De Ondernemingsraden Martinytoer Fan de De arbeiders zitten bijna om de groene conferentietafel door Nederland us hjoed O H to 'sizzen 46e Jaargang No. 13 Dinsdag 14 Febr. 1980 n Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland A.J.OSINGA - Bolsward PYT. Tj. de J. Uitgave van Drukkerij Fa REAJDBOARSTKE, ’t Readboarstke fljocht de keamer yn, Wei lit de frije wrêld Flodderet skou tsjin ’t ticht gerdyn, Fynt nearne rêst of héld. Flodderet tsjin ’t bisleine rüt, As ik him ringen fang. Myn hSn it lytse liif omslüt Hwat sjocht er wyld en bang..,. Dy han is him in frjemde macht Dy't ’t fügeltsje net wit ’k Fiel hoe ’t hertsje eangstich slacht As ik him fleane lit. Wy fügels fier fan ’t lije nést Us romten wurd’ biheind Stjit tsjin de wand, wy heakje fêst Flerken, toblet toskeind Wy flean ünrêstich - skou - ünfrij Binearing wurdt üs slim ’t Hert slacht üs wyld - ÜnstjÜr as wy De Sterke Han fornim. Bitiisd yn ’t brike aventür, Meitsje üs flechf ta spot. Jowe wy üs net hearrich oer, Oermastere fan üs God. Dy’t yn Gods gryp bisletten lei Is fan himsels oerwoun. Finzene wurdt de nije dei De Ijochte romte jown. 13 11 13 13 12 13 12 5 4 5 6 4 6 5 4 1 3 3 4 5 5 6 6 6 12 24 14 12 12 14 10 13 12 10 1 4 4 2 2 2 1 2 2 1 Vei schijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) 70-16 27- 15 32-24 24-17 31-29 15-26 28- 28 23-29 19-29 7-63 Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs! 10 cent per m.m. Giro 87926 De candidaatstelling. Ongetwijfeld is de vakorganisatie de draagster van de samenwerkinggedach- te. Aan haar strijd is het voornamelijk te danken, dat men dit wetsontwerp ge kregen heeft. Vandaar dat er werd be paald, dat de vakorganisatie de candi- daten voor de ondernemingsraden stel len mocht. Terwijl de niet georganiseer- den alleen maar mogen kiezen. De heren Kikkert (c.h.) en Stapelkamp (a.r.) waren maar matig met deze re geling ingenomen. Zij stelden zich op* gekomen in de phase van het overleg. Der binne folie, dy’t wol woene, dat se noait merke of baenriden hiene, tsjin it sin fan de êlde lju. het standpunt, dat de niet-georganiseer- den nooit getoond hebben begrip voor samenwerking tussen werkgever en werknemer te bezitten. Ook het kies recht moet dus het monopolie van de georganiseerden zijn- Het felst tegen deze gedachtengang keerde zich wel de heer Korthals (vvd) die zich op het standpunt stelde, dat de ondernemingsraad hef vertrouwen moet hebben van heel het personeel. Ook deze standpunten waren niet te ver enigen en het slot van het liedje was. dat men maar weer terugkeerde tot de oorspronkelijke regeling, die niet veel meer dan een compromis-regeling is. Als nu ook de Eerste Kamer dit wets ontwerp nog goedkeurt daar hoeft men niet aan *e twijfelen dan zullen ook de arbeiders om de groene tafel ko men. Van de strijdphase is men terecht elfs it hert wol licht wurde. Mar nou sünder sarkasme! Alle dagen docht it sterker bliken hoe brea-nedich it is, dat dit nije gebiet under in nor- mael demokratysk bistjür steld wurdt. Wol men de béste en’ nobelste minsk- like eigenskippen fan de polderbiwen- ners net alhiel öfstjerre litte, dan wurdt it hege tiid, dat de ingenieur tobek- dreaun wurdt nei syn eigen gebiet en dat de minsken seis harren bisinnen leare op har minsklike weardichheit en minsk- like opjeften. Sil dit gebiet net m geast- lik bloedearm gebiet wurde fan trak- torbistjürders en kunstmeststruijers, dy’t yn de matery forgroeije en dege- nerearje, dan heart it eigen geastlik lib- ben in kans to krijen. Hwant de druk fan de materialistyske wraldsköging is troch de eigenaerdige situaesje fan dit gebiet tige swier. Foarearst geane hjir jonge keardels hinne, dy’t al seis, sawn en jit mear jierren yn barakken omheu- •kere hawwe. Hja forlieten famylje en sibben om it brea, Hja wolle in bistean en dat wurdt harren hjir bean. Tradysje en seden binne hjir net, alles moat jit üntstean, allinnich materiae! is alles via de Direksje to krijen. Dat is har lanhearre, har ’hüsbaes, har