Heerenveen-Maurits beroepskeuze bij Martinytoer üs hjoed door Nederland 2-2 Fan de to sizzen No. 32 Dinsdag 25 April 1950 46e Jaargang Illi 10 ?5 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINGA - Bolsward JO >5 !5 !5 4 5 0. 8 O o o o rar. Hwat hat Gabe Skroar 4 Bolswards Nieuwsblad De noodzaaK uan uoorllcMlns de J. i 6 6 6—10 Tj. d» J. my dus alhiel op syn plak is, dat dizze boere-organisaesjes hweryn eigen en kier de boeren sitte, dizze dingen bihertigje. Foar de net-boeren, dy’t lAn of pleatsen hawwe, Is it hwat oars: dat hja miene apart har stimme hearre to litten, kin men Dy’t in oar op ’e kop sitte wol, rekket seis Onder fuotten. 2 2 2 3 2 3 2 1 1 1 0 0 0 1 1 1 o 1 1 2 2 4 3 3 3 0 1 zei schijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) pear jier sil dat wol wer yn ’e balans komme, liket üs ta. It is ek fan great ge wicht, dat it yn goede banen bliuwt. De bidriuwsfrede leit net allinnich yn de lea- nen, ek de eigendomsrjochten hearre har gerak to krjjen, sil men de saek roun hül- de. De tiid is komd, dat de forsöarging fan de buorkerijen wer op it aide pell brocht wurde moat en dat kin net oars as troch oan de eigendom to jaen hwat rjocht is. Men kin net ivich trochgean mei stikkene büthüssouders en trochsakke skuorren! As men leauwe moast, hwat er ünder boeren en koumelkers sa nou en dan sein wurdt, soene der noch party lju wéze, dy’t baten de Pachtwet om geane. En dat binne fan- sels de béste forhierders net, yn it alge- mien. Dat is net yn oarder. Mar nel myn miening gappet dat fierder dan it byt. It tal pachtcontracten, dat oan de Grounkea- mer oanbean wurdt Is al tige great en wurdt alle jierren noch greater. Mar yn it nije Ontwerp wurdt it jit folie gefaer- liker om baten de wet om to gean, len, dy’t dat docht, kriget gjin boete, mar kin de hier fan syn Iftn of pleats alhiel net mear opsizze, noch forheegje. De hierder hat yn dat gefal alle macht yn hannen. It sil dérom noch wol drokker wurde op It kantoar fan de Grounkeamer to Ljouwert. Hwant hjir kin in eigner him blswierllk oan ophlngje. We jowe harren dérom de goede rle mei de hierder in kontrakt óf to sluten en it nel de registraty yn Snita oan de Grounkeamer ta to stjaren. Mei dwar- sens en stivens snflt men allinnich jin seis yn de fingers. In oare kear sille wy it nije Ontwerp fierder bis jen. Zij deden in de afgelopen jaren veel en nuttig werk en zij zullen nog meer kunnen gaan presteren, wanneer de overheid er eindelijk toe zal besluiten hun streven fi nancieel beter te steunen. Het begin is er reeds. Er zijn namelijk reeds gemeentebesturen, die aan bovenge noemde verenigingen een financiële bijdra ge leveren. Voor alle inlichtingen op dit gebied kan men zich in onze omgeving kosteloos wen den tot het plaatseljjk arbeidsbureau. Naar aanleiding hiervan schreven we reeds een hoofdartikel, maar we meenden goed te doen op deze zaak nog eens terug te ko men, daar er op het gebied van beroeps keuze nog veel misverstand en onkunde gevonden wordt. Nooit genoeg kunnen we van het belang van een goede beroepskeu ze overtuigd zijn. Het wel en wee van onze kinderen wordt er voor een groot gedeelte door bepaald en daarmee een belangrijke bijdrage in positieve of negatieve zin ge leverd tot de toekomst van ons volk. Legden we in bovenstaande vooral de na druk op de economische betekenis van de beroepskeuze, van niet minder belang is echter het persoonlijk geluk van de perso nen in kwestie. Een geheel leven zal mis lukken als door onvoldoende aanleg voor een bepaalde richting de ontwikkeling die men desondanks toch wil forceren, psycho- Kras! De heer M. A. Relnalda, commissa ris van de Koningin in Utrecht, heeft op een bijeenkomst van het contact-centrum op scherpe wijze zjjn misnoegen geult over de nieuwe rflksdienst in wording, die alle auto’s van nieuwe nummerborden