Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek us hjoed to sizzen door Nederland Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland B ohward I Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINOA - Hwat hat Gabe Skroar No. 46 46e Jaargang Vrijdag 16 Juni 1950 Bolswards Nieuwsblad Verre Oosten. in gingslinie elders zal liggen. weer onmlddelltjk het vraagstuk De Duitsers zelf zeggen nog altijd niet voor herbewa pening te voelen, de Duitse socialistische leider Schumacher heeft dit zelfs als ar gument gebruikt bjj zfln bestrijding van 't voorstel der Duitse regering om toe te treden tot de Raad van Europa. Deson danks heeft Adenauer dit voorstel er in de Bondsdag doorgekregen, maar men kan het met Schumacher eens zijn, dat hoe meer Duitsland zich in de samenwerking met het Westen begeeft hoe groter verplichtingen het op zich zal moeten nemen en dat het zich op de duur ook niet aan die op defen siegebied zal kunnen onttrekken, temeer niet als de kansen er zijn dat de strijd zal aanvangen aan zijn eigen Oostgrens. Bovendien zou de neiging om een weer macht te bezitten bij de West-Duitsers wel eens kunnan worden aangemoedigd door het besluit van de Oost-Duitse „volksrepu bliek” om tegenover Polen de OderNeisse grens te erkennen, dus grote Duitse ge bieden prfls te geven. Deze afstand wordt noch door de Weste lijke geallieerden noch door West-Dultsland I erkend, doch kan bij de West-Duitsers een gevaarlijke revanche-gedachte oproepen. Schumacher heeft wel betoogd, dat als W.- Duitsland toetreedt tot de Raad van Euro pa, waarin ook het Saargebled is vertegen woordigd, ook West-Duitsland feitelijk een gebiedsafstand aanvaardt, doch dit is niet juist, want de uiteindelijke regeling der Saarkwestie geschiedt eerst bij het vredes- Men zou nu toch een verdedigingsverdrag voor dat gebied willen, waaraan de niet communistische staten-bondgenoten uit de tweede wereldoorlog zouden deelnemen en door een vredesverdrag met Japan ook dat land willen inschakelen. De eerste uiting van deze Amerikaanse politiek zou al zijn de belofte aan Engeland om het te steunen in zijn strijd tegen de communisten op Ma- lakka. De zelfstandig geworden Z.O.-Azia- tische staten, welke zich neutraal willen houden, zouden economisch gesteund wor den, om hen onvatbaar voor het commu nisme te maken. Enige hoop dat zelfs com munistisch China nog niet geheel aan Rus land ten prooi zal vallen, gaf Mao Tse Toeng, die verklaarde, dat zijn rijk min stens 3 jaar zal nodig hebben om er weer boven op te komen en daarbij het kapitalis tisch stelsel niet zal kunnqn missen. Deze uitlating geeft blijk van «en zelfstandig, misschien zal men het te ’S-Ioskou noemen „Titoïstisch" oordeel. Ha jo ek al lést fan Heamielkoarts Mei Fryske hftnslach. GABE SKROAR. Vejschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Reg. Omroep Noord 189 M. t l b. c Flan Schuman, Stikker, Plesman. Wordt de samenwerking doodgepland? Belgen boos. De militaire plannen. Amerika’s geruststel ling. Voelen de Duitsers niet voor herbewa pening? Het Russische optreden. Het Verre Oosten. die herbewapening Frankrijk kopschuw zou maken. Misschien echter dat Engelands aarzelende houding ook op defensiegebied, de Fransen nog eens tot een zelfde initia tief op militair terrein noopt, als ze op economisch gebied in het plan-Schuman tegenover Engelands lauwheid hebben ge steld. hsiti moet stuwen, dan in die gebieden. En wanneer èrgens het juiste inzicht be staat ten aanzien van de vraag, Hoe de Eu ropese eenheid er uit moet zien en hoe niet, dan bij die minderheden. Wint het spreekt vanzelf, dat zjj, die ’fl ondervin ding de fouten in het tegenwoordige staats bestel kennen, er het meest op bedacht zijn dat die bij de nieuwe Europese staatsvorm zich niet in nog ergere mate zullen voor doen. Elk op zich zelf hebben deze onderschei dene minderheden en streekbevolkingen echter niet voldoende invloed op de gang van