wetter- skip, har boubureau, har üntspannings- chef, har boargemaster, har Kommissa ris en har Minister. Hjir moat de win kelman forskine om bouterrein, om fes- tigingsforgunning, om alles, hwat syn materieel bistean müglik meitsje sil. As immen de Direksje tsjin hat, kin hy neat en nearne hwat gewurde, as hy him mei hat, dan lizze alle wegen iepen -Dat stiet nearne biskreaun, mar elts wit it en.hannelt dêrnei. Dit witten de haw ik in greate biwündering foar de Chnstlike foaroanmannen, dy’t mei in eigen skoalle en principiële foarming üteinsetten binne. Wy hoopje, dat dit moedich foarbyld rounom wearklank fine sil, hwant de siel fan eltse kultuer is de kultuer fan de siel. Elf Finnen hebben het leven verloren, toen het Finse s.s. „Karhula” Zondag ochtend bij de Haaks zonk. Achttien op varenden zijn door de reddingboot van de N.Z.H.R.M. „Dorus Rijkers” in Den Helder aan land gebracht. Onder de ge redden waren twee verstekelingen. Lijkje gevonden. Vrijdagmiddag werd in de Weiwerdermaar, een kanaaltje in de gèmeente Delfzijl, het lijkje van een pasgeboren meisje gevonden. Vermoed wordt, dat het lijkje al een week in het water heeft gelegen. De politie te Delf zijl stelt een onderzoek in. 1.7 millioen. De Oudewaterse Bank, die enige weken geleden failliet werd ver klaard, blijkt een tekort te hebben van 1.7 millioen gulden. De preferente schulden aan de Overheid, groot 650.000 gulden, zijn daarbij nog niet meegere- i kend. Mooi gebaar. De regenten van het oud- burgerweeshuis te Sneek hebben een mooi gebaar gemaakt. Zij deden n.l. aan alle Sneker buurtverenigingen een be drag van tweehonderd gulden cadeau voor het inrichten of in stand houden van de speelterreinen voor de jeugd. i R.A.F. mag boven ons gebied. E. geringswljzlglngen veel geringer gewor den. De K.V.P. zat echter op de wip. Stemde zij voor, dan werd de motie Stapelkamp aangenomen. Stemde zij te gen, dan werd zij verworpen. Met 19-50 stemmen zag de heer Stapel kamp de hoop op aanneming in rook vervliegen. skipswente en far sa mar fuort, sil net huverje by dizze skepping fan k<Ude nofteren saeklikheit, hwer’t dizze nije streek mei oanklaeid wurdt. Hjir is baes, de materialistyske ingenieur, de ütrekkene, ütsliepte rationalist, dy’t yn de klassike ekonomyske skoalle op- brocht en great wurden is. En hy is hjir folslein baes, net allinnich yn de droech- makkerij, mar ek yn alle libbensgebie- ten, dy’t der efter oan komme, hy is de unifersele chef fan it hiele libben en sünder syn goedkarring kin hjir neat üntstean. It Suderleech sit alhiel yn han- nen fan in sterkere, warbere geast dy’t in macht krige en forwurven hat, dy’t men nearne oars yn hannen fan ien minske leit. En sa as it altyd giet by minsken, dizze macht stribbet nei mear, hy stribbet nei syn aerd fierder en nei wider romten, hy wol it net wer kwyt, nou al propagearret hy de consolidaty fan dit geastlik bisit. Fan ingenieur is hy al Landrost wurden fan it Suderleech, nou komt de ynpoldering fan de oare hoeken fan it Flevo-mar yn it sicht en nou al seit hy en sizze syn sekondanten it planüt: dit gebiet moat ek yn dysel- de geast oanpakt wurde en dan byin- oar foege wurde ta de polderprovinsje „Zuiderzeeland”. Mocht dy namme net foldwaen, dan kin men it ek; Smeding- lan nearne. Ir sil, neffens de sociael-geografen, in gebiet wurde mei likernöch twahündert- tüzen biwenners. Dat duorret jit efkes, mar yn it jier twatüzen’soe dat sahwat kinne, sizze hja. Dat sil net safolle skele leauwe wy. En dan is hjir in foarbyld foar de Amearikaenske skriuwer Burn ham om syn theory oer ,,de machtsvor ming der bewindvoerders” in folmakke biwiis yn hannen to jaen, hwer’t it P. E. B. alhiel by wei fait. As wy safier bin ne, sil de saneamde demokraty al lang yn it grêf lizze. De marionettensteat, bi- stjürd fan technicy en bureaukraten, sil oer de massa-minske of massa-robot hearskje en de H. bom sil oer him weit- sje. By sa’n strieljende takomst moat De „NoordOostpolder” publisearret diz ze wike de list fan de 88 lokkige