Heamieluiihe-niis I Buitenlands Provinciale Kroniek Overzicht GJIN O ARE NAMME! I I r No. 41 46e Jaargang Vrijdag 26 Mei 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van DruKKerij Fa A. J OSINGA B olsward üs hjoed to sizzen In verband met de Pinkster dagen verschijnt ons blad volgende week alleen Vrijdag De Uitgevers m. Hwat hat Gabe Skroar i dy Ui J Bolswards Nieuwsblad t 12. Verre Oosten N. to per korps. Bflowe har myn liif en lea, Komt oer myn. flêsk de kAlde dea, Jo bliuwe stipe foar myn siel, Myn rots, myn hell, myn ivich diel. blikeinse party, die er 20 jaar de lakens uitdeelde, totaal is verslagen door de de mocratische party die 355 van de 487 ze tels in de nationale vergadering bezet, brengt geen verandering in de verhouding tot het buitenland. De democratische party is inderdaad wat vooruitstrevender dan de republikeinse op binnenlands politiek ge bied, maar op dat der buitenlandse is men het eens: verzet tegen de Russische ex pansie in de richting der Dardanelles dus samenwerking met het Westen. Over het vogelpest”. 19.15-10.30 De Stem van het Noorden. Reg. Omroep Noord 1X8 M. /eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) OVERGANG VAN VOLENDAM VAN VISSERSDORP NAAR INDUSTRIEPLAATS. In verband met de verdere drooglegging van de Zuiderzee, verliest lang zamerhand Volendam zyn waarde als vissersplaats en oriënteert de jeugd zich op de nieuw gevestigde industrieën ter plaatse. Enige Volen- dammer meisjes zyn bezig met het vervaardigen van poederdonsen. Zondag 28 Mei: 18.30-19.00 Fryske studiotsjtast ft. 1. f. de Hear P. Kok, godstsjinstünderwlzer to Grins. is nog niet veel bemoedigends te melden. Het is niet gemakkeiyk een basis voor sa menwerking tussen het Westen en de nieu we staten in Z.-Oost-Azië tegen het woe lende communisme te vinden, omdat het wantrouwen by die staten, in verband met het koloniale verleden, nog zo sterk is. Omgekeerd is echter ook het wantrouwen van het Westen toegenomen. Een spre kend voorbeeld daarvoor levert Indonesië. De drang van dit land naar het bszit van het tot nog toe Nederlandse deel van Nieuw Guinea, stuit by Australië op hevig verzet, omdat het betrokken gebied be hoort tot de Australische verdedigingsgor del. Ook heeft de binnenlands politieke ont wikkeling in Indonesië aanleiding gegeven tot pessimisme niet alleen by de Unie- partner Nederland, maar ook by de Ver. Staten. Daar begint twyfel te rijzen aan de stabiliteit in dit land, zoals die reeds bestaat omtrent tal van andere jonge Azi atische staten en dit geeft aanleiding tot terughoudendheid by het verlenen van eco nomische en financiële steun, die toch weer zo nodig Is om In Z.O.-Azlë de volken tot die welvaart te brengen, welke ook tot politieke stabiliteit zou leiden. Turkije, nodig geworden omdat in de eerste gehei me verkiezingen daar gehouden, de repu- gaan van de factor mens in zulke arbei dersmassa’s nadelig is, voor arbeiders en arbeid zelve. Bedrijven van 25-100 man, dat was sprekers Ideaal en dan mogeiyk aanpassend by wat in een streek al be staat. Scherp keerde de prof, zich ook te gen het vormen van Industrie op ieder dorp. Dit heeft een ontwrichting van de landbouw eh het platteland tengevolge. De afwijkende eisen en het karakter van de landbouw eisen een scheiding tussen indu striële en agrarische sfeer: hier de boeren, daar de industrie. Dit betekent, dat de industrie moet worden gebonden aan be paalde kernen. Deze centra moeten niet in onderlinge concurrentie door de gemeen ten worden ontworpen, maar streeksgewy- ze en naar de behoeften „gepland”, in on derlinge samenwerking. Het Industrieschap in de Zuidoosthoek is een voorbeeld voor geheel Nederland. Voor scholen als ulo en volkshogeschool, alsmede de buurthuizen de opdracht om de plattelandsarbeiders tot het industriële werk op te voeden