De I Gabe Skroar and der onden Martinytoer I üs hjoed door Nederland Fan de s to sizzen No. 30 46e Jaargang Dinsdag 10 April 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A. J. OSINGA - Bolsward Hwat hat I I Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m m, Giro 87926 Bolswariis Nieuwsblad B B de J. pal- „succes” PYT. Tj. de J. ver- kan Oerwicht fan flesk makket loai, Oerwicht fan forsten makket gek, Oerwicht fan wille makket droefheit, Oerwicht fan jild makket gjirrich. DE FE-KEAPMAN. Fé-keapman is in frjemd birop De measten sil 't grif witte, d’Ien nimt it foar dy mlnsken op In oar wol har wol sjitte. ,,’t Folk yn de lange jas, Dögnieten, earste klas.” Né, né, da’s ünrjochtfeardich Dat sloaijen, wier, ’t heart by har fak. Hja bin üs achting weardich, Meast as in laem sa mak. De boer: Myn keapman is myn béste maet, Beide in rein gewisse. Moams ier hüldt hy my oan ’e praet, „Dei boer, ek hwat to missen?” 0 ’t Is einepike waer, Ek sin oan in segaer. Hoe sit it mei jou keallen. Mei trfle wike, priis der öf. Jo wurd’ derekt bitelle. Forkeap jowt jou gjin rou. De f r o u: Ik seach by de skuordoarren nils Wer in learen fint omstippen. Fansels wer de alderheechste priis. Hy wol jim ’t poatsje wippe. Mar prate, drok en réd Hja bin jim fiersto glêd. Hwat telt in keapmansleagen ’k Seach dat jim kom der mar foar üt Oan ’t hantsjebakken teagen, Leau my, hy snapt de büt. De keapman: Wy bin foar folie ’t swarte sklep, Men neamde üs swarte Piten. Wy ha och dat men 't dochs bigryp, Noch nea in boer bisk Hwat winst, it komt üs ta, Wy moat ek iten ha! ’t Bliuwt jimmer by ien slokje. Wy bin de pioniers fan Ljouwt, De man mei ’t keapmansstokje, Ken, as in rots, op bout. 'erschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) mindere. En sjoch nou, hoe’t it fierder gien is: 1943: 310.000 kfl, 1944: 350.000, 1946: 470.000,. 1947: 540.000, 1948: 587.000, 1949: 681.000 kfl. r 5 iets „op touw” te zetten, want het is in onze tijd van versobering een hele kunst een initiatief te nemen zonder het dragen van risico’s. De kas van de afdelingspenningmeester is te veel doorvoerstation. De „bond” of hoe de landelijke en provinciale organisatie ook heten moge, is te veel de grote slokop. Een lamgeslagen vereniging wordt een do de vereniging, stilstand is achteruitgang. Sommige verenigingen trekken hieruit een even begrijpelijke als afkeuringswaardige consequentie, ze snijden de band met de lastige bond door en gaan op eigen houtje verder. Wat we hier vertellen is geen theo rie, maar de wrange waarheid. We weten, om een voorbeeld te noemen, van een grote „Fryske krite om utens”, die de band met „it Selskip” doorsneed, omdat het lezen van ’t verplicht gestelde orgaan, i.c. „Frysk en Frfl” te veel als een bezwaar werd gevoeld. Het middel is erger dan de kwaal. De operatie kan misschiesi even ver lichting geven, het uiteindelijk gevolg is on vermijdelijk het isolement. Waar men op bouw bedoelde, bereikt men afbraak. De bonden trekken aan de touwtjes. Goed bedoeld, maar men kan de veer ook zover spannen tot ze breekt. Ziehier weer eens een probleem, waar we de oplossing niet zo één-twee-drie van kun nen geven. Wie van de lezers weet raad? Uit de bot singen van meningen wordt soms de waar heid geboren en misschien kan die waar heid ons helpen uit het moeras, waarin we anders hopeloos verzinken met al ons ge organiseer. Lieftinck: Dat keapmansfolk fortsjinnet grou, Ik mei soks hiel wol Ifle. Winst opjaen lit hja leafst blau-blau, Mar ’k sil myn part wol krfle. Lük hja my yn de pet! ’k Forheechje har biljet. Hwat mealt my praet oer „woeker”. Folksmüle neamt in keapman tük, Pyt Lieftinck is jit tüker, Hja lapje him de broek! men. En dit vaak, ja in de regel, ondanks uitermate zuinig beheer. De oorzaak van dit euvel moet men vooral zoeken in het feit, dat de