zaken. Ook hier geldt: eendracht maakt macht. Samen zullen ze een be langrijke factor in het geheel vormen. Het is daarom van het grootste belang, dat overal in Europa onder de nationale min derheden bewegingen ontstaan vcor de vor ming van een Federaal Europa, en dat deze bewegingen in één verband samen werken. En zo werd dan in de vorige herfst te Versailles door de afgevaardigden van tal van federalistische organisaties beslo ten tot de Instelling van een „Federale Raad der Europese Minderheden en Ge westen”. Het is voor Friesland een eervolle omstan digheid, dat de eerste bijeenkomst van deze Raad, waarin ook Friesland vertegenwoor digd is, binnenkort (Zaterdag 1 Juli) te Leeuwarden zal plaats hebben. Niet min- der dan een en twintig minderheden en Gewesten zullen vertegenwoordigd zijn, o.a.: Schotland, Wales, Cornwall, Friesland (ook de Noord-Friezen in Sleeswijk), Bra bant, Vlaanderen, Wallonië, Bretagne, Euz- kadi (de Basken), Catalonië, Beieren, Z.- Tirol en Sicilië. Ieder van deze bevolkingsgroepen heeft het recht om vijf afgevaardigden naar de ver gadering van de Raad te zenden. Voor Ne derlands Friesland zijn daarvoor door de Fryske Foriening foar in Federael Europa aangewezen de heren H. Algra, B. C. Al- gra, dr. W. Kok, dr. A. Vondeling en dr. J. B. van der Meulen. Bovendien zal de heer dr. R. Kuperus als persoonlijk lid aan de Raadsvergadering deelnemen. De eerste zitting, die ’s morgens om negen uur begint, zal gepresideerd worden door de heer dr. Ole Bjorn Kraft, oud-minlster van Denemarken, lid van het Deense Par lement en vice-voorzitter van het Europese Parlement te Straatsburg. Als secretaris fungeert de heer Joseph Martray, lid van de Bretonse delegatie. De heer dr. J. B. van der Meulen, lid van het Dagelijks Bestuur, zal een uiteenzet- i ting geven over de organisatie en het doel van de bijeenkomst. Rapporten en voorstellen zullen naar voren gebracht worden door de heren F. J. de Landaburu (Baskische delegatie,, over de erkenning van de rechten van de Europese minderheden en gewesten door de staten, dr. W. Kok, over de onderwijsproblemen in minderheidsgebleden, en dr. Jorgen Kls- bye Moller (rechter van het Hooggerechts hof te Kopenhagen en lid van het Dagelijks Bestuur), over de juridische vraagstukken. De besprekingen zullen worden gevoerd in het Frans en het Engels. De zittingen van de Raad hebben een openbaar karakter en er zal wel belangstelling voor bestaan. De federalistische idee toch, samengevat in het „Frysian en de wrAld”, is vanouds de Friezen eigen. Na Schumans plan voor het samenvoegen van de Franse en Duitse zware industrie als inleiding en kern van een algemene West-Europese samenwerking, zijn er nog tal van ideeën en plannen losgekomen minister Stikker heeft ook een Nederlands plan aangekondigd en de heer Plesman heeft ook al een idee geopperd zodat ’t gevaar bestaat, dat men door de bomen het bos niet meer ziet. En bovendien wordt er al zoveel wantrouwen geuit over eikaars bedoelingen, dat de lust om eigen plannen met energie aan te pakken wel zeer op de proef wordt gesteld. We vrezen zeer dat de gedachte der West-Europese samenwer king wordt „doodgepland". verdrag en ze zal ook veel van haar bete kenis verliezen door de FransDuitse sa menwerking in het plan-Schuman. De OderNeisse grens is echter door de Oost- Duitse republiek bedoeld als definitief en natuurlijk tot stand gekomen onder Rus sische druk. ging ter tafel. Hoge Amerikaanse militai- die dezer dagen te Heerenveen aan deze ren b’“ Amerikaanse politici doen dat niet, omdat Toch blijkt Tiisdei 20 Juny. 19.02—20. a. Grote belangstelling voor de Re gionale Omroep Noord. De actie bij de Ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Ver keer en Waterstaat tot het nemen van maatregelen ter verbetering van de positie van de Regionale ömroep Noord, blijkt grote weerklank te vinden. Reeds zijn ruim 400 betuigingen van in stemming bij het secretariaat