L Martinytoer üs hjoed n Q to sizzen I Fan de door Nederland 7 46e Jaargang No. 7 Dinsdag 24 Jan. 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland ons de J. vers ge- PYT. die uif Ne- Steaten toe- Tj. de J. Knappe fammen en jonge hynders, moat- te oars net as fan Herren bikend wêze, sille se goed oan ’e priis komme. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m m. Giro 87920 wat de omroepverenigingen kunnen ge ven eni is weinig aantrekkelijk/’ schrijft een lid uit Sneek en een luisteraar uit Workum toont zich verontwaardigd om dat hij een bepaalde uitzending missen moest en de Regionale Omroep Noord hem als surrogaat vergastte op een ver heerlijking van het A. B. Kleerekoper- huis. Beiden zijn van mening, dat een radio-centrale, die slechts over twee lij nen beschikt, de gehele dag de pro gramma’s van Hilversum I en II behoort te geven. Is dat zo vragen wij nog maals de gedachte, welke overheer send is bij de luisteraars in de contreien der Regionales? Zoals men weet is de Regionale in het Noorden ontstaan toen de Noordelijke provincies waren bevrijd. Enkele studen ten gaven via de radio-centrale een pro gramma, dat later overgenomen werd door het Militair Gezag. Ook in Maas tricht is uit een tijdelijke overgangstoe stand een geregelde regionale uitzen ding gegroeid. Er werden plannen ont worpen om ook in andere streken Re gionale Omroepen te stichten; de bouw van de hulpzender in Twente deed vele Twentenaren stoute dromen dromen, maar de streekzender is er niet gekomen De Regionale Omroep kan zijn recht vaardiging alleen vinden in manifesta ties van hetgeen eigen is aan de betref fende streek. In de uitzendingen moer zich openbaren de gewestelijke cultuur, die voor de streek typisch eigen bezit en geestelijk eigendom is. Het heeft geen zin dat een of ander Maastrichts zang koor voor de microfoon bepaalde frag- renten laten horen uit „Die Jahrezeiten” van Haydn. Een paar jaar geleden verscheen een rapport, waaruit een indruk verkregen werd van de mate waarin de regionale omroepen aan hun doel hadden beant woord. Gebleken is toen, dat de Regio nale Omroep Noord niet meer dan het derde deel van haar programma aan streekcultuur had gewijd, de Regionale Omroep Zuid even meer dan het tiende deel. Een ietwat pover resultaat, waar door het bestaan van een streekzender niet gemotiveerd wordt. Uit een en ander zou de conclusie ge trokken kunnen worden dat het geen zin heeft de Regionale Omroepen te be stendigen. Voordat wij deze conclusie op papier durven zetten, zouden wij het op prijs stellen het oordeel van onze luisteraars uit Noord en Zuid te verne men. WINTER? „Gebied fan hege drok”. Jongfeinf ropt bliid: ,,Hwat lok, It sil docks’ einlings frieze? De wyn is al Noard-East, Birjochten goed alteast, Depresjes moatt’ 't forlieze, As 't flink taknypt moarnier Gean ik al oan de swier.” It famke sjocht mei skik, It sakjen fan it kwik. „Myn wite trui, myn wanten Krige ’k krek op tiid noch of, De loft tekent klear blau, Op 't iis ha’k jimmer klanten; Licht ha ik gau ien woun Foar takomm’ Sneintojoun.” In bodder by de boer: „Om mij gyng ’t iiswaer oer, ’t Jowt heappen kjeld en lijen, Ien dei hwat rydber iis; Dan wurdt de loft al griis En giet it op in snijen. De iisbaen lükt my neat, ’k Ha ’t riden dochs forleard.” In élde rintenier: ,,’t Wol frieze sa’n gemier! 't Bigreatet my om de einen, Dy sitt’ mar klomsk en skrou portage van Bolletongersdei of Gysbert Japicxdei te beluisteren. Hoe beluisteren we met spanning en trots de prestaties van eigen muziekcorpsen, declamators, zangverenigingen en wat niet al? Wat horen we een Fries nieuws, dat we an ders niet zouden horen. Wat geeft deze omroep een eigen geluid te horen. Moet het kleine bakkertje* er aan gelo ven? Och kom, geef hem wat meer deviezen, wat groter oven, wat beter bakfietsen. Geef hem wat ruimer tijd te bakken en zorg dat hij zijn bakkersknechten een fatsoenlijk loon kan geven. Wij hopen, dat