penningmeester een deel van zijn financiën moet afstaan als contributie aan de gemeentelijke, provin ciale en landelijke kassen. Deze hebben op him beurt deze bijdrage broodnodig om him propaganda te financieren en hun vrij gestelden te salariëren, ook veelal om hun al of niet verplichte verenigingsorganen te doen verschijnen. De band met de bonden is niet alleen een idiële, vaak vooral ook een financiële en de last van deze laatste pleegt zwaar te druk ken. De gevolgen van dit betreurenswaar- dige feit beginnen openbaar te worden. Ze zijn of ze worden funest. Door de hoge „schatting” die door vele plaatselijke afdelingen, die het wegens on derlinge concurrentie met nevenverenigin gen van soortgelijk of aanverwant doel, toch al moeilijk schipperen hebben, moet worden opgebracht aan de „bond” in al zijn geledingen, wordt het eigen initiatief tot het minimale gereduceerd. Door de lege kas is men als het ware lam geslagen nog In de bergen omgekomen. De Nederlander F. B. Ley, die zijn vacantie doorbracht in Tyrol, werd daar onder vallend gesteente bedolven en gedood. Grote brand. Een grote vlasboerderfl op Nu reeds elf! De pyromaan te Amsterdam, die geparkeerde auto’s in brand steekt, heeft hiertoe met afwisselend reeds elf wagens bewerkt. Inbraakje. Insluipers hebben uit een achter een behangselwinkel aan de 's-Gravelandse- weg te Hilversum gelegen kantoor ruim f 400 gestolen. Tragisch ongeval. De 70-jarige J. Rosseel viel tijdens werkzaamheden te Klooster- zande van een ladder en overleed ten ge volge hiervan kort daarna. Oorlog verslijt, vrede gedijt. Te Oostburg heeft de president-kerkvoogd, de heer J. H. van Kampen, de eerste steer gelegd voor de Ned. Herv. Kerk, die in de plaats komt van de in 1944 verwoeste kerk. Spekschletende jonkheer. Op de heide te Achterveld bfl Amersfoort heeft jhr. van Gheen een wild zwijn neergeschoten. Het beest woog 140 pond. Goede reis! Op 19 April zal het eerste K. L. M.vliegtuig met emigranten naar Aus tralië vertrekken. Tot nu toe is voor 48 emigranten plaats besproken. Van eind April tot begin October zullen toeristen met een nieuw, luxieus Ingericht schip tochten kunnen maken over het Ijs selmeer en de Waddenzee. Door vallende paal gedood Op het terrein van de N.V. Simons’ Emballage-fabrieken en houthandel te Oosterhout werd Vrijdag middag gewerkt aan het afbouwen van een. muur. Terwfl] de metselaar de profielpwler verwijderde, viel ei een van vijf meter hoogte op het hoof'’ van de 25-jarige C. H. de Ridder. Deze was wflwel op slag dood. en landelijke bond staat een andere soort gelijke plaatselijke, gemeentelijke, provin ciale en landelijke bond. Natuurlijk moet er een begrafenisver eniging zijn en kan deze niet met een pol derbestuur worden vergeleken. Het doel van deze verenigingen is te ongelijksoortig om ook maar iets met elkaar van doen te kunnen hebben. Anders is het met vele organisaties op cul tureel, maatschappelijk, politiek en gods dienstig terrein. Er zfln betrekkeltjk klei ne dorpen met toch een overvloed van ver enigingen, die deze niet in de laatste plaats te danken hebben aan de verschillende godsdienstige en politieke gezindte van de Inwoners. Een dorpje, dat kerkelijk en poli tiek een eenheid vormt, is in ons Individu alistische landje welhaast een utopie. Zou men zich zo’n dorp denken, dan nog zou het misschien zijn voorzien van een zang vereniging, een muziekcorps, een Fryske krite, een jongelingsvereniging, een meis jesvereniging een mannenvereniging, een vrouwenvereniging, een vrouwenbond, een landarbeidersbond, een boerenorganisatie, een plattelandsvrouwenafdeling, een zen- dingskrans, een voetbal-, korfbal- en kaats- fls- en gymnastiekvereniging, een reciteer- dam- en schaakclub, een band Ned. Indië, thuisfront, om van dorpsbelang, ziekenhuis- verpleging, begrafenisvereniging, schooi