I Buitenlands Provinciale Kroniek Overzicht i üs hjoed Q Q to sizzen 46e Jaargang No. 10 Vrij dap 3 Febr. 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A. J. OSINGA - Bolsward Onze Radiodiscussie. F En- TRUMAN Vorige week is India officieel een repu bliek geworden. Al sedert midden 1947, toen Engeland India de vrijheid gaf, was tot die stap besloten, nu waren eerst alle maaitregelen, om het plan uit te voeren gereed. Er is een grondwet tot stand gekomen, welke een democrati sche basis voor de republiek legt, elke mannelijke en vrouwelijke meerderjari ge burger, krijgt het kiesrecht, en wat dit betdkent wordt eerst duidelijk als men bedenkt, dat tot nu toe nog 87 pet. der bevolking geen kiesrecht had. Natuurlijk zal zulk een snelle ontwikke ling moeilijkheden en spanningen in de binnenlandse politiek veroorzaken, doch het Westen kan er alleen maar blij mee zijn, dat deze grote staat in Zuid-Azië nu op democratische leest geschoeid is cn hopen dat dit een voorbeeld moge zijn voor de vele jonge staten, welke daar ontstaan zijn. Een voorbeeld, dat ook vertrouwen wekt, omdat het India gelukt is de godsdiensttwisten, welke het verscheurden, in de laatste jaren te bedwingen. We hebben het er'in ons vorig overzicht al over gehad, dat men betreffende het verdere Oosten sterk de indruk krijgt dat Biste bang foarby to reitsjen, treast dy dermei, datst it net allinne biste. 'erschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) 'P d n >rt aa ►n as u- tn in E- 1- !- Ie Engeland en de Scandinavische landen kwamen tot een beperkt accoord inzake economische samenwerking, maar Lon den blijft toch lauw ten opzichte van een volledige samenwerking met het West- Europese vasteland, de banden met het Gemenebest zijn blijkbaar daarvoor te vast. Tenslotte zij vermeld, dat de Ver. Naties nu het vraagstuk van Jeruzalem vastgelopen is, een nieuw plan hebben. Men wil nu een deel der stad aan Israël toewijzen, een ander deel aan Transjor- danië en een klein gebied dat de Heilige plaatsen omvat onzijdig verklaren en on der Uno-beheer stellen. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per mm. Giro 87926 De Fryske ünderwiis- fomijing. Nei it Underwiiskongres, dat forline jier to Ljouwert halden is, en dêr’t fan for- skate deskundigen üt FryslÊn, Hollên en IngelÊn (Wales) de needsaek fan bigjin- ünderwiis yn ’e memmetael bipleite is, Jiat de Prov. Fryske Underwiisrie him der foarspand. Der is rieplachte mei de Haedynspekteur fan it Leger Underwiis en dy stie net Öfwizend foar it idé oer fan in stikmannich proefskoallen, dêr’t yn ’e leechste klassen it ünderwiis hie lendal yn it Frysk jown wurde soe. Oan ’e hén fan ’e ünderfining op dy skoallen koe dan neigien wurde hwat de béste methoade foar It bigjinünderwiis yn FryslÊn is. Eh doe wie it fansels de frage, hokker skoallen foar dy earfolle opdracht yn 'e bineaming komme soene. Fansels moas- ten de Êlden fan ’e bern der foar fiele en it ünderwizend personiel moast troch it bisit fan in Fryske akte of dêrmei lyk- steande kunde dit wurk tabitroud wêze. Sadwaende wurd der oer forskate skoal len noch oerlein. Mar der komt dochs skot yn. Op ’e iepenbiere skoalle to Rottefalle wurdt al Frysk ünderwiis jown yn 'e earste klasse. En it stiet nou ek Balans van de banen. Terwijl we dit schrijven, regent, sneeuwt en vriest het tegelijk en doet de een of andere depressie zoals dat heet een aan val op koning Thialf. Het lijkt ons nu een geschikt ogenblik om de balans (misschien wordt het een tussenbalansje) van de banen eens op te maken. En dan is het niet de bedoe ling om na te gaan wat Jan, Piet en Klaas, of Jantje, Pietje of Klaasje heb ben gewonnen (of verloren) maar van een Fries gezichtspunt uit enkele princi piële opmerkingen te maken. Wij houden ons buiten het conflict tus sen de veertig clubs sterke fonkelnieu we Noordelijke Ijsbond en de officiële Bond van Ijsclubs, aangesloten bij de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond. Zoals men weet is de Noordelijke Ijs bond opgericht, omdat men vreesde, dat de belangen van de