Het BOEK in de belangstelling Martinytoer Wereldnieuws Fan de door Nederland ós hjoed ft tl tO 912288 I No. 17 46e Jaargang Dinsdag 28 Febr, I960 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A. J. OSINGA - Bolsward ling meat as wurdich. Tj. de J. venste zet puik. Lit de lytse man rinne, dy staan wol sa fêst as de greate. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) VOETBALUITSLAGEN: Noord: FrisiaFriesland AchillesHeerenveen HSCLeeuwarden GVAV—Be Quick 2—5 2—1 NAMOA VEROVERD. Radio-Peking heelt Zaterdagavond ver klaard, dat Chinese communistische troepen Donderdag het eiland Namoa, 18 mijl ten Noord-Oosten van Swatow, op de nationalisten veroverd hebben. De Engelse politie heeft Zondagochtend te Singapore de ex-kapitein Westerling gearresteerd. Hij werd verrast in het centrum van de stad in een woning van een Chinees en liet zich zonder tegenstand meevoeren. Hij erkende naar Singapore te zijn geko men om zich geld en wapens te ver schaffen voor zijn opstandelingenleger in Indonesië. De Indonesische regering heeft via de Britse ambassade te Djakarta de uitle vering van Westerling gevraagd „op grond van door hem in Indonesië be gane misdaden.” Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bq vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per mm. Giro 87828 Woning of wagen? In Hilversum bouw de men houten woningen op wielen en noemde de bouwsels dan woonwagens. Maar het zijn huizen, zegt de politie, en sommeerde de aannemers ze af te bre ken, omdat de huizen zonder vergun ning waren gebouwd. Geen oranje boven. De kleur van de frankeerzegels van 45 cent, die tot dus- fakentiids elts wol syn sin dwaen, mar it plattelèn sif mei de stikken. It liket üs sa ta, dat foar beide mieningen wol hwat to sizzen is, mar dat >t bislist noa- dich is, dat men in kar docht fan heger- hAn. Wol men de fierdere oplieding nei de sechte klasse bigjinne litte, wolnou, dan moat men ek soargje, dat de Am- bachtsskoallen, LAnbouskoallen en Hüs- hAldskoallen likegoed as de Ulo en it Middelber Underwiis de bern oannimme meije. En dat op In reedlike OfstAn dizze skoallen komme. Wol men de folks- skoalle mear bod jaen, dan moatte alle bern der op blluwe oant hja dizze skoalle trochroun binne. Mar sa’t lt nou is, üntnimt men oan de plattelAnsskoal- len de kAns om In slutend programma üt to fleren. En dat Is In great tokoart. Der is gjin minder foar In Haed fan in skoalle as hy net wit hwer’t hy oan ta is. Dat makket it idealisme stikken en üntnimt harren it initiatyf. Hoe’t de Ml- uit Hattem van de club Olympia, gaf de nister ek bislute mei, hy moat in ein meitsje oan dizze finsekerhelt. Hwant ek de materiële kanf fan dizze kwesje is net sünder bilang. Mel in pear jier komt in folie greatere stream learlingen op de skoallen. Is dizze kwesje dan net bislist,dan moatte hja beide forgreat- sje en ien fan beiden docht it om ’e nocht. Wy hoopje, dat men dizze din gen net oan de masters of skoallen oer- litte sil, mar dat de Alden, dy’t der it measte bilang by hawwe, harren dizze saek oanlüke meije. Dat jildt op lt foar- ste plak fan lt plattelAn, dat ek yn dit opsicht it bern is, hwa’t de rekken bi- telje moat. It sil dan meiiens saek wur- de om In eiri to meitsjen oan it feit, dat it LAnbou-ünderwiis nel fyftich jier syn wetlike grounslach jit altyd mist. Der stiet in bulte op lt spul, hwant de op lieding en de foaming fan de bern, der lelt foar in bllangryk dlel de takomst fan üs folk yn. En dat Is üs bilangstel- VIER MEXICAANSE MEISJES. Vier kleine Mexicaanse meisjes, ge naamd Beatrix, Irene, Margarita en Ma ria, hebben tijdens de „fiesta” de Prins vier „Robozo’s” aangeboden; typische Mexicaanse mantels, voor de vier prin sesjes. De kleuren van de Nederlandse vlag zijn in deze kledingstukken ver werkt Er zijn te veel boeken er is nog een te tydsomstannichheden. Dy perioade is grote achterstand in de buitenlandse lectuur, terwijl het publiek veelzijdiger is gjeworden, d.w.z. meer Heest, maar ook meer van „alle kanten”. Zodra men een