jonge boeren, dy’t troch de Direksje ütfor- kard binne om in pleats hiere to meijen yn it Suderleech. As ik mei de finger de lange list fan nammen neigean, dan binne der krekt trije nammen, dy’t op in a ütrinne, dat binne dus Friezen. Dêr- neist fyn ik jit 4 nammen, dy’t ek oan Fryske jonge boeren tahearre, dat is meiinoar sawn. De risping is dit jier wol tige lyts, 7 fan oe 88! Of winliken is it ek net lyts, hwant it is op ien nei krekt it alfte diel. En üs provinsje is mar ien fan de alf. De Direksje set mei in izeren konse- kwinsje har opset troch. Dit gebiet sil net in stimpel drage fan it ülde lÊn, hwer’t it oan grinzget, it sil net oan- groeije by hwat is, mar it sil en moat in hiel nij polderlan wurde, dat sa folie müglik by it aide lan ófstekt. Net allinnich dat de doarpen en pleatsen dat sizze, der is gjin Fryske pleats yn de hiele polder, der is net ien Grinzer of Oeriselder, it is allegearre nijmoad- rich Amearikaensk spul, ek mei de min sken moat it deselde kant üt. Alle ras sen en soarten goed trochinoar mjukse en gjin oansluting by it aide lan. Hwa, dy’t de karakterfolle streken fan üs lan yn har ütienrinnende pracht fan Twee grote strijdpunten. Plaatsruimte maakt het uiteraard niet mogelijk om alle interessante punten in het Kamerdebat onder de loupe te ne men. Er waren echter twee zaken waar over menig woordje is gevallen. De ene kwestie ging over het verband tus sen de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie en de Ondernemingsaden; de an dere over de wijze waarop de candida- ten worden gesteld. Bij de behandeling van de P. B. O. had de Anti-Revolutionair Stapelkamp een motie ingediend om het wetsontwerp op de ondernemingsraden in de P. B. O. te lassen. Daar is toen niets van gekomen terwille van het compromis maar zo was er afgesproken: deze motie komt aan de orde bij de ondernemingsraden. De Anti-Revolutionaire afgevaardigde was ongetwijfeld een enthousiast voor stander van dit wetsontwerp. Van de oud-voorzitter van de Chr. vakbewe ging kan men ook moeilijk anders ver wachten. Hij was van mening, dat de ondernemingsraden het werk in de be drijfstakken moeten bezielen. Zijn de be- drijfsschappen eenmaal ingesteld, dan zullen de bedrijfscommissies weer moe ten verdwijnen. Laten we dus rustig wachten tot de bedrijfsschappen zijn op gericht, zo redeneerde hij. Dan is de organisatie van de bedrijfstak gereed. En dan kan alles veel soepeler verlopen. Grote steun ondervond de heer Stapel kamp van Mr. Beernink (c.h.), die zich op het standpunt stelde, dat een onder nemingsraad slechts nuttig is als de be drijfstak er rijp voor iis. Die rijpheid blijkt pas na de instelling van de be drijfsschappen. De V.V.D. was het daarmede, bij mon de van de heer Korthals, vrijwel eens. Maar de heer van der Born (Arb.) liet een geheel ander geluid horen. Dat be tekent een ,,op de1 lange baan schuiven,” zo riep hij de heer Stapelkamp toe, want de bedrijfsschappen zullen heus wel niet zo vlug worden ingesteld. Dat was een sterk argument. Beide stand punten waren echter niet te verzoenen. Daartussen in zweefde de K.V.P.fractie Vroeger hadden de Katholieken in ge schriften er al uiting aan gegeven, dat zij het wel met het A.R. standpunt eens waren. Dat ontkende de heer Andries- sen (k.v.p.) ook geenszins. Maar men moet niet vergeten, zo veegde hij daar aan toe, dat het ontwerp sindsdien be langrijk verbeterd is geworden. De over heidsinvloed is inderdaad na drie re- Hwat hat Gabe Skroar Voetbal. Geen spanning. In het Noorden verloopt de zaak volkomen zonder spanning dit jaar. Heerenveen bracht zijn doelpunten totaal op 70 door de 9-0 overwinning op Friesland. Volgende week kan de strijd om de onderste en bovenste plaats in deze afdeling beslist zijn. De stand: Heerenveen 13 GVAV 12 Sneek 11 Leeuwarden 11 Be Quick Frisia Achilles Velocitas HSC Friesland De samenstelling. In bedrijven met minder dan vijftig man zal zo’n raad drie leden tellen. Al naar gelang het bedrijf groter wordt, stijgt het aantal