en hun zin voor discipline, begrip voor tyd en ge voel voor gezameniyk werken by te bren gen. Niet zó, maar zó! Woensdag 81 Met: 10.45-19.00 Landbouwkwartier. De hear H. ten Have, inspecteur van de Veeartso- nykundlge Dienst in Haren! „Psaudo- modelbouwer Van Maskeren, Hylper sangen en muzyk fa» it Kyl- Gerke Mulder, de ambaehtskumrtner Stalman, juffer Stalman en de skips- takelde Hwant Onder de himel is gjin oare nam- me, dy't Onder de minsken jown is, der ’t wy troch sillich wurde moatte. Hanlingen 4 Midden-Oosten. Daar scheen enige ongerustheid gewekt, dat nu de landen van het Atlantisch pact onderling steeds sterker bindingen aan gaan, men Griekenland, Turkye en Perzië van minder betekenis achtte. Zowel de minister van buitenlandse zaken der Ver. Staten, Acheson, als zyn Engelse collega Bevin hebben zich echter gehaast in apar te verklaringen te verzekeren dat ook de veiligheid dezer landen ter conferentie de byzondere aandacht had. Een wenk aan de Sovjet-Unie dus, dat de laatste weken nog weer eens dreigende klanken jegens Turkye en Perzië deed horen, om ook daar haar hadden thuis te houden. De rege ringswisseling in Maandag 29 Mei: 19.15-19.40 Sport van vandaag, commen taar op de belangrijkste sportgebeur tenissen en een reportage van de acht van Boisward. 19.40-19.45 Sportuitslagen. Dinsdag 80 Mei: 18.45-20.00 Fryske fttstjflrtag. a. Hoe is dat by oaren, in kertiar foar de froulju teder redaksje fan MefroU L. Post-Beuckens. b. Meditaesje fan Ds. B. Bmllde fan Achlum. c. Stimmen üt it Heitelta. d. Hynljippen, dl likje sta. In klank- byld oer FryslAns Alfts stfid. Men heart ü.o. boargemaster Stalling», wethAlder Van Elsaio» de sékapteiB Als Friesland industrialiseert...... Niet zó, maar zó. Er heerst overal grote belangstelling voor industrialisatie. Allerlei magistraten en particulieren zyn plotseling gegrepen door dit ontzaggeiyke slagwoord dat het ge neesmiddel schynt te vormen voor de pro blemen van overbevolking en werkloosheid waarvoor Nederland zich geplaatst ziet. Iedereen gaat aan industrialisatie doen en het ene gemeentebestuur zit nog meer op plannen te broeden dan het andere. Ook in Friesland wordt de betekenis van industri alisatie meer en meer Ingezien, en dat is maar goed ook, want I. (=industrlallsa- toe) moge dan geen Haarlemmerolie zyn, het zal er niet zonder kunnen. Gevoels overwegingen, gehecht zyn aan tradities, conservatisme en geesteiyke traagheid mo gen en kunnen het I-proces niet tegenhou den, want anders staat de honger voor de deur. Dat heeft niemand minder dan Prof. Banning op de jaarvergadering van de Stichting Friesland voor Maatschappeiyk Werk heel duldeiyk doen uitkomen, en de ze spreker kan men geen harde materialist noemen. Zowel hij als de tweede spreker, prof. dr. Sj. Groenman, gingen er by him betoog dat de sociale aanzichten van de I. behandelde, dan ook van uit, dat de I. ook in Friesland een noodzakeiykheid is, ten einde de bevolkingsgroei op te vangen. Evenwel, men moet niet onbezonnen aan de slag willen gaan, waarschuwde prof. Groenman. I. betekent een verandering van de structuur, van de bouw van de gemeen schap. De in de 18e eeuw ingezette I. die het gezicht van West-Europa Verander de, is maatschappeiyk onvoldoende opge vangen en de hele vorige eeuw heeft on der de daardoor ontstane problemen ge leden. Dit |mag niet weer gebeuren en! vooral waar men, zoals in Friesland, goed deels op een schone lel kan beginnen, dient men te leren uit de fouten van het ver leden. De geleerde spreker bepleitte daarom In de eerste plaats: I. volgens lynen van ge- leideiykheld. Industrie moet op een plaats niet hals over kop komen, zy en de be volking moeten naar elkaaar toegroeien. Men moet er de tyd voor nemen en in het klein beginnen. Om zo te zeggen: Philips en de Hoogovens zyn ook niet op één