11 Het Roede Kruis Heamlelwlkeniis 1 V. vraagt onze belangstelling. Martinytoer ós hjoed Fan de H door Nederland Dingdag 6 ?950 No. 43 46e Jaargang B oliward DruKKerij Fa A. J. OSINGA Streekblad voor West- to sizzen Hwat hot Gabe Skroar en Zuidwest Friesland U i tgave van Balswanls Nieuwsblad I I Zaterdag- Tj. de J. $1 Voor hen die vaak vergeten worden. Ziekenvervoer. Het Nederlandse Roode Kruis heeft de be schikking over een speciale, voor ziekenver voer ingerichte spoorwegwagen. Daarmede ■worden patiënten vervoerd die meestal in Zwitserland genezing moeten zoe ken. Sedert de bevrijding zijn daarmede ruim 3600 patiënten overgebracht. Tevens belast het Nederlandse Roode Kruis zich met het transport van zieke en onder voede kinderen van en naar het buitenland. In ruim één jaar tijds werden door het Ne derlandse Roode Kruis 15000 kinderen ver voerd. markt” aangevoerd door een teler uit Va rik. Ze werden gekocht door een Amster damse firma. Heremastate. Onder grote belangstelling van autoriteiten en publiek is te Joure het nieuwe gemeentehuis van Haskerland ge opend. en is ongemerkt met het koordje, dat om het kraagje van de jurk zat, aan de box blijven haken, waardoor het stikte. Dronken chauffeur r(jdt baby dood. Zater dagavond is te Venray een negen maanden oud kind van de familie S. het slachtoffer geworden van een aanrijding. De chauffeur van L. uit Venray, kwam in beschonken toestand met een wagen door de bocht, verloor de macht over zjjn stuur en reed over het trottoir, waardoor hij een kinder wagen aanreed, die een eind werd meege sleurd. En yn myn tinzen lei, It byld fan eltse del Faek griis, goar, sünder sinne. SKUORREAGJE. Fier njonken 't skriuwersfak Yn alle silen mak! „Kin jo myn skuorre ek reagje?" Sa frege my in boer My loek ’t heech aventür: (Seis doarst hy ’t net to weagjen). Tsjin ’t droege brune reld Mei lange franjes, leit In waes fan sulveren netten, De biezem faeit en strykt, Mannich spin swevet, wykt Ut ’t hege oard fan syn berte. In füle sinnestriel Sjit as blau flamjend stiel, Ring troch de skuorre finsters. Wylst er lans 't draechhout rlnt, Kleuret in gouden tint, It reach mei sêfte glinsters. It Ijocht giet wer toloar De reagen griis en goar, D6f, rüch leit as to foaren, ’k Ha It der boppe oertocht, Hoe’t troch len striel fan Ijocht, ’t Unhuerste griis foroaret. Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Voor hen gaf het bovendien de gelegen heid om hun paraatheid te onderhouden en actief het ideaal te beleven dat hen tot nog een kleine 40 van deze depóts worden ingericht. Ook voor de verdere uitvoering van dit plan zal het Nederlandse Roode Kruis in de komende weken uw bedrage vragen. i één materialendepot een waarde van 15 Wylst hiel de stêd rükt fan nijwoun hea, sitte de leden fan de feestkom- misje joun oan joun soms ta de nacht üt to praten oer it hoe en het. It programma is sa goed as ré. Wy moatte üs seis op ’e lippen bite om it ntjs net to fortellen, mar wy moat te it noch efkes foar üs seis hélde: Moam wurdt der yn Boalsert in grea- te parseconferinsje hélden en der sil de saek üt ’e doekjes dien wurde. Tink dus om de kranten fan Freed! Yn elts gefal, dit kinne wy wol siz- ze: It wurdt 37 July in feestwike fan komsa! As jim kinne, dan der hinne. Mei Fryske hénslach: GABE SKROAR. Help het Roode Kruis helpen. Dé economische toestand is op het ogen blik niet rooskleurig, dat was zij in 1945 I ook al niet, maar desondanks bracht in dat jaar de inzameling van het Nederlandse Roode Kruis een belangrijk groter bedrag op dan vorige jaren. Dit is het beste bewijs, dat het Nederlandse volk begrijpt dat het een verantwoordelijkheid heeft tegenover 't 1-jarlg meisje in box gestikt. middag is het 1-jarig dochtertje van de familie van Dijk in de Schubertstraat te Leeuwarden op tragische wijze om het le- ven gekomen. Het kind speelde in de box Nederlandse Roode Kruis en dus tegenover zich zelf. Het bedrag