Technisch een uitzonderlijk goed speler ueemesproken Martinytoer Fan de door Nederland V üs hjoed H to sizzen I I V No. 15 46e Jaargang Dinsdag 21 Febr. 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINGA - Bolsward H. W. H. HERBERTS. w en Tj. de J. L, Onze ziekenzorg. De Minister van So ciale Zaken verleende toestemming voor het bouwen van een nieuw R.K. zieken huis te Deventer. ken in zitten, dat zal de wedstrijd zelf uitwijzen, maar men mag niet het risico lopen, dat te weinig enthousiasme van een of meer spelers de tegenpartij een wapen in de hand geeft. zij het ook thans tot een eervol resul taaf en een goede wedstrijd brengen. Lama nieuws. In het dierenpark te Was senaar |is een guanaco (wilde lama) ge boren. Zo’n geboorte in gevangenschap is een vrij grote zeldzaamheid. DE ZINGENDE CHURCHILL. ’t Engelse volk is wat van streek, Daar worden naamlijk deze week Verkiezingen gehouden. Er is alom weer veel beloofd, Gegadigden die in hun hoofd Reeds luchtkastelen bouwden. Churchill vijf en zeventig jaar Op- ’t oorlogspad van zessen klaar. Hij zong (de lokroep van een gnoom) Zijn variatie, Home sweet home, Duizenden wil aan te kwelen. Sirenen, zangers, eerste klas! Stopt Attlee (Odysseus) ’t oor met was? i De atembusuitslag, straks geteld, Conservatieven weer geveld! Of blijkt de winst maar mager? Misschien zingt de oude veteraan Kj ’t pinken van een stille traan, Weldra een toontje lager? Wendt Engeland echter de steven, Hij gaat opnieuw de toon aangeven Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) God Pan gevonden* De heer E. Smedes te Haarlem heeff in de duinen bij Sant poort twee beelden gevonden. Het ene stelt de Sibylle voor, het andere de God Pan. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs r 10 cent per m.m. Giro 87926 Mei blier sjen en golle wurden komt men fjirder as mei smeulske praetsjes. Der is yn it öfroune jier in kwesje On der de boeren en mesters fan kij, dy’t jit net ófroun is. De wittenskip hie Ont dekt, dat troch in bipaeld middel yn- floed ütoefene wurde koe op de skild- klier fan it fé, hwertroch de groei oars en hurder gie as normael. Einliks wie it in soart fan sykte, mar it risseltaet wie it fet wurden fan de bis ten. De skildklier, dy’t yn har normale funksje, dizze groei regelt, waerd troch dit middel greatendiels buten wurking steld en de bisten krigen in soart fan forfeiting. Dit middel hjit mei in frjemd wurd: „methylthiowacil”. It wie de firma Calvé yn Delft, dy’t bi- socht hjir foar de mesterij in produkt fan to meitsjen, hwat praktysk to brüken wie. Men hearde der sterke forhalen oer fan kij, dy’t yn fiif wike in hundert poun groeid wiene en derby yn de beste Idasse fan slachtfé takseard waerden. In moanne as hwat lyn, makke de firma Calvé lykwols bikend, dat hja mei de fabrikage fan dit produkt net fierder gean soe. Hja hiene de saek stopset, om dat hja bang wiene, dat de praktyk, as hja ienkear de wurking fan dit guod ün- derfoun hiene, fansels ta in gebruk kom- me soe, hwer’t hja tige skea fan for- wachten, Calvé hie dit methylthiouracil yn koeken forarbeide en fan inkelde boeren hie ik al heard, dat it wönder- baerlik wie. En ik koe my skoan bigripe Er is tegen de plaats, waar Woensdag a.s. het Nederlands voetbalefltal als sparring-partner van een Engels proef- elftal zal optreden van Nederlandse .zijde in Engeland nogal actie gevoerd, zon der resultaat nochtans. De K. N. V. B. had de uitnodiging om over en weer tegen het Engels B-elftal te spelen, geaccepteerd, en ik kan er waarlijk geen kleinering in zien, wan neer men de Nederlanders, om bepaal de redenen liever wenst te ontvangen in Newcastle dan in Londen. Toegegeven, het is een ietwat omslach tige, moeilijke reis, dwars door Enge land heen" naar het Noorden, maar men kan er van overtuigd zijn, dat de beken de Engelse gastvrijheid daar het gezel schap ruimschoots schadeloos voor zal stellen. We gaan dus naar Newcastle, waar