kortebaanrijderij in Friesland niet veilig zouden zijn bij de KNSB. Hoe dit ook zij, naar aanleiding van dit conflict hebben verschillende le den van de Bond van Friese hardrijders en -rijdsters helaas getoond het met de „Fryske Trou” aan een gemaakte af spraak niet zo nauw te nemen. Immers, zij verklaarden plechtig geen startkaar ten te zullen aannemen, die de Bond v. Ijsclubs verplicht had gesteld en zowel op de wedstrijden van de nieuwe als van de oude Bond te zullen uitkomen Maar bij de eerste de beste hardrijderij van een bij de KNSB aangesloten ver eniging (het was Bolsward) verschenen de meest vooraanstaande rijdsters voor zien van een startkaart. Een paar meis jes die in de Knipe op een wedstrijd van de Noordelijke Bond verschenen waren, werden in hun argeloos vertrouwen in de groten, gestraft met een uitsluiting van drie jaar door de KNSB. Belangrijker is hef verschijnsel, dat de rijders (eh nu ook al de rijdsters) uit het Westen van ons land de Friezen in ons eigen „heitelÊn” voor de broek ge ven. Dat is na de bevrijding al ingezet. Dat Maandag in Westzaan geen enkele Fries een succes kon behalen bij de Ne derlandse kortebaan-kampioenschappen, maar Rotgans uit Den Oever met de ze ge ging strijken, zegt ook wel wat. Zelfs Charisius, onze Lekkumer langebaan- kampioen van Friesland, kwam er niet Wij schreven dit jaar nog geen hoofd artikel, waarop zoveel commentaar werd geleverd als dat over: „Van een grote bakker en een kleine bakker”. Wij erkenden de tekorten van de R.O.N. en vroegen voor deze omroepdienst meer, armslag, opdat ze beter aan haar doel kon beantwoorden. We ontvingen te veel brieven om deze allemaal te plaatsen of te beantwoorden Was de één fel vóór de R.O.N., de an der was gematigd of zelfs tegen. Ons betoog was overigens slechts ge weest, dat hef niet opging de program ma’s van een Régionale Omroép met be perkte middelen (de „kleine bakker”) te vergelijken met die van de modern ge- outileerde omroepverenigingen („grote bakkers”). We maken slechts een uitzondering voor „een luisteraar uit Workurn”, die in ons vorig artikel geciteerd was en dus rechi heeft op repliek. Deze lezer-luisterar schrijft aldus: Geachte redactie, Dinsdagmiddag werd onze aandacht als gewoonlijk het eerst getrokken door het plaatje van het hoofdartikel in de krant. Ik dacht, dat zal wel gaan over die gro te bakkerij in Haarlem tegenover de klei ne, die de prijzen zo sterk verlaagd had. Heel wel om een hoofdartikel in deze dure tijden te schrijven. Maar eens lezen Maar het ging nog niet hard over die prijzenmakerij en onderdehand werd ik van mijn lectuur weggeroepen. Terugge komen wilde ik eerst het hele artikel met de ogen maar eens doorlopen, om gauw te weten waar het nu toch over gaan zou om de aandacht gespannen te houden, toen ik boven aan de tweede kolom begon te lezen van Workum... hé.toont zich verontwaardigd omdat hij een bepaalde uitzending missen moei Volkhogeschool houdt ,eml- gratie-cursus. Nu de stroom van emigranten die hun geluk in een ander deel van de wereld v illen beproeven, aanhoudt en er lang zamerhand meer mogelijkheden komen om te emigreren, is het een goed idee van de Volkshogeschool „Allardsoog” te L’akkeveen, om een cursus te houden over emigratiemogelijkheden en de vraagstukken, die emigratie meebrengt. Deze cursus zal worden gehouden van 6 tot 12 Februari a.s. Over de mogelijkheden en toestanden in de verschillende emigratiegebieden zul len sprekén Ds. Smits en mej. L. Bakker (Canada), H. Swierstra (Ver. Staten). Drs. de Groot (Australië en Nieuw Zee land), Mr. J. S. Biesheuvel (Brazilië) J. H. Broekman (Zuid-Afrika). Over het werk der kerken voor de emi granten zullen spreken Mr. O. A. Gobius (Ned. Herv. Kerk) en de heer A. Wer- liaar (Geref. Kerk), terwijl over de tech nische vragen aan emigratie verbonden, zal worden gesproken door Drs. A. Vaandrager. Films en lichtbeelden over de verschillende landen zullen het ge sprokene verduidelijken. Tijdens de cursus zal één dag worden deelgenomen aan de Winterschool voor Jonge Boeren, waar dan Zijn Exc. Mi nister Mansholt