Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek j H üs hjoed door Nederland I to sizzen Vrijdag 21 April 1950 No. 31 46e Jaargang Uitgave van Drukkerij Fa A. J. O SIN GA Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland t f c t m. au ra ra KL en ijn te n- u- an te n- it it. n. ie n d i. n d voWte As in minske al to folie sin oan himsels kriget, hat gjin minske op ’t lést mear sin oan him. De regeling van het kampeerwezen maakte vorderingen in de provincie. In Ooststel- lingwerf en Qpsterland en op Ameland en Schiermonnikoog werd de kampkaart ver plicht gesteld. De vreemdelingenstatistiek ten slotte kon niet meer worden bfjgehou- den omdat de hotelnachtregisters slechts ten dele worden ingevuld. De rest van het nieuws. Weerpraatje Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad ra LEOPOLD a. b. ex- 3 Churchill van de bevolking omvatte. t 3 3 C. d. Van een held die niet bestaan heeft. mogen Friezen zijn die weinig belang- hetgeen betrekking Leopold m van België om door tegemoetkoming aan de bezwaren van de minderheid tegen zijn terugkeer, de koningskwestie toch nog in een sfeer van nationale eendracht op te los sen. Hij verklaarde zich bereid na zijn te rugkeer zijn souvereine rechten tgdelijk over te dragen aan zjjn zoon, kroonprins Boudewjjn. Dat „ttjdeljjk” en de vraag of deze rege ling grondwettig mogelijk is spelen een rol in het oordeel der verschillende Belgise partijen over ’s konings nieuwe stap, een nieuw ministerie is er, terwijl we dit schrij ven, nog niet. In Engeland heeft minister Krekt filf jier lyn. De bifrijing fan Fryslên yn de Maejjedagen fan 1945 is ek fan ’t jier wer frijhwat oan- dacht oan jown. Wol hawwe der nearne oigansearre feestlikheden west, mar dêr wie it miskien net ienris minder om. Der is yn de measte stêdden en doarpen wakker flagge, hjir en dêr wiene suver hüs oan hüs de trijekleur of de pompeblêdden üt- stutsen. Alle dei- en streekblêdden hawwe ek yn meardere of mindere mjitte har om tinken oan it heuchlik feit jown. ■o- /eTSchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Reg. Omroep Noord 188 M. zijn voor de verwezenlijking van een derge- lljk plan. Van de grote plannen, welke thans de ge dachten van de staatslieden hier en over de Oceaan bezig houden, gaan we even terug naar de werkelijkheid der platte fei ten. In de afgelopen periode is de naam Trlëst i: e n L L. Q »P Bi ts WiUi Het jaarverslag, het financieel overzicht en de balans 1949 werden in orde bevonden en goedgekeurd. De bestuursleden de heren Mr. A. N. Duin- tjer, penningm. en J. H. Poppinga, secr., traden af en werden bij acclamatie herko zen. Vervolgens hield de heer Duintjer een kor te causerie over de rechten en plichten van de plaatselijke afdelingen. De bestu ren der Plaatselijke VW’s vormen het al gemeen bestuur der Prov. WV en bepalen dus het beleid. Zij hebben een stem bij de bestuursverkiezingen en vormen aldus de hoogste macht in de organisatie. Na de pauze hield de heer G. W. Oskamp, dir. VW-Texel, een causerie over de pro pagandistische waarden van de Texel-film waarna deze mooie film werd vertoond. Het belang van West-Europa voor Amerika om streden. Het Atlantisch Pact zal zware offers vragen. Benelux werkt traag, Finebel van de baan. De twistappel Trlëst. Leopold deed verzoeningspoging. Cripp’s nieuwe begroting. Thans is de weg geëffend om in de verga dering van de Atlantische Raad, welke in Mei wordt gehouden, te bespreken of de omstandigheden niet dwingen de Ameri kaans—West-Europese samenwerking inni ger te maken, dan in de bestaande verdra gen is voorzien. De Amerikaanse regering zal daarvoor bij haar eigen volk weerstan den hebben te overwinnen. Immers zijn er in het Congres bij beide partijen groepen, die West-Europa als van geen belang voor de Ver. Staten beschou wen en het liefst aan zijn lot zouden over laten. Voor hen zijn de