Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek K i A door Nederland ós hjoed 0 to sizzen No. 14 46e Jaargang Vrijdag 17 Febr. 19S0 StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van DruKKerij Fa A. J. OSINGA B o 1 s w a r d Rusland Dat Amerika zowel als Engeland Frank- Lewis roerde zich weer eens. Prof. Ein stein waarschuwt de weldenkende mensheid. Europa wordt slechts bijzaak. Moeten Duitsland en Japan weer ingeschakeld om mi litair evenwicht te bewaren? China in het brandpunt der belangstelling. Nieuw licht over de Friese Wouden. benauwende tijden beter lot dan in de doofpot te worden gestopt. De Amerikaanse stafchefs zijn van oor deel, dat al waf Aste noch net bitinge biste, fanke, wurd net bang, licht komd der op de lette joun noch in forflein fügel. Reg. Ombroep Noord 245 M- b. c. j Ï5 15 >0 10 ad D en het is te hopen, dat het ernstig zal worden besproken, al twijfelt men er dan ook terecht aan dat Rusland het zal aanvaarden. Zou het echter in Moskou worden verworpen, dan valt nog eens duidelijk het licht op de plaats waar de verantwoordelijkheid voor de voortzet ting van deze afschuwelijke bewape- ningswedstrijd ligt. Het voorstel mag niet verworpen wor den op grond van bezwaren, dat z0’n controle inbreuk op de souvereine rech ten van een staat zou zijn, zoals Moskou telkens beweert. Want afdoende con- tróle moet er zijn, anders blijft de kans, op zeer onaangename verrassingen be staan. Herinnert men zich nog hoe na wereld oorlog 1 de Duitsers er onder de ogen der geallieerden in slaagden een groot leger op te bouwen, door het politiele- ger van 100.000 man, dat hun te Ver sailles was toegestaan, eenvoudig op te leiden als kader voor de straks te vor men oorlogsmacht? En hoe dat mach tige Duitse oorlogsschip, de Bismarck „het kreng, aan welks vernietiging de hele Engelse Atlantische vloot moest te pas komen”, zoals een hoge Engelse marine-officier eens zeide toen het gereed was zo’n 10.000 ton groter bleek dan was toegestaan? Deze feiten uit een vrij nabij verleden wijzen er ook op hoe moeilijk contröle is als het eigen volk de macht ontbreekt deze mede uit te oefenen. Maar toch verdient Mc Mahons voorstel in deze de toestand mee dat Washington op de herbewapening van Japan zal blijven aandringen. Zonder medewerking van Duitsland en Japan is een militair even wicht niet meer tot stand te brengen. mijnen niet voor 50 jaar te pachten, wijst er op, dat men West-Duitsland niet wenst te vervreemden van de W.-Euro- pese samenwerking. In Azië brengt, nu het vriendschapsver drag tussen Rusland en communistisch China inderdaad is gesloten (voor 30 jaar), Rusland China een lening ver- dit. En zij kunnen daarbij wijzen op het feit, dat juist nu de „General Steam” aan de Harlinger haven een nieuwe loods bouwt. Het is voor de activiteit van Harlingen van belang, dat het zich metterdaad ge steund weef door het Friese achterland. De Harlingers mogen het er in het ver leden wel eens naar gemaakt hebben, dat men hun het recht ontzegde om zich Friezen te noemen, het is duidelijk, dat Harlingen „onze” zeehaven is, en dat die voor een groot deel op Friesland aangewezen is. Anderzijds is het voor Friesland van groot belang, dat het een modern ingerichte haven bezit en daar mee een open deur naar de wereld. in Europa doet, slechts beoogt de aan dacht van de Westelijke mogendheden af te leiden van de opmars van het com munisme in Azië. De Amerikaanse vloot in de Stille Oce aan wordt dan ook versterkt en wat nog belangrijker is, de Amerikaanse rege ring schijnt nu van plan de regeringen van Indo China (Vietnam), Birma, Siam en Indonesië van wapenen en munitie