De reorganisatie van het bedrijfsleven Gabe Skroar Martinytoer Fan de üs hjoed I to sizzen </ÓlLS-^ÓlOJS door Nederland No. 11 Dinsdag 7 Febr, If50 46e Jaargang Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINGA - Bolsward tijd tot stand gekomen en het „Führei' Hwat hst noflik tütsje is folie de boask over Telegrammen aan militairen op weg yn alle gebeuren? Tj. de J. pielden, mar de dere kij 6f to slachtsjen as hja net t.b.c. binne. Ek is men net foar 100 pet. wis, dat de kij, dy’t wol goedkard binne, yn alle ge tallen dat ek binne. Der is my trochdien Syn hén streaket tantsjend oer har glénzjend hier, In sêfte laits, dan linet hja oerstjür En ré for it Ünkearbere tsjin har ridder. Vetschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Op in sletten. Kupido giet as bline passagier Glimkjend oan board en jowt him by it roer Hja glide op syn faeije wjukken fierder. L. F. J. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per mm. Giro 87926 Wat gaat er De t.b.c.polder yn Fryslan foar de kij wurdf droechlein, sa is de opset, mar de oannimmer sil goed dwaen op fiks hwat kwelwetter to rekkenjen, sa seine wy de oare kears. En dat dit ek sa oanfield wurdt by de serieuze boeren, hat my dizze wike wol bliken dien. Net, dat dif de opset yn gefaer bringe hoecht. Wy hawwe yn de lanbou wol folie mear sokke dingen hawn en hja binne ek de iene foar en de oare nei, oplost warden. Hoe ha wy destiids oansitten mei de mozaiksykte yn de Ijochte Yndustry-ierdappels. De iene deskundige sei sa, de oare wer sa. Mar wy binne der ütkomd, al wie it dan net yn in dei en in moarnsskoft. It is dus net om to sizzen, dat it net wêze moatten hie, mar wol, dat men net twivele. In skoft letter binne hja foar de tredde kear ündersochf en doe wiene der in stik of seis, dy’t kluten yn 'e hals krigen, al wiene hja net sa grou. De deskundigen ornearren, it moast nou mar ris bliken dwaen, hoe’t it stiet en hja namen de slimste kou mei om to slacht sjen en deryn to sjen. Op twa oare plak ken hiene hja ek sa’n gefal en sa waer- den trije kij deroan weage. En hwat wie if risseltaet? By alle trije gjin t.b.c. Mar ten lyk as konsumpty-molke like goed. De swide namme fan it Fryske fé sil jit bilangryk winne as it sein wurde kin, dat net in great tal fabriken, mar hiele Fryslên frij is fan dizze slopende kwael. As men it goed sjocht, sil men net gau foar de swierrichheden omlizzen gean. Dy moatte oerwoun wurde. Oan de oare kant hoecht men oer dy biswieren net to licht to tinken. De earste is: al it t.b.c.- fé moat derüt, net nei oare streken, mar nei de slachter of leaver nei it abbatoir om to sjen oft if foar de konsumpsje ge- skikt is, ja dan né. Gjin reagearders nei oare provinsjes forkeapje. Der binne al fierst to folie dy wei ütgien. Opromje foar de slachtbank, dat is de wei. Mar nou komt it krekt: Hokfor kij binne t.b.c.? Stiet dat fêst? Né, net gefallen. Doe’t wy mei eachdrippeljen binne wy in stik foarütkomd, methoade wie net 100 pet. Nou is sünt koarten tiid it spuitsjen derfoar yn it plak komd, earst neist de sturt, mar nou op twa plakken yn ’e hals en de léste methoade liket al wer krekter. Lykwols der bliuwe frjemde dingen. In boer, hjir net fier fandinne, hie de earste kear 15 reagearders, in hea! jier letter 6 frij en 9 dy’t hja net fortrouden. De iene sei, it wie gjin t.b.c., de oare DE NIJE STJURMAN. It boat glydt süntjes oer de ronfle poel It seil gapjend nei de léste jountiidsigen Natür webbet tomük oan har intrige: It seil fait slop en fier is jit it doel. In brune hén hêldt sleau it helmhout fêst In Ijocht krolkopke kipet oer de rénne: Hwat let it ek as it tsjutret en wen strfinne, De leafde bloeit almeast by kimen dwêst. miene moat, dat it yn in omsjoch klear wêze sil. En dat men aloan it greate doel en it greate bilang foar eagen hél de moat, hwat mei de t.b.c. bistriding forboun is. Dat is net maklik heech genöch to skat- ten. Fryslén rint aerdich nei de