dag gebouwd. Overigens vond prof. Groenman zulke reuzenbedrijven allerminst ideaal en begerenswaardig. Ook de industrielelders zelf beginnen in te zien, dat het verloren De Fryske examens foar de Radin Op Sneon, de 27e Maeye o.s. forsoarget de VARA wer in Fryske ütstjürtng en wol de middels fan 14.50-18.15 ftre, Yn idit programma wurdt oandacht jown can de examens yn de Fryske taal en de feestjoun dy’t dér op folge is. binammen teder de jongerein en de froulju nimt gAns ta, chauffeurs sjogge hwat lan ger hwat minder it gefaer fan boarreljen en de geast fan de mienskip rjuchtet him aloan mear op it „ik” as nel it „wy”. Yn de selde mjitte dat it gebrük tanimt, nimt it misbrük ta en wurdt de sleep fan ellinde en it hAlden fan üngelokken grea ter. It hat der in bulte fan, dat de mins ken, libjend op ’e rtene fan in fulkaen- krater, earder ré binne blynseach nel On deren to stoarten en dêrtroch it foar leu nen faeks bidjerrend foar de neiteam, as om ta harren seis yn to kearen en to bi- sykjen in mienskip to bouwen, dy’t hoede wurde sil om net teder to gean en dêr- mei to demonstrearjen dat se noed stean wolle foar de slachten, dy't nel harren komme! Yn de dagen tusken Himelfeart en Pink ster is it blauwe folk moblllsearre en sille dizze wurden reliëf jaen troch it Neder- Iteske folk to biarbeidzjen foar in op 'e ny bisjen fan it yndividuéle sttepunt foar de ünthAldersgedachte oer. De greate slutingsdemonstraesje yn Apel doorn op ’e 2e Pinksterdei tathjit in wear- dich bislüt fan dizze snuorje wurde Billen. Bemoedigend is dat tydens de conferentie afwachten hoe de dingen zich verder zul- van Drie te Londen van Amerikaanse zyde I len ontwikkelen. De sterke militaire bin- is toegezegd dat de Ver. Staten, nu in sa- ding aan de Ver. Staten brengt ongetwy- menwerking met Canada, zullen trachten 1 feld gevaren voor West-Europa met zich als de Marshallhulp in 1952 ophoudt, deze op een of ander wijze voort te zetten. Ook telt de mening der Fransen ter dege mee. Meer dan Engeland hebben zy de laatste tyd van iniatief inzake de Europese en At lantische samenwerking blijkgegeven. Zy kwamen met het plan voor de samenvoe ging van de Frans-Duitse zware industrie en zy hadden ook een soort Atlantische vredesraad op het oog, welke meer zou zyn geweest, dan het-lichaam dat nu het dageiyks bestuur van het Atlantisch pact zal vormen. By het laatste valt sterk de nadruk op het militaire karakter van het pact, een min of meer agressieve kant dus, terwyi vooral de meest blootgestelde mo gendheden, dat zyn de deelnemers op het West-Europese vasteland, daarvan zo min mogeiyk zouden willen laten merken. Zy wensen de nadruk gelegd te zien op de mogeiykheden welke de uitbouw van het Atlantisch pact biedt om tot een economische opbloei te komen, welke het nog in hun eigen landen wroetend communisme de wind uit de zei len zal nemen, en Rusland het hopeloze zal doen inzien van zyn streven ook West- Europa onder de duim te krygen. Zoals wy reeds schreven, zyn het de Fransen, die in deze politiek de leiding nemen. Het is eigeniyk wel merkwaardig, hoe, gelei- deiyk, de indruk, dat dit volk dodeiyk ver moeid en eigeniyk levensmoe zou zyn, ver- z vaagt en plaats maakt voor de verwach ting dat van Parys nog leiding naar nieu we wegen kan uitgaan. Ook het de vorige week gehouden congres der republikeinse volksparty, de Franse katholieke party, toonde geneigdheid naar een zeer vooruit strevende politiek ook op het gebied der Europass samenwerking. We moeten nu Nou ris hwat foar Ald-Boalserters. Wy witte hoe’t dy yn it generael via üs krante en troch briefwiksel mei üs Aide stedtsje meilibje. Komt men ris yn 'e frjemdte en siket men Ai de kornütsjes op, dan komt it praet al ringen op de Aide Gysbertstêd. Nou hat de heamielwike-commlsje in moai plan. Nel alle gedachten