Welkom in de Heamielu/ike1 11 Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek üs hjoed to sizzen Sa wie it by aids door Nederland No. 50 Vrijdag 30 Juni 1950 46e Jaargang Uitgave van Drukkerij Fa. A. J.OSINGA Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland - Bolsward I Hwat hat Gabe Skroar a Is dit in Heamlelkrante of net? c t i i De Burgemeester van Bolsward: r (cliché Fr. Landbouwblad). We noemden hierboven I l l l In Korea de teerling geworpen. Het kind de Verenigde Naties. De taak van de Veilig heidsraad in dezen. Trumans snelle optreden. Geen nieuw München. Zuid-SIavië stemde tegen. de Noord-Koreaanse regering te bewegen het vuren te staken. Veiligheidsraad buiten medewerking van Rusland, dat im mers niet in vergaderingen van organen der Ver. Naties verschijnt, waarin nog Chi nese nationalisten zitten, maatregelen te gen Noord-Korea, dat het bevel de agres sie te staken niet had opgevolgd, had aan- Ongetwijfeld speelden bij Trumans snelle optreden ook redenen van binnenlands politieke aard een rol. Een belangrijke groep republikei nen verwijt de huidige Amerikaanse rege ring de mislukking van haar politiek in China, en met het oog op de a.s. verkie zingen in de Ver. Staten was een energiek ingrijpen dus ook geboden. Een eigenaar dige indruk maakte het dat een deel der republikeinen thans wel maatregelen wil de, „mits die niet tot oorlog met Rusland zouden leiden’’, hoe men in deze tijd ech ter een buitenlandse politiek zonder risico’s te nemen kan uitvoeren, vertelden zij er niet bij. Het besluit van Truman vond trou wens bij alle kopstukken van republikei nen en democraten instemming, „er moest eindelek eens een grens worden getrokken waarbuiten communistisch opdringen niet meer wordt geduld”. Zoals gezegd was Truman dus nog voor de Veiligheidsraad de Amerikaanse resolu tie om de leden der Ver. Naties toe te staan Zuid-Korea te helpen, had aangenomen, al met de actie begonnen. Blijkbaar veroor loofde de militaire toestand in Zuid-Korea geen uitstel meer, want uiteraard hechtte Washington er aan, dat haar actie In het kader van de Ver. Naties werd onderno men en de morele en waar mogelijk de ma teriële steun der andereleden van de Ver. Koningin en Prins eind September naar Friesland. Naar wij vernemen, zijn de Koningin en Prins Bernhard voornemens, eind Septem ber een officieel bezoek aan de provincie Friesland te brengen. t t i i 5 1 Veischflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Reg. Omroep Noord 189 M. Gaarne neem ik de gelegenheid te baat, om een inleidend woord te schrijven in dit „Heamielwike-nummer” van „Bolswards Nieuwsblad”. Er is heel veel gesproken over deze „Heamielwike”. En terecht. Immers, het doel van dit oogstfeest, dat met zo’n echt typische Friese naam is getooid, is in de eerste plaats een feest van grote dankbaarheid. Het is ónmogelijk om de opbrengst te schatten van het binnengehaalde hooi. De waarde hiervan, in geld uitgedrukt, loopt in de honderd duizen den guldens. Een geweldig kapitaal aan veevoer, dat de Schepper vooral aan de boeren van onze greidhoek schenkt. Natuurlijk kost het moeite de oogst binnen te halen, men noemt die in spannende tfld niet voor niets de „üngetlid”. Maar, als alles achter de rug is, als men weer tijd heeft voor een geregel der leven en voor een feestmaaltijd, dan is er alle reden dankbaar te zijn, zich te verheugen over het binnengehaalde wintervoedsel, is er alle reden tot feestvieren. In het buitenland zijn oogstfeesten reeds lang een traditie. Ook in Nederland kent men typische feesten, die het belang van een bepaald product benadrukken. In het bollenland: het tulpenfeest; in de Betuwe: het kersenfeest; bij