volgt mij Ik val aan, Martinytoer door Nederland Fan de to sizzen 46e Jaargang No. 19 Dinsdag 7 Maart 195? Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland- üs hjoed Uitgave van Drukkerij Fa. A. J.OSINGA - buiiward Is ’f op in sekfol gouxi Wol aityd swiet to rêsten? Advertentieprijs10 cent per m.w. Giro 8792# val van Nederlands-Oost Indië voorkomen. Snel werd een paar maal van koer» ver anderd om de vijand om de tuin te leiden, Om half zeven, het was reed» duiater ge worden, kreeg de „De Ruyter” een be richt door. De, onder dekking van de „Ju piter” en de „Witte de With" wegvaren de „Exeter”, werd door de Jappen overval len! Direct besloot Doorman de „Exeter te helpen en vier Amerikaanse torpedo- boten koersten in de richting van de on- heilsplaats. De vier groïo kruisers zouden trachten de vjjandelijke hoofdmacht te misleiden. De twee aanvallende schepen waren al spoedig hun onderling contact kwjjt door deze onverwachte, schijnbaar succesvolle tegenactie van de Yanks. de vuurmonden van de vjjandeljjke krui»sr» deden hun werk, maar ook de lancoerbul- zen van de onderzeeër».Vjjf minuten voor half twaalf; de „De Ruyter” krjjgt een voltreffer op het achterschip en er breekt brand uit aan boord. Deze maal erger dan de eerste. Ook de „Java” wordt in brand geschoten. Dan komt het einde van het drama. Een grote waterzuil lang- zij van de „De Ruyter”, een doffe klap en de kolos helt over. Schout bjj Nacht Door man staat op de brug van zijn schip. Zwjj- gend zal hjj uitgezien hebben over de Java- zee. Wat ging er in hem, in al die andere mannen, op de rand van hun graf, om? Enkele uren later gingen ze onder, met hun schip. De „Java” ondergaat hetzelfde lot. De slag op de Java-zee is gestreden én.verloren. Hwat hat Gabe Skroar S Bolswards Nieuwsblad parachutisten PIET wêze soe In besloot de raad ZEG HET MET CHOCOLADE. België beleeft een Koningsstrjjd, Na jaren twist en bitterheid, Zjjn de gemoederen geladen. (Men fluistert honderd twintig volt) 't Is pro- en contra Leopold, 't Lokmiddeltje is chocolade. Een voorbeeld volgend, C. V. P., Gaf aan haar jeugd affiches mee, Plak die langs alle paden. „Wij willen Leopold terug!” Hier jongens, twintig, plak ze vlug, Voor één reep chocolade. De voorraad, die reclame stut, In het eigen land straks uitgeput, Het mag de zaak niet schaden; Vlak in de buurt ligt toch Breda, ’t Levert ons land deviezen dra, Koopt men daar chocolade. Bij ons wordt straks, April, gestemd, 't Gaat er gewoonlrjk tam, gedempt, Maar ’t lijkt me toch geraden: Reclame mors niet met papier, Nieuwe methode zoet plezier Zeg 't saam met chocolade. Binnenkort in gebruik Veischljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) f Reclame-object, dat wondren doet, ’t Maakt de verbeten strijders zoet, ’t Verbreekt hart-barricaden. Wellicht zegt Eyskens straks tot Spaak: „Een zoete eenheid beider taak.” De macht der chocolade. kij en winlik sokke bisten net ha woene as hja wisten, dat hja mei dit guod meste wiene. Hoe wier dat is, kin ik net sizze, hwant de müglikheit bistiet ek, dat it üt conservatisme fuortkomd is en dan soe it net folie wearde ha. Lykwols wie it fan great bilang, dat de praktyk him ris op- penearre. Hwant Tan beiden ien, it jowt gjin forbettering, en dan is it forgriemen fan jild en muoite of it helpt üs wol en dan soene mear der baet by ha. Ik hearde dat der nou wer fan wittenskiplike