West-Europese lan den weinig anders dan een groep bedelaars, die op de zak van de Ver. Staten teert. Daarom zal een poging om de Amerikaans- West-Europese samenwerking te verster ken bij deze groep op heftige tegenstand stuiten. En toch, wie de stand van zaken rustig overweegt, zal twijfel bij zich voelen opkomen of de ruimte welke de bestaande verdragen voor de AmerikaansWest- Europese samenwerking laten, voldoende is om te bereiken wat men zich aanvankelijk heeft voorgesteld. Uit uitlatingen van de Amerikaanse generaal Bradley is pp te maken dat men hoopt dat de West-Euro pese landen in 1955 voor een gezamenlijk leger van 36 divisies zullen kunnen zorgen, dat is 540.000 man, de Russen hadden in 1947 bijna 4 millloen man op de been! Een wanverhouding, die Washington er al toe bracht West-Duitse deelneming te beplei ten, wat op Frans verzet stuit. In ieder ge val wil Frankrijk eerst zelf sterk bewapend zijn voor W.-Duitsland aan de beurt komt. Dat leger van 540.000 man zou een aan valler zo lang buiten de grenzen moeten houden tot zeer grote Amerikaanse en Ca nadese troepenmachten zouden zijn aange komen, terwjjl de Amerikaanse luchtmacht intussen strategische bombardementen zou uitvoeren. De Engelse, Franse en Neder landse vloot zouden beperkt worden, om die landen in staat te stellen meer aan hun landlegers ten koste te leggen en de Ame rikaanse vloot zou het leeuwendeel van de bescherming der maritieme verbindings wegen op zich nemen. Men ziet in hoe ster ke mate de Ver. Staten hier een overwicht krijgen in de militaire verdediging van W.- Europa. Op heeft in de jaren van de grootste nood van het Brits Gemenebest er eens op gezin speeld, dat Groot-Brittannië de gedachte aan een politieke unie met de Ver. Staten vzellicht had te overwegen, Bidault ziet de noodzaak voor geheel West-Europa daar voor in het verschiet en de verantwoorde lijke Amerikaanse politici zien blijkbaar in die richting ook alleen maar een oplos sing. Het denkbeeld lijkt nu een hersen schim, want de volkeren zijn geenszins zo diep doordrongen van hun nood, dat zjj rijp van het jaar, n.l. zo ongeveer tussen 8 en I economisch terrein is het niét anders. Afgezien van het feit, dat hun aandeel in de militaire verplichtin gen van het Atlantisch Pact zware finan ciële offers van de West-Europese landen zal vragen zjjn hun vooruitzichten op eco nomisch terrein ook niet bijster gunstig. Nu de productie in de meeste dier landen gestegen is tot ver boven vóór-oorlogs peil en de koopkracht beperkt, bestaat er ge vaar voor overproductie. Had men aanvan kelijk gedacht dat door economische ver binding met andere landen en dus uitbrei ding van afzetgebied dit euvel zou zijn te verhelpen, de practjjk leert, dat dergelijke plannen moeilijk te verwezenlijken zijn. Men denke maar eens aan de trage ontwikke ling bij de Benelux, terwijl de Finebel ge heel van de baan is. Onder deze omstandigheden is de kans, dat West-Europa zich in 1952 economisch kan bedruipen, vrijwel nihil. Wanneer de Ame rikaanse economische hulp dan zou worden gestaakt, zal West-Europa niet meer in de Ver. Staten kunnen kopen en haar le vensstandaard worden bedreigd, waarvan slechts het communisme zal profiteren. Af gezien van het feit, dat de opeenhoping van goederen, welke daardoor in de Ver. Staten zal ontstaan ook daar een econo mische crisis zou veroorzaken, zou Was hington zich daardoor geplaatst zien voor de mogelijkheid van een totale mislukking van haar politiek het communisme aan de Elbe in te dammen. Al deze feiten eisen onafwendbaar een veel grotere steun, zo wel op militair als economisch gebied, van de Ver. Staten aan West-Europa dan aan vankelijk is voorzien. Zo groot inderdaad zal deze steun moeten zijn, dat men zich eigenlijk niet kan voorstellen, dat deze nog kan worden gebaseerd op een politiek zo losse band als er thans tussen Amerika en West-Europa