een klasse op zich zelf Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht 1 üs hjoed n Q to sizzen No. 8 46e Jaargang Vrijdag 27 Jan. 1950 StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland A. J. OSINGA B o 1 s w a r d en de ken- 12. WISHINSKY 24. I 2. 4. De rol van Mao Tse Ver. Het '/etschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) 15. 7. 8. 3 4. De geleidelijke verwezenlijking van de Benelux-gedachte is in al deze verwar ring troostrijk, wie weet welk een sta biliserende factor in de Europese poli tiek deze unie op de duur nog zal wor den. De in Noorwegen getrainde amateur won de Langebaan-afvaiwedstrijd te Boisward met een voorsprong van 50 meter. De lijst. Na loting werd de lijst in 7 series ver- 1 punt: Cor de Jong, O. Zonneveld (die het ongeluk had direct tegen Charisius te moeten rijden), Meine Groen, W. Wi- nia, G. Terpstra, S. van Keimpema en Sj. Huisman. Het Verre Oosten. Toeng. Toestand in Vietnam. Staten niet consequent en aarzelend. Frans-Duitse verdrag. Eén lichtpunt: de Benelux. De Russische minister van buitenlandse zaken Wysjinski heeft eind vorige week geantwoord op de beschuldiging van zijn Amerikaanse collega Acheson, dat Rusland bezig was de Chinese provin- ciets Mantsjoerije, Binnen-Mongoliö en Sinkiang aan China te ontfutselen. Friese Onthouders Zangers- bond. Deze bond die, ondanks zijn betrekkelijk gering ledental een eervolle plaats in neemt tussen de Friese Zangersbonden, omvat volgens het jaarverslag over 1949 elf zangkoren en wel te Akkrum, Bois ward, Berlikum, Huizum, Jelsum-Corn- jum, Jubbega, Leeuwarden, Marssum, Murmerwoude, Trynwouden en Wolve- ga, met een totaal aantal leden van ruim 300, Het bestuur bestaat thans uit: mej. G. Boerema, voorzitster, Akkrum; E. Fierstra, secr., Jelsum; Joh. de Jong, penningm., Leeuwarden; J. R. Wedman, Huizum, T. Blumers, Akkerwoude, me vrouw W. Heegstra-Pijlman, Marssum en Th. M. Faber, Berlikum. Door het overlijden van het erelid de heer J. Boelens, ontviel de Bond een trouw oud-bestuurslid. In het afgelopen jaar werd medegewerkt aan het jubileumzangersfeest te Beek bergen, waar alle Friese koren aanwe zig waren. Ook verleende de Bond me dewerking aan het Festival van koren en corpsen van de Friese Bonden gezamen- Meitsje plesier yn dyn jonge libben, mar pas op, datst dy der net oan forhingeste. Eerste omloop. Er werd gereden volgens puntensysteem. Na één loze ronde viel de achterste rij der af, bij de volgende ronde weer de achterste, de eerst aankomende kreeg bij het opnieuw passeren van de finish 2 punten, de tweede 1 punt. In de eerste omloop had dus direct een schifting plaats: 13 rijders moesten wor den afgevoerd. Over het algemeen wa ren dit de nieuwelingen, evenals bij de korte baan handhaaft zich op de lange blijkbaar de „oude garde”, hoewel van de jongeren Schaap, Santema en Kals beek een uitnemend figuur sloegen. Bij de 6e serie had de enigste niet-Friese rijder ’t ongeluk te vallen, terwijl Twijn- stra in de 7e serie moest ervaren, dat „klauwen” en lange baanrijden blijkbaar twee zijn. Zijn met veel hand- en voet werk behaalde voorsprong zag hij zich in de laatste ronden door de langere streek van Huisman en van der Duim ontnomen. Na de 1ste omloop was de stand aldus: 2 punten: S. Schaap, J. W. B. Charisius, S. Santema, Jeen Nauta, S. Kalsbeek, Oebele de Groot en Dirk van der Duim. lijk, dat onder auspiciën van de Fryske Cultuerried in de afgelopen zomer te Boisward werd georganiseerd. mogelijk te houden. Bovendien dwars-' 8en maakt de toestand niet prettiger, bomen de conservatieve elementen uit- beide grote partijen de regering gaarne, omdat zij een h.i. te vooruitstrevende binnenlandse politiek voert. Al deze