Zijn het wonder geneesmiddelen Gabe Skroar Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek üs hjoed' to sizzen De tanende kracht van Penicilline en D.D.T. No. 12 40e Jaargang Vrijdag 10 Febr. 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINGA - Bolsward Hwat hat KONING LEOPOLD a. Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent pet m.m. Giro 87926 Amerika ontstemt over Engelse houding. Is spreiding van de waterstofbommen wenser lijk? Rusland hoopt op afbraak van Euro pa. Het Saargebied opnieuw twistappel. Duitsland krijgt geen leger. De strijd in Vietnam. Hangende koningskwestie. Moat der rie wêze, nim dan foaral dy fan de Aide lju en goedmienende freo nen. het bezit van een derde mogendheid wa ren geraakt, begon men te twijfelen. Wellicht hebben de Russen en de Duit se geleerden, die ook met hen samen- werken, geprofiteerd van die medede lingen om een heel eind op te schieten. En ’t is niet verwonderlijk, dat de Ame rikanen nu dorsten naar het bloed van dr. Fuchs, de tot Engelsman genaturali seerde Duitser, die het verraad pleeg de, wiens uitlevering zij vroegen en die in Engeland hoogstens met 10 jaar ge- vanenisstraf kan worden gestraft, maar in Amerika met de dood. De Engelse regering kan natuurlijk niet tot uitlevering van een Engels burger overgaan, boe gaarne ze misschien ook een gebaar zou willen maken, om de Amerikaanse woede te stillen. De Ame rikanen zijn toch nog al ontstemd jegens Engeland omdat het wegens zijn dol- lartekorten de invoer van Amerikaanse petroleumproducten blijft beperken en ook terwille van de belangen van het Gemenebest niet die medewerking aan de Europese economische samenwerking verleent, welke men in Amerika en op het vasteland van Europa nodig acht. Maar woedend of niet, de Amerikanen en het gehele Westen zullen zich moe ten aanpassen aan de mogelijkheid, dat de Russen hen met de nieuwe atoom wapenen dichter op de hielen zijn dan aanvankelijk werd vermoed. Al mag men er ook wel van overtuigd zijn, dat de Ver. Staten, Canada en Engeland samen met hun geweldige laboratoria en fabrieken vóór zullen blijven. Maar dat is toch maar een betrekkelijke ge ruststelling, want als één waterstofbom ren behandeld. Die werden overge bracht door doctoren en verpleegsters. In Maart 1949, vier jaar na de ontdek king van het geneesmiddel, publiceerde het Britse ministerie van volksgezond heid een verklaring, waarin werd mede gedeeld, dat men uiterst voorzichtig moest zijn met het gebruik van strepto- mycine in verband met ernstige en soms blijvende vergiftigingsverschijnse len. De Fryske skriuwers en de reisbeurzen. Nou’t fanwegen it Ministeary fan Un- derwiis, Kunst en Wittenskip de tati- ding kaem is, dat ek Fryske novelle- skriuwer meidwaen kinne oan de fan Rykswegen ütskreaune kriich om de reisbeurzen, sille forskate fan üs skriu wers der wol oer prakkesearje oft hja ek in smeet dwaen sille. It is ek sün- der mis fan bilang, nou’t üs litteratoaren dizze kêns krigen hawwe, dat hja dy kans ek waernimme. It soe de Fryske saek )yn HollAn gjin goed dwaen, as soks net barde. tig noemen schijnselen”. Penicilline, te grote doses althans, ver oorzaakt nog een andere stoornis in het evenwicht van dat zo zorgvuldig-uitge- balanceerde organisme, dat het mense lijk lichaam is. Elvenals de oude sulfa- preparaten kan penicilline de groei van het darmorganisme beïnvloeden, waar de B-vitaminen worden samengesteld Dan moeten er vitaminen-^B worden ge slikt, wil de patiënt niet de kans lopen op de onaangename kwalen, die kun- voortkomen uit een tekort aan deze vi taminen. En nog zijn wij niet aan het einde van de mogelijkheden. Huid-specialisten wij zen er op, dat het innemen van vita- minen-B vaak een verspreide jeukende ontsteking van de huid ten gevolge heeft op armen, lichaam en dijen. „De voordelen van thiamine-chloride,” zeg gen zij, „worden te niet gedaan door ongemak, door slapeloosheid en zenuw achtigheid, veroorzaakt door de