HeamieMe-iB l Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek üs hjoed to sizzen door Nederland No. 44 Vrijdag 9 Juni 1950 46e Jaargang Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - B olsward I Hwat hat Gabe Skroar BW- -M W'. Bolswartls Nieuwsblad LEOPOLD a. b Hilarides fan Truman dat die oorlogvoering buiten de grenzen van de aangesloten landen zal plaats heb ben. De verkiezingen in Trygve Lie heeft thans zijn voorstellen voor een 20- jarig vredesplan ingediend, ze bevatten, na wat er reeds van gemeld is, geen nieuws. Iets nieuws voor het platteland: Een culturele raad. sommige grote steden bestaan in de Een vijf jaren-plan aangenomen. Zal het Noorden de dupe worden? bondsvergadering van de K. N. V. B. ütstjürlng. hoe is dat by oaren? Frou L. Post herschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Mei Fryske hünslach, GABE SKROAR. c. d België hebben in zoverre een verrassing opgele verd, dat zij wel de Katholieke Volkspartij de absolute meerderheid in de Kamer heb ben gebracht, zij het dat deze gering is. maar dat de soc. democraten toch met de grootste winst zijn gaan strijken. Ter wijl de katholieken hadden verwacht, dat het verlies der liberalen, dat door hun aar zelende houding in de koningskwestie ze ker was, winst voor hen zelf zou opleveren, is het grootste deel ervan aan de soc. de mocraten ten goede gekomen, die ook nog 6 zetels van de communisten wonnen. Hoewel de meerderheid der Chr. Volkspar tij, de katholieken dus, gering is, zal zjj haar beloften aan het kiezerscorps moeten inlossen en dus koning Leopold doen terug keren. Daar de soc. dem. daaraan echter niet zullen willen meewerken, en waar schijnlijk ook de liberalen niet, zal de CVP HET GILDE VAN BOXMEER BESTAAT 500 JAAR, welk feit Zondag en Maandag feestelijk werd herdacht. Overzicht van de optocht der ca. 100 gilden door het stadje Boxmeer. DE SPORTWEEK LEEUWARDEN 1950. Een 'bemoedigend Initiatief. Toen de voorzitter van het Sportcentrum Leeuwarden in een gecombineerde verga dering van het bestuur dezer overkoepe- lingsorganisatie met de dagelijkse leiding van de gemeentelijke commissie voor li chamelijke opvoeding het plan opperde in j zich op het standpunt had geplaatst zo I mogelijk het beste van het beste naar de Friese hoofdstad te laten komen. Zo hadden voor de athletiekwedstrijden, met uitzonde ring van mevr. BlankersKoen en Wim Slijkhuis, de beste Nederlandse athleten in geschreven, worden er nationale zwemwed strijden gehouden. Bij het boksen kwa men landelijke sterren van de eerste rang in de ring, maar we geloven niet, dat de bokssport in Friesland een vooraanstaande derdeel vormen de volksdansen, die veel belangstelling trokken. Te bewonderen viel het spel van de beste tafeltennisspelers, w.o. Cor du Buy en de internationale kam pioen Alozy Ehlich. De sluitingsdag, Zaterdag, belooft eveneens iets aparts te geven. Een 3000 gymnas ten houden een stertocht naar het Zaailand en gaan daarna in een gezamenlijke op tocht naar Cambuur, waar grote demon- I straties zullen plaats vinden. Het Friese De heeft in haar buitengewone zitting van 3 Juni een voorstel aangenomen, dat van vérstrekkende betekenis voor het georga niseerde voetbal in Nederland kan worden. Het besluit werd een verrassing, welke wenigen zullen hebben voorzien. Sinds 1923 waren er in de landelijke bond twee grootmachten, die der le klassers en de federatie van 2e, 3e en 4e klassers, wel- Man ziet, terecht, mindei belang in voor stellingen en uitvoeringen door anderen gezelschappen van buiten doch wil wat in de gemeente zelf leeft tot groei en bloei brengen. Zo wil men voor het dorpstoneel een regiecursus instellen, daar de meeste amateursvereniglngen van leiding versto ken zijn en er maar op los spelen. In dit verband is ook gedacht aan een gemeen telijke „toanielkriich”. Aan zang en mu ziek zal ook aandacht worden besteed en men zal proberen de jeugd warm te maken voor het vervaardigen van voorwerpen die men met een beetje goede wil volkskunst zou kunnen noemen. In ieder geval wil men de jeugd iets geven om te doen, waardoor het gehang op straathoeken in de grotere dorpen voor