trije- hündert tüzen melke kij en trochinoar sil de wearde net fier fan de achthündert goune ofbliuwe, by de fokkers is dy wearde fansels folie heger. Der komme de boer, dy’t sokke twivelers hat, kriget dan de bollen en it jongfé jit by, sadat gjin wyt pompier, hy bliuwt yn it un it düdlik is, dat dit bisit de 400 miljoen sekere. Hy is net wis, dat dizze kij de Interessanter dan terug te zien op de maklik birikt. En al dit fé kriget in bi- oaren net wer bismette sille en oan de Kamerdebatten is echter de vraag: hoe langryk hegere wearde en har produc- oare kant is it ek simde om dy skoan- Ot'd-S.S.er als verstekeling. Aan boord van een Nederlands jacht is door de ha venpolitie van Ostende een verstekeling ontdekt. De man was lid geweest van de S.S. en zou enkele Nederlanders be hulpzaam zijn bij het uitwijken naar Ar gentinië. Het rommelt in de Bommelaarwaard. Er is n.l. onrust onder de bevolking tenge volge van de plannen, die Ged. Staten van Gelderland hebben met dit gebied. Ged. Staten zijn namelijk voornemens een aantal thans zelfstandige gemeen ten op te heffen en samen te voegen tot enige grote gemeenten. Voorjaarsboden. Op de fruit, en groen tenveiling te Naaldwijk is de eerste spi nazie aangevoerd. Zij bracht op f 1.70 f 1.80 per kilo. Op diezelfde veiling v. erd ook aangevoerd de eerste sterkers. Zij bracht op 4047 cent per kilo. De 5 Na een korte discussie werden het ontwerp omtrent de verhoging van de kinderbijslag en dat tot regeling van de gevolgen der verhoging van de loon grens voor de sociale verzekeringen door de Tweede Kamer z. h.s. aangeno men. Een oudje. Bij Callantsoog is een zilver meeuw gevonden, die 21 jaar geleden als nestjong op Texel was geringd. Vrachtauto te water, chauffeur verdron ken. Zaterdagnacht omstreeks half drie is een vrachtwagen, bestuurd door de 37-jarige wasbaas L. H. Meyer uit Zwolle, in het water van de Keulse Vaart nabij Amsterdam gereden. De be stuurder is daarbij verdronken. Urk 1 April bij Overijsel. Urk zal op 1 April bij wijze van noodmaatregel bij Overijsel worden ingelijfd, om aan de dat okkerdeis in kou slachte is fan in,veS^*e^in,®e?. voor Pr0V- Staten te boer, dy’t al tritich jier in frij bislach hie. En dizze kou siet „hartstikkefol”. Men neamde my plak en boer derby en ik sil der grif nei fornimme, mar salang dat net bard is, jow ik it allinnich as in forbyld, fan hwat der al sa roungiet. In tredde swierrichheit by dizze dingen is de hannel. Kin men fan de boeren yn it algemien sizze, dat hja great bilang hawwe by dizze saek, foar de hannel op ’e merken jildt faken allinnich: hweroan kin ik hwat fortsjinje. Der is it hannel foar. Is der oan in wrakke kou mear to win nen as oan in sounen ien, nou hawar, dan is der ek grif in keapman foar. En sünder in keapman to nei te kommen, kin men gerêst sizze, dat er hiel hwat yn ’e hannel bart, hwer’t jo en ik gjin forstén fan hawwe. En hwat in diel fari dizze mantsjes mei reagearders üthellet en léns hokfor wegen dy soms geane, nou der wie in soppich stamtafelpraetsje fan to meitsjen. Dizze trije dingen: it ündersyk mei tsjin- fallers en meifallers, it t.b.c.wêzen sün der dat immen it wit en de lekken, dy’t yn de wife pompieren sitte kinne, dat wiene de wichtichste boarnen foar it kwelwetter, dat it bistjör fan de t.b.c. frije polder: Fryslün, forgoed yn ’e ga ten halde moat, sil de droechlizzing slagje. Wy soene jitteris by eltse boer in goed wurd dwaen wolle foar dizze saek. It is foar de Fryske greidboer hast net heech genóch oan to slaen, hwat in t.b.c.frij bislach foar Fryslén bitsjut. Yn binnen- en bütenlén sille hja der alle- gearre skoandere fortuten fan bilibje. Wy hoopje osh sa, dat it alhiel en yn koarten tiid slagje mei. prinzip” is er nog duidelijk in te her kennen. Dat wil echter niet zeggen dat inmiddels door deze organisatie geen enkel goed werk is verricht. De nieuwe opzet zal echter— vooral in werknemers- kringen met meer vreugde worden