Het Kerkje te Exmorra Ss <4&LS-<KmlS Martinytoer lil üs hjoed door Nederland Fan de to sizzen No. 38 46e Jaargang Dlrs deg M Mel VW Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Cliché Fries Dagblad ie—io 15—11 Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINGA Boliward Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Otro 87926 In bodder bljuwt altyd in bodder en moat, krekt as in ezel, altyd foar oaren in tige swier pak toaije. spoedig met een jong vrouwtje. Hoe het hem verder verging kunt U bij de Halbertsma’s lezen en doet hier niet ter zake. Hwat hat Gabe Skroar Dromen z^n bedrog. Midden In de nacht werd de gardenier J. Swart te St. Ann» Parochie wakker geroepen. Toen hi) de deur opende stond daar z^n buurman L. Oppers in nachtgewaad, geheel bebloed en nog bloedende aan beide armen. Op de vraag wat er gebeurd was, antwoordde Op- perp: „Ik droomde dat mijn huis in brand stond. Ik sprong van bed en ben met mijn handen voor me uit door het venster ge sprongen.” Oppers moest worden overge bracht naar het Diaconessenhuis te Leeu warden waar men zijn leven door bloed transfusie redde. 5. ■1 I ^1 Bolswards Nieuwsblad de J. PYT. Tj. de J. TOLF MAEIJE. Forhüzje, êfskiednimmen, De minsken, sljuchtwei dimmen, Reitsje üt har aide dwaen. De buorrenbannen word’ brutsen, Nij plak, In njje went bitrutsen, Oertinken, hwat sil ’t nije jaen 1 De minsken smije nije plannen, Of hien’ hja ’t lok seis yn 'e hannen, Stean steech foarüt to stoarjen. In streep wurdt efter ’t aide set, Lykwols, sil ’t fielen yn har hert, Oanjowlng n(j, alhlel fortoarje? De arbeiders, de fammen, feinten, Sizz’: ’t aide paed moat ris forlein en Nimm’ in oare frou, in frisse baes. In minske libbet by foroarjen, Is. ünbikende lükt bikoarjend, Is de omwikseling wiis of dwaes? Earstoan: ’k soe net werom wer wolle! (De hytste haefle ring bikuolle), It is de fêste wet fan Maejje. It nije: al goud is’t hwat der blierket! Lést öngeriif wy fyn it hjlr net, Elts wit hoe’t nije biezems fefle. de tentoonstelling Mfllp. shall-dag gehouden. Ei rikanen. Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Potharst (Ajax) v.d. Sluis (BW). Midden: van der Hoeven (Ajax), Twlouw (Sparta) en Stoffelen (Ajax). Voor: Roosenburg (Sneek), Rijvers (NAC) Michels (Ajax), Lenstra (Heerenveen) Hof ma (Heerenveen). B B B 5 S B 1 1 1 1 1 2 8 8 4 7 7 7 4 B 2 14— 1B 11—11 15— 18 6—12 VeTSchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) 3—-2 5—2 1—2 VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. LimburgiaAjax Blauw WitHeerenveen Enschedesche BoysMauri ts de seedlike easken oan de jonge minsken net, oer de omgong net en oer de karak- terfoarmjende ynfloed fan de tsjlntwurdige fuotbalsport ek net. Dêrom is it logysk en to respektearen, dat de lieding dit ek docht. Dat easket de geastlike frijjhelt, dy’t wy mekoar ek gunne moatte. As dit nou mei- bringt, dat de technyske topprestaesjes fan de topgroep hwat leger komme to lizzen, dan is dat net it wichtichste. Men mei siz- ze, dat èn de gymnastyk èn de fuotbal sport troch it bistean fan forienings fan forskillende geastlike groepen, folie mear en folie algemiener bloefene wurde as yn eardere tiden. Doe’t R. E. S. oprjuchte waerd, wiene der mar in hAnfol R.K. leden by C. A. B. Nou binne der fier oer ’e hündert wurkjende leden by R. E. S. Likernöch is it by de gymnastyk. En primair is dochs by dit alles oft de leden de sport bioefenje en de bilangrike foardielen fan in soune lichame- like foarming ünderflne? Of is it doel fan de sport: publike attracty of café-bisiik of gemeentlike bilêstingopbringst Krekt dat men sa de klam leit op dingen, dy’t foar de sport earder gefaren as foardielen binne