Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek door Nederland hjoed H O to tizzen i No. ie 46e JmtrganF VrMdftt 24 Febr WSO 5 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave A. J. O SINGA - B o 1 s w a r d voorziening In dat gebied vrijwel vol- CHURCHILL niet- een Het ijzeren gordijn. zal nemen. Griekenland, Voor een grote oorlog is s van Dr KHerlj Fa Rusland, zijn belang- posten achter het ijzeren gordijn minder In aantal en minder efficient en dat zal ook wel de bedoeling van Moskou en haar satellieten zijn. e s t Vsischfjnt DINSDAGS cn VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) b. c. Reg. Omroep Noord 245 M e 5 e k !t e n Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs! 10 cent per mm Giro 87926 Tilsdei 28 Febrewaris: 19.02 20. Fryske ütstjüring. a. t meer. Na de bevrijding nam hij ak weer op als tevoren. ziet hij zijn arbeid beloond met de buioeming als ooi zifter der Grond kamer. Labour of Conservatief? De Ver. Staten willen het been stijf houden. Het Verre Oosten moet eerst in evenwicht. Westers prestige in Zuid-Azië gedaald. Rus land verplaatst zijn industrieën naar Siberië. Frankrijk moet zo sterk mogelijk blijven. Het ijzeren gordijn wordt dichtgeschoven. Katholieke jonge boeren- en boerinnendag in Friesland. De Katholieke Jonge Boeren- en Tuin- dersbond en de Katholieke Boerinnen- bond in Friesland vergaderden Dinsdag te Leeuwarden, nadat zij des morgens in de parochiekerk een mis hadden bij gewoond, tijdens welke de geestelijke adviseur, pastoor L. W. Vlaskamp uit Heeg een predikatie hield. In de zalen Schaaf kwamen de jonge boeren bijeen, onder leiding van de heer Tj. S. Westendorp, die na een inleidend woord de assistent-directeur van het jeugdwerk in het aartsbisdom, aalmoe zenier G. H. H. A. Jansen uit Zutfen, It nuverste is; de alderbêste en de alder- minste bliuiwe oer. dat thans in snel tempo rijkste industrieën naar in de gelegenheid stelde te spreken over het onderwerp: „Waar het om gaat bij de jonge boer en tuinder.” In de Grdene Weide presideerde mevr. ZeinstraPoelsma uit Leeuwarden de bijeenkomst van de boerinnenbond. Hier sprak pater Wezenbeek O.C. over „Le- vensversobering als fundament der le vensblijheid”. In een gemeenschappelijke bijeenkomst woonde men de uitvoering bij van een Fries blijspel, opgevoerd door ’t Roomsk Frysk Boun. N.V. Interc. Waterleiding. Uit het jaarverslag over 1948 van de N.V. Intercommunale Waterleiding Ge bied Leeuwarden, waarvan de publicatie door omstandigheden enige* vertraging heeft ondervonden, blijkt, dat het heden ten dage geen betoog meer behoeft van hoeveel belang efcn goede watervoor ziening is: in 1948 werd een record aan tal aansluuitingen geboekt, n.l. ruim 3000 terwijl de door de pompstations per jaar afgeleverde hoeveelheid water met bij na 'n half mill, kub, m. steeg tot ruim acht millioen kub. m. Helaas kon echter wegens materiaalschaarste en abnor maal hoge materiaalprljzen slechts aan een beperkt aantal aanvragen om uit breiding van het net worden voldaan. In het verslagjaar werd een begin ge- lems door de bumper van een auto ge grepen en ongeveer 10 meter wegge slingerd. Het slachtoffertje wepd naar 't ziekenhuis te Emmen overgebracht, waar het in de loop van de dag over leed. Enige tijd geleden kwam de echt genoot van mevr. Willems eveneens door een autö-ongeval om het leven. Veldmuizenjaar verwacht. De Planten- ziektekundige Dienst raadt aan, nu reeds met de bestrijding van de veldmuizen te beginnen, daar 1950 een veldmuizen jaar dreigt te worden. Voor 1 cent vitamine? Namens de on- dervakgroep