en de heer Mr. J. Lint horst Homan inleidingen houden over de nationale- en internationale landbouw- en voedselvoorzieningspolitiek. Men kan zich voor deze cursus, waar van de kosten f 20.bedragen, opge ven bij de Volkshogeschool. India een republiek. Vietnam het Grie kenland van het Oosten. Pakistan flirt met Moskou, Rusland spoort China aan tot expansie en stookt onrust waar het kan. Truman maakt de waterstofbom. gels-Scandinavisch accoord. Vietnam een soort Griekenland van het Verre Oosten is. De Griekse regering, ofschoon verre van sympathiek voor het Westen, werd door de Ver. Staten en Engeland krachtig tegen de opstandelingen ge steund, omdat het hier een sleutelpositie betrof, welke anders aan Rusland ten deel zou vallen. Wil men de stelling in Z.-Azië behouden, dan zal men met der gelijke hulp ook Vietnam moeten afgren delen. Andere zwakke punten zijn Bir ma en Siam, waar de communistische Chinese regering hevig tegen het huidi ge bewind stookt, dat „de daar geves tigde Chinezen wreed zou behande len”, en waar het in het leger gist, zodat de adj. opperbevelhebber Katsj Song- gram zelfs moest worden verbannen. Pakistan schijnt een beetje te flirten met Moskou omdat het ruzie heeft met India over Kasjmir, Afghanistan lonkt op zijn beurt naar Moskou, omdat het met Pakistan overhoop ligt over bepaaldei gebieden aan de Khyberpas, maar het houdt twee ijzers in 't vuur, want het zoekt ook toe nadering tot Perzië, welker regering op de Ver. Staten steunt. En dan komen we aan gebied, waar de Turken hun le gers nog steeds gemobiliseerd houden, nu al jaren lang, omdat ze beducht zijn voor een Russische aanval, maar die van Amerika en Engeland een soort ga rantie hebben dat ze dan zullen worden bijgestaan, omdat deze staten Rusland niet aan de Bosporus, en dus aan de Middellandse Zee, wensen. De Russen, begerig naar Noord Chinees gebied, fan twa oare skoallen fêst, dat hja mei in Fryske earste klasse ütein sette sille. It binne de Herfoarme Skoalle to Eas- terein (Hinn.) en de Geref. skoalle to Aldegea (W.). Eh der mei forwachte wurde, dat mei koarten mear, ek iepen biere skoallen, folgje sille. Fan de kant fan it publyk bistiet der gÊns bilangstelling foar dizze saek. Op de op- rop fan de Prov. Underwiisrie yn ’e kran ten om jild foar it ütjaen fan nije lear- methoaden, is oant nou ta al goed f 1300 ynkaem. Mar der is fansels folie mear nedich as it goed sil. daar nou mee? Eens even beter leze' Ja, het staat er toch: eeni luisteraar 'til: Workum toont zich verontwaardigd om dat hij een bepaalde uitzending van de radio missen moet, enz. Dat ben ik im mers zelf geweest en dan heeft de cen- trale-houder aan wie ik mijn nood klaag de, dat overgebracht en verontwaardigd? Ja, ik had nogal uitgepakt. Daar kom i' anders ook niet gauw toe; ik neem ir de regel alles nogal kalm op. Maar dek keer had ik mij nogal warm gemand Dat gewauwel van Regionale Omroc Noord en daar moeten we nu die hoogs', interessante lezing, waar we al dsge- lang op zitten te springen van het v cc’ ten, voor missen? De man heeft goed overgebracht hot mijn gevoelens waren, toen ik me bij hem kwam beklagen!... Maar wat zei hij er bij? Ja, er zijn meer die er lang niet over tevreden zijn. Er wordt meer over geklaagd. Ze vinden het lang niet aangenaam hier naar te moeten luisteren. Dus hij kan ook wel van een ander gesproken hebben, dan van ons.als hij het al heeft overge bracht, want de krant kan het ook wel van een andere kant vernomen hebben. Het is anders treffend dat zo precies on ze gevoelens worden weergegeven. Maar enfin, laat ik dat hoofdartikel n' maar eens goed verder- lezen en nr?: weer eens van bovenaan beginnen, wan er zit blijkbaar meer achter en het gaaf ons nog extra aan ook! En daar staat aan het slot zowaar ook nog een uitno diging aan de lezers, die het niet eens zijn met de regionale omroep, om daar van mededeling te doen aan de krant. Het kan niet mooier. Dat zal niet uitb'ij ven deze keer. Al zo vaak heb ik een haast niet te bedwingen verlangen ge smoord om eens het een of ander t richten aan