side in greate proef opset is en mei bilangstelling mejje wy Ofwachtsje, hwat hjir de rissel taten fan wêze sille. Yn datselde tiidskrift wurdt jit meidield, dat der nou al 106 forskillende stoffen binne, dy’t de wurking fan de skildklier biynfloedzje. Men is dus fuort noch net klear en forsin ik my net, dan komt hjir meidertiid wol it ien of oar üt fuort. In dokter hat ris sein, dat de skiednis fan de wrAld der oars ütsjoen hie as Napo leon hwat minder wurking fan syn skild klier hawn hie. Nou hawar, dat sille wy meimekoar net ütmeitsje, mar it is wol sa, dat fan alle lichemsklieren de skildklier de greatste en sterkste ynfloed hat op alder- hande funksjes yn it lichem en sa is dizze klier, sa seit Dr. Duyvené de Wit, foar de lichamelike en geastlike prestaesjes en foar it produksjeformogen fan de dieren fan it allergreatste gewicht. Dr. Grashuis, de fomeamde féfoerdeskun- dige sei, dat it winlik mar in kwesje wie fan hormonen en biynfloeding fan de klie ren om de lichemsfoarm fan keallen sa to krjjen as men ha woe. Spuite men de iene yn, dan waerd it keal langer, naem men de oare dan waerd er breder, naem men in tredde dan joech it bist molke ek al wie it bist nea drachtich west. It sil noch wol in dei en in moarnsskoft duorje foar dit soarte fan dingen foar de praktyk bitsjutting krije, mar dat der oan alle kan ten drok oan arbeide wurdt, biwiist wol dat men der hiel hwat fan forwachtet. Tsj. de J. „Ljjf en goed, al te zamen, Heb Ik U niet verschoond, Mijn broeders, hoog van name Hebben dat ook getoond!” Een klein geschenk, het geldt jong en oud, Dat staag de vriendschap onderhoudt, Kiezers niet te versmaden. Maak de strijd niet onnodig zwaar. Wordt nuchter en tracteer elkaar Zelf ook op chocolade. Abonsemcstsprls .35 per kwartaal bij vooruitbetaling Duidelijk zichtbaar tegen de strakblauwe hemel, die zich welfde boven de Java-zee, Een verrassende aanval was dus uitgeslo ten. Er moest gevochten worden! Om kwart over vier kreeg men het vtjan- deljjk convooi in ’t zicht. De voelbare span ning veranderde in ijzige kalmte. Twaalf grote kruisers en twee lichte kruisers. Was dit. alles? Kwamen er nog meer schepen? Men kon slechts gissen. Op zeven en twin tig kilometer afstand openden de Jappen hun vuur. Wat konden de geallieerden, die maar betrekkolijk lichte bewapening had den, daartegen doen? De vijanden concen treerden hun vuur op de „De Ruyter” en de „Exeter” onze grootste kruisers. Hun positie was natuurlek opgegeven door de nog steeds boven onze vloot hangende verkenningsvliegers.. De inslagen van de granaten waren soms op vijf meter afstand en op de duur konden treffers niet uitblij ven. Om half vijf werd de „De Ruyter”, ’t schip waarop Schout bjj Nacht Doorman voer, op het achterschip geraakt. En goed ook! De ontstane benzinebrand werd ech ter met man en macht bestreden en. geblust! Eén van de onzen, de eerste dode viel hierbij. Werd de Hollandse leeuw door deze steek verwoed? Schijnbaar wel. Tot op geringe afstand naderden de onzen en openden met vier en dertig vuurmonden van middelzwaar kaliber het vuur. Toen kwam een onverwacht iets. De Jap voerde een torpedo-aanval uit op onze schepen. Vlak daarop schoten zes vjjandeljjke ja- I gers op onze linie af. Die manoeuvre be kwam hen echter slecht. Eén van de zes jagers maakte kennis met de Amerikaan se torpedoboot jagers en werd tot zinken gebracht De andere