bestaat, een steun, die men eigenlijk alleen aan een lid van het eigen gezin verleent. :unnen U voor deze gevaarlijke nacht- ;en-periode dan ook niet genoeg een „Weest op uw hoede” toeroepen en willen in een volgend artikel, zowel voor boom- gaardbezitters, tuinders met grote perce len als voor de volkstuinders, die wat vroe ge aardappels, sla of dergelijke boven de grond hebben, enkele tips geven om be vriezing van deze gewassen toch zoveel mogelijk te voorkomen. Ei stelling hebben voor heeft op hun land, volk en taal, er mogen andere Friezen zijn die hun onverschillige „lünslju” in dat opzicht wel tot betere ge dachten zouden willen brengen, het beste argument voor meer waaidering voor het Fries-eigene is zeker wel de belangstelling, die de buitenlands geleerde wereld daar voor aan de dag legt. Nu, over die belang stelling heeft Friesland de vorige week niet te klagen gehad. Niet alleen kwamen ver schillende Vlaamse geleerden een kijkje ne men op 't Coulonhuis van de Fryske Aka- demy, maar ook de bekende Engelse taal geleerde dr. Campbell van de universiteit van Oxford had de reis naar Friesland aan vaard om leden van Akademy en Anglo- American Society in kennis te stellen van de resultaten van zijn onderzoek naar de figuur van een grote Fries, die nimmer be staan heeft. Die grote Fries is de legendarische aan voerder Magnus, wiens „portret” prijkt op het zegel van Wonseradeel uit 1270. Deze Magnus komt de hele middeleeuwen door in de oud-Friese literatuur voor als een dappere held, die voor Karei de Grote om streeks 800 het opstandige Rome bedwong en daarvoor beloond werd met een heel complex rechten, die de vrijheid der Frie zen waarborgden. Hij zou deze wetten in de St. Michielskerk te Almenum (Harlin gen) hebben bekend gemaakt. Nog in de 16e eeuw beriepen de Friezen zich herhaal delijk op deze rechten die zij van Karei de Grote zouden hebben ontvangen. Bij het betoog van dr. Campbell bleef er van dit middeleeuwse verhaal een droevig beetje over. Hij toonde namelijk aan, dat Magnus helemaal niet bestaan heeft, maar ontstaan is door een misverstand. In het Lat||n werd Karei de Grote genoemd: Ca rolus Magnus, wat het zelfde betekent. Maar al in de 10de eeuw vatte men die toevoeging Magnus op als een eigenaam en verbonden de Friezen daaraan de fi guur van een legendarische aanvoerder. Het staat vast, dat Carolus Magnus (Karel de Grote dus) in de St. Michielskerk te Rome zekere rechten deponeerde. Maar in de sage werd er van gemaakt, dat Karei aan Magnus die rechten gaf en dat deze ze meenam naar Friesland, waar h|j ze in de St. Michielskerk van Almenum open baar maakte. Om het misverstand te ver groten, werd deze niet bestaan hebbende Friese Magnus ook nog verward met een bisschop die Magnus heette en wiens ge beente in Italië werd opgegraven. Toen werd het zelfs Sint Magnus. Z|jn belangrijkste conclusie had de inleider voor het slot bewaard. Zij had betrekking op de eerste jaren na 1500. Toen was de Friese vrijheid ten onder gegaan en de Saksische (Duitse) hertogen vestigden hier hun bewind, dat allerminst populair was. Een van hun gouverneurs in Friesland nu was een graaf van Bentheim die afst’am- de van een voorouder die Magnus heette en ook graaf van Bentheim was. Volgens dr. Campbell nu zouden de nieu we Saksische heren de Friezen hebben wil len wijsmaken, dat hun oude aanvoerder aan wiens bestaan zfc stellig geloofden, nie mand anders was geweest dan ae over- over-overgrootvader van de Saksische gou verneur. Om dat verhaaltje ingang te doen vinden, werd zelfs een valse kroniek in el kaar gedraaid, die op naam werd gesteld van een Sneker geleerde, een zekere Alvi- nus. De inleider was van mening, dat deze hele Alvlnus nooit bestaan heeft en z|jn kroniek niet ouder is dan het jaar' 1509, toen de Saksische overheersers om de Frie zen te l|jmen hem lieten samenstellen. Onder