sil der de Tongersdeis (dat is it hert fan de heamielwike mei hynstesport en heamieloptocht) in réunle hAlde fan alle Aid Boalserters. Binammen it Hynstepaed, dat foar dit doel yn Aide styl oanklaeld wurde sil, sil plek fan moetsjen wêze. Ald-Boal- serters, wy dogge ta tige blrop op jimme. Meitsje in pear dagen fry en kom yn de Heamielwike in pear nachten nei Boalsert om ris to sjen hoe’t it mei it Aide stedtsje giet, hoe’t de Appelmerk opkreaze is en it Park, hoe’t hja mei de Aide Mar tini oan it heisterjen binne en hoe’t der yn it Stedshüs in unieke ütstal- ling hAlden wurdt. Skriuw nou al nei famylje en freonen oft jlm ta pear dagen ütfanhüs komme klnne. En Boalserters seis: skriuw jlm bern dy’t om utens tein binne oft hja yn de Heamielwike oerkomme. Letter mear hjiroer. Mei Fryske hAnslach, GABE SKP.OAR. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87926 mede, omdat het kan worden meegesleept in het voeren van 'n machtspolitiek, waar uit nog nooit iets goeds is voortgekomen. De huidige nood gebiedt echter dit risico te aanvaarden, maar het is zaak, dat West-Europa’s stem ta de nieuwe verhou dingen zo krachtig mogeiyk klinke, daar om is ook de Franse poging om via een samenwerking met de Duitse industrie, West-Duitsland ta de Europese éénwording te betrekken, van zo grote betekenis. Ter- wyi vorige week te Londen is gewerkt aan de uitbouw van het Atlantisch Pact, is Trygve Lie, de secretaris-generaal der Ver. Naties ta Europa geweest om een betere verstand houding tussen West en Oost tot stand te brengen. Hy is zowel te Moskou, als te Pa rys en Londen geweest en heeft aan alle regeringen een vredesprogram voor 20 jaar aangeboden, waarin hy de byeenkomst van periodieke Veiligheidsraden voorstelt, waaraan de ministers van buitenlandse za ken der staten-leden van de Veiligheids raad der Ver. Naties zouden deelnemen en waar de grote geschilpunten zouden wor den besproken. Voor dat dit plan ta wer king zou kunnen treden, zou echter Communistisch China als lid van de Ver. Naties moeten worden toegelaten. Daar echter de grote Weste- lyke mogendheden op de conferentie te Londen nog pas hebben besloten daartoe geen stappen te zullen doen en Moskou alle vergaderingen der V. N. waarin de Chinese nationalisten vertegenwoordigd zyn boycot, zien we niet ta dat Lie’s plan kans van slagen heeft. Afgezien nog van het feit dat de tussen Westen en Oosten bestaande geschilpunten al zo herhaalde- iyk besproken zyn, dat de behandeling er van nauweiyks nog nieuws gezichtspunten kan openen. De Fransen namen het Initiatief. Uitbouw van het Atlantisch Pact? De reis van Trygve Lie. Protestnota tegen Rusland. Positieve houding t.o.v. het midden Oosten, Regerings wisseling In Turkye. Indonesië. Een protestnota, zowel door de Ver. Staten, als Engeland en Frankryk aan Moskou gezonden tegen het bewapende politieleger dat de Russen in Oost-Duitsland hebben gevormd, wyst ook allerminst op een a.s. verzoening. Te recht peggen de Westeiyke geallieerden dat de instandhouding van dit leger twyfel doet ryzen aan de bedoelingen der Sovjet- Unie, en dat de ontbinding er van een po sitieve daad der Russen zou zyn, waaraan elders grote waarde zou worden toege kend. De ontbinding van dit leger wordt dan ook, op grond van de verdragen tussen de geallieerden bestaande, gevraagd. Nam de conferentie der Grote Drie te Londen ten opzichte van communistisch China een negatief standpunt in, dat was allerminst het geval ten opzichte van de landen van het Nei it Pinksterfeest binne de apostelen der op ütlein om it Evangeelje to forkundigen, rounom. Hwant sa hie Christus it harren oplein: de hiele wrAld troch to gean en alle folken to ünderrjuchtsjen en to dopen en to learen en to ünderhAlden alles hwat de Heare harren hjitte hie. Elk folk elke naesje moast it boadskip