leden tot maximaal vijf en twintig. In bedrijven waar minder dan 25 man werkzaam zijn kan men in be paalde gevallen ook een ondernemings raad oprichten. De verplichtstelling daartoe geschiedt echter niet automa tisch. Als voorzitter van de raad treedt het hoofd der onderneming op. De leden van de raad worden gekozen door de arbeiders, die 21 jaar zijn en die ten minste één jaar onafgebroken in het be drijf werkzaam zijn. Men kan slechts lid van de ondernemingsraad worden als men 23 jaar is en drie jaar in de onderneming heeft gewerkt. De candi- daten worden gesteld door de vakorga nisaties. Iedere bedrijfsgenoot mag ech ter kiezen. Het toporgaan van het be drijfsleven, de Sociaal Economische Raad, zal bepalen wanneer de verplich ting om een ondernemingsraad in te stellen, ingaat. Dit zal echter niet langer dan drie jaar na het aannemen van de wet mogen duren. In bepaalde gevallen kan de S. E. R. ontheffing van de ver plichting verlenen. Daarvoor is echter de goedkeuring van de Kroon nodig. Zolang de bedrijfsschappen nog niet zijn opgericht, zullen er bedrijfscommissies j ken uit groepen van ondernemingen Fryske pleatsen mei foarein, de manske en hakhout sa smüke Oeriselder mien- worden ingesteld, die er voor moeten Grinzer dübelskuorre, de yn beammen zorgen, dat de zaak goed marcheert. R.A.F. mag boven ons gebied. De mi nister van Oorlog heeft de Royal Air Force vergunning gegeven tot het uit voeren van laag te maken oefenvluchten boven ons land. Deze vluchten moeten gaan over de routes Nordhorn-Den Hel- der-Spurn Head of via Southwold-West. kapelle. Het redmiddel? Binnenkort zal Neder land een centraal bureau voor interlo- cale woningruil rijk zijn. Het wordt ge vormd uit het bedrijfsleven, de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten en ’t rijk, dat zich voor de tekorten tot 1953 garant stelt. Nederland bouwt voor Israël. Uit de kringen der Britse scheepswerven wordt vernomen, dat Israël orders voor de bouw van twee fruitschepen in Neder land heeft geplaatst. Nederland door Israël geklopt Een on nodig verliespunt van Du Buy (tegen Rosjen) en een onbesuisde eindspurt van Pelser tegen deze zelfde speler, waren de redenen van de onverwachte 5-3- ne derlaag van het Nederlandse tafeltennis- team in de wedstrijd tegen Israël. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp op de Ondernemingsraden zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Alleen de Staatkundig Gereformeerden en de Communisten waren tegen. De eersten konden hun stem aan dit ontwerp niet geven, omdat zij uit prin cipiële overwegingen voorstanders zijn van een volkomen vrije economie. De kwestie van de medezeggenschap in de bedrijven staat de laatste jaren in het middelpunt der belangstelling. En dat is geen wonder. Als men het be drijfsleven zo wil organiseren, dat er een samenwerking ontstaat tussen de werkgevers en de werknemers dit '3 inmiddels geschied in de wet op de P. B. 0. dan is het logisch, dat men zich niet' alleen met een groep van be drijven bezig houdt, maar dat men ook aandacht schenkt aan de ondernemin gen zelf. Hoewel alle partijen behalve de bo vengenoemde geen bezwaren hadden tegen de hoofdgedachte, die in dit wets ontwerp tot uitdrukking was gebracht, kon de Regering het toch niet eerder in haar zak steken, dan nadat zij het op verschillende punten grondig gewijzigd had. Evenals bij de P. B. O. moesten pok thans weer compromissen gesloten worden, compromissen, hoofdzakelijk over het vraagstuk hoe groot de Over heidsinvloed moet zijn. De vertegenwoordigers van de verschil lende vakverenigingen hebben in de Tweede Kamer dit varkentje bijna geheel gewassen. Een wetsontwerp, dat door de mannen van de vakvereniging wordt behandeld, levert bijna altijd een inte ressant debat op. Veelal zijn zij goede sprekers, helder als glas. Het zijn de afgevaardigden, die iets met vuur en gloed kunnen verdedigen en bestrijden. Wat gaan de ondernemings raden doen? De ondernemingsraden, die dus samen gesteld worden