de handen van dr. Campbell bleef er van de roemruchte Magnus niets over. Als de vroede vaderen van Wonseradeel dat in 1270 eens hadden geweten! Of Friesland nu ontnuchterd moet wezen over deze ont sluiering? Wij geloven van niet. Is het sprookje dik wijls niet veel mooier dan de werkelijk heid Moderne wetenschap brengt de waarheid aan het licht, maar eeuwenlang heeft de legende van Magnus voor het Friese volk geleefd en het is er gelukkig mee geweest. Gelukkig en trots! Tilsdei 25 April: 18.4520. Fryske ütstjüring. „Hoe is it by oaren?” in ketier foar de froulju ünder redaksje fan Mefr. L. PostBeuckens. Meditaesje fan de hear A. S. van der Woude. Stimmen üt it Heitelêm. „De greate gaudief” (I) in radio-ko- meedzje oer it libben fan Jabik Ing- berts, skreaun troch S. J. van der Mo len. DE ..IJSHEILIGEN” ZIJN WEER OP KOMST. Ieder in ’t geweer om nachtvorst- schade te voorkomen. Er wordt vaak gezegd: „Er is niets veran derlijker dan het weer”, en inderdaad is daar veel van aan. Er z|jn dan ook vrijwel geen perioden waarin eenzelfde weertype steeds terugkeert.Was dit maar waar. Wanneer bijv, regelmatig de laatste 14 da gen van Juli mooi droog en warm zomer weer zouden brengen, wat zou er dan een vacantiedrukte z|jn! De meeste regelmaat brengt de normale seizoênswisseling van winterweer naar zomer en van -zomerweer naar winter én daartussen de herfst met veelal de bekende herfststormen en het voorjaar met vaak sterke koude invallen bij schrale noorden-, en oostenwinden. En toch is er een korte periode in het jaar, waarin eenzelfde weertype, hoewel niet steevast ALTIJD, dan toch veelal weer op treedt. Deze periode is daar in de loop der eeuwen zelfs bekend en berucht door ge worden. Het is de periode van de z.g. „Usheiligen” Deze naam is afkomstig van de heiligen-, dagen van St. Mamertush (11 Mei), St. Pancratius (12 Mei), St. Servatius (13 Mei) en St. Bonifacius (14 Mei)meestal wórden echter alleen deze laatste drie nog genoemd. Een bekend rijmpje hierop, dat mogelijk al énige honderden jaren oud is, luidt: „Pancraas, Servaas en Bonifaas, Zij geven vorst en |js, helaas!” Doordat mogelijk al over een tijdvak van kon zijn als het ledental b|jv. l/10e deel enige honderden jaren steeds in deze tijd n De Stiftingen „Friesland 1940’45” en „Sneek 1940’45” hawwe gearkomsten bi- lein; to Dokkumer NJjesilen en to Hams binne monuminten üntbleate dy’t, nei wy hoopje oant yn langte fan dagen tsjügenis öflizze sille fan móed en frijheitssin. It moast jin opfalle, dat alteast yn Ljou- wert op de 15e April fan de offisjele gebou wen nearne in flagge wappere. In bytsje mear histoarysk bisef soe by de oerheit wol forwachte wurde meije'. slag voorzichtig zijn, want men weet niet of er geen druk op de kiezers is uitge oefend, De Italiaanse vrees, dat Tito van de uit slag gebruik zou maken om zöne B te an nexeren is nog niet door de feiten beves tigd, maar de zaak geeft het Westen toch weer zorg, want er z|jn meer punten van geschil tussen Zuid-Slavië en Italië, die beide naar een machtspositie in het gebied van de Middellandse Zee streven. Italië is daarbij een slag voor omdat het reeds vriendschapsverdragen met Griekenland en Turkije heeft. Zuid-Slavië en Griekenland wensen ook wel tot elkaar te komen voor een samenwerking, maar geen van. beiden wil de eerste stap doen. Koning Paul van Griekenland heeft pas gezegd, dat die van Tito moet komen. En nu in Athene Piastiras een nieuwe, meer vooruitstrevende regering heeft gevormd, die eerder bereid is te vergeten dat Tito vroeger de Griekse rebellen steunde, dan ’n rechtse, zal dat misschien de kans op toe nadering vergroten. Grondwettige vraagstukken spelen een rol in de poging van Cripps de nieuwe begroting ingediend. Belangrijke wijzigingen in het financieel beleid worden niet aangekondigd, het subsidie op levens middelen wordt gehandhaafd, de loonstop ooK