blij kens de daarover ontvangen berichten voor deze midweekse ontmoeting zeer grote belangstelling bestaat. Men zegt, dat er reeds een 60.000 plaatsen ver kocht zijn, wat er niet bepaald op duidt, dat het verwende Engelse publiek een wedstrijd, die niets om het lijf heeft, ver wacht. Trouwens Newcastle zal zich van het Nederlandse voetbal nog wel iets weten te herinneren, al dateert die herinnering dan al weer van heel wat jaren terug. Ik meen, dat het in 1927 was, toen Newcastle United kampioen werd van Engeland en uit dien hoofde in Mei uit genodigd werd in Amsterdam een lesje te komen geven aan het Nederlands elf tal. Dat Nederlands elftal van toen bestond volstrekt uit louter spelers van groot for maat. Als spil stond bijv, opgesteld de Roermondse acrobaat Massy. Elfring van Alcmaria-Victrix, later Robur et Velocitas, speelde rechtsbuiten. Verder herinner ik mij o.a. Gehrels van Longa, van Kol, Denis, van der Meulen en Smeets. Op een zonnige Meidag plofte het oude Amsterdamse stadion bijna van ’t en thousiasme in elkaar toen het Ned. Elftal niet verloor van deze geduchte Engelse kampioenen, maar Newcastle United met inbegrip van zijn befaamde oenter- voor Gallagher, met niet minder dan een 4-0 nederlaag naar de kleedkamers ver wezen werd. Het is te hopen, dat Newcastle ons elftal door de herinnering van dit feit kan in spireren, want onze spelers zullen dit in Engeland zeker wel nodig hebben. Er is tussen Engels beroepsspel en Ne derlands amateursspel heus nog wel een zo grote afstand, dat onderlinge kracht metingen eigenlijk altijd een onjuiste maatstaf oplëveren. Het kan gewaardeerd worden, dat En gelse beroepsspelers hun krachten met ons willen meten, omdat wij daardoor kunnen leren en kunnen trachten de kwaliteiten, zoals dit artisten betaamt, hebben verworven, iets meer te bena deren. Aan de voorbereiding van *t Nederlands elftal voor deze wedstrijd is heel veel zorg besteed. De wedstrijd tegen Dene marken gaf een vreemde besluiteloos heid van onze voorhoede te zien, die eigenlijk volkomen in strijd met het ka rakter van het Nederlandse spel is. Er is dan ook bij elke bespreking met de spelers op gewezen, dat zij de kan sen op een doelpunt moeten trachten uit te buiten door doortastend optreden in de buurt van het vijandelijke doel. Ver waarlozing van kansen is in strijd met elke spel-opzet en heeft uit de aard der zaak met systeem niets te maken. Zelfs in de dagen dat ons land dik in het ijs zat, zijn de candidaten voor de beide vertegenwoordigende elftallen want in Gent speelt Dinsdag a.s. een sterk Zwaluwen-elftal tegen de Rode Duivels bij elkaar gekomen om op een hard bevroren veld te oefenen. Bo vendien kwamen zij iedere Dinsdag avond in Den Haag op het V. U. C.veld bij elkaar, waar vooral aan het opvoe ren van het uithoudingsvermogen de no dige zorg werd besteed, terwijl ook de Engelse speelwijze door de heren Ver- legh, lid der keuzecommissie, en Van der Leek, coach van de K. N. V. B., van alle kanten belicht werd. De inmiddels bekend geworden samen- Zingen, het Is geen gek ideel ’t Deed dikwijls blijk, dat gaat er mee, ’t Vertedert hart en zinnen! De Volkenbond gin* op de fles. Maar ga dan toch in Lake Sukses Met zingen es beginnen. Duet: Wlshinsky-Acheson, Haat smelt als sneeuw voor lentezon. Wordt ’k nog eens Kamercapdidaat, ’k Ga over wet, partij, de Staat, Nooit openbaar oreren. Maar overal met veel plezier (Al gaf de school mijn zang een vier; Van bij uitstek deskundige zijde, n.L door de heer H. W. H. Her berts te Eist, werd voor ons onderstaande voorbeschouwing over de Woensdag a^. te spelen wedstrijd tussen het Nederlandse elftal en het Engelse B-elftal, geschreven. dat de firma Calvé, dy’t in goede nam- me heech to hélden hie, net fierder gean woe mei in produkt, hwer’t maklik üt fuort komme koe: misbrük en dus skea foar har goede namme. Ik tochte, dat it hjir mei üt wie. Mar dat is sa net. In oare