margarinefabrikanten is bij de minister van Landbouw en bij ande re regeringsinstanties aangedrongen op vitaminsering van margarine. De prijs per pakje zou dan een cent moeten stij gen. Pijnlijke stoornis in kerkdienst Tijdens de kerkdienst in de Ned. Herv. gemeen te te Hengelo (O.) viel Zondagmorgen ’n glazen bol van de electrische verlich ting naar beneden op het hoofd van een kerkganger, die licht gewond werd. Weer fortuin? In het fabrieksgebouw De Fortuin te Zwolle, dat reeds 25 jaar niet gebruikt wordt, zal een industrie worden gevestigd. Emigratie. In Nieuw-Zeeland zullen zich 470 ongehuwde Nederlanders (37q man nen en 100 vrouwen), die bij de Ned. strijdkrachten in Indonesië dienst heb- bpn gedaan, kunnen vestigen, zo heeft de minister van Immigratie, William Sul livan, bekend gemaakt. De kosten van het vervoer zouden door de Nederlandse regering worden geregeld. Heden wordt de uitslag van de Engelse verkiezingsstrijd bekend, zodat het geen zin heeft zich daarover nu nog aan voorspellingen te wagen. Belangrijk ook voor de buitenlandse politiek is die uitslag wel. Zouden de conservatieven blijken het regeerkasteel te hebben veroverd, en breken zij, naar hun belofte, dan met de politiek van geleide economie, die de Arbeiderspar tij nu volgt, dan worden daarvan moei lijkheden met de Ehgelse arbeiders ver wacht. Zij zouden, io vermoedt men, dan niet meer genoegen nemen met de bevriezing van hun lonen, waarbij zij zich thans in het algemeen neerleggen. Deze onrust in de Engelse arbeiderswe- reld zou een ongunstige terugslag kun nen hebben op de productie en dus op de Engelse uitvoer. Dit zou zich dan weer in een nieuwe devaluatie van het pond kunnen uitdrukken, die dan weer de andere Europese valuta’s zou mee slepen en dus een verdere aftakeling van de W.-EUropese economie veroorzaken. Is dit een pessimistische kijk op de ge volgen van een mogelijke conservatie ve verkiezingsoverwinning, alle kenners van de Engelse politiek zijn het er wel over eens, dat welke partij ook over- houding van Eingeland ten opzichte van houding van Engeland tenopzichte van de West-Europese economische samen werking weinig verandering zal komen. Churchill een propagandist voor de Europese sa menwerking, de banden met andere de len van het Gemenebest veroorloven de Engelsen nu eenmaal niet zich al te In nig met het Europese vasteland te ver enigen. Er wordt voorts wel eens ver ondersteld dat als Churchill aap het be wind zou komen, de betrekkingen tussen de Ver. Staten en Engeland wel inniger zullen worden, daar de Amerikanen lie ver met aanhangers van de vrije eco nomie te doen zouden hebben dan met de socialistische regering die in de af gesloten parlementaire periode te Lon den zetelde. We hebben echter de in druk, dat een Churchill-bewind welko- mer zou zijn aan bepaalde Amerikaan se groepen, die thans niet de doorslag in de Amerikaanse politiek geven, dan aan Truman en zijn directe medewer kers zelf. Deze toch willen in de binnen landse politiek ook een vooruitstreven de richting uit en in de buitenlandse vinden ze Churchill waarschijnlijk een lastige potentaat, met wie men, om zijn schitterende staat van dienst als oor- logsleider en zijn daaraan ontleend ge zag in de wereld, meer rekening zou moeten houden dan Washington eigen lijk lief zou zijn. Het is welhaast zeker, dat Churchills mededeling, In de hitte van de verkiezingsstrijd geuit, dat als zijn partij overwon, hij, als premier be reid was naar Stalin te gaan om te trachten door onderhandelingen het Westen op betere voet met het Oosten te brengen, Truman en zijn minister var