boven de geraamde opbrengst heeft het Hoofdbestuur van het Nederland se Roode Kruis in 1949 direct besteed voor de inrichting van materialendepöts in het kader van het plan tot hulpverlening aan de burgerbevolking in geval van calamitei ten. Met de financiële hulp van enige afde lingen is men er in geslaagd materialende pöts in te richten op 46 plaatsen in ons land. De goederen die daar worden opgeslagen, zullen gebruikt kunnen worden wanneer bij een onverhoopte ramp een deel der bevol king dakloos wordt. Men heeft er alles om een kleine honderd mensen in de eerste nood te herbergen en verzorgen. De materialen zijn echter niet bedoeld om er noodziekenhuizen mee Tn te richten; want zieken en eventuele gewonden zullen worden af gevoerd naar bestaande zieken huizen of naar op te richten noodhospita len. De Inhoud van vertegenwoordigt 16000 gulden. Wanneer het bovengenoemde plan geheel is uitgevoerd, zal Nederland op alle eventua liteiten zijn voorbereid. Dan zal het zelfs mógelijk zijn, dat geïsoleerde gebieden zich Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Giro 87926 C. L. O. van de Centrale warden, van de heer A. Vondeling, werd het voor stel van het bestuur te bedanken als lid- vereniging van de Friese Maatschappij van Landbouw, met 393 tegen 180 stemmen verworpen. in pear goede eagen yn ’e holle en in skoan forstén en troch alle brike situaesjes hinne krige hy ünderfining fan lén en minsken. Inkele jierren lyn sette hy de léste stap yn de gouvernemintssealen en bigoun op eigen noed in iisfabrykje, dat fiks ütein sette. Yn fjouwer, jier tiid hie er de slach woun en sit nou mei in stik as fjouwer fortrou- de lénslju oan ’e kop fan in ündemimming, dy’t him nou yn üs eagen al in wolsteld man makke hat. Forline jier is de éldboer in healjier nei harres ta west mei it flean- tüch en dit wie de twadde kear dat hy seis oer wie. It sympathike, iepen gesicht wie itselde as doe op ’e skoalbanken, mar ik forwündere my deroer, dat er der sa’n keardel üt groeid wie. Flot, yntelligent, biskaefd en in skerp oardiel oer minsken en tastannen. Ir. business-man yn de goede bitsjutting fan it wurd en hiel gjin kalde drokte. De tael kenne, dat is foar in emigrant it aller wichtichste, sei er. En aloan mar tinke: hoe tinke de lju dêrre, hoe reagearje hja, hoe fiele hja de dingen oan. Alles lizze litte üt it aide ian, ütsein godstsjinst en morael, alhiel learling wurde en oare eagen krije. Allinnich dén kin men it dêrre goed meitsje. Foar de froulju is it dübel sa swier as foar üs, sei er, hwant hüslikens en gesel- ligens ken men der net. Neakene heuvels, ,stien en rots en geiten, al mar geiten. Der binne inkelde lju, dy’t tüzenen geiten hél de, en dy rinne rounom frij. Gjin beam kin it der goed meitsje. Alles hwat sprüt, wurdt öffretten, iten en drinken allegearre üt blik. It iis meitsje wy fan Amearikaen- ske molkpoeijer, twa blikken fan dit en trije fan dat en dan mar draeije en de ice cream is klear. Folk en mienskip is der net. De oalje jowt wurk en blstean en alle rassen fan de aide en ntje wréld binne der, ek de Joaden. De politike saek is dêiTe sa corrupt as jo mar tinke kenne, dy’t It measte ünthjit, hat de stimmen, len great komeedzjespul. De measte Hollanners haw- we gjin ynsjoch yn de wiere forhaidingen hja komme op ien fan de departeminten, Industrialisatie. De gemeenteraad van Wageningen heeft besloten twee ton uit te trekken voor het aanleggen van industrie terreinen langs het havenkanaal naar de Rijn. Der stoppe fan ’e wike in auto foar de skoalle, in lükse Pontiac. Hwa koe dat wêze? Ëarst in bjjierre boereman en doe jentich en biret in jongkeardel yn Ijocht simmertenue. Ynienen seach ik it. Dat is de Vries mei Wytse, sei ik, üt Steggerda. Efkes letter sieten se yn ’e keamer en nei in skofke reizgen wy yn gedachten nei it fiére Curasao, hwer’t dizze jonge man mei syn frou en in stikmannich bern in nij heitelan foun hie. Hy