Producten aan de lopende band Gabe Skroar Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek n No. 6 46e Jaargang Vrijdag 20 Jan. 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A. J. 09 INGA - B o 1 sward Prinses Margriet was gister jarig. Hwat hat de J. minister van buiten- ACHESON Engeland en üs hjoed I to sizzen front duidelijk aan alle tege- Goede en ünbilekke waer wurdt altyd opsocht, al leit se noch sa efteröf. heid zijn zich met de rivalen uit andere gewesten te meten. Men moge over top prestaties denken zo men wil, het valt niet te ontkennen, dat de aanwezigheid van grote krachten op een of ander ge- gebied de propaganda ten goede komt. De namen Abe en Foekje spreken te dien aanzien duidelijke taal. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) onze tien- De Finse regering heeft besloten de eis van Rusland tot uitlevering van z.g. oorlogsmisdadigers af te wijzen. Een moedig besluit van zo’n kleine nabuurstaat. Voorts kwam uit Japanse communistische kringen het bericht, dat Stalin en de Chinese com- munistefnleider Mao Te Toertg het te Moskou maar niet eens kunnen worden. De Russen schijnen de vier noordelijke Chinese provincies, o.a. Mansjoerije in hun sfeer te willen trekken en Mao blijft ze terecht als Chinees gebied beschou wen. De Japanse communisten staan aan de zijde van de Chinees en hebben zelfs een hunner leiders uitgeworpen, omdat hij het Russische standpunt deel de. Is het Aziatisch communisme dus Tito- istisch? De Amerikaanse landse zaken Abonnementsprlj» 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijsr 10 cent per mm Giro 87926 maar daarI om eer- dwingt. Dat zien de Engelsen ook wel in en zij schijnen achter de Fransen te staan. Anderzijds is W.-Duitslands me dewerking nodig om de economische samenwerking in West-Europa tot een succes te maken. Dat is nodig en dat eisen ook de Amerikanen. En nu rijst de vraag of de Ver. Staten druk op Frank rijk zullen uitoefenen om weer toe te ge ven1 aan de Duitse wensen of zullen ook zij zich achter Parijs stellen en Duits land door een verenigd maken, dat er een eind moetkomendheid is? van de intelligenten, die een onderlaag erts van het Franse Lotharingen, m. moeten hebben, waar zij op voort kun nen bouwen. Deze situatie is onbillijk en onharmo- De Overheid en de sport. Op de eerste vergadering in het nieuwe jaar van de gemeentelijke commissie voor lichamelijke opvoeding te Leeu warden werd met grote voldoening ge constateerd, dat zich in de houding der autoriteiten ten opzichte van de sport een grote verandering voltrokken heeft. In vroeger dagen richtte men zich met adressen e. d. tot het gemeentebestuur en kreeg men meestal nul op het request, thans komen de autoriteiten tot de sport en verzoeken een rapport samen te stel len omtrent de wenselijkheid van ver betering en uitbreiding van sport- en speelvelden. Het onderling contact is ge heel veranderd en het gevolg ligt v00r de hand: Er worden resultaten bereikt, getuige het aangenomen voorstel van B. en W. tot het aanleggen van een grote Jachthaven met daaromheen een uitgebreid terreinen-complex. Verheugend is ook, dat er in vrijwel alle raadsfracties belangstelling voor deze vraagstukken bestaat. Wat Friesland ook nog nodig heeft is een sintelbaan voor de beoefening van de athletiek. Wanneer deze er is, zullen de Friese cracks beter in de gelegen- Medische sportkeuring. Medische sportkeuring is een dringende eis voor hen, die daadwerkelijk sport beoefenen en verschillende bonden stel len een medisch onderzoek reeds ver plicht. Niet overal is deze zaak nog vol doende geregeld. In Leeuwarden kan men echter een toenemende belangstel ling constaeren. In het afgelopen jaar werd dan ook een record-aantal keuringen verricht, n.l. 1070. Oud zeer blijft. Schuman contra Schu macher. Engeland