vita- mine-jeuk.” Vele patiënten weten, dat sulfa-prepara- en en antibiotica vaak snel verlichting geven en daarom zijn zij bereid moge lijke risico’s op de koop toe te nemen. Het hinderlijke is echter en dat weet de patiënt meestal niet dat wij, naar mate wij vaker sulfa-preparaten slikken, vatbaarder Worden en dat de vergifti gingsverschijnselen, die zich kunnen voordoen, ernstiger worden. Het gebruik van sulfa-preparaten bij een geringe on gesteldheid kan maken, dat men ze la ter in een ernstig geval niet kan benut ten. Toediening van penicilline en strep- tomycine bijvoorbeeld kan koorts op- de Russische economische ontwikkeling, al heeft men daarbij successen bereikt, toch niet zo vlot gaat als men zich op papier had voorgesteld. Te Moskou hoopt men, aldus één commentator, dat er geen oorlog nodig zal zijn om het Westen er onder te krijgen, maar dat dit Westen zich zelf de nederlaag zal toebrengen. De Russen zouden n.l. weer hopen op nabije economische crises in de Ver. Staten zowel als in West-Euro- pa, dat, binnen betrekkelijk korte tijd verstoken van Marshallhulp, aan armoe- wekken. Dit gebeurt zelden na de eer ste keer, maar na een volgende keer kan de temperatuur oplopen tot boven de 40 graden binnen één of twee uur na de toediening. Dit behoeft geen ernstige gevolgen te hebben, maar het is voor gekomen, dat de dokter erdoor misleid werd en dacht aan uitbreiding van de infectie. Hij schreef dan groter doses voor en dif kon de dood tengevolge hebben. Veel ernstiger is echter, dat de weer stand van de bacillen zelf tegen het mid del, waarmede zij bestreden worden, groter wordt. De strijd tegen de bacil len, zo goed als die tegen insecten, is tweezijdig. Bepaalde soorten vliegen stierven bij massa’s, als zij in de begin dagen van de DDT met dit middel in aanraking kwamen. Maar hun nako melingen zijn bestand tegen een 50 maal zo grote hoeveelheid. De natuur, die het kennelijk niet sens *s met de opvatting van de mens, die zijn geworden. Bovendien had men de on- leven wil behouden ten koste van an- aantastbare bacillen ook gevonden bij dere schepselen, vecht ook tegen de anti- patiënten, die nooit met penicilline wa- biotica met de haar eigen vindingrijk- i ren behandeld. Die werden heid. In het geval van de sulfa-prepara ten heeft het lang geduurd, eer de me dici dit inzagen. Op het ogenblik kijken zij scherp uit en zij voelen zich aller minst behagelijk. Bacillen, die immuun worden, zijn een gevaar voor de gemeenschap als voor de patiënt, zoals o.a. dr. Lawrence heeft aangetoond. Zulke bacillen kun nen door de dragers worden verspreid, Bedrijfssport. wordt te Leeuwarden een ver gadering jgehoiuden van del commissie voor bedrijfs- en zomervoetbal gehou den. Als spreker zal optreden de heer H. Teeuw, bestuurslid van de K.N.V.B. Op de laatste bondsvergadering is een rapport aangenomen, waarin deze zaak officieel geregeld is Gewestelijk is deze zaak in handen der afdelingsbesturen gelegd, maar tot nu toe is er van een toenadering met de bedrijfssportorgani- satie weinig te bespeuren. In Leeuwar den ressorteerde de bedrijfsvoebalbond onder de F.V.B., maar het vorig jaai kwam er weer verwijdering. De conclusies van het rapport waren, onder auspiciën van de K.N.V.B. b. .wanneer niet-K.N.V.B.spelers daar aan deelnemen. De bedrijfsvoetbalorganisatie nu vraagt zich af, welk belang zij er bij heeft om zich aan te sluiten, als ze over gemeen telijke-, respectievelijk eigen sportter reinen beschikt. Zij zal de voorkeur ge ven aan jéen eigen organisatie, welke veel goedkoper werkt en bovendien het voordeel heeft, dat zij alles in eigen hand houdt en bovendien een waarborg biedt om het z-g. wilde voetbal in toom te houden. Maandag j.l. is te Groningen een be- drijfsvoetbalbond opgericht, los van de K.N.V.B. De landelijke bond is er dus lang niet en we zijn benieuwd, wat de vergade ring te Leeuwarden zal opleveren. 'regelijkertijd vindt een bijeenkomst in Groningen plaats, waar het K.N.V.B.