vele trouwe luisteraars een brief zullen schrijven aan de afde ling Omroep Schuttersweg 8 te Hilver sum. Ze mogen het daar wel weten met alle waardering en achting voor ’t werk der omroepverenigingen alszoda- nig dat wij de R. O. N. niet graag zouden willen missen. Ook dit zou een symptoom van de „ontluistering van ’t platteland” zijn. Wij moeten houden wat wij hebben en de regionale omroe pen beter armslag geven. mysk Sikenhüs, as dependance fan Ap- pelsgea; as der net yn Appelsgea in eigen chirurgyske Öfdieling to formear-, jen is; as dus de iene oplossing foar de patiënten is. in totale Öfbraek fan Ap pelsgea, dan noch mocht men fan de Grinzers en Drintse lju forwachtsje, dat hja dizze saek tige bigreate om Frys lén en syn great forlies. Hja binne de léste jieren kompagnon mei Fryslén wurden, mar if liket dochs wol by it brutale öf om fan har kant tó hearren, dat hja harren sokke greate offers treast- ge hawwe foar dit sanatorium. Nou ■dochs is it tal leden fan if folie rikere Grins mei hiel Drinte dêrby, jit net de helt fan Fryslén allinnich. Yn Fryslén binne, neffens de siktaris fan1 it Bistjür fan Beatrix-O'ard, 7700 leden, wylst Grins en Drinte mei har beiden 3700 le den hawwe. En dat, wylst Appelsgea foar de Friezen net gunstiger leit as foar Grins, sjoch de kaert mar nei. Wy wol- le net graech de bilangen fan de siken ündergeskikt meitsje oan de stride- raesje tusken twa provinsjes. Dat soe nimmen forantwurdzje kinne. Mar dan mei men freegje, dat Grins toant, dat it wit, hwat it yn dizzen oan Fryslén for- plichte is. De Grinzer krante skriuwt': It hat gjin doel om jitteris de enoarme foardielen fan forpleatsing üt to lizzen. It is jit mar inkele jierren lyn, dat de hiele staf fan Appelsgea as ien man yn it gewear kaem, doe’t it Departemint fan Oarloch it terrein fan Appelsgea foar de soldaterij brüke woe. Doe wie der mar ien plak, hwer’t de patiënten har gerak krije koene, doe wiene de bosken en séndunen nearne oars sa heïlsem as dêrre. En nou soe it ta weismiten keard wêze? Lit 'Grins forsichtich wêze. Frys lén jowt Appelsgea net oer, as it net muorrefêst stiet, dat der gjin oare op lossing yn it bilang fan de patiënten to finen is. Der kin men wis fan wêze. Geen opgewamde koffie. Wij moeten helaas, weer erg zuinig worden met de koffie. In plaats van koffie op te warmen kan men beter koffie koud laten en de kopjes eerst met heet water omspoelen. Dan direct de koude koffie en hete melk toevoegen. Op deze manier smaakt een kopje koffie even lekker als zet. Tegen mond- en klauwzeer, houderij-commissie van de Brénje forsillet gau, 'm My kin ’t lij wetter reine. De diken sjippe glêd. Winter bliuw ik op bêd De branstofhandler seit: ,,Ik hantsjewriuw al, leit It iis tsjok yn de sleatten! Foar üs saek net forkeard, Kachel trochrinnend read'. Bring antresyt, briketten! Rüchburd wy steil’ ’t op priis, Om üs seis wiken iis.” Hwat hat Gabe Skroar Uitgave van DrukKerij Fa A.J.OSINGA - Boliward minten, ek rekken hélden wurde moat mei de hiele histoarje fan Beatrix-Oard. Hwant it giet hjir net om de frage oft men in nij sanatorium stiftsje wol, om dat de medicus-directeur dat needsaek- lik achtet, mar it giet deroer, dat men Beatrix-Oard en syn jierrenlange offers derfoar brüke wol. En dan sil men dizze saek nea los sjen kinne fan har his- toorje. Der hawwe lytse boeren west, dy stikken lén jown hawwe ja seis har hie le erfskip, om har eigen sanatorium yn Appelsgea great to meitsjen. Der is jier ren lang troch Fryslén allinnich aloan wer jown en jown, net foar it iene of oare sanatorium, net foar de t.b.c.bistri- ding yn it algemien, mar mei it ütsprut- sen doel: Appelsgea to stypjen. Dit kin en mei men net foarbysjen. Ik siz net dat dit bislissend wêze moat, mar wol, dat men der rekken mei hélde moat en goed. Dêrom docht it my tige nij, dat yn de gearkomste fan de Grinzer Öfdie- lingen gjinien fan de öffurdigen w.isd hat op dizze dingen. Ik haw hjir foar my