de redactie naar aanleiding van een of ander artikel uit de krant Want ik heb de laatste jaren vele hoofd en andere artikelen met grote voldoe ning en dankbaarheid in üw blad ge lezen en was vaak genoeg van plan dat eens te uitent, maar steeds weerhield mij de gedachte, dat dit een eigen op de voorgrond stellen van mezelf zou in houden en daar ben ik bang voor en ook dat wanneer ieder dat zou doen, dat men daar aan de krant gauw genoeg van zou hebben. Ondertussen maak ik nu meteen man- gauw van de gelegenheid gebruik I’ dank te zeggen voor veel wat ik in blad voor en na gelezen heb. En dan wat de directe aanleiding t<" dit schrijven was, de regionale omroe' Noord, wat het publiek daarvan te zeg gen zou hebben; nu u weet het al wel daar moeten wij hier thuis niets van hebben. Zoals vanavond weer precies nieuw leven maken. Ze maken nieuwe woorden in het Fries, rakelen verouder de woorden weer op en maken er een nieuw gebruik van. Iets dat voelbaar niet in het heden levende Fries past en zich dadelijk doet kenmerken als ge maakt, als onecht. En ik meende juist dat eem van de hoofdkenmerken van ’t Fries en de Friezen was dat het rjucht en sljucht was, eenvoudig, eerlijk en ronduit, (met dan een wat harde vaak dwarse kop er bij) maar in alle geval zonder gemaaktheid. En ik geloof ook niet, dat een gewone, echte Fries alle dagen behoefte heeft om wat of liever zoveel te horen over het Fries-eigene (wat het niet eens is) of over het Gro nings (waar ’n echte Fries) ook nog een ingeschapen antipathie tegen heeft). Die laatste bijvoeging, dat zult u niet te genspreken, is ook zeer waar. En ik wil er wel bijvoegen, dat ik daar nog niet van af ben ook. Maar enfin, genoeg van de regionale omroep: genoeg aan alle kanten. Ook van verder geschrijf hier over op deze plaats. Ik heb geloof ik, als lezer van uw blad, wel voldoende te kennen gegeven, dat ik hoe gauwer hoe liever van die regionale omroep verlost zou willen zijn en dat ik het ten zeerste betreur alles te moeten missen wat de programma’s op die uren te bieden heb ben. Truman heeft besloten de waterstofatoombom te vervaardigen, en voorts is het te ver wachten, dat, als dr. Jessup, de speciale ambassadeur der Ver. Staten en de Ame rikaanse stafchefs hun reis door Azië zullen hebben beëindigd, van Ameri kaanse zijde nieuwe pogingen zullen worden gedaan om Japan in het Verre Oosten zo goed als West-Duitsland in Europa op de voorgrond te brengen. En steeds sterker zal de drang van Washington op geheel West-Europa worden om één geheel te vormen, in welk opzicht men trouwens thans in ons werelddeel zelf ook vrij actief is, en w'aarbij de heer Stikker als directeur van de organisatie voor Europese samen werking nu een belangrijke rol speelt. zouden trachten de uitbreidingszucht der Chinezen op Zuid-Azië te richten, opdat zij daar vergoeding zouden zoe ken voor wat zij in het Noorden aan Rusland, terwille van een bondgenoot schap, zouden moeten afstaan. Met Po len heeft Moskou net zo gehandeld. Dat Russisch-Chinees bondgenootschap is nog altijd niet gesloten al zijn de ver wachtingen in de Westerse diplomatie ke wereld, dat het er toch van zal ko men en dat de Chinezen onder zware druk niet alleen de havens langs de ge hele Gele Zee zullen afstaan, maar ook de provinciale besturen in Mantsjoerije Binnen Mongolië en Sinkiang die thans met de Russen samenwerken, onveran derd zullen laten en dus practisch zelf zullen medewerken deze gebieden van hun rijk los te weken. Door een derge lijke politiek versterken de Russen niet alleen hun eigen rijk, maar vuren zij ook de Chinese expansiezucht naar het Zui den aan, en houden daardoor zowel Z.