moet voorzien. „Hij noemde dit „gekkenwerk en „geldsmijterij”. Hirschfeld komt naar Nederland. Naar wij vernemen, zal dr. Hirschfeld, de Hoge Com missaris van Nederland in Indonesië, begin Mei voor het voeren van besprekingen met de Nederlandse regering voor korte tijd naar Den Haag komen. A.B.C. bereikt 80.000 leden. Van het gebouw van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale aan het Museumplein te Amsterdam, wap perde gisteren de rode vlag. En op de vlag is met grote cijfers het getal 30.000 aan gebracht. Dat betekent, dat de ABC deze maand de dertig duizend leden heeft be reikt, een ledental, dat hoger is dan het voor-oorlogse. Hoorns laatste molen door brand verwoest. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur is ae laatste molen in de omgeving van Hoorn, de graanmolen „De Vergulde Korenaar” in vlammen opgegaan en in enkele minuten vernield. De chemische wasserij Aug. Cramer, op de grens tussen Arnhem en Oosterbeek, is volkomen uitgebrand. Er was vrij veel was goed in de fabriek, vooral uit Noord-Bra- bant. Verzekering dekt de schade. De „Veluwse boerendansers” uit Putten (Gld.) zullen naar de Holland Fair in Phi ladelphia gaan om oeroude boerendansen te demonstreren. Gevaarlijk spelletje. Bfj de Julianabrug over de Zaan te Zaandijk is Zondagmiddag een ongeluk gebeurd, dat aan de 4-jarige Otto Groesbeek uit Zaandijk het leven heeft gekost. De brug was geopend geweest en toen de afsluitboom, die het verkeer moest tegenhouden weer omhoog ging, klemde 't knaapje zich aan het uiteinde van de boom vast en ging mee omhoog. Toen de brug wachter door het gegil van de omstanders op de situatie was opmerkzaam gemaakt, en de boom weer liet zakken, liet het knaapje los en viel van een hoogte van circa 8 meter op het brugdek. Het ventje was vrijwel op slag dood. Abonnementsprfls 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs t 10 cent per m.m. Giro 87926 logisch onverantwoord is. Hoeveel leed wordt er geleden, hoeveel jonge levens niet verknoeid, hoeveel geestelijke schade niet aangericht doordat leder zoals het spreek woord het zo kernachtig uitdrukt, meent, zijn eigen uil een valk te zijn. Uit stijfhoof digheid, misschien ook uit een zeker mis plaatst standgevoel of ongerechtvaardigde oudertrots worden b.v. een leger „studen ten” gekweekt, die door onvoldoende aan leg hun jeugd zien bedorven en die nimmer de levensvreugde zullen genieten, die ze in een ander hun beter passend beroep zouden kunnen vinden. Goede beroepskeuze is niet alleen van be lang voor studerenden en in het algemeen van de intellectuele groepen. Ook op het platteland is meer deskundige voorlichting ten zeerste gewenst. Ook hier Is de tijd, dat de boerenzoon vanzelfsprekend boer en de bakkerszoon vanzelfsprekend bakker werd, voorgoed voorbij. Zo ergens, dan is juist op het platteland een goede voorlichting nodig, wil de econo mische ontwikkeling niet geremd worden. Wel uiterst dankbaar mogen we in dit ver band zijn, dat de onderwijsmogelijkheden ook ten plattelands met de jaren beter worden. Nieuwe scholen worden gesticht, cursussen gehouden, studiegelegenheden geschapen. Bestaan er zoals we boven za gen, duizenden beroepen, het aantal oplei dingsmogelijkheden is dito. Het arbeids bureau of de genoemde verenigingen voor beroepskeuze willen niet alleen zo moge lijk de goede richting wijzen, in welke het beroep moet worden gezocht, ook op het terrein van de studiemogelijkheden wil men allerlei inlichtingen verschaffen. Men wil niet alleen de juiste weg wijzen, maar ook gaarne nagaan hoeveel jaren bjj de keuze van een bepaald beroep moet worden ge studeerd, welke examens men moet afleg gen, welke scholen dienen te worden be zocht en wat de onkosten van een en an der zullen bedragen. oarlochsjierren de hier foar in manske pleats bitelle mei de