van het Co mité van Actie voor de R.O.N., dat geves tigd is op het Bureau voor Culturele Za ken, Weerd 11, Leeuwarden, binnengeko men en elke postbestelling brengt nieuwe bewezen aan. Tot nu toe zijn uit 40 van de 44 gemeenten in Friesland adhaesie-betuigingen binnenge komen, niet alleen van particulieren, doch hoofdzakelijk van instellingen en verenigin- Bij het zwemmen verdronken. De 48-jarige P. A. Hooymans, winkelbediende uit Den Haag is bij het voormalige vliegkamp „De Mok” op Texel verdronken. Zijn vrouw en vier van zijn zes kinderen waren op het strand, toen dit ongeluk gebeurde, maar zij hebben er niets van gemerkt. Op de koffie. Te Amsterdam werd een grote zwendel in valse koffiebonnen be lecht. De hoofdverdachte werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek. Jeugdherberg Schiermonnikoog. Het doel „op elk Waddeneiland „en jeugdherberg" is weer een stap nader gekomen nu op 20 Juni op Schiermonnikoog het huis „Ros bergen” als jeugdherberg in gebruik zal worden genomen. Het huis krijgt de be schikking over negentig bedden. gen op practisch elk terrein van het maat schappelijk leven, waaronder 55 provinciale organisaties. En wat zeer belangrijk is, reeds meer dan de helft van de besturen van de Friese gemeenten hebben van him instemming doen blijken, waaraan enkele uiting hebben gegeven in een schrijven, rechtstreeks aan de Ministers. Ook het College van Gedeputeerde Staten van Friesland heeft te dezer zake rechtstreeks geadresseerd. Zodra de stroom ophoudt te vloeien, zullen de betuigingen van instemming naar Den Haag doorgezonden worden. Het laat zich echter aanzien, dat dit nog wel enkele we ken zal duren. De Belgen nemen ons, hun Benelux-partners, al kwa lijk dat we ons hoogovenbedrljf gaan uit breiden, hangende het plan-Schuman, ter wijl toch die uitbreiding al lang voor dat plan bekend werd, werd aangevat. En nu gaf het bestuur van de Engelse Arbeiders partij een boekje uit, waarin het als eis stelt, dat alle industrieën welke op West- Europese basis zullen samenwerken, eerst in het eigen land genationaliseerd moeten worden, anders zou zo’n samenwerking er toe leiden, dat de particuliere eigenaars der bedrijven het samengaan voor eigen belang uitbuiten. De Engelse Labourpartij blijft hopen op Amerikaanse steun. Want al moet het feit dat zij zich min of meer afwendt van het Europese vasteland Attlee’s verzekering in het Lagerhuis dat de regering bereid Is toetreding tot het plan Schuman alsnog te overwegen als er meer bijzonderheden van bekend zijn verandert daaraan niets ’n onaangename indruk In Washington ma ken, zij maakt toch een zeer vriéndelijk gebaar jegens Amerika. Zij verzekert n.l. dat zi) niets moet hebben van de vorming van een derde macht tussen Amerika en Rusland, een streven dat men de Fransen wel eens heeft toegedicht in verband met het plan-Schuman. Intussen is het op zijn minst wel duidelijk geworden dat men voorlopig van Engeland geen energieke medewerking aan de Europese eenheidsge dachte heeft te verwachten, hetgeen wel ten gevolge zal hebben dat West-Duitsland in deze waarschijnlijk een veel grotere rol zal gaan spelen, dan wanneer Engeland wel meedeed. Misschien liggen de zaken op militair gebied wel niet anders. Telkens duiken er geruch ten op, dat de afspraken te Londen over de militaire samenwerking gemaakt, niet waterdicht zfln. Dat Engeland toch nog steeds in verband met zjjn samenwerking in het Gemenebest een grote vloot op de been wenst te houden en weinig geneigd is op de vloot te bezuinigen om een groter leger paraat te kunnen houden voor even tuele gebeurtenissen op het Europese vasteland. De verklaring nu door de Engel se Labourpartij over haar houding tegen over de Europese samenwerking gegeven, doet vermoeden dat van die geruchten meer waar is, dan we aanvankelijk gedacht heb ben. Verder willen die geruchten, dat het evenmin zeker is, dat Nederland geheel of gedeeltelijk