de eerste nieuwe haring: het haringfeest. Zo gaan wij nu onze „Heamielwike” vieren, uit dankbaarheid voor het binnengehaalde hooi. Moge dit feest de band tussen Bolsward en haar omgeving verstevigen. Moge dit feest nog eens extra de aandacht vestigen op onze zo wel varende Zuid-West-Hoek. Komt naar Bolsward! Gij zijt er van harte welkom. Moge deze eerste „Heamielwike” in alle opzichten slagen, zo slagen, dat het een jaarlijks terugkerende traditie worde. Gaarne wens ik alle organisatoren een sucosvolle week en alle bezoe kers prettige dagen. I- I- h r ti l, l, n k n 51 n Naties zou genieten. Dit om de Indruk te vermeden, welke vooral In landen als In dia zou kunnen ontstaan, dat Amerika een zelfzuchtig doel had met deze actie ten voordele van Zuld-Korea, dat tot do Ame rikaanse invloedssfeer moet worden gere kend. En zo ging dan Dinsdagavond in de Veiligheidsraad de kogel door de kerk, de Amerikaanse resolutie werd met 7 tegen 1 stem en 2 onthoudingen aangenomen. Het zal dus een welkom toeroept, een centrum, van waaruit welgerichte pijlen worden afge schoten op alle volken, naties en rassen, die nog geen kennis hebben gemaakt met Mar en Ie, het Planetarium, de Hindelo- per kamer, de pootaardappels en „bolle” Jan nummer zoveel. Laten we hopen, dat deze pijlen (ajle de roos treffen. We willen er desnoods wel een Fries costuum voor aantrekken als het de bezienswaardigheid en het succes kan verhogen. genomen, nam president Truman het be sluit daadwerkelijk in te grijpen. Hij gaf de Amerikaanse lucht- en vloot- macht bevel Zuld-Korea steun te verlenen, de zevende vloot opdracht Formosa tegen iedere aanval te beschermen en de hulp aan de Phllippilnen en Indo China te versnel len. Het bevel inzake Formosa vloeide voort uit het feit, dat de strategische positie van het Westen in dit gebied, wanneer Zuid-Korea door communisten werd bezet, er vrij sterk op zou achteruitgaan. Dit Zuid-Korea vormt als het ware een springplank naar Japan, waarvan de Ver. Staten een verde- digingskern in het Verre Oosten willen maken en omgekeerd is het een waardevol bruggehoofd van het Westen op het Azia tisch vasteland als het gehandhaafd kan worden. Formosa mocht nu niet meer in handen van communistisch China vallen. Maar Truman verbood tevens de Chinese nationalisten van dat eiland gebruik te ma ken om de Chinese communisten aan te vallen. Welkom, vreemdeling. Wie in deze weken tegen etenstijd een der grote hotels in Leeuwarden binnenstapt, waant zich dikwijls verplaatst op een bij eenkomst van de verenigde volkeren, zo veel talen hoort hij spreken, zoveal vreem delingen zijn neergestreken in eetzaal of serre. Het is helemaal geen wonder, dat men in, één hotel blonde Noren en driftige zwarte Spanjaarden, flegmatieke Engelsen, en donkere Italianen, bewegelijke Fransen en vertegenwoordigers van Lattjns-Ameri- ka aantreft. Het zijn meestal geen vacan- tiegenoegens die deze mensen naar Fries land voeren, al zullen ze het nuttige stellig wel met het aangename verenigen. Nee, dit zijn allen zakenlieden, die vee of aardappelen willen kopen, boeren of land bouwdeskundigen die bedrijven komen be kijken. Hele excursies van buitenlanders worden georganiseerd en dagelijks daveren grote bussen met Zuid-Afrikaners, Zwe den of Fransen langs onze Friese wegen. De afgelopen week kwamen een dikke 40 grote farmers uit Zuid-Afrika, zwaar be wapend met foto-toeéfel en camera, een kijkje nemen op doortocht naar Denemar ken. Het Fries Rundveestamboek en V.V.V. had den een paar attracties voor de gasten uit gekozen en zo kregen zij volop gelegen heid kennis te maken met het Friese vee, de Friese boerderijen, de zuivelindustrie en de