Heamieliulke-nils Hoe is het in andere landen Martinytoer üs hjoed to sizzen door Nederland Fan de Nn. 40 46e Jaargang Dinidag 23 Mei 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland A.J.OSINGA - Bolsward n. Uitgave van Drukkerij Fa ZO STAAN DE CLUBS EB VOOR. Hwat hat Gabe Skroar Weerpraatje Bolswards Nieuwsblad Het Alcoholvraagstuk b.v. per jaar de J. waar- weer- Tj. de J. 7—0 1— 2 2— 2 Koninklijk geschenk. H. M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bemhard en H.K.H. Prinses Wilhelmina hebben het Engelse Konings paar ter ere van zijn zilveren huwelijks feest een zilveren bloemenmand, gevuld met orchideeën, ten geschenke geven. 6 6 8 6 7 7 1 2 1 1 1 1 1 3 4 4 4 en zeer op te -- soms zo ^eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) 9 8 9 4 5 5 22—11 18—12 16—17 12—13 9—14 15—25 reaksje. Wy binne allegearre minsken, as ik C.A.B. op it sear kom, wurdt v. d. M. like brimstich as byhwannear hy R.E.S. in tik jowt. En as dat mei it griene hout sa is, hoe sil it dan mei it oare wêze. Louis van Tulder. De bekende Nederland se zanger Louis van Tulder, zal om ge- zondsheldsredenen niet meer in het open baar zingen, doch zich uitsluitend aan zangpaedagogie en aan dirigeren wfjden Bloedwraak bJJ Zigeuners. Onder grote be langstelling werden Tino en Slno Baslli, twee loten van een adellijke stam onder de zigeuners, te Slttard ter aarde besteld, waarbfj duidelijk bleek, dat dezo slachtof fers van een vendetta (bloedwraak) door hun medestanders zullen worden gewro ken. De hakkepof. De minister heeft het wen selijk gevonden, dat de tijdelijke vergun ning tot het achterwege laten van de ver melding van het provinciale nummer op alle merken rijwielen met hulpmotor toe passelijk is. DE UITSLAGEN Kampioenschap van Nederland Li mburgia-Heerenveen Ajax-Maurits Ensched. Boys-Blauw-Wit is het geenszins. Wfj doen dus goed maar af te wachten ons hier nog maar niet al te r: verheugen.want dan valt het lelijk tegen. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs! 10 cent per m.m. Giro 87526 4 3 4 2 2 2 Tijdens de wereldoorlog I werd het gebruik van sterke drank verboden. De Sovjet her stelde het onder beperkende bepalingen. Naar verluidt heeft het tijdens Wereldoor log II krachtige maatregelen getroffen. Finland en Zwitserland hebben een staats monopolie. Finland volledig en Zwitser land met particuliere kleinverkoop. In bel de landen wordt een gedeelte van de winst ter beteugeling van het alcoholisme aangewend. In beide landen is de wijn vrij en ook het bier, behoudens belastingen. In Noord-Amerika zijn sedert de 2e helft der 18e eeuw krachtiger maatregelen ge nomen dan ergens elders. Na 1779 verbo den verschillende staten de verkoop geheel. In 1909 nam het Congres een wet aan, die de „droge” gebieden tegen de invoer en verkoop verboden. Drie pogingen om het algemene verbod in de grondwet op te nemen, slaagden niet, totdat er op 16 Januari 1920 een algeheel verbod van kracht werd. Inderdaad kon worden gezegd, dat de openbare mening, voor zover zij tot uiting kon komen, In overgrote meerderheid het verbod wenste, z(j bleef echter meestal verborgen. In de aanvang waren de gevolgen van het ver bod zeer gunstig. Maar spoedig bleek, dat er in de hoogste regeringskringen weinig neiging bestond, maatregelen te treffen om de uitvoering te verzekeren. Zo was de weg geopend tot steeds brutaler ontdui king. De breed vertakte smokkelhandel be vorderde het banditisme stellig en werd zelfs als de bron aangewezen. Door de Ja, aa’t Ik «el, yn de wlke fan 3-7 July Is der to Boalsert alle dagen hwat to rédden. Wy ha It program ma al efkes bisjoen, mar matje it noch net forklappe. len ding is wis: der sil dy dagen in bulte folk nel de stêd takomme. Rounom wei. En dan moat de stêd der feestelijk ütsjen fansels. Dêrom hjoed dizze rle: Wachtsje net mei It oantugen fan in nije flage, forsier- sel en sok