begroet. De vakbeweging krijgt een nieuwe taak. Van strijdorganisatie wordt zij bekleed met een besturende taak. Dat is een nieuwe phase, die leidt tot de medezeggenschap in de bedrijven. Daarover heeft de Tweede Kamer deze week reeds menig woord gezegd. Deze medezeggenschap zullen we een volgen de maal aan de hand van het wetsont werp op de ondernemingsraden nader onder de loupe nemen. Hoe ziet de P.B.O. er uit? Nadat enige maanden geleden de Twee de Kamer het wetsontwerp op de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie had aangenomen, heeft onze Senaat hetzelf de gedaan. Met 30 tegen 11 stemmen werd het wetsontwerp tot wet verheven. En in de Tweede Kamer en aan de over zijde van het oude Binnenhof was er een trouwens heel anders samengesteld, n.l. verticaal, naar bedrijfskolommen. Dat betekent dat zowel de industrie van, als de groot- en detailhandel in bepaalde producten in één productschap zullen worden ondergebracht. De product schappen hebben o.a. tot taak de samen stelling van een product te bekijken en eventueel prijsregelend op te treden. Zij bewegen zich dus meer in het economi sche vlak. Het grote verschil met de organisatie Woltersom de organisatie van het bedrijfsleven zoals we die thans gedeel telijk nog kennen is wel deze, dat ook de arbeiders hier gaan meepraten. De top-orgaan, de huidige organisatie is een veel gesmade. Geen wonder, want hij is in de Duitse De schappen. De Hoofdbedrijfschappen, de bedrijf schappen en de productschappen zijn de lagere organen. Zij hebben tot taak „een het belang van de Nederlandse Volk dienende bedrijfsuitoefening door de ondernemingen, waarvoor zij zijn inge steld te bevorderen”. De Bedrijfschap pen zullen horizontaal worden ingesteld, d.w.z. naar de bedrijfstakken. Alle on dernemingen dus die in het bedrijfsle ven een gelijke en verwante functie ver vullen, zullen dus in een bedrijfschap worden opgenomen. Instelling geschiedt echter niet nadat de S.E.R. en de repre- 152 7an dTcróndweTstaat^dat1 de wet ^ntatieve vakorganisaties zijn gehoord, voor het beroeps- en bedrijfsleven licha men kan instellen. De leek zegt na tuurlijk direct: de wet stelt in, dat geldt dus ook voor de bedrij fschappen. Maar zo eenvoudig ligt de zaak niet. Staats rechtsgeleerden maken dat veel moeilij ken Zij komen met de moeilijkste dele gatie theorieën aandragen en zij zien daarmede kans om de woorden „de wet” en „instellen” zo op de keper te beschou wen, dat er van een grondwettig be zwaar geen spaan meer overblijft. Uiter aard overtuigen zij daarmede slechts zichzelf en niet de tegenstanderAl moet men niet denken dat de voorstem mers voor dit wetsontwerp zich er maar met een „Jantje van Leiden” hebben af gemaakt. Hun stem heeft even zwaar gewogen als die der tegenstemmers. Deze staatsrechtelijke strijd was heel in teressant. Maar het mooist van alles althans voor de tegenstemmers in de Tweede Kamer was wel het feit, dat in de Eerste Kamer zowel de Katholie ken als de socialisten zich op het stand punt stelden, dat de Regering met de grondwettelijke bezwaren rekening had moeten houden. Daaruit blijkt weer de gematigdheid van de Eerste Kamer, een gematigdheid, die in overeenstemming is met het karakter van dit hoge college, dat o.a. tot taak heeft de „rare bokke- sprongen” van de jongere collega’s in de Tweede Kamer weer recht te breien. Dat waren verstandige opmerkingen van onze Senatoren, want per slot van rekening legt ieder Kamerlid de eed op de Grondwet af. Als hij denkt dat de Grondwet geschonden wordt, kan hij nooit voorstemmen, omdat hij dan zijn eed breekt. Niet een of andere instantie, zoals bijv, in Amerika de rechter, toetst of de wet in strijd is met de Grondwet, maar de wetgever, d.i. parlement en Re gering samen. Zowel de Roomsen, als de socialisten, de anti-revolutionairen en chr. histori- schen zijn reeds lange tijd overtuigde aanhangers van de bedrijfsorganisatie. Een reorganisatie van het