vruchtbaarder tijdsbesteding plaats te maken. Ook aan het „geakunde”-werk is gedacht. Men wil de verschillende liefhebbers die op dit gebied werkzaam zijn en niet zelden veel plaatseljjke kennis vergaderd hebben, met elkaar in contact brengen om zo doende tot resultaten te komen die voor de hele gemeente van belang zijn. Een en ander geschiedt in nauwe samen werking met de Volkshogeschool te Bak- keveen, wiens leider, dr. van dar Wielen, de Opsterlanders op een te Beetsterzwaag gehouden vergadering warm heeft weten te maken. Zodra er resultaten van zo’n Culturele Raad geboekt kunnen worden, twijfelen wij er niet aan, of ook in andere gemeenten zal men het Opsterlandse ini tiatief volgen. Reg. Omroep Noord 189 M. nog eens 1200 millioen dollar bij het Con gres aangevraagd om opnieuw wapens ter beschikking van de aangesloten landen te kunnen stellen. We vermoeden, dat de pre sident nogal enige oppositie tegen dit voor stel zal ontmoeten in het Congres, maar nog meer tegen de zeer grote verplichtin gen welke het Atlantische verdedigings plan op de Ver. Staten legt. Want het spreekt dat de andere deelnemende lan den geen gespecialiseerd aandeel in een de- een vertegenwoordigende ploeg van Am sterdam. Vervolgens vindt een internatio nale voetbalwedstrijd plaats tussen het Leeuwarder elftal en een Zweedse club uit Malmö. In vorm van raden en commissies instituten die zich bezighouden met het culturele le ven in het algemeen of bepaalde onderde len daarvan in het bijzonder. Deze instel lingen bestaan uit vertegenwoordigers van verschillende organisaties, uit personen die op een bepaald gebied deskundig of actief zyn en uit een of meer vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. In onderling overleg en door een meestal niet bijzonder grote financiële steun van de gemeente daartoe in staat gesteld, wordt getracht het culturele leven tot ontwikkeling en bloei te brengen op velerlei wijzen. Uiter aard zal zich dit in grote steden meer be palen tot het organiseren van belangrijke manifestaties op artistiek, wetenschappe lijk of amusementsgebied, iets waaraan een plattelandsgemeente uiteraard minder of soms in het geheel niet kan denken. Toch zou het van veel belang zijn, indien ook op het platteland meer overleg en ini tiatief op het stuk van het culturele leven ontplooid zou kunnen worden, waardoor allerlei ondernemingen in het, wilde weg, die vaak mislukken in succesvollere banen kunnen worden geleid. Het laat zich aanzien, dat wat Friesland betreft (en misschien ook wel voor het Ne derlandse platteland in zijn geheel) Opster- land deze maand de „foarstap” zal nemen met het instellen van zo’n culturele raad. De voorbereidingen zfln zover gevorderd, dat binnenkort de Raad geïnstalleerd kan worden. Reeds heeft de gemeenteraad f 2500 voor culturele doeleinden gevoteerd, over het uitgeven waarvan het nieuwe instituut zal moeten adviseren. Burgemeester Harmsma heeft meegedeeld, dat vertegenwoordigers van alle richtingen, maar ook van de verschillende aspecten van het culturele leven zitting zullen hebben er dat men grote aandacht zal schenken aan de zelfwerkzaamheid. VI. Fan ’e wike binne der spikers mei koppen slein. De kommisje hat wer wakker yn it spier west en de saek is nou sahwat yn kalk en semint. Op in oar plak fine jimme it programma Öfprinte. Elk syn meuch, sei de man en hy iet figen. Sa is it mei dit programma ek: elk sil der fan syn gading fine. Der is hiel hwat op tou set, It lycht der net om: kunst, muzyk, silen, rinnen, fytsen, draven, toaniel, gymnastyk, der komt sunver gjin ein fan. Krij de skjirre en knip it programma earst mar ris üt. Wy hawwe de redakteur lüsterjen heard, dat hy Tiisdei in haedartikel skriuwe sil oer de Heamielwike en hwat der mei mank is. Bütendat is der Moandeitojoun in greate gear- komste yn de Doele. Hwa’t mear wit te wol, kin dat dér oan ’e weet komme. Oant salang dan. Het Franse plan belemmerd door Engelands lauwheid. Truman vroeg Congres om 1200 millioen dollar. Amerikaanse leveranties aan Indonesië. De verkiezingen in België. Ook in Japan waren verkiezingen. 