Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek üs hjoed door Nederland to sizzen No. 24 46e Jaargang Vrijdag 24 Maart 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A. J. OSINGA - Bolsward Hwaf in gegnoar oiji alles, hwat oni bést dien wurdt. Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad a. Mefrou L. DE GAULLE b. (19.02) Maart: Marshallhulp Reeds op fense boer, die Industrialisatie. In het vroegere arbeiders- logeerkamp „De Haven” te Breskens zal binnenkort een confectiefabriek worden ge vestigd. T (19.15) (19.30) '^eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Reg. Omroep Noord 188 M. der zo ben.” c. d Churchill werpt een appeltje op over de herbe wapening van West-Duitsland. Het standpunt van De Gaulle. De zeven punten van Acheson. Saboteert Engeland de Europese samenwer king? Wordt de Marshallhulp verminderd? Het verre Oosten en het nabije Zuiden. België precies is gebeurd wat verwacht werd als koning Leopold zou besluiten terug te ke ren wanneer het parlement daarvoor zijn toestemming zou geven. Stakingen in het Walenland en een kabinetscrisis. De nieu we regering zal voor een 1 eet vuur komen te staan als ze van de Kamer het vertrou wen vraagt, in de senaat hebben echter de voorstanders van terugkeer van de koning de absolute meerderheid. foarsltter, Ir. K. Rlenks, de gearkomste sleat. Literair kwartier. Fokke Sierk- sma bespreekt nieuwe Friese poëzie: Sjoerd Spanninga en Kees Jongsma. voor 1950-’51 met 1 milliard dollar te ver minderen tot ongeveer 2 milliard dollar en dan 1 milliard dollar in Amerika overtol lige landbouwproducten voor Europa be schikbaar te stellen. Deze wijziging de meeste landen hebben meer behoefte aan Vrjjdag 31 18.45—19. „Allerzielen” verboden. De burgemeester van Beverwijk heeft de opvoering van het toneelstuk van Herman Heijermans „Aller zielen” verboden. Dit stuk is in studie ge nomen door een amateur-toneelgezelschap en de burgemeester van Beverwijk meent dat de strekking van dit spel beledigend moet worden geacht voor een deel van de burgerij. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 Nekkramp in Drente. Bij een dochtertje van de landbouwer Benning te Wachtum in Drente is door de plaatselijke geneeshe ren dr. Christiaans en dr. Remmelts nek kramp geconstateerd. was overtuigd van het nutteloze van zijn huidige politiek, door de steeds sterker af weer van het Westen. Acheson vat deze afweer samen onder het woord „totale di plomatie”, waaronder hij verstaat in de nauwste eendracht en met gebruikmaking van alle beschikbare hulpmiddelen het Russische imperialisme in toom te houden en zo de grondslag te leggen voor over eenkomsten, welke Moskou bereid is te eer biedigen. Het is een zeer moeilijke poli tiek,, omdat ze niet alleen inspanning en doorzettingsvermogen van het Westen vraagt en grote offers maar ook zelfbe heersing, en vertrouwen in de mannen, die de leiding der zaken in handen hebben. In zekere zin kwam Acheson hier voor zijn eigen positie op, daar hij heel wat moeite heeft met groepen in het congres en daar buiten, die blijven aandrinngen op onder- handelingen met Rusland op een gematig de basis en bovendien zijn tegemoetko mendheid jegens Engeland laken, dat h. i. de Europse samenwerking saboteert. Zij voelen ook niets voor de door Acheson bepleite verlaging van Amerikaanse in voerrechten die, ten koste van de Ameri kaanse industrie, de Europese landen in staat zou stellen meer goederen naar Ame rika uit te voeren en dus dollars te ver dienen. Dit verzet in het Amerikaanse congres wekt een gevoel van onbehagen in West-Europa, dat nog aangewakkerd werd door het besluit van de commissie voor buitenlandse zaken uit het Ameri kaanse Huls van Afgevaardigden om de De chocoladestad. De viering van het 700- jarig bestaan van Breda in 