Uit de fiscale keuken Prins Bernhard Martinytoer üs hjoed to sizzen door Nederland Fan de No. 49 46e Jaargang Dinsdag 27 Juni 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van DruKKe?U Fa. A. J. OSINQA - B o h w a r d Hwat hat Gabe Skroar F ||J| Bolswards Nieuwsblad sluitende begroting. i PYT. met as Dat is goed lean. oarder. Oant salang. Tj. de J. Trou oan de tsjinst fan d’ierde, yn jierrenlang bistean, Learde ik de wei, dy’t fierde nei har geheim to gean. Hy toant it gol, Myn stribjen ’k wol Myn Frou üs Lènsfrou stypje. Mei ’t klear forstean, (It moaiste lean), *t Soe leafdefielen rypje. Moams oan de stille dage it earste lüd to jaen, It libben nei büten drage, in groete, in boartlike frage En dan de hynders ynslaen. De jonge lea to brüken, to fielen hoe sterk men is, De spieren to spannen, to lüken, to gean as de wyn oer de tüken Yn alles wis. Rjuchtsje syn wel, Bliuw üs Prins nel, God Ivige Folslelne. Skink - mylde glim, Heilsljocht - stel him Foar üs folk ta ’n seine. as de haeijer, dy’t üt Grins wel of üt de Wélden komt om hjlr in wikemannich mei swler wurk in ekstra-lean to fortsjinjen. Ek dizze kin it wurk wol oan, mar it aksent lelt by him oars. Hear mar: Mar jong jit, waerd ik twongen yn lenheit to bistean, Mei al de staed’ge gongen, dy’t de seisoenen gean. Jin alles to üntsizzen: It thüs, It wilf, de bern, En wille wel to lizzen, as wie it sa biskern. Neat is sa moai as sparjen, de drokke dagen léns Oan’t ein ta op to garjen. Fan alle wurk de krftns. Oant dat de joune daget en mei nel hüs ta tsjucht Nei hüs ta fljocht, ta jaget, fol skraech bitwongen nocht. En thüs gjin tiid fan sizzen, noch fan to harkjen hat, As elts driuwt del to lizzen, hwat üt it herte moat. De hege loft foroaret hiel faken fan fortoan, En it jonge hert bikoaret by rédde wiksling skoan. Ik bügde mei al myn sinnen oer it geheimnis gear, Dat my de ierde binnen har klaed to sykjen bear. Oan net ien fan de macht’gen, dy’t oer har hearske ha, Kearde har djippe wSzen sa as oan my hja ta.. Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) It bilde feit, In Prins in heit, Mei wer syn jierdei fiere. Feest op Soestdyk, Fan ’t folk allyk Wurdt freugd tank lepenbiere. Hy lei de bén Mei 't bütenlén, De Nfle Wréld, dit foarjier; In swler geniet, Hy toande yndied, Dat ’t hert foar ’t folk net toar wie. In sirmestriel, Lyk blau flewiel, Sil wer 't Wyt Hüs blskine. Mei 't lok - Ijocht bliid, Kommende tlid, Der nea troch tsjinslach kwine. beiden evenveel belasting betalen. Nu is dat voor sigaren, sigaretten en bier wel zeer te betreuren, maar het is nog niet het allerergste. Veel erger wordt het met de accijns op meel, suiker, en vlees, waar niet alleen de arme evenveel betaalt als de rijke, maar bovendien de grote gezinnen extra zwaar worden getroffen. De persoonlijke belastingen zijn vanuit 't draagkrachtbeginsel bekeken, veel beter. De vermogensbelasting spreekt voor zich zelf. Zü treft de bezitters van vermogen,1 ken. As de heamielwike sokke kostlike mominten to sjen jowt Douwe Kiestra syn kostlike ferzen, dan komt it grif tige yn Fan ’e wike haw ik mei in man praet, dy hie noch noart fan Gabe Skroar heard. Doe briek myn klomp. In pear dagen letter praette ik mei im- men, dy hie noch ncalt fan ’e Heamielwike heard. Doe briek myn oare klomp ek. Nou bin ik hoasfuotling. GABE SKROAR. ’t Folk generael: (Gjin holle prael), „In Prins om heech to achtsjen.” Heech - simmerdei! Takomst - wy meü’ Folie fan him forwachtsje. Kin men it ko&rter en llbbener sizze hwat in greatfeint is: rounom in man