huiskamer binnenloopt waar een boekenkast langs een der wanden staat en men slaat een blik op de titels, dan kan men tien tegen één zeggen, wie en wat de bezitter voor een mens is. Tenminste als de bezitter in de keuze van zijn boeken een zekere kieskeurigheid aan de dag legde. Over het algemeen zal een mens een serie boeken van dezelfde strekking be zitten, de verzamelde werken van een lievelingsauteur, een serie detectives of vakliteratuur, dan wel werken over een bepaalde wetenschap, godsdienst, let terkunde, wijsbegeerte. Is dat niet zó, dan ontbreekt er iets aan de bezitter van de boekenschat. Het eenvoudigste is te bedenken, dat het hem aan geld ontbreekt, of aan doorzettingsvermogen de series te completeren. Hierbij geldt hetzelfde als bij postzegelverzamelingen: een collectie heeft dan alleen grote waarde, als de series werken over be paalde onderwerpen compleet zijn. Daarvoor is natuurlijk geld nodig, maar ten tweede een groot selectievermogen. De boekbezitter moet weten, wat hij nog mist, om de lectuur over een spe ciale wetenschap compleet te hebben. Over alle takken der wetenschap zijn ontzaglijk veel boeken geschreven, maar ook veel w.erken, die oppervlakkig zijn, beunhazerig en onverantwoord. Wie de ze toch koopt, behoeft geen oppervlak kige lezer te zijn, maar wie deze wer ken ook bewaart, toont een slecht boe- kenbezitter te zijn. Een goede biblio theek is een afspiegeling van ’s mensen intelligentie. Daaruit moet men soms de durf hebben een onmondig exemplaar te verwijderen. Zo zijn er van talrijke romanciers wer ken verschenen, die men gaarne alle wil lezen. Goed, men koopt deel voor deel, maar enkele delen blijken naderhand Prijs voor bijen vriji. Aangezien er gee.i aanleiding meer bestaat maximumprij zen voor bijen voor te schrijven, heeft het bedrijfschap voor Pluimvee en Eie ren de „prijzenverordening bijen” inge trokken. De heer J. van de Kieft, die studie zal maken van het perswezen in Indonesië, is Zondag uit Nederland te Djakarta aangekomen. Het motorschip „Delta”, dat zonk na een botsing op de Theems is gelicht en na voorlopige reparatie naar Terneuzen ge. sleept, waar het hersteld zal worden. Jan van Hoof, de padvinder, die de gro te brug te Nijmegen van Duitse vernie ling redde en kort daarna sneuvelde, is door de Nationale Padvinders geëerd met een grafmonument. Het werd Zondag aangeboden aan de ouders. Bewijzen van Nederlanderschap zijn van 1 April af weer geldig voor reizen naar België en Luzemburg. Het bewijs is vijf jaar geldig. De gemeenten wordt ver zocht niet meer dan f3 aan leges te vragen. Sport staalt spieren. Vijf minuten voor het einde van een Zaterdagmiddag- voetbalwedstrijd kwam het te Nijverdai tot ernstige incidenten. Een der gasten nen veranderd in violet-grijs. Geen reclame. In Portugal is men slecht te spreken over enkele in Nederland ge bouwde schepen. De heer Brongersma, lid van de Eerste Kamer, heeft aan de minister daarover vragen gesteld en ge suggereerd, dat uien beter maatregelen kan nemen, dan Nederlands goede naam door enkele ondeskundigen te grabbel laten gooien. Twee korvetten zullen zo spoedig mo gelijk en een torpedojager zal dit jaar nog worden overgedragen door de Ne derlandse regering aan de RIS volgens de afspraken ter RTC. nou ófsluten. Mar it libben hat yn dy jierren net stilstien en sa hat him in praktyk üntwikkele, dy’t hjir op del komt, dat de jonges nei seis jier legere skoalle nei in oare skoalle foar fierder ünderwiis oer gean kinne. Trije mienin gen binne al dy jierren oan bod west. Alderearst dizze, dat de bern op de folksskoalle bliuwe oant har forplichte lear- en foarmingstiid foarby is. Dus ien skoalle oant fjirtjin jier ta en dan de fierdere oplieding foar harren, dy’t dat winskje. In twadde miening is, dat de bern fan toalve, tretjin en fjirtjin jier, dy’t yn dizze tiid geastlik en lichamelik Ting ütsprutsen. Mar yn in soarte fan groei trochmeitsje better op in aparte skoalle kinne, dy’t harren mear en geskikter liede kin. It Fuortset Leger Underwiis (V. G. L. O.) is der de Hwat hat Gabe Skroar ATTLEE BESLIST: LABOUR ZAL AAN HET ROER BLIJVEN. 