1952 belooft iets groots te worden. Er komt een groot vermaakcentrum, de stad zal op histori sche wijze worden^ versierd en buurtcomi- té’s werken nu reeds aan de voorbereidin gen. Hoekstra de eer. De heer Simon Hoekstra te Murmerwoude heeft Dinsdag het eerste Friese kievitsei aan de Commissaris van de Koningin aangeboden. Hij had dit ei daags te voren al gevonden. Ballonvaarder Boesman levert weer nieuws. Dank zij hem zullen we waarschijnlijk in de loop van 1951 een kleine Zeppelin bo ven Nederland zien. In samenwerking met een luchtvaartclub in Bournemouth (Z.- Engeland) is men besloten tot de bouw van een luchtscheepje van ongeveer dertig meter lang, dat plaats zal bieden aan drie personen. Toogdag Jonge Kerk. Op 2de Paasdag wordt voor de vier Noordelijke provinciën de jaarlijkse Toogdag van de Jonge Kerk gehouden in Zwolle. Verleden jaar werd deze Toogdag op 2de Pinksterdag gehou den te Leeuwarden en Arnhem. Halt. Men heeft goede hoop, dat de vo gelpest tot staan is gebracht, maar op passen blijft nog dë boodschap. Weer een stap in de goede richting. Schip hol heeft Zaterdag een nieuwe verkeers toren in gebruik genomen. Buitenlanders op de Jaarbeurs. de eerste Jaarbeursdag zijn veel buiten landse bezoekers naar Utrecht gekomen. Het grootst in aantal waren de Belgen, doch ook Amerikanen, Engelsen, Zwitsers, Scandinaviërs en zelfs IJslanders meldden zich. Chauffeur krijgt 7700 gulden schadever goeding. Voor de eerste maal heeft een rechterlijke' instantie gebruik gemaakt van het recht een onschuldig veroordeelde schadevergoeding toe te kennen. Het is nl. de chauffeur A. Mulder van De Amster damse Bank, die 600 dagen onschuldig in de cel heeft gezeten en aan wie thans de ze genoegdoening te beurt valt. Bouwrecord in Januari. Volgens de defi nitieve cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in Januari 1950 3447 nieuwe woningen gereed gekomen. Dit is een record voor de maand Januari sedert de bevrjjding. Hjk gevonden. In de vijver Blankevoort te Heerlen heeft men het lijk gevonden van een 61-jarige ongehuwde landbouwers- knecht uit Heerlerheide. Werk aan de winkel. De directie van de Wieringermeer (Noordoostpolderwerken) heeft de N.V. „Schokbeton” in Kampen opdracht gegeven tot de bouw van 450 boerderijen in de Noordoostpolder. Zij zul len in veertien typen worden gebouwd en zijn bestemd voor directe en latere ople vering. Buitenlandse belangstelling. In België blijkt zeer grote belangstelling te bestaan voor het Zuiderzeemuseum, dat deze zomer te Enkhuizen zal worden geopend. De direc teur van het museum, de heer S. J. Bou- ma, is uitgenodigd dertig lezingen in Bel gische steden te houden. Dc- vuurtoren van Texel zal vandaag weer in gebruik worden genomen. Zoals bekend is werd de toren tijdens de Russenoorlog vernield. Het rapen van eieren van wulpen, scholek sters en grutto’s is toegestaan van heden tot en met 19 April. Op de koffie. Een ambtenaar van de am bulante dienst der douane te Maastricht heeft een smokkelaar gegrepen, die ’s nachts 300 kilo koffie in een rubberbootje over de Maas Nederland had binnenge smokkeld. De koffie was afkomstig uit België en bestemd voor een opkoper in Maastricht. Ook deze laatste is in het Huis van Bewaring te Maastricht opgesloten. Wisten nen, dy’t hjir alledagen hoppe Fryslan knetterje, ek noch wolris hwat troch kleurforsklllen fan it gewaeks waer to nlmmen. En dy üntdekking hwant dat is it blgjint nou it bilang fan de loftfoto’s foar is histoarysk ündersyk mei. Ts hja har tsjinst foar de topografy dien hawwe, dus feitlik öffalprodukt binne, wur- de hja brükt foar fierder grounündersyk. It docht bliken, dat net mear bisteande terpen en feartsjes düdlike spoaren efter- litten hawwe, dy’t ütkomme yn kleurnu ances fan it gewaeks, foar it each sa net to sjen mar