en politieke- en kerkelijke verenigingen maar niet te spreken. Heeft zo’n dorp een verenigingsgebouw, dan is dit avond aan avond bezet, terwijl andere verenigingen bij de leden aan huls, in een leeg schoollokaal, of in een consis toriekamer vergaderen. Verenigingen, die van buitenaf komen met hun propaganda voor Roode Kruis, Hogeland, Macht van het kleine, Ziekenzorg, Sanatoria, Radiover eniging enz. enz. kunnen bijna geen gele genheid krijgen om aan bod te komen, wil len ze de regelmaat van het druk verga deren niet verstoren en de beschikking krflgen over vergader-, demonstratie- of filmruimte. W’anneer we zo aan het einde van het win terseizoen de balans eens opmaken, dan is men bijna geneigd de vraag te stellen of we ons misschien niet gaan „dood” orga niseren. Met het woord „doodorganiseren” bedoelen we in dit verband het bereiken van het z.g. „dode punt”. Het teveel aan organisaties is Immers maar al te veel oor zaak. dat de ene vereniging moet lijden onder de concurrentie van de andere. Een week heeft ten slotte maar zeven avonden en als men er eentje reserveert voor „de faem" of „de feint”, blijven er maar zes over. De liefde, de animo en de belangstel ling moet wel zeer worden verdeeld, wil de catechisatie en de studie voor midden stands- en andere diploma’s er niet bij in schieten. Daar komt nog jets bij. Al die verenigin gen kosten niet alleen veel tijd, maar ook veel geld. De meeste cohtributies zijn vrij hoog. Te hoog veelal om niet een drukken de last op het gezin te worden, want èn de vader èn de moeder èn de dochters èn de zoons, èn de ouderen èn de jongeren zijn stuk voor stuk lid van hun eigen vereni gingen en betalen allemaal afzonderlijk hun contributies. Maar al zfln de contributies dan van de kant van het gezin gezien, te hoog, van verenigingsstandpunt gezien zijn ze meest- Dat de bettere posysje fan de greldboer ek risseltaten opbrocht hat, dy’t in bliu- wende forbettering bitsjutte, is in wichtich en bliid barren. Mar is dat sa? Mei men sizze, dat wy sünt de oarloch, dus sünt 1940, mei de greldbuorkerjj foarüt gien binne? Sünder ienige twivel, ja. Yn en nei de oarloch hawwe in great diel fan de boeren har bidriuw forstevlge, har skulden safolle müglik öflost en war dien, dat se mei fé en reau yn bettere kondysje ka men. Wy kinne nou sahwat tsien jier oer- sjen en wolle der it ien en oar fan oerfor- telle. De sifers binne bikend makke troch de directeur fan it „Veeteeltwezen”. Hy jowt fjouwer bilangrike punten oan, hwer- yn düdlik mei sifers oan to toanen is, dat de greidboer woun hat. Alderearst it wich tige punt fan de kontröle op ’e molke. Foar de oarloch diene der oan mei 250.000 kfl, dat wie 18 pct. fan de melkekij. Fierder koe men mar net komme, hwant sünt 1928 stie men al op dit punt en yn 1941 wie men noch gjin stap fierder. Men hat doe gczaeu zijyn zie iiieeau- de frijwillige animo in bytsje holpen troch al nog te laag. Immers de klachten, dat de I in heffing fan in dübeltje op de 100 mingel penningmeester nauwelijks droog over de I molke en dêrmei de kontrölekosten for- sloot springt, of nog erger nauwelijks het hoofd boven water houdt, klinken in koor op uit al de verslagen, die we in de afge lopen vergadertijd in onze kolommen opna- Folle meat keallen en bettere keallen dat is yn dy streken it gefolg en dus in bettere buorkerfl. It mei dan wier wêze, dat de k.i. foar de fokkers hjirre hwat in bysmaek hat, omdat der folie minder boltsjes nei dizze streken geane, it algemien bilang is der wol mei tsjinne en dat giet yn wearde it bysündere bilang to boppe. Hoe hawwe, is de fjirde kwesje, al dizze dingen de goede namme fan üs fé blyn- floede yn it bütenlkn? En hoe hat men de ütfier regele? Ek hjirre hat men in ein makke oan de wylde frflheit en easken steld. Alle kfl, dy’t men ütfiere wol, moat- te