spul oan’t it to let is. Jim witte woi: Slüge soe ek, mar. hy stoar earder. As jouns it folk üt it park welkomt (hè, der soe ik hast al oan it forklappen I) dan moasten de huzen allegearre mei Ijochtsjes forsierd wêze. Hwat soe dat moat lykje. Bistel de lampkes derfoar nou al, oars moat op 't lést alles op ha ren en snaren en kinne de electri- ciëns it net neikomme. Mei Fryske hénslach, GABE SKROAR. Durven.... en kunnen! Een paar bezoekers van de nationale tentoonstelling „Mijlpaal 1950” in Arnhem hebben het beeld van de koorddanser voor het paviljoen „Durven en Kunnen” naar beneden doen tuimelen. Het beeld werd zwaar eschadigd en het zal veel moeite kosten om het weer op zijn plaats te krijgen. De politie stelde een on derzoek in en heeft de vermoedelijke da ders aangehouden. Zielig. Op zjjn zevende verjaardag viel te Amsterdam een jongetje in de Nieuwe Vaart en verdronk. Man verbrand. Te Arnhem is bjj een brand in een totaal uitgebrande kamer het ge deeltelijk verkoolde lijk van een man ge vonden. Het slachtoffer bleek te zijn de 32-jarige ongehuwde J. Pawlik, een fa brieksarbeider van Poolse nationaliteit. Vermoedelijk heeft de man op bed liggen roken. Verdronken. Te Zuidbroek Is de 58-jarige heer H. Viswat ’s nachts met zijn rijwiel te water geraakt en verdronken. Voorbij gangers ontdekten de volgende morgen het rijwiel aan de kant van het Winschoter- diep. Op onbewaakte overweg te Akkrum. Op onbewaakte overweg te Akkrum Woens dagmiddag te Akkrum is een bestelwagen van de Epox-margarinefabriek, die uit de richting Heerenveen kwam, op de onbe waakte overweg te Akkrum door een trein die om halftwee in Akkrum moet zijn, ge grepen. Wonder boven wonder deden zich geen persoonlijke ongelukken voor Inbraak in een Herv. Kerk te Den Haag. Woensdagnacht is ingebroken in de „Nieu we Kerk” van de Ned. Herv. Gemeente aan het Spui te Den Haag. Na de toe gangsdeur tot de consistoriekamer met een beitel te hebben opengebroken, heeft men de consistoriekamer aan een grondig on derzoek ondexworpen. Aalle kasten en col lectebussen werden opengebroken. Geld wordt echter niet vermist. Wel een tiental flessen avondmaalwijn en een tafelkleed. Koningin Juliana legt de padvtodstersbo- lofte af. De Koningin heeft Zaterdagavond op het centrum „Buitenzorg” in de kring van hoofdleidsters en commissarissen van het hele land de Padvlndstersbelofte afge legd. Mar der binne mear oarsaken. Der is yn de fjirtich jier, dat ik fan dizze dingen ün- derfining ha, in üngunstige foroaring komd yn de materiële posysje fan de gymnastyk en sportbioefening. Destiids wie it College fan de Weeshüsfêden syn tiid foarüt. Hoe hawwe de lju fan myn jierren net pro- fiteard fan de roajjale wize hwerop de gymnastykseal yn de Tsjerkstrjitte en it sportterrein mei boarterstün oan it Oardtsje, meiwurken om dizze dingen müg- lik to meitsjen. Wy koene der op it Oard tsje üs alhiel ütlibje, mei keatsen en fuot- baljen en der tuskentroch Onder lieding fan de ünforjitlike Sutherland Royaards mei gymnastyk en athletyk. In prachttiid wie dat. En it Weeshüs koe dat destiids oangean, hja hiene de middels en de mentaliteit om dat to dwaen. Ik kin de hear v. d. M. al hiel bigripe as hy weromtinkt oan Jaép Terhenne en Bouwe Bölger om fan him- sels net to praten. Wy stiene doe ek mei spontane biwündering fan de jeugd demei to sjen. Der is my neat minskliks frjemd. len kear gyng ik ek mei Ign. Wolke en Bouwe Waldhuis nei Wommels as Boalser- ter partür foar de Freule-party. En de turnfeesten foar de earste wrftldkriich op ’e Jouwer en yn Beetstersweach haw ik yn alle gloarje meimakke. Dat wie in moatje tiid! En Boalsert hat tige folie oan it Weeshüs to tankjen. Der is lykwols ek hwat oars üt fuortkomd, hwer’t wy nou mei slt- te. De hegere easken foar de gymnastyk en sportbioefening binne tt Weeshüs to swier wurden. Har situaesje is financiëel lang net hwat it doe