wol op dit soarte foto’s. De hear von Freitag Drabbe komt sa- dwaende ta in terpekaert fan Fryslün, dêr’t folie mear terpen opsteane as dy’t oant nou ta bikind wiene. Op sa’n manear is it wol düdlik, dat dit nije fak in greate stipe bitsjutte kin foar it Idnskipgenetysk ündersyk. It bliuwt helpwitteskip: in da- tearring kin de loftfotografy net jaen; hwant oft eat hündert of tüzen jier lyn bard is, is foar de foto itselde. Mar dêr- foroer jowt dizze methoade in bitroubere hantlieding en dêrtroch gêns tiidsbispar- ring by it ündersyk. De loftfotografy hat b.g. de dlde Middelsé samar öftekene. Yn ’e ütmouning fan ’e Middelsé wurde for- spielde terpen fóun, dus fan foar de tiid fan it üntstean fan ’e Middelsé. Sprekker fordüdlike syn lêzing mei lan- tearneplaetsjes. Hy sei syn folie meiwur- king ta by it ündersyk fan it wurkfor- ban. De diskusje dêr’t ü.m. oan dielnom- men is troch Prof. Bakker en Prof, van Giffen, smiet jit forskate njjsgjirrige fra gen op, dat it wie al aerdich let, doe’t de Vacantle-ontspanning. De datum van inschrijving voor het school- voetbaltournooi te Leeuwarden is verstre ken, zodat de commissie thans een over zicht heeft van het aantal deelnemende voetbalelftallen. Kon het vorig jaar van een record aantal elftallen gesproken worden, 87 elftallen, het blijkt, dat de zaak nog voor uitbrei ding vatbaar is, want het aantal inschrij vingen der scholen van alle soorten en richting, bedraagt niet minder dan 90 elftallen! De rechtspraak bij het kaatsen. De kaatssport en Friesland behoren bij el kaar, maar wie de beoefening van thans vergelijkt met die in vroeger dagen, zal tot de erkenning moeten komen, dat er veel veranderd en verbeterd is. De gehele ontwikkelingsgang van het al oude balspel in de laatste halve eeuw komt duidelijk naar voren en overal blijkt welk een belangrijke plaats het kaatsen in ons Friese volksleven inneemt en hoe het de Nederlandse Kaatsbond (thans Koninklij ke N. K. B.) is geweest, die een eenvou dig kermisvermaak heeft herschapen in ’n nationale tak van sport, welke tot in het buitenland een uitstekende klank heeft. Tot de grote verandering behoren de her zieningen, welke in de loop der jaren in het kaats- en wedstrijdreglement werden aangebracht. Toch is de „eenheid in de rechtspraak” nog vaak ’n fictie, ook al, doordat scheids rechters, keurmeesters en kaatsers niet voldoende op de hoogte zijn of de regle menten niet juist toepassen. De scheidsrechters zien het belang van ’n goede rechtspraak wel in, want jaarlijks komen ze bijeen ter bespreking van de zaken, welke in het afgelopen seizoen be roering brachten. Het bestuur van de Leeuwarder Kaatsclub belegde dezer dagen een bijeenkomst, waar de heer Y. Bouma, scheidsrechter K. N. K. B. en oud-voorzitter der vereniging van kaatsers, een lezing hield over de regle menten van de Kaatsbond en naar aanlei ding van vragen tal van brandende kwes ties op het kaatsveld behartigde. Het werd voor de aanwezigen een zeer leerzame avond en het prijzenswaardig ini tiatief van de L. K. C. dient niet bij deze ene bijeenkomst te blijven. Lammert de Vries wekte op de agenda de leden op met: „Dizze joun nou net forsitte, Elts moat mear fan ’t keatsen witte. Wij zouden nu kunnen zeggen: De L. K. C. liet zien, hoe 't kan, Zo komt ons spel op hoger plan. Onvoorzichtig. Te Zwaagdgk-West ging een zesjarig dochtertje van de familie Neefjes tezamen met een vierjarig zusje op de verbindingsstang tussen een melk- auto en een aanhanger zitten. Toen de auto ging rijden, vielen de meisjes er af en geraakten onder de wielen van de aan hanger. Ernstig gewond zijn beiden naar het ziekenhuis te Hoorn overgebracht waar het oudste kind des namiddags is overleden. Het was begrijpelijk, dat Churchill dezer dagen in het Lagerhuis eens de aandacht op de