MIJN VRIEND DE AMBTENAAR Gabe Skroar Martinytoer door Nederland Fan de No. 9 46e Jaargang Dinsdag 31 Jan. 1950 Hwat hat Foto Meyboom de J. De N.V. Universele Verze- PYT. 31 Jann. 1950 Tj. de J. üs hjoed I to sizzen PRINSES BEATRIX. Measten witte 't noch skoan, Op in Moandeitomoarn, Wylst de reinwolkens wyld oerstjür jagen, Krige hope nij hald: „In prinses kaem to wrald”. Klokken songen - trompetten en flaggen. ’t Waerd wer sterkjend forstien, ’t Folk Oranje is ien. Tankbea riisde ut bliid-romme herten. Bliid mei 't jong Prinslik pear, Mei har Beatrix tear Roazeknop yn de winter üntsletten. Tsjinneres fan de Steat, Is ’t it famke al leard; Dat in Kroanprinses plichten ier winke. Hja forskynt bernlik gol 't Docht üs goed, ’t folk dat wol, Tankber har tolfste jierdei bitinke. Fiert har Heit dizze dei ’t Bernefeest thus net mei, Grif hy tinkt oan har yn Suriname. Bringt in groet lans de tried, ’t Jowt syn famke geniet, Sa in lokwinsk dat ’s folie foarnamer. Prinses Beatrix, Ijocht Wurdt dyn jierdei bitocht, Fuort de soarch dy’t üs brein faek toroppe, Oer de tiid dy’t jit komt Dü üs strieljende blom, Bloei yn sinne, 't bliuw’ Oranje boppe' Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Us Prinses op har paed Stride Ijocht grize ’t skaed, Noch to lyts om de smert to bigripen, Fiif jier doarmjen en rou Kleuren kimen wer blau, Leafde fielen bliek yn ’t lijen ripe. Streekblad voor West» en Zuidwest Friesland Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per mm. Giro 87926 In tegenstelling aanvankelijke plan zal Prins Bernhard geen bezoek brengen aan Ar gentinië, doch van Brazilië naar Mexicr gaan. Er uit gezet. Héld altyd in from sin, en meitsje dat al if kwea, dat dy oerkomt, net troch eigen skuld is. ek de particuliere Suvelyndustry mei in eigen tsjinst en sette yn har formiddens de striid tsjin de t.b.c. yn. De measte boeren wiene principieel greate foar- stanners fan dit wurk, mar de methoade fan ündersyk hie it swier to forduorjen Dat wie gjin wünder. It barde mar al to faek, dat in boer, dy’t nei it ündersyk mei tuberculine de reagearders opromme en miende klear to wêzen, it oare jier jit folie mear t.b.c dieren hie as it jier tofoaren. En dan wie de bigryplike re- aksje meastal, dat hy gjin stür joech foar dy hiele rommel. En jierren oanien wie der mei sa’n toloarsteljende man gjin lan to bisilen. Nou wie dit altyd in muoilik en ünwis punt yn dizze saek. Ek nou noch. In skofke lyn hearde ik yn ’e Wieringer- mar noch in boer, dy’t al jierren in t.b.c. frij bislach hie en in pear kij koft hie yn Fryslén, fansels t.b.c.frij en nou wer seis reagearders hie, foeterjen oer de Fryske kij. Hja woene derop üt, dat dit ünder syk lang net kloppe en dat der hjir trücjes üthelle waerden om mar in for- klearring machtich to wurden. En sa’t dat altyd giet, wisten hja folie mear sterke stikjes to fortellen fan lju, dy’t bazen wiene yn it „smouzen”. Dat misbitrouwen yn papieren sit man- nich boer djip yn it bloed en as er mar in lyts blinkje fan soks gewaer wurdt, Stean syn baren daliks ’rj'ocht oerein.' Destomear biwündering moat men haw- we foar it trochsetten fan de fabriken, féartsen en boeren, dy’t nou sizze kinne dat fan de goed hündert molkfabriken 96 allinnich mar molke krije fan t.b.c. frij fé. De léste jierren is it hurd gien, de iene fabryk foar en de oare nei kaem greatsk mei de meidieFng, dat de léste t.b.c.kou opromme wie. Lêstendeis wie it de Frico, dy’t sizze koe, dat alle molke fan har oansletten fabriken, in goed fjirtich, t.b.c.frij wie. lijkheidsbesef en zich kenmerken door een vlotte omgang, mensen, die ook in het particuliere bedrijf geen slecht figuur zouden slaan, maar er direct op de voor grond treden. Wat is er tegen, dat deze mensen als gold het een particulier bedrijf vol doende, ruim voldoende betaald worden» zij met premies