'Na een beraadslaging met het Britse kabinet, die vijf kwartier duurde, heeft premier Attlee Zaterdag kort na de middag medegedeeld, dat zijn regering aanblijft. De tekst van de verklaring was als volgt; „Na overleg met zijn collega’s heeft de eerste minister besloten, dat, aangezien in het Lagerhuis een meerderheid van Arbeiders-afgevaardigden zitting zal hebben, het de plicht is van het huidige bewind aan te blijven: Zijner Majesteits regering moet worden voortgezet.” minder houdbaar te zijn (papier, Inkt, etc.). Dan moet men kunnen besluiten dit deel door een betere herdruk te ver vangen, of de hele serie door de verza melde werken in te ruilen. Een goed boek-bezitter gaat van tijd tot tijd zijn kast eens na en zoekt uit wel ke litteratuur verouderd is, waardeloos wordt en derhalve geen plaats meer ver dient in de kostbare rij. Boeken over radio van tien jaar terug bevatten geen nieuws meer voor de lezers van de ra- dioboeken nu, terwijl deze laatste heus wel de stadia van ontwikkeling nagaan. Over de bezettingstijd zijn vele werken verschenen, evenals over de tactiek van de oorlogvoering en gaandeweg komt men tot de juiste proporties in deze werken. Dan moet men beslist de oude eenzijdige zienswijzen vervangen door betere lectuur. Natuurlijk blijft het boeken-kopen naar inhoud een volkomen persoonlijke zaak. Voor de ene mens heeft een boek geen enkele betekenis, voor de ander wel, om dat hem bepaalde passages hebben ge trokken en geboeid. Bovendien is ook de smaak onderhevig aan schommelin gen. Een boek waarvan men weg is op jeugdige leeftijd, heeft later zijn char mes verloren en ook over het algemeen de culturele betekenis, maar men wil het toch vaak behouden omdat het betekenis heeft gehad voor de bezitter. Het is dan evenwel zaak het zo in de rij te rangschikken, dat het een bescheiden plaats krijgt. Er zijn ten slotte meer planken in de boekenkast en op de bo men nu eenmaal puik van Men kin net sizze, dat yn üs lAn de léste jierren oan de oplieding fan de bern gjin oandacht jown wurdt. Tal fan skoallen sawol foar jongens as famkes binne hjir en derre oprjuchte en jit al tyd giet dat troch. Dochs sit der yn dizze üntjowing net altyd in düdlike, rjochte streek. Binam- men op dit stuit is der gAns Ünwlsslch- heit hoe’t it nou'winlik komt mei de greate bern. Mei 1 Jannewaris is de learplicht ütwreide ta in achtste learjler. Dat wie wetlik al lang sa, mar it wie in pear jier opskoud mei it each op de Het is een onmiskenbaar feit, dat de be langstelling voor het boek de laatste tijd enorm is toegenomen. Voor de oor log was het lezen in zekere zin een der middelen om zich te ontspannen en dientengevolge kwamen boeken in de zelfde rij te staan als bioscopen, sport velden, theaters en andere amusements- middelen. Toen in de oorlog het meeste daarvan wegviel, werd de belangstelling groter en dat niet alleen ook intenser. Men ging betere (klassieke) werken le zen, men ging er over praten en zo doende stimuleerde men anderen ook tot lezen, terwijl men zelf het gelezene veel beter tot zich nam. Na de oorlog was er een korte kente ring. De wereld van vrijheid en vertier slokte de mensen weer op, gelukkig slechts voor een korte poos en velen keerden daarna tot de boekenkast, de bibliotheek en de boekhandel terug. Daarbij viel het op, dat vrijwel ieder een belangstelling had gekregen voor lectuur. Zelfs de mensen, die gebonden waren aan het sportveld, grepen naar de boekenkast, omdat het naoorlogse leven de grote winst heeft opgeleverd, dat over alle takken van sport, cultuur en wetenschap werken verschenen. Het boek heeft in onze tijd een andere waarde gekregen. Zelfs het leesboek en er zijn gelukkige factoren, die ertoe bij dragen, dat de belangstelling op de lec tuur gevestigd blijft. Daarbij is het merkwaardig, dat dezelfde geschiedenis zich herhaalde als bij de radio het ge val was. Toen de radio en de gramo- foon de wereld veroverden', dacht