w Martinytoer ós hjoed Fan de door Nederland to sizzen No. 34 Dinsdag 2 Mei 1950 46e Jaargang Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland A. J. OS INGA B o 1 s w a r d Uitgave van Drukkerij Fa In lege pong is in heislik ding, al sit der ek noch sa’n moaije oranjestuk oan. Een standaardwerk vertelt o.a. over de strijd in de Wonsstelling Weerpraatje dels was Hr, Ms, Johan Maurits van Nas sau opgestoomd en deze bodem nam de grote afstand van de vtyandeltyke artillerie zo doeltreffend onder vuur, dat ze weldra zweeg en zich niet meer heeft laten horen. Als merkwaardigheid moet hierbij worden vermeld, dat het Nederlandse artillerie vuur werd geleid met waarneming vanuit de kazematten. De waarnemingen werden telefonisch overgebracht naar het stelling- bureau in Den Helder, vanwaar de correc ties radiografisch werden overgebracht naar de Johan Maurits van Nassau. Giro 87926 Pionier» hebben voorrang in N.O.P. Alleen pionier», die voor 1 Augustus 1945 tenmin ste twee jaar in de Noord-Oostpolder heb ben gewerkt, b$J het in cultuur brengen van de bodem, hebben met de Walcherense boe ren voorrang, bjj de verpachting van boer derijen in de polder. Hwat hat Gabe Skroar De Elfsteden Rijwieltocht Bolswarils Nieuwsblad een zeldzame de J. In In In Tj. de X 7eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) geeft een rui mere blik. Het is een boek om dankbaar voor te zijn, een werk, dat een ereplaats verdient op onze boekenplank. De prijs zal de meesten niet meevallen, maar is, gezien het gebodene, uiterst laag, bovendien zfln de betalingsvoorwaarden gemakkelijk daar het boek In afleveringen verschijnt. Vraagt U maar eens inlichtingen bij Uw boekhandel. auto in de sloot, terwijl er in verre om trek geen spoor van een eigenaar was te ontdekken. it ISn Uzze. As léste punt fan bitsjutting wol it rapport in ein meitsje oan de ta- stftn, dat op it heden twa ynstansjes har ren bimuoije mei de hierderij. Men hat de Grounkeamer to Ljouwert en de Pacht- keamers fan de Kantongerjuchten, dy’t elts in diel dogge. It ütstel is nou: bring it allegearre yn ien hén en meitsje de Groun keamer sa, dat dizze sawol it juridyske diel as it praktyske diel oan kin. Hjir is in bulte foar to sizzen. En dat men dan de Grounkeamer, nel de needsaeklike for- oaringen yn de gearstalling fan de leden, hjirfoar ütsocht hat, liket my in goed ding ta. Dit kin in stap wurde, dy’t mak- ket, dat dit college, dat yn de praktyk hiel hwat ündorflning opdien hat fan de hierkwesje, nou folslein alle kwesjes to bl- oardieljen kriget. Dat jowt hiel hwat ge mak foar de lju en bringt dizze matery ek ta in goede lenriedichhelt. Wol is it dan dübel fan bltsjuttlng, dat de gearstalling sawol mei de hlerders as mei de forhler- ders rekken hfiidt. Hwant de Pachtwet sil nea syn taek en plicht goed dwaen kinne as hja net oan de arbeid as wol oan it bisit in billik plak oanwiist. Al mei al is der alle reden goed nel to gean oft der yn dit rapport oan de easken fan de „justi- tia distributive” de fordielende rjuchtfear- dichheit foldien is. It is der nou de tiid ta en it soe net fan goed ynslcht tsjügje as men de fügels oer it net fleane liet. Hwant dit wol ik jlt nochris mei klam slzze: As it nfle Ont werp ien kear de keamers passeard is, dan sil dit sünder mis de hier fan Iftn en pleatsen foar de kommende tsientallen jier- ren fêstlein ha. It is dus nou foar boeren en lAnblsltters de tiid, dy’t harren net üntkomme mei. Wy hoopje, dat de bidrluwsfrede en de goede forhêldingen der by winne sille. „onderdruiming en uerzel Veel succes Lou. De revuekomiek Lou Ban dy, der planken nimmer zat, gaat na een succesvol leven als revue-artiest, zijn ge luk met toneelspelen beproeven. Lam met vijf poten. Onder RoptaziJl bjj de heer Joh. Wietsma werd een lammetje ge boren met vijf poten. Het diertje, een vrou welijk exemplaar, is verder volkomen ge zond. Tegen leerstoel in homoeopathic, 't Hoofd bestuur van de Kon. Ned. Mij. tot