wie en de bredere bilangstelling foar de sport freget hoe lan ger hoe mear. Hja hawwe harren werom- lutsen, omdat hja moasten. De seal is oan de gemeente oerdroegen en in nij modern sportterrein is net üntstlen. De sportbl- Mevrouw Roosevelt zal gedurende haar be- zoek aan ons land door H. M. de Koningin worden ontvangen. Zêoals bekend is, zal mevrouw Roosevelt, na begin Juni in Os lo de onthulling van een standbeeld van haar man te hebben bijgewoond, een reis door Europa maken. Belasting omlaag. De gemeenteraad van Terneuzen heeft besloten tot verlaging der vermakelijkheidsbelasting voor filmvoor stellingen van 35 tot 20%, daar de moge lijkheid bestond, dat ten gevolge van het exploitatietekort de plaatselijke bioscoop theaters zouden worden gesloten. Kerkbouw. Begin Juni zal te Roosendaal het bouwen van een Protestantse kerk met 210 zitplaatsen worden aanbesteed. De kerk, waarvoor de tekeningen reeds gereed z(jn, zal in het parochiecentrum verrijzen, een nieuw stadsdeel van Roosendaal met 350 woningen. Gelukkig was moeder bjj de hand. Een 24- jarige jongeman te Hilversum drong des nachts het huis van zijn ex-verloofde bin nen, aldus het Parool. Op de bovenverdie ping trof hij zijn vroeger meisje in bed aan, naast haar moeder slapend. Met een „ik steek de hele zaak overhoop” en een dolkmes leek de toestand zeer eïnstlg, doch de ex-schoonmoeder in spé heeft een en ander kunnen sussen. De jongeman bleek zich te hebben bedronken. oefeners, sawol keatsers as fuotballers, as gymnastykminsken hawwe de léste tsien tweintich jier in swiere sile lutsen. Is hjir in tokoart? Nei myn miening, grif. Ik wol nimmen persoanllk in forwyt dwaen, mar as ynstelling hat de gemeente net dien, hwat dien wurde moast. Sport en gymnastyk binne wichtige faktoren yn it libben fan de moderne minske. Sa wich- tich dat men sizze moat: de gemeente is ünder de mjitte bleaun. Haf meiwurking wie meast tige gpedkeap, har pong op slot. Mei C.A.B. is noch bisocht meiwurking to jaen yn de terreinkwesje, al wie dat hwat meager, mei R.E.S. wie alhiel gjin mei wurking los to krjjen, de earste sint moat ♦it komme. De oerdracht fan de gymna stykseal en de restauraesje makke it foar de gymnastyk al wer swierder, de seal oan it Bolwurk spot mei de easken fan in moderne gymnastykseal alhiel. Dizze ün- gunstige situaesje hie oars wurde kinnen as der in ienriedige sport- en gymnastyk- biweging west hie, dy’t de algemiene sym pathy fan de bifolking hie. Dat wie sa net. Hoefolle flinke minsken har tiid en hu meur forgriemd hawwe oan de elnleaze strideraesjes, dat stekt net sa nou. Men moat de greatste biwündering hawwe foar de lytse ploech fan taeije trochsetters yn de ünderskate clubs, dy’t nou noch net de moed forlem hawwe. Ik bin it mei de hear v. d. M. lens, de situaesje ropt tige lüd om bisinning en forbettering. Mar dan mei men ek net forsomje de hén yn eigen hert to stekken om nel to gean oft de leden wol foldwaende biseffe, hwat hynstewurk de Heders forsette. Under harren sit in lyts legerke profiteurs, dy’t allinnlch easkje en freegje, mar gjin hén ütstekke om de hüd fol wurk, dy’t de sport freget, lichter to meltsjen. Ek de geast yn de clubs freget bisinning en forbette ring. Lit men dizze dingen yn de forienlng ris fierder trochprate, dan hat de hear v. d. M. mei it oansnjjen fan dizze saek in skoander wurk dien. Der sit in bulte wiers yn it stik fan de hear v. d. M. oer de situaesje fan de „li chamelijke opvoeding” hjir yn ’e stêd, dat sil eltse insider tajaen. len fan de wich- tichste oarsaken haw ik de oare kears mi nes fan sein. Kin men deryn elkoar for- stean, dan sit er wer perspectyf yn de saek. Dan wurde it susterorganisaesjes, dy’t eigen, mar jit folie mear, miensklpli- ke bilangen hawwe, dy’t in sterke federa tieve sportbiweging foarmje kinne, hwer’t hja allegearre tige forlet fan ha. Dizze iendracht, ik moat it jitteris