te voorzien. Men moet natuurlijk afwachten of al die landen ook de wapenen willen heb ben. Want ze brengen een zekere ver plichting voor de betrokken landen te weeg jegens de Ver. Staten, welke de Russen gelegenheid zal geven hen ook al als ingedeeld bij het Westerse blok voor te stellen. Voor Vietnam is dit overigens geen vraag, want dat wordt verdedigd door Frankrijk, en, terwijl de wapens in naam aan de Vietnamse re gering van Bao Dai zouden worden ge leverd, zouden de Franse legers ze ge bruiken; de Franse regering zal dan ook de lijst van wapenen opmaken, welks Vietnam zou moeten hebben. Zo tracht men gevoeligheden van Z.O. Aziatische landen te ontzien, die Frankrijks aan wezigheid in Indo China nog altijd als imperialisme beschouwen! Otnder de gegeven omstandigheden is het zo goed als zeker, dat ondanks alle verzekeringen van het tegendeel, de Ver. Staten in Europa zullen blijven streven naar een herbewapening van W.-Duitsland. Amelandse koelen vrij van abortus-bacil. De Om^lodse veestapel, die al jarenlang t.b.c.-vrij is, blijkt thans ook abortus vrij te zijn. Aan de Coöperatieve zuivelfabriek zijn onlangs monsters melk genomen uit de bussen van alle Amelandse veehouders In geen enkel monster werden abortus bacillen aangetroffew. In de zomer zal het onderzoek worden herhaald, waar bij dan tevens de melk van de thans nog droogstaande; koeien kan worde.) onderzocht. Het spreekt vanzelf, dat alle maatrege len worden genomen om de veestapel gezond te houden. In verband hiermede zal het jongvee dat door bemiddeling van de zuivelfabriek naar de Noordoost- polder zal worden gezonden, in een af zonderlijk koppel worden ingeschaard. Iedere andere wijze van inscharing aan de vaste wal is met het oog op be smetting niet toegestaan. Prof. Einstein zijn waarschuwend woord tot de mens heid gericht, doch het meest practische denkbeeld kwam van een politicus, en niet de eerste de beste. Dat was sena tor Mc Mahon, zelf voorzitter van de commissie voor atoomenergie van het Amerikaanse Congres. Hij betoogde dal de Ver. Staten thans 15 milliard dollar per jaar aan bewapening uitgeven. Welnu, aldus de senator, laten wij ons bereid verklaren daarvan 10 milliard te bestemmen voor algemeen herstel in de gehele wereld, Rusland ingesloten, on der voorwaarde: lo. algemene aanvaar ding van effectieve contröle op de atoom-energie; 2o. ook alle andere lan den zullen tweederde van hun militaire uitgaven besteden voor dit internatio- Tiisdei 21 Febrewaris: Fryske ütstjüring. 18.4519. Hoe is it by oaren? In ru- bryk foar de froulju Cinder redaksje fan Mefrou L. Post-Beuckens. 19.0220. a. Meditaesje fan Ds. C. L. Ruben fan Grins. Stimmen tit it HeitelAn. It Fryske Jier yn it Fryske liet. Sjongfoardracht fan juffer Annie Pot fan Ljouwert. statige bossen van Olterterp, Beetster- zwaag, Duurswoude, Oranjewoud enz., maar de man van de wetenschap wijst een dergelijke verklaring van de hand, omdat al deze bossen niet ouder zijn dan een paar honderd jaar. En toen heetten de Oostelijke zandgronden al vele eeuwen „de Walden”. Dus moe ten er andere bossen zijn geweest. Hoe die er hebben uitgezien, daarover zijn thans in een publicatie van de Stichting voor Bodemkartering te Wageningen door ir. J. C. Veenenbos van Heeren- veen belangwekkende mededelingen ge daan. Zoals men weet, brengt genoemde stich ting de bodem van Nederland op grond van jtalloze boringen in kaart, teneinde op die wijze een inzicht te krijgen in de waarde ervan voor de mens. Indirect worden dan nog allerlei gegevens ver zameld omtrent de wording van de bo dem. Kennelijk als onderdeel van een grotere opdracht, verstrekt door de