Bevor dering van de Geneeskunst heeft ernstig gewaarschuwd tegen de oprichting van een bijzondere leerstoel in de homoeopathic. Bankbiljettenvervalser in Luik gearres teerd. Een maker van valse briefjes van honderd gulden is door de Luikse politie gegrepen. Het is de Schaarbeekri kunst schilder A. P., die er van wordt verdacht te zijn verwikkeld in een vervalsing van bankbiljetten, die te Luik aan het licht is gekomen. Geen pier voor Scheveningen. Van een her houw van de Schevcningse pier kan voor lopig op financiële gronden geen sprake zijn. vrije deelname, (uitgezonderd renners) is een belangrijk evenement. Ter propagering van de wielersport in het Noorden is deze vaardigheidsrlt een stap in de goede richting. Ook in deze rubriek groeit elk jaar het aantal deelnemers en de tijden, in deze rubriek gemaakt, op me rendeels gewone fietsen, zijn verbazend snel. De wisselbeker, aangeb. door Bolsward’s Nieuwsblad, moet dit jaar worden verde digd door N. H. Dickentman, Amsterdam, tjjd 7.38 uur. Al met al belooft ook deze Pinkster-Maan- dag een grote dag voor de wielersport te worden. De organisatie is bij het bestuur van de Elfstedenrijwielver. te Bolsward in goede handen. Aangiften voor deelname aan Secretariaat Elfsteden Bolsward. Nader vernemen we nog, dat wegens over stelpende aanvrage door de amateurren- nex-s de termijn van aangifte voor de ren ners moet worden gesloten. stelling Den Helder twee peletons lucht- doelmitrailleurs gezonden, welke de vol gende morgen het vuur openden tegen de weer opdagende Duitse vliegtuigen. De vij and begon met bommen te werpen, doch aangezien de toestellen nu door het af weervuur op veel groter hoogte moesten blijven, was de uitwerking van dit bom bardement gering. Er werden wat splinters van de betonbedekking afgeslagen, hetgeen weinig te betekenen had. Hierop volgde, ook op 13 Mei, een krachtige, langdurige vijandelijke artlllerie-beschieting. Op de massieve betonconstructie was de uitwer king ook hiervan vrijwel nihil. Het had slechts tot resultaat, dat het moreel van de bezetting werd verhoogd door het ver trouwen, dat de troepen hadden verkregen in de deugdelijkheid van hun gevechtsop- stellingen. Onmiddellijk na de artilleriebeschieting zet ten de Duitsers de aanval in. Een bataljon wielrijders bestormde de dijk met het doel door een brutale actie de verdedigers te overrompelen. Goed en wel op de dijk doorgedrongen, werden de Duitsers met kanon- en mitrail- leurvuur ontvangen, dat zoveel dood en verderf onder hen teweeg bracht, dat ze met zware verliezen moesten afdeinzen. La ter hebben de Duitsers zelf toegegeven, dat deze aanval met een verlies voor hen van 50% aan doden werd afgeslagen. In de morgen van de 14e Mei begonnen de Duitsers opnieuw met artillerievuur de' Ne derlandse opstellingen te bestoken. Inmid- Vrouw verbrand in petroleum. In het Sint Anthonie Gasthuis te Groningen is Donder dag een 85-jarige weduwe met een bran dend petroleumstel gevallen. De petroleum stroomde over haar kleren, die vlam vat ten. Een timmerman, die haar om hulp hoorde roepen, kwam te laat ter hulp snel len; de kleren waren reeds verbrand. In het Academisch Ziekenhuis is de vrouw dezelf de dag nog overleden. Slagerin of slageres? Aan de vakschool te Utrecht slaagde voor de eerste maal een meisje, Greet Bennink uit Apeldoorn. Ze gaat zich nu in de zaak van haar vader toeleggen op fijne vleeswaren. Het oude liedje. Doordat kinderen met lu cifers speelden brandde in de gemeente Raalte een boerderij geheol uit, benevens twee hooibergen en twee schuren. Alleen het vee werd gered. Waar de oorzaak? Het bioscoopbezoek in ons land loopt hard terug. Sedert 1946 daalde het met 30 pet. en gezien de er varingen in het eerste kwartaal van dit jaar, zal deze daling in 1950 tot 40 pet. doorgaan. oardiel dat forlinging billik is, dan wurdt de hier mei seis jier, dus net mei toalve, forlingd. In great hangiisder foar de hier- deboer wie de ünsekerheit