ütmeitsje, foar alle wurk to stean, DE WILLE FAN IT WROTTEN SMEITSJE! Ja, dat is it foarrjocht fan de feint of de jonge arbefder. Dy sjogge it dêrom ek wer oars Dy earme lytsfeint hie fan de üngetiid net folie wille hawn, mar hy sil him by it heamiel wol formakke ha, likegoed as dat er yn 'e heamielwike graech rounom foaroan by wêze wol. Nou, as er mar net al to bolbjirken is, lit him dan mar komme. In hiel oare figuer is de greatfeint. Sa om en by de tweintich. Biret en troch de moster fitere. Syn hannen gripe net mis en de knoop, dy’t hy yn it tou leit, sit fêst. Ien, dy’t it wurk goed yn 'e macht hat, it measte giet him boartsjende troch de ban nen. Hear, hoe’t Douwe Kiestra dizze figuer masterlik typeart: Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 een. pe; m» Giro 87926 die draagkrachtlger zijn dan de nlet-bezlt- tenden. De vermogensbelasting kan ook gezien worden als een aanvulling op de in komstenbelasting. Het inkomen uit vermo gen wordt in de inkomstenbelasting op de zelfde voet belast als het inkomen uit ar beid; het geeft echter door zijn voortdu rend ter beschikking komen onafhankelijk van arbeidskracht en gezondheid van de genieter, meer draagkracht, zodat een ex- tra-belasting gerechtvaardigd is. De personele belasting was voor de oorlog een verteringsbelasting. Zij werd geheven naar zeven grondslagen, n.l. dienstboden, huurwaarde, meubilair, pleziervaartuigen, billards, motorrijtuigen en rijpaarden. Wie zich voor deze zaken uitgaven kon’ ge troosten, gaf blijk van meer draagkracht dan anderen, en moest dus maar wat extra betalen. De inkomstenbelasting was de draagkracht- belasting bij uitstek. Zij werd geheven naar een progressief tarief en hield rekening evenals trouwens de personele belasting met kinderaftrek. Wat progressie in het tarief wil zeggen, behoeft men in deze dagen niemand meer uit te leggen. Na de oorlog is de progres sie zo verschrikkelijk geworden, dat leder, die ook maar een klein beetje meer ver dient dan een bepaald gemiddelde, daar van een zeer grote portie moet afstaan. Wilt ge toch een geleerde uiteenzetting, welnu dan: een progressief tarief wil zeg gen, dat het percentage van de heffing stijgt met het inkomen, zodat de bovenste stroken van het inkomen zwaarder wor den belast dan de lagere stroken. Ziehier het belastingstelsel, zoals dat voor de oorlog als ideaal bestond en waarnaar men streefde. Alles overkoepeld door de ge dachte, dat de Staat moest werken met een sluitende begroting en dat zij een zeer grote zuinigheid moest betrachten met de belastinggelden, die in wezen immers niet van haar waren, maar die door de burgerij moeizaam werden samen gebracht. Wij staan van dit ideaal van draagkracht beginsel en zuinig overheidsbeheer, waar naar een hele generatie verlangend terug blikt, verder af dan ooit. Zowel de om standigheden als de veranderde politieke opvattingen hebben daartoe geleld. In de crisisjaren na 1929 moest de over heid enorme bedragen uittrekken voor werklozen-ondersteunlng, alsmede voor de subsidies met name aan de landbouw. De mobilisatie van 1940 bracht geweldige uitgaven en wat de bezetting ons heeft ge bracht ligt ons nog vers in het geheugen. Duizelingwekkende bedragen moesten wor den opgebracht voor ’t onderhoud van het bezettingsleger en alle sociale gevolgen van de bezetting (duurte, distributie) vonden in de overheidskassen een maar al te dui delijk zichtbare weerslag. Na de oorlog re zen de problemen van de wederopbouw en van het leger in Indonesië. Dit alles heeft tot gevolg gehad, dat de overheid