Van Langerhove tot Longerhouw Martinytoer us hjoed door Nederland Fan de w No. 21 46e Jaargang Dinsdag 14 Ma*rf 19S0 d Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa De iene kin fan fel net rinne, De oare springt der ribskjin hinne. Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) to sizzen ■U A. J. OS IN GA - Boisward Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs t 10 cent per m.m Giro 87226 Hwat hat Gabe Skroar Theorie en praetljk. De directie van het ATO-bedrtff te Eindhoven werd, wegens overtreding van het Werktijdenbesluit In het ongeregelde vervoer op lange afstand, veroordeeld tot f2100 en f1800 boete. De Oosterpolder zal bij de verdere inpol dering van het Ijsselmeer het eerst aan de beurt komen. - elts geregeld-oan fyftleh, sekstleh rydtu- gen. Yn twa kofjedrlnkernhuzen kaem men as de tsjerke üt wie by inoar. Fansels elts hie dan gjin sit, mar men blholp jin op oare wize. Simmerdei gyng men yn it hóf sitten en leaflik klonk dan fan ünder de apelbeammen it psalmsjongen oer it gea. Op moai preekjen en sierlike wurden lei Felix him net üt. Ek forwachte hy foar it keninkryk Gocjs dêr gjin heil fan. Hy plichte to sizzen: „de gemeente heart har stom-ienféldich, earm, démoedich mei har learaer del to setten ünder it krüs fan de Heare Jezus en dêr moat it leauwige herte wolsprekkend wurde. Ik fiel my seis swak en ünweardich, mar troch myn gemoeds- libben rint in goudene tried fan ropping en forlossing, en de üteinen fan dy tried sitte fêst oan it Krüs fan de Hear. Myn iennige krêft is dan ek dat ik Him meibring en Him forkundigje.” - gerhou en Skettens 3 500 4 1500 2 4 29 posysje fan 600 2000 500 5000 250 2500 500 3 3 4 2 2 5 4 WESTERLING KRIJGT AANBIE DINGEN. Een maatschappij in Hollywood en twee Londense bladen hebben naar U.P. uit Sin gapore meldt, kapitein Westerling aanbie dingen gedaan voor zijn „levensgeschiede nis’’. Bolswards Nieuwsblad is dus de Friese vorm, die folie hélden yn it ünderwerplike en libbe by gestalten en bifinings. By de landbouwer Pikavet te Clingein Zeeuws-Vlaande ren, nabij de Belgische grens, heeft een dierenarts uit Hulst een geval van vogel pest geconstateerd. Rjjksdaalder uitdeling. Longerhouw werd vroeger Langerhouw ge- syn preekjen yn in bisteand forlet. Oant noemd, nog eerder Langerhove. De uitgangnou ta wie it folk yn Fryslén noch to ,,hou(w)” bij wijze van hoge uitzondering ook als men to slim zodanig op de kaart en richtlngsborden Dirk Jacobs Noordmans fan Allingawier, is vastgelegd (vergelijk de „Aldehou” die j in dreech kristen en foroare yn djippe we- „Oldehove” werd). gen, in danich freon fan Ds. Felix, plichte Longerhouw is al oud en het lijkt in de to sizzen tsjin harren dy’t ivlch sa bikom- „Jimme sitte ek altiten yn jimsels om to klauwen; gean mei jimme Wde fuotten nei it fjür Christi”; en tsjin i de Berltsumers, dy’t ek sa it ünderwerp- j like dreauwen, sei er: „Jimme binne my fiersten to krap yn de skuon.” Ds. Felix hat dêrom fan miet óf bisocht [de, lju neijer by it foarwerplike to kralen. Net de fromme minske brocht hy nei it fuotljocht, mar de rike genede fan God GROTE LUCHTRAMP. Zondagmiddag heeft zich in Zuld-Wales, in Engeland, de grootste vliegtuigramp in de geschiedenis van het luchtverkeer voorge daan. Om 15.10 uur Nederlandse tijd ver trok van het vliegveld Collingstown bij Dublin, in Ierland, een enorm A.V.R.O. Tu dor II-vliegtuig met 83 mensen aan boord. 