wie nou 35 en hie 12 jier derjinsen west. As jonge fan 15 hie er yn Steggerda by my op ’e Lanbouskoalle sitten, in boerejonge üt in greate hüshél- ding, flinke minsken, mar in minne tiid en rounom wie it doe in heukerich bistean en gjin takomst sa’t like. Hy troude jong mei in keapmansdochter en briek üt de smüke Wélden wei om fier fan hüs op it neakene eilantsje: Curasao, in soarte fan experiment to bigjinnen, mei stipe fan de Gouverneur dêrre, yn it buorkjen. Mar doe’t er dêrre oankaem, hiene de Stea- ten de bigreatingspost krekt öfstimd en wie hy in fyfte tsjil oan ’e wein. Acht jier lang hiene de lju fan de departeminten mei him omkeatst, rounom wie er hinne stjürd, dan wer in pear moanne gjin jild, dan wer oerpleatst en dan wer hwat oars. Mei swar- ten en gielen, sjinezen en joaden, blanken en mulatten hie er wurkje moatten en it like ien greate nachtmerje. Mar hy hie warme kruiken, verzorgen de maaltijden en delen versnaperingen uit. Andere afdelingen trekken er met auto bussen op uit. Een aantrekkelijke route wordt gekozen, die gelegenheid biedt voor aangename onderbrekingen van de rit. In de zomer van het vorige jaar zijn vooral de afdelingen in Noord-Holland zowel mét boot- als autotochten zeer actief geweest. In het najaar van 1948 toonden verschillen de afdelingen In Overijssel onder leiding van de afdeling Hengelo, dat ook 's winters ontspanning kan worden aangeboden aan de minderbedeelden. 120 bedlegerige pa tiënten woonden een operette-voorstelling bjj. Het Nederlandse Roode Kruis ondervindt van verschillende zijden medewerking voor deze nieuwe taak. Grote personeelsvereni gingen stellen him lokaliteiten beschik baar, en amateur toneel-, cabaret- en mu ziekgezelschappen treden belangeloos op. In Tilburg stond de directeur van de Ka tholieke Militaire Vereniging de zaal van deze vereniging af voor het Kerstfeest voor invaliden. Voor de komende zomer worden al weer druk voorbereidingen getroffen. De Over ijsselse colonnes gingen een groot plan uit voeren: van 15 tot 20 Mei namen zestig invaliden en chronische patiënten deel aan een boottocht over het Usselmeer en Help sters van het Roode Kruis Korps, die deze tocht meemaakten, gaven hun vacantie daarvoor. Maar het offer was niet groot zittende patiënten. De deelnemers worden tegenover de voldoening die zij oogstten, veelal belangeloos afgehaald door eigenaars van personenauto’s. „Helpers en helpsters van het Roode Kruiskorps helpen bij het in- en uitstappen en voorzien hun gasten het Korps deed toetreden: de medemens te tijdens de tocht van kussens, dekens en helpen. Het Welfare-werk van het Roode Kruis bevordert de genezlngs- kansen. Als iemand lang ziek is, gaat hij piekeren en tobben. Dat vertraagt zijn genezing, want het is een bekend feit, dat de geeste lijke instelling van een patiënt van grote invloed is op zijn genezlngskansen. Om dat fatale gepieker en tobben van langdurige zieken te voorkomen, verricht het Neder landse Roode Kruis het z.g. Welfare-werk in de ziekenhuizen, Daardoor wordt de pa tiënten door zinvolle handenarbeid de ge legenheid geboden om zelf dingen te ma ken. Zij worden daardoor afgeleid van hun ziekte; en het gevoel van nutteloos in bed te liggen verdwijnt, want zij zijn in staat iets te scheppen dat anderen nut of vreug de kan brengen. In alle militaire- en in tientallen burger- hospitalen en sanatoria (o.a. te Appelscha) wordt deze afleidingstherapie door het Nederlandsche Roode Kruis toegepast, in samenwerking met doktoren en verpleeg sters, tot heil van de zieke, die weer de vreugde kent van tot iets in staat te zijn en iets tot stand te brengen en dat bevor dert zijn genezingskansen aanzienlijk. Te allen tijde kan een beroep worden ge daan op de hulp van het Roode Kruis, dat slechts ééns per jaar een beroep doet op I zelf kunnen helpen. Maar dan moeten er het publiek. Dan vraagt het hulp om te kunnen helpen. Ook U! blijft lid. In de