overwegingen hebben er toe meegewerkt dat het Huis van Afgevaar- practijk moeten toetsen of inderdaad door dit verdrag hechte banden tussen Moskou en Peking zijn gelegd. Men weet dat ook Zuid-Slavië een vriendschaps verdrag met Rusland had, wat echter niet verhinderde, dat Moskou zich op zo danige wijze met de Zuid-Slavische za ken ging bemoeien en het zo trachtte te knechten dat Zuid-Slavië het verdrag opzegde en zijn eigen weg onder Tito ging. Voorlopig is het voor het Westen trou wens op zich zelf al erg genoeg dat er een vriendschapsverdrag tussen China en Rusland tot stand is gekomen, wat het dan ook mag inhouden. Mao herhaalde dezer dagen de verze kering, dat Tibet tot de Chinese volks republiek behoort en dat China iedere natie als haar vijandig zal beschouwen die de delegatie vriendschappelijk ont- •vangt, welke de anti-communistische autoriteiten van Lhasa, de hoofdstad van Tibet, die steun bij het Westen willen zoeken, willen zenden. Dat zal een moeilijke beslissing worden voor Engeland en India, die beide Peking erkenden, maar de Qhinese communis ten niet in Tibet aan de Indiase grens wensen. Nog ingewikkelder lijkt het met Vietnam het voormalige Indo-Chjna, waar de Chi- Kristlik Fryske Folks- bibleteek. De Kristlik Fryske Folksbibleteek hat to Ljouwert syn jierlikse ledegearkomste halden, under foarsitterskip fan de hear R. S. Roarda. De foriening hat ta doel om alle jierren in (Protestants Kristlik) boek ut to jaen, dat de leden forgees tastjürd krije. Mei’t it lidmaetskip twa goune kostet en .sa’n boek yn ’e winkel op syn minst trije en in heale goune jildt, is it net sa’n wünder dat de K. F, F. B. op’t heden al sa’n 1200 leden hat. It bistjür mei syn adviseurs, de hearen Wendelaar Bonga, Sj. Rusticus en dr. W. Kok, hat ek wol in goede kar fan boeken: ütjeften lyk as de „Hoara's fan Hastings”, „De Gou den Tried” en „It Frysk Reveil” binne tige bikend warden. Dit jier is de kar fallen op it hSnskrift „like Fokkes, roman fan in kloklieder”, ynstjürd finder it pseudoniem Roel Elzin- ga. It die bliken dat de skriuwer wie E. S. de Jong. It is in echt folksforhael, dat grif mei niget lézen wurde sil. De Jong hat al in aerdich rychje boeken op syn namme to stean, lyk as it jongesboek „Romke” dat doedestids ek mei in priis bikroane is, fan de Stifting „Us Frysk Berneboek” en oare forhalen. Ta skathalder fan de K. F. F. B. is op ’e nij keazen de hear J. van der Mark fan Nijewier. Bisletten is, dat de foriening har oanslute sil as stiper by de Fryske Cultuerried. digden bijv, verleden week de voorge stelde 60’ millioen dollar steun aan Z.- Korea verwierp, strategisch belangrijk gebied, omdat het de springplank van het vasteland van Azië naar Japan is. Er zijn nog altijd Amerikaanse troepen, werden die ook teruggetrokken .dan zou dit gebied spoedig door de door de Rus sen gesteunde volksrepubliek van N.- Korea worden opgeslokt. De onmiskenbare neiging in de Ver. Sta ten zich niet al te zeer te binden aan de meest bedreigde punten in Azië en over het algemeen zuinig te zijn met militaire en financiële hulp is geen, be moedigend verschijnsel in de huidige verhoudingen in dat werelddeel. Zelfs al maakt Amerika zich zelf militair nog zo sterk pas heeft president Truman nog een conferentie gehad met al zij militaire raadgevers over de-eigen b< wapening als niet duidelijk wordr uitgesproken voor welke belangen het bereid is die macht in te zetten, maakt het weinig indruk. Onzekerheid ten deze kan agressieve landen alleen maar ver leiden tot onvoorzichtige daden, die on gelukken kunnen veroorzaken. Zoiets is eerder voorgekomen. Maar spoedig zullende Ver. Staten toch een beslissing moeten nemen, ook inza ke de Frans-Duitse