78 passagiers en vijf man bemanning. Vijf en zestig minuten later stortte dit vliegtuig dicht bij het vliegveld Llandow. in Wales, neer. Van de 83 inzittenden kwa men er een en tachtig om het leven. OOK DE RUSSEN TER STEMBUS. In de hele Sovjet-Unie zijn Zondag milli- oenen kiezers naar de stembus getrokken om 1302 leden voor de Opperste Sovjet te kiezen. Het leek echter meer op een na tionale feestdag dan op een verkiezingsdag. Vooral in de steden had men veel werk ge maakt van de versiering van openbare ge bouwen en van alle huizen wapperden ro de vlaggen. Niemand behoefde trouwens in spanning te zitten over de uitslag, want in alle dis tricten was maar één candldaat gesteld een communist of een partijloze zodat het resultaat al bf) voorbaat vaststond. Volgens Tass was 99.9 pct. van de kiezers (hier en daar zelfs 100 pet.) opgekomen. Te Kunrade Voerendaal is een 5-jarig jongetje, doordat het plotseling de weg opliep, door een zware met kolen be laden vrachtauto overreden. Het kind werd op slag gedood. Vogelpest in Zeeland. H. Tevoren had hij medegedeeld, naar Brus sel te zullen terugkeren, wanneer meer dan 55 procent van de Belgen met ja had ge stemd. Tegenover deze mening van de Ko- ning, staat die van de socialisten, dat de Koning zeker niet zou kunnen terugkeren wanneer hij de tweederde meerderheid niet zou halen. Het resultaat is voor de Koning en de partij, die zich van hem meester heeft ge maakt, uitermate beschamend. Nog geen 58 procent van de kiezers heeft zich voor Leopold III uitgesproken en daarmee is zijn vonnis geveld. Deze koning kan niet meer naar België terugkeren. Dat staat vast. Misschien is hij stijfhoofdig genoeg om de reis naar Brussel toch nog te aan vaarden, maar dat zou gelijk staan met een staatsgreep, die de heer Eyskens, als hij Dinsdag naar Genève vertrekt met lood in de schoenen de Koning met de grootste stelligheid zal af raden. „Koningin Leopold is een verloren man,” aldus Het Vrije Volk. STALIN ZOU TRUMAN WILLEN ONTMOETEN. Buitenlandse waarnemers te Moskou ach ten het niet uitgesloten, dat premier Sta lin bereid is president Truman te ontmoe ten voor „vredesbesprekingen” in Europa. Zij wijzen in dit verband op een onlangs door Malenkof, lid van het Politbureau, afgelegde verklaring, dat de Sovjet-Unie bereid is deel te nemen aan „eerlijke be sprekingen over de wereldvrede”. Hallo, hallo'. Aan het eind van het vo rige jaar wachtten nog ongeveer 62000 verzoeken op aansluiting bij de Telefoon dienst, waaraan nog niet kon worden vol daan. In de loop van dit jaar zullen waar schijnlijk 36000 aansluitingen tot stand komen. Straks „vliegende” prinsessen? Op de pers conferentie te Washington heeft Prins Bernhard aan de journalisten verteld, dat zijn dochtertjes als ze er zin in hebben ook vliegen kunnen leren en hun brevet mogen halen. Geen nationale demonstratie. Het plan om op de Bevrijdingsdag een nationale demon stratie te geven onder leiding van Carel Briels in het Olympisch Stadion te Am sterdam kan niet doorgaan, omdat eerst des middags na één uur vrijaf wordt ge geven. Meisje verdronken. Het 5-jarige dochtertje van de familie K. van der Laan te Tju- chem (Gr.) geraakte tijdens het spelen in het Afwateringskanaal. Eerst geruime tijd- later vond men het meisje. De levensgees ten waren toen reeds geweken. Dat kan er wel bij. Sigarenfabrikanten mo gen voor sigaren van veertig cent en duur der een blikverpakking gebruiken. LEOPOLD EEN VERLOREN MAN? Het Belgische Ministerie van Binnenlandse Zaken deelde Maandagmorgen te kwart over twee officieel mede, dat bij de Zon dag gehouden volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold 5.085.263 geldige stemmen waren uitgebracht. Hier van hadden 2.933.382 kiezers ofwel 57.68 pet. zich uitgesproken vóór terugkeer van de Koning, terwijl 2.151.881 stemmen, dus 42.32 pet. waren uitgebracht tegen Leo pold. Het aantal strooibiljetten, dat in deze ver kiezingscampagne werd gebruikt, wordt op 200 millioen stuks geschat. Aan propagan da hebben beide partijen voor millioenen guldens uitgegeven. Men raamt de uitga ven van de Leopoldisten op 7.5 millioen en die