de inkomstenbelasting wordt voor la gere inkomens verlaagd. Dit laatste vooral waarborgt een gunstige beoordeling bij het publiek en de conservatieven zullen wel geen gelegenheid krijgen tot een felle aan val op de regering, gebaseerd op deze be groting. Naar aanleiding van het neerschieten door de Russen van een Amerikaans militair maar ongewapend, vliegtuig, heeft Was hington verontschuldigingen van Moskou geëist, welke er wel niet vlot zullen ko men. In Frankrijk blijven de communisten roerig in hun stakingsguerilla tegen de re gering. Bunaanw|jzlng voor koffie. Het Bedrijf schap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te Den Haag heeft bon 444 Algemeen aan gewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Na de herrie. De communistische leden van de Amsterdamse raad, Seegers en Bran denburg hadden zich voor de rechtbank al daar te verantwoorden wegens het door hen veroorzaakte tumult in de zitting van 13 Juni j.l., doch de behandeling werd ge schorst, omdat men de burgemeester, die wegens ambtsbezigheden was 'verhinderd, alsnog als getuige wenst te horen. Nationale Autoshow. Zo zou men de auto tentoonstelling te Amsterdam in het RAI- gebouw kunnen noemen. Voor autoliefheb bers om van te watertanden. Ook dit jaar is het succes groot. Verstandige winnaar. De man, die te Den Haag op no. 11653 van de Staatsloterij de honderdduizend won, had te kennen gege ven, liever onbekend te blijven. Meer steun voor de kleintjes. In plaats van 2% millioen gulden zal de regering 5% millioen beschikbaar stellen om de kleine boeren bij de rationalisatie van hun bedrijven steun te verlenen. Duizend gulden voor N.Z.H.R.M. De reders van het Finse schip „Karhula”, dat 12 Fe bruari ten Westen van Den Helder zonk, hebben de Kon. N.Z.H.R.M. duizend gul den geschonken uit dankbaarheid voor de redding van achttien opvarenden. Boomgaarden op Zu!d-Be5 eland in bloei. Aan het eind van deze week zullen, naar verwacht wordt de pruimên-, peren- en ap pelbomen op Zuid-Beveland in volle bloei staan. Standbeeld voor Troelstra. Den Haag zal een standbeeld krijgen van mr. Pieter Jel- les Troelstra. Over de plaats waar het zal komen te staan, wordt nog overleg ge pleegd met ’t Haagse gemeentebestuur. nogal eens in het nieuws verschenen, de twistappel tussen Italië en Zuid-Slavië. Deze haven zou als alles pais en vree in Eu ropa was, ongetwijfeld weer ’n belangrijke positie in het wereldverkeer kunnen inne men. Daarom wordt ze even fel door de Italianen als Zuid-Slaven begeerd. De hui dige toestand is zo dat een deel van het gebied van Trlëst door Amerikaanse en En gelse troepen is bezet (zóne A) en een zöne B door de Zuid-Slaven. In 1948 wensten de Westelijke mogendhe den de gehele stad aan Italië terug te ge ven, omdat ze met de Italianen wilden aan pappen, maar later hadden ze sp|jt van die toezegging, omdat inmiddels Zuid-Slavië zich losgemaakt had van Moskou en dat was een zo veelbelovende situatie, dat men Tito niet wenste te vertoornen. Dezer da gen nu heeft de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Sforza geheel Triëst nog eens voor zijn land opgeëist, als voor waarde voor een goede verstandhouding met Zuid-Slavië. Zoals te denken was heeft Tito die eis af gewezen, verkiezingen door hem uitge schreven in zöne B maken de indruk, dat de bevolking daar voor aansluiting b|j Z.