buitenlandse zaken Acheson niet wel kom was. Churchills tegenstanders mo gen al beweren, dat hij met zijn uitla ting slechts verkiezingspropaganda be oogde en de vermeende vrees van het Engelse volk voor de atoom-en water stofbom trachtte om te zetten in winst voor zijn partij, niet ontkend kan dat zijn woorden in Amerika heel wat weer klank hebben gevonden bij Trumans po litieke tegenstanders en bij tal van Con gresleden, die rekening hebben te hou den met dezelfde vrees bij het Ameri kaanse publiek, (welke krachtig wordt aangewakkerd door de sensatiepers daar. Volgens Washington moet echter zo’n ontmoeting In Amerika plaats vinden en moet men zich niet te bereid tonen naai Moskou te gaan. Nu in het Verre Oosten Rusland een veel gunstiger positie dan het Westen Inneemt, acht men het moment niet als het geschikte om met Rusland in directe onderhandelingen te treden over een algemene overeenstemming, men wil niet zwak schijnen 1 Eerst zal ook In het Verre Oosten meer evenwicht moeten zijn bereikt voor men eens kan praten net de tegenstan- ac gemeenten Menaldumadeel, Oostdon. geradecl en Woneeradeel, I De Inkomiten stegen In belangrijke ma te, doch hetzelfde I» het geval met de uitgaven, Na aftrek van alle koeten, rente en afschrijvingen en de verplicht»1 en verder noodzaktelijke reserveringen, resteert op de verlies- en winstrekening een bedrag van ruim f 41000, of nog geen 2'/2 pet. van het totaal dier reke ning ad f 1.665.000. Van deze winst ad f41.000 is aan de 33 aangesloten ge meenten in totaal uitgekeerd f 12,280. Hwat het Gabe Skroar Grondknew Friesland. Bij K. B. is tot voorzitter van de Grond kamer in Friesland benoemd de heer S. de Vries te Britsum. Siemen de Vries is geen onbekende in Friesland, hij is boer op een gemengd bedrijf te Britsum. In zijn gemeente (Leeuwarderadeel) is hij lid van de ge meenteraad. Voor de A.R. partij heeft hij zitting in de Prov Staten. Verder heeft hij zitting in de Prov. Commissie voor e N.O.P. en is lid van het hoofdbestuur van de Ned. C. B T. B. Van 1938 af heeft de heer de Vries zich met pachtzaken bezig gehouden en nam deel aan de werkzaamheden op pachtbu reau en grondkamer. In de bezettingstijd is dit werk een tijdlang onderbroken geweest. Dat was in 1943, toen de Duit sers zich met de zaken gingen be moeien. Dit was niets voor iemand als ae h. er de Vries hij vertikte het, deed het zijn Thai der. Maar we hebben er reeds herhaal delijk op gewezen dat dit evenwicht niet zo gemakkelijk kan worden verkregen. Russen en Chinezen vormen er al een formidabele macht en wat er op het ogenblik tegenover staat is gering, ten zij de Ver. Staten bereid zijn hun volle gewicht in de schaal te werpen. De Amerikaanse diplomaten die te Bangkok in Siam hebben vergaderd, hebben het er zelf niet over eens kunnen worden of de Ver. Staten in Indo-China de handschoen tegen Rusland en rood Chi na moeten opnemen door volledige di recte steun aan Bao Dai, desnoods ook militair, te verlenen, of slechts indirecte, dus weinig indrukwekkende hulp. Slechts een toezegging van directe steun kan, volgens kenners van het Verre Oosten, India zowel als Siam, die geen van beiden (Bao Dai erkenden, omdat zij twijfelen aan de ernstige bedoelingen van het Westen, er toe brengen dat wel te doen. Dit zou dan een begin van een herstel van het Westers prestige in Z.