ieder een, dat de concertzalen zouden dicht gaan en dat het zelf spelen van muziek velen te moeilijk was geworden. Na een korte poos bleek echter, dat ra dio en gramofoon het concertbezoek en de muziekstudie stimuleerden. En het zelfde blijkt nu ook herhaaldelijk bij ’t boek. Wanneer een film een scenario heeft, dat uit een roman afkomstig "blijkt' "ver oranje, was, is om practische rede- of wanneer de radio een hoorspelbe- werking van een roman uitzendt, dan zijn er direct mensen, die ook nog het boek willen lezen. Men hoeft er de an tiquariaten maar naar te polsen om te weten, dat radio en bioscoop het lezen zeker stimuleren. Daarbij komt nog, dat de radio ook haar taak begrepen heeft en dank zij goede voorlichting, critiek in boeken-halfuurtjes en commentaren (interviews met schrijvers) het boek in het middelpunt van de belangstelling plaatst. Verheugend is ook, dat het internatio nale boek niet vergeten wordt. Telkens worden er tentoonstellingen georgani seerd, terwijl op het gebied van de voorlichting alle mogelijke gegevens publiek worden gemaakt, zodat een werk al spoedig internationale bekend heid kan verwerven. Als men de smaak van het publiek on derzoekt, dan blijkt, dat er sterker dan voorheen vraag Is naar klassieke wer ken, wetenschap en kunst. Bij de ont spanningslectuur is het pretentieloze verhaal nog steeds In trek, maar daar naast heeft men toch ook hier een gro tere diepgang bij de lezers en een ze kere kieskeurigheid opgemerkt. De vraag naar oorlogslectuur is zo goed als af gelopen, zij het dan, dat memoires en politieke beschouwingen nog steeds in de circulatie zijn. Maar het verzetsro- mannetje is ter ziele, waarvan men geen spijt behoeft te hebben, tenzij men het om de werkelijk enige goede zou moe ten betreuren. Merkwaardig is het, dat de Nederlandse auteurs na de oorlog nog géén (over ’t algemeen) grote werken hebben ge schreven. Behoudens wat nieuwe poë zie en enkele werken zoals van Anna Blaman, is het bij herdrukken van oude paradepaardjes gebleven. Nu is de markt voor auteurs nog niet gunstig. frucht fan. Lykwols de praktyk fan it libben hammere op syn bar om de bern sa gau as it koe der to bringen, hwer’t hja harren takomst meitsje woene. De Ulo-skoallen de H. B. S. en it Lyceum, it Gymnasium krigen it klear om de learlingen oan to nimmen, dy’t seis klas sen trochroun hiene. En dërmei kaem in breuk yn de gewoane legere skoallen. Yn de hegere klassen gyngen de béste learlingen nei in oare skoalle hwertroch fan de idealen fan de achtjlerrlge folks skoalle binammen op de lytsere skoal len neat to lAnne kaem. Dit waerd jit minder, doe’t ek de Ambachtsskoallen en de Legere LAnbouskoallen de jonges üt de sawnde klasse oannimme moch ten. Al mei al hinkte dizze methoade op twa gedachten en hja docht dit nou noch. Hwant de hegere skoaljierren op üs doarpsskoallen binammen kinne op dizze wize nea wurde hwat hja wêze moasten. Hja bliuwe opskipe sitten mei inkele oerbliuwers, hwerfoar gjin lear- krêften oanhAlden wurde kinne. Faken- tiids moatte hja harren seis mar hwat rédde mei in rekken- en taelboekje en fierder meije hja dan jitteris hearre, hwat hja yn de fyfte en sechte klasse al fomomd hawwe. Koartlyn is yn dizze si- tuaesje wer in foroaring komd trochdat de Ambachtsskoallen mei in opliedings- klasse bigoun binne, hwertroch ek dizze catagory nei de sechte klasse de folks skoalle forlitte. En hoe mear Ambachts skoallen der komme en dy tiid hawwe wy nou, hoe mear ek op üs doarpen de üttocht gean sil. It liket der in bulte op, dat de skoallen, dy’t oant nou ta de learlingen jit net nimme meije nei de sechte klasse, ek op ’e wip steane om dyselde kant üt to gean. Yn de Earste Keamer hawwe finder- skate leden harren ek foar dizze foroa- i de Twadde keariner wie men fan In oar Idé en woe men de V. G. L. O.skoallen wer mear kAns jaen. Yn de stedden is dit net sa slim. Der kin men troch combinaesje 1 scheidsrechter een klap op het achter hoofd, waardoor het slachtoffer bewus teloos neerviel. De politie verbaliseerde