verdedigd zal worden en daar over zelfs in de eigen Nederlandse defensie- kringen verschil van mening zou bestaan en het mogelijk zou zijn, dat Nederland eerst zal worden prijsgegeven en dan als alle krachten van de Atlantische pactlan- den zijn gemobiliseerd weer zal worden bevrijd. Denkt men inderdaad, dat het Nederlandse volk, dat thans de ellende ener bezetting neer èrgens de energie voorhanden is, die Wereldverbond van Diamantbewerkers nam een voorstel aan om voor diamantbewer- Bondswandeldag K. N. G. V. Voor de eerste maal wordt thans ook Friesland de reeds in andere provincies tra ditie geworden Bonds-Wandeldag van het Kon. Ned. Gymn. Verbond gehouden. De organisatie berust bij de „Sneker Gymnas tiek Vereniging”. Op Zaterdag 24 Juni is voor de jeugd van 12-15 jaar een mars van 15 km en voor de ouderen een 30 km.mars. Als herinnering ontvangen de deelnemers na volbrenging der tocht de fraaie Bondswandelmedail- le. Wandelaars, welke ook in 1949 aan de Bondswandeldag deelnamen, ontvangen het lintje met een kruisje. Groepen, welke met 13 of meer deelnemers in groepsverband meelopen, ontvangen een mooie groepsme- daille. Winkelpersoneel e.d. worden in de gelegenheid gesteld de 30 km.mars op Zon dag 25 Juni te lopen. Om de deelname voor een ieder mogelijk te maken is het inschrijfgeld zo laag mogelijk gehouden. De route gaat vanuit Sneek langs de waterkant naar het Paviljoen V.V.V. „Sne- kermeer” (le contröle) en verder door Frieslands groene greiden. Fryske ütstjüring. Meditaesje fan Pater Halvard Hettema fan Drachten. Stimmen üt It Heitelèh. Jan Elzinga, fioele en H. Broekstra, piano. Sonate fan Paulus Folkertsma. Ta bislüt in petear mei de komponlst. Europa in de richting van een federale een- Abonnementsprl,. 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 een. m a. Giro 87926 zomer-training te zijn. Het is bijv, geen toevalligheid, dat bij de op Pinkster-Maan- dag gehouden Friese Rijwielelfstedentocht in de vaardigheidsrit de bekende schaatsen rijder A. Verhoeven van Dussen (N.B.) eerste werd en de Friese langebaanrtjder Charisius van Leeuwarden in de wegwed strijd van de Noordelijke renners de beste figuur sloeg. Het propageren van de wielersport heeft in Friesland dan ook een tweeledig doel, n.l. het populariseren var. deze sport als zoda nig plus het stimuleren van zomertraining voor de Friese lange- en kortebaanrijders. Het is dan ook met dit doel, dat op 24 Juni de „Ronde van Heerenveen” wordt gehou den. Op een circuit van 2 km. zal een parcours van 100 km. worden verreden. De technische leiding wordt verzorgd door de Leeuwarder wielerclub „De Friese Leeuw”. Aan de ronde zullen een 50 55 renners deelnemen, een 35-tal hebben reeds gecon tracteerd. Als beschermheer van de Ronde van Heerenveen zal optreden Jhr. de Blocque van Scheltinga van Oranjewoud. bestaan de krijgsgeschiedenis leert: nooit lang! speelt voor ons en andere West- Europese landen die andere vraag een grote Europees congres te Leeuwarden. De noodzaak van een hechtere Europese èenheid wordt ons de laatste jaren in alle toonaarden voorgehoudén. Maar men vraagt zich wel eens af: wat gebeurt er nu eigenlijk? Wanneer het met de Bene lux al zo moeilijk gaat, zal er dan van een Verenigd Europa wel ooit iets terecht ko men Een van de belemmeringen is gelegen in het feit, dat de verschillende bestaande staten nu eenmaal alle hun eigen belangen hebben, die vaak tegenstellingen scheppen, vooral op economisch gebied. En het zijn juist die staten, die het eens moeten wor den, en wier vertegenwoordigers tot nu toe uitsluitend de besprekingen voeren en de beslissingen nemen. De volken als zodanig hebben practisch geen stem in het kapit tel. En toch mag men stellig aannemen, dat juist onder de bevolking van de Europese landen, ondanks alle bezwaren, de idee van de Europese eenheid sterk leeft. Het is daarom van het grootste belang, dat dit streven een vorm krijgt, waardoor het