vijf bliezen de aftocht al spoedig, onder een zwaar rookgordijn. Toen het rookgordijn was opgetrokken, ontbrandde de strijd opnieuw. Een hoofd- stoomleiding van de „Exeter” werd geraakt en met vier doden en met zes van de acht ketels in brokken moest dit schip de linie verlaten. Door de rook- en stoomwolken opvan de brandende „Exeter” werden, be halve de „De Ruyter”, de schepen misleid ei. koersten in een verkeerde richting. De „De Ruyter” moest even later, onge wild, wel volgen. O, wat een situatie. Knarsetandend, met machteloze woede moeten onze jongens, onze mannen, gezien hebben hoe de vijandelijke vliegtuigen trei terend boven hen vlogen. O, als we maar vliegtuigen hadden! Maar.er waren geen vliegtuigen. Half zes werd onze „Korte- naer” in de grond geboord. De „Electra” trof even later een vjjandeljjke jager, maar moest evenwel zelf zwaar het gelag beta len. Ze werd zelf tot zinken gebracht. De toestand werd zienderoog slechter. Een strijd van schip tegen schip ontstond lang zamerhand. Onheilspellend flitsten de gro te vuurstralen door de schemeravond. Doorman had de toestand evenwel gauw overzien en weldra de drie kruisers „Perth”, „Houston” en „Java” achter de „De Ruy ter” verzameld Door de geleden verlie zen was de verhouding geheel in het voor deel van de Jappen. Maar de mannen van onze vloot, van de geallieerde vloot, gaven de strijd niet op! Ze streden, niet uit. avon tuur of eerzucht, maar met plichtsgevoel. Ze wisten wat er van hen verlangd werd. Houd de vijand op, wie weet misschien komt er versterking, misschien wordt de Rivalen werden dat gewaar, Trommelden hun jeugd bij elkaar. „Plak op, langs pleinen, kaden, Leopold nooit meer op de troon!” Vuoi vijftig stuks, het plakkersloon T\.< epen chocolade. Wieringermeer 20 jaar. De Wieringermeer is dit jaar 20 jaar droog. Aangezien de werkelijke datum (21 Augustus) midden in de oogsttijd valt, is besloten het droog vallen te herdenken op 7, 8 en 9 Septem ber. Snltser Jubeljier. In de week van 10 tot 15 Juli zal Sneek een feestweek houden, die de naam „Snitser Jvbeljier” zal dragen, omdat de stad in die week herdenkt, dat haar 425 jaar geleden de rechten van vrije koopstad werden verleend. Geen dolkstoot. De nieuwste brochure van mr. J. E. vander Starp, getiteld „Een dolk stoot in de rug van het Nederlandse volk” is door de justitie in Dordrecht in beslag genomen. Gunstig commentaar. Naar Aneta mede deelt uit Washington, heeft het bezoek van minister Stikker aan de Ver. Staten het vertrouwen gesterkt in de Europese inte gratie. Men was onder de indruk van mr. Stikkers zakeljjke en objectieve kijk op de problemen. De rede voor de Nationale Press Club is gunstig ontvangen. Twee jaar. De Haarlemse rechtbank ver oordeelde de ex-chauffeur van Mussert, J. A. Koster, tot twee jaar gevangenisstraf en zijn vriendin, mevr. S. W. S.V. tot één jaar, waarvan drie maanden voorwaarde lijk, die ter zamen f 22000 van een groot handel in Haarlem aan uitstapjes en an dere pleziertjes hadden opgemaakt. Kwart over zeven proberde Doorman de vjjandeljjke transportschepen te bereiken. Maar de verkenning van de Jap was per fect en dus kon elke beweging van de „Striking Force” gevolgd worden. Door dat de vijandeljjke vliegtuigen van tjjd tot tjjd lichtfakkels afwierpen, werd de omge ving in helder licht gezet. Elke camoufla ge was dus doelloos. Om half acht ont brandde de strjjd