niet meer werkt met een slui tende begroting. Dat moge te betreuren zijn, waar het is desalniettemin een feit. Wanneer de overheid geen sluitende begro ting heeft, is de automatische consequen tie het scheppen van geld. Populair ge zegd: de bankbiljettenpers moet draaien om het tekort te dekken. En de inflatie, de geldsontwaarding, is er wederom het onmiddellijke gevolg van. In de jaren 1929-1940 hebben wij daar niet veel van gemérkt. Door de geweldige goe- deren-overvloed stond ’t economisch leven steeds onder de dreiging van en stijgende geldswaarde, tot uiting komende in een desastreuse prfjsafbraak over de hele linie. Inflatorische tendenzen, alhoewel ongewild, konden slechts heilzaam en remmend wer- Né, dat sil der bystean as de haeijer wer by syn hüshélding werom komt -en de frou in grouwe hén fol jild en by Aids faken in stik droech spek as wintertarring üt de blaupüde helle. Dat wie ien fan de heechtiidsdagen yn de arbeiderswenten yn Boppe-Grins en yn ’e Wélden! As léste komt dan de aide arbeider, dy’t alle rangen trochroun is, oan it wurd. Hy is in filosoof wurden, dy’t syn eigen libben sterk forboun wit mei de groun en derf an it neifolgjende seit: Rat met 2 staarten. De heer A. van Hel den te Echterheide ving een rat met twee staarten. Het dier had bovendien een beige kleur. Officier in appèl. De officier van Justitie bij de Leeuwarder rechtbank heeft appèl aangetekend van het vrijsprekend vonnis in de zaak tegen P. de B. te Drachten, voorzitter van de Bond van Mobilisatie- invaliden. Nog even de tjjd. De aangiftebiljetten voor de inkomstenbelasting en de vermogens belasting 1950 kunnen tot 31 Juli worden ingezonden, omdat de belastinggids voor die belastingen pas volgende week ver schijnt. Alweer een raad. Minister-president Drees zal 14 Juli de Sociaal-Economische Raad officieel installeren. Vegetariërs aller landen verenigt U. Van 11 tot 18 Juli zullen te Oosterbeek vege tariërs uit alle landen in een congres bij eenkomen. Tegenwoordigheid van geest. Chauffeur Hakvoort zag er kans voor, een brandende auto met hooi uit de kom van .het dorp Urk te rijden, waardoor deze plaats haar vele houten huizen voor een ramp werd behoed. Slag om Damstadt. Studenten, die de toe gangsprijzen te hoog vonden en tevens wil den protesteren tegen de h.i. te vroege sluiting van Damstadt te Amsterdam, de den des avonds laat een aanval op_ deze „stad”, doch werden in een behoorlijke kloppartij door de politie van deze tijd te ruggeslagen en voor een deel ingere kend. Sit down en slaap wel. Arbeiders der Efa- Produca fabriek te Amsterdam, die door opheffing van het bedrijf werden ontsla gen, bgonnen en sit down-staking, die ech ter na één nachtje slapen in de fabriek al weer werd ojpgeheven. Ze wisten er meer van. Gebleken is, dat de berovers van enige taxichauffeurs die kort geleden wérden gearresteerd, ook de genen waren, die op 24 April j.l. het speel huis „De Hagse Jockeyclub” plunder den. Kranig. Mevrouw Boesman, de enige dame die in België deelnam aan een ballonrace, verwierf de eerste prijs. Toe maar. De gepensionneerde ambtenaren zullen hogere uitkeringen ontvangen, waar voor wetsontwerpen bij de Kamer werden ingediend en die van de schatkist 236 mil- lioen per jaar zullen vragen. Met motor tegen telefoonpaal. Te Stou- tenburg is de 23-jarige J. v. d. Kooy uit Achterveld met zijn motor in volle vaart tegen een telefoonpaal gereden. Hij werd op slag gedood. Het slachtoffer schrok van een uit een zandweg komende melkauto, waardoor hfl de macht over het stuur kwijt