kwestie van de herbewapening van West-Duitsland vestigde. De Gaulle, die, wat men ook van hem zeggen moge, ten slotte toch ook een militair deskundige van niet geringe verdienste is, opperde eigenlijk dezelfde gedachte, al hulde hij die dn een machines voor hun industrie en grondstof fen daarvoor was eigenlijk onaanvaard baar voor de Marshall-landen, en de mees te Congresleden zagen dat ook wel in, zo dat ze geen kans van aanneming heeft, maar als verschijnsel was ze voor de Ame rikaanse regering en Acheson in het bij zonder zeer onprettig. Als men „totale di plomatie” wil voeren, moet men toch in de eerste plaats kunnen rekenen op de vol le steun van de volksvertegenwoordiging. Ook Achesons politiek t en opzichte van Azië ontmoet veel critiek in de Ver. Staten, omdat het eigenlijk nog geen politiek is. Vietnam, Birma en Siam hebben hulp der Ver. Staten nodig, doch men aarzelt te Washington nog. Men ziet de weg nog niet om tot- een behoorlijke machtsvorming te komen van Aziatische staten zelve, die dan steun van het Wes ten kunnen ontvangen. I.en Amerikaanse Churchill zal wel spoedig pleiten voor Ja pans herbewapening. Berichten over hon gersnood in China openen intussen de mo gelijkheid dat de Chinese communisten voorlopig te veel de handen vol zullen heb ben met de zaken in hun eigen land om zich in de zaken van hun naburen te men gen. Is er werkelijk hongersnood dan zal dit de stemming jegens de communistische leiders ook niet ten goede komen. De stil stand van de politieke werkzaamheden der Ver. Naties sedert de Russische afgevaar digden niet meer in conferenties verschij nen, waar ook de Chinese nationalisten aanwezig zijn, heeft Engeland aanleiding gegeven naar een oplossing te zoeken. Trygve Lie, de secretaris generaal, drong daarop reeds lang aan. Engeland wenst nu in de Veiligheidsraad de Chinese nationalist te vervangen door een communist, het meent dat dit heel goed mogelijk is ook al hebben lang niet alle bij de V. N. aangesloten landen com munistisch China erkend. Inderdaad zjjn er in de buitenlandse politiek gevallen, welke hiermee te vergelijken zijn; heeft het En gelse voorstel succes blijkbaar is het met medeweten van Ameiika gedaan, dat Peking nog niet heeft erkend dan komt de machine van de V. N. misschien weer op gang. Uit Europa zelve valt e :n rustiger toe stand in Frankrijk te melden, een stakings golf in Italië, terwijl in Men moat der mar op komme. jo, achte lêzer, dat dy fleanmesi- om oars om hannen hawwe as har en üs op ’e folgjende oarloch klear to meitsjen? Fan- sels, it hat der wol hwat mei üt to stean. As der gjin oarloch yn ’e wrêld wie of komme koe, barde it net, hwant it kostet slompen jild. Mar lykwols is it foar Frys- lün safolle as in stik büter yn ’e brij. Hawar, jo riede it dochs net, dat wy sille it mar sizze. Hwat wy op ’t each hawwe, is dat der yn ’e loft, fan spesjale forken- ners, de ntjste skiednis fan Fryslfin skreaun wurdt. D.w.s. neffens de nijste methoade. De tiid, dy’t hja biskriuwe, is bytiden tige aid, aider as de aidste dokuminten. Hoe’t dat om en ta giet, en hwat de rissel- taten binne, hat okkerjouns de hear C. A. J. von Freitag Drabbe, de man fan de Loftkartearring fan de Topografyske Tsjinst, oer oan ’t wurd west foar it Ldn- skipgenetysk Wurkforbên fan de Fryske Akademy. It doel fan dy Tsjinst is it meit sjen fan bitroubere kaerten fan it lanskip. Mar wylst soks foarhinne inkeld basearre wie op it wurk fan Idnmjitters, is der sünt de oarloch fan ’14’18 as wichtich help- middel de loftfotografy by kaem. Hja kin- ne tsjintwurdich üt ’e loft wei foto’s fan it lünskip meitsje, dy’t sa op it each suver krekt allyk binne oan in stêfkaert en dêr’t hja dan ek kaerten üt meitsje dy’t fan gjin minskehdn forbettere wurde. Bynam- men troch twa middels is der gftns