wurden; „Sjoch der is it, ik haw it fan 'e moarn bard foar in hynstefóle.” Mar dat is al wer hiel oars. Sadré de mear normale tiden kamen, binne de forhéldin- ynskikke, mar it gefaer is great, dat men gen wer nei mekoar tagroeid en mei in derby mear in groepsbilang as it algemien bilang siket en ek wer de stjit jowt ta aparte pachtersforienings, sa’t de praktyk ek al legrd hat. Fansels is Nederlên in frij lün en as de minsken of in part fan harren it oars êjog- ge en wol miene dat hja harren om dizze reden apart organisearje wolle, kin nim- men harren kwea-öf nimme, mar dat do risseltaten der better fan wurde, leau ik net. Hoe stiet it nou winliken mei de prak tyk fan de Pachtwet? Yn it algemien tige by tige. Hwat nimmen oars ta stén brin gs kinnen hie, to soargjen foar rêstige wol- feartsforhüldingen ünder de hierboeren, dat is troch de Pachtwet slagge. Hoe fier men yn de histoarje fan de boere- stün tobek giet, nea sil men in tiid fine, sa as de léste tsien jierren üs brocht ha. De Pachtwet is in segen west foar it plat- telfin, in rynske segen. Hwat geslachten lang libbensfortriet en soarch wie, hwat ti den lang it lok en de frede yn it boere- libben weinaem, is forballe troch de Pacht wet. Aide Maeije en Alderheljen wiene fan geslacht op geslacht de fatale datums, hwerop koste hwat it koste de hier der wé ze moast, hwerby de opslzzing of de iensl- dige hierforheging drige en mannich boer swiersettich wurde fan de soarch en de freze. De léste tsien jier wie dat sa net mear en yn it Ijocht fan dizze greate se gen mei men en kin men forjitte, dat de skiljens to folie nei de kant fan de hierder oersloegen, yn it bysünder yn de oarlochs jierren en fuort dernei. Der binne jierren west, dat de eigner lang net krige, hwer’t hy rjocht op hie. De bipaling fan de biset- ter, dat de kontrakten net foroare wurde mochten, hie soms komike gefolgen. Ik sjoch noch de boer foar my, dy’t yn de Burgemeester als solist. Utrechts burge meester, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, zal op een concert van het USO, dat in de tweede helft van October zal worden gegeven, als solist optreden in het tweede pianoconcert van Rachmaninof. Snoek van 42 pond. Een snoek van 42 pond en 1.20 meter lang „zo dik als een boom”, zeggen zij, die hem gezien hebben, trof de visser J. Ooms uit Groot-Schermer dood in een van zijn aalfuiken aan. Voor zover ons bekend is, is er in Nederland nooit een snoek van dergeljjk gewicht ge vangen. Visser Ooms is daar blijkbaar ook van Overtuigd, want hij is van plan hei dier te laten opzetten. Roofoverval In Haagse speelgelegenheid. Van, de zijde der Haagse politie wordt ver nomen, dat de vijf gemaskerde mannen, die een roofoverval hebben gepleegd in een Haagse speelgelegenheid f6.800.hebben buitgemaakt. Tijdens de overval bevonden zich 17 mannen en 4 vrouwen in de speel gelegenheid. Van de oaders ontbreekt tot heden elk spoor. Weer een geval van pseudo-vogelpest Op een bedrijf in Achterveld, tussen Amers foort en Barneveld, is een geval van (ver- moedelijke) pseudo- vogelpest ontdekt. Uit voorzorg zijn de 500 kippen van het bedrijf gedood en vernietigd. Zo nu en dan. Aan het Ministerie van bui tenlandse Zaken worden plannen uitge werkt om het mogelijk te maken, dat be paalde ambtenaren zo nu en dan inspectie reizen doen, indien daar voor het depar tement behoefte aan bestaat. Een jaar voor de broer. De broer van de bankdirectrice, die de Bank voor Schouwen en Duiveland voor millioen had bena deeld, en haar broer daarvan geld had ge geven, hoorde een jaar gevangenisstraf te gen zich eisen. Het kleuteronderwijs. In een Rapport, uit gebracht voor het Centrum voor Staatkun dige Vorming, Anna Paulownastraat 93, te Den Haag, wordt een wettelijke regeling van het kleuteronderwijs ook financieel noodzakelük geacht. Tegen het