de bewuste speler, die na zijn daad een zenuwtoeval kreeg en eveneens buiten bewustzijn geraakte. Karei Lotsy zal zeer binnenkort naar In donesië vertrekken, waar hij enig^ tijd zal verblijven voor het voeren van be sprekingen met betrekking tot verschil lende sportproblemen. Een vreselijk drama heeft zich Vrijdag nacht afgespeeld aan de Oosterhemrik- kade in Groningen, waar om ongeveer 2 uur een auto met twee personen in het kanaal is gereden, zonder dat iemand daar iets van heeft bemerkt. Ons kopje koffie. Verwacht wordt, dat de prijzen van koffie binnen afzienbare tijd met ongeveer 50 cent per kilogram zullen stijgen. Een kwart mlllioen deren zijn Vrijdag aan boord van de „Mataram” geladen om naar Indonesië te worden gebracht. Dit is het grootste eierentransport dat tot dusver op de Indonesifiroute is vóór gekomen. Drieling geboren. Te Garderen is het echtpaar A. van Middendorpvan den Hoorn verblijd met de geboorte van een drieling, allen meisjes. Moeder en kin deren maken het goed. Minister Stikker is in zijn kwaliteit van politiek bemiddelaar van de O. E. E. C. Zondag van Schiphol naar Washington vertrokken. Mevrouw Stikker vergezelt haar echtgenoot op deze reis. De heer A. W. Niemeyer, die vele jaren diecteur is geweest van de n.v. Theodo ras Niemeyers tabak-, koffie- en thee fabrieken te Gronngen, is, 82 jaar oud, te Haren overleden. De begrafenis zal plaats hebben vandaag op de Zuider- begraafplaats te Groningen. Uit de Berkel Is opgehaald het lijk van de 50-jarige mevrouw Pieper uit de buurtschap Rekken, die Maandagavond door de duisternis misleid te water was geraakt. Haar fiets was aan de oever gevonden. De Koninklijke Militaire Kapel zal, be houdens goedkeuring van de Koningin, tezamen met de drumband op 18 April naar Amerika vertrekken teneinde luis ter bij te zetten aan de „Holland-fair” die, zoals bekend, in Philadelphia zal worden gehouden. Vrijblijvend. Op vragen van het Eerste Kamerlid Reijers (ch) over uitlatingen van Ir. Sukarno In zake de toekomstige status van Nieuw Guinea, heeft minis ter Drees geantwoord, dat beide par tijen vrijblijven hun standpunt te doen blijken. De uitlatingen van ir. Sukarno lopen niet vooruit op de uitslag der ko mende onderhandelingen, doch brengen slechts bepaalde Indonesische wensen naar voren. Een streep er door. Het Nationaal Co mité Handhaving Rijkseenheid heeft be sloten, nu door de souvereiniteitsover- dracht van 27 December 1949 het doel, dat het comité zich gesteld had, niet meer verwezenlijkt kan worden, tot li quidatie over te gaan. Aan hef dage lijks bestuur van het comité is opgedra gen, deze liquidatie uit te voeren. In 1952: eeuwfeest. In 1952 zal het 100 jaar geleden zijn, dat de postzegel zijn intrede deed in Nederland. In datzelfde jaar zal ook de Nederlandse Rijkstele graaf haar eeuwfeest vieren. Petroleumnieuws. Het Nederlands Ver bond van Middenstandsverenigingen heeft in een brief de leden van de 2de Kamer verzocht, hun medewerking te verlenen om petroleum te plaatsen op de lijst van artikelen, die zijn vrijgesteld van omzetbelasting. Ze worden gelost. De havenarbeiders, georganiseerd in de Centrale Bond van Transportarbeiders, besloten met alge mene stemmen, de wapens, die Neder land in het kader van het Atlantisch Pact ontvangt, te lossen. Beter gelopen.Opnieuw hebben twee gedetineerden uit het interneringskamp Carel Coenraadpolder te Finsterwolde kans gezien te ontvluchten. Een der ge detineerden was afkomstig uit Enschedé, de andere uit Leek. 20 Maart huistoe. De burgemeester van Schiermonnikoog heeft van kapitein Vis ser van de Willem Barendsz het volgen de Itelegram ontvangen: „Hioezêe, Ba- rendrecht vertrokken met brieven. Alle eilanders en Noordfriezen gezond en op gewekt. Groeten hun familie. Omstreeks 20 Maart huistoe.” Het troepenschip Volendam Is 22 dezer met 2040 passagiers uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich enige gesloten onderde len van de Kon. Landmacht. Bolswards Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1