jaarvergadering onderafdeling Friesland van de Landbouw-Onderlinge te Leeu gehouden onder voorzitterschap Allemaal raden. In verband met het gaan functionneren van de sociaal-economische raad worden de economische raad en de ho ge raad van arbeid met ingang van 1 Juli opgeheven. Ondanks de warmte. De kousen- en sok- kenfabriek „Salvo” gaat in haar fabriek aan de Mussenstraat te Hilversum de pro ductie met ingang van 5 Juni hervatten. Hert op visite. Bij de fabriek van Becking en Bongers te Ulft sprong plotseling, toen arbeiders in de nachtploeg bezig waren zand te verzetten, een heft door een open staand raam naar binnen. Het dier was gewond. De vlam in de pan. Een woonschip, lig gende te Rotterdam, brandde uit, nadat er een vlam in een pan met vet was gesla gen. l’as op voor „geld-contróle”. Iemand, die zich te Amsterdam als rechercheur voor deed, kwam zogenaamd een onderzoek in stellen naar vals geld en maakte daarbij ruim 700 gulden buit. En de smokkelaar gaat voort.De dou ane recherche te Enschedé arresteerde de aanvoerders van een bende, die voor een half millloen gulden aan goud en juwelen uit. Duitsland ons land binnensmokkelde. Kinderverlamming-conferentie. In het Bin nengasthuis te Amsterdam werd een vier daagse conferentie over de kinderverlam ming gehouden. Hij kon tractoren. De Amsterdamse politie heeft een 24-jarige magazijnbediende aan gehouden, die bekend heeft in de afgelopen- weken 16000 chocoladerepen te hebben ge stolen. Geen aaljaar. De resultaten van de pa- lingvisserij op het IJsselmeer zijn dit jaar ver beneden de verwachting gebleven. Het slechte weer wordt als een der oorzaken genoemd, maar ook dat er in het IJssel meer maar weinig paling meer aanwezig is P.T.T. voor I.K.O. De P.T.T. zal van 17 Juli17 September een bijzondere postze gel uitgeven, welke met een bijslag wordt verkocht ten bate van de wederopbouw der in ons land gedurende de oorlog verwoes te kerken. De bijslag op de verkoop van deze postzegels zal worden verdeeld tussen de kerken, die in de oorlogsjaren samen werkten in het interkerkeljjk overleg. Eerste kersen aangevoerd. Aan de veiling Septer te Tiel zijn Vrijdag de eerste kersen uit boomgaard-variëteit „vroegste van de Het wondere vocht. Zoals de peniciline het mogeljjk gemaakt heeft dat vroeger riskante operaties nu zonder groot gevaar voor het leven van de patiënt kunnen worden uitgevoerd, zo heeft ook de bloedtransfusie het mogelijk gemaakt dat mensenlevens kunnen worden gered, die anders onherroepelijk verloren zouden zijn gegaan. Het aantal bloedtran- fusies dat alleen in ons land per jaar no dig is, bedraagt minstens 30.000 liter. Het is niet alleen met zuiver bloed dat men mensenlevens kan redden; door het toedie nen van een plasmatransfusie kan men bij een straatongeval het leven van een slacht offer reeds zes of zeven uur rekken. Ge noeg tijd dus voor vervoer naar het zie kenhuis, bloedgroepen bepalen, donors op te roepen en medische ingrepen toe te pas sen die noodzakelijk zijn. In ’t Centraal Laboratorium van de Bloed transfusiedienst te Amsterdam worden uit bloed verschillende medicamenten bereid, j die vooral bij operaties en infectie-ziekten van levensreddende betekens zjjn. Vroeger was het bijv, gevaarlijk wanneer een zoge naamde „bloeder” een kleine verwonding opliep. Het trekken van een kies bracht levensgevaar met zich mee of was totaal ónmogelijk. Door de bovenvermelde medi camenten, die uit bloedplasma zijn bereid, is dit levensgevaar tot een minimum ge reduceerd. De bereiding van bloedplasma en van deze plasma-derivaten is echter zeer kostbaar; om van de registratievan donors, het af nemen en het vervoeren van het bloed nog maar niet te spreken. Meer dan de helft van het budget van sommige plaatseljjke Roode Kruis-afdelingen moet worden be steed aan het organiseren van de plaatse lijke bloedtransfusiedienst. Deze zuiver humanitaire taak van Het Nederlandse Roode Kruis