landbouwproducten. Een paar van hen hebben wij gesproken en het was „baje” onderkomen dat de vreemdeling met récht Mei de üngetiid komt der foar de boer wer in tiid fan bisytsjen. Sa as op dit printsje is it net, of to minsten mar komselden meat. Foar it fordek kaem de jeep en de ploffyts yn it plak, foar it earizer in neimoadderich huodtsje. Mar ien ding bleau: it foldiene gefoel, dat de wintertarring wer yn ’e skuorre Biet. gean nieuw München zijn en de fout die Engeland eens maakte toen het, ter gelegenheid van Hitlers bin nenrukken in het Rijland, Frankrijk mede werking weigerde om verzet te bieden terwijl de Duitse generaals notabene het bevel in hun zak hadden terug te trekken als de geallieerde Jegers weerstand boden wordt ditmaal vermeden. Reeds voor de beslissende vergadering van de Veilig heidsraad had Attlee in het Lagerhuis ver klaard, dat Engeland de Amerikaanse re solutie zou steunen. In een vorige vergade ring van dat Huis had een conservatief lid gevraagd of de atoombom nu niet tegen Noord-Korea moest worden gebruikt, van alle zijden kwamen tegen die uitlating pro testen. Wij geloven trouwens dat de Vei ligheidsraad en het Westen thans de enige weg hebben ingeslagen om te voorkomen, dat er ooit een atoombomoorlog zal uit barsten, n.l. door tijdig maatregelen tegen verdere agressie te nemen. Het optreden van Amerika heeft waarschijnlijk ook de Ver. Naties als politiek lichaam van de ondergang gered. Opgemerkt mag nog, dat Watersport. Het grote watersport-evenement „De Frie se Elfstedenweek 1950” gaat binnenkort weer beginnen. Deze tocht wordt door vele watersporters In ons land als een van de mooiste toertoch ten beschouwd. Een tocht over de Friese meren met een be zoek aan de elf steden is een pracht va- cantle-uitstapje. Ook dit jaar is de deelname van buiten Friesland groot. De tocht wordt gehouden van 24 tot en met 29 Juli a.s. De Noard-Friezen komme oer. Yn forb&n mei de gearkomste fan de Fe deralisten kinne Tongersdei-tojoun ek in ploech Noard-Friezen forwachte wurde. Büten de fiif öffurdigen, dy’t oan dit kon- gres meidogge, komme der noch in fiks tal, om dit barren as taharker mei to meit- sjen. De bidoeling is fierder, om fis Fryslftn nou ris mei eigen eagen to sjen en dêrta in pear ekskursjes to meitsjen, de bannen to bistevigjen, dy’t troch bisiken sa foar en nei hjirwei dêrhinne lein binne, en cultu rele fraechstikken to bisprekken. Der sil har ek in noflike joun oanbean wurde is it doel. De kAns bistiet, dat der ek noch Helgolan- ners komme, fortsjintwurdlgers fan dat lyt- se folkje, dat troch de bombardemlnten fan de R.A.F. noch altiten fan har ellén for- balle is. Tllsdel 4 July: 1818.30. Fryske ütstjüring. „Fryslfin en de wraid” reportaezje fan de gearkomste fan de „Federale Ried fan Jeropeeske Minderheden en Ge westen” dy’t op 1 July hélden waerd yn Ljouwert. Zuld-SIavië dat thans ook lid is van de Veiligheidsraad tegen de Amerikaanse resolutie stemde en een eigen resolutie die feitelijk de kwestie op de lange baan zou hebben geschoven, zag verworpen. Het communistische bloed kruipt, waar het niet gaan kan en dat on danks het feit, dat in de diplomatieke we reld algemeen wordt aanenomen, dat als Zuid-Korea geruisloos door Rusland zou zijn gelikwideerd, Moskou een poging zou wil len ondernemen om het ook Tito te doen. De Egyptische en Indiase vertegenwoordi gers in de Veiligheidsraad onthielden zich van stemming, zowel bij die over de Ame rikaanse als over de Zuid-Slavische reso lutie, zogenaamd omdat ze geen volledige Instructies van hun regeringen hadden, maar kennelijk om neutraal te blijven. Bolswards Nieuwsblad Zuid-Korea een kind der Ver. Naties. Dat is het