voor ijver en bijzondere prestaties beloond worden, zij tijdig en verdiend worden 1 hen aan het eind van hun loopbaan een medaille gegeven wordt in de Orde zus of Orde zo. Zou het dan niet blij ken, dat wij door meer uit te geven, uit eindelijk zeer zullen bezuinigen? Als in de ambtenarenwereld het systeem strak ker wordt doofgevoerd om de juiste man zonder meer een kans te geven op de juiste plaats te komen, als ook hier in de eerste plaats wordt gelet op pres tatie, op karaktereigenschappen op ge schiktheid tot het geven van leiding, op begaafdheden en kwaliteiten en minder op behaalde diploma’s, dienstjaren en kruiwagens, zou men niet alleen geld kunnen besparen, maar ook papier, ook arbeidskracht, ook ergernis en ook pro blemen. Zou het niet heilzaam zijn de ambtenaar te leren zien als mens en niet alleen als diploma, en dienstjaren bezitter? Zou men hem niet wat meer initiatief gunnen wat meer vrijheid ook ten opzichte van het overigens niet ongewillige pa pier? Zou men hem ook niet wat meer tijd geven voor het beoefenen van sport en het deelnemen aan het gezins- en ge meenschapsleven, inplaats van iedere ambtenaar te maken tot een eeuwige student? Zou men ook geen weg moeten vinden om ongeschikte ambtenaren, die beter geschikt zijn voor schillenboer oi brugwachter of welk ander beroep ook, waar het meer op handen- dan op hoofd arbeid aankomt, af te voeren, dan deze pennelikkers te laten leven, parasiteren en pensioengenieten op staatskosten? Zouden wij niet wat meer reëel moeten zijn? De ambtenaar zij noch een bevoor recht iemand, noch een uitgestotene uit de gemeenschap der niet-ambtenaren. Hij zij iemand als al de anderen, iemand van goede wille, die moet werken voor zijn dagelijks brood, iemand die vol waardig zijn taak vervult, iemand, die aller achtig verdient en een ieder res pect afdwingt, een waardig en zeer ge waardeerd lid der gemeenschap, een bevorderd", inplaats vriend onder de vrienden. Surrogaat brand. In cte Van Diemenstr. te Amsterdam ontstond brand door broeiing van een partij gebrande gerst, doch de brand werd, dank zij de activi teit van enige voorbijgangers, vrij spoe dig geblust. De vicieuse cirkel. Verhoging van de prijs der grondstoffen en der kolen ma ken een verhoging van de prijs van plaatijzer nodig, waardoor de prijzen van verscheidene artikelen waarin plaat ijzer wordt verwerkt, eveneens omhoog zullen gaan. Drie jaar met aftrek heeft een Voorburgs ambtenaar gekregen, die ten eigen bate zestig mille aan het Herstelfonds van de gemeente Voorburg had onttrokken. kennen, dat het hier slechts de uitzon dering geldt. De carricatuur zij niet re presentatief voor de ambtenaar au se- rieux. Niet alle kantoren zijn duf, niet alle amb tenaren onmenselijk. Integendeel, wie hen probeert te leren kennen, niet in de eerste plaats als man achter het loket, maar als mens en als vriend, zal waar schijnlijk een ontdekking doen. Ambte naren zijn mensen met menselijke zwak heden, zeker, maar ook met menselijke behoeften, menselijke kwaliteiten en menselijke ambitie. Vooral in overheidsbedrijven en dat geeft onze schrijver gelukkig grif toe zijn mensen in staatsdienst, die hun werk ernstig opvatten, die snel, be kwaam en efficiënt kunnen werken. Er zijn ambtenaren en het zijn er ge lukkig heel wat die moed en onderne mingsgeest hebben, werklust en oor spronkelijke denkbeelden, verantwoorde’ te bieden voor ambitieuze jonge lieden.gestaakt en zal tot liquidatie overgaan. De arbeidsruimte waar en hoe die dan I ook mag zijn, is vaak donker, somber en voorzien van meubelen, die men zcs-i tig jaar geleden als wel netjes be- schouwde. De promoties en de tracte- mentsverlagingen vinden niet plaats naar verdienste, maar volgens leeftijd en aan tal dienstjaren; om vooruit te komen moet men als ambtenaar niet hard wer ken, maar lang blijven