van de antl-Leopoldisten op 4 mil- lioen gulden. koning Leopold zelf zat in zijn villa aan het meer van Genève, waar hij wachtte op nadere berichten uit Brussel. Hij wei gerde ieder commentaar. Journalisten en is een aantal employé’s gearresteerd, dat persfotografen werden niet toegelaten, verdacht wordt van diefstal van geldzen dingen aan soldaten in Indonesië. Het on derzoek van de militaire politie i-, nog in volle gang, zodat nog niet kan worden vastgesteld, hoeveel geld in totaal door de, arrestanten is verduisterd. Hotelbrand. Zondagavond laat is brand uitgebroken in het hotel-restaurant van de heer H. Addinga in Usquert (Gr.). De brandweren van Kantens, Usquert en Uit huizen bestreden het vuur met negen stra len. Aan blussen viel evenwel niet meer te denken. De brandweren trachtten uitbrei ding van het vuur te voorkomen. Boordbrand. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een grote binnenbrand ge woed aan boord van de Johan van Olden- barnevelt” die gemeerd ligt aan de Java- kade in de Amsterdamse haven. Om kwart over drie ontdekte een wachtsman rook op een tussendek aan bakboord van het voorschip. Drie kwartle* '.'.ter had het vuur zich zo snel uitgebreid, dat de brand weer groot alarm sloeg. De dames Van Benthem in Hengelo (O.) zijn de oudste vrouwelijke tweeling in Ne- I derland: 85 jaar. Ds. Felix, in Leiden buurman van Willem Bildesdijk, bij wie hij als kind wel op schoot, zat, werd in Friesland van het Réveil de leidende figuur. Wij laten nog even Ds. Wumkes over hem aan het woord. De 13de Jannewaris 1848 die er to Lon- syn yntré, nei’t er troch Ds. J. J. Knap fan Heech bifêstige wie. De rop dy’t foar him ütgyng, wie ek al nei Fryslén oerflein, dat de Friezen sea- gen him tige bitroud oan. En hy is harren net tsjinfallen. Eltse Snein seach men mear kapweinen, fakentiids mei fyftsjin, sektsjin lju der yn, sjeazen en oare reauwen op ’e dyk üt alle hoeken en hernen fan Frys- lén om de jonge dümny to hearren. Om’t Longerhou gjin herberge hie, sloech men üt by twa boeren, en dan stiene dêr by De twee midden- standsverenigingen te Doetinchem zijn een reclame-actie begonnen, waarbij elke week een dag een voor het publiek onbekende de straat opgaat met eer groot aantal waardebonnen van een rtfksdaalder om de ze uit te reiken. Paleis krijgt lift. Aan de achterzijde van het Koninklijk Paleis op de Dam stapelt het puin zich op. Het is afkomstig van muren en plafonds, die arbeiders aan het wegbreken zijn om ruimte te maken voor een liftschacht. S In meer dan één opzicht is dit lijstje merk waardig. Allereerst merken we op, dat er i (behalve de predikant) slechts boeren op voorkomen. De inkomens lopen nogal uit een, maar het hoogste bedraagt nog maar net de helft van dat van de predikant. In dit opzicht zijn de verhoudingen dus wel gewijzigd „Gemeen boerin” en „gemeen boer” wil hier natuurlijk zeggen: gewone boer(in) in de betekenis van noch welge steld, noch gering. Ook is het typisch dat de gezinnen met de kleinste inkomens het meeste kinderrijk zijn. Longerhouw is overigens wel een typisch boerendorpje, vroeger woonden er in het geheel geen arbeiders. Hoewel het inwo- nergetal en ook het aantal kinderen hier niet groot was, heeft het dorp toch zijn eigen schooltje gekend. Oudere dorpsbe woners herinneren zich nog wel de laat ste onderwijzer, meester de Jong. Bij herstelwerkzaamheden aan het oude schoollokaal vond men voor enige jaren nog de oude „leesplanken”. Jammer, dat die verloren zijn gegaan. ■Voorheen was Longerhouw 'slechts te be reiken langs modderwegen, maar langza merhand werd het uit zijn Isolement ver lost. Zo werd op 14 Jan. 1857 het aanleg gen van de grindweg Schraard-Longer- houw aanbesteed. Modern doorgaand ver keer heeft Longerhouw echter nooit ge