raakte. Zeldzaam geval in plantenwereld. De 15- jarige Jan Nijland uit Deventer hooft in een korenveld te Holten een vondst gedaan, die in de plantenwereld een grote zeldzaamheid is. Hij heeft namelijk uit het koren een halm met vier aren geplukt. En dér in man ütmeitsje, foar alle wurk to stean, Wylst de sinne barnt op jins baitsje, de wille fan it wrotten smeitsje, De fiscus staat in de na-oorlogse jaren bij zonder in het middel punt van de belang stelling. Dit vloeit niet voort uit de theo retische interesse van het mensdom, maar uit de onbescheiden heid, waarmede hij grijpt in Uw en mijn geldbuidel. Voor velen, die ook iets willen begrijpen van' de fiscale activiteit, is het echter moeilijk te doorgronden, welke motieven nu achter dit onrustig beweeg vanuit de fiscale binnenkamer zitten. Om het huidige gebeuren goed te begrij pen, dient men eerst te verstaan, dat er een hemelsbreed verschil bestaat tussen de belastingheffing van nu en die van vóór de oorlog. Vóór de oorlog ging men er van uit, dat de Staat moest leven van de opbrengst der belasting. Slechts voor betaling van objec ten, die bruikbaar waren voor meerdere generaties mocht worden geleend. Bijvoor beeld voor het bouwen van een brug of een station. Dit noemde men de kapitaal- dienst. De normale uitgaven, waarvoor men niet mocht lenen, vormden de gewone dienst. En daarvoor moest dus een sluiten de begroting aanwezig zijn. Het beheer nu van de gewone dienst stond onder de stelregel, dat alles zo zuinig mo gelijk moest gebeuren en dat aan de acti viteit van de overheid, die het geld der burgers kostte, zo min mogelijk uitbreiding moest worden gegeven. Want de Staat werkte met het geld van de burgers en moest hen zo weinig afnemen als maar enigszins mogelijk was. Er waren dus de zelfde normen, die nu nog gelden voor elk bestuur van elke vereniging, of elke kerk. Men beheert in de contributies geld van andere mensen, door die mensen voor een bepaald doel afgezonderd en is daar zo zuinig mogelijk mee. Bij het bijeenbrengen van de belastinggel den ging men voorts uit van het draag krachtbeginsel. Dat beginsel moest ertoe leiden, dat de indirecte belastingen (met name de accijnzen) een steeds kleinere plaats in het belastingstelsel zouden gaan innemen en dat de directe belastingen (in komstenbelasting, vermogensbelasting en personele belasting) een steeds grotere plaats zouden gaan innemen. De indirecte belastingen zijn n.l. met het draagkracht beginsel in tegenspraak. Wanneer een rijk man een glas bier drinkt en een arm man doet hetzelfde, dan is het gevolg, dat zij Maar in de oorlog en onmiddellijk daarna: werd het anders. Toen was er goederen- schaarste en dreigde als gevolg van de geldaanmaak door de overheid een voort durende echte inflatie. Dat wil zegden on-1 gekende prijsstijging der achaae gebruiks- j goederen met als laatste catastrophaal ge volg, de zo gevreesde wedloop: lonen prij zen. Men is tot ongeveer October 1944 er in ge- I slaagd, dit alles binnen redelijke perken te houden, door prijsbeheersing, waaronder als belangrijke momenten loonstop en huur- stop), door het uitschrijven van staatsle ningen en last not least door het heffen van ongekend hoge belastingen. Na de oorlog werd het inflatlegevaar weer minder, doordat langzamerhand de goederenstroom toenam. Maar de inflatie- tendenzen bleven. Zij behoren bij een niet En zij komen nog steeds tot uiting in de constante druk van de prflzen op de lonen. In dit beeld behoort nu de heffing van exorbitant hoge belastingen. Zij dient niet om de middelen te