zitten, trouwen en vele kinderen krijgen. Het werk is meestal doods, saai en eentonig, een onbenulligheidje uit een groot en omvat- baar geheel, waar geen verantwoording aan verbonden en geen voldoening aan te behalen is. In dit moeras is reeds veel ijver, veel sünderingen nei is it nou safier. En nou sprekt it as in boek, dat de Oerheit nou de léste stap docht om de pear Onwil lige boeren to twingen it wurk fan de oaren net wer to bidjerren. Mar büten dizze binne der ek oaren, dy’t jierren lang t.b.c.frij west binne en nou wer mei in great tai reagearders sitte. Ik hearde fan ’e wike roch fan ien, dy’t mear as tweintich reagearders blykte to hawwen by de léste kontróle. Foar sokken wurdt it in hiele hys, byhwan- near dizze simmer alle t.b.c.bisten der üt moatte. Mar der is nou gjin üntwyk mear. Alle bisten, hwerfan gjin forklear- ring oerlein wurde kin, wurde ofslachte. De eigner kriget in bidrach, dat fêststeld wurdt fan in ambtner fan de „Tsjinst foar soun fé”. Is de boer fan miening, dat it to min is, dan wurdt dit troch in regionale Kommisje van trije deskundi gen jitteris bisjoen. Deputearre Steaten bineame dizze lju. Nei in bipaelde datum is it hawwen fan fé sünder forklearring strafber. De kij wurde sünder forgoeding ófnomd en de boer kriget boppedat f 75 boete of in deimannich de bak yn. Itselde jildt foar keaplju, dy’t sokke kij orhannelje. It wie de bidoeling dit mei Maeije yngean to litten, mar de Steaten hawwe bisluten om de datum jit efkes oan to sjen. Ik leau, dat dit in goed ding is, hwant oars soene sommige boeren haljetrawalje in great tal bisten öfsette moatte. Lykwols it duorret net botte lang mear, der moat men forgoed rekken mei hélde. Ik haw ynwindich noch wol hwat freze dat der mei in fol- slein droech lizzen fan hiel Fryslén blike sil, dat der frijhwat kwelwetter yn de polder komt. Hwant droechlizzen is ien ding, mar droech hélden in twadden. k oergreate bilang, dat Fryslén hat by in folslein t.b.c.frij bislach is reden genóch I om alles to dwaen, dat it slagjen fan 1 dizze Provinsiale „wet” bifoarderje kin. It wie düdlik, dat hwer’t de gong der It is in algemien boerebilang fan de sa yn siet, de kriich tusken de boerenearste greatte. it oare wol dwaen soe. Op in pear üt- toewijding, veel geestkracht, reddeloos Fan de t.b.c. by de minskem nei de t.b.c. ondergegaan. Aantrekkelijk in de ambtenarij is alleen de financiële zekerheid de zekerheid van een benepen, maar met goud gega randeerd salarisje, dat zonder inspan ning verdiend kan worden, de zekerheid dat ontslag hier een vrijwel onbekende grootheid is, de zekerheid, dat op een geknepen leventje een kruimelige, maar onbezorgde oude dag zal volgen. Zij, die alle suffe dorheid en onaange naamheid uit vrije verkiezing op zich nemen om zich deze aantrekkelijke ze kerheid te verwerven, komen hiqrmee wel in een zeer ongunstig licht te staan. Wie idealen heeft en het ver wil bren gen, wie veel heeft geleerd, wie goede ideeën of een grote werklust heeft, die zoekt de ambtenarij niet op, en zo wordt de ambtenarij het onbestreden ge bied van de (schrik niet, Red.) sufkop pen, de luilakken, de nietsnutters en de bangerikken.” We zullen ons niet uitputten in deze trant aan de geponeerde negativismen nog toe te doen. Heeft onze scribent ons het portret des heren ambtenaren in bovenstaande wel haast vernietigende regels juist ge schetst? Helaas, ambtenaren als hier getekend, komen voor. Wie even nadenkt, zal echter moeten er- 1 Niet naar Argentinië. I met het Prins Bemhard heeft Zondag zijn tour nee langs de eilanden van de Nederland se Antillen beëindigd. Het laatste eiland, dat hij bezocht was Bonaire. De reis werd per Dakota gemaakt. De Prins werd verwelkomd door kinderen, die 'n zanghulde brachten. Op alle eilanden van de Antillen is de Prins nu ge weest. .Iet vliegveld Waalhaven