tegenstelling. Dat ondanks de waarschuwende stem' van kanselier Adenauer tal van Duitse politici en zelfs ministers zich te buiten gaan aan zeer nationalistische uitlat Hwat hat Gabe Skroar Mao Tse Toeng tot een behoorlijk einde te brengen. Sedert midden December is Mao in Moskou geweest en heeft er besprekin gen gevoerd, waarvan de opzet was de sluiting van een vriendschapsverdrag, maar waarbij eerst moeilijkheden als de Russische inmenging in bovengenoemd Chinees gebied uit de weg moesten ge ruimd. De openlijke verklaring van Wy sjinski over die kwestie was klaarblijke lijk bedoeld om het Chinese wantrouwen in deze weg te nemen en nu kwam ook Tsjou En-lai, de Chinese minister van buitenlandse zaken naar Moskou en hij en Mao zouden nu op het punt staan een Chinees-Russisch vriendschapsverdrag te tekenen of hebben het reeds get. kend. We mogen er naar raden wat e. in staat, er is niets over meegedeeld. Men neemt aan dat het o.a. voorziet in Russische economische hulp bij de in dustrialisatie van en verbetering van ’t transport in China, wat niet alleen dit rijk ten goede zal komen, maar ook de Russen, want alleen daardoor kan Chi na een krachtig en gezond land worden I en alleen dan heeft het als vriend voor Rusland waarde. Wysjinski noemde deze aantijging las- We zullen de ontwikkeling der gebeur- terlijk, ieder weet, zei hij, en geen nor- tenissen moeten afwachten, dus aan de maa' mens twijfelt er aan, dat deze ge bieden nog steeds deel uitmaken van China en een integraal deel vormen van China’s gebied. Dit lijkt een royale er kenning, waarmede trouwens vroeger Russisch optreden in Mantsjoerije en ge wroet in Mongolië in tegenspraak is, maar ze is blijkbaar nodig geweest om de moeizame onderhandelingen met de Chinese communistische minister-presi dent nese communistische regering nota bene van Ho tsl Minh als de wettige vertegenwoordig ster van dat land erkende, terwijl de re gering van Bao Dai, die er zich met steun van Franse troepen handhaaft, binnenkort door het Franse parlement zal worden erkend als wettig bewind van dif deel der Franse Unie. De Fran sen hopen dat Engeland direct met de erkenning van Bao Dai zal volgen, maar India noch Pakistan op hun beurt wen sen met die regering iets te maken te hebben omdat ze een marionet van Frankrijk is en daardoor feitelijk Frans kolonialisme in Indo China wordt ge handhaafd. Zal Elngeland onder deze omstandigheden inderdaad het Franse voorbeeld volgen? Tegenover de een heid van het Russisch-Chinees commu nisme ontmoet men zoveel verdeeldheid aan Westerse en Z.Oost-Aziatische zij de, dat de toestand toch wel erg som ber en dreigend lijkt. Het wordt meer dan tijd, dat de Ver. Staten als de machtigste staat van het Wes ten, nu eindelijk eens hun politiek ten opzichte van het Verre Oosten openbaar .maken. Zij gaven de Chinese nationalis ten en Formosa prijs, beloofden dezer dagen militaire steun aan de Philippij- nen als deze werden bedreigd door een rode inval, hebben het plan een grote haven in Japan blijvend als marinebasis in bezit te houden, maar een vaste Ame rikaanse koers tenopzichte van Z.O. Azië waar de gfootste gevaren thans dreigen, ontbreekt. Zoals wij reeds eerder schreven, spelen binnenlands politieke verhoudingen in de Ver. Staten een rol bij het aarzelend gedrag van Washington ten opzichte van Azië. De belangstelling van het Con gres is in dit verkiezingsjaar vooral op problemen van binnenlandse aard ge richt en ter tegemoetkoming aan de kie zers wenst men de belastingen zo laag Wij kunnen het verslag van de zozeer geslaagde langebaanwedstrijd die j.l. Woensdag te Boisward werd verreden, gevoegelijk beginnen met een woord van hulde aan het actieve