hearre, dat troch Christus oan syn feinten tabitroud wie. Oeral moast dy namme bikend makke wurde. Alle skepsel moast dat lüd hearre. Daliks binne de apostelen bigoun mei de ütfiertag fan har ropping. Minsken dy’t üt it Noarden en Suden, it Easten en Westen nei Jeruza lem kommen wiene, hearden yn har eigen tael Gods greate wurken for- kundigjen. De dels fan it Pinksterfeest wiene der wol tryetüzen mins ken, dy 't it wurd oannamen en har dope lieten. En ek letter kamen par ty, dy 't it evangeelje hearden ta it leauwe. Fansels bleau de fyAnskip ek net üt. Der ’t Christus dwaende is, sit de kweade ek net stil, mar bisiket er mei alle macht syn hearskippye to bihAlden. Om ta syn doel to kommen brükt er ek minsken. Wy léze yn Hanl. 4 5, dat der yn Jeruzalem in gearkomste hAlden waerd fan de oersten en de Aldsten en skriftgelearden en oaren dy tige üntofreden wiene, dat Petrus en Johannes it folk learden en yn Jezus de opstan- ntag üt de deaden forkundigen. Dan foar it selskip fan dy earwurdige hearen, jowt Petrus op de frage troch hokfor krêft of yn hokfor namme hja dat (de genêzing fan de lamme by de timpelpoarte) dien, hiene, dit antwurd dat hja troch de namme fan Jezus Christus dy man soun makke hiene. Troch de namme fan Jezus Christus! „En yn gjinien oars is de sillichheit, hwant teder de himel is gjin oare namme, dy ’t teder de minsken jown is, der 't wy troch sillich makke wurde moatte”. Mei dizze sa blkende wurden wurdt de Heare Jezus oanwiisd as de ien- nichste yn hwa ’t de sillichheit is. Syn namme alllnne is it, der ’t wy troch sillich wurde moatte. Nearne is ta oaren to finen. Al swalkje jim me, ek de hiele wrAld yn it roun. Der is ek net ien mtaske, fan heech ta leech, dy 't jaen kin hwat wy allegearre nedich hawwe. Gjinien dy 't üs forlosse kin fan stade en straf en üs jaen kin it ivige libben. De mach tige minske, hwat is er lyts, as wy der oan ttake. Mar lokkich is dat alles net, hwat de Bibel to sizzen hat. Der wurdt ek ta namme neamd fan ien dy 't it wol dwaen kin, dy 't dien hat hwat oaren ünmogelik is. Dat is de namme fan Jezus Christus. Hy is de len- nichste! In oare namme is der net. De namme fan Jezus Christus is ek yn dizze tiid de iennlchste treast. Yn libben en stjerren. Yn frede en oarloch. Foar ryk en earm. Foar Aide en jonge minsken. Foar Joaden en heidenen. Foar jimme en my. HAld oan dy namme fêst, tsjin alle fyAnskip yn. Christus is fier boppe alle namme, dy ’t neamd wurdt, net allinne yn dizze ieu, mar ek yn 'e takommende. Hwa 't op Syn namme bitrout, is ek yn dagen fan stoarm en ünwaer ta ryk minske. Ryk yn alle lijen en fortriet, yn it nearste tsjuster en ta- leech. Ja seis: De Blauwe wike. Mei ta wyingsgearkomste, ta forrelnde op tocht en ta Meeting yn ’e Beurs, hawwe de UnthAldersforienlgtagen yn FryslAn op Himelfeartsdei „de Blauwe Wike" yn Ljouwert iepene. Fan heta en fier wiene de lju de moarns op ’e stêd ta set om dizze dei mei to meitsjen. Sa net, it tal koe gjin sprekken iye en al wie „Tivoli” de moarns aeifol, foar de op tocht wiene der perfoarst to min minsken. Dat koe ek hast net oars, hwant de hta- derten fytsers, dy't oare jierren delsetten kamen, moasten by dit stjalpige retaen wol bllles jaen. De optocht hat dêrom ek de koartste route fan de „Aldehou” nei „de Beurs” nomd. „Sonnenborg” moast sadwaende ek for- neare dat de meeting net op syn gersfjil- den hAlden waerd, mar teder It mtaske dak fan it Beursgebou. Dér hat ta dounsploech üt EasterwAlde folksdounsen sjen lltten, de F.O.Z.-sjon- gers lieten ophelle en De. Ruitenberg fan Den Haech, Piet Talsma fan Amersfoort en S. v. d. Kooy fan Rlpertsjerk sprutsen. Hja wiisden der op, dat it noch jimmer needsakelik is om de striid tsjin it brüken fan alcoholica fuort to setten. It gsbrük, F

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1