wetsontwerp. Het Federatie- congres der Ned. Journalisten, te Utrecht gehouden, verklaarde zich met 92 tegen 14 stemmen tegen het wetsontwerp op de Journalistieke Verantwoordelijkheid, zoals dit bij de Tweede Kamer was ingediend. Het Nederlandse vrachtschip „Prins Mau- rits” van de maatschappij Zeetransport (Oranjeljjn) te Rotterdam, is op de Cana dese rivier St. Laurens aan de grond gelo pen. Het schip is met slagzij gesleept naar de haven Lauzon, waar het zal worden na gezien. Het probleem van de voorlichting bij be roepskeuze is niet zo eenvoudig als men het zich vaak voorstelt. Met de populaire definitie „het brengen van de juiste man (of vrouw) op de juiste plaats” is de kern van dit vraagstuk geenszins geraakt. Het heeft zeer vele aspecten, zovele zelfs, dat twee lange congresdagen nog lang niet vol doende zjjn om ze alle te belichten. En toch is het goed en nuttig enkele kant tekeningen te maken naar aanleiding van een congres over de beroepsvoorlichting, dat onlangs in Utrecht werd gehouden. Want het moet langzamerhand toch zó worden, dat iedereen overtuigd raakt van de noodzaak van een deskundige en ver antwoorde beroepskeuzevoorlichting. Het kiezen van een beroep is voor jonge mensen een daad van de allergrootste be tekenis, niet alleen voor zich zelf, maar ook voor hun toekomstig gezin. De kern van het vraagstuk der beroepskeuzevoor lichting zo drukte Prof. Dr. J. Wate rink van de Vrije Universiteit te Amster dam het uit is de vraag in hoeverre de betrokken jonge mens zichzelf met zijn gaven tot uitdrukking kan brengen bij zijn dagelijks werk en de vraag hoe hij zich sociaal zal aanpassen en welke bijdrage hij zal leveren aan het gemeenschapsleven van zijn kring en van zijn volk. Want ook voor de gehele economische structuur van een volk is het noodzakelijk, dat een mens alle aanleg, die hü bezit, zo nuttig moge lijk gebruikt. De nationale economie kan het niet verdragen, dat door verkeerde be roepskeuze veel mensen slechts een deel van hun gaven gebruiken op economisch' verantwoorde wijze. Alleen reeds hieruit blijkt, dat het kiezen van een beroep een te gewichtige zaak is om te worden over gelaten aan min of meer toevallige om standigheden, zoals tin de practijk zo vaak gebeurt. Maar behalve gewichtig is de beroepskeuze ook een uiterst moeilijke zaak. De Neder landse taal kent zo ongeveer 30.000 be roepsbenamingen. Vele van die benamingen hebben natuurlijk betrekking op hetzelfde beroep, maar het aantal verschillende be roepen bedraagt thans toch circa 5000. Voor hoe langer hoe meer beroepen is een specifieke aanleg vereist. En juist daar door is het voor jeugdige personen en voor hun ouders practisch onmogelijk om uit te maken op welke plaats in het leven zjj het beste nuttig kunnen zjjn. Evenmin is het voor individuele mensen mogelijk te weten welke mogelijkheden er zijn, of een bepaald beroep vooruitzichten biedt, of een bepaalde werkkring of func tie de jonge man of jonge vrouw de gele genheid zal bieden om zich in zijn of haar werk uit te leven, m. a. w. of hij of zij zich zelf in dat werk zal kunnen terugvin den met het oog op de eigen persoonlijk heidsvorming en karakterontpiooiïng. Bo vendien is er nog de factor van de ar beidsmarkt. Het is principieel onjuist zich bij het geven van een advies bij beroeps keuze alléén te laten leiden door de situatie op de arbeidsmarkt, dus bijvoorbeeld door een grote behoefte aan werknemers in be paalde beroepen, want het beroepskeuze- advies is in de eerste plaats een dienst die wordt bewezen in het belang van de jonge man of jonge vrouw zélf. Maar bij het ge ven van zulk een advies moet toch de ad viseur van geval tot geval nagaan tot op welke hoogte hij met de bestaande en te verwachten werkgelegenheid rekening mag houden. De taak van de beroepskeuze-adviseur kan dus Is volgt worden