kan ook U en Uw naasten ten goede komen. Zorgt ervoor dat U dan niet moet zeggen: „Ik heb \er nu mijn leven aan te danken, al heb ik er vroeger nog nooit één druppel bloed of één kwartje aan besteed.” Vliegen blijft gevaarlijk. Bjj Enschedé is een Gloster Meteor-straaljager Mark VTI van het opleidingskamp -Twente neerge stort. De twee inzittenden, een instructeur en een leerling, kwamen om het leven. Huurverhoging uitgesteld. Het ziet er naar uit, dat de voorgestelde verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, even als de verhoging van de personele en de herziening der omzetbelasting en het ze gelrecht niet voor 1 Jan. 1951 van kracht zullen worden. In verband hiermee moet bet uitgesloten geacht worden, dat de huurverhoging voor die datum zou in gaan. mar bliuwe alles sjen mei Hollénske eagen. Se wurde nea thüs en slute harren derom mar op yn har kliek en op har bureau, mar it libben giet léns har hinne. ”Hja binne der oars wol Oranje-gesind”, sei ik. Ja, sei er, doe’t de Prins der wie, wie it wol yn oarder, mar leau mar net, dat it hwat oars is, as „show”. Foar Persil, of Ford of in oare reclame ha jo itselde ris- seltaet, wy kinne dat net hifkje. De dol lar, sei er, dy is der de baes en fierder is it in Amearikaensk tropysk, yntematlonaal selskip, hwer’t men by de dei libbet en neat bistiet, hwat wy eamst en bisinning nea- me. ”En de takomst?” frege ik. Och, sei er, de biddelsek en de jildpong gean der sa hurd fan de iene nei de oare, dat men der net folie fan sizze kin. Ien ian myn kunde hie mei geitehélden in pear ton fortsjinne en boude in great hotel mei in 150 keamers. Mar de polityk krige him to pakken, hy kaem yn it forkearde boekje en gjin minske kaem yn syn hotel. Alle taxi-chauffeurs wiene yn in oare par tij en wegeren perfoarst ek mar ien gast derhinne to bringen.hy is nou felyt. Mar ik mei it wol, dat de polityk hwat hjit rint, sei er glimkjend. Ik seihoe sa Nou, sei er, hoe mear mee tings en reboeljes, hoe mear ice-cream om wer óf to kuoljen. „En hoe gauer jo de aep binnen ha, tink ik.” Krekt, sei er. „It, wie myn lén net,” sei de éldboer, „de earste wiken gyng it W01, mar doe wie ik sa ünwennich as hwat, dy keale boel en dy rftge libbenswize.” Och, sei er, heit is fjirst to éld om der oan to wennen. Dat wie in wier wurd. Myn gasten moasten wer fierder. Yn in tel wie de Pontiac de Singel üt, de brede Portu gese striehoed wiuwde it ófskied. Dy emigraesje. It moat, it kin der nét sünder, mar dochs, soe it sé moatte? Dy’t neistenleafde jowt, Lit mei in glénsljocht-goud, It libbensgriis oerrinne Ha wy in hert, dat strielet Woldiedich waerm besielet? PYT. Gezonde mensen kunnen zich moeilijk een voorstelling vormen van het leven van hen, die door een chronische ziekte jarenlang en vaak voor de rest van hun leven aan het bed gebonden zvn. Om daar iets van mee te voelen moet men eigenlijk met eigen ogen aanschouwen hoe groot de vreugde is van die minderbedeelden, als het hen gedurende één dag mogelfjk wordt ge maakt de enge ruimte van kamer en huis te verlaten. In de zomer van 1948 nam de afdeling Leeuwarden van het Nederlandse Roode Kruis het initiatief om aan 70 chronische patiënten een boottocht aan te bieden. Dat was natuurlijk een experiment, maar het werd zo’n feestdag voor de deelnemers en hun dankbaarheid was zó, overtuigend, dat het klaar en duidelijk was: dit moet va ker, dit moet overal in het land gebeu ren. Andere afdelingen hebben het voorbeeld van Leeuwarden gevolgd. Hun zorgen strekten zich spoedig ook Uit over ouden van dagen en invaliden. Het Nederlandse Roode Kruis kan op deze wijze werkelijk iets doen voor deze groep van ons volk, die helaas betrekkelijk groot is en die van zoveel levensvreugde verstoten is. In waterrijke streken huurt men, evenals de afdeling Leeuwarden, een rondvaartboot die plaats biedt zowel aan liggende als aan

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1