sizze, kin al- linnich bitsjutting krije as men elkoarren sjocht as bona-fide collega’s, as tüken üt ien stamme, as sportbruorren en susters. Dit freget „brede” en romme minsken, bi- nammen yn de lieding; dit kin allinnich as it clubsjauvinisme, om net to sizzen, fana tisme de kop yndrukt wurdt. Men moat my goed forstean. Ik wol net ien of oare for- iening stikels stekke of bokkens jaen: DIT KWEA SIT ROUNOM! Salang men net mei sympathy en blidens tagelyk de suk- sessen fan C.A.B. en R.E.S. en lyksa fan DURATE en LYCURGUS hearre kin, bliuwt men iensidich en lyts, hat men de wiere sportmentaliteit net to pakken. Hjir hawwe de lieders fan alle forienlngs in taek. En as hja dat net allegearre sjogge, sil it in fordield ryk blluwe, Hwant it sprekwurd seit net forgees: aksje ropt om Kampioenschap van Nederland. Limburgia Blauw-Wit Mauri ts Ajax Ensched. Boys Heerenveen Voor een Christelijke school. De Kroon stelde zowel de gemeente Zaandam als de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in het ongelijk, toen deze instanties meenden, medewerking aan de bouw van een Chris telijke school niet te moeten verlenen. Meer huizen. Voor de bouwvakken is een nieuwe tariefregeling opgesteld, welke een half jaar zal worden beproefd en waarvan wordt verwacht, dat zij zal leiden tot ver hoging der productie en tot verlaging van de bouwkosten. Eet smakelijk! In Valkenburg heeft een ondernemend man een slakkenkwekerij ge opend. Hij hoopt binnenkort iy2 millioen slakken bestemd voor de consumptie, per jaar te kunnen afleveren. Wij en het buitenland. De regering stelde een commissie in, die rapport zal uitbren gen over de samenwerking tussen dQ rege ring en de Staten-Generaal in zake het buitenlandse beleid. Onze bodem. Te Amsterdam werd de Ne derlandse Vereniging voor Bodemgezond- heid opgericht, die de verschillende bodem- kundige verschijnselen, welke zich in ons land voordoen, zal bestuderen. grote economische crisis deden de enorme bedragen, die de schatkist aan belastingen derfde, zich sterk gevoelen. Dit alles te- samen wijzigde de openbare mening gron dig, waardoor een overgrote meerderheid voor de opheffing van het verbod verkre gen werd. Slechts twee staten verklaarden zich tegen. Maar hiermede is geheel Ame rika nog niet „nat”, 29 staten met meer dan de helft der Amerikaanse bevolking behielden het verbod. In 1945 waren voor lopig „droog” 3565 steden en 508 graaf schappen. Tfldens de Wereldoorlog II is het na herhaalde behandeling in het congres, niet gelukt verbod van alcoholhoudende dranken in de militaire cantlnes te verkrij gen. Intussen werden de branderijen tot fabrieken voor Industriële alcohol inge richt, maar in 1944 en 1945 werd gedu rende 1 en 2 maanden de vervaardiging van drank toegestaan. Daar het biergebruik sterk toenam, ten koste van het graan voor de voeding, werden pogingen gedaan, het beschikbaar stellen daarvan in te krim pen, echter met weinig succes. Het graan voor alcohol was van 8.700.000 barrels in 1940 gestegen tot 6.300.000 in 1945. De hoeveelheid van 1945 werd toen als limiet gesteld (1 barrel is 75 liter). Het alcoholgehalte van bier werd tot 3.2 procent verminderd. Sedert de opheffing van het verbod steeg het gebruik, uitge drukt in zuivere alcohol tot het drievou dige. In België verbiedt de „wet VanderVelde” (1919) de verkoop van sterke dranken In alle openbare lokalen. De wet wordt ech ter practisch ontdoken door zeer talrijke clubs, waar deze dranken worden ge schonken. Na de Wereldoorlog H werd, ten aanzien van het aanmerkelijk gestegen verbruik van bier en alcoholische dranken, ook het alcoholvraagstuk weer actueel. Verschillende gegevens voor het samen stellen van dit artikel ontleenden we aan de pas verschenen nieuwe druk van de (grote) Winkler Prins encyclopaedle, die over allerlei problemen betreffende het drankvraagstuk objectief en uitvoerig schrijft. De laatste