- bestuurslid, de heer W. H. A. Burgwal, het woord zal voeren. de ten prooi zou vallen. Terwijl poli tieke verdeeldheid zowel tussen de W.- Europese landen onderling en binnen lands politieke moeilijkheden in die laatste staten wel voor verdere afbraak zouden zorgen. Het grootste geschil in West-Europa is dat tussen West-Duitsland en Frankrijk over het Saargebied. De onderhandelin- gen tussen het voorlopig bestuur van dat gebied en Frankrijk zijn ondanks de bezwaren van W.-Duitsland thans be gonnen. Aan de vooravond daarvan heeft de Amerikaanse Hoge Commissaris voor West-Duitsland, Mc Cloy, die in Washington zijn licht eens was gaan op steken, de Duitsers even de les gelezen en hun verteld, dat ze maar niet kun nen doen wat ze willen. De Amerikanen zijn niet in Duitsland om het Duitse volk alleen maar van levensmiddelen te voor zien, maar om het te helpen bij zijn po litiek herstel; tegen opleving van het nazidom zal worden opgetreden, en de Duitsers zelf zullen daartegen ook hun maatregelen dienen te nemen. Een le ger of luchtmacht krijgt Duitsland niet, de Duitse veiligheid zal het beste ge waarborgd worden door Duitse deelne ming in een nauw ineengestrengelde West-Europese gemeenschap.. Eindelijk dus eens een hartige Ameri kaanse waarschuwing tot de W.-Duit sers, die het ook al te gemakkelijk op nemen en bijv, soms zelf min of meer de spot drijven met de geallieerden. Men wijt dit in het bijzonder aan het feit, dat de Duitse) regering weer de oude fout maakte, n.l. te veel van het oude ambtenarenapparaat handhaafde. Met de Marshallhulp deden de Duitsers ook al wat ze maar wilden. Ze hebben veel te veel levensmiddelen gekocht en te weinig aan verbetering van hun in dustrie gedaan, wat even nodig blijft als samenwerking met het Westen, wil men er de 2 millioen werklozen weer aan het werk krijgen. Men kan zich nog af vragen of Mc Cloy zijn waarschuwing cok niet tot Duitsland heeft gericht om de Fransen niet te ver te doen gaan in hun eisen omtrent het Saargebied. Parijs wenst geen terugkeer van dit ge bied tot Duitsland, omdat door de be schikking over de Saarindustrie, de Duitsers op 'de duur weer een militaire bedreiging voor Frankrijk zouden gaan vormen. Het kabinet Bidault heeff al Zijn socialistische ministers ver loren, die, direct nadat de begroting was aangenomen, afgetreden zijn, omdat Bi dault niet te vinden was voor een nieu we bijslag aan alle salarisgroepen. Waarschijnlijk hebben de socialisten ook klacht tegen het centraal gezag bete wat meer bewegingsvrijheid willen heb- kent, ben in de politieke strijd, dan hun ge gund zou zijn als ze regeringspartij i 1 waren. Het uittreden der socialisten uit i Zaterdag de regering betekent, dat de basis der1 regering, waarin Queuille nu minister van binnenlandse zaken is geworden, nu toch wel heel zwak is geworden, ze kan elk ogenblik in een onhoudbare positie komen, en dat is jammer, nu Frankrijk voor een communistische stakingsgolf staat, en zich in Vietnam een grote mi litaire inspanning moet getroosten. Die stakingen staan zelfs gedeeltelijk daar mee in verband, omdat de communisten vervoer van Franse troepen en wapenen •naar Vietnam willen beletten. Sedert zijn erkenning door Rusland en China valt Ho Tsji Minh daar met verdubbelde kracht de Franse troepen en die van Bao Dai aan en ont zaglijk veel hangt er van deze worste ling af, een overwinning van Ho Tsji Minh kan zelfs het begin van een over stroming van geheel Zuid-Azië door hef communisme zijn. India blijft voorzich tig en zal voorlopig noch Bao Dai noch Ho Tsji Minh erkennen, maar Enge land, de Ver. Staten en Australië heb ben nu Bao Dai wel erkend. Steeds slechter wordt de verhouding tussen In dia en Pakistan in verband met de Kasjmir-kwestie, de bemiddelaar der Ver. Naties heeft zijn pogingen opgege ven, en er zijn zelfs oorlogsgeruchten. Met een dergelijke oorlog zou men Rus land en China wel zeer in de kaart spe len. Van het verdere