makket Alden en jeugdlieders tige hoeden foar de lensldlge technyske toppres taesjes. Hwant dy’t yn it tsjlntwurdige kompetysje- en wedstrildsysteem allinnlch mar foardielen sjocht, Is dochs wol blyn foar in hiele boel dingen, hwerfan de wear- de fier ütglet boppe kampioenskippen. De feltlike sltuaesje fan sport- en gymnastyk- bioefening ünder lieding fan prlnclpieel- oriëntearre forienings Is de logyske konse- kwinsje fan It bistean fan forskillende lib- bensopfettlngen. Wol men greater len- dracht, dan sil men blgjinne moatte dizze feiten to nimmen sa’t se binne. Ea.rst op dy grounslach Is der in bulte to winnen foar alle groeperingen. Dêroer In oare kear. zich niet langer honen, maar nam korte metten. Hg duwde zgn vrouw met spinne wiel en al in de kruiwagen en kruide haar tot op het Exmorster kerkhof. Toen hij haar goed en wel bij het haantje op de toren had geplaatst en haar nog een serie verwensingen naar het hoofd had geslin gerd, keerde hij huiswaarts. Men vond Houkje de volgende morgen dood op het kerkhof en dacht niet anders, dan dat ze een avondje met haar spinnewiel naar haar nicht had willen gaan te koffie drinken, zoals het voorheen wel de ge woonte was, en dat de kou haar overvallen was. Houkje werd begraven en Jakle trouwde Letter: de fülste glftns forteage, Sjocht men de saek mei nochtren eagen, Men tinkt oan hwat men efter liet. i It blykt ring’ dat is net forget ten, Wémoed en langst oerrlnt it herte. ’t Forllne bliuwt dochs blank en swiet. „Der is gjln ntjs Onder de sinne!” Foroarjen bliuwt forliezen, Winne, Wy sil it jlmmer ünderflne. Wy hoopje op it frjemde nije, Lit üs hwat wy bisieten wfle, De sêfte gloed fan it forline. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling 3 8 3 2 2 1 1 De Leeuwarder politie heeft dezer dagen een inval gedaan in een huls In de School straat, waarvan reeds lang het vermoeden bestond, dat het er „niet pluis” was. De verdenking was gegrond en men arresteer de de bewoners, een man en drie vrouwen, uit Amsterdam afkomstig, maar reeds eni ge jaren in Leeuwarden wonend. Het ver dachte huis werd vooral bezocht door mannen van bulten de stad die hier een „vrolijke avond” kwamen doorbrengen Daarbij werd ook vaak sterke drank ge- schonken, zonder dat hiervoor een vergun ning aanwezig was. De man en de drie vrouwen zijn in het Huis van Bewaring in- praktysk oanpakt wurdt, der oardielt sa’n groep oer om op groun fan har forantwur- dmg tsjinoer har leden en tsjlnoer de hiele lolksmienskip. Dizze bisllsslngen binne fan oergreat gewicht en hja wurde net nomd sünder ryp oerliz en kennis fan saken. Dat alle geastlike groepearingen dat rjucht hawwe, kin gjln minske üntstride. Dat hja dit rjucht ek brüke moatte, as hja earllk miene, dat dit mei it each op hegere wear- den net oars kin, dat sprekt. En nou stiet men hieltyd wer foar dit frjemde feit, dat bütensteanders miene better to witten, hwat de forantwurdlike lieders fan in groep dwaen moatte, as hja seis. Sjoch, dat moast men net dwaen. Stel, dat ik siz, dat Aide minsken nearrs oars better forsoarge wurde as by de Sus- ters en dat der gjin inkelde reden is om oare hüzen to bouwen, dat it jildforgriemen is en soks sahwat. Soe dan in Herfoarmde of in Grifformearde net sizze en mei rjucht: Man, hoe kinne jo nou witte, hwat wy foar de forsoarglng fan dizze Aide minsken fan principieel bilang fine. Dat moatte jo oan üs oerlitte. Wy hawwe de noed en de soarch, wy bitelje de kosten, wy hawwe de forantwurdlng. Sa leit it hjir ek. Hoe’t in Christlike of in Katholike folksgroep it fraechstik fan de sport oplosse wol, né oplosse moat, dat is har saek en net dy fan bütensteanders. De sport is gjin lossteand