mi nister van landbouw in verband met het probleem van de intensivering van kleine boerenbedrijven, is eem gebied van on geveer 440 ha onderzocht en gekarteerd. Dit terrein ligt tussen de plaatsen Drach ten, de Folgeren, Drachtster Compagnie, Friese Palen, Bakkeveen, Duurswoude, Ureterp en Selmien. In dit gebied komen hoge zandgronden voor, verschillende veen- en vervenings- diep (ter plaatse Alddjip). De boringen hebben nu aan het licht gebracht, dat bijna de helft van dit terrein met bos bedekt moet zijn geweest, welk cijfer ook geldt voor al de zandruggen, die Zuidelijker langs Tjonger en Linde ge legen zijn. Vlak langs het Koningsdiep werd een strook veen vastgesteld, waar aan eenmaal een bredere strook zeer natte grond grensde, die geheel bezet was met elzenhout. Dan volgde een zoom van eiken, die door hun looizuur de zandgrond violet-bruin hebben gekleurd en ten slotte de hoge grond waarop thans de boerderijen liggen, ook al in een strook die evenwijdig loopt met de genoemde bos- en veenstroken. Overal is thans dit voormalige bosge bied afgedekt met een zwarte laag mengmest van 30 tot 50 cm dikte, ont staan doordat heideplaggen met stal- en schapenmest werden gemengd. De oud ste cultuurgronden bezitten uiteraard de beste humuslaag, de jongere gron den zijn vaak zeer armelijk. Het ge hele gebied is thans vrijwel uitsluitend als grasland in gebruik, doch ir. Vee nenbos spreekt als zijn mening uit, dat er op grote zaal zal moeten worden ge scheurd (greide-brekke) wil de bedrijfs- basis van het boerenbedrijf gezond zijn. Vooral del hogere gronden lenen zich daarvoor het beste en daar zou volgens hem zelfs met enig succes kleine fruit teelt kunnen worden toegepast. Ondanks het bevel van het Amerikaan se Federale Gerechtshof en het advies van hun leider John Lewis om dat be vel te gehoorzamen, staakten de Ame rikaanse mijnwerkers deze week door. Ze verklaarden te zullen blijven staken tot ze een contract hadden gekregen, en misschien krijgen ze hun zin, want de mijneigenaars hebben zich bereid verklaard de onderhandelingen over ’n nieuw contract te hervatten en deze zijn dan ook weer begonnen. Beide partijen hadden zich in een moeilijke positie ge werkt. Nadat Lewis zijn mijnwerkers al maanden lang slechts 3 dagen per week had laten werken om de kolenvoorraden tot zo laag mogelijk peil terug te bren gen, kwam hij met zijn nieuwe eisen. Lewis wilde voor de mijnwerkers een loon van 15 dollar inplaats van 14 dol lar per dag en een uitkering van 35 dollarcents inplaats van de huidige 20 ets. per ton kolen aan de vereniging voor sociale doeleinden. De mijneigenaren boden eerst een hand having van het bestaande contract aan, doch eisten later de afschaffing van de bepaling uit dat contract, dat de mijn werkers alleen behoefden te werken als zij daartoe „bereid en in staat waren”. Het was deze bepaling, die Lewis in staat stelde de kolenproductie op zo ge vaarlijk laag peil te houden, dat, toen de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers op dezie wederzijdse eisen strandden, president Truman naar de ook door hem zelf niet bewonderde Taft-Hartley-wet greep, om de arbei ders te dwingen hef werk gedurende 80 dagen te hervatten, in welke periode naar oplossing van het conflict kon ge streefd worden. De mijnwerkers hebben weliswaar nu ’t werk niet hervat, doch de onderhande lingen zijn weer begonnen en niemand zal vermoedelijk blijder zijn dan Truman zelf als deze snel tot overeenstemming leiden; misschien zou dat trouwens Le wis zelf ook uit een lastige positie hel pen, want deze begon zijn actie in de verwachting dat hij de mijndirecties stuk voor stuk