nieuws zij vermeld, dat elke poging om het Belgische koningsvraagstuk op te lossen anders dan door een volks raadpleging is mislukt en dat deze dus waarschijnlijk in Maart zal worden ge houden, binnenlandse onrust kan er het gevolg van zijn. Amerika heeft binnen landse moeilijkheden door de staking in de steenkolenmijnen. President Truman heeft nu gebruik gemaakf van de anti- stakingswet waardoor de stakers kun nen worden gedwongen het werk gedu rende 80 dagen te hervatten, terwijl een commissie het geschil tussen werkge vers en werknemers moet onderzoeken en binnen een week rapport uitbren gen. De mededeling der Russen, dat ook zij een waterstofbom konden maken, werd aanvankelijk in het Westen ongeloof waardig geacht. Toen echter direct daarna bekend werd, dat een der ge leerden, die deelnam aan het Engelse onderzoek op het gebied der atoom energie, en die ook aan het overleg met Amerika dienaangaande had deelgeno- men, geheimen had verraden, welke in hetgeen ten gevolge heeft, dat de im muniteit tegen de geneesmiddelen veel groter wordt en alle sulfa-geneesmetho- des waardeloos worden. Gemeenlijk heeft immuniteit tegen alle sulfa-prepa raten ten gevolge.” In 1946 hadden de officieren van ge zondheid bij leger en vloot verontrus tende ervaringen, waarover zij schreven in het Journal of the American Medical Association. Bij verschillende eenheden van leger en vloot had men de man schappen engros behandeld met sulfa diazine ter voorkoming van aandoening der luchtwegen. Na een aanvankelijk Duinkerken keerden de streptococci te rug naar het slagveld, nu gewapend te gen het geneesmiddel en zij verwekten hele epidemieën, die men met geen en kel sulfa-preparaat onder de knie kon krijgen. In 1948 deelde de voorzitter van de Britse maatschappij voor geneeskunst Sir Lionel Whitby zijn collega’s mede, dat een groot percentage van de gonor- rhee-gevallen immuun was geworden tegen de behandeling met sulfanomide en dat het er naar uitzag, dat hetzelfde zou gebeuren met tal van infecties, die men aanvankelijk had kunnen bestrijden met penicilline en streptomycine. Er was alle reden voor het pessimisme van Sir Lionel; het percentage van de patiënten uit het ziekenhuis in Hammer smith (Londen), dat immuun was voor de behandeling met penicilline, was bin nen één jaar tijds gestegen van 12i/2 tot 38 pet. Nog een jaar later was het 50 een stad als New York kan verwoesten of onder „gunstige” omstandigheden practisch het leven in zo goed als de gehele Ver. Staten vernietigen, dan kan zo’n voorsprong juist voor de achter liggende partij de aanleiding zijn tot >n wanhoopsdaad, een overrompeling in volle vrede om te trachten met een paar van dergelijke bommen de tegenstander ineens lam te slaan. Regeringskringen in de Ver. Staten zeg gen wel dat ze op een dergelijke over val binnen het uur zouden kunnen ant woorden, maar dat zou toch zeker af hangen van de desorganisatie door de overval teweeggebracht. Zolang ten minste de Ver. Staten het atoombom menwapen in vredestijd binnen eigen grenzen wensen te houden. Een sprei ding van dit wapen ook in vredestijd over vele delen der wereld zou daarom het risico van een overrompeling ver minderen, omdat dan de overvaller geen enkele kans had aan bliksemsnelle ver geldingsmaatregelen te ontsnappen, m. a. w. spreiding van het nieuwe wapen zal kunnen medewerken de vrede te handhaven. Het verschrikkelijke in de huidige toestand is, dat er niets anders schijnt mogelijk te zijn, dan het produ ceren van steeds vernietigender wapens om het machtsevenwicht en daarmede de vrede te handhaven. De vele zuiveringen geven aanleiding tot het vermoeden dat Belgisch blad schrijft over Friese Beweging. Het Belgische weekblad „De Specta tor” publiceert een goed gedocumen teerde beschouwing, getiteld: „De Frie se Beweging”, waaruit wij enkele ge deelten ovememen: „Friesland heeft onderwijzers! die de taal van de kinderen niet verstaan, want aan huis, vooral op het