kend en het zal dit ook wel nooit krijgen. De geschiedenis van Longerhouw is voor al kerkgeschiedenis. Een volledige rij pre dikantennamen zullen we bij een later ar tikel over Schettens publiceren. De enigste kerk, behorend tot de Ned. Herv. gemeen te, moet de predikant n.l. delen met het nabij gelegen Schettens en hoewel de pas torie te Longerhouw staat, is in de kerk te Schettens een bord aangebracht, dat alle predikantennamen bevat sedert de Her vorming. Toch willen we nu alvast enige predikan ten noemen. Ds. Steenwijk schreef o.a. ’n Latijns grafschrift op de zerk van Ds. Joh Salmasius, die op 25 April 1739 na een dienstttijd van 24 jaar aldaar overleed. In het begin van de 18e eeuw geraakte de Kerk in verval. Hij wordt dan genoema „geheel verouderd en onbruikbaar”. Tij dens Ds. Joh. Lantinga werd de kerk ge heel vernieuwd. Waarschijnlijk werd de nieuwe kerk opgetrokken op de oude fun damenten. De inwijding geschiedde op 24 April 1757 met een leerrede over Zach. 1 16: „Ik ben tot Jeruzalem wederge keerd met ontfermingen. Mijn huis zaï daarin gebouwd worden”: Op 5 Nov. 1762 worden de pastorielanden verkocht. In het midden der vorige eeuw was Lon gerhouw het centrum van de Friese z Ré- veilbeweging. Het begon met de komst van Ds. J. W. Felix. Ds. G. A. Wumkes schrijft hier enkele interessante bijzonderheden over in „It Frysk Réveil”. Hij zegt o.a.: It wie hwat hja wol neame in „evenemint” De boekforkeaper Abits to Frentsjer skroeve it net to sterk doe’t er ’t wurd oan- helle: „it is oars noch oars, as wie der in profeet fan de tilden opstien.” Hoewol Fe-I lix noch al jong en jeuchlik wie, forseach i Der is dizze wike yn de stêd Grins in galajoun west, hwer’t jild sammele waerd foar in ntf studintesanatorium. Dat is in loflik doel en ik hoopje tige, dat it slagje mei. Mar hwat my bysünder opfoel wie dit: I Dit nije sanatorium, hwerby’t men dus al- hiel frij is yn it bipalen fan it plak, komt neffens de sprekker yn Laren. Dus net fuort by in greate stêd, mar*yn it Gooi en dus 25 km. fan Utert en Am sterdam óf. Ik wol mar sizze, dat de need- saek om in sanatorium perfoarst yn de „onmiddellijke nabijheid” fan in Universi- teitsstêd to bringen, troch dizze minsken allegearre universiteitslju, oars oanfield wurdt. Hwant it lytse forskil tusken de öfstan, forlikene mei Appelsgea-Grins, is gjin neamen wurdich. Soe men dizze yn- gripende saek fordigenje op groun fan de léste pear kilometer, dan wie de saek bi- lachelik. En dat is se grif net. Der is de freze ütsprutsen, dat nou’t de Deputearde Commisje adfys ütbringe sil, de minsken har sizzenskip üt hannen jown hawwe. Ik kin dat sa net sjen. Der sil nou grif in rapport ütkomme, hweryn de ünder- skate oplossings mei har foar- en neidie- len ütiensetten wurde. De Kommisje docht wichtich en needsaeklik tariedend wurk, profeet fan de ülden opstien." Hoewol Fe-1 hja bringt de saek op in forantwurd peil lix noch al jong en jeuchlik wie, forseach I en dat is se ek weardich. Mar dan sille Ongeval. Donderdagmiddag is het 10-jarig zoontje van een familie te Hoorn met zijn autoped zo ongelukkig tegen een muur ge botst, dat hij een hersenbloeding opliep, ten gevolge waarvan hy thans is over leden. Nog één. Nederland in den vreemde. Wegens on wettige valutahandel werd een student uit Amsterdam tot 3% maand gevangenis straf veroordeeld, met een boete van f18000.