it forslach fan in Grinzer krante. Der stiet wol, dat it bi stjür en de Direkteur dit neamd hawwe, mar de öffurdigen wienen allegearre flak foar forpleatsing. Dat wiist net bést. As men tusken de partners, hwerfan Fryslén wize' kin op folie mear offers en folie mear leden en folie mear warberens, net mear wer- klank fine kin foar syn greate seedlike oanspraken, dan is der hwat al tofolle tokoart oan meilibjen en gefoel foar bil- likens. En nou mei it wier wêze, dat de Grinzers troch de bank mear materialis- tysk binne en minder sentiment hawwe as de Friezen, har earlikens hoegde dêrom net minder to wêzen. Wy wolle tige düdlik wêze: As de medyske des kundigen, büten dé Appelsgeaster dok ters om, ta de konklüzje komme soene, dat in sanatorium büten in Universiteits- klinyk net forantwurde is, dat der net >n tuskenoplossing müglik is, bygelyks in Öfdieling longpatiënten oan it Akade- De kwesje: Beatrix-oord to Appelsgea is sünt forline wike midden yn de pu- blike bilangstelling komd. En mei rjocht Net allinnich yn Fryslén, hwer’t de saek troch de Ljouwerter krante treflik tsjin- ne is, hwerby it Frysk Deiblêd en de Hearrenfeanster tige meispilen, ek yn Grins is men nou actyf wurden. Men mei bliid wêze mei it feit, dat ek de Fryske harren dizze saek oanlutsen hawwe, hwant it liket my ta, dat men tige op syn iepenst wêze moat, sil de ütslach sa wêze, dat èn de patiënten en Fryslén har gerak krije. De patiënten alderearst! Dêr giet it op it foarste plak om, dêr is it sanatorium foar stifte, derfoar binne tsientallen jier ren al dy offers brocht. It bilang fan de patiënten is nümer ien. Nou’t it alle skyn hat, dat in brede Kommisje hjiroer gear sil, foardat de öfdielingen fan it Sana torium deroer stemme sille, kin men rêstich oertinke, hwat in reedlik minske yn it bilang fan de siken bislute moat. Dat wy safier binne, tankje wy nei myn miening oan de lju, dy’t de stiennen yn it wetter smiten ha, doe’t alles jit yn rêst wie. Nou hat men de kéns en oars nei alle wierskyn net. Men kin der wis fan wêze, dat sa de saek nou leit, eltse öfdieling har forantwurding fiele sil en tige oerwege sil, hwat ear en plicht fan him easkje sille. Dêrby kin men net foar- by gean ,dat hjir, nei de medyske argu- Het woord is aan de lezers. Tot zover de voorzitter van de N. C. R. V. En wat is nu ons antwoord? Zullen we het kleine bakkertje met de beperkte mogelijkheden, dat toch eigen bakkertje is, een trap meegeven? Of zullen we maar eerlijk uitspreken, dat de grote bakker zijn broodjes dit maal toch wel wat bruin gebakken heeft? Welke indruk maakt het op ons ais een zwaar trekpaard belangstellend vraagt naar de trekkracht van de hond van de schilleboer? Het moet onze grootste bewondering hebben, dat een kleine omroep i.c. de R. O. N. met uiterst beperkte middelen zich in kleine tijd zo’n groot en dank baar luisterpubliek heeft verworven. Slechts één avond per week is er een speciaal Fries programma. Maar hoe wordt hier intens naar geluisterd. Alleen is het maar jammer dat op de ontvang toestellen dit programma doorgaans slecht doorkomt. Maar de weergave van de Centrale wordt geroemd. Hoe vaak zoeken buren elkaar niet op om Wibren Altena of Hein Faber te horen of een re- Meer betalen en langer wachten. De aangekondigde tariefsverhoging voor de Spoorwegen zal na 1 Februari mede ten gevolge hebben, dat men langer aan de loketten zal moeten wachten, daar dan de nieuwe prijzen op de oude kaar tjes moeten worden geschreven. Zij zijn er welkom. De Australische mi nister van buitenlandse zaken verklaar de, dat er meer dan de overeengekomen 1500 gedemobiliseerden van onze land macht in Australië kunnen worden toe gelaten. En de anderen? De arbeiders met inko mens van 40 tot 50 gulden per week gebruiken in 1948 tweemaal zoveel koek en banket en viermaal zoveel ge distilleerd als in 1938. Aldus Dr. Lucas op een vergadering van de Utrechtse Kath. Arbeidersbeweging 25 pet. deugnieten. (Controleurs