as de lünhearre it spul oan in oar forkoft, binammen as dy seis boer wie of wurde woe. Dan moast hy it plak romje byhwannear’t der yn it kontrakt de bipaling opnomd wie, dat hy him dat rjocht foarbihüldde. Der wurdt ek in wiziging yn foarsteld. De nije eigner hat de earste fjouwer jier gjin rjucht om de pleats seis to brüken. Salang sit dus de hierder yn elts gefal feilich. Soene it smoesjes wêze, dat seis brake wollen, dan moat hy de hierder, dy’t hy opjage hie, skeaforgoeding jaen. In oar wichtich punt is dat fan de forse- keringspllcht. Yn dit rapport wurdt it üt stel dien om de eigner to forplichtsjen de pleats dy’t ófbarnt of yninoar waeit, wer op to bouwen. Dat is gjin kleinichheit. In pleats bouwe, dat liicht der op it heden net om. Men moat der ek mar jild foar haw- we en op it twadde plak in reedlike kfins ha om in matige rinte to meitsjen. In flin ke njje pleats, der giet in ton mei hinne. En as men dan eigner is fan sa’n fild „rot- tekleaster” en de reade hoanne kraeit, dan.mei men wol heech, tige heech for- sekere wêze, sil der gjin finansjele ramp efteroan komme. Dizze bipaling sil by de tsjintwurdige hier jit hiel hwat forset op- roppe, wol ik leauwe, foaral salang de hier net birekkene is op de hege boukosten fan dizze nei-oarlogse tiid. Der binne ek hiel hwat gefallen, dat men der net oan tinke soe, in bipaelde pleats mei net folie lên wer op to bouwen, omdat it net rationeel is. It liket my ta, dat hjir noch wolris ef- kes oer neitocht wurde mei, foar men de eigner dizze leaden lést imperatyf opleit. It nije üntwerp regelt ek noch in oare saek, to witten it rulljen fan lün tusken pleatsen dy’t der beide foardiel fan krije kinne. Dat laket my wol ta, hwant in pleats, dy’t yn eardere tiid ütmekoar skuord Is, kin net rationeel brükt wurde en it is in al- gemien bilang, dat de plaatsen midden yn TIPS OM NACHTVORSTSCHADE TE VOORKOMEN. Wanneer wij nachteorstschade willen te gengaan, moeten wjj ervoor zorgen, dat de temperatuur in de boomgaard of op 't perceel land, waarop onze jonge groenten en vroege aardappelen al welig groeien, boven het vriespunt blijft. Al enkele tientallen jaren geleden is ko men vast te staan, dat de temperatuur, naar gelang men dichter zij het aardopper vlak komt, steeds meer daalt. Hlexmlt kan men al dadelijk de conclusie trekken, dat het een heel wat makkelijker opgave is een boomgaard waarin de tere bloeiknop- peri op ongeveer 2 tot 6 meter hoogte van de grond zitten, te vrijwaren tegen nacht vorst, dan percelen waarop de gevoelige plantendelen juist boven het aardopper vlak zijn gelegen. Nachtvorst is een gevolg van sterke uit straling. De zon verwarmt overdag de bo venste grondlaag sterk, maar deze koelt bij heldere nachten even gauw of soms nog vlugger weer af. Nu is het zaak om deze uitstraling van de warmte, welke de grond overdag van de zon ontvangt, tegen te gaan. De temperatuur daalt het laagst op plaatsen waar de lucht het rustigst is, dus op beschutte plekken, daar bjj de geringste beroering de lucht al wordt gemengd met de warmere lucht, die zich aangrenzend op 1, 2 en meer meter hoogte bevindt. Daar nachtvorsten veelal volgen op een zonnige dag met schrale noordelijke winden en een zeer droge lucht, komt het soms voor, dat vooral volkstuinders een mat of iets der- geljjks aan de windzijdelangs het te be schermen gedeelte trekken, omdat de jon ge groenten of aardappelen volgens him zeggen dan wat beschuit liggen tegen de koude wind en zodoende niet zo gauw be vriezen. Dit is echter het domste wat men doen kan, daar hierdoor de uitstraling juist be vorderd wordt inplaats van tegengegaan. Voor boomgaardbezltters zijn tot op heden in ons land nog meest in gebruik de be kende rookpotten, die aan de windzflde voorkeur dus tussen Noord en Oost van de boomgaard worden'opgesteld en de gehele nacht, ofwel voornamelijk in de na nacht, de hele boomgaard in de rook hul len, waardoor de temperatuur niet kan dalen; niet