zich kan doen gelden. Het is duidelijk, dat in hét bijzonder bij die bevolkingsgroepen in de verschillende lan den de Europese gedachte zeer levendig is, welker belangen in de bestaande staats verbanden het minst tot hun recht komen, en dat juist die groepen tot nu toe het minst in staat waren, om als eenheid die wens naar voren te brengen: de bevol kingsgroepen, die als zodanig geen verte genwoordiging bezitten, de nationale min derheden in de verschillende staten. Wan- rol: waar zal de strijd zich afspelen? De Amerikaanse bladen weten te vertellen dat een kleine, zeer goed toegeruste macht een elastische Dit Russische optreden I slaat toch wel aan alle plannen van de secretaris-generaal van de Ver. Naties om een verzoening tussen Oost en West tot stand te brengen de bodem in. Als Moskou van die verzoening wilde weten zou "hét nooit de Westelijke geallieerden voor zo’n voldongen feit hebben gesteld. Trouwens de gehele situatie biedt nog geen basis voor een vergelijk tussen West en Oost. De con solidatie zowel op economisch als op mili tair gebied van het Westen staat nog op zo losse schroeven, mede door de nu duide lijk geworden Engelse houding, dat Rus land zich nog altijd de sterkste kan wanen en in die omstandigheden gaan de Ameri kanen niet ter conferentietafel. Dat bleek ook wel uit Trumans rede te St. Louis uit gesproken, waarin hjj scherper dan ooit te gen de Russen te velde trok en tegen zijn eigen landgenoten, die in een of andere vorm op de hulp aan W.-Europa wilden be knibbelen. Het was een van die redevoe ringen, welke de president nodig heeft om een vrij weerbarstig congres in toom te houden, „het congres loopt nog maar alleen mee als men het een hamer en sikkel bo ven het hoofd houdt,” zei esn afgevaardig de. Geruchten willen dat men te Washington nu tot klaarheid is gekomen over de Ame rikaanse politiek in het Tweedaagse Bromfietstocht. Op 18 en 19 Augustus wordt door de Prov. Friese VVV een Bromfiets-toertocht door Friesland georganiseerd, waaraan iedereen, die een fiets met hulpmotor berijdt, kan deelnemen. De ene dag wordt van Leeu warden uit een tocht door het Oosten der provincie gemaakt, de tweede dag even eens van Leeuwarden uit door het Westen en Zuiden. De totale afstand in beide da gen bedraagt 240 km. Door de fabrikanten en/of importeurs van de Berini-, de Solex- en de Victoria-hulp motor zal het service-personeel worden in geschakeld, zodat eventuele mankementen onderweg verholpen kunnen worden. Na af loop zal op de tweede dag een korte af- standsrit gereden worden, waarvoor de N.V. Hart Nibbrig en Greeve te Den Haag als eerste prijs een Berini-hulpmotor heeft uitgeloofd. Zij, die in het Toerboekje, dat f 3.50 bfj de Prov. Friese WV verkrijgbaar zal zijn, alle stempels van de raadhuizen onderweg verzameld hebben, ontvangen na afloop 'n aardig souvenir ter herinnering aan deze eerste Bromfietstocht door Friesland. kent, bereid zou zijn de zware financiële offers voor zjjn defensie te brengen, wan neer de beraadslagingen over de Atlan tische defensieplannen tot dit resultaat hebben geleld? Hier moet klaarheid komen. Geruststel lend moge de verzekering van Amerikaanse zijde klinken, dat West-Europa bij een Russische overval niet evenveel divisies tegenover de ontelbare Russische zou behoeven op te stellen, omdat de nieuwe Amerikaanse wa penen een veel kleinere macht in staat zouden stellen afdoende tegenstand te bie den, behalve de vraag hoe lang die voor- j sprong der defensieve wapenen zal blijven Als een olievlek.Volgens officiële mede delingen breidt de pseudo-vogelpest, welke te Barneveld Is geconstateerd, zich uit als een olievlek en krachtige maatregelen zijn genomen om deze ziekte te keren. Steeds sneller. De K.L.M. is de eerste lucht vaartmaatschappij ter wereld, welke thans proeven neemt om de kruis- en strjgsnel- heid der machines op te voeren. „Op de lat”. Er werd een staatscommissie geïnstalleerd, welke