en de Spaanse kwestie. De atoombom 1000 maal verzwaard. Geheim en niet geheim. Gaat Rusland zuiveren? Moedig Finland. Het Verre Oosten. Egypte. den verwezenlijkt, aan ons karakter viel geen waardering- in-cijfers te beurt. Wie de meeste cijfers haalde was een hele Piet. Was het dan niet vanzelf sprekend, dat de pupil in questie meen de dat dit het één en het al was. Dat hij zich toelegde op het behalen van het hoge cijfer alleen, zij het soms met list en bedrog, met buurmans hulp en „spie ken”? Van disharmonie gesproken. Daar is nog een euvel, waaraan scholen lijden, hoewel men reeds tallen van jaren beter weet. Het onderwijs begint zijn taak bij de 6- jarigen, die verbaasd en verlegen de grote school binnenkomen en daar al binnen een maand leren, dat één en één twee is en die binnen een jaar reeds te onderscheiden zijn in knappe of vlug ge en domme of luie leerlingen. Dit laatste zegt op zich zelf nog niets. Men kan zeer wel dom, lui of alleen maar traag zijn, zonder imbeciel te zijn. Wel zegt het ons iets, dat allen hetzelf de onderwijs krijgen, ook al blijven de tragen éénmaal en andermaal zitten. De fout is deze, dat onze toekomstige mi nisters, geleerden en uitvinders tussen hun zesde en hun twaalfde jaar precies hetzelfde leren als de toekomstige blik slagers, kippenhouders en stempelaars. Intelligente kinderen van deze leeftijd die zich zo bij uitstek leent voor hei oefenen van het geheugen en die dus buitengewoon goed gebruikt kan wor den, moeten kruipend vorderen in hun ontwikkeling, omdat zij zich aan moe ten passen aan het tempo van de minder intelligente. En de minder intelligenten leren allerlei dingen, waar zij later niets meer aan zullen hebben, maar zij moeten dit, om- deze conferentie zijn gering, een com missie om de economische hulp aan Z.- 0. Azië te bestuderen werd ingesteld. Op het verschil van mening in het Ge menebest zelf bestaande over de erken ning van communistisch China viel nog eens scherp het licht, toen Rusland ten tweede male trachtte de vertegenwoor diger van nationalistisch China uit de Veiligheidsraad te verwijderen. Met Z.- Slavië stond India aan Russische kant. De andere landen, ook die Peiping reeds erkenden, achtten een verwijdering voorbarig. Rusland weigert thans deel te nemen aan de besprekingen in alle organen van de Ver. Naties, waarin nog vertegenwoor digers vannationalistisch China zitten. Intussen mag er wel op gewezen, dat ook al blijken Mao Tse Toeng en de zijnen Titoïsten, de gevaren voor de na- buurstaten van China er niet minder door worden. Misschien eer groter, want nationaal-communisme zal meer dan Sta linistisch communisme de Chinezen in die nabuurstaten doen ijveren voor een vereniging met het grote vaderland. In Egypte heeft de Wafd partij die zo’n grote ver kiezingsoverwinning behaalde, de rege ring aanvaard. Nahas Pasha is de nieu we minister-president, die een vooruit strevend programma heeft, waarvan de uitvoering echter belemmerd zal worden door het feit, dat in de buitenlandse politiek moeilijkheden dreigen met En geland, omdat de Wafdisten ook de Soe dan zullen ontruimen en met Israël om dat zij willen, dat Arabisch Palestina hersteld wordt. Dit alles veronderstelt een sterk leger, dat kost geld en zal er dan nog wat over zijn voor binnenland se hervormingen? verstand en ambitie worden zo in grote hoeveelheden vermorst en gaan verloren ten koste van onze kennis, beschaving en arbeid. Terwijl de meest intelligenten (zo zij geld hebben) de middelbare scholen bereiken met slechts een fractie van de wijsheid die zij hadden kunnen hebben en met wat erger is een aantal lege en ongebruikte jaren achter zich die hen gewend hebben aan luilakken en een traag tempo, worden de minst in telligente™ de maatschaopij ingeslingerd met een hoofd vol