- Azië kunnen zijn. De tegenstanders van een politiek om Amerika’s volle gewicht in Indo-China in de schaal te werpen betogen, dat ze te veel risico meebrengt, gegeven de macht waarover de Russen en Chinezen beschikken, in het besef waarvan Moskou en Peking toch hun plannen ten opzichte van Vietnam wel èens konden doorzetten en wereldoorlog III er zou zijn. Daartegen wordt dan weer aangevoerd, dat Rusland steeds weer terugweek, daar waar de Ver. Staten het vastbe raden tegemoet traden: Perzië, Berlijn. maakt met het treffen van de in het Ur gentieplan 1947 vermelde voorzieningen welke nodig zijn om het evenwicht te te herstellen tussen de productie- en dis- tributiecapaciteit enerzijds en de eisen* waaraan voldaan moet worden ander zijds. Aan dit Plan Is ook in 1940 hard gewerkt; de directie hoopt in de loop van 1950 de achterstand van de oor logsjaren vrijwel overal te hebben inge haald. Uitbreidingen van het waterlei dingnet ten behoeve van de woning bouw kwamen op vele plaatsen tot stand, ook met de completering en af ronding van plaatselijke bultzennetten werden vorderingen gjemaakt. Voorts werden in het kader van het driejaren plan, dat een aantal kleine uitbreidin gen vermeldt in het Westen en Noorden En daarop is weinig kans zolang Rus land dit als wingewest en achter het ijzeren gordijn houdt. Wat er zich ach ter dat ijzeren gordijn afspeelt, daarvan dringt hoe langer hoe minder door. In de Groninger kust naar Schiermonnik- Moskou wordt de bewegingsvrijheid der oog omvatten, opnieuw onder de loupe Westerse diplomaten steeds meer be perkt, de Ver. Staten zagen zich ge noodzaakt de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije af te breken, omdat de Bulgaren het vert-ek van de huidige Amerikaanse gezant wegens z.g. spion- nage eisten. In Hongarije zijn een Ame rikaans en een Engels onderdaan ook al wegens splonnage tot zware gevange nisstraffen veroordeeld. Wellicht leidt dit ook tot een diplomatieke breuk, in Siberie ver- ieder geval worden de Westerse luister- plaatst wat wel op voorbereiding tot oorlog wijst en ook naar ’t heet met binnenlands verzet van hen die toena dering tot het Westen w’llen heeft te AMERIKAANSE „KONINGIN” BEZOEKT NEDERLAND. Mevrouw Baker, in gezelschap van haar man, zal in Nederland verschillende inrichtingen op medisch en sociaal gebied bezoeken. Zij is in Amerika tot Koningin gekozen door 43.000.000 vrouwen. Opname bij de douane op Schiphol. Krijgt SeMermoaaltoog vaste verbinding met Gronin gen? De heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, heeft aan de Groninger Mij. voor Landbouw een schrijven gericht, waarin hij er op aandringt, de landaanwinning in de Waddenzee grootser aan te pakken. De Gron. Mij. voor Landbouw benoemde daarop een commissie, die in de in 1934 uitgewerkte plannen, welke onder meer de aanleg van een dam met rijweg van Zelf gesnapt. Een jachtopziener heeft Dubbele rouw. Te Klazinaveen werd 't in het verboden jachtterrein te Scheve- 3-jarig dochtertje van de weduwe Wll- ningen de 22-jarige M. K., die gesnapt werd bij het konijnenstrikken en vlucht te, in een been geschoten. K. ging naar het ziekenhuis, zijn makker naar de ge vangenis. De gevreesde ziekte. Van de St. Fran- ciscuskleuterschool te Den Haag zijn 2 leerlingen aan diphterie bezweken. De school is thans ontsmet. Om zeep. Te Wormerveer zijn 12 per sonen gearresteerd, voornamelijk perso neelsleden met reeds jarenlange dienst aan een zeepfabriek, die sedert 1945 duizenden kilo’s zeep uit die fabriek hebben gestolen. Op andere golf? Indien er van andere landen geen bezwaren komen, zal het radioprogramma van Hilversum I op 15 Maart worden uitgezonden op 402 me ter golf dat van Hilversum II over de 298 meter golf. Minder kleine kroegen. Daar 1 Mei a.s. het grootste deel der café-verlovenA, niet op naam staande van natuurlijke