bedrijfsleven, waarin'de verhouding Staat-Individu en werkgever en werknemer wordt gere geld is echter een zaak waarbij levens beschouwingen zeer nauw betrokken zijn. Geen wonder, dat het wetsontwerp sterk het karakter van een compromis draagt. Het is de vergaarbak geworden; de grootst gemeene deler. bedroeg op 1 Febr. j.l. 1.353.896 tegen 1.337.312 op 1 Januari. Centrale” loopt achteruit. Op 1 Jan. waren er 501.463 aangeslotenen op het Rijksradiodistributienet tegen 504.519 op 1 December. Excelsior. De Beschikking Lichtpetrole- urn vertelt ons dat de prijzen voor licht- naar huis. Met de Nederlandse troepen^ petroleum met ingang van 1 Febr. 1950 die met het Franse troepenschip „Pas met cent per liter zijn verhoogd. teur” worden vervoerd, kunnen radio- Laat maar zitten. Afgewezen werd een telegrammen worden gewisseld via het verzoek om de bekende aanzetter tot dienstweigering, prof. Pootjes, tegen een borgstelling van f 10.000.in vrijheid te stellen. Als een bom.... Doordien de gashouder van de sleepboot Adelaar uit elkaar sprong werd de boot voor een groot ge deelte vernield en sneuvelden verschei dene ruiten te Krimpen aan de IJsel. Kijk uit! Het Ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting waarschuwt tegen lieden, die er op uit zijn woning zoekenden met verlokkende aanbiedin gen ertoe te brengen, hun de bouw van woningen toe te vertrouwen, maar al leen zichzelf verrijken. Eet smakelijk. De grote steden zullen spoedig aan de veenaardappeien moeten beginnen, omdat er niet genoeg gewone consumptie-aardappelen zijn. 3e Minister van Fi nanciën, maakt be kend, dat hij voor nemens is, gebruik makend van 't res terend bedrag van zijn machtiging tot het aangaan van geldleningen^ over te gaan tot uitgifte per 15 Maart a.s. van een 3%% con- solidatielening, no minaal groot f 200.000.000 tegen de koers van 100%. Ontploffing in de kerk. In de Geref. kerk aangegeven radiotoestellenen Nederland te Alphen aan de Rijn heeft zich door tot nu toe onbekende oorzaak een hevige ontploffing voorgedaan in de gasver- warmingsinstallatie, er was grote mate riële schade, doch er waren gelukkig geen slachtoffers. zal het bedrijfsleven er uit gaan zien? Met welke instanties krijgen we in de toekomst te maken? Allereerst krijgt men een 1 Sociaal-Economische Raad, bestaande uit 30—45 leden. Dit wordt een gewich tige raad die een adviserende, een toe zichthoudende en een besturende taak zal krijgen. Advies brengt zij uit aan de Regering, gevraagd of op eigen initiatief. Uiter aard zijn de mteste van deze adviezen de naam zegt het reeds van soci ale of economische aard. De Raad houdt toezicht op de bedrijf- en productschap pen, vnl. wat betreft het financieel be leid, terwijl zij tevens de goedkeuring moet hechten aan de maatregelen van deze lagere organen. Ook brengt zij ad vies uit over de instelling van de be drij fs- of productschappen. De regering heeft echter het schorsings- of vernieti gingsrecht. Dit is nodig, omdat de S.E.R. verordenende bevoegdheid bezit. Slechts in bepaalde gevallen behoeven deze verordeningen de goedkeuring van de Regering. De werkgevers, de werk nemers en de Overheid wijzen ieder een derde van het aantal leden voor deze Raad aan. De voorzitter zal door de Re gering uit leden van de Raad worden benoemd. kunnen deelnemen. Daar waar die molen. Vijf jaar ge leden brandde de molen „Korpershoek” te Schipluiden af. De molen, die uit 1625 dateerde, zal nu vervangen worden door de goede zorgen van 'n plaatselijk comité, dat de molen „De jonge Pieter” te Leimuiden heeft gekocht, die te Schipluiden wordt opgebouwd. De Delta behouden? Het onlangs op de Theems in Londen gezonken te Delfzijl thuisbehorende ms. Delta blijkt niet verloren te zijn. Het schip, dat op zijn zij lag, is thans rechtgezet. Er wordt getracht de lading te lossen. Men zal het schip voorlopig dichten, waarna het in een dok zal worden hersteld. Ontaarde vader. Zaterdag is aan de Wijnhaven