firma, de biker.de féfoerfirma Wessanen te Wormerveer, hat nou de- selde wapens opnomd en propagearret in lyksoartich produkt Ünder de namme Vevoron. It wurdt levere yn twa foar- men, as moal, hwerfan men moarns en jouns in heal öns jaen moat oan eltse kou. Ek kin men koeken krije, hwerfan men dan elts kear ien tabletsje öfbrekt. De fabrikanten sizze, dat men hjirmei in sterke fetfoarming birikt en wol sa, dat it fet tusken it fleis öfset wurdt, sa- dat men prachtich blank fleis kriget. Dit moal moat jown wurde yn de léste wiken fan it ofmesten. Net langer as fiif wike. Hja riede fierder tige oan it foer foar in great diel bistean to litten ét setmoalachtige stoffen. Dêrmei wurde bidoeld, biten en rapen, stoomde ierdappels, pulp en bostel en dêrby: koarnmoal, roggemoal, aeiwyt- earme koeken. Ek hea, kuil en ynküle biteblêdden kinne tige goed brükt wur de. De firma seit, dat as dit sa bart, de risseltaten wis binne en men folie mear pounen en folie better fleis kri get Ut noch yn mei men net langer as fiif wike foar it slachtsjen hjirmei bi- gjinne, hwant sizze hja, dan gean de foardielen wer forlern. It is wol net sa, dat de bisten dea geane, mar troch dit spul foroaret de stofwikseling yn it li- che'm in hiel stik en soe men langer trochgean dan bliuwt it bist net troch- groeijen, In oar typysk ding is, dat de kij troch dizze bihanling mear lést fan kjeld krije as oars. Hja riede dêrom oan in dek op to dwaen as de kij yn ’e hjerst of yn if iere forjier büten rinne. In foarbyld fan de ütkomsten mei Ve- •vorol jowe hja bygelyks mei in kou fan A. Driesprong, Stadsensdijk to Willem stad. By it bigjin woech dy kou 583 kilo Hwat hat Gabe Skroar Gevaarlijk goedje. De mijnopruimings- dienst van de Marine bracht een drij vende mijn te Vlissingen binnen. Baby van enige maanden, mishandeld. Voor „een der ergste dingen die men zich kan voorstellen” werd tegen de 31-jarige P. J. P. te Rotterdam een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek geëist. De man had zijn enige maanden oud kindje geslagen tengevolge waar van dit kindje overleed. Van Geelkerken komt voor. De vroege re plaatsvervanger van Mussert, Van Geelkerken, zal 2 en 9 Maart voor de Bijzondere Strafkamer van de Arron dissementsrechtbank te Utrecht terechi staan. Er komt een Wlnob. Van 2 tot en met 3 September zal te Winsum (Gr.) een ten toonstelling op het gebied van land bouw, handel en industrie worden ge houden onder de naam Winob 1950. Het garantiefonds is reeds voltekend. Zwaar werk van zware jongens, inbre kers te Steen wijk namen de 400 kg. we gende brandkast, welke f 2500.be vatte, in haar geheel mee! Chr. Zeeliedentehuis. Onder grote be langstelling van kerkfclijke en burger lijke autoriteiten is te Scheveningen hei Christelijk Zeeliedentehuis officiëel in gebruik genomen. De nestor der predi kanten ds. J. G. Feenstra opende he* feestelijk samenzijn. „Aangenaam”. Deze maand zal een be gin worden gemaakt met de uitwisse ling van Nederlandse en Duitse studen ten ter onderlinge kennismaking. Lossen of niet? De havenarbeiders in verschillende steden worden door z.g. „havenvredescomitéls” opgewekt, geen wapens te (ossen. Heeft’ U het gemerkt? Het Nationaal In- komen van Nederland is in 1949 met l>/2 milliard gulden gestegen, I Inwoningswee. Twee bejaarde echtpa ren uit Maastricht kregen, weg§/is ge- dworgen inwoning, een zo hevige ruzie, dat een der vrouwen met een messteek door het hart gedood werd. Tegen de daderes 65 jaar oud werd drie jaar gevangenisstraf geëist. Tegen haat echtgenoot zes maanden. stelling van het Engelse elftal wekt de verwachting, dat Nederland het in New castle uiterst moeilijk zal krijgen. Wil onze ploeg tegen deze uitgekookte be roepsgrootheden een dragelijk figuur slaan, dan zal zij van de eerste tot aan de laatste minuut met een niet te over treffen geestdrift moeten spelen. Dit Engelse B-elftal is zeer sterk. Het bezit een prima middenlinie