20-jarig vredes plan van Trygve Lie. ke elke reorganisatie in de een of andere richting kan tegenhouden. Wel stonden het dsbestuur en de afgevaardigden van de elingen, de vroegere onderbonden „op de i”, maar het bleek al jaren, dat geen 2/3 srderheid kon worden bereikt, wanneer rganisatie-voorstellen aan de orde kwa- aan Indonesië uitrusting voor politletroepen wilde leve ren, om daar de stabiliteit van de regering I te verzekeren. Men zal moeten afwachten. plaats zal krijgen. Een aantrekkelijk on- of Djakarta bereid zal zijn een dergelijke hulp te aanvaarden, daar het, evenals India, hecht aan een neutrale houding jegens i Westen en Oosten. Om nog even terug te i komen op het modem uitgeruste leger dat West-Europa tegen een numeriek veel ster ker vijand moet verdedigen door ’t gebruik van de nieuwste wapens, het is wel duide lijk, dat dit alleen kan als er voor dat le ger manoeuvreerruimte is en in die ruim te alles opgeofferd wordt aan de oorlog-1 voering. Deze strategie veronderstelt dus, 1 korf bal twaalf tal treedt daarna aan tegen 1950 een sportweek te doen houden, viel fensiesysteem kunnen aanvaarden, zonder dat ook het Amerikaanse aandeel van te voren vaststaat. En dit betekent dat Ame-een rika zich moet verplichten direct te hulp te snellen als er een aanval op een der j andere landen van het Atlantisch pact ge pleegd wordt. Hoewel deze verplichting al in allerlei over eenkomsten is vastgelegd, blijft een deel van het Congres ze in strijd met de grond- j wet achten en daarom zal er wel weer heel wat over te doen zijn. De Amerikaanse mi nister van oorlog heeft intussen in een se naatscommissie uiteengezet dat het de be doeling is, dat West-Europa een betrekke lijk klein, maar modem uitgerust leger op de been zal brengen om de eerste stoot op te vangen, terwijl de Amerikaanse strate gische luchtmacht met haar lange afstand- Goed voorbeeld. De burgemeester van Oirschot heeft in een bekendmaking aan de inwoners zijner gemeente verzocht, kur- ken-stoppen aan te brengen aan de an tennedraden, om zoveel mogelijk te voor komen, dat postduiven zich ernstig vermin ken of zich doodvllegen tegen deze dra den. Noodlottig gevolg van doorgerot touw. Een 60-jarige schilder werd te Groningen het slachtoffer van een doorgerot touw, waaraan zijn werkstoeltje aan de schoor steenpijp van een gebouw was opgehan gen. Het touw brak, waarna de schilder een dodelijke val maakte op het 20 meter lager gelegen dak. School wordt café. Het dorpje Buren op Ameland is van zijn laatste glorie beroofd, doordat de o. 1. school is opgeheven. Het schoolgebouw is publiek verkocht en zal worden verbouwd tot een café. De bromfiets. Voor reizen naar het bui tenland op een fiets met hulpmotor worden geen extra deviezen beschikbaar gesteld, wegens het zeer geringe benzinever bruik. Geen geld voor verdelging van mussen. Eni ge gemeenten op Goeree-Overflakkee heb ben zich uitgesproken tegen een voorstel van de Flakkeese boerenbond, dat inhoudt een bijdrage van vier cent per inwoner tot verdelging der schadelijke mussen. V oor de toekomst. In de Zaanse polders zal 30.000 pond pootaal worden uitgezet, van welke hoeveelheid reeds 5000 pond werd „gepoot”. Vader en zoon mishandelen politie-agent. Op de Haarlemmerdijk te Amsterdam zijn een 45-jarige man en zijn 20-jarige zoon Maandagavond een agent van politie te l(jf gegaan, waarbij bü de politie-agent vrJJ ernstig verwondden. Beide zijn in de cel gezet. Een 102-jarige te Dokkum. De wed. G. Ubels—Kemp te Dokkum, Frieslands oud ste inwoonster, wordt Vrijdag 9 Juni 102 jaar. „Oude Geeske”, zoals zij in de volks mond heet, woont al vele jaren bij haar dochter en schoonzoon, de heer K. van Klaarbergen, in en heeft altijd op de Streek gewoond. dit initiatief in goede aarde. De besturen, die later met toevoeging van derde secretaris, het comité zouden vormen, wisten, dat er werk aan de win kel zou komen. Dat de maandenlange voor- I bereiding zo’n tijdrovende bezigheid zou worden als later bleek, hadden weinigen i kunnen voorzien. Enfin: men zat in het schuitje en ging varen, in de goede hoop, dat ten slotte de natuur haar medewerking zou verlenen. De ambitie der organisatoren werd