overtolligheden, die er moeizaam en ten koste van ontelbare uren heerlijk zonlicht zijn ingeperst en die binnen een paar jaar weer vergeten zullen zijn. De een luiert, de ander martelt, de een leert te weinig, de ander te veel en geen van beiden leren zij dat, wat zij elk voor zich beslist het hardste nodig heb ben. Wij hebben van het onderwijs een fa briek gemaakt, waarin aan de lopende band mechanische serie-producten wor den vervaardigd. Dit herinnert aan de spreekwoordelijk geworden worstfabriek waar aan de ene zijde talloze gillende, springlevende en heftig-verschillende varkens in worden geduwd en aan de andere kant talloze gelijkvormige wor sten te voorschijn komen. Maar kinderen zijn geen varkens, zij hebben een andere hogere bestemming dan te worden verwerkt tot een een heidsproduct en zij zijn te goed voor een vervaardiging aan de lopende band. Acheson schijnt daarvan vast overtuigd, want hij heeft’ voorspeld dat Mao’s verblijf te Moskou zou leiden tot een breuk tus sen Russen en Chinezen en hij wees er, blijkbaar om het vuur wat aan te wak keren, ook nog eens op, dat Rusland het inderdaad voorzien had op een groot Chinees gebied in het Noorden. Deze verwachtingen omtrent de Chinese com munisten hebben er intussen de Ver. Staten niet toe gebracht hen als de heersers in China te erkennen, integen deel deze erkenning schijnt op de langt baan geschoven nu te Peiping Ameri kaans diplomatiek bezit en ook dat van andere landen die de regering van Mao nog niet erkenden, is in beslag geno men. Zelfs Australië en Zuid-Afrika, de len van het Gemenebest, volgden nog niet het voorbeeld van India en zo leverde de conferentie van Colombo ook ten opzichte van de erkenning van het Chinese communistische bewind geen eenstemmigheid. De vruchten van het eens te worden over de contróle op het gebruik van atoomenergie. Mis schien heeft dit alles geleid tot de ge ruchten over geheime onderhandelingen tussen de Ver. Staten en Moskou, waar van de bladen vorige week spraken, en welke naar het heette zouden kunnen leiden tot- een totale ontspanning in de betrekkingen) tussen deze twee grote machten. Want contróle op het gebruik van atoomenergie en andere middelen tot oorlogvoering, zou allicht een groot stuk wederzijds wantrouwen wegnemen en de weg openen naar een betere ver standhouding. Maar zover zijn we nog niet. Andere geruchten melden dat het wederinvoeren van de doodstraf in Rus land verband houdt met een a.s. grote zuivering waarbij vooral in de econo mische regionen want e,r zouden gro te economische moeilijkheden zijn zou worden opgeruimd. Molotoff zou de man van een scherpe politiek zijn, ook ten opzichte van een soort anti-bolsjewistisch verzet in de Oekraïne en de voormalige Poolse ge bieden. In ons vorig hoofdartikel lieten wij de bewering uit onze pen glijden, dat het toch wel hopeloos was, dat op onze scholen nog steeds meer wordt gelet op parate kennis, dan werkelijke bekwaam heid en karaktereigenschappen. De lezer, die hier een nadere verklaring vroeg zouden we gevoegelijk kunnen verwijzen naar het reeds eerder geci teerde, hartstochtelijk geschreven, werk van Toonder, dat hij ,„De Schuld” ge noemd heeft. Nederlandse mannen zijn vaak grof, lomp en onbehouwen, aldus poneert deze vu rige schrijver zijn mening. De Neder landse vrouwen vaak links en onchar mant. De onbeschoftheid van de Neder landse jeugd vindt hij spreekwoordelijk en bekend bij alle vreemdelingen. Wij zijn dan misschien een geleerd, ontwik keld, godsdienstig, moreel volk, maar dat alles kan niet wegnemen, dat wij ook een slecht opgevoed en slecht ge manierd volk zijn. Het is niet erg, dat mannen het lied van bokkie-bokkie-bè, of dat van juppie- juppie-jé tot nationale hymne hebben gemaakt, dat onze Nederlandse vrouwen schel-gillend lachen en gichelend door het leven gaan, dat onze jongelieden in bussen en straten schreeuwen alsof de wereld van hen is en dat de kinderen alle ramen van leegstaande huizen insmijten. Dit is op zich zelf geno men volstrekt niet erg, maar de bron waaruit al deze verschijnselen voort vloeien is wel erg, die is n.l. innerlijke ruwheid. De onbeschaafdheid uit zich niet in de eerste plaats daar, waar een man zijn handen in de zak houdt als hij tot zijn meerdere spreekt, i.