omschreven: de per soon in kwestie te brengen tot de grootst mogelijke geestelijke ontplooiing en mate riële welvaart en tevens het maatschappe lijk belang te dienen. De middelen, die een adviseur bjj het uitvoeren van die taak ten dienste staan, zijn: Het verzamelen van allerlei gegevens over de candidaat, te verstrekken door hem zelf, door zfln ouders of verzorgers en door de school die hij be zocht en bovendien het psychotechnisch onderzoek. Uit deze gegevens vormt de adviseur zich een beeld van de persoon lijkheid van de betrokkene. Pas als dit beeld voltooid is, wordt het als het ware geprojecteerd tegen de sociaal- economische achtergrond, d.w.z.: het be roepsleven en de mogelijkheden. Daarvoor is nodig, dat de beroepskeuze-adviseur uit gebreid gedocumenteerd is over beroepen, opleidingen, arbeidsmarkt, promotiekan sen, enz. Bovendien dient hij rekening te houden met de financiële toestand van de ouders of van de candidaat, met de moge lijkheid van studiebeurzen, met de offers die redelijkerwijs gevraagd kunnen worden, met het standsbewustzijn, enz. In Nederland wordt'op het gebied der be roepskeuzevoorlichting goed werk gedaan door particuliere en gemeentelijke bureaux, terwijl sinds 1941 ook het Rijk zich in de gewestelijke arbeidsbureaux met deze taak bezighoudt. Er bestaan in ons land drie grote organisaties op dit gebied, die met elkaar samenwerken in en overkoepeld worden door het „Centraal Genootschap”, n.l. de „Vereniging tot bevordering der voorlichting bij beroepskeuze”, de ‘„Cen trale voor R.K. Beroepskeuzevoorlichting” en de „Christelijke Psychologische Centra le voor School en Beroep”. Nou’t de Pachtwet in jier as tsien yn de praktyk fan it libben wurke hat, en derby wünderbaerlike tiden en forhéldingen bi- libbe, achtet de oerheit de tiid kommen de saek jitris fan alle kanten to bis jen. Yn koarten sille wy in bulte kans ha, dat de „Pachtwetherziening” yn ’e Keamers komt. Om bislein op it lis to kommen, is sünt in jier as trije in Kommisje fan deskun digen oan it wurk west, hwaens rapport nou publyk makke is. De bidoeling fan diz ze publikaesjes is sünder mis, dat de des kundigen, organisaesjes en bilanghawwen- den har miening deroer sizze sille, sadat men by de bihanneling yn ’e Keamers komme kin ta in Pachtwet, dy’t inkelde tsientallen jierren sa bliuwe kin. Der moat men ek mar op rekkenje. En dêr om is it yn .Fryslén alhiel op syn plak, dat men de ütstellen fan dizze Steatskommisje mei greate oandacht bisjocht. Neipraten hat gjin doel, nou is it tiid om de blswie- ren mei nei foaren to bringen dérre hwer’t hja fierder komme, dus yn it formidden fan de boere-organisaesjes en foar safier men dat needsaekllk achtet ek yn specifie ke pachters- en forpachtefskringen en bou- nen. Dat léste bin ik persoanllk gjin foar- stanner fan. It pachtfraechstik is sa’n bi- langryk dlel fan it boere-blstean, dat alle boeren der bilang by hawwe en it neffens STATEN-STEMMEN. ’t Moet deze week gebeuren, Men krijgt, op hoog bevel, Een hokje rood te kleuren. Meesten geloven 't wel! In enkele buurten, straten, Blinkt een reclgme-prent, Het loopt niet in de gaten. Geen geestdrift-element Verkiezing Tweede Kamer, Geestdrift is vrij massaal, Die stemming is voornamer! Zo’n zaak is nationaal. ”r wordt beloofd, gelogen, Zelfs een politieke Sphinx, Glanzende starre ogen; De uitslag rechts of links Nee, het is niemand om het even, Er wordt gevreesd, gehoopt, 't Kentert het burgerleven, Als daar ’t getij verloopt. Voor de Gemeenteraden, Wel is de atmosfeer Niet zwaar en zwoel geladen, Men komt toch in ’t geweer. Elk „kent” de candidaten, En zet ze in hun hemd, Door velen wordt gelaten Op de „persoon” gestemd. Prikkebeen kent zijn wetje, Vangt stemmen dienst bereid Klapt met zjjn vlindernetje, Locale intimiteit. Provinciale Staten, Dat is een zuur