jaren hebben we er een gewoon te van gemaakt vóór of tijdens de z.g. Blauwe Week een artikel over drankbe strijding te schrijven. Nooit is ons het ver wijt gemaakt, dat dit een verkeerde ge woonte was en daarom bestaat er voor ons dan ook geen aanleiding, met deze ge woonte te breken. Het omgekeerde is eer der waar. Nooit genoeg kan de aandacht op het drankvraagstuk worden gevestigd. Verminderde voor en tijdens de laatste oor log het drankmisbruik geleidelijk, hierna nam het, ook door het slechte voorbeeld van militairen, en het op hol slaan van de jeugd, nieuwe vormen aan. Voor de wereldoorlog II was het gebruik in de West-Europese landen gemiddeld meer dan f400.per jaar per mannelijke volwassene, een respectabel bedrag. In de fabriekscentra en de grote havensteden wordt dit bedrag mede door de sterk geste gen prijzen, thans nog wel bereikt. Over het algemeen neemt de laatste tijd het ge bruik zienderogen toe, helaas ook onder de jeugd en de vrouwen, speciaal in welge stelde kringen. Terwijl het aantal proces senverbaal wegens openbare dronkenschap van ongeveer 11000 in 1939 daalde op 8000 In 1941, was het van 1 April 1948 tot 1 April 1949 bijna 19000. De alcoholproducenten bedienen zich vaak van zeer grote (en helaas vaak on waar dige) reclame in pers en zo mogelijk via de radio. In Amerika wordt hier 50.000.000 aan besteed. De houding van de Staat ten opzichte van het alcoholvraagstuk loopt in verschillende landen zeer uiteen. Geheel afzijdig is zij nergens. In dit artikel zullen we de stand van zaken in de voornaamste landen eens nagaan. In Engeland moet de vergunning, die door een permanent comité wordt verleend, ie der jaar worden vernieuwd. De vergunnin gen kunnen onderling worden opgekocht. Zo daalde in 1935 het aantal bijv, van bijna 100.000 tot ruim 75000. Zonder vergunning heeft men echter de „clubs” met de Ne derlandse sociëteiten te vergelijken waarvan het aantal tussen 1905 en 1938 toenam van 6500 tot 16.300. In Frankrijk bestaat er sedert de wereld oorlog I een wet om het aantal tapperijen van sterke drank te verminderen. Toch zijn er nog ca. 500.000, wat ongeacht de bier- en wijnhuizen procentsgewijs meer is, dan in Nederland voor 1881. In Duits land nam de Nat. soc. regering indertijd allerlei maatregelen ter bestrijding van het alcoholisme en zjjn gevolgen.. De toestand is er thans nog onoverzichtelijk. In Zweden was in het begin der 19e eeuw de Vervaardiging van sterke drank volko men vrij, hetgeen er op neer kwam, dat de boeren him producten verstookten tot drank. Tussen 1830 en 1850 werd het aan tal branderijen verminderd van 175.000 tot 24.000. Volgens de in 1869 aangevulde nieu we wetgeving mochten de gemeenten de drankverkoop al of niet toestaan, wat op het platteland tot bijna volkomen verbod leidde. In 1865 werd te Gothenburg een vennootschap opgericht, om de drankgele genheden te pachten „in het belang der drankbestrijding”. De leider van de zaak was niet bij drankverkoop geïnteresseerd. Een gedeelte van de winst werd besteed voor ambachtsonderwijs. Sedert 1917 mocht drank alleen gebruikt worden bij de maal tijden, dus in restaurants e.d. en is het ge bruik elders afhankelijk van een permissie- boek (motbok) en gebonden aan een rant soen van hoogstens 5, later 4, nu 3 liter per maand, dit is ongeveer 12 maal het hoofdelijk gebruik in Nederland. Aan drankzuchtigen wordt het motbok ge weigerd. De baten komen thans aan het rflk. De openbare dronkenschappen steeg met het aantal motboks. Opmerkelijk dat in Zweden bier met 2.8 pet. alhocol nog als „alcoholvrije drank” wordt aangemerkt en zelfs door geheel onthouders zonder gewetensbezwaaj^wordt gedronken. Noorwegen nam ’in 1871 het Zweedse stel sel over. De overwinst komt aan velerlei organisaties van algemeen belang en aan de drankbestrijding ten goede. Van 1916 1927 is in Noorwegen alle sterke drank verkoop en op korte