opnieuw in verdubbelde mate, op een afstand van acht kilometer, De vier Amerikaanse schepen, die al hun munitie bjj de verdediging van de „Exeter” verbruikt hadden, werden naar Soerabaja gestuurd om eten en munitie te halen. De strijd werd nu onderbroken. Wanneer de Jap nu eens had toegeslagen, nu slechts vier kruisers en wat lichtere schepen op die onmetelijke wateren van de Java-zee rondvoeren. Zonder torpedoboten en zonder luchtverkenning. Om half elf passeerde de kleine vloot een groep drenkelingen, die op wrakstukken ronddreven in de stik donkere nacht. Vijanden? Kameraden? De „Encounter”, een Engelse jager, kreeg op dracht deze ongelukkigen op te pikken. Ze waren afkomstig van onze „Kortenaer”. Om kwart over elf naderden twee Japanse kruisers in snelle vaart. Het laatste, het hevigste vuurtreffen volgde. En niet alleen skea dwaen soe. Dat is mar heal wier. De saek is, dat de firma Calvé wol mei in skildklierpraeparaet oan 'e merk west Is, mar dat wie hwat oars as ditte. Calvé wurke mei it saneamde jood-case'ïne, dat de wurking fan de skildklier sterker oan- set, wylst Wessanen it docht mei methyl- thiouracil, dat de skildklier tsjinwurket en de fetsucht oanset. It is dus allebeide wol in skildklierpraeparaet, mar dêrmei haldt de gelikenis ek op. Principieel is it iene hiel hwat oars as it oare en it muoit my, dat ik dit de oare kears net better sein ha. Dêrmei forfait dus ek de yndruk, dat de firma Wessanen minder serieus wêze soe as Calvé. En dat is in rectificatie wol weardich. Sönt in jier as fjouwer is men nou dwaende yn üs Ifin om de saek fan alle kanten to bis jen yn forbün mei it mes ten fan hinnen, hoantsjes, bargen en kjj. En net allinnich hat men derby it each op it swierder wurden hawn, mar tagelyk ek wiidwéidich neigien of it fleis yn ien of oar opsicht better of minder wurde soe. Dat dizze wittenskipsminsken tige foarsichtich binne yn har konklüzjes, dat makket de saek allinnich mar better en fortrouder. Hja diele üs mei, dat de helte fan de hinnen en hoantsjes, dy’t meste binne, tsjintwurdich al fuorre wurde mei foer, hwer’t methylthiouracil yn opnoma is. Fan dizze fetté hoantjes en—sa is it léste jier al foar fjouwer millioen goune ütfierd en hja binne tige wiis mei de ris- seltaten. De proeven mei kij, ütfierd troch it proefbidriuw yn Hoarn, binne noch net ófsluten. Dr. Frens docht der forslach fan. En al hoewel hy yn de earste proeven düdlike gewichtsformeardering fêststelde, mient hy dochs, dat fan dizze methoade gjin prak- tysk foardiel to forwachtsjen is! By it slachtsjen blykt, dat dizze kij mear as nor- mael ófslachtsje of ynslachtsje. En dat soe hjir fan komme, dat dé foarmagen folie fóler wiene as normael. Ien fan de boeren, hwer’t ik hjiroer mei prate, sei, dat de slachters in hekel hiene oan dizze Het was een roemrjjk verlies, onze Hol landse jongens toonden wat ze waard wa ren! Samen met hun Amerikaanse, Austra lische, Britse en Indonesische wapenbroe ders, vochten ze onder de moeiljjkste om standigheden, onder bezielende leiding van Schout bjj Nacht, Karei Doorman een hel- denstrjjd. Op voorbeeldige manier verricht ten ze hun taak, omringd door doodsge varen. En hun strjjd is niet tevergeefs ge weest! Door de ondergang van de „Striking Force” bleef in Australië en Brits-Indië de vrjjheidsvlam branden. Door de ondergang van onze vloot toon de Nederland, dat het pal stond voor het