heeft bij be sluit van B. en W. van Rotterdam als nieuwe bestemming gekregen industrie terrein te worden. Een zeldzame valk, behorend aan een der vier jagers, die nog met valken wer ken, is Zaterdag te Den Haag ontsnapt en jaagt nu voor eigen rekening. Wie de vluchteling ontmoet kan de heer Van de Wall, Duinweg 20, Wassenaar, blij m. ken. Ruim vijf milliard kilo. De totale melk productie in Nederland is in 1949 boven de 5 milliard kg gekomen. Dit cijfer is zelfs nog hoger dan voor de oorlog be reikt werd. Belangrijk is, dat de per koe geproduceerde hoeveelheid melk aan zienlijk gestegen is, n.l. van 2800 kg per jaar in 1946 tot 3650 kg in 1949. DONDERDAG ELFMERENTOCHT. Het bestuur van V.V.V. Sneek heeft de elf- merentocht nu vastgesteld op Donder dag 2 Februari. De wedstrijdrijders, die honderd km. zullen rijden, starten om 9 uur in Langweer en de toerrijders star ten voor hun tocht van 80 km tussen 10 eu 12 uur in Sneek. ZATERDAG ELFSTEDENTOCHT. Ijs en weder dienende zal Zaterdag a.s. de traditionele Friese elfstedentocht worden gehouden. Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINGA - Boisward De televisie. De Philips-televisiezender zal begin April met ’n aantal uitzendin gen te Eindhoven beginnen. De radio-distributie. De drie grote Vak_ centralen hebben de Minister het advies gegeven, de exploiatie van de Radio- Centralen over te laten aan de P. T. T. en niet naar particulieren over te heve len. Kolendamp. In het vooronder van het schip „Amsterdam I”, dat gemeerd lag te Gouda, werd Donderdag het leven loos lichaam ontdekt van de 25-jarige schippersknecht W. Bijl uit de Barentsz- straat te Amsterdam. Als doodsoorzaak werd kolendampvergifiging vastge steld. Stoomcarrousel verkocht. De stoom- carrousel van Sipkema is verkocht aan een combinatie van particulieren te Zuidlaren, die er voortaan de jaarlijkse Zuidlaardermarkt mee gaan opluiste ren. Ijsbaan was lek. De Berlikumer brand weer rukte uit om de ijsbaan onder wa ter te zettem. Maar hoe er werd ge werkt, er kwam geen water op de baan. De muizenplaag zal hieraan schuld heb ben. De dijk om de baan is namelijk door de muizen doorwroet. In de KAB is een scheuring gekomen, omdat verschillende leden van mening zijn, dat er te weinig voor de hoofdarbei' ders wordt gedaan. Misschien 'komt er wel een aparte centrale voor deze werk nemers. K.L.M, hervat binnenlands verkeer. Naar Het Vrije Volk verneemt, heeft de K.L.M. het plan in Mei haar binnenlandse vlieg- diensten op Leeuwarden, Groningen en Maastricht te hervatten. Een felle brand heeft Zaterdag een deel van de vlees- en conservenfabriek van de firma Meester te Wijhe verwoest. Vier brandweerkorpsen (uit Deventer, Olst, Zwolle en Wijhe) hebben uren lang tegen het vuur gestreden. Ten slotte wisten zijn nog vitale delen van de fa briek te behouden, zodat het bedrijf vrij normaal zal kunnen doorwerken. Alle machines werden gered. Noorse rijders naar Nederland? Het is niet uitgesloten, dat enkele Noorse en Amerikaanse schaatsenrijders onmiddel lijk na de Europese kampioenschappen met Broekman en Van der Voort naar Nederland zullen komen, om hier enkele wedstrijden te rijden. Door de gladheid is de 40-jarige mevr. Ten Dam te Ypelo (gem. Wierden) voorover gevallen toen zij een emmer water uit de put wilde halen. Zij viel in de diepe waterput en verdronk. Hollend paard. Te Borne is Zaterdag de 31-jarige H. zum Grotenhof, uit Saas- veld dodelijk verongelukt, toen hij van de wagen viel, doordat het paard op hol sloeg. Zum G. bestuurde een driewielige wagen, toen het paard in de Grotestraat schrok en op hol sloeg. Even verder botste de wagen tegen een lichtmast, waardoor de bestuurder tegen de straat geslingerd werd. by de bisten is net sa’n greate stap. Dy stap hawwe de Fryske Steaten yn de öfroune wike nomd. Yn koarten sil Fryslan alhiel frij