zou kunnen dwingen zijn voorwaarden te aanvaarden, ditmaal vormden zij echter één gesloten front, en daarmee dreigde er voor Lewis een ne derlaag. Intussen bergt het voortdurend geharre war tussen mijndirecties en mijnwerkers een gevaar voor deze gehele Ameri kaanse industrie in zich. In de eerste plaats is in vredestijd de productie van alle mijnen, als de mijnwerkers hun ar beidstijd vol maken, te groot, zodat de mogelijkheid bestaat, dat men er gaat sluiten. De voortdurende moeilijkheden met de mijnwerkers hebben ook geleid tot een snelle mechanisatie, die men, hoe hoger de lonen worden, steeds meer zal uitbreiden, zodat ook hieruit werk loosheid voor vele mijnwerkers kan voortvloeien en tenslotte gaat men bui ten de kringen van mijneigenaren en mijnwerkers, aandacht schenken aan nieuwe energiebronnen, welke de Ame rikaanse industrie een betrouwbaarder basis zouden kunnen bieden dan de steenkool. Ten opzichte van de veel besoroken wa terstofbom heeft nwat hat Gabe Skroar AANLEG VAN DE GROOTSTE BINNENSLUIS VAN EUROPA, BIJ TIEL IN HET AMSTERDAM—RIJNKANAAL. Gezicht op de in aanbouw zijnde sluismuren, welke ongeveer 15 meter hoog worden. Nieuw perspectief voor Fries- lands zeehaven. Uit een onlangs gepubliceerde statistiek bleek, dat gedurende het afgelopen jaar bijna zevenhonderd stoom- en motor schepen de Harlinger haven zijn binnen gelopen en uitgevaren. Het tonnage be- liep in beide gevallen totaal afgerond rijk de raad hebben gegeven de Saar 700.000 kub. M. Het grootste deel van - de schepen voer onder Nederlandse vlag maar daarnaast waren er ruim 90 En gelse (waartoe de boten van de vaste lijndiensten op Engeland behoren), en verder Zweedse, Deense, Noorse, Portu gese, iDuitse, enz. De ingevoerde lading bestond uit steen kool, cement, kunstmest, hout, stukgoe- strekt en in Mantsjoerije concessies doet, deren, en dergelijke, uitgevoerd werden ---j-i itr—u:x-vooral aardappelen en stukgoed. De tijd, dat de haven van Harlingen ten dode opgeschreven heette, ligt dus wel achter ons. Trouwens, dit blijkt ook wel uit de verschillende belangrijke techni sche verbeteringen, waarvan de beide grote portaalkranen de van verre zicht bare uitdrukking zijn. En nu zal straks het nieuwe kanaal het mogelijk maken, dat de coasters Harlin gen voorbij varen om rechtstreeks in Leeuwarden en elders te lossen en te laden. Betekent dat een gevaar voor de betekenis van de Harlinger haven zelf? Verschillende deskundigen ontkennen Gelukkig grootje. De weduwe P. Bou- man te Hoorn heeft haar honderdste na komeling, een achterkleindochter ten doop gehouden. Vrouw bekneld geraakt. Maandagavond is mevrouw R. uit Velp tussen een per sonenauto en een trailer bekneld ge raakt. Zeer ernstig gewond werd zij in het ziekenhuis opgenomen, waar zij kort na aankomst overleed. Klein Duimpje. Een tweejarig jongetje zette Zaterdag het hele gezin van d? tuinman van kasteel Ehrenstein te Kerk- rade), inclusief de Kerkraadse politie, het Kerkraadse brandweercorps en de plaatselijke Kynologenclub op stelten door „aan de wandel” te gaan, ’s Mor gens verdween de dreumes in een onbe waakt ogenblik zonder „nader adres” achter te laten. Maandag eerst vond men hem in een bos in de omgeving van kasteel Ehrenstein terug, slapend in de dorre bladeren. Dynamiet in kolenfornuis. Zaterdag avond sprong het kolenfornuis in de keu ken van de familie Staverman te Groen- lo uit elkaar. Hoewel zich twee perso nen in de keuken bevonden, gebeurden er geen persoonlijke ongelukken. In de kolen bleek zich een dynamietpatroon te hebben bevonden. Door auto gegrepen en gedood. Een schooljongen van 14 jaar uit Scharne- goutum passeerde op zijn fiets op de Oosterdijk te Sneek in het centrum van de stad een stilstaande auto. Doordat hij niet oplette, werd hij gegrepen door een uit tegenovergestelde richting ko mende, zwaar beladen zandauto. Hij kwam zo ongelukkig terecht, dat bijna onmiddellijk de dood intrad. 