-—. Fanny tegen Foekje. In Leeuwarden zal van 3 tot en met 10 Juni een sportweek worden gehouden, waar o.a. Fanny Blan- kers-Koen en Foekje Dillema tegen elkaai- zullen uitkomen. Historische vondst. Te Roosendaal heeft men, op een diepte van zeven meter, scher ven gevonden van antiek geglazuurde en met Spaanse krijgers versierde aardewerk afkomstig uit de zestiende eeuw. Men heeft vastgesteld ,dat op de plaats van de vondst vroeger een kleine beek moet hebben ge stroomd. Net Iets voor Boisward. Het Rhenense Ni- wm-comité zal zijn uiterste best doen voor de Laatste Loodjes-Actie. Het heeft vast een grote oliebollenactie op touw gezet. Menseiyke fakkel. Een leerllng-monteur, wiens kleren in een Amsterdamse garage in brand geraakten, rende als een fakkel de straat op en sprong in de gracht; met brandwonden overdekt werd de jongeman dcor burgers aan de wal gebracht. Dc rode haan. In de maand Januari be droeg de schade door brand een bedrag van f2.490.240. Komm’ In die Gondel... te Delft. Een on dernemende Delftenaar heeft twee pun ters in Giethoorn besteld, waarmee hij de ze zomer een gondeldienst voor toeristen door de grachten wil openen. C.C.D. In actie. Ongeveer tweehonderd man van 'de CCD zal men voorlopig inschakelen bij het bestrijden van de vogelpest. Deze ambtenaren krijgen hiertoe speciale opspo ringsbevoegdheden en zullen toezicht hou den op het juist naleven van alle getrof fen maatregelen. I'aasboodschap van Prinses W’Jhutenlna. Binnen enkele dagen zal onder de titel De Grote Onbekende een Paasboodschap van Prinses Wilhelmina in de boekwinkel ver krijgbaar zijn. Op het militair postkantoor te Amsterdam Griene Krüs yn ien jier f 2274.57. West- dongeradiel mear as tüzen goune, lyksa de lju fan Menaem en omknten, ja plakjes, hwer’t men skraechwurk fan wit, dat hja op ’e kaert steane, komme mei hünderten gounen nei Appelsgea ta tógjen. Wis, der binne ünder dy jeften ek ünder- skate üt Grins en Drintè, mai meitsje ris in forgeliking. It roait igge noch seam. En dat wylst de financiële Grins, sawol yn 'e stêd as op it plattelan folie en folie gunstiger is as yn Fryslên. Dan komme wy oan de ófdielings. De bisteande ófdielings wiene 17 üt Frys- Jén en seis üt Grins en ien üt Drinte. Yn koarten komme der jit acht üt Grins by en noch tsien üt Fryslün. It blykt dus wol, dat hjir mei rjucht sein wurde kin, dat do offers, dy’t foar dit moaije doel brocht binne foar it oergreate dlel üt Fryslün komme. Fierder treft it jin wol bysünder, dat de Directeur yn syn forslach skriuwt: Geregeld worden door Prof. Eerland tho raxoperaties verricht. Hopenlijk zullen we in 1949 over de nodige apparaturen be schikken om nog grotere ingrepen als het wegnemen van een long of een gedeelte ervan in onze inrichting te kunnen doen plaats vinden!” Mear as hündert kear waerd in patiënt opereard en goed 400 siken waerden dat jier forpleegd. Dan komt de architect oan it wurd om in hiele ütiensetting to jaen fan de bouplannen yn Appelsgea, hwer’t doe de greate aksje om jild foar dit doel op folge is, mei in great sukses. Wy stelle fêst, dat goed tritich jier dit sanatorium praktysk troch de leafde fan Frysl&n al- linnich droegen is. Dat mar in pear jier de meiwurking üt Grins en Drinte to for- nimmen is en dan noch lang net sa as hjir. Dat nou yn ien kear sein wurdt dat dit alles net mear kin en dat de hiele saek oerbrocht wurde moat nei Grins. It sil swier sitte, mei dit alles foar eagen, dit revolutionaire plan oannimlik foar Fryslên to meitsjen. Tj. de J. de eigners fan it Sanatorium, dus de le den der oer gear moatte en dan sil bliken dwaen dat Appelsgea sterk forankere leit yn de Fryske mienskip. Men kin dat net allinnich sjen oan de fe’iten fan de oer- heitskolleges as provinsjes en gemeenten. Mar men hoecht dit ek net to forswijen. Alderearst hat Fryslün destiids f 100.000 jown oan it sanatorium mar mei de kon- dysje, dat as Appelsgea net mear foar dit doel brükt wurde soe, dat it jild dan we- romkomme moat. Dan de gemeenten! Alle 44 gemeenten jo- we oan Appelsgea subsydzje, fierwei de measten 2 ct. per ynwenner, dat bitsjut dus f 9000.Mar Grins en syn gemeenten hawwe dat net dien, der wiene