ding, binammen de fuotbalsport, grypt djip yn, yn de foarming fan de jonge minske. Hja hat yn de foar- mingsjierren in greate ynfloed. Syn oare geastlike activiteiten wurde dêrtroch sterk biynfloede, syn omgong, syn freonsklp, syn Ontspanning, syn Sneinsfiering en far sa mar fuort. De harmony fan alle forplichtingen, de goe de gearwurking fan alle faktoaren, dy’t de opfleding bipale, twingt de lieders ta har eigen swiere forantwurdlike plicht. Dit soe ek sa wêze as alle minsken desêlde geast like grounslach hiene, mar dan koe men It as in ienheit oanpakke. Dat is nou net mear müglik. Oer dizze dingen tinke wy net gelyk. Oer de Sneinsfiering net, oer Van Kleffens gaat 16 Juni heen. De Neder landse ambassadeur te Washington, mr. Fl N. van Kleffens, zal zjjn functie omstreeks lö Juni neerleggen. Hij zal eerst 1 maand vacantle in de Ver. Staten doorbrengen, Alvorens naar Ne derland te komen. Het nieuwe elftal. Zaterdagavond na afloop van de wedstr^d tegen Leeds United te Rotterdam heeft de Keuze-Commlsale het Nederlands Elftal voor de officieuze landen- wédstrijd tegen Engeland B op Woensdag 17 Mei in het Olympisch Stadion te Am sterdam als volgt samengesteld: Gaité” ingestort. Gelukkig zijn hierbij geen ernstige persoonlijke ongelukken voorge vallen. Slechts zes personen werden licht gewond. De materiele schade is groot. MarshaJU-dag. Zaterdag 3 Juni wordt op paal 1950 een Mars- Ir komen 600 Ame- We vonden het verhaaltje echter te aardig om het hier te verzwijgen. Bj; de restauratie yan de vloer vond men zoals eerder in ons (blad vermeld, een aan tal grafzerken, die, thans in het portaal zjjn ingemetseld. Ze herinneren o.a. aan een tweetal predikanten, die de gemeente van Exmorra in de 17e eeuw dienden. De pear warden, dy’t Freed ünder it bi langrike ynstjürde stik fan de hear v. d. M. sein waerden, der kin it diz kear net mei ta. Hwant mei dit oansnrjen fan de sportkwesje sit men midden yn de proble men. Alteast as men gjin maniak is, mar in man, forantwurdlik foar mear as ien ding en oan de oare kant graech ré om sa- fier en safolle müglik elkoarren to for- stean. Sjoch ik it goed, dan sitte der yn de sjenswize fan v. d. M. ünderskate klach ten, dy’t hy op in sympathike wize nel foa-. ren bringt. Dyselde klachten hawwe my, as earste foarsitter fan R. E. S., wolris earder yn de earen tüte en dan tige ünsympathyk. Mar lit üs dêroer swije. Hwat west is, moat men oan ’e kant sette kinne. De hear v. d. M. kin net ynsjen, dat Boalsert net mei ien fuotbalforienlng ta ken. Dat is jammer, hwant de grounslach foar meiinoar op- arbeidzjen is it ynsjen dat de partner rjucht fan bistean hat. Erkent men yn wêzen dat rjucht net, dan kin der fan ien- r.edichheit gjin sprake wêze, dan wurdt it in spultsje fan kAlde fuotten, sa’t it nou dan ek is. Hwerom freget in katholike of in Christlike groep fan de bifolking frjj om bipaelde libbensfunksjes yn eigen for- bAn to dwaen? Dat kin'wêze: ünderwiis, sosiale bining, gymnastyk of sport, dat kin theoretysk alles wêze. Oft en hwannear dit del 1945. Tribune ingestort. Zaterdagavond om streeks kwart voör elf is op de Groninger kermis de tribune van het „TheAtre de la Zo staan de clubs er voor: Blauw Wit Limburgia Maurlts Ajax Heerenveen Ensch, boys Heerenveen-Llmburgla uitgesteld. In ver band met het opstellen van Lenstra en Hofma In het Nederlands Elftal voor Woensdagavond Is de wedstrijd Heeren veenLimburgia, die op Hemelvaartsdag zou worden gespeeld, uitgesteld. Een historische schets van Exmorra te schrijven is op dit moment niet nodig. We deden dit reeds eerder. Nu echter gister avond de overdracht van de gerestaureer- de West-gevel plaats vond, menen we goed te doen