haar in de historie, door God, toevertrouw de eilandenrjjk met zjjn millioenen-volk. Zoals gezegd: onze marine toonde wat ze waard was. Het is ook heel begrjjpeljjk dat juist onze Marine-mannen het schone In- sulinde, waarvan velen zo heel veel hou den, met weemoed verlaten. Het is wé’ vreemd, dat een groot deel van de wereld de slag op de Java-zee, op 27 Februari 1942, schjjnt te zjjn vergeten.. De pers heeft er zo goed als over gezwe gen. R. O. De margarine-oorlog. Ook in Delft is de margarineoorlog ontbrand. Een aantal Delftse kruideniers en zuivelhandelaren plaatste gezamenlijk een kraam op de weekmarkt en verkocht margarine voor 25 cent per pakje en vet voor 65 cent per pond. Geen dronken man slaan. De agent van politie te Deventer, G. J. D. die een be schonken man neersloeg, waarna deze in het ziekenhuis kwam te overlijden, is door de Zwolse rechtbank veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Tragisch. Het 5-jarig dochtertje van de familie Tromp te Pieterburen (Gr.) kwam toen zij wat hooi van een passerende hooiwagen wilde trekken, te vallen en ge wielen. Het meisje raakte onder een der was op slag dood. De Dinkel wordt gezuiverd. Inzake de ver ontreiniging van de Dinkel is met de Duitse instanties overleg gepleegd. Het re sultaat was, dat men zou trachten nog in 1950 met het bouwen van een zuiverings inrichting een begin te maken, aldus heeft de minister aan de Eerste Kamer mede gedeeld. Verduistering. Terzake verduistering van gelden heeft de recherche te Groningen 'n accountant gearresteerd. Het onderzoek is nog niet afgesloten. Chauffeurs-diploma’s. Op het ogenblik be reiden zich een kleine 10.000 chauffeurs in Nederland voor op het examen chauffeurs- vakbekwaamheid, dat onder auspiciën van de enkele maanden geleden ingestelde C. C. V., (Contactcommissie Chauffeurs Vak bekwaamheid) wordt afgenomen. Reeds meer dan 2000 diploma’s konden worder uitgereikt. Weinig haringen. Daar de haringvisserij te Breskens feiteljjk als geëindigd kan be schouwd worden, is de Urker vloot op haai basis teruggekeerd. Inmiddels is meu be gonnen met visserjj op platvis. Over hei algemeen was de haringvisserjj teleurstel lend. Briefkaarten uit automaat, worden briefkaart-automaten genomen. De postzegelautomaten. die op het ogenblik alleen nog maar in de grote steden zjjn aangebracht, zullen geleidelijk aan ook in de kleinere gemeenten verschij nen. Vol goede moed. Donderdag ging de 81- jarige weduwe Alberts uit Onnen (Gr.; in ondertrouw met haar 76-jarige kost ganger P. Dekker. Over veertien dagen hopen zjj in het huwelijksbootje te stap pen. Een autosmokkelaar, die in Rotterdam een transportonderneming had, is te Amster dam gearresteerd wegens het over de Duit se grens naar Nederland brengen van een tientons vrachtwagen. De consument lacht. Een margarinefa- briek te Amersfoort heeft besloten van Maandag af in de margarine weer vita mine A te verwerken en de prjjs te hand haven op 34 cent. Doe’t wy foar inkele wiken skreauwen oer fette kjj en njje middels, hiene wy net tocht, dat der foar dizze dingen safolle bilangstelling wêze soe as nou bliken docht. Net allinnich, dat de boeren en de foerfa- briken yn dit stik fan saken warber bliu- we, ek de wittenskip en de foarljochting makket eamstich wurk fan alles, hwat om dit fraechstik hinhe sit. Dat docht wol bliken oan in spesiael nümer fan it LAn- boukundich