uit arbeiders en de werkgever in een bedrijf, krijgen een zeer belangrijke taak. Allereerst op so ciaal terrein. Vraagstukken als vacan- tietijden, werkroosters, ploegdiensten, schafttijden, kleedgelegenheden e. d. zullen punten van overleg worden in de ze raad. Maar dit is niet het enige. Over de sociale medezeggenschap van de arbeider wordt practisch geen strijd meer geregeld. De medezeggenschap op economisch gebied ligt echter heel wat moeilijker. Hieromtrent bepaalt hei wetsontwerp, dat de ondernemingsraad voorstellen kan doen en ook kan advi seren over de economische en technische gang van zaken in het bedrijf. Terwijl het hoofd der onderneming te vens verplicht wordf gesteld <yn perio diek mededeling te doen omtrent de economische gang van zaken. In het al gemeen kan men zeggen en zo staat het ook in het wetsontwerp omschre ven dat de ondernemingsraad tot taak heeft, met erkenning van de zelf standige functie van de ondernemer, bij te dragen tot een zo goed mogelijk func tioneren van de onderneming. Tot de laatste man. De Niwin zal na Eerste wapens naar Nederland? Neder- 1 Mei geen contact meer onderhouden land zal waarschijnlijk een van de eer- met het publiek en geen beroep meer doen op de offervaardigheid. Het werk in Indonesië zal doorgaanvtot de laat ste militair vertrokken is naar het va derland. Boekelo verliest zoutindustrie. Binnen afzienbare tijd zal de oude fabriek der Kon. Nederlandse Zoutindustrie te Boe kelo gesloten worden. Dit zal niet ge schieden omdat de zoutlagen in dit ge bied zijn uitgeput, maar omdat de ex ploitatie aldaar niet lonend is. Door stroom gedood. Door onbekende oorzaak is J. H. van Bussel, chauffeur bij de Vereniging Landbouwbelang in aanraking gekomen met een der draden van de electrisdhe loskraan aan de Noordervaart te Helden Beringen. Hij was op slag dood. In badcel gestikt. De 27-jarige mejuf frouw Meyer uit Avereest, dienstbode in de Egbert ten Catelaan te Almelo, is bij het hemen van een bad gestikt door gassen uit de geyser, die uit de afge sloten badcel niet konden ontsnap pen. Daar gaaf een molen. Eén van de wei nige Friese molens, die het bezit is van de firma Siebenga tel Heerenveen zal worden afgebroken, omdat de exploita tie te veel kosten met zich brengt. K.L.M. heropent 1 Mei binnenl. lucht verkeer. Het ligt in de bedoeling van de K.L.M. op 1 Mei weer het binnen lands luchtverkeer te heropenen, het welk dan gedurende de zomermaanden zal worden gevlogen. Het betreft hier speciaal de luchtverbindingen tussen de hoofdstad en Maastricht, Leeuwarden en Groningen. ste landen zijn, waarheen Amerikaanse wapens zullen worden verscheept in het kader van de wapenleveranties. 1 Mei Koninginnedag. De regering heeft besloten dit jaar op 1 Mei Koninginne dag te vieren, zulks in verband met het feit, dat de verjaardag van H. M. de Koningin op een Zondag valt, aldus meldt de Haagse redacteur van Trouw. Door stroom gedood. Te Gist is een 8- jarig kind gedood door aanraking met een electrische stroomdraad, aangeslo ten op een motor in een boerderij. Ver moedelijk was de aardleiding van deze stroomdraad niet in orde. Eerste hulp. Te Leiden is een cursus voor eerste hulp aan dieren begonnen. Er zijn 40 cursisten. Dagelijks veronge lukken er in de stad 2 tot 5 dieren, die meestal van de noodzakelijke hulp ver stoken blijven. Fokker gaat exporteren. De Fokkerfa brieken zullen deelnemen aan de inter nationale vliegtuigtentoonstelling, die in Juni in Brussel wordt gehouden. Het is niet onwaarschijnlijk, dat zij de S-ll zullen exposeren. Nieuwe luchtvaartfilm. Begin Apnl zal op Schiphol worden begonnen met de binnen, en buitenopnamen van een nieu we rolprent, die door de Dutch Inter states Film Production” onder directie van de heer G. Keuls wordt uitge bracht. Romeinse flesjes en schalen zijn te Nij-i megen gevonden, toen arbeiders bij graafwerk voor een riolering stieten op resten van een Romeinse nederzet ting. Bolswards Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1