doordat deze rook warmte af geeft, maar doordat zij de uitstraling te gengaat. Deze rookpotten kunnen en wor den ook veel door tuinders gebruikt, wier percelen veelal te groot zijn om deze te kunnen afdekken. Ook worden wel bakken met water uitgezet of de tuin nat gespo ten, daar er bij bevriezing warmte vrij komt, die soms juist voldoende kan zijn om de temperatuur in de omgeving boven nul te houden. Volkstuinders met veelal kleine akkertjes kunnen beter afdekken: aardappelen zijn stevig genoeg zodat men die wel met een niet te zware mat kan afdekken, maar voor vele jonge groenten is een mat te zwaar en kan men beter kranten gebrui ken. Weest niet al te bang, dat deze weg waaien, want, mocht er in de nacht wind opsteken, dan vriest het ook niet. (Hier en l daar is er al afdekpapier in de handel), i Desnoods kunt U er een paar lichte latjes of stokjes opleggen. In het buitenland, o.a. i Engeland, gebruikt men voor grote per- celen reeds grote ventilatoren die de ge hele nacht draaien en een flinke wind ver oorzaken; in Amerika gebruikt men zelfs al apparaten die ultra violette stralen uit zenden, om het nachtvorstgevaar tegen te i gaan. Wfl moeten ons echter over het al gemeen nog met meer primitieve hulpmid delen behelpen, welke echter toch met suc ces worden toegepast en U heel wat scha de kunnen doen voorkomen, mits U de moeite neemt ze te gebruiken en nooit van het standpunt uitgaat, dat het wel mee i zal vallen, want als ’s morgens alles wit is, dat later.zwart wordt, is het te laat, i Het K. N. M. I. houdt U zoveel mogeltjk van de kansen op nachtvorst op de hoogte en U voelt deze zelf meestal ook wel aan komen. Wanneer de lucht helder is, de ba rometerstand hoog en er afnemende noor delijke tot oostelfjke winden zfln: WEEST dan op uw HOEDE! Nog enkele dagen en wij gedenken onze i bevrifding. Onze gedachten gaan terug naar die blij- de dagen van vijf jaar geleden, wellicht ook naar die angstige van tien jaar gele den, toen de vijand ons land binnenviel. Hebben we van die vijf tussenliggende ja ren nog een heldere voorstelling? O, zeker, ieder van ons heeft zijn of haar persoon lijke herinneringen. Wat we zelf gezien en gehoord, bovenal wat we zelf doorvoeld hebben, vergeten we niet licht. Toch is het gevaar groot, dat juist door die vele per soonlijke herinneringen, die ons nog zo duidelijk voor de geest staan, het alge meen beeld is vervaagd of althans dreigt te vervagen. Lofwaardig is daarom het pogen van diverse scribenten een en an der over de oorlogstijd te boek te stellen. De meeste van deze publicaties verschenen te overhaast. Het waren ééndags-vliegen. Dit kon ook niet anders. Toen men nog leefde in een bevrijdingsroes was het nog niet mogeljjk afstand van het gebeurde te nemen en het geheel te overzien. Publicaties, die jaagden naar actualiteit, moeten dan in waarde ook wel ver onder doen voor meer gedocumenteerde geschrif ten, die objectief en verantwoord de stof behandelen. Zonder twijfel is het in de kop van dit artikel genoemde lijvige boekwerk, dat thans in afleveringen verschijnt en waarvan het eerste deel reeds in gebonden vorm uitkwam, n.l. „ONDERDRUKKING EN VERZET” het grote standaardwerk over Nederland in oorlogstijd, onder re dactie van Mr. J. J. van Bolhuis, Prof. Dr. C. D. J. Brandt, H. M. van Randwijk en Prof. Mr. P. C. Slotemaker (Uitg. van Lo chum Slaterus’ uitg. mij. N. V. en J. M. Meulenhoff, Amsterdam) van de thans op dit gebied verschijnende boekwerken het meest waardevolle. Hier is nu eens een boek, dat zich niet haast om actueel te zijn, dat rustig en documenterend bouwt aan de samenstelling van een stuk natio nale geschiedenis. De uitvoering van dit boek is boven alle lof verheven: rijk, voornaam, stemmig en verlucht met tal van nog nimmer gepu bliceerde foto’s en situatietekeningen. Daarbij zijn tal van onderwerpen door zeer deskundigen in voor ieder begrijpelijke vorm belicht. Als voorbeeld geven we hier een fragment