ont dekten 50.000 jnietaangegeven radio toestellen, terwijl 160.000 luistervergun- ningen niet volledig bijgeplakt of soms onvindbaar waren. De controleurs, die 750.000 bezoeken aflegd°n, hadden dus in minstens 1 van de 4 gevallen „beet” en haalden f 1 milliöen aan achterstalli ge luisterbijdragen op. In Maastricht is er een aparte plechtig heid, die reeds vele jaren oud is, n.l. het inschieten van Carnaval met het ,,Mo- mus-kenunke”. Om 12 uur Zondagmid dag vuurde dit kleine kanonnetje, ter grootte van een kinderkruiwagen, elf schoten af, die het officiële begin van de pret betekenden. De vee- Stichting voor de Landbouw wil zo spoedig mo gelijk komen tot verplichte inenting van het rundvee tegen mond- en klauwzeer, doch daar de veeartsen nog druk bezig zijn met het t.b.c.vrij maken van dit vee, zal deze inenting eerst in ’t laatst van de stalperiode kunnen gebeuren. Rare zeevaarder. Er werd te Amsterdam een matroos gearresteerd, die uit zijn eigen schip tal van voorwerpen tot een gezamenlijke waarde van 1500 gulden had gestolen en verkocht. Steek eens op. Van 1 Dec. 1948 tot 30 Nov. 1949 werd in Nederland voor f 529 milliöen opgerookt, t.w. 939 milliöen sigaren, 6215 milliöen sigaretten en 10.8 milliöen kilogram tabak. „Ja jongie.Minister-president Drees bracht een bezoek aan Opa Groen, die zijn 101de verjaardag vierde. Ze praat ten gezellig even en toen Dr. Drees ver trok, zeide hij: „Opa, ik hoop, dat u over een jaar nog even gezond bent als nu.” Opo Groen antwoordde nuchter: „Ja, jongie, daar weten *we niks van.” Zilveren staf. De stafmuziek van het eerste regiment infanterie te Assen, meer bekend onder de populaire naam „De staf”, zal binnenkort een 25-jarig jubileum vieren. Spek aan spinnen. Met Israël is Neder land overeengekomen, dat in de* eerste maanden van dit jaar 150300 duizend kisten sinaasappelen hier zullen worden ingevoerd. Nederland zal meer haring naar Israël exporteren. Gandhi II op bezoek. De bekende Oos tenrijkse professor, redenaar en schrij ver, de 76-jarige prof. dr. Johannes IJde, die de Europese Gandhi wordt genoemd, komt de volgende week naar Neder land. Foute liefde. Bertache, de mooie Ma rokkaan, zit weer in de cel bij de vreem delingenpolitie te Amsterdam.. Hij is al tweemaal over de grens gezet wegens huwelijkszwendelarij. Maar hij zag steeds kans weer terug te komen. De politie vond in zijn zakken een hele sta pel brieven van meisjes en vrouwen. Er bleek uit, dat ze behalve hun gevoelige harten, hun laatste geld aan Bertache hadden geschonken. Oliekachel viel om. In de J. Verhulststr. te A’dam struikelde een’ jongen over een vloerkleed. Op het kleed stond een brandende oliekachel. Die viel om. Het werd een uitslaande brand, die de slaap kamer verwoestte. Geen persoonlijke on gelukken. Een auto vol nylonkousen, die uif Ne derland kwam, is aan de Franse grens bij Maubeuge in beslag genomen. Er waren 1600 paar kousen in de wagen. De oorzaak. In het drama te Den Hel der, waarbij een uit vader, moeder en een baby bestaand gezin het leven ver loor, is klaarheid gèkomen, nadat de deskundige dr. J. P. Hulst uit Leiden sectie op de lijken had verricht. Hij heeft kunnen constateren, dat het 1% jaar oude dochtertje door een hersenafwij king een natuurlijke dood is gestorven De justitie neemt thans aan, dat de man uit radeloosheid over de dood van zijn dochtertje daarna zijn vrouw en zichzelf van het leven heeft beroofd. Amsterdam-Rome per autobus. Met het oog op het heilig jaar hebben de Gel derse Tramweg Mij. en de American Express Company een autobusdienst Amsterdam-iRome v.v. ingesteld. Een 12-jarig beeldhouwstertje. De 12- jarige Jofientje Gerritsen vervaardigt in opdracht van het Nijmeegse kleuter dagverblijf „Maria Christina”, een kopje van prinses Marijke. Jofientje kreeg toe- stemmmg Pa^e*S Soestdijk te wer- Er was eens. Zo begint menig sprookje en zo begint ook dit sprookje, dat helaas geen sprookje is. Er was eens een