100.000ste VPRO-lid. In Hilversum is de aanmelding van ht$ 100.000ste lid van de V.P.R.O. binnengekomen. He denavond zal de V.P.R.O. in zijn uitzen ding dit feit herdenken. Een vrouw uit Eindhoven bedreigde in een vlaag van verstandsverbijstering, de pastoor met een klapperpistool. De pastoor had niettemin angstige ogen blikken. De Nederlandse Radio Unie deelt mede: Nederland is gereed gekomen om de nieuwe golflengten volgens het plan Kopenhagen op 15 Maart in te voe ren. Trouwe kater. Vorige herfst werd een kater 'uit Anjum door een vrachtrijder naar Garijp gebracht, waar hij ’n nieuw tehuis vond. Dezer dagen was het dier uit Garijp verdwenen en 3 dagen later dook het bij zijn oude tehuis in Anjum weer op. Arm oudje. Door een brand in een boerderijtje in de Holterhoek, gemeente Eibergen, is de 100-jarige weduwe Nij- roluderBaks dakloos geworden. Vergiftigd varkensvlees? De vijf leden van het gezin M. aan de Jacob Cats- straat in Den Haag zijn onwel geworden na het eten van varkensvlees. De politie heeft bij een slager in de binnenstad een hoeveelheid vlees voor onderzoek in be slag genomen. Oude man verdronken. Te Zenderen is het lijk gevonden van een 75-jarige man wonende te Borne. De man is ’s avonds bij het naar huis gaan in een sloot ge lopen. Baby in autobus geboren. In een auto bus in Groningen is een baby geboren. De chauffeur van de bus reed haastig naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis, maar zo vlug kon hij niet zijn of de ba by werd reeds geboren voor men het ziekenhuis bereikte. Arm grootje. De Haagse politie heeft een 17-jarige jongen aangehouden. In de afgelopen maanden heeft hij zijn grootmoeder voor ruim f 1000 besto- gebieden alsmede het dal van het vroe- len. Van het gestolen geld is niets meer gere riviertje de Boom of het Konings- over. - De Friese Wouden hebben niet over be langstelling van de zijde van de weten schap te klagen. De eerste Friese „gea- kunde” (landschapsbeschrijving) die er verscheen en wel van de hand van wij len dr. Botke, handelde over De Gritenij Dantumadiel, terwijl enkele jaren later de Damwoudster Teunissen zich in een dikke turf met De Dokkumer Walden bezig hield. Er ligt van de oud-Zwaag- westeinder schoolmeester wijlen Sikke- ma ’n groot werk in handschrift bij de uitgever over Zwaagwesteinde en dit jaar zal eindelijk het tweede deel van Smallingerland, het lijvige jubileumboek en „geakunde” van Drachten en wijde omgeving het licht zien. Tenslotte zijn er in Heerenveen vaste plannen voor ’t uitgeven van een gedenkboek ter gele genheid van zijn 400-jarig bestaan, dat ook de heemkunde van voormalig Scho- terland zal behandelen. Betreft dit alles meer de geschiedenis van wat zich in de Wouden boven de grond heeft afgespeeld, op het ogenblik zijn onderzoekingen aan de gang en reeds afgesloten, die een diejp inzicht geven in het ontstaan van de Wouden en het uiterlijk ervan in zeer vroege tij- naal herstel. Het beheer van deze enor- den. me sommen zou dan in handen van de Oppervlakkig gezien zou er aanleiding Ver. Naties moeten worden gelegd. Dit l zijn de naam Wouden in verband te lijkt een uitstekend en practisch voorstel brengen met de aanwezigheid van de 'J Bolswsrtls Nieuwsblad JOHN LEWIS Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m m. Giro 87926 herschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1