üt dy foto’s to heljen: it stereoskopyske prin- sipe, hwerby’t men foto’s' mei itselde byld mar üt forskate rjochting nommen oer in oar hinne projektearret en it forgreatsjen fan kleurforskillen troch fotografyske pla ten, dy’t noch folie skerper kleuren ünder- skiede as it minsklik each. Op sa’n manear is it müglik om tige lytse forskillen yn 'e groun, yn fochtigens b.g., Tilsdel 28 Maert: 18.4520. Fryske ütstjürlug. Hoe is it by oaten? frouljusrubryk Un der redaksje fan Mefrou L. Post— Beuckens. Meditaesje fan Ds. J. Rien- stra fan Inglum. Stimmen üt it Heitelün. Reis by de Fryske stêdden ldns (IH), in klankbyld oer Snits, mel meiwurking fan Abè Brouwer. Een attractie is het deelnemen van een jongenselftal van Ameland. De eilanders komen ook met een meisjes- handbalelftal en het staat nu vast, dat er ook een handbaltournooi komt. Op het ogenblik is de huisvesting in be handeling. Men hoopt, dat de gasten in de week na Pasen ome "dak kunnen krijgen bij de leerlingen van de ulo-scholen. Als „tegenprestatie” staat dan een tocht naar Ameland op het programma. Een onderwijzer schreef aan de voorzitter van de commissie: „Zowel de jongens als de meisjes zijn vol verwachting en ik heb zo’n idee, dat velen van hen nog niet eer- naar een vacantie verlangd heb- Kranig. De 82-jarige Johannes Sannes uit Deventer heeft het gepresteerd ondanks zjjn hoge leeftijd een rijbewijs te halen voor zijn fiets met hulpmotor. Met glans slaagde hU voor het practische als voor het theoretische gedeelte. Man uit café gezet en overreden. Op de Kamp te Amersfoort is een man om het leven -gekomen toen hij uit een café was’ gezet en onder een auto kwam. Ook kieviten besmet met vogelpest? Bra bantse boeren in de buurt van Breda en Tilburg hebben dode kieviten op hun wei landen gevonden. Prins Bernhard Maandag naar de Jaar beurs. Prins Bernhard, koninklijke com missaris van de Utrechtse Jaarbeurs, heeft de wens te kennen gegeven Maandagoch tend een bezoek aan de Utrechtse Jaar beurs te brengen en een rondgang te ma ken over de Jaarbeursterreinen. In bocht tegen boom gebotst. Dinsdagnacht omstreeks half twee is op de Rijksweg Tilburg-Den Bosch, even voorbij het kruis punt onder de gemeente Helvoirt, een ont zettend auto-ongeluk gebeurd, dat aan drie personen het leven heeft gekost. Wapenverscheplngen gaan beginnen. Ane ta vernam Dinsdag van niet-officiële zijde dat voor Nederland en België bestemde Amerikaanse uitrusting thans uit de wa penopslagplaatsen naar New York en naar andere havens aan de Atlantische kust wordt vervoerd. Aan messteken overleden. De jonge Gef- Zondagavond door mes steken in borst en buik ernstig werd ge wond, is in een ziekenhuis in Den Bosch overleden. De jeugdige daders van de aan slag zijn inmiddels gearresteerd. Ernstig ongeval op de Overijsselse straat weg. Op de Overysselsestraatweg bij het kruispunt Weidumerweg is Woensdagmid dag tegen half vijf een ernstig ongeval ge beurd. De 67-jarige wielrijder W. van der Woude uit Leeuwarden, werd daar aange reden door een vrachtauto van de steen houwerij Joma uit Leeuwarden. Het slachtoffer werd tegen de grond geworpen en ernstig gewond. De slachtoffers van de Cygnet. De kisten met de stoffelijke overschotten van de vier verongelukte leden van de bemanning van de Cygnet zijn op Terschelling opgegraven en met de Stortemelk naar Harlingen ver voerd. Het ligt in de bedoeling dat de lij ken tijdelflk in Rotterdam zullen worden begraven. Waarschijnlijk gaan ze dan la ter naar het vaderland. politiek manteltje, toen hij verklaarde, dat, nu de Russische dreiging zich aan de ho rizon samenpakte, Adenauers voorstel om een Frans—Duitse Unie te vormen, de aandacht verdiende. De Gaulle opende hiermede feiteljjk de discussie over de po litieke voorwaarden, waaronder militaire medewerking