het afbetalingsbedrrjf zal bestuderen. Dubbel op. Toen de gemeente Bergen op Zoom haar 30.000ste inwoner verwachtte, werd een tweeling geboren. Welsprekende argumenten. Bjj een verschil van mening over de prijs, die een taxi chauffeur voor een rit mocht berekenen, werd deze man te Amsterdam met een hoorn van een telefoontoestel op het hoofd beslagen en zo gewond, dat hij in een der ziekenhuizen moest worden opgenomen. Malaise. De verenigde Efa Produka Bedrij ven te Amsterdam moeten tengevolge der ongunstige tijdsomstandigheden worden gesloten, waardoor 400 mensen zonder werk komen. Tegen de werkloosheid. Het congres van ’t kers een 35-urige werkweek in te voeren, teneinde de periodieke werkloosheid in dit bedrijf tegen te gaan. Aardappelmeel blijft In het brood. Minis ter Mansholt heeft verklaard, dat tot na der order niet meer dan 5 pet. aardappel meel in het brood verwerkt mag worden. Deze maatregel is genomen met het oog op afzetmogelijkheden voor aardappelmeel. De actie der bakkers heeft niet de minste invloed op het besluit gehad, aldus de mi nister. De V. F. N. komt tot nieuw leven. De broedtijd is voorbij, de kuikens groeien op en de tijd dat men in vreedzame strijd op de tentoonstellingen naar de prijzen dingt, is nog enige maanden verwijderd. Trouwens, het is zeer de vraag of de ten toonstellingen dit jaar zullen kunnen wor den gehouden, nu de pseudo-vogelpest het noodzakelijk heeft gemaakt een vervoer- verbod voor pluimvee af te kondigen. In heel wat pluimveeverenlgingen zal men zich afvragen, wat moeten wjj doen, door gaan met de voorbereidingen of afwach ten? De VPN Friesland was het die voorheen de coöperatieve eierafzet ter hand nam, die geweldig veel deed voor de verbetering van de pluimveestapel, maar helaas veel ging verloren, doordat de NNC de afd. Handel tot zich trok en het werk van de VPN hierdoor als het ware „zwevende” werd. Het fokstation, idee van de VPN, ging over naar de NNC en het was alsof het toema- hge bestuur geen nieuwe paden wist te vinden nu de oude moesten worden verla ten en sedertdien dateert de teruggang van deze mooie Friese organisatie. De oorlog kwam en onder de bezetter ging de afbraak door. Er waren nauwelijks mo gelijkheden de dieren in het leven te hou den en van serieus doorfokken, van nauw gezette selectie was geen sprake. Ook de economische verhoudingen speelden een rol, immers de behoefte aan productieverho ging was niet urgent. De eieren brachten goud op, er werd in tegenstelling met vroe ger, veel en gemakkeltjk geld verdiend en men maakte zich weinig zorg over de toe komst. De oorlog ging voorbij en hoewel het Be stuur van de VPN probeerde de vereniging weer tot leven te brengen, gelukte dit niet en zo kwam in 1949 het voorstel: bespre king opheffing WPN. Enkele afdelingen, welke ook in de tfld van teruggang actief waren gebleven, kwamen hiertegen in het geweer en zo viel het be sluit, door een Commissie te laten onder zoeken of het niet mogelifk zou zijn de VPN weder tot activiteit te brengen. Er is vergaderd in verschillende plaatsen en thans is op do laatst gehouden leden vergadering met algem. stemmen besloten de VPN te laten voortbestaan, het bestuur uit te breiden en in deze zomermaanden die plannen voor te bereiden welke nodig zijn om in het najaar tot een grote actie te komen. Ronde van Heerenveen. verdedigingslijn langs' de Elbe j In tegenstelling met de schaatssport, die zal betrekken, maar dat de hoofdverdedi- in Friesland tot een ware volkssport is ge- Dit brengt i worden, is in het Noorden de wielersport van West- (nog) niet populair, aldus was de conclu- Duitslands medewerking aan de verdedi-1 sie na een bespreking cp d>» persconferentie ging ter tafel. Hoge Amerikflnnao TVilHtai- rlia rlörrat* /la rrar» ITnnrArwonn aa n rlzirzg blijven die nodig achten, even hoge j laatste gewijd was. de wielersport een zeer goede

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1