi- grypt fan har plichten tsjinoer de folks- mienskip en mei hautaine minachting sizze, dat hja gjin ynteresse hawwe foar streek en folkseigen bilangen. Foar har is it folk, as it wetter, hwer’t har boatsje op driuwt, of as de stiennen dy’t har fuotsjes drage meije. Dy dom me, egoïstyske mentaliteit protestearje ik tsjin mei in earnstich en fül protest. Dat fyn ik min en smoarch. As der yn Appelsgea gjin sanatorium bliuwe kin. as der mei gjin minskemüglikheit' oan de bilangen fan de patiënten foldien wurde kin, as men alle middels ütput hat, dan noch, dén nóch moat men nei- gean oft der neat to dwaen is om foar Gift van de Koningin. Het na de oorlog in overleg met de regering weer herleef de Nationale fonds voor Bijzondere No den, heeft van zijn ere-voorzitster H. M. de Koningin, een zeer ruime gift over ’t jaar 1949 ontvangen. f 70.000 voor Prinselijk bezoek. Ter be strijding van de kosten van het bezoek van Prins Bernhard hebben de Staten van de Nederlandse Antillen in een niet openbare vergadering besloten een be drag van f70.000 uit te trekken. Aanrijding. Op de Amsterdamse straat weg te Utrecht zijn Vrijdagmiddag twee wielrijders door een zwaar met suiker bieten beladen vrachtauto gegrepen. De 20-jarige F. werd op slag gedood, de tweede wielrijder werd zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Voorlopig nog in dé bank. Minister In ’t Veld deelde mede, dat men eerst na 1957 de schoolbanken door stoelen en tafeltjes zou kunnen vervangen, daar de laatste meubilering per lokaal 20 pet, méér vloeroppervlak zou vragen. Brandjesstichter. In de Haarlemmermeer is een Haagse jongeman gearresteerd, die heeft bekend een achttal branden te hebben gesticht. Met het bier gaat het best. De Neder landse bierbrouwerijen hebben over de export niet te klagen. Voerde ons land in 1948 15 procent van zijn productie uit, in 1949 is dit cijfer tot 24 pet. ge stegen. Zelfs in de Belgische Congo kan men thans een Nederlandse „pils” drinken. Van der Werft 80 jaar. De stichter van het zeemanskerkhof „Vredenhof” op Srhiermonnikoog, de hotelhouder S. van der Werff, hoopt zoals bekend, Zater dag 28 Januari zijn 80ste verjaardag te vieren. Schipper S. Bakker van de Schevenlng- se kotter Sch. 65 heeft een mijn in het net gekregen. Het gevaarlijke voorwerp werd aan boord gehesen en te Scheve- ningen zonder ongelukken binnenge bracht. De mijn is inmiddels door de mijnopruimingsdienst onschadelijk ge maakt. Een speelman ging heen. Te Wijdenes is, 73 jaar oud, de bekende Westfriese speelman Bas Roemer overleden. Jaren lang heeft hij op bals en bruiloften voor ae dansmuziek gezorgd. Onze zoetigheid. De geruchten, als zou de suikervoorziening in ons land gevaar lopen door de na de opheffing van de distributie gebleken sterke toeneming van het suiker-verbruik (met wel 30 pet.) zijn ongegrond. Friese biljartzege. Zondag werd in de biljartzaal van de Harmonie te Gronin gen een massakamp gespeeld tussen Friesland en Groningen. De Friese bil jarters wonnen dit goed geslaagde tour- nooi met 7747 tegen 7459 punten. Bij de Friezen behaalde Brandsma uit Leeu warden met 14.31 het hoogste moyen ne. 0 4 4 2 2 2 2 5 1 6 2 6 1 11 Dit is geen verlaat Kerstartikel, lezer, zoals U dit afgaande op de titel mis schien zoudt kunnen vermoeden. De lichten brandende. Het wil niet anders dan een praatje zijn over brandende lichten in de meest let terlijke zin van het woord. Alleen het gaat niet over de straatverlichting, die dit tussen twee haakjes overigens in Bolsward en omgeving nog veel te wensen over laat. Het gaat over de verlichting van uw huiskamer. Weet U nog hoe wij in oorlogstijd, toen alles zo donker was, zo erg konden verlangen naar „licht in de duisternis”. Hoe was ons toen de straatverlichting en verlichte etalages van voor de oor log dachten een onwerkelijk sprookje te zijn? Een sprookje, dat misschien dit in onze pessimistische buien wel nooit weer werkelijkheid zou worden? Toch werd het werkelijkheid en we ge raakten er gauwer aan gewend, dan we hadden gedacht. Het kunstlicht, hetzij geleverd door gas of electriciteit, is reeds weer een nor maal verschijnsel. Alleen de bewoners van ouderwets oer-degelijke huizen slui ten ’s avonds nog de blinden, overigens kunnen de vaak nog niet al te zware overgordijnen het licht niet binnenska mers houden, ’s