van West-Duitsland zou kun nen worden verkregen. En hier liggen gro te moeilijkheden. Want die medewerking moet worden verkregen op zo billijk moge- Ijjke wijze, zowel jegens de andere part ners als West-Duitsland zelve en zo dat dit land geen gevaar meer wordt voor zijn eigen bondgenoten. Men kan het dus niet alleen maar toestaan zich te herbewape nen om op eigen houtje een eventuele aan val uit het Oosten te weerstaan, dat zou West-Duitsland op de wip zetten, het zou naar eigen believen de zijde van Oost of West kunnen kiezen al naar mate het er politiek voordeel in zag. West-Duitsland moet dus in de politieke gemeenschap van het Westen worden op genomen. Een FransDuitse Unie, zoals Adenauer wil hij heeft er deze week nog weer eens voor gepleit en wilde alvast een Frans—Duitse parlementaire raad en waarvoor ook de Gaulle blijkt te voe len, lijkt weinig aanbevelenswaard. De Gaulle, die niet bepaald Engels gezind is, ziet er misschien wat in om Engeland de eerste rol in West-Europa te ontfutselen, maar de kleine Europese vastelands mogendheden hebben ook alle reden een dergelijke Unie te vrezen, omdat ze de kleintjes allicht in de verdrukking zou brengen, al mogen die, volgens Adenauer zich wel aansluiten. Om dat gevaar voor overheersing door een óf twee landen te voorkomen moet W.-Duits- land in een zo groot mogelijke gemeen schap worden opgenomen bijv, de Wester se Unie. Allerlei conferenties van lichamen voor in ternationale samenwerking, als van het Atlantisch pact, de Westerse Unie, dë Europese raad worden in deze en de eerst volgende maanden gehouden en naar men verwacht zal daar ook grote aandacht ge schonken worden aan dit probleem, dat Churchill zo onverwacht in het openbaar bracht, blijkbaar omdat hij het gevaar van langer talmen inziet. De oplossing zal of fers van alle betrokkenen kosten, en be grip voor eikaars problemen vragen, het Saargebied is er zowel een voor Frankrijk als Duitsland bijv., maar de nood gebiedt tot een oplossing te komen. Het lijkt wat pessimistisch over een ver steviging van het bolwerk tegen Rusland te spreken, terwijl er allerlei geruchten over pogingen tot toenadering tussen Oost en West de ronde doen. Stalin zou, heet 't, bereid zijn Molotoff naar het Westen te zenden om daar alle kwesties te komen bespreken. Waarom het juist Molotoff moet zijn, die door zijn houding in de Ver- Naties niet zo’n beste pers in het Westen heeft, is al direct een vraag, die te Was hington al aanleiding heeft gegeven tot de opmerking dat het de Russen wel te doen zal zijn om een afbakening van invloeds sferen, waarbij Moskou in de zijne China en Zuid-Slavië zou willen zien inbegre pen. Molotoff zou als toekomstig opvolger van Stalin zjjn aangewezen, waardoor de voortzetting van de huidige Russische bui tenlandse politiek verzekerd zou zijn, en zou daarom ook de verantwoordelijkheid voor de onderhandelingen met het Westen reeds nu moeten dragen. Dat het Westen bereid zou zijn Russische eisen als de bo venstaande in te willigen, lijkt even on waarschijnlijk, als dat Moskou de voor waarden zou aanvaarden, welke de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, dezer dagen noemde ter beëindi ging van de koude oorlog. De zeven punten. Ze waren: 1. Vredesverdragen met Duits land, Japan en Oostenrijk; 2. Ontruiming daarna van de Oost-Duitse staten door Russische troepen; 3. Betere samenwerking in de V. N.; 4. Contröle op atoomwapens; 5. Staking van de Russische pogingen, de communistische partijen in zogenaamd be vriende landen te gebruiken als vijfde co lonne; 6. Eerbiediging van het fatsoen in het diplomatieke verkeer; 7. Beter begrip voor het Westen. Acheson verwachtte echter niet, dat Mos kou zulke concessies zou doen, voordat het

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1