verschaffen waaruit de staat zijn uitgaven doet, maar zij dient om, voorzover langs deze weg mogelijk, de fa tale monetaire gevolgen ener niet sluiten de begroting weer teniet te doen. Belas tingheffing in en na de oorlog is geen fis cale kwestie meer, maar een monetaire. Wanneer zü weer een fiscale kwestie zal worden, is nog niet te bezien. Een ontwikkeling die hiermede gepaard gaat en ook weer noodzakelük gepaard moet gaan is deze, dat de draagkracht-ge- dachte op de achtergrond geraakt en eigen- lÜk practlsch wordt losgelaten. Weliswaar wordt de draagkrachtgedachte in de In komstenbelasting nog steeds gecultiveerd, maar de relatieve belangrükheid van de inkomstenbelasting en de overige directe belastingen, neemt voortdurend af. De on- dernemingsbelasting vervalt, de inkomsten en loonbelasting worden lager, de omzet belasting wordt met pet. verhoogd. Zie daar het beeld. En de Invoering van tarief la In de loonbelasting betekent in de prac- tüd een extra heffing op de genieters van kleine Inkomens. Onze belastingen worden steeds minder belastingen naar draag kracht. Ook dit ligt logisch in de Ifln. De som men die men ter handhaving van het mo- De hannen oan de leüen, neat poent de sinnen sa, As ’t hoarige weinpaed to' jeüen, del nei de fiere kontreüen, Nei’t bütlén ta. netair overwicht, uit het economisch ver keer moet trekken, worden zo groot, dat men er via een progressieve heffing op in komen en bedrüfswinst eenvoudig niet komt. Het surplus aan geld komt voor het allergrootste deel tot uiting als een extra geldstroom onder de grote massa der economlsch-zwakkeren. Wanneer de fiscus haar daar niet vangt, krügt hü ze niet te pakken. Bovendien leven wü in een maatschappü, die, hoesociaal ook georiënteerd, toch steeds een ondernemingsgewüs georgani seerde maatschappü is gebleven. En het behoorlük functioneren van het onderne- mingsapparaat verlangt toch wel dat men voor het allermist de belastingdruk op de ondernemens niet verder verzwaart. Ten slotte ook is het afnemend effect der draagkrachtgedachte niet zo fataal als op het eerste gezicht schijnt, omdat de geld middelen der overheid voor een steeds be- langrüker deal worden besteed juist ter verbetering van het materiële lot der eco nomisch zwakkeren. Of men hier de geschetste ontwikkeling toejuicht is een kwestie van standpunt. Velen achten haar weinig bevredigend en velen die haar eerst met vreugde hebben gezien, schrikken voor haar consequenties terug. Terugkeer echter tot de oude solide normen van financieel beheer ligt voor het ogenblik nog buiten het mogelüke. Of het ooit weer komen zal, is een open vraag. 70.000! Op het congres van de Algemene Nederlandse Metaalbewerkersbond te Am sterdamss Donderdag medegedeeld, dat de bond de 70.000 leden heeft overschreden. De Zaandamse politie arresteerde bü de Hembrugpont vier Amsterdammers, die in hun auto 8600 gesmokkelde Amerikaanse sigaretten vervoerden. De rookwaar, be stemd voor de hoofdstad, was afkomstig van een houtboot, die te Zaandam ligt. Radioprüsvraag op 29 Juni. In de avond van 29 Juni, de verjaardag van Prins Bernhard en de tiende Anjerdag, zal in het Nationale Programma een radióprü’s- vraag worden uitgezonden ten bate van ’t Prins Bemhardfonds, dat tot doel heeft de bevordering van en steun aan de Neder landse cultuur. Is het Fries een eigen taal? Het ligt in de bedoeling, dat prof. dr. K. Fokkema te O.egstgeest deze belangrüke vraag zal be handelen in een uitzending van de N.C.R.V. op 30 Juni a.s. 10.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1