en een uiterst gevaarlijke voorhoede, waarin Mannion op de linksbinnenplaats als di rigent zal fungeren. Juist tegen deze Mannion zal tempo van bijzondere betekenis zijn. Het Engelse doel zal verdedigd worden door een predikant, en wel de Chesterfield doel man Ray Middleton, een der beste doel- verdedigers van Engeland. In Engeland is het heel gewoon, dat een geestelijke aan sport doet en daarin zelfs uitblinkt. De beide Engelse backs lijkén mij niet van de allergrootste klasse. Misschien zit daar een kans in voor de aanval van het Nederlands elftal, die toch nog altijd het grootste zorgenkind van de keuze commissie is. Inmiddels is het Nederlands elftal voor deze wedstrijd samengesteld en merk waardig genoeg hebben de critici zich in het algemeen goed de overwegingen in kunnen denken, die de keuzecommis- klasse B 1. Nel fiif wike waerd de kou, dy’t deis jit acht mingels molke joech, slachte en Woech 632 kilo, klasse A.A. Fan sokke risseltaten soe men it wetter om ’e tosken rinnen fiele. De firma warsköget ek, net mei meagere kij to bigjinnen, mar as hja al aerdich it pakje oan hawwe. En dan leaver mei fjouwer wike ophélde as langer dan fiif wike trochgean. Hjirmei haw ik forteld, hwat de firma Wessanen hjiroer to sizzen hat. It is wol singelier, dat de firma Calvé mei dit artikel ophéldt, wylst Wessanen in hiele campagne opset om it to forkeap- jen. Ik hoech wol net to sizzen, dat ik net de minste forantwurdlikheif nimme kin foar de meidielingen fan dizze fir ma. Ek is oant diz tiid ta noch gjin goedkarring fan de Foarljochtingstsjinst oer dizze dingen bikend makke. Dochs soe it dimmen fan in foarsichtige proef wol oan to rieden wêze. Men mei dan neffens my wol freegje, dat men net earder bitellet foar dat it goed ófroun is. Hwant it is en bliuwt it opsetlik for- steuren fan de normale groei troch in kunstmiettige fetsucht op to roppen. Yn it lést is dit ek skoan to sjen. De bisten sjogge jin mei stiif glêzige eagen oan en kinne har evenwicht hast net mear hélde. In oar forskynsel is, dat hja earst gjin bek op it guod sette wolle, mar ha se it in kear of hwat hawn, dan bin hja der gek op. Ek giet de kwaliteit fan it fleis wer hurd efterüt as men langer trochgiet mei it fuorjen. Al mei al in tige nijsgjirrige kwesje, hwer’t in bulte oer praet wurdt 0i hwer’t men üt sjen kin, hoe fier men tsjintwurdich al komd is mei de tapassing fan sommige din gen. De hormonenlear siï üs noch wol oare dingen opleverje, sa’t it liket, hwant üt Ruslén en Amearika komme jit folie frjemder birjochten. Mar dêr- oer in oare kear ris. Nog niet slim genoeg. Te Amsterdam werden twee dames gearresteerd, die zoveel goederen uit de warenhuizen ge stolen hadden, dat zij er een eigen zaak van konden beginnen. Hoe zat dat? Woensdag traden de Wie- ringerwerf twee dochters en een zoon van het echtpaar Scholten uit Slootdorp tegelijk in het huwelijk. Bovendien was de bruid van de zoon een zuster van de Tijdens de in de vorige zomer te Am- bruidegom van een der dochters. Telegrammen aan militairen op weg naar huis. Met de Ned. troepen, die met de buitenlandse schepen „Pasteur”, „Cheshire”’, „Atlantis” en „Empire Brent” worden vervoerd, kunnen radio- brieftelegrammen worden gewisseld via het Nederlandse kuststation Schevenin gen Radio tegen hetzelfde tarief als in het verkeer met Nederlandse schepen. Klein meisje gered. In Maasbracht sloeg een 3-jarig schippersdochtertje door de harde win8 over boord. De 60-jarige sleepbootkapitein H. Wj van het schip „Luctor” zag het ongeluk gebeuren, sprong gekleed te water en haalde de kleine nog bijtijds op het droge. Tramongehik. Doordat de koppeling brak boven aan de helling van de Hoornbrug liepen Woensdagavond te half acht de motor- en de bijwagen van de tram van Den Haag naar Delft op elkaar. Elf passagiers, die zich op de balcons van de beide wagens bevon den, werden gewond. Vier van hen moesten naar een ziekenhuis worden ge