t.b.c.frfl wêze en boppedat yninte wêze tsjin tongblier. Mar ek moatte hja oan de exterieureasken foldwaen. Rommel giet der net üt. Allinnich goed spul. Stamboekfé mei papieren en gewoane kfl, mar allinnich goed spul. En dat it tige syn ynfloed hat op de namme fan it Fryske fé lit him sa mar bigripe. Yn 1947 gyngen er Ukemöch tsientüzen kfl de grinzen oer en brochten 10.000.000 goune yn it laetsje. Der fan wie- ne mar 2000 stamboekbisten. Yn 1948 wie it tal 20.000 en barde men trochinoar ek sahwat tüzen goune foar elk bist. Yn 1949 gyngen er 3700 stamboekdieren de grins oer foar twatüzen goune it stik en derby jit 27000 gebrükskfl mei in wearde fan 20.000.000. De sifers oer dit jier sille sjen litte, dat de gong der noch lang net üt is. Sa kin men mei greate blidens sjen, dat de hüd fol wurk oan de greid- en fokkers- bidriuwen bistege, sawol yn as büten üs lün rike fruchten opsmlten hat. De posysje fan de agraryske sektor fan üs folk is fan great bilang foar üs lün en hiel bysünder foar Fryslén. It is in skoan ding dat Ir. Rrjssenbeek dit oan boer en boar- ger jitteris düdlik makke hat. Foar de boe ren is it in oantrün om troch to setten en foar de net-boeren om to biseffen, dat yn dizze sektor mei krêft boud wurdt oan de takomst, ek fan harren. Ford begint do nieuwbouw. Vrfldag 21 April zal de eerste paal in de grond worden geslagen voor een nieuw gebouw van de Fordfabriek, dat naast het bestaande ge bouw aan het Noordzeekanaal zal komen te staan. De eerste grondwerkzaamheden voor de nieuwbouw zfln reeds gereedgeko men. Stikker blijft èn - alleen. Minister Stikker zal noch zijn ministerschap neerleggen, noch een tweede ambtgenoot op zijn de partement naast zich krflgen. Hij blflft de volle verantwoordelflkheid voor zfln depar tement behouden. Het volgend jaar zes? Het schaap van de heer J. Dflksma te Haskerhome heeft vflf lammeren ter wereld gebracht. In voor gaande jaren wierp dit schaap resp, 4, 3 2 en 1 lam. Een boete van f 250.000. Wegens overtre ding van de textielverordening is tegen de N.V. Gebr. Gerzon te Amsterdam een boete geëist van f 250.000. Drie meisjes zfln om het leven gekomen bfl een felle brand, die woedde in de villa van burgemeester N. J. H. Raat van We- verhoof, een dorp tussen Enkhuizen en Me- demblik. De twintigjarige dochter Elly van de burgemeester en twee nichtjes uit Me- demblik, de 16-jarige Gerie en de 7-jarige Maria Raat. Goede vangst. Bfl hun surveillance hebben commiezen te Venlo een groep van zes smokkelaars verrast, die zich reeds enige maanden met hun smokkelpractflken bezig hielden. Zfl hebben aanzienlijke partflen si garenaanstekers, kurkentrekkers, messen scharen en andere artikelen ons land bin nengesmokkeld. Leeuwentemmer aangevallen. De Neder landse leeuwentemmer Jean Michon uit Maastricht, die vorig jaar met zfln leeuwen bfl Circus Strassburger optrad en thans te Hamburg in een circus werkt, is door een van zfln leeuwen aangevallen en zo wond, dat hfl voorlopig niet meer werken. Onze doden blflven rusten onder de men. Om verschillende redenen heeft de regering er van moeten afzien het stoffe lijk overschot van in Indonesië gesneuvelde militairen naar Nederland over te bren gen. Alweer verloren. Nederland, zonder Abe Lenstra, verloor kansloos tegen België. Ook nu kon onze voorhoede weer geen goal ma ken. Zullen de ogen van de keuze-commls- sie nu eindelflk eens open gaan? Boerderflbrand te Bakel. Vrijdagmorgen ontstond brand in de zo goed als nieuwe boerderfl van de landbouwer v. Dooren op het Overschot te Bakel. Het bedrflfsge- deelte, benevens de gehele voorraad graan, stro en hooi en landbouwgereedschappen gingen verloren. Boerderflbrand te Jorwerd. In de grote boerderfl van de heer B. Blflstra, onder Jorwerd, brak Vrijdagavond plm. kwart over negen brand uit. Het vuur greep zeer snel om zich heen. De boer kon slechts met zeer grote moeite ne gen van zfln negenentwintig koeien red den. Drie paarden werden ook gered. Twintig melkkoeien, acht hokkelingen en één stier kwamen in de vlammen om. De toekomst. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, heeft Zaterdagmiddag het zweefvliegcentrum „Terlet” aan de Apeldoornse weg, acht ki lometer ten noorden van Arnhem, officieel geopend. „De Noordzee wordt overbevist”, zo luidde de conclusie, waartoe de vergadering van de Ned. Vissersbond Zaterdagmiddag te Alkmaar kwam. Yn persinten binne wy fan 18 op 47 pet. kommen. Dat dit birikt is, jowt moed foar de takomst, hwant de kontröle op de pro- duksje is fan great gewicht. Dat wie yn Fryslün al lange jierren sa en dêrtroch is it ek komd, dat men hjirre folie mear om tinken jown hat oan fetgehalte en liters molke dan yn hiel hwat oare streken. Dat smyt nou syn risseltaten op, hwant roun- om folget men it Fryske foarbyld nei. En mei dat men troch kontröle wit hoefier men efter stiet, bigjinne ek de oare dingen to wurkjen. De direkteur seit, dat de hiele fokkerfl fan de swartbünto kfl aloan mear Fryske bollen brükt, omdat Fryslün rejael de kop nomd hat en fier foar leit. Dy er kenning docht üs goed, hwant wy witte hoe tsientallen jierren de fokkers yn dizze hoeke mei greate tawfling en trochsetten deroan wurke ha. As men nou de swart- bünte kfl de Fryske kfl neamt, dan is dat mear as ea tofoaren op syn plak. In twad- de kwesje is oft wy al de produksje fan foar de oarloch birikt hawwe. Yn 1939 wie de opbringst per kou 3520 kg. fan 3.41 pet. fet. Yn 1949 is de opbringst 3650 kg. fan 3.62 pet. Dat bitsjut liker- nêch 14.000.000 kg büter mear fan like- folle kfl. Oer it tal melkekfl binne jit gjin goede sifers biskikber, mar de yndruk is, dat de greate forliesmn fan de oarloch wer goedmakke binne en dat wy al in moai eintsje fierder binne. Hjir yn Fryslên is dat grif it gefal. In tredde punt is de foarütgong fan de kunstmjittige bifruchting of ynseminaty. Hiele kontrflen siet men mei de skealike kwael fan it kealforsmiten en it net-kalf- wurde-wollen. Binammen yn streken mei lytse boeren wie dêrtroch it spul gauris fan ’e wize. Sünt 1943 is de ynseminaty nou yn praktyk en rize rounom k.i. forienings op. Hja birikke in bifruchtingspersintage fan 81-90 pct. Hjir hat men de sifers: 1946 wiene der 34 forienings mei 20.000 kfl; yn 1947: 95 mei 60.000; yn 1948: 142 mei 130.000 kfl en yn 1949 wie dit oproun oant 171 forienings mei 200.000 kfl. De Tulpenrallye. In het geheel zfln rond 300 equipes gestart, behalve in Den Haag in Bern, Bordeaux, Brussel, Glasgow, Ko penhagen, Londen, Monte Carlo, Parfls en Rome. Onze plaatsgenoot E. S. van Dflk startte te Den Haag. Goed zo. Onder auspiciën van de stichting Friese ambachts- en volkskunst gaat een collectie Friese ambachtsproducten naar de tentoonstelling „Holland Fair” in Ame rika, o.a. de producten van de Noordwolder rletvlechtindustrie, het Hindeloper schilder werk en het Makkumer en Harlinger aar dewerk. Na de winter. Uit een woning van een bont- handelaar te Amsterdam hebben inbrekers Zaterdagavond een groot aantal kostbare sieraden ter waarde van f 12000 gestolen. De eerste ooievaar. Evenals vorig jaar heeft de buurtschap De Bult bfl Steenwflk de primeur van de eerste ooievaar. Vrij dagmiddag arriveerde de trekvogel. Het is hetzelfde dier van vorig jaar en het is nu acht jaar oud. Eén dode, één levensgevaarlijk en vflf zwaar gewonden. Dit is het resultaat van een poging om een zware mortiergranaat te demonteren. Het ongeluk geschiedde Zondagmiddag ten huize van Kees van Peer in de Nieuwstraat te Sint Wlllebrord, een dorpje tussen Roosendaal en Breda. Bfl on derzoek bleek, dat de man nog een vijftig tal van deze granaten in zfln schuurtje had waarvan er vele nog geladen waren. Dodelflke val van