—ï--- waar hij zijn gelijke opzij duwt om eer der in de bus of bioscoop te kunnen ko- men. Juist in de kleine dingen van het dagelijkse leven zijn wij vaak botte ego ïsten en wij denken er zelfs niet aan om dit botte egoïsme achter een gor dijntje van aangename omgangsvormen te verbergen. Onze opvoeding is blijkbaar te onhar monisch geweest, wij weten veel, maar zijn zo weinig. Er is op parate kennis gelet, hoogstens op ons „gedrag” en op onze „ndtheid”1, aan onze beschaving1, Wij moesten onze kinderen niet In groe pen van veertig en vijftig bijeen duwen in kleine lokalen en al deze onvolgroei de zieltjes in één zelfde keurslijf trach ten te snoeren, want wij zouden er veel onrecht, veel verwekken van kinder- smart en -zorg, veel vermoord worden van jonge, prille kracht en levensvreug de mee kunnen voorkomen. Kinderen zijn niet precies gelijk, maar allen verschillend. De eerste heeft een vlug verstand en een slecht geheugen, de tweede een sterk geheugen en een traag verstand, de derde allebei goed, de vierde allebei slecht. De één is dol op knutselen, de ander dol op leren, sommigen hebben sterke fantasie, anderen zijn nuchter, en kelen kunnen alléén staan, velen zoeken gezelschap. Er zijn ondeugende en zoe te, zwakke en sportieve, intelligente en domme kinderen, kinderen met reken aanleg, kinderen met taal-aanleg, kin deren zonder aanleg. Die kinderen, allen verschillend, hebben recht op verschillende behandeling. Na ontzaggelijk geëxperimenteer en ge theoretiseer, zijn wij er practisch nog steeds niet in geslaagd, dit probleem op te lossen, laat ètaan een onderwijs systeem uit te vinden, waarbij de ka raktereigenschappen als volharding, moed, trouw en wat ai niet meer vol doende gewaardeerd, uitgebuit en tot ontplooiing kunnen komen. En al lijkt oplossing van dit probleem practisch onmogelijk, daarom mogen we zo en passant de verzuchting toch wel eens slaken, dat alles blijkbaar bij het oude blijft? Engeland heeft te kennen gegeven dat het geen veranderingen wenst in uidige ver houding met Spanje en hoewel men zich kan afvragen waarom men wel norma le diplomatieke betrekkingen kan onder houden met communistische en niet met fascistische staten, lijkt deze zaak, nu er toch geen sprake van kan zijn van opname van Spanje in het Atlantisch pact, niet van wereldpolitiek belang. Wat dit Atlantisch pact betreft, schijnt er thans tussen de aangesloten landen in beginsel overeenstemming bereikt over de kwestie hoeveel wapenen, uit rustingsstukken en manschappen het Noord-Amerikaanse continent, dus de Ver. Staten en Canada samen in geval van oorlog aan Europa ter beschikking zullen stellen. Dezer dagen verwacht men, als Enge land zijn bezwaren opgeeft, nu de on dertekening der verdragen tussen de Ver. Staten en 8 landen van het pact in zake de militaire hulp. Intussen doen zich nieuwe perspectieven voor nu de Amerikanen bekend gemaakt hebben,' dat zij door geen uranium doch het zg zwaar water te gebruiken in staat zijn een atoombom te maken, welke 1000 maal de uitwer king zou hebben van de eerst gebruikte atoombom. We zijn nieuwsgierig een nieuwsgierigheid welke we trouwens niet bevredigd wensen te zien of er bij het gebruik van zo’n wapen niet meer gebeuren zou dan verwacht werd, m. a. w. of er geen processen zouden ontstaan welke het lot van de gehele aarde in het geding brachten. Maar