in Den Haag het 9 maanden oude meisje Johanna Maria K. overleden tengevolge van mishandeling. De poli tie heeft de 25-jarige vader J. H. G. K. in verzekerde bewaring gesteld. Hij wordt er van verdacht het kindje te hebben mishandeld. Pech. Kees Broekman, die zulke goede kansen had, werd door een val op de 500 m. uitgeschakeld voor de kampi oenstitel. Kees de Ruijter had meer succes. Zon dag werd hij te St. Etienne Europees kampioen biljarten. Het hoogste parti culiere gemiddelde maakte v. d. Pol n.l. 100. De Invrijheidstelling is gelast van me vrouw de Boer uit Drachten, die op last van de officier van justitie in arrest ge steld was, in verband met een inbraak in het door de justitie verzegelde kan toor van de Bond van Mobilisatieslacht- offers te Drachten. De heer de Boer is nog steeds opgesloten. dissident in de Christelijke fracties. Stemde destijds bij de C. H. de heer Kikkert voor, thans was het de heer Schipper (A.R.), Beiden stapten vele bezwaren heen omdat zij dit wets ontwerp zagen als een bekroning van hun levensstrijd. Van doorgewinterde vakverenigingsmensen valt dit niet te verwonderen. In beide gevallen waren het slechts behoudens deze uitzondering en de twee grote fracties, de K.V.P. en de P. y. d. A„ die het wetsontwerp er door haal den. De rest stemde tegen; wegens staatsrech ter lijke bezwaren tegen het artikel in het ontwerp, dat bepaalt dat bedrijfschappen bij Algemene Maatre gel van Bestuur kunnen worden inge steld dus buiten de Kamer om en niet bij de wet. Alleen de communisten hadden eigenlijk principiële bezwaren tegen de gedachte ener bedrijfsorgani satie. De samenwerking tussen werkge vers en werknemers is in regelrechte strijd met de klassegedachte die zij pre diken. De debatten over deze staatsrechtelijke zaak waren in de Eerste Kamer fraaier dan in te Tweede. Onze Senaat is rustiger, meer gedegen dan de regelrechte volksvertegenwoor digers. Daar laait de strijd niet zo gauw hoog op. Daar bekijkt men de zaak op de merites en de partij-politieke overwe gingen spelen een veel geringere rol dan in de Tweede Kamer. De staatsgeleerden hebben dus hun hart weer eens kunnen ophalen. De zaak was niet eenvoudig. In artikel De arbeid van een bedrijfschap zal vnl. op spciaal gebied liggen. De bevoegdhe den van deze „schap” worden uitdruk kelijk in de wet opgesomd. De bestuurs leden van de bedrijfschap worden door de representatieve vakorganisaties aan gewezen. Het bestuur kiest zelf zijn voorzitter. De invloed van de Overheid is dus zeer minimaal. Bij de productschappen is dit iets anders. Daar wordt de voorzitter aangewezen. De productschappen zijn Nederlandse kuststation Scheveningen Radio tegen hetzelfde tarief als in het verkeer met Nederlandse schepen. Voor veilig verkeer. Een Amsterdamse sleutelmaker heeft een flikkerlicht ge construeerd, dat gaat branden, zodra ’n auto stopt. Hij hoopt dat daardoor de veiligheid van de buitenwegen groter zal kunnen worden. Leemte in dé wet De schipper, die vo rig jaar een gasleiding van de Haarlem se energiebedrijven stuk voer, is van rechtsvervolging ontslagen, daar de wet in een dergelijk uitzonderlijk ongeluk niet voorziet. De schade bedroeg 10.000 gulden en de gasleiding vormde de hoofdader van de gasvoorziening in Haarlem. De aanvaring geschiedde bij de Catharijnebrug over het Spaarne. De Nederlandse televisie. De Philipsfa- brieken te Eindhoven zullen over een maand hun televisiezender die een be langrijke verandering heeft ondergaan, weer gereed hebben. Dan kunnen de uit zendingen worden hervat. In de goede richting. Spoedig zal een begin worden gemaakt met het beveili ging van 27 onbewaakte overwegen. Deze zullen van flikkerlichten worden voorzien. Ook boven de 200.000. De K.R.O. heeft thans, evenals de V.A.R.A. en N.C.R.V. het 200.000 ste lid kunnen boeken. Hoeveel radio-luisteraars? Het aantal ?- Bolswards Nieuwsblad B J’AS''

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1