uit de beschrijving van de oorlog, n.l. de strijd aan de z.g. Wons stelling en de kop van de Afsluitdijk, een phase uit de oorlogsvoering van dichtbij, waarover nog nimmer zo zakelijk en des kundig werd geschreven. Van de Meidagen 1940 vertelt Generaal-Majoor D. A. van Hilten o.a. het volgende: Van de eerste binnen de Wonsstelling aan gekomen territoriale troepen werden enkele onderdelen in de stelling opgenomen, ten einde de verdedigende kracht nog iets op te voeren. Het gros van de terugtrekkende bataljons werd via de Afsluitdijk doorge zonden naar de stelling Den Helder, alwaar onze troepen onder bevel kwamen van de stellingcommandant. In ,de namiddag van 11 Mei 1940 trokken de laatste Nederland se detachementen uit de Noordelijke pro vinciën door de Wonsstelling, vrijwel op hetzelfde tijdstip, dat de naderende Duitse troepen de eerste verkenningen tegen deste stelling inzetten. Voor wat betreft haar taak van opnaihestelling voor de uit de Noordelijke provinciën terugtrekkende Ne derlandse troepen, had de Wonsstelling haar taak volledig vervuld. Aan het twee de gedeelte van haar taak: de vijand zo lang mogelijk verwijderd te houden van de kop van de Afsluitdijk, is slechts op ma tige wflze voldaan. In de morgen van 12 Mei werden de ge- vechtsstellingen van de Wonsstelling her haaldelijk door vijandelijke vliegtuigen aan gevallen en verrichtten de Duitsers kracht dadige verkenningen tegen verschillende punten van het front. Toen de vijand zijn artillerie had aangetrokken en vanuit ge dekte stellingen de zwakke gevechtsopstel- lingen onder vuur begon te nemen, kon hiertegen wegens ’t ontbreken van krach tige middelen niets worden gedaan, even min als tegen de toenemende luchtaanval len. Het gevolg was, dat het moreel van de verdedigers ernstig werd geschokt, zo- dat, mede als gevolg van een over het al gemeen weinig krachtige leiding, de verde diging ineenstortte toen de Duitsers uit Noordelijke richting een aanval op de stel ling inzetten. Overhaast trok het gros van de verdedigers terug op de Afsluitdijk tot achter de werken bij het Komwerderzand, terwijl een gedeelte via Makkum in vaar tuigen over het Usselmeer wist te ont snappen. De vijand, thans heer en meester in de Noordelijke provinciën, had nog slechts de verdediging op de eigenlijke dijk op te rui men om ongestoord naoar N.-Holland op te kunnen rukken. Krachtige middelen werden aangewend om deze toegang in de kortst mogelijke tijd te forceren. Reeds in de morgen van de 12e Mei brak een hevige luchtaanval los op het deta chement Komwerderzand. Met boordwa- penen en brandbommen werden de verdedi gingswerken bestookt, echter zonder dat de vijand hiermede noemensweardlge uitwer king verkreeg. In de nacht werden uit de Der binne hiel hwat eigners west, dy’t tochten, dat de Pachtwet, as hy in jier as hwat brükt wie, wol biwize soe, dat it de forkearde kant üt gyng en dan soene de lju wol wizer wurde. Sjocht men it nije ütstel goed oan, dan wiist dit de oare kant üt. Men kin sizze dat alle foroaringen, dy’t nou yn dit rap port steane, in fierdere forsterking bitsjut- te fan de rjuchtsposysje fan de hierder. Grif kin men hjir üt leare dat de tiid, hweryn wy libje, de arbeidsfaktor hiel hwat heger oanslacht as de ieu, dy’t dêr- oan foaröf gyng. Oan de iene kant in knap kollektyf kontrakt foar de boere-arbeider en oan de oare kant in stevige rjuchtspo sysje foar de hierdeboer. Der is ek alles foar op ien kondysje. Ek de eigendom fan lün en pleatsen hat syn rjuchten en sil men de maetskiplike tastannen yn de goe de koerts hélde, dan heart men ek dizze to achtsjen en har gerak to jaen. Yn it opsizzen fan de hier komt neffens dit rapport ek foroaring. Oant diz tiid ta, moast de hierder op tiid forlinging fan de hier oanfreegje, mar nou wurdt it sa, dat de hier sünder mear forlingd wurdt as de eigner net op tiid opsizzing oanfreget. Docht hy dat al, dan kin ek de hierder nei de Grounkeamer gean en sil dizze