beloond en onder de meest ideale weersomstandigheden kon Zaterdag de Sportweek Leeuwarden 1950 officieel door de burgemeester van Leeuwarden worden geopend. Bi) verschillende takken van sport kwam tot uiting, dat men zich niet had bepaald tot Leeuwarden zelf, maar dat het comité bommenwerpers, voorzien van de nieuw ste wapens, wel voor de rest zal zorgen, j Om Europa echter van een modem leger I te voorzien, zouden nog tot 1954 Ameri kaanse wapenleveringen enz. nodig zijn. De minister van defensie verklaarde ook nog, dat Amerika aanvankelijk een geheel katholieke rege ring moeten vormen, welke de kamers de wet zal moeten doen intrekken die 's ko- nings terugkeer nu nog belet. Het zou denkbaar zijn dat daarna als de gemoederen wat waren gekalmeerd, een nieuwe regering werd gevormd, waarin ook andere partijen vertegenwoordigd wa ren, wanneer niet juist ’s konings weder actief optreden als souverein vorst de te genstellingen tussen de partijen zou ver scherpen. Ook nu ligt de oplossing van de moeilijkheden dan ook bij de koning zelf, van wie een offer wordt gevraagd. Ook in Japan hebben vorige Zondag verkiezingen plaats gehad, n.l. voor 132 leden van de senaat, ongeveer de helft. Verleden jaar bij de Ka merverkiezingen behaalden de liberalen een grote overwinning, en ook nu verwierven zü de meeste zetels, gevolgd door de so cialisten. De communisten, die de laatste tijd zeer roerig zijn met hun anti-Ameri- kaanse politiek, kregen maar 2 zetels. Dit laatste zal het de regering wat gemak kelijker maken reeds lang overwogen maat regelen tegen de communisten door te voe ren. Generaal Mac Arthur had al enige ma len bij de regering op dergelijke maatrege len aangedrongen, en heeft nu zelf het voorbeeld gegeven door alle leden van het hoofdbestuur van de Japanse communisti sche partij de burgerrechten te ontnemen. Daardoor wordt die partü sterk in haar actie belemmerd; gaandeweg wordt Japan in de richting der Westerse politiek geran geerd. Uiteraard zijn de Russen helemaal niet te spreken over Mac Arthurs maatregel en op één punt van hun kritiek hebben ze ge lijk ook, voor de generaal ingreep had hij de geallieerde commissie voor het Verre Oosten, waarin alle landen, die met Japan oorlog voerden, vertegenwoordigd zijn, moeten raadplegen. Dat het Franse plan inzake de samenwer king van de Franse en Duitse zware in dustrie iets meer beoogde dan een zo eco nomisch mogelijke basis te leggen voor deze belangrijke W.-Europese industrie wist men reeds. Het was eigenlijk bedoeld om een eerste stoot te geven aan de economische en politieke eenwording van W.-Europa. Maar het bedoelde nog iets meer of bracht tenminste iets meer teweeg. Eigenlijk al sedert jaar en dag worden de zo nodige stappen in de richting van die eenwording belemmerd door de lauwheid van Engeland, dat soms wel eens met woorden zijn sym pathie voor het eenheidsstreven betuigde, maar waarvan in het geheel niets uitging als het er op aankwam een begin van uit voering aan dit streven te geven. De ver dienste van het Franse plan is nu ooft dat het Engeland dwong kleur te bekennen. Men vraagt zich eigenlijk dan ook wel eens af of het niet een der belangrijkste doel einden van het plan is geweest de menin gen der verschillende landen omtrent de West-Europese samenwerking te doen uit kristalliseren. De tijd dringt immers. Bij de ondertekening van de wet, welke de som men voor het derde jaar van de Marshall hulp vaststelt, heeft president Truman nog eens de hoop uitgesproken, dat in dit der de jaar de verwezenlijking van de Euro pese samenwerking een goed eind op gang zou zijn gebracht. Welnu, plotseling wierpen de Fransen dit revolutionnaire plan-Schuman in de zo traag vloeiende troebele stroom der discus sie over de Europese samenwerking en het bracht de schok, welke enige helderheid schiep. In een nota verklaarden, naar aan leiding van dit plan, de regeringen van Frankrijk, Duitsland, België, Italië, Lu xemburg en Nederland zich bereid een ge meenschappelijke actie te voeren voor vre de, Europese solidariteit en economische en sociale vooruitgang. Zij stellen zich als on middellijk doel voor ogen het