tijd zelfs die van zware wijnen verboden geweest. Bij de opheffing van het verbod is het oude systeem hersteld, dat echter ook inhield dat in de landelijke gemeenten geen drank verkoop toegestaan werd en in de steden bij volksstemming verboden kan worden. Bovendien heeft menige plattelandsge meente ook de bier- en wijnverkoop ver boden. Tijdens de Duitse overheersing heeft Quis ling dit systeem af geschaft. Na de oorlog hadden herstemmingen plaats in 14 ste den. De verbodsvoorstanders gingen hier bij iets, achteruit. In 8 steden kon het vroegere verbod gehandhaafd blijven. Ook Denemarken kende zijn volksstemmin gen. Tot 1946 hadden er 1352 stemmingen plaats met 745 „droge” en 607 „natte” overwinningen. Er zijn thans 1303 gemeen ten zonder dranknering, waarvan 127 vol ledig „droog”. Ook in Rusland behoort de drankbestrij ding tot het culturele werk van de Staat. TIKT U WEL EENS OP UW BAROMETER? Kans op een warme..voorzomer Wanneer men hier en daar eens een huis kamer binnenkomt, dan is het opvallend te merken hoeveel mensen er in het bezit zijn van een barometer (ook wel weerglas ge noemd). B(j velen is deze een meubelstuk geworden, dat óf in de kamer, öf in de gang hangt en waarop bij enkelen elke dag en b(j anderen zo eens in de week gekeken of getikt wordt. De meeste gelukkige bezitters van een ba rometer is het echter niet bekend, dat dit wel het belangrijkste apparaat is, mede de weerkunde staat of valt. Over de gehele wereld wordt op duizen den meteorologische stations dag en nacht de barometerstand afgelezen en U hebt zulk een apparaat zelf in huls. Het zal dan ook aanbeveling verdienen als wjj U eens op de belangrijkheid van dit Instrument attent maken. In de eerste plaats komen wjj dan tot de conclusie, dat er helaas maar weinig hulsbarometers ztjn. die de juiste waarde van de heersende luchtdruk aangeven en óf veel te hoog öf veel te laag wijzen. Denk niet dat dit zijn oorzaak vindt in de ondeugdelijkheid van Uw barometer. Deze gaan niet gauw stuk, maar wel kan, vooral wanneer ze al vrij oud zijn, de veer ver slappen, daar onze huisbarometers alle doos- of anecoïdebarometers zfln en niet de originele kwlkbarometers; waar ze echter niets minder om zijn. Laten w(f dan beginnen met bij een leder van U, die In het bezit van een barometer is en er regelmatig naar kijkt en op tikt, dus er wel belangstelling voor heeft, te trachten dit apparaat correct te krijgen, zo dat het dus niet te laag of te hoog aan wijst. U kunt dit doen door gedurende een 4 6 dagen achtereen elke morgen om 7 of 8 uur de stand te noteren en deze op te sturen aan de redactie met opgave van plaats en tijd van aflezing en wij zoeken dan voor U uit of uw barometer te hoog, te laag of correct aanwtjst Ook kunt U gedurende enige dagen de stand vergelijken met de barometerstanden, die elke morgen om 8 uur, na het nieuws door het K. N. M. I. verstrekt, door de nieuwsdienst van het A. N. P. worden omgeroepen. Daar de ze de internationale luchtdrukwarmte in millibaren opgeven, geven wfl hier een om leiding in millimeters kwikdruk. Dus niet opgeven: op de v van veranderlijk, maar bijv. 763 of 755 mm. Zo is 995 millibar ge- lijk aan 746 mm, 1000 mbar 750 mm, 1005 mbar 754 mm, 1010 mbar 758 mm, 1013 mbar 760 mm (de naald van de barometer staat dan recht naar boven) 1015 mbar 762 mm, 1020 mbar 765 mm. en 1025 mbar 769 mm. Later hier over nog eens meer! Warme voorzomer? Er ztJn enkele kundige amateurs, die menen een warme voorzomer te mogen verwachten. Dit Is dan geheel buiten het KNMI om, dat zich sinds de verwachting van een te koude Januari maand (hetgeen ook uitkwam) nog niet weer op langere termijn heeft laten horen. Men baseert deze verwachting op het feit, dat er op een te koude Aprilmaand veelal een warme Junimaand volgt. Inderdaad komt dit nogal eens voor, maar een reael

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1