paard. Tfldens een slip- jacht, die Zaterdag in de omgeving van Borger en Gieten gehouden is en waaraan oorspronkelijk ook door prins Bemhard zou worden deelgenomen, is de burgemeester van Anlo, Ir. P. L. Willinge Prins waar schijnlijk ten gevolge van een hartverlam ming van zfln paard gevallen. Hfl was op slag dood. Oranje ontvangt. Op 30 en 31 Aug. wordt te Bolsward door de Chr. Bond van Har monie- en fanfarecorpsen een nationaal concours gehouden, waarvoor zich reeds ruim 80 corpsen aanmeldden. Felle brand te Koog a.d. Zaan. In een wo ning in de J. de Wittestraat te Koog aan de Zaan heeft in de nacht van Zondag op Maandag een felle brand gewoed. Met moeite kon het echtpaar met het 7-jarig dochtertje en 3-jarig zoontje zich in vei ligheid brengen. In een ommezien stond het huis in lichterlaaie. Van de Inboedel kon niets worden gered. De oorzaak is vermoedelflk kortsluiting. Wat men onze West-Europese cultuur ook mag verwijten, zeker, niet, dat zfl niet zou kunnen organiseren. Het organiseren is ons tot een ware hob by geworden. De Nederlander heet een in dividualist te zfln, de Fries is dit in optima forma. Met het lidmaatschap van een of twee organisaties zfln wfl niet tevreden, wfl zoeken het in de verscheidenheid. Men behoeft er de Provinciale Almanak maar op na te slaan om te ontdekken, dat het aantal verenigingen en organisaties, dat in onze provincie voet aan de grond heeft legio is. Een in vele opzichten onvol ledige Iflst van diverse verenigingen in het stedeke Bolsward reikt ver over de hon derd, om maar niet te spreken van de on telbare organisaties, die ter plaatse wel le den, maar geen afdelingen hebben. Op de dorpen is het al niet veel beter. In veel gevallen zou best iedere inwoner een bestuursfunctie vervullen, maar omdat dit wat al te bar zou zfln, en er blijkbaar prijs op wordt gesteld, dat er ook nog enige in gezetenen bestuursfunctieloos blflven rond lopen, gaat men de verschillende baantjes veelal aan enkele personen hangen, zoals men aan een en dezelfde kapstok een hele verzameling hoofddeksels en kledingstuk ken kwflt kan, op gevaar af dat de perso nen in kwestie er topzwaar van worden. Overigens zfln we zeer democratisch. De meeste organisaties hebben plaatselijke af delingen, veelal verenigd in gemeentelijke of districtsgewijze gevormde grotere ver banden, die weer worden overkoepeld door provinciale verenigingen en ten slotte door de landelflke bonden. Niet zozeer hebben we bezwaar tegen deze indeling, wel vrezen we soms dat we te veel van het goede krijgen, want naast de ene plaatselflke, gemeentelijke, provinciale Oud-Beierland werd geheel in de as gelegd evenals een woonhuis, dat in de nabijheid stond. Nog niet de laatste? Bericht wordt, dat een der laatste wegtollen, die bfl het Friese stadje Sloten, waarschflnlflk binnenkort zal verdwflnen. Ons voorjaar. Een politie-jeep in Den Haag werd door de storm in een gracht gebla zen. Ze komen toch. In de kassen van Bom- melerwaard en Betuwe is men met de pluk van aardbeien begonnen. Rotterdam-Volendam. Twee Rotterdamse echtparen, gekleed in Volendams costuum, zullen in jeep en met harmonica’s een we reldreis van vijf jaar maken. Twee Nederlanders (een matroos van de Kon. marine en een van de koopvaardij) verloren, naar U.P. meldt, Woensdagavond in Soerabaja het leven als gevolg van een meningsverschil met een bedjavoerder. De Nederandse Zionistenbond zal 23 April te Amsterdam de stichting van de staat Israël herdenken. In de Diamantbeurs zul len achthonderd mensen aan een lunch deelnemen. Talrijke sprekers zullen het woord voeren. Een aangespoelde haai van vier meter leng te is te Oostkapelle in Zeeland gevonden. De kop is van de vis afgehaald en opgezon den naar het Rflksmuseum voor Natuur- historie te Leiden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1