samensmel ten van de steenkool- en staalproducties en de instelling van een nieuwe hoge autori teit, waarvan de besluiten bindend zullen zijn voor bovengenoemde landen en die lan den die hiermee zullen instemmen. De En gelse regering weigerde deelneming aan de te houden conferentie, omdat zij niet be reid was de aan het Franse voorstel ten grondslag liggende beginselen van te voren te aanvaarden, al wilde zü deze ook niet van te voren verwerpen. Juist dezer dagen heeft president In het Noorden vooral bestond veel tegen kanting tegen de plannen en ook bü de le klassers waren grote bezwaren. Alleen het Zuiden nam een afwükende houding aan, wat ten slotte zo ver ging, dat de mach tige federatie van le klassers, het concern der „voetbalkapitalisten” uiteenspatte. Hierdoor werd het mogelük, dat het voor stel der commlssie-Burgwal de vereiste 2/3 meerderheid op het nippertje af haalde (62 tegen 31 pet.). Het Noorden had de zaak kunnen doen kelderen. Van drie der vier afwezige Noordelijke bondsafgevaardlgden was het bekend, dat ze een „tegen” zou den laten horen. Het heeft niet zo mogen zijn en thans zal moeten worden afge wacht, wat het vijf jaren-plan zal uitwer ken. Erg gerust zijn we er niet op. Het Noorden kon wel eens de dupe van het ge val worden. Flamingo verliet gedwongen verblijf. Een der flamingo’s uit de tropische- of sub-tro- pische gewesten, die in het Vogelpark Avi fauna te Alphen a. d. Rün zün opgenomen, gevoelde zich daar mogelük niet geheel op zijn gemak, daar de vogel plotseling op steeg, de polder invloog en in de richting der Oostzüde van de Oude Rün ver dween. Koningin feliciteert Sukarno. De hoge commissaris in Indonesië, dr. Hirschfeld, heeft persoonlü'k namens H. M. de Koningin gelukwensen aangeboden aan president Su karno, ter gelegenheid van zün 49ste ver jaardag. Valk en reiger. Als een bü’zonderheid mo ge worden vermeld, dat in een reigersnest te Jelsum twee reigereieren en twee valk- eieren werden aangetroffen. Aangenomen mag worden, dat de valk de reiger heeft verdreven en daarna het nest heeft inge nomen. Bü het ontdekken vloog de valk (een torenvalk) van het nest. De oude briefjes. Hoewel de oude bank biljetten van f 10 en f 100 him waarde als wettig betaalmiddel heeft verloren, moet de Nederlandse Bank deze biljetten nog in wisselen tot 1980. De „Maasdam”. De Holland-Amerikalün gaf Wilton Feüenoord te Schiedam opdracht een zusterschip te bouwen van de „Rün- dam’. Misbruik van vertrouwen. Tegen de Haag se notaris, die meer dan f60.000 verduis terde, werd drie jaar -gevangenisstraf ge elst. In de landbouwbedrijven worden in de om gang met dieren jaarlüks ongeveer 2000 ongevallen veroorzaakt, waarvan ongeveer de helft aah de paarden is te wüten. Toch blü'kt hieruit nog, dat de „gemechaniseer de” trekkers uit een oogpunt van ongeval len, toch nog iets gevaarlüker zün dan paarden. Da’s brutaal. Een inbreker „vereerde” de zer dagen de woning van een wachtmeester van de rükspoHtie te Zoetermeer met zün ongewenst bezoek. Na het gehele huis te hebben doorzocht, stal de man.’t dienst pistool van de wachtmeester, alsmede de daarbü behorende veertig patronen. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cer.t per m.m. Giro 87926 Tiisdei 13 Juny: 18.4520. Fryské Frouljusketier, Onder redaksje fan Beuckens. Meditaesje fan Ds. L. Augustinusga. Stimmen üt it Heitelén. De Reinbóge, foardrachten üt de Frys ke poëzy. Forbinende tekst fan Fokke Sierksma. begon al in 1935 en sindsdien werden van pogingen ondernomep, welke ten hadden te komen tot „spelverbete- door middel van verlaging van het tal le klassers. ns was aan de orde het gewijzigde rstel-Burgwal, dat inhield: terugbrengen in 5 jaar van het aantal le klassers van 60 tot 48, „los van de 6 districten”; afschaffing der degradatiewedstrüden met behoud van promotiewedstrü'den voor kampioenen; competitieklassen van 12 met de „py ramids” 2-4-3, d.w.z. per distr. 2 2d» klasse afdelingen, 4 derde klasse- en 8 vierde klasse competities elk met 12 elftallen; reserve-competities van 10 elftallen volgens de pyramiden 1-3-9. O

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1