ütmeit- sje hoe’t it komt. Is de Grounkeamer fan Toen het vijandelijk artillerievuur was on derdrukt, zonden de Duitsers duikbommen werpers om het werk van hun artillerie over ta nemen. Met zeer zware bommen werden de stellingen bestookt, doch ook hieraan hebben de betonwerken weerstand geboden. De aangerichte schade bleef vol komen binnen de perken. Voordat de Duit sers met een nieuwe grote aanval los kwa men, was de algemene capitulatie een feit geworden en werd de dappere bezetting genoodzaakt de wapens neer te leggen. Tot zover Gen. Majoor van Hilten, die ver der nog de vraag behandelt waarom de Wonsstelling aan wal zo spoedig ineen stortte en op Komwerderzand zo dapper verzet werd geboden. Hier is nü eens een uitgave, die niet op sensatie belust is, maar nochthans sensa tionele onthullingen doet. Bij het doorbladeren van dit rijke werk beseffen we pas goed, hoe egocentrisch de meesten van ons in de oorlogsdagen heb ben geleefd, hoe we alleen maar belang stelling hadden voor wat er rond ons zelf gebeurde. „Onderdrukking en Verzet' Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij voorafbetaling Advertentieprijs10 cent per m m. Eed in het Fries Het A.R. Tweede Kamer lid, mr. J. Algera (lid van Ged. Staten van Friesland) heeft aan de minister van Justitie vragen gesteld over het gebruik van het Fries in de eedsformule en in ge vallen, waar een (in het Nederlands ge stelde) officiële aanduiding is voorgeschre ven. Het zendingscentrum bericht, dat van 21 tot 28 Mei de oprichtingsvergadering zal worden gehouden van de Raad van Kerken in Indonesië. De voorbereidende conferentie werd in 1949 reeds gehouden. Na een moeilijke reis. Donderdagavond 11 uur is de „Willem Barendsz” te Umujden binnengelopen, nadat het schip de hele dag bij stormachtige wind voor de kust had gelegen en de vele familieleden op de kade vol ongeduld stonden te verkleumen. Late oorlogssouvenirs. Bij het in cultuur brengen van de Noord-Oostpolder stiet men in de nabijheid van Urk op een stuk me taal. Bjj onderzoek bleek het een bom te zijn van het type „De Bertha” uit de vo rige oorlog. Gevonden.een auto. Een chauffeur van de B.B.A. heeft in de buurt van het Bra bantse dorpje Wagenberg vondst gedaan. Daar lag n.l. een personen- De Friese ElfstedenriJwleltocht en wed strijd op Plnkster-Maandag is in de loop der jaren voor Bolsward een traditie ge worden, maar niet alleen Bolsward, ook de provincie Friesland leeft telken jare in tens mee met deze unieke tocht en wed strijd, vooral in de westelijke helft van de provincie, door de in dit deel liggende Frie se elf steden. Uit een oogpunt van vreemdelingenbezoek verdient deze elfstedentocht de belangstel ling, omdat telken jare honderden deelne mers uit het gehele land op de Pinksterdag kennis maken met al het mooie wat het Friese land de bezoekers kan bieden. De wedstrijd voor amateurrenners onder de.naam: de 8 van Bolsward, wordt nu voor de vierde keer gereden en de belang stelling van de renners voor deze unieke tocht is dit jaar reeds zo groot, dat een selectie moest worden toegepast. Het parcours 230 km., is dan ook volgens wielerexperts dusdanig, dat deze wegwed strijd als de grootste in ons land kan wor den beschouwd. Een hoopvol verschijnsel (voor de kwali teit der renners) is ook de tijd welke in deze drie jaar over deze 230 km. werden gemaakt. 1947 was dit 7.04 uur, 32.6 km. gem., T. de Boer, Harlingen. 1948 was dit 6.56 uur, gem. 33.2 Ion., A. Andriessen, Jr., Leeuwarden. 1949 was dit 6.25 uur, 35.8 km. gem., W. Dielissen, Beek en Donk. Telken jare werd dus de winnaar met groot verschil geklopt. Uit deze tijden over de afgelopen drie jaar blijkt tevens, dat ook de besten onder onze amateurrenners deze 8 van Bolsward als een prestatie van de eerste rang beschou wen en de hiervoor beschikbare L. A. B.- wisselbeker een waardevol bezit wordt. Ook de vaardigheidsrlt, een wedstrijd met

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1