we delen van heler harte de wens van offi ciële Amerikaanse zijde geuit om, voor dat men met de vervaardiging van zo’n bom aanvangt (het ding kost milliard gulden) eerst nog eens met Rusland in overleg te treden over de mogelijkheid Nu de economische eenheid van West- Europa zo spoedig mogelijk moet wor- waarin West-Duits- land als belangrijkste productiefactor, een gewichtige rol moet spelen, is een toenadering tussen Frankrijk en West- Duitsland dringend nodig. Robert Schu man, de Franse minister van buitenland se zaken, is om eens poolshoogte te ne men, daarom dezer dagen bij de Duit sers te Bonn en Berlijn op bezoek ge weest, dat teleurstellend is verlopen. Het Saargtebied blijft de grote twist appel. Zoals bekend, is dit vroegere Duitse gebied in de Franse zóne voor lopig politiek zelfstandig verklaard en economisch aan Frankrijk verbonden, ’n regeling, welke de Fransen straks in het vredesverdrag hopen te zien bevestigd, terwijl de Duitsers -hopen dit gebied weer tot het vaderland te zien terugke ren. De Fransen zijn thans bezig met het Saargebied een verdrag op te stel len, waardoor Frankrijk voor 50 jaar de pacht der steenkoolmijnen zou ver-, werven. Schuman zal zelf wel niet verwacht hebben, dat dit plan bij de Duitsers in goede, aarde zou vallen en zowel kan selier Adenauer als de leider der Duitse sociaai-democraten Schumacher hebben hem duidelijk gemaakt dat zij Franse onddrhandelingen over deze zaalk met het huidige Saarbestuur niet konden aan vaarden, staatsrechtelijk behoorde dit gebied nog altijd tot Duitsland en daar om konden verdragen als het voorge stelde slechts geregeld worden in be sprekingen tussen Parijs en Bonn. Een verpachting van de Saarmijnen op lan ge termijn aan Frankrijk zou het Duitse volk zeer teleur stellen. De Duitse kan selier en zijn politieke tegenstander wa ren het er ditmaal roerend over eens, dat het internationale Roer-statuut kon 7 worden uitgebreid tot de steenkool van dat hun onderwijs hetzelfde is als dat het Saargebied en mogelijk tot het ijzer- - - a w. zij opperden een soort internationaal beheer van de zware industrie in deze gebieden. nisch voor beide groepen. Tijd, geld.1 Kennelijk zinspeelde Adenauer op de mogelijkheid dat W.-Duitsland toenade ring tot Rusland zal zoeken als de Fransen hun zin doordrijven. Frankrijk zit in een lastig parket. Enerzijds is het gewenst dat het voet bij stuk houdt, want er moet een eind komen aan de Duitse afdreigingspolitiek, die steeds meer concessies van het Westen af- Grou en it Hearrenfean krije in Aldheitkeamer. Lyk as men, wit is yn 1947 oprjochte in Federaesje fan Fryske Musea en Ald- heitkeamers, dêr’t alles by oansletten is hwat der op it stik fan musea en Ald- heitkeamers yn FryslSn bistiet. Dizze Federaesje hat forline .Sneon yn it Prinsessehof wer ris gear west om nei to gean hoe’t it der yn Fryslan foar- stiet mei de Side kultuer en kunst. Op dizze gearkomste kamen tidingen nei foaren dy’t mar bést wize foar de Sld- heitkunde yn forskate kriten fan Frys lSn. De fortsjintwurdiger fan Boalsërt dielde bygelyks mei, dat de bisteande Aldheit keamer, dy’t it eigendom is fan de ge meente, reorganisearre wurdt en dat der in aparte foriening kommen is om de kolleksjes to bistjüren. Dy foriening hjit Vereniging Bolswards Historie en yn it bistjür sitte allegearre mannen dy’t yn ’e mande mei B. en W. alles dwaen wolle om de Aldheitkeamer (dy’t finder- brocht is yn it kostlik moaije stêdhüs) folslein syn gerak to jaen. De óffurdige fan it Hearrenfean koe de tatiding dwaen, dat de boargemaster fan syn gemeente definityf it Side grite- nijhüs fan Anjewier ófstien hat foar de Feanster Afldheïtkeamer. Dit Slderwet- ske gebou stiet oan ’e Fok en is troch Bolswards Nieuwsblad 8

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1