personen zullen vervallen, verdwijnen op genoemde datum ongeveer 430 verlo ven A. Het gaat toch door. In de loop van April zal de overeenkomst tussen de Ned. Spoorwegen en de B. O'. V. A. G. inzake het verhuren van auto’s zonder chauffeur van kracht worden. Echtelijk drama. Maandag heeft zich te Groningen een afschuwelijk echtelijk drama afgespeeld. De gewezen S.S.er, zekere Oudhoff, vermoordde zijn vrouw met een padvindersmes en sneed zich daarna zelf de halsslagader door waarna hij zich op het lijk wierp met de uitroep: „Nu zijn wij toch verenigd.” Meditaesje fan Ds. R. Bijl fan Berltsum. (19.15) Stimmen üt it HeitelAn. (19.30)' De Reinböge, foardrachten üt it boek FryslHns dichters fan An. ne Wadman. De foardracers binne Auck de Boer, Sjoerd Leiker en D A. Tamminga. Forbinende tekst Fokke Sierksma, Sint Pieter. Dinsdag heeft Sint Pieter zijn jaarlijks bezoek aan Grouw gebracht. De Grouw- ster kinderen moeten wel een heel groot geduld hebben, want terwijl in andere plaatsen op 5 December het St. Nico- laasfeest al heeft gevierd en de heilige uit Spanje toen zijn geschenken al aan alle brave kinderen uitdeelde, heeft Grouw van al dat moois niets gemerkt. 5 December ging er voorbij zonder dat de bakkers er een koek meer behoefden te bakken. Maar aan het eind van de winter komen de Grouwster kinderen dan ook aan de beurt. Dat zij wat laat aan bod komen is nu eenmaal te wijten aan een oud gebruik, een stukje folklore, dat alleen bij die vasthoudende Grouwsters nog in ere is gebleven. Maar dit geeft meteen iets zinvols aan de Sint Pieterviering en dat maakt dat het ook voor de Grouwsters zijn bekoring heeft. kruipen, volgens deze commentators van Friesland, waardoor de drlnkwater- nog niet klaar, voorziening In dat gebied vrijwel vol- Indo-China kan dus ilet alleen een toold wordt, uitbreidingen gemaakt In proefgevnl opleveren voor de Ameri kaanse politiek ten opzfchte van Azlï, doch ook voor het rlsldo, dat Russen cn Chinezen op zich durven nemen, Al i met al een zeer gevaarlijk moment, Valt Indo-China, dan verliest Frankrijk een deel zijner Unie en moeten de Fran se troepen verslagen naar huis. Wat een koren op de molen van de Franse com munisten, dief thans trachten met alle middelen het vervoer van Franse troe pen en wapenen naar Indo-China te verhinderen, maar die tot nog toe vol komen door de Franse regering in be dwang worden gehouden. De val van Indo-China zou nieuwe on rust in en verzwakking van Frankrijk betekenen, dat Amerika juist zo sterk mogelijk tracht te maken. Wat al moei lijk genoeg gaat, omdat er zelfs corrup tie in d<f hoogste Franse legerkringen schijnt te heersen, waarnaar een parle mentaire commissie thans een onder zoek instelt, terwijl de regering-Bidault een zuivering zonder onderscheid des persoons heeft beloofd. Naast een voor de Europese samenwerking niet warm- lopend Engeland kan een vastbesloten en sterk Frankrijk de kans van zijn le ven krijgen, nu ook West-Duitsland een probleem binnen het gehele Europese probleem dreigt te worden. Niet alleen om de nationaal-socialistische tenden- zen welke er zich weer openbaren, maar in het bijzonder om de economische toe stand. Nu al 3 millioen werklozen mede gevolg van de 9 millioen vluchte lingen uit Oost-Duitsland welke het herbergt en geen uitzicht op econo misch evenwicht, zolang het geen vrij handelsverkeer met Oost-Duitsland heeft J’reed 3 Maert: 18.4519. Literair kwartier. Fokke Sierksma bespreekt ,,De Reedrid- der” van Anne Wadman. t Bolswarrts Nieuwsblad l. 1 1 1 i l i, ti 5 t 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1