Avonds staan de ver lichte vierkanten in de donkere straten de plaatsen te wijzen waar mensen wo nen. Wie zijn die mensen en wat doen zij? Het is onmogelijk van ieder lichtje de geschiedenis te geven. Dat zou mis schien kunnen in een roman, in krantenartikel gaat dat zeker niet. Toch filosoferen wij vaak zo bij ons zelf over de brandende lichten en waar om zouden we de resultaten van deze bezigheid niet eens doorgeven? Wie zoals wij het voorrecht heeft (of misschien is het ook wel geen voor recht, dit laten wij graag in het midden) om vrij regelmatig zo tegen middernacht door Bolswards straten te toeren, zal ’t opgevallen zijn, dat, wanneer de etala- gelichten al lang zijn gedoofd en de meeste grote mensen al lang naar bed zijn, het steeds dezelfde lichten zijn, die nog branden. Eerst let men daar zo niet op en meent men dat het misschien toevallig is, dat zich precies hier of precies déér de twee of drie van de honderd lichten, die nog niet zijn gedoofd, bevinden. Maar als men iedere week bijv, op Donder dagavond komende van de automarkt, of op een willekeurige werkdag, huis waarts kerende van een laat geworden vergadering, telkens dezelfde lichten brandende ziet, dan begint men onwille keurig hierover gedachtenspinsels te maken. Dan wordt de late wandelaar (of wat prozaischer, de late fietser) vertrouwd met die bepaalde lichten en al lijkt het misschien vreemd begint hij er van de houden als van goede oude be kenden. Onwillekeurig gaat men dan verband trachten te leggen tussen de bewoners en het brandende licht. Waarom is die mijnheer altijd zo laat op en waarom brandt op dat bovenhuis altijd tot enen en tweeën licht? Al nadenkende over deze op zich zelf wonderbaarlijke vraag, doet men soms vreemde ontdekkingen of plaatst men een vraagteken hier of daar. Och, Bolsward is met zijn bijna 8000 zielen nog niet zo’n grote stad of men kent elkaar zo ongeveer. Is het niet van mens tot mens, dan toch van aangezicht tot aangezicht. Nu zijn er nachtelijke lichten in velerlei soort. Er zijn er, die een gevoel van vei ligheid geven. Bij de politie wordt bijv, gewaakt bij telefoon en brandschel. Tips van surveillerende agenten worden op gevangen en doorgegeven. Langs de draad zijn er nachtelijke contacten met andere politieposten en terwijl U rustig slaapt, wordt daar gewerkt, soms hard gewerkt. Want er moet wel eens een val worden opgezet om een naar de Af sluitdijk afzakkende bandiet, die ergens in het Noorden zijn slag heeft geslagen, te vangen. Men moet steeds paraat zijn, steeds wakker. Het licht brandt steeds maar door. Dan is daar nog zo’n lichtje dat met waakzaamheid in verband staat het verlichte plaatje met „geopend” bij de apotheek. Wordt bij de politie gewaakt over de veiligheid, hier is het waar men paraat is in de strijd voor uw gezondheid. Soms ziet men op de late avond iemand een drankje halen voor een huisgenoot, die plotseling ziek is geworden. En dan de lichtjes bij de zieken zelf. Hoeveel leed wordt er geleden, waar de gezonden niet aan denken? Vertellen de De Stichting van de Arbeid deelt mede, dat reeds in 50 bedrijfstakken de herziening van de lonen haar beslag heeft gekregen. Hon derdduizenden personen ontvangen reeds de hogere lonen. Nederland erkent Israël de jure. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat Nederland Israël de jure erkent. De Ne derlandse vertegenwoordiger te Jeruza lem heeft terzake een nota overhandigd aan de minister van Buitenlandse Zaken van Israël. Nog één. Zaterdag is de 72-jarige wielrijder P. Wijnhorst te Maassluis door een vrachtauto overreden, ten gevolge waarvan hij kort na aankomst in het ziekenhuis te Vlaardingen is overle den. Auto-ongeluk. Onder de gemeente Krab- bendijke is Zondagavond een Belgische personenauto met zeven leerlingen van de middelbare meisjesschool te Bergen op Zoom, vermoedelijk door slippen te gen een boom gereden. Twee van de meisjes werden in zeer ernstige toe stand naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom overgebracht, terwijl de overige zes inzittenden lichte wonden oplie pen. Kistendieven aangehouden. De politie te Goes heeft twee mannen en ’n vrouw uit deze gemeente aangehouden, die honderden veilingkisten hebben ont vreemd. Bolswards Nieuwsblad JE IM BMIME” fi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1