grote bakker. Hij had veel klanten, wel tweehonderd duizend vaste afnemers en nog heel wat, die zo te hooi of te gras, maar toch regelma tig, vooral Donderdagsavonds, de win kel binnenkwamen. De bakker bakte vele zoete broodjes en die werden in heel ons land met graagte gegeten, want vliegensvlug gin gen de bakfietsen het gehele land door en bezorgden van Noord tot Zuid de bakkerswaar zo uit de oven nog nawalmend van enkel versigheid bij de klanten op tafel. De bakker had vele knechten en deze werden goed betaald. Geen wonder, dat ze flink hun best deden. Ook was de oven keurig gemoderniseerd en het meel van goede kwaliteit. Deviezen, voor de invoer van krenten en rozijnen waren in ruime mate aanwezig. De bakker bakte soms bijna hele dagen door. Hij had veel tijd te bakken, dat was ook wel nodig met zoveel klanten en zoveel knechten. Kortom het was een bevoorrechte bakker en een ideale bakkerij. Er waren ook twee kleine bakkertjes. Eén woonde in het Noorden en één in het Zuiden van het land. Deze bakker tjes hadden elk maar een klein oven tje en mochten per dag maar een uurtje bakken. Ze hadden geen enkele vaste klant, alleen maar wat losse afnemers. Hun bakfietsen kwamen niet ver. Er waren geen toewijzingen voor krenten en rozijnen, het meel moesten ze zelf malen. Ze hadden slechts enkele knech ten, die ze geen fatsoenlijk loon kon den geven. Vaak werkten ze voor niets niemendal, maar ze deden toch goed hun best, omdat ze van hun bakkertjes en hun bakkerijtjes hielden. Concurre ren met de grote bakker konden ze ech ter niet. Het leek er niet op, ieder be grijpt dat wel. Het vertelseltje, daf geen vertelseltje is, maar een waar verhaal, is nog niet uit, De grote bakker uit de moderne luxe bakkerij, hoorde eens, dat 't brood van de kleine bakkertjes niet zo goed was als het zijne, Als dat waar is, zei die grote bakker, dan is het toch maar beter, dat die kleine bakkertjes maar zo gauw mogelijk verdwijnen. En nu wil hij van een ieder die brood van beide bakkers aten, eens horen, hoe dat smaakte. Het woord is aan de brood- eters. Tot zover ons sprookje, wat geen sprookje was. Wij willen er niet langer doekjes om winden. Een van onze grootste omroep verenigingen, i.c. de N. C. R. V., maakt zich bezorgd of het wel goed gaat met de regionale omroepen. De voorzitter A. B. R.(oosjen) slaakt in het laatste nummer de volgende jammerklacht, die we volledigheidshalve in het geheel overnemen: Moet de Regionale Omroep gehandhaafd blijven? Wij zouden het op prijs stellen indien wij van de zijde onzer luisteraars antwoord op deze vraag mochten krij gen. Wij weten het, deze vraag laat het grote merendeel van luisterend Neder land onberoerd; wat maalt een Zeeuw, een Utrechtenaar, een bewoner van het Oversticht of van een der beide Hollan den om hetgeen geschiedt met de Re gionale Omroep Noord of de Regionale Omroep Zuid? De betekenis van deze vraag zou een ieder duidelijk worden, wanneer hij ken nis kreeg van de brieven, welke ons voor en na over deze Regionales berei ken. Gaan wij af op het oordeel dat in deze schrifturen tot uitdrukking wordl gebracht, dan deugt er van R.O'.N. en R.O.Z. niets en zou men verstandig doen beide streekomroepen zo spoedig moge lijk het verblijf in de aether te ontzeg gen. Is het niet merkwaardig, dat in geen der brieven, welke wij met betrekking tot deze aangelegenheid ontvingen, ooit een goed woord over de streekomroepen te vinden was? Nu weten wij het goed, dat de inkt sneller vloeit, wanneer er aanleiding is tot critiek dan wanneer er oorzaak voor tevredenheid en dankbaar heid is. Maar daarom doen wij opzettelijk een beroep op hen, die een der Regionale Omroepen geregeld beluisteren en vra gen hun oordeel over de handhaving van deze inrichtingen. „Het programma van de R. O. N. is en blijft nu eenmaal een caricatuur van Bolswards Nieuwsblad Van een oroie DakKer L en een kleine kakker

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1