nog een paar aanteke ningen te geven. Het verslag van de over dracht zelf volgt in ons nummer van a.s. Vrijdag. Het Ned. Herv. kerkje te Exmorra zal wel het oudste bouwwerk ter plaatse zijn. Het stamt uit de Middeleeuwen. Exmorra was reeds vroeger een niet onbelangrijk dorp. Waar nu de polders zijn, waren toen nog meren en Exmorra staat in oude geschrif ten dan terecht ook bekend als zeer vis rijk. Voor de kerkhervorming behoorde het kerkje tot de R.K. parochie. De parochie kerk bracht toen 110 goudguldens op. Ook was er een z.g. „schrale prebende” van 40 goudguldens die voor de koster bestemd was. De Proost van St. Jan genoot te Exmorra 8 schilden. Natuurlijk was de toren vroeger van het gewone Friese zadeldaktype. Op oude kaar ten komt hfl nog als zodanig voor. In de 18e eeuw werd de toren echter bouwvallig, ge tuige de aantekening, dat op 7 October 1882 de Floreenplichtigen beraadslagen over de „desplorabelen” toestand van de toren te Exmorra. Nadat de toren werd afgebroken (wanneer dit precies geschiedde is ons niet bekend heeft men genoegen genomen met het plaatsen van een houten spits op de West gevel. Waarschijnlijk door het uitdrogen van de grond na het droogleggen van de meren, vertoonde tot voor enkele jaren deze gevel ernstige tekenen van verval. Met balken moest de gevel zelfs gestut worden, hetgeen op de hier nogmaals afge drukte tekening is vereeuwigd. Dit kostte f 1400, terwijl de gehele restau ratie Exmorra f21.374.heeft gekost. Het Rijk verleende een subsidie van 60 de provincie van 15 en de gemeente Wonseradeel van 10 terwijl de kerk voogdij de resterende 15.% bijeenbracht. Was de restauratie dus een dure geschiede nis, het is niet onmogelijk, dat de eerst volgende jaren opnieuw offers zullen vra gen. Nu pas ziet Exmorra weer hoeveel mooier de gele Friese baksteen toch eigen lijk is dan de witgepleisterde muur. De muur zal dan ook nog wel eens van haar kalk worden ontdaan en wie weet of dan algehele restauratie van de kerkmuren niet het gevolg zal zijn. Natuurlijk zijn wij blij met de voorlopige restauratie, die op zo verantwoorde wijze is uitgevoerd door fa. Draisma van Piaam. Bljj met de Herv. gemeente, die weer een ■waardiger bedehuis ontving. Blij ook, dat dit typisch Friese bouwsel werd behouden. Ook in de Friese folklore heeft (of liever had) de toren een plaats. De zegswijze: „in Aid wyfke by de toer opkroadzje” is van Exmorra afkomstig. De gebroeders Halbertsma boekstaafden in hun „Rimen en Teltsjes” de oorsprong van deze zegswijze die we hier volledigheids halve, zij het dan in korte vorm, weer geven. In 1503 woonde bü Allingawier het bewuste „Aid wiif”, die Houkje genoemd werd. Houkje was getrouwd met een flinke jonge man, die voornamelijk met vissen aan'de kost kwam. Houkje had echter weinig hart voor haar Jakle (wiens naam nog voort leeft in Jakle-set), want ze gunde hem nauwelijks het nodige. „Hja siet seis mar yn de hurdsherne tö spinnen en iet en dronk fan it allerswietste en béste iten en drinken en as de man dan üt it f jild kaem, dan koe er nel de süpmogge of nei de waeiboats tinne, en yt der syn droege brogge by op." Op een avond, toen hij verkleumd van het ijs kwam, werd Jakle weer onheus beje gend. In de woordenstrijd die volgde, liet Houkje zich ontvallen: „Men soe leaver by de hoanne op 'e toer wenje, as by sa’n keardel astou ien biste.” „Dér kinst wol komme,” dreigde Jakle en toen zij spotte van: „Dat soe ik wol ris sjen wolle fan sa’n ierdmantsje”, liet Jakle Ontstellende cjjfers. Het aantal processen verbaal wegens openbare dronkenschap, wegens het besturen van motorvoertuigen I onder invloed van sterke drank en wegens overtredingen van de Drankwet, dat