bracht. Als de drank is in de politieman... Drie agenten van de Rijkspolitie op Texel zijn op staande voet geschorst toen be kend werd dat zij ’s morgens vroeg, toen zij dronken waren, een boer die ging melken met een revolver hebben bedreigd. Voor de grap lieten zij de man met de handen omhoog staan. Even la ter sommeerden zij de bestuurder van een boerenwagen, rechtsomkeert te ma ken, omdat er geen biggen vervoerd zouden mogen worden. Zedenschandaal. In de Noord-Limburg- se dorpen Gennep en Ottersum zijn, in verband met een zedenschandaal, enige tientallen minderjarige jongens en meis jes naar verschillende observatiehuizen overgebracht. Ook werden enige vol wassenen aangehouden en in voorlopi ge hechtenis genomen. Het onderzoek, in deze zaak, die reeds enige jaren liep wordt met kracht voortgezet en er kun- Met V 'levenslied jon 'gieren?6 nen nog meer arrestaties worden ver- Qil ik me dan de keel ook heeg Misschien.klop ik Romme en Drees. sterdam gespeelde wedstrijd Nederland- Engeland B is van een deel van onze voorhoede in de tweede helft vrijwel niets meer uitgegaan. Men spande zich niet meer voldoende in en het resultaat was toen, dat de Engelse voorhoede aanhoudend kon blijven stormlopen, zo dat de Engefsen ver in de tweede helft een te grote 4-0 overwinning konden forceren, die zij goeddeels cadeau kre gen door lijdelijk toezien van enkele voorhoedespelers. Tegen Engeland kan dat niet ,en mag dat in (geen geval meer gebeuren en daarom is dit jongste Nederlandse elf tal een combinatie geworden, waarvan de keuzecommissie de overtuiging heeft dat het op alle plaatsen met geestdrif tige overgave zal vechten. Het is buiten kijf, dat onze veelbespro ken vriend Abe technisch een uitzonder lijk goed speler is, maar tegen de En- gelsem zal men er met techniek alleen niet komen. Nu voor Arie de Vroet, de enige over gebleven internationaal van voor de oorlog, de tijd bleek gekomen om af scheid van het Nederlands elftal te ne men, dient gememoreerd te worden, dat hij niet alleen door zijn uitzonderlijke spelkwaliteiten maar ook door zijn pri ma mentaliteit buitengewone verdiens ten heeft gehad. Alle leden van de Ne derlandse elftalclub zullen hem als vriend en vertrouwensman missen. Ten slotte nog een enkel woord over de wedstrijd van vandaag tegen de Rode Duivels te Gent. Het treft slecht, dat deze jaarlijkse Zwaluwen-wedstrijd ongeveer Samenvalt met de ontmoeting in Newcastle. De ontmoeting is vooral in de gegeven omstandigheden zeer be langrijk. Ook in de jonge Zwaluwen- ploeg zien we enkele nieuwe gezichten. Vorig jaar wonnen de Zwaluwen in Gent in sneeuw -en hagelbuien zeer on- sie bij de samenstelling van deze ploeg verwacht met 2-1. Laten we hopen, dat heeft doen gelden. Vooral tegen Engeland moet men met een gaaf en wilskrachtig elftal in het veld komen. Er kunnen zwakke plek- nog meer arrestaties worden ver wacht. Gerechte straf. Het Arnhemse gerechts hof heeft Donderdag het vonnis tegen Churchill, U hebt het me geleerd! de kolenhandelaar H. P. te Berg en Dal Ik zing van Wolvega tot Weert, bevestigd. Hij heeft op 28 Augustus van „En laat die klok maar luiden het vorige jaar, onder invloed van ster- Damesgehoor? O vast geen strop, ke drank, te Ubbergen met zijn auto 2 ’k Kweel voor de Eva’s zachtjes: op kinderen doodgereden. De sluizen van IJmuiden. P. werd veroordeeld tot een gevange Het loon! Misschien een klein gemakje, nisstraf van negen maanden en drie Zes duizend ’s jaars in ’t vestjeszakje! maanden hechtenis. I Goudstaaf-affaire berecht. De rechtbank - te Rotterdam veroordeelde de 32-jari- ge bankwerker Den H. uit Rotterdam tot een gevangenisstraf van acht maan den. Hij werd er van verdacht van ko per en lood een „goudstaaf” te hebben gemaakt' Bolswartls Nieuwsblad I k Sigaar, V-teken, zijn bekend. Hij ging met een latent talent, Volks consciëntie bespelen! a M Abe K

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1