Tiidskrift, hweryn in rige ar tikels fan mear as hündert en tweintich blêdkanten wjjd wurde oan ündersikings oer dizze stoffen. Nirnmen minder as de hear Staf, de directeur-generael fan it Mi- nistearje fan LAnbou, iepent dit nümer mei in oantrünjend wurd en fierder komme dan gelearden en ündersikers fan allerhande soarte mei proeven en forslaggen fan har ündersikings oan it wurd. Dêrom wolle wy jit ien kear oer dizze dingen ien en oar sizze en dat des to lea ver om’t wy' de oare kear sünder dat to vdttenr, net krekt west hawwe. De firma Wessanen wie sa attent my dêr- op to wizen en ik wol graech dizze forbet tering efkes oanbringe. Wy seine de oare kears, dat de firma Calvé mei dit middel ek oan ’e gong west hie, mar letter de fabricage stoppe hie om’t hja bang wiene. dat forkeard brüken har goede namme Donderdag, 26 Februari 1942. Precies 82 dagen geleden had de Gouver- neur-Generaal van N. O. I. met ontroering in zjjn stem namens de Nederlandse Rege ring verklaard: „De Nederlandse Regering aanvaardt de uitdaging en neemt de wa pens op tegen de Japanners!” Die stem was gehoord in de rimboe en in de steden van heel Indië. Die uitdaging was door iedereen begrepen ook. Onze jongens van het K. N. I. L. en van de Marine begrepen het, ’t zou er op aan komen. Er moest ge streden worden tegen een niets ontziende vjjand. Welnu, er zou gestreden worden, schouder aan schouder, voor God, Neder land en Oranje. Voor het stafkwartier van de Koninklijke Marine in Soerabaja loopt een schildwacht heen en weer. Er rjjdt een militaire auto voor. Vlug springt de chauffeur achter het stuur vandaan. Hjj opent het portier en sa lueert stram. Enkele heren in keurige uni form stappen uit. Ze lopen op de hoofdin- gaiig toe. De schildwacht neemt het ge weer in de hand. De commandanten groe ten terug en gaan naar binnen. Wij gaan met hen mee en komen in een grote zaal waar al enkele andere heren in uniform zitten te wachten. Wanneer allen binnen zjjn, staat één van de heren aan I het einde van de tafel, op. Schout bij nacht I Doorman, bevelhebber van de in de haven liggende vloot, ,legt in enkele zinnen de re den uit, waardoor de commandanten hier samen zijn. 24 Januari zjjn de Japanners geland bjj Ballk Papan op Borneo. De vjjand is over land tot de Zuidkust van dit eiland door gedrongen. Vliegveld Kendari op Zuid-Ce- lebes is bezet. De vijand kan nu bombar- dements- en verkenningsvluchten boven ’t eiland Java uitvoeren. 13 Februari landden Banka. 15 Februari capituleerde Singapore. 20 Febbruarl zette de vjjand voet aan wal op Timor. Systematisch tracht de Jap Java In te slui ten. Slechts dertig Nederlandse vliegtuigen kunnen de vjjand hinderen bjj zjjn regel matige verkenning en bombardementen bo ven de archipel. De toestand is dus uiterst critlek. Eén verdedigingsmiddel, van waar de ligt slechts in ons bereik. De vloot zal volledig moeten worden ingezet. „Aanval is de beste verdediging!” eindigt Doorman. De commandanten discussiëren. Dan wordt het weer stil. Zonder vliegtuigen zal de vloot uitvaren. Zonder vliegtuigen. of? Het vliegtuigmoederschip „Langley” Is on derweg naar Tjilitjap met een lading jachtvliegtuigen. Misschien komt ze op tjjd. Met een stevige handdruk nemen de heren afscheid van elkaar. Ze gaan terug naar do haven, naar de vloot die straks uitvaren zal. Half zes in de namiddag koos de vloot zee. Twee Nederlandse jagers