wol, dy’t dat woene, mar Deputearre Steaten fan Grins hawwe dat wegere. Sadwaende is der fan dy gemeentebistjüren neat yn- kaem. Sokke dingen sizze wol hwat, tinkt my. Jit folie sprekkender dingen hawwe de parti culieren dien. Hwat seit men fan dizze din gen: Yn Oldeberkeap en Nijeholtpa 30 pounsmiet lên, in hiele pleats fan mear as hündert pounsmiet ek yn Oldeberkeap, trije pleatsen, meiinoar 250 pounsmiet by Urterp, in stik lên to Wytgaerd fan goed 10 pounsmiet. Oan jild of huzen is de léste tritich jier aloan wer troch Fryslün jown, mear as hünderttüzen goune en der is noch gjin tpzen goune by üt oare provinsjes. Dizze legaten wize in wei, dy’t net mis to forstean is. De mear gewoane bydragen er. giften binne sa, dat aloan datselde byld nei foaren springt, it is wünderbaerlik hoe’t hjir de leafde foar it Fryske folkssanato- rium, hwant sa hat men hjir altyd de saek ünder it folk sjoen, ta utering komt. In basar yn it Hearrenfean f 4600.Mo- torklub Eaststellingwerf f 500.in frou- Ijuforiening yn of Op ’e Haule f 500.in fuotbalklub to Appelsgea f 220.en dan al dy oare forienings, de Griene Krüsfor- ienings boppeoan. Nim dit eris. In lytse gemeente as Baerderadiel jowt via har Dat foei der by it folk yn en foar greate skaren dy’t op plakken wennen dêr’t de Wierheit net yn tsjerke forkundige waerd wie it in feest him Snein efter Snein to hearren. Hy hat letter Longerhou syn twadde akadeemje neamd, dy’t fan al syn gemeenten de measte fortuten foar syn eigen gemoedslibben die. Ik skriuw soks oande stüdzje ta dy’t er dêr makke fan de béste 17de ieuske griffemearde skriuwers üt üs eigen lê,n en üt Ingelén en fierder oan de omgong mei mannen as Jan Piers Eringa fan lens, Sjoerd Vellinga fan Hin- naerd, Dirk Noordmans fan Allingewier. de beurtskipper Rinse Kracht üt Ljouwert en oare lyktinkenden. Hwat hy yn dy skoalle leard hat kin men merkbite üt de öfskiedspreek dy’t er 17 Oktober 1851 hêldde neffens Joh. III 30: „Hy moat waechse, mar ik minder wurde”, en dy’t by Bokma to Boalsert ütjown is. In bytsje dümnys sille, sa jong dan as Felix doe wie, sa’n. preek meitsje. Ds. Felix vertrok naar Opheusden, maar Friesland was hem niet vergeten en vroeg hem terug. Te Heeg werd het Friese Ré veil voortgezet. de J. Slot volgt. gen, in danich freon fan Ds. Felix, plichte mongernouw ia ui uuu en net iu uc w a,z.z.en lsji loop der eeuwen weinig veranderd. Toch I mere stiene: heeft ook dit dorpje zijn geschiedenis en is het zelfs door dichters bezongen. In een oud vergeeld boekwerk lezen we: „Longerhouw, onder het Dekenschap van Grandwerum, had een Pastorie van 110 goudguldens ’s jaars en een Vicarisschap van 80 goudguldens. De Proost van St. Jan trok er 8 schilden.” In een beschrijving van later datum lezen we: tsjutte er oan.” „Longerhou, een klein dorpje ten Noorden I der Makkumervaart op Bolswerd, niet ver-1 re van de Exmorsterzijl, ten Zuiden van de lifdweg en oude vaart naar Schraard; on der ’t zelve behooren 9 stemmende plaat sen.” Een oud inwoner van Longerhouw, de heer Gatse Roedema, thans te Schettens, is een minnaar der historie en weet heel wat van de oudheden van het dorpje te vertellen. Hjj toonde ons ook een lijst van inwoners uit Longerhouw uit 1749. Achter.de naam stond het inkomen vermeld, alsmede resp. het aantal inwonende personen boven en beneden de twaalf jaar. Waarschijnlijk vin den we van de pas genoemde 9 stemheb bende plaatsen er in terug. De namen waren: Paulus Idses, welgesteld boer Jetske Rimmerts, gemeen boerin Pieter Jelles, welgest. boer Luytsen Wiltjes, gering boer Lolke Greults, gemeen boer Ds. Berbr. Lantink, welgesteld predikant Meindert Watses, ger. boer Ontv. H. Mensonides, welgesteld boer Wybren Watses, zetmeyer

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1