inder daad. Toen Rusland en de Ver. Staten het na de oorlog niet eens konden worden over een regering voor heel Korea brachten de Ver. Staten de zaak voor de Ver. Naties, die besloten, dat er verkiezingen onder toe zicht van een commissie der V. N. zouden worden gehouden. De Russen waren daar tegen, in hun bezettingszöne, Noord-Ko rea, vormden ze een communistische volks republiek, waar de V. N. commissie de toe gang werd geweigerd. In Zuid-Korea, de Amerikaanse bezettingszöne, werden ver kiezingen gehouden, die de democratische partij van Syngman Rhee, de huidige pre sident, die zich al van het bewind had meester gemaakt en wiens beleid later tot aanzienlijk oppositie aanleiding zou geven, want hü heeft nog niet veel gepresteerd, in de macht bevestigden. De Ver. Naties hadden bij hun beslissing dat verkiezingen zouden worden gehouden, besloten dat 80 dagen daarna de bezettingstroepen zouden worden teruggetrokken. Midden Juli 1949 ontruimden de Amerikanen practisch Z.- Korea, zij lieten echter militaire instruc teurs achter. De Russen hadden hun zóne verlaten na er een volksrepubliek te heb ben gevormd en een weermacht, ruim voor zien van Russische wapenen, die ook thans nog door Russische instructeurs bediend worden. In de regering der volksrepubliek waren ook een aantal Zuid-Koreaanse communis ten opgenomen, als lokvogels voor aanslui ting van Zuid-Korea bij de volksrepubliek. Toen dat niet hielp, kwamen er grensinci denten en tenslotte dan komt deze agres sie. Als Washington thans beweert, dat deze inval haar verrast heeft is dat natuur lek onzin, men zat er als het ware op te wachten, trouwens zekere Amerikaanse militaire autoriteiten hadden het departe ment van buitenlandse zaken nog kort ge leden gewaarschuwd, dat er wat broeide, de samentrekking der Noord-Koreaanse le gers wees daarop. Maar Washington had nu een excuus nodig omdat zij Zuid-Korea. waar 2/3 der bevolking van geheel Korea woont, niet tijdig van eventueel en even machtige wapens had voorzien als de Rus sen het Noord-Korea deden. De Amerika nen deden dat niet omdat zij vreesden, dat de Zuid-Koreanen dan Noord-Korea zouden binnenvallen. Nog voor de De aanval door de Noord-Koreaanse „volks republiek” op de Zuid-Koreaanse republiek ondernomen, schiep een gevaarlijke toe stand. Zowel als het Westen zich van in menging had onthouden, als nu het in grijpt. Wij geloven echter dat Amerika, dat de leiding bij dat ingrijpen heeft, het ge ringste gevaar koos toen het besloot niet alleen zo snel mogelijk wapenen aan Zuid- Korea te leveren, maar ook eigen lucht- en vlootstrijdkrachten aan de strijd te doen deelnemen. De kans, dat Rusland nu ook officieel zijn strijdmacht aan Noord- Ko reaanse zijde zal laten ingrijpen en dan dus de eerste fase van een nieuwe wereldoorlog zou intreden, achten we niet groot. Reeds herhaaldelijk is gebleken, dat de Russen him satellieten wel de kastanjes uit het vuur laten halen om de Russische expan- siezucht te bevredigen, maar dat Moskou het niet tot het uiterste in de verhouding tot het Westen laat komen. Het is «daar voor niet gereed, het streeft echter dóór zijn steeds herhaalde uitbreidingspogingen naar een positie, waarin het wèl krachtig genoeg zal zijn het Westen de handschoen toe te werpen. Thans zijn de Ver. Staten de Russen bij die pogingen in de weg getreden. Had Was hington het niet gedaan, dan zou Rusland in dit succes in Korea slechts aanleiding hebben gevonden elders nieuwe pogingen te ondernemen. Dan zouden de jonge, klei nere staten in het Verre Oosten zijn gaan twijfelen aan de mogelijkheid de commu nistische vloedgolf te weerstaan en mis schien het hoofd gebogen hebben voor de vijfