Golgotha Nieuw=Zeeland It rüch-houten krüs Provinciale Kroniek Buitenlands Overzicht üs hjoed to sizzen No. 28 46e Jaargang Vrijdag 7 April 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A. J. OSINGA - Bolsward (1 he Old Rugged Cross) Yn de regel binne de minsken de bargen gelyk: hoe mear foer, hoe loaijer libben. hoe mear pounen. heeft de nieuwe termen van de economi sche Marshallhulp toch al met een vrij be- den, nu de liberale kabinetsformateur De- vèze er niet in is geslaagd koning Leopold te winnen voor zjjn plan de koning te doen terugkeren, onder voorwaarde, dat hfl, her steld in zijn rechten, afstand zou doen ten behoeve van zijn zoon Boudewijn. Devèze gaf daarna zijn opdracht aan prlns-regent Karei terug, er wordt nu een kabinet ge vormd, dat geheel uit katholieken bestaat. Dit nieuwe kabinet zal nu eerst voor de Kamer moeten komen en dan voor de Se naat, en verwerft het. beider vertrouwen, dan kan in een verenigde zitting dezer bei de lichamen de wet worden ingetrokken, die 's konings terugkeer belet. Men vreest dan weer grote moeilijkheden en stakingen in het Walenland. Giro 87925 Russen voor overeenstemming met het Westen het prijsgeven aan hen van twee sleutelposities eisen: Duitsland In Europa, Indo China In het Verre Oosten. Onaanne melijke voorwaarden dus. Men zegt overigens, dat Hwat hat Gabe Skroar I Bolswards Nieuwsblad Tussen India en Pakistan a. b TRUMAN Varkensstamboek in Friesland. prooi De Russen Amerikaanse Congres dat als oordeel is, Moskou van communisme zouden kunnen bieden. Het Ik was het, Heer, die U naar Golgotha Dat zware kruis liet dragen, Die U bespot, bespuwd, gehoond heb en geslagen, Voor mij moest Gij daar al die smarten lijden, Die. dorst, die doornenkroon, die steken in Uw zijden Dat al deed ik U aan. En uitgeput van al het lijden, Verlaten door God en de mens Moest Gij alleen tot 't einde strijden, Geen klacht, geen stil verwijt, want 't was Uw wens Dit al voor mij te dragen. Heer Jezus, 'k heb het niet verdiend, Ik zondig telkens weer; ’k Vergeet het steeds, dat Gij nog lijdt, Als ik hier kwaad doe, Heer. En toch wilt Gij mijn Heiland zijn, Heer, dank voor die gena; En voor het offer, dat Gij bracht Aan ’t Kruis op Golgotha. Berlijn al een gemeenschappelijke generale I staf opgericht, maar de Russische druk zou Drievoudig feest in de F. V. B. De afdeling Friesland van de K. N. V. B. (de oude F. V. B.) zal deze maand een drievoudig feest herdenken. Deze krachtige organisatie, welke het ge hele lagere voetbal in de provincie omvat, werd 18 December 1904 opgericht en be (de Russische?) reerd. v-aar hij beroepen was in de vacature van wülen ds. B. Klein Wassink. In 1928 werd Ds. Wagenaar door de Ned. Herv. Evang.- Ver. benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de Rijks Universiteit te Groningen. Sinds de Ned. Herv. Evang.ver. zich, in Op in hichte fier fuort stie in rüch-houten krüs: It teken fan skande en wea. En ik leavje dat krüs, dêr’t de HeilAn foar üs Stoar in smaedlike en bittere dea. Oan dat rüch-houten krüs is myn HeilAn forblet; Lykwols sjoch ik syn skjintme en tsjoen; Hwant dat rüch-houten krüs, al forstean ik it net, Brocht my frede en hill’ging en soen. Oan dat rüch-houten krüs hftld ik jimmer my fêst En syn skande en smaed let my neat, Hwant ’k forwachtsje yn 't lést, Dy’t my ropt ta Syn rêst, Dêr’t gjin leed en gjin smert my mear deart. H. L. ZWAAGSTRA. Fan dat rüch-houten krüs, fan de wrüld sa forspein, Komt in wündere glAns op my ta. Hwant it Godslaem sa rein, üt Syn himel deltein, Liet Syn gloarje op 't wreed Golgotha. Koor: Dêrom leavje ik dat rüch-houten krüs, En ik liz al myn skatten dér del. Ik omklamje dat rüch-houten krüs Dat Hy skielk foar in kroan roalje sil. 'eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Keg. Omroep Noord 188 M. in China de communisten sterk verdeeld zijn in een Moscovitische en Titoïstische richting en dat de laatste helemaal niet tevreden is over de Russische inmenging in China; de Russen zouden daar trachten allerlei sleutelposities in handen te krijgen, in de Chinese provincie Sinkiang hebben zij al mét de Chinezen twee maatschappijen ge vormd, waardoor ze zich voor 30 jaar de helft van de olie- en metaalproductie in die provincie hebben verzekerd. De militaire conferentie te Boedapest zou ook ten doel hebben middelen te beramen om Zuid-Slavië weer m de rijen der ge hoorzame satellieten terug te brengen, door Tito weg te werken; in het openbaar ging men bij de plechtigheden ter herdenking van de 5de verjaardag van Hongarjje’s be- vrijding, de dekmantel voor de militaire conferentie, hevig tegen hem te keer. In België dreigen opnieuw binnenlandse moeilijkhe- c. d. Prof. dr. C. G. Wagenaar van Leeu warden 40 jaar predikant. Paas-Maandag hoopt prof. dr. C. G. Wa genaar, de nestor van de dienstdoende pre dikanten van de Ned. Herv. gemeente te Leeuwarden, de dag te herdenken, waar op hij voor 40 jaar te Markelo (classis Deventer) het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Prof. dr. Wagenaar, die 15 September 1884 te Utrecht werd gebo ren, stond verder te Usquert (Gr.) 1914 1927 en sinds 22 Mei 1927 te Leeuwarden, 1 land, blijkt ook uit een rede van de Fran se communistische leider Thorez op een communistisch congres, welke rede men door Moskou geïnspireerd acht. Voor over eenstemming tussen de Grote Vijf noemde hij o.a. noodzakelijk dat de Westelijke ge allieerden de West-Duitse republiek prijs gaven en in Indo China de Vietminh rege ring, de opstandige communistische bewe ging van Ho Tsi Min dus, erkenden. Practisch komt het dus hierop neer dat de Spanje in het Atlantisch pact? „Militaire Marshallhulp”. De tjjd dringt. De Russen willen deze zomer Berljjn in handen. De com munisten in China verdeeld. België bljjft in moeilijkheden. Spanning in Pakistan daalt. de Ver. Staten machines en grondstoffen zouden verstrekken aan Europese landen om hun industrie in staat te stellen zelf aan de wapenproductie deel te nemen het- j geen de lasten zou verlichten. Maar het is lang niet zeker dat de Amerikanen hiertoe bereid zullen zijn. Het Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs s 10 cent per m-m. Freed 14 April: 18.45-19. Literair kwartier. Fokke Sierk sma bisprekt de autobigraphie fan Dr. G. A. Wumkes: „Nei sawntich jier” (ütjefte fa. A. J. Osinga, Boalsert). Aan het aanvankelijk voornemen, het hou den van een jubileumwedstrjjd, kon door verschillende omstandigheden (o.m. de kampioenswedstrijden) gee^i gevolg worden gegeven, zodat het sportieve gedeelte van het programma moest worden afgevoerd. Niettemin zal het aan belangstelling van alle zijden niet ontbreken. oppervlakte, die de stad beslaat, zeker niet kleiner, zo niet groter. Dit komt omdat de stad erg nieuw is en er bouwruimte te over js. Men heeft dan ook in de woonwij ken, alles buiten de City, niet de hoge huizen en niet de flatgebouwen, die men in Nederland kent, maar alle huizen zijn zeer laag en staan apart, wat wil zeggen, dat ieder huis en dus ieder gezin, zijn eigen erf en tuin heeft met zeker enkele vrucht bomen, waarvan de citroen en de appel wel de voornaamste zijn, maar ook komen de pruim, sinaasappel en perzik vrij veel vuldig voor naast enkele- specifieke fruit- soorten, waarvan ik de naam nog niet heb leren kennen, maar die in Nederland in elk geval volslagen onbekend zijn. Buiten de City maakt de stad ongeveer dezelfde indruk als in Nederland de volks- tuintjescomplexen met hun zomerhuisjes in de nabijheid van de grote stad, zoveel ruimte is er. Snein 9 April: 18.3019. Fryske studiotsjinst, dy’t liedt würdt troch Ds. C. L. Ruben fan Grins Liturgy: Psalm 118 10 (ber. Feddc Schuier), Skriftlêzing Markus 16 1- 8. Psalm 142 2 (ber. F. S.), Gebet Gesang 62 1, 2 en 4 (Herf. bondel, is 26 Griff, bondel). Meditaesje. Tank- sizzing. Gesang 10 (Herf. bondel, oers. Fedde Schurer). wordt. .West-Europa dient zelf zijn best te doen, maar als het dat doet, ook geholpen te worden. Een nieuw bewijs voor de goede wil van de huidige Amerikaanse regering is dat ze, terwijl ze er aan vasthoudt dat de Mars hallhulp in 1952 moet eindigen en tegen die tjjd West-Europa in ieder geval eco nomisch een eenheid moet vormen om de gevolgen van het stopzetten van die hulp beter te kunnen weerstaan, bereid is de belemmeringen voor de Europese uitvoer naar de Ver. Staten zoveel mogelijk weg te nemen. Dat haar dit de sympathie van menige Amerikaanse industrie zal kosten is duidelijk, maar het is inderdaad een der middelen welke Europa economisch op de been kunnen helpen. Het zal wel heel moeilijk worden de Euro pese volken van de noodzakelijkheid van zeer zware financiële offers te overtuigen, temeer omdat men hun eigenlijk niet pre cies vertellen kan, waarvoor alles bestemd is, want de strategische plannen blijven een diep geheim. Bovendien wil het ge rucht, dat onderdelen der plannen ingaan tegen het traditioneel verdedigingssysteem van zekere landen. De Amerikanen zouden willen dat Engeland zijn vloot beperkte, en meer aan lucht- en landstrijdkrachten deed. Krijg er de Engelsen maar eens toe. Ondanks de overeenstemming der mili tairen over het beginsel van de te voeren strategie, zien we dus nog grote moeilijk heden vooruit voor het practisch verwe zenlijken er van, met veel wrijving tussen de partners over de verdeling der finan ciële lasten. finitief en 140 voorlopig). Het aantal leden liep met 500 terug. In verband met het tekort werd met al gemene stemmen besloten dat het Stam boek per gedekte zeug f 0t50 via de beer- houders van de eigenaars der zeugen zal heffen voor zijn bemoeiingen met de beer- houderij. De beerhouders dienen het dek- geld dus met dit bedrag te verhogen, zo dat het minimum dekgeld met ingang van 1 April 1950 wordt gebracht op f 7.50 t 0.50 f8.—. De voorzitter betreurde ten zeerste, dat sommige beerhouders voor niet-stamboek- zeugen een lager dekgeld vroegen dan voor stamboekzeugen. Het gevolg is dat verscheidene leden hierom hebben bedankt. Hij deed een ernstig beroep op de beer houders om dit niet langer te doen, er op wijzend, dat ze hiermede uiteindelijk zich zelf benadelen, omdat er dan een tijd komt dat ze niet meer van beren zullen kunnen worden voorzien. In 1928 volgde hij ook Ds. Winkel op als protestants godsdienstleraar aan de Bijz. strafgevangenis te Leeuwarden. De jubilaris, die naast zijn drukke werk kring nog zeer vele bestuursfuncties ver vult, is door het Provinciaal Kerkbestuur van Friesland met ingang van 1 Mei a.s. emeritaat verleent. Zondag 30 April a.s. zal de jubilaris, ’s avonds 7 uur in de Grote kerk afscheid van de Leeuwarder gemeente nemén. Prof. dr. Wagenaar, die naast theoloog ook nog een begaafd musicus is, hoopt na zijn emeritaat te Leeuwarden te blijven wonen, daar hij dan nog werkzaam zal bleven als gevangenispredikant. schijnt de spanning af te nemen, nu de premiers elkaar hebben ontmoet en er een commissie zal worden gevormd, welke er op zal toezien dat eikaars minderheden niet in het gedrang komen. In de strate gisch belangrijke Aziatische staat Afgha nistan heet een complot tegen de regering ontdekt te zijn, dat door een buitenlandse (de Russische?) regering was geïnspi- I Sinds de Ned. Herv. Evang.ver. zich, in J verband met de nieuwe koers in de Ned. stond dus in het laatst van de bezettirigs- Herv. Kerk ophief, is prof. dr. Wagenaar tijd 40 jaar. Van een herdenking kon geen nog privaat-docent aan de R. U. te Gro- sprake zijn en daarom heeft men gewacht ningen. tot het 9e lustrum, dat echter in December in verband met het 60-jarig bestaan van de K. N. V. B. niet kon worden herdacht. De F.V.B.voorzitter, de heer S. de Wolf te Sneek, die sinds 1912 zitting heeft in het bestuur, heeft inmiddels een kwarteeuw de presidentele hamer gehanteerd en ,ook dit feit kan niet onopgemerkt voorbij gaan. Een commissie bestaande uit de he ren Holwerda, voorzitter, Warga, Dijkhuis, Sneek, Altenburg, Bolsward, F. de Vries, Heerenveen, (Zaterdagmiddagvoetbal) en Huizinga, secretaris, Leeuwarden bereidt een réunie voor op Zaterdag 29 April a.s. in hotel Amicitia” te Leeuwarden. waard is. Tegen deze mentaliteit stelt de regering-Truman zich overigens toch wel te weer, zij houdt niet op te betogen, dat Europa zowel van groot strategisch als economisch en cultureel belang voor de Ver. Staten is en dat het eigen belang van Amerika dus meebrengt, "dat het op de been gehouden en niet aan het communis-1 me ofwel de Russische expansiezucht ten i sterdam) bihalven loar it kuiturele libben jn Fryslün ek foar de NederlAnske wit- tenskip fan great bilang binne; hja tinke oan de forlykjendc Germaenske taelwit- tenskip en oan de stüdzje fan it aide rjocht. De kosten fan de learstuollen wurde yn de measte gefallen droegen troch de Prov. Fryske Underwiisrie, dy’t subsydzje hat fan de provinsje. De rie hat op in oan- fraech om sykssubsydzje, op groun fan it bilang fan de learstuollen foar de hiele Nederlünske wittenskip yntsjinne, tael noch teken heard. De keamerleden freegje nou de Minister, hoe’t dat sit en fprsykje him, op koarte termyn oan de rie noch in subsydzje fan Rykswegen ta to kennen. It is mei dy subsydzjes fan de kant fan it Ryk hwat in wündere saek. Yn theory lelt de mjitstêf: it Ryk subsidearret dy yn- stelling, dy’t in mear algemien Ne- derlansk bilang tsjinje, de provinsjes sok- ke, dy’t in provinsjael, en de gemeenten sokke, dy’t in pleatslik bilang tsjinje, wol foar de hAn. Mar yn de praktyk komt it der gauris op del, dat hwa’t it tichtst by it fjür sit him it bést waermet. Wiswier, it Ryk stipet de skoalle foar Ta len en Skiednis en de Kursus foar Fuortset Boukunst Underwits fan de Fryske Aka- demy: dy passe yn in bipaeld ramt, mei alle soartgelikense ynstellings yn hiele NederlAn. Mar it Ryk, dat soargje moat dat yn hiele NederlAn it ünderwiis sa goed müglik is, soe likegoed, al fait it büten it ramt, de proefskoallen, dy’t yn förbAn mei de spesiale omstannichheden yn FryslAn needsakelik binne, bikostgje moatte; dat Fryske partikulieren foar it opsetten dêr- fan it jild byinoar bringe moatte, is net sa’t it wêze moat. En dat it Ryk, njonken de provinsje bydraecht yn de kosten fan de Fryske learstuollen fan de Prov. Underwiisrie, is in rjochtfeardige eask. We meije hoopje, dat de Minister op dit stik fan saken mei gauwens in gunstich ütslütsel jowt. 1. AUCKLAND. Auckland, de stad, waar ik enkele weken versiteit en de Frije Universiteit to Am- geleden aankwam en waar ik de voorbije dagen door bracht. Op het eerste gezicht verschilt de stad niet veel van andere steden, maar bjj nadere beschouwing is het toch wel een volkomen andere stad, dan bijv. Amsterdam en ik hoop er U in deze brief wat oppervlakkige indrukken van te geven. Auckland ligt op het Noordelijk eiland, on geveer ter hoogte van Sydney in Australië aan het begin van de pl.m. 800 km. lange landtong, die zich naar het Noorden uit strekt en is de grootste stad van Nieuw- Zeeland, met pl.m. 300.000 inwoners, hoe wel niet de regeringszetel. De regering heeft haar tenten opgeslagen in Welling ton, meer Zuidelijk, dat dus residentie en hoofdstad van het land is. Hoewel het aantal inwoners, vergeieken bij Amsterdam dus maar klein is, is de Er doken geruchten op, dat men Spanje zou uitnodigen tot het Atlantisch Pact toe te treden, zodat men wel mag aannemen, dat bij.de besprekingen te Londen en Den Haag over de te voeren strategie zeker de eventuele medewerking van Spanje en waarschijnlijk die van W.-Duitsland onder ogen is gezien. Maar de militairen konden daarover geen beslissing nemen, dit is een politieke kwestie, welke op het hoogste ni veau moet worden uitgevochten. Als het militaire comité dan ook tot overeenstem ming in beginsel over de te voeren strate gie kwam, dan mag men dat wel zo op vatten, dat men hét er over eens was, dat getracht zal worden’ de vjjand in ieder ge val buiten de grenzen van de aangesloten landen te houden. We zullen het wel niet ver mis hebben als we veronderstellen, dat het deze beslissing was, welke de instem ming van alle deelnemers had, waarmee een eind gemaakt werd aan de vrees van enige der landen dat men de vijand eerst op een passende verdedigingslinie binnen hun gebied zou opvangen. Op financieel gebied liggen- natuurlijk grote moeilijkheden, want het militaire apparaat dat onder meer in staat moet zijn een zo smalle strook van het Europees vasteland als bijv. Nederland, België en Frankrijk 'vormen, voor vijandelijke invallen te be hoeden, moet enorm kostbaar zjjn. En het kon wel eens zijn, dat niet alleen militaire, maar ook financiële noodzaak bijv, zal dwingen W.-Duitse deelneming te overwe gen, omdat hoe meer landen mee doen hoe lichter de lasten voor elk afzonderlijk Wor den. Van de zijde der aangesloten kleine landen, waartoe Nederland wel zal beho-1 Toch dringt de tjjd. Hoewel deskundigen ren, schijnt ook al aangedrongen te zijn geen onmiddellijk oorlogsgevaar aanwezig op een soort militaire Marshallhulp, zodat achten, verwacht men toch dat er deze zo mer weer een crisis om Berlijn zal ont staan. zet tegen al maar nieuwe lasten ten bate van andere landen, neemt in de Ver. Sta- j regelen genomen te hebben, ze hebben te ten wel zo toe, dat de regering-Truman met de verkiezingen op de achtergrond wat voorzichtig moet zijn. Gróte Amerikaanse I met andere middelen worden voortgezet, bladen mogen schrijven, dat Amerikaanse omdat zuinigheid West-Europa zou uitleveren aan Duitsland in zijn handel valt, Frankrijk en de communisten, voor vele Amerikaanse Italië niet lang meer weerstand aan het kiezers in Europa al weer een verafgelegen gebied geworden, dat zij eigenlijk vinden j belang dat de Russen hechten aan Duits- parasiteren op de Ver. Staten, terwijl het als afzetgebied nauwelijks de moeite meer Ek in Ryksbilang ommers. Neffens it Foariopich Forslach fan de Ear- ste Keamer op de bigreating fan Under- wiis, Kunsten en Wittenskippen hawwe guon Keamerleden fragen steld oer de Fryske learstuollen oan de forskate Uni- versiteiten. Hja hawwe derop-wiisd, dat dy learstuollen (oan de Ryksuniversiteiten to Grins, Utert en Legen, oan de Gem. Uni- Dezer dagen hield het Varkensstamboek in Friesland de jaarlijkse algeméne leden vergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat in 1949 zijn ingeschreven 1262 tomen big gen, 72 zeugen en 221 dekberen (81 de- Tlisdel 11 April: 18.4520. Fryske*Mtstjüring. „Hoe is it by oaren” (II), frouljuske- tier ünder redaksje fan Mefrouw L. PostBeuckens. Meditaesje fan de hear Sake Bouma fan Grins. Stimmen üt it HeitelAn. It giet om üs bern, in oarspronklik harkspul fan Ypk fan der Fear. zouden er ditmaal alles op willen zetten om Berlijn in handen te krijgen, als Inzet van een campagne om geheel Duitsland meester te worden. Zoals bekend zouden de Russen de strijd om Berlijn willen be ginnen door een massale mars naar en door West-Berljjn van de Oost-Duitse com- langrijke korting toegewezen en het ver- j munistische jeugdorganisaties. De Weste lijke geallieerden schijnen daartegen maat-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1