wêze fan reagerende bisten. De Steaten hawwe op ütstel fan Depu tearre Steaten bisletten om troch in provinsiale „wet” de kroan to setten op it wurk fan de boere- en suvelorgani- saesjes. Hja hawwe dat dien neidat de saek troch de lju seis ryp makke wie om it yngripen fan de Oerheit to rjucht- feardigjen. Dat hat >n hüd fol wurk west cm it safier to krijen. Der hat binammen Dr. Veenbaas, de forstoarne direkteur fan de „Tsjinst foar soun fé” jierren oan ien al mar wer foar striden. Nei de foarige oarloch yn 1919 waerd dizze tsjinst oprjuchte troch it Stam boek en it Boun fan Cooperative Suvel- fabriken yn Fryslén. De syktme siet doe noch slim yn de Fryske kij en it like hast in poepetoer om dit wurk to bi- gjinnen. In great part fan de Fryske boeren hie de saek destiids op in pypfol en yn hiele kriten liet men roasje mar soargje. Mar sa as sa faken yn it lib- ben bart, wie it ek hjir wer. De minsken dy’t in goede tins mei oertsjüging Her der drage, winne altyd. As hja mar asem genóch hawwe, moat de ünkunde en it konservatisme jimmer bilies jaen yn de striid tsjin forbetteringen. Yn 1928 kaem Onlangs lieten wij ons de bewering ont glippen, dat vele, vooral kleine midden standers, door de tegenwoordige papie ren rompslomp, het ingewikkelde belas tingsysteem en de onoverzichtelijke so ciale wetgeving bijna was gedegra deerd tot „een onbezoldigd ambtenaar.” •Wetende dat onze woorden steeds wor den gewogen of ze misschien ook te licht bevonden zouden kunnen worden, verbaasde het ons geenszins, dat aan dachtig lezende lieden hier een addertje onder het gras waanden. Van ambtenaren gesproken I Het Nederlandse volk bestaat nu een- tnaal uit twee helften van mensen, amb tenaren en niet-ambtenaren. De eersten zijn volgens de publieke bur gerlijke opinie óf lijdende aan een min derwaardigheidscomplex óf zeer ver waand, de laatsten zijn dan de gewone normale mensen. Uit ambtenarenoog punt is de waardering waarschijnlijk averechts. Aldus kon het interessant zijn schrijver dezes eens uit zijn redactionele tent te lokken, teneinde eens zijn mening ten opzichte van de ambtenaar te veine- men. Zijn ambtenaren werkelijk vreselijke mensen? Wij tellen vele vrienden onder hen. Een teken, dat wij zelf ook al een lik uit de pan hebben gehad en een tikje mee zijn verambtenaard? Och, wij weten wel hoe de goe gemeen te over de ambtenaren in het algemeen denkt. Op hoeken van straten, bij brug gen en bolwerken kan men soms zo het een en ander opvangen. Soms vindt men zelfs een vernietigend oordeel zwart op wit. ,,Zij staan in een buitengewoon slechte reuk,” aldus lazen we ergens. „Men verwijt hun, dat zij stoffig en verdroogd zijn, lijdend aan aderverkalking, versuf fing en mentale traagheid; dat zij uit blinken in eigenwijsheid en pedanterie, dat hun grootste sport bestaat in het afschuiven van arbeid en verantwoorde lijkheid, tenzij dan het verspillen van papier hun grotere sportieve geneugten zou bieden en dat hun grootste, vrijwel enige zorg is zich niet te zeer te ver moeien, opdat zij toch vooral maar in gezonde toestand hun vijfenzestigste le vensjaar bereiken en dan nog lang van hun pensioen kunnen genieten. De z.g. zendeling prof. Sadhu Lam Jeevaratnam, die te Amster dam en Rotterdam reeds voorstellingen gaf waarbij de mensen „op gebed” wer den genezen em „duivelen werden uitge worpen”, werd over de grens geleid, waardoor zijn tournée door ons land on- Wij moeten echter bedenken,” aldus gaat tijdig werd beëindigd. de door ons geciteerde schrijver vergoe- weer een. De N.V. Universele Verze- lijkend verder, „dat tot op heden de i keringsmaatschappij te Den Haag heeft ambtenarij weinig aantrekkelijks weet j uitbetalingen aan haar verzekerden De arbeidsruimte waar en hoe die dan Bolswarfls Nieuwsblad - -■--wjj... i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1