bestuur der ijsvereniging. Het bestuur heeft Zaterdag tot laat in de avond, toen het publiek de baan had stuk gebeden en de winter vervlogen waande, met vereende krachten de baan voor de komende wedstrijden in orde gemaakt. Dank zij dit onverwoestbaar optimisme was de baan, nu de vorst inmiddels te rugkeerde, in prima conditie. Ook de verdere factoren voor het wel slagen waren aanwezig. Met 27 deelne mers aan de start was dit de grootste wedstrijd die Woensdag in Friesland werd gehouden. Voor de overige wedstrijden hadden zich slechts een 10-tal (of nog minder) opgegeven. Ook de publieke belangstel ling was zeer groot, al misten we dit maal het drukke gedoe van persfoto grafen en courantenmensen. Ondanks 't zonnetje en de beschuttende rietmatten was het voor de niet-rijders evenwel nog behoorlijk koud. Vooral tijdens de (soms te lange) pauzes had men daar last van; tijdens de ritten was men van en kel spanning de kou vergeten. Ten slotte: dit was een wedstrijd met sfeer; wapperende vlaggen en de geur van chocola behoren nu eenmaal bij een ijsfestijn als dit. Het „diske” kon de klanten soms bijna niet verwerken. 3de omloop. Hierna werd gereden door 2 series, n.l.: I de opstandige beweging 1. Zonneveld, Terpstra en Santema. Minh als de wettierp ven 2, Charisius, Kalsbeek en Winia, Zonneveld gaf hier een staaltje van zijn geroutineerde techniek. Tot tweemaal toe liet hij zich rustig (overigens zeer gewaagd!) afzakken,, maar wist in de sprint, waarin hij zich een meester toont te zijn, glansrijk in te halen. Terpstra bleek de zwakste van de drie. In de tweede serie wond Charisius er geen doekjes om, hij toonde even wat hij in Noorwegen had geleerd en liet de an deren achter zich. Wijnia moest zich ge wonnen geven door Kalsbeek. De stand was nu: Zonneveld 1 +2 2 5. Terpstra 1 1 0 2. Santema 2 1 1 4. Charisius 2 2 2 6. Kalsbeek 2 2 1 5. Winia 1 1 0 2. de rit om de 5e de 6e prijs tussen Terpstra en Winia, won de eerste. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per mm. Giro 87926 Uitgave van DrukKerij Fa deeld. Gelukkig ontmoetten cle favorie ten elkaar niet direct, ook dit droeg tot de climax, die deze wedstrijd zo merkte, bij. De indeling was als volgt: Serie 1: Sjerp de Haan, Schraard. Cor de Jong, Franeker. S. Schaap, Wirdum. L. de Vries, Franeker. Serie 2: 5. J. W. B. Charisius, Leeuwarden. 6. A. Annema, Huizum. Fokke Jansma, Grouw. G. Zonneveld, Hoornsterzwaag. Serie 3: 9. L. Pietersen, Schenkenschans. 10. S. Santema, Wijtgaard, 11. Meine Groen, Follega. J. Brouwer, Grouw. Serie 4: 13. Jeen Nauta, Wartena. 14. Foppe de Jong, Jutrijp. A. A. de Vries, Franeker. W. Wijnia, Cornwerd. Serie 5: G. Terpstra, Leeuwarden. B. Sijtsema, Langezwaag. 19. S. Kalsbeek, Hempens. 20. J. de Leeuw, Grouw. Serie 6. S. van Keimpema, Langweer. 22. J. Pronk, Sappemeer. 23. Oebele de Groot, Oldeboorn. M. Gerbrandy, Nijland. Serie 7: 25. C. Twijnstra, Nijland. 26. Sj. Huisman, Boisward. 27. Dirk van der Duim, Oldeboorn. De finale. In de finale zagen zich geplaatst: G. Zonneveld, S. Santema, S. Kalsbeek en Charisius. Het werd de laatste maar niet de meest spannende rit. Hoewel eerst door som migen nog werd gedacht aan de moge lijkheid, dat Zonneheld op zijn Friese doorlopers, de „Noren” nog zou kunnen bedwingen, bleek deze hoop niet in ver vulling te gaan. Charisius wierp zich spoedig enige me ters vooruit en Zonneveld had het nakij ken. Toch was deze oude rot nog verre de baas van Santema en Kalsbeek, waar van de eerstgenoemde het ’t langste volhield. De strijd was hiermede)’ beslist. Met een voorsprong van ongeveer 50 meter be wees Charisius ondubbelzinnig wat hij kon presteren, en sleepte hij nogmaals 2 punten in de wacht. De einduitslag was dus: Charisius, Leeuwarden 2 2+ 2 2 8. Zonneveld, Hoornsterzwaag, 1+2 2+1= 6. Kalsbeek, Hempens 2 2 1 5. Santema, Wijtgaard 2 1 1 4. 