platteland, spreken de kinderen Fries. Het heeft rechters, die de beklaagden en getuigen niet begrijpen. Het heeft ingeweken dok ters die niet met de patiënten kunnen praten. Ondanks dat het Fries niet alleen ge sproken wordt, maar ook een algemeen aanvaarde spelling heeft, staat het wei nig op het leerplan en wordt het niet als voertaal in het onderwijs gebruikt. Wat paedagogisch een ketterij is.” ,,Thans worden in een paar gemeenten proeven genomen om in het eerste schooljaar het Fries als voertaal aan te wenden en geleidelijk op het Neder lands over te schakelen. Transmutatie, terwijl Den Haag, tussen haakjes, te- zelfder tijd een Fries-onkundig inspec teur benoemt” Na een overzicht van de historische ontwikkeling van del Friese Beweging schrijft het blad: „De taak is zwaar voor Friesland. Ei is niet alleen de strijd voor de hervor ming van de staatsstructuur. Er is ook de innerlijke opbouw. Een gedeelte van de Friezen staat onverschillig in deze kamp. Friesland heeft bovendien e n taalstrijd te voeren tegen het centr 'e gezag op onderwijs- en bestuursgebied, Maar ook in eigen schoot. Inderd-z in de steden is er een aanmerkelijk a u tal Friezen die hun taal niet spre' slechts een goede helft van de bevolking leest ze en slechts ruim een kwart kan ze schrijven. Wat op zich zelf een ann- Sinds meer dan tien jaar is de ontdek king van elk nieuw geneesmiddel met zoveel gejuich begroet, dat de normale critiek geen kans heeft gekregen aan ’t woord te komen. Het publiek is altijd graag bereid te geloven, dat een nieuw geneesmiddel een panacee is tegen alle kwalen, en de enkele stemmen van vak mensen, die twijfelen aan de almacht van zo’n middel worden verstikt. Maar als de leek zich eens gaat ver diepen jn hetgeen de vakmensen over dit onderwerp te zeggen hebben, schrikt hij over zoveel en vaak zo gefundeer de critiek, aldus een artikel van James en Peta Fuller in „The American Mer cury”. Hij krijgt al een koudwaterbad, als hij in de Londense „Lancet” leest: „Er gaat bijna geen maand voorbij, zonder de ontdekking van een of meer midde len tot het doden van bacteriën, de meeste hiervan hebben echter geringe of geen waarde” Een ander wereld-bekend medisch vakblad publiceert een artikel „De tanende kracht van penicilline”. De leek merkt, dat tal van sulfa-ge- neesmiddelen van de Amerikaanse lijst van nieuwe en niet-officieel erkende medicijnen zijn geschrapt in verband met de veelvuldige ernstige reacties, die er door teweeg worden gebracht. Een voorzichtige chirurg zal u vertel len, dat men de gevolgen van een ope ratie pas definitief kan vaststellen vijf of tien jaar later. Langzamerhand leren wij, dat de conservatieve doctoren ge lijk hebben, als zij zeggen, dat er zeker tien of twintig jaar moeten verlopen voor men de werkelijke waarde van een nieuw geneesmiddel kan bepalen. Meer dan eens is gebleken, dat wij ba cillen trachten te doden met een genees middel, dat terzelfder tijd het natuur lijke mechanisme van het lichaam, dat hetzelfde beoogt, lam legt. Wij mogen wel eens denken aan een uitlating van een bekend arts, die zei: ,,De veiligste weg bewandelt ge nog altijd, als ge er aan denkt, dat hetgeen ge niet inslikt, u ook niet kan schaden.” Als een patiënt en zijn dokter eenmaal begonnen zijn met het gebruiken en voorschrijven van moderne geneesmid delen, is het vaak moeilijk ermee op te houden. Meneer Jansen krijgt bijv, penicilline. Dit kan heftige huid-reacties verwekken in de vorm van ernstige netelroos. Die begint meestal op de schedel, de hand palmen en voetzolen en kan zich later over het gehele lichaam uitbreiden. De afmattende jeuk kan tot op zekere hoogte worden bestreden door de gloed nieuwe anti-histamine middelen, hoewel die nog zo nieuw zijn, daf niemand pre cies weet, wat zij doen of waarom. Maar tal van anti-histamine middelen veroorzaken, wat de doctoren voorzich- „onaangename nevenver- Bolswards Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1