- Azië als het Westen in onrust. Dat kan alleen maar voordelig voor Rusland zijn, hoe uitgebreider de sfeer van onrust is, hoe meer de Amerikaanse steun moet uitgerekt, en hoe schraler ze wordt. Tot deze Russische tactiek om overal in de wereld moeilijkheden te veroorzaken behoort stellig ook het Rus sische besluit geen medewerking aan de Ver. Naties te verlenen, zolang de Chi nese nationalisten er vertegenwoordigd zijn. Voorts de belemmeringen welke ze het verkeer van het Westen met Berijn weer in de weg legden en het verzet waartoe ze de communisten in het Wes ten oproepen tegen de wapenaanvoer uit Amerika naar de Wëst-Europese lan den. De verdragen tot deze leveranties tussen Amerika en deze landen zijn nu tot stand gekomen, een poging om deze te verhinderen door middel van stakin gen der havenarbeiders, belooft mis schien niet zoveel, maar kan volgens Moskou altijd toch nog tot enige stag natie leiden. Hwat hat Gabe Skroar Tot zover onze luisteraar uit Workum. Wat hierop te antwoorden? Met deze luisteraar zijn wij het eens, dat Friesland weinig belang heeft bij de Groningse en Drentse programma’s. De ze zijn ons namelijk even vreemd, zo niet vreemder dan de programma’s der Hollandse omroepverenigingen. Met een andere luisteraar zijn wij het dan ook eens, dat, wanneer er één pro vincie zou zijn die voor zich een streek- omroep toegewezen zou krijgen, dii Friesland moest zijn. Met alle waardering voor regionale ge aardheden van andere delen van ons land, spreekt het geheel eigene nergens zo sterk als in Friesland. Dat de pro- grammaleiding der R.O.N. alleen maar „lichte’” programma’s zou geven is niet vaar, (zie hiervoor onze Prov. kron.). Zo spraken wij zelf voor deze omröep bijv, meermalen over „zwaardere” on derwerpen, zoals de Friese Bijbelverta ling, de Friese Zondagsscholen, de Frie se reciteerkunst. Ook warden geregeld Friese meditaties uitgezonden en worden boekbesprekingen gehouden. De beschouwing over de Friese taal van onze luisteraar uit Workum delen wij niet, maar dit is hier buiten de orde, al begrijpen we niet, dat dit voor hem, overigens een Fries op en top, aanleiding kan zijn de R.O.N. te verwerpen, de J. als het in Uw krant van Dinsdag stond, het moet het streek-eigene tot uiting brengen en het doet niet anders dan flauwigheden uitkramen van het gehal te in doorsnee van de bonte Dinsdag- avondtrein en een gewoon Zaterdag- avondprogramma: rust na een week van hard werken en vooral ontspanning zon der enige geestesinspanning. En dat alle avonden al weer aan. Begin omstreeks half zes, ik weet niet eens precies hoe laat, want we sluiten de ra dio tegen die tijd maar gauw af en dat duurt wel minstens tot een uur of zeven. Vanavond kwam er nog Gronings ach teraan ook. Nu ben ik in het geheel geen tegenstander van de „streek”, want ik ben niet alleen geboren Fries, maat voel ook heel sterk Fries. Mijn dagelijkse taal is het gewone dagelijkse boerefries en ik spreek eigenlijk nooit wat anders: als ik officieel moet zijn of buiten de pro vincie ga en ook dan maar alleen wan neer ik met anderen dan Friezen te ma ken heb. Voor het gewone dagelijkse leven heeft die Friese taal voldoende woorden om de begrippen, die de dagelijkse taal te uiten wenst, aan te geven, maar, verder heeft de voortgang der cultuur, de voort gang van het maatschappelijk leven, de historie voor het Fries geen nieuwe woordvorming ter dekking van nieuw ontstane Friese begrippen gebracht, om dat geen nieuwe begrippen zich aan het Friese volksleven zich voordeden. De nieuwe begrippen die nieuwe woordvor ming eisten, betroffen de velerlei nieu were uitvindingen der laatste anderhalve eeuw en niet alleen deze, maar alles wat daarmee in meer of minder verband stond en de vooruitgang der weten schap in het algemeen, En naar mijn gevoelen dan, dreigde nu het gehele en de’ Regionale Om7oep°No'o“rd7’. Hé, Fries-eigene te verzinken in deze grotere luister eens even, zeg ik tegen mijn Poe^ van. afSemene cultuurverandering vrouw, dat ben ik zelf, wat hebben ze (he* is n*e^ fraa’ gezegd, maar de tijd ontbreekt me om deze gedachte wat na der uit te werken). j En dat werd weer door velen (en voor zover ook door mij) betreurd; zodanig dat men pogingen in het werk ging stel len of het weer op te halen en opnieuw volledig recht ven bestaan te geven... Nieuw leven in te blazen, zeggen velen. Maar dat is het hem juist. Ze gaan Bolswards Nieuwsblad Hoor en wederhoor I i- e

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1