- Slavië voelt, maar men moet met die uit- Hees”, wonende aan de te Dordrecht vierde haar 101ste verjaardag. Deze oude krasse dame, die zich in een uitstekende gezondheid mag verheugen, legt nog een levendige belang stelling aan de dag voor alles wat er om haar heen gebeurt en waarvan haar zel den iets ontgaat. Nog ouder. Dezer dagen vierde mevrouw de weduwe J. WagenaTolk te Midwolda haar honderd en derde verjaardag. Mevr. Wagena is reeds geruime tijd ziek. Het heeft haar echter die dag niet aan bezoek ontbroken. Zou het waar zjjn? Van 15 Februari op 15 Maart 1950 steeg het totaal-indexc|jfer van huishoudrekeningen op basis April 1948 Maart 1949 volgens officiële cijfers, van 212 naar 214 of met 0.9 pet. Zoete lieve Gerritje. Het Nederlandse volk heeft in 1949 een bedrag van ruim v|jf mil liard gulden aan de fiscus afgedragen. Dit bedrag komt overeen met een gemiddelde van 500 gulden per hoofd der bevolking, resp. van 2000 gulden' per gezin per jaar. Steeds dwazer. Bij een modeshow te Zand- voort werd een der getoonde toiletjes uit verkoren als „Zandvoorts zomercostuum.” Kleine oorzaken.Tijdens een onbelang rijke burenruzie te Enschedé werd iemand met een hark aan* hoofd en handen enige wonden toegebracht er ontstond infec tie en de man overleed. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m. Giro 87926 15 Mei, een koude golf voorkwam met veel sterke en zeer schadelijke nachtvorsten, wordt deze periode ook nu nog de „IJshei- ligen” genoemd. Uit een thans 100-jarige periode van temperatuurwaarnemingen blijkt ook duidelijk, dat de temperatuur, vooral het nachteljjk minimum, regelma tig stijgt, maar juist in deze periode een kentering ondergaat. Op de vraag, waar om nu juist in deze periode veelal een der gelijke koude inval met nachtvorst voor komt, moeten wij helaas het antwoord schuldig blijven. Het is dan ook geen won der, dat tuinders, boomgaardbezitters, kwe kers, enz., met zorg deze dagen tegemoet zien, want in een enkele nacht vriest soms voor kapifalen af. De laagste temperatuur in Mei over de afgelopen 100 jaren bedroeg in De Bilt —3.7 gr. C. op 4 Mei 1929. Dat het vooral dicht bij de grond nog veel kou der is, bl|jkt uit de gemeten temperatuur op 10 cm. hoopte, welke in die nacht tot 5.3 gr. C. daalde. U zult begrijpen, dat dan ook geen vroege aardappel die ’s avonds tevoren niet afgedekt was, of voor de bescherming waarvan geen andere maat regelen waren genomen, deze vorst heeft overleefd. Ook in 1941 kwamen tot de 11e Mei zware nachtvorsten voor en stonden vele vroege aardappelen en andere gewas sen zwart op het land. Vrijlating prjjzen voor sigaretten. Blijkens een beschikking in de Staatscourant van gister zijn de prijzen van sigaretten met ingang van heden vrijgelaten. Geen roulette in Nederland. Naar wij ver nemen, heeft de regering aan een onder nemer te Scheveningen doen weten, dat zij in geen enkel opzicht overweegt tot een wetswijziging te geraken, welke het ploiteren van een roulette zou kunnen be vorderen. Oud. „Oma van De Genestetstraat De Provinciale Friese V. V. V. Vorige week vond in het Oranjehotel te Leeuwarden de algem. vergadering plaats van de Provinciale Friese WV. Aanwezig waren afgevaardigden» van de plaatselijke VW’s van Leeuwarden, Heerenveen, Beet- sterzwaag, Appelscha, Grouw, Oostermeer, Bolsward, Harlingen, Dokkum en Terhor- ne. z Uit het jaarverslag over 1949 stippen w|j de volgende punten aan: De propaganda bestond in de verspreiding van een folder in de Engelse taal; de oorspronkelijke op laag van 10.000 ex. bleek onvoldoende, zo dat aan het eind van het jaar tot hérdruk moest worden overgegaan. Het etalagestuk van de Waddeneilanden maakte ’n tournee door Vlaanderen langs afdelingen van de Vlaamse Toeristenbond en van de Arbeiders Toeristenbond „De Natuurvrienden”. Voorts bezocht Mr. Sydney Clark, bekend Amerikaans schrijver van toeristische boe ken, Friesland, om gegevens te verzamelen voor zjjn boek „AH the best in Holland”. Van de 30 plaatselijke VW’s waren er 6 die een eigen folder uitgaven. Het totale aantal leden van Plaatselflke VW’s en Prov. VW’s bedraagt thans 3500, hetgeen nog niet 1/lOOe deel van de bevolking van Friesland is. Hieruit bl|jkt, hoe gering het I VW-wezen nog gedragen wordt door ge heel Friesland en tevens hoe veel groter de actie voor een bloeiend toeristenverkeer

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1