voorop, daarach ter drie Engelse torpedoboten en tot slot vijf kruisers en vier Amerikaanse „four- stackers”. De „Kortenaer”, een Nederland se torpedobootjager had één ketel wegens lekkage buiten “bedrijf en de Amerikaanse kruiser „Houston” miste de achterste ge schutstoren, die ze bjj een vorig gevecht verloor. De koers was: „om de Oost naar Madoe- ra” het doel; „Op zoek naar de vjjand’i, die zich ten Westen van Bewean bevond. De scheepsboegen boorden zich een weg door de diepblauwe wateren van de tro penzee. Op de stookplaten heerste ondra- geljjke hitte en spanning. Hollanders en In donesiërs, Britten en Amerikanen staan voor de vuren, badend in hun zweet. Ze hebben allen éénzelfde doel: „Verdediging van het Nederlands en het Brits grondge bied!” Het was een donkere, geheimzinnige nacht. Het was stil, angstwekkend stil. Wat was de vjjand van plan, waar bevond ze zich? Men tastte volkomen in de donker omtrent do bedoeling van de tegenstanders. Pijnlijk moet het gemis aan vliegtuigen, het oog van de moderne oorlogsvloot, gevoeld zijn. Tot overmaat van ramp kwam nu defini tief bericht door, dat men niet op vliegtui gen behoefde te rekenen ook! Vliegtuigen, waarvan onze Regering voor de oorlog het grote belang niet „door” had. Vliegtuigen die wfl veel te weinig bezaten. 's Avonds negen uur kwam de vjjand met een formatie bommenwerpers de vloot mi trailleren. Gelukkig vielen er geen doden of gewonden en de schade was zonder be tekenis. Maar, wat wel grote betekenis had, de vjjand wist dat onze vloot uitge varen was. De andere dag, in de vroege morgen, besloot Doorman terug te varen naar Soerabaja om provisie in te laden en kolen te bunkeren. Zou de Jap op dat moment toeslaan? Drie uur in de middag had hét hoofdkwar tier aan de wal bericht gekregen, dat de vijand met een grote vloot ten Westen van Bewean voer. Direct werd dat bericht doorgeseind naar Doorman. Onmiddellijk draaide de vloot. Voor *t laatst voer ze een doel tegemoet. Met de Engelse jagers in de voorhoede koerste men op de vjjand aan. Boven hen hingen de vjjandeljjke verkenningsvliegers. Het mag niet. Gedep. Staten van N.-Hol- land hebben bezwaar gemaakt tegen het raadsbesluit van Zandvoort, waarbij werd besloten de verbinding tussen de Noord en Zuid-Boulevard tot stand te brengen. Meppel koopt stokoude belasting af. zijn laatste vergadering van Meppel om voor f 14,de (iwtngtien- den van de Ned. Herv. kerk te Njjeveen, een uit de middeleeuwen stammende be lasting, af te kopen. Gaarkeuken was winst zaak je. Blijkens het thans verschenen iiquidatieverslag heeft de exploitatie van de Centrale Keuken der gemeente Den Haag een batig saldo opge leverd van f 358.615. Steeds meer zwarte lijsten. Ook de ge meenten Bergen op Zoom, Zevenbergen, Etten en Roozendaal hebben zwarte lijsten ingevoerd voor personen, die zich bjj voort during te buiten gaan aan drankge bruik. Vara-zomerfeest. Het grote Vara-jubi- jubileum-zomerfeest zal Zondag 11 Juni op de terreinen van het Gemeentelijk sport park te Hilversum worden gehouden. Eén jaar. De 31-jarige kolenwerker P. J. P. uit Rotterdam, die er van werd verdacht in 1944 zjjn enige maanden oude zoontje te heben mishandeld, tengevolge waarvan het kind is overleden, werd veroordeeld tot 1 jaar met aftrek, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis (eis 2 jaar).

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1