corvée; Om ’t even vis of graten Wat winnen we er mee Partij sirenen, zangen, Verklinken in mineur, Elk gaat zijn stille gangen, ’t Geheel is mat van kleur. Ga nooit met ’t zweepje klappen, Maar toch: provinciaal Is ook iets op te knappen, Spreek daarom klare taal. Daar zijn de wetenschappen, ’t Ziekenhuis Appelsga, Leeszalen, lauwen, slappen, Zijn toch ook jullie na? Der boerenstand victorie, Het t.b.vrije vee, Geeft Frieslands naam zijn glorie, Spreekt dat geen woordje mee? Frysk folkseigen bilangen, Frysk skoalle-ünderrjocht, Winskje wy komt yn swangen. As men syn plicht net docht, Sil ’t dan ea safier komme? „Friezen, let op jlmm’ saeck". Stlm-kénsen net forsomme, Provinsje hat in taekl 't Verleden gaf ons lessen. Daarom, ons past toch heus Verklezings-interesse Voor het Provinciehuis. Elk stemt naar eigen inzicht, Tot heil van ons gewest, Dat in elke stem gewin ligt, Weet men dus doe je best! per Feenstra uit zijn doel, Jan Lenstra treuzelde even en de plotseling opduikende gevaarlijke centervoor van ’t Hoof kon on gehinderd in het verlaten doel schieten. Even voor de rust werd de stand zelfs 3-0, doch dit doelpunt werd wegens buitenspel afgekeurd. Na rust stond Jan Ploegh rechtsbuiten en Jonkmans rechtsbinnen, wat beslist een verbetering was. Heerenveen speelde nu agressiever en al spoedig wist Jonkmans de achterstand te verkleinen. Vanaf dit ogenblik zagen we steeds een aanvallend Heerenveen, ook Abe begon nu eindelijk te ontdooien en liet enige fraaie staaltjes voetbal zien. De druk op het Mauritsdoel werd steeds groter en het was de snelle Hofma, die eindelijk de stand op 2-2 wist te brengen. Met dit doelpunt was het hek Van de dam, de gasten werden als ’t ware gedwongen met de rug tegen de muur te staan, de ene aanval volgde op de andere. Abe goochel de om enige spelers heen, loste enige har de schoten, doch steeds was er een been of hoofd dat redding kon brengen. Diverse schoten van Brandsma, de Jong en Jonkmans hadden eveneens geen succes en een vrt|e schop die Abe precies op het hoofd van Brandsma deponeerde werd door een der backs nog juist uit de doelmond gekopt. De laatste minuten verstreken on der hoogspanning, een minuut voor het einde vlogen allen van hun plaats, -Abe was doorgebroken, zou dit de overwinning betekenen? Van 2 meter afstand, links voor het doel, verdween de bal plotseling precies in de rechterhoek, doch de prima keeper van Maurits reageerde verbazend snel en wist deze schijnbare onhoudbare bal tot aller verwondering nog juist om de paal te wippen. Door deze fraaie safe wist hü zün club van de nederlaag te redden, want direct hierop floot de goed leidende scheidsrechter einde. Kampioenscompetitie. Ajax Blauw Wit Limburgia Heerenveen Ensch. Boys Maurits Evenals in de vorige thuiswedstrijd moest Heerenveen eerst weer met 2-0 achterstaan alvorens zü begreep, dat er beter aange pakt moest worden. Reeds direct vanaf het begin gaf de pit tige münwerkersploeg de toon aan. Onop- houdelük sneden ze als koek door de H.- verdediging heen, die bflwjjlen vreemd stond te schutteren en het was dan ook geen wonder, dat de gasten reeds na 15 minuten met een strak schot de leiding na men. Wel begonnen de gastheren iets beter aan te pakken met als resultaat enige fraaie aanvallen en combinaties, doch de Mauritsbacks reageerden steeds iets snel ler, zodat werkelijke goede scoringskansen zich niet voordeden. Vooral het plaatsen en afgeven was bjj Heerenveen voor rust verre van uil ver, zelfs Abe dc.'lde in dit opzicht in de malaise en mede hie doer en doordat de Limburgers voor rust sneller reageerden, moesten de Heerenveensters steeds het loodje leggen. Een kwartier voor rust werd dit snellere reageren de thuisclub weer-noodlottig. Op een schijnbaar ongevaarlijke bal liep kee-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1