5. Terpstra, L’warden 1 1=2. 6 Winia, Cornwerd 1 1=2, De wedstrijd had een uitermate vlot ver loop en was voor het vallen van de schemer beslist. Werkzaamheden van het E. T I. F. in 1949. Het Economisch Technologisch Instituut voor Friesland publiceerde zijn jaarver slag over 1949, waaruit blijkt, hoe deze instelling langzamerhand een onmisbare functie in het Friese maatschappelijke leven vervult. Het personeel bestaat op het ogenblik uit 18 leden. De subsidies bedragen van de Provincie en van het Rijk elk f 15000, van de gemeenten pl.m. f 11.500, van de Kamer van Koophandel f5000 en van het bedrijfsleven pl.m. f 12.500, in to taal dus een bedrag van f59000. Wat het contact met Den Haag betreft, meldt het verslag met verheugenis de instelling van Directoraat voor Regio nale Industriële Zaken aan ’t Ministerie .van Economische Zaken, waardoor daar voor de E. T. I.’s een vast contactpunt ontstaan is, dat zeer nuttig blijkt. Er werd verder o.a. samengewerkt met het Provinciaal Bestuur, de Provinciale Waterstaat, de Prov. Planologische Dienst, de Stedebouwkuhdige Dienst van de gemeente Leeuwarden, het Centraal Bureau voor Statistiek, de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Friesland, de Rijksnijverheidsconsulent, het Gewes telijk Arbeidsbureau en andere instel lingen. Geconstateerd wordt een in het alge meen voorspoedige ontwikkeling van ’t bedrijfsleven in Friesland in 1949, naast gevallen waarbij jonge bedrijven door te smalle kapitaalbasis met moeilijkhe- 2de omloop. de 2e omloop reden 3 series, n.l. S. van Keimpema, Zonneveld, van der Duim, Terpstra en Groen. Keimpema gaf zich spoedig gewonnen, Zonneveld, die zich eerst blijkbaar moest „los”rijden, geraakte aanmerkelijk ach ter, maar wist zich te herstellen. Als eerste stoof hij over de streep, gevolgd door Terpstra, tegen wie de bekende elfstedenrijder van der Duim het zelfs moest afleggen. Groen was reeds eerder afgezakt. 2. Santema, Charisius, Huisman, de Groot, en Nauta. Santema met mooie forse en veel be lovende streek schoot onmiddellijk naar voren, Huisman en de Groot lieten het spoedig zitten, Jeen Nauta zette alles op alles maar moest zich, eveneens ge wonnen geven. Charisius, erg wijdbeens bij de start, toonde zelfbeheersing. Hij wist blijkbaar precies hoe ver hij San tema kon laten gaan, maar zorgde er voor zijn rivaal vóór de finish te pas seren. 3. Schaap, Kalsbeek, Wijnia Jong. Schaap was spoedig kansloos, terwijl de Jong door een valpartij zich eveneens een overwinning zag ontgaan. Kalsbeek bleek de baas van Wijnia te zijn. De stand was dus nu als volgt: Zonneveld 1 +2 3; Terpstra 1+ 1 2; Santema 2+1=3; Charisius 2 2 4; Kalsbeek 2 2 4; Winia 1 1=2. „Wer binn’ de fjilden grien”. Ter gelegenheid van de dodenherden king op 4 Mei zal door het Sneker Can- tatekoor opnieuw de Fryske Kantak „Wer binn’ de) fjilden grien’,’, van P. Folkertsma, D. A. Tamminga en Fedde Schurer, worden uitgevoerd. Deze cantate is thans pitgebreid met een slotkoor uit „Simson” van Fedde Schurer, n.l. „De Hear stiet op, de sla- vetsjinst is üt”. Door toevoeging van dit koor is een lo gischer overgang verkregen tussen het Partisanenlied en het Vredeslied dat daarop volgde. Bij deze uitvoering zullen ook nog een aantal koren uit de „Hohe Messe” van Joh. Seb. Bach worden uitgevoerd, als mede het „Beati Mortui” van Mendel sohn. Met het 5 Mei Comité is reeds contact opgenomen voor samenwerking voor deze uitvoering. Bolswards Nieuwsblad Charisius In 1 2. 21. 1. 3. 16. 17. 18. In 1.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1