in 1947 reeds zeer hoog was, bleek in 1948 nog met zestig proceent gestegen. En in 1949 nog eens met elf procent. Brommen. De officier van Justitie bij de Bredase rechtbank heeft vijftien jaar ge vangenisstraf geëist tegen de 49-jarige Tilburgenaar J. S., die op de middag van de 19e December j.l. mej. P, Melis, zgn hospita, door slagen op het hoofd met een bijl of hamer, van het leven heeft be roofd. Natte kermis. De Groninger kermis gaat breken met een traditie. Voor het eerst sinds jaren zal tijdens de Meikermis, die Zaterdag werd geopend, in hotels, café’s en restaurants weer sterke dronk mogen wor den verkocht. Kapper valt door spiegelruit. Een kante lende tafel, waarop de 42-jarige kapper G C. Hoeksema te Groningen Stond te schilderen, veroorzaakte een ongeval met dodelijke afloop. De kapper viel door een spiegelruit en kreeg een stukje glas in de hartstreek. Vrijwel onmiddellijk trad de dood in. De Hocres dertig jaar. De Nederlandse Katholieke Bond van Hotel-, café, restau ranthouders en slijters (Hocres) heeft 30 jaar bestaan. Eieren in de pet. Bij de fruitkweker J. van Sluijs te Haamstede heeft een winterko ninkje zijn nest gebouwd in een pet, die aan de muur in zijn werkplaats hangt. In een zak van een oude jas, die in de schuur hangt, heeft eveneens een winter koninkje zijn nest gebouwd. Piloot omgekomen. Vrijdagochtend om 10.20 uur is er midden in Haarlem-Zuid een vliegtuig van de Marine Luchtvaart dienst van het type Firefly met het re gistratienummer 81, neergestort. De piloot, de 20-jarige ongehuwde matroos le klasse leerling onderofficlervlieger Jitze Kiemel uit Leeuwarden kwam om het leven. Hg was de enige inzittende. Twintig millioen voor Oosterpolder. Vrij dag heeft de Tweede Kamer in de tot laat in de nacht van Donderdag op Vrijdag voortgezette vergadering nog besloten op de begroting van dit jaar f20.000.000 uit te trekken voor het begin van de inpol dering van de Oosterpolder. Kleuter dronk petroleum. Een 2-jarig jon getje te Kortezwaag dronk in een onbe waakt ogenblik uit een bus met petroleum waarin verfkwasten werden schoongemaakt De kleine is dadelijk naar het ziekenhuis te Heerenveen gebracht. Het kon er niet af. Op de verzoeken, de kosten van de paspoorten omlaag te bren gen, heeft de Minister geantwoord, dat de schatkist de leges voor de afgifte niet kan missen. Anders Hopeloos. Het Nederlandse hospl- taal-kerkschlp „De Hoop” zal binnen en kele jaren door een nieuwe „Hoop” moe ten worden vervangen. Er zal een beroep worden gedaan op het Nederlandse volk om dit te bekostigen. Gerrlt Doeksen overleden. De heer Gerrit Doeksen, de grondlegger van de rederij Doeksen op Terschelling, is aldaar op 89- jarige leeftijd overleden. Waterpoortmars een groot succes. De Sne ller politiemannen hebben het met hun 2e waterpoortmars bijzonder getroffen. Het was prachtig wandelweer, zodat de deel neming en de belangstelling groot waren. Het aantal deelnemers bedroeg ruim 700. Onder hen waren zeven groepen voor de 15 km-tocht en 14 voor de 25 km-tocht. Bovendien waren er vele Individuele tippe laars. Op alle postkantoren kan men thans bij dragen voor de „bevrtjdingsklokken” in busjes deponeren. Oude bankbiljetten worden ongeldig. Oude bankbiljetten van f10 en f100 van 7 Mei 1945 moeten vóór 1 Juni a.s. worden Inge- leverd. De Nederlandse Bank herinnert ez aan, dat het hier betreft de bankbiljetten van 10 gulden (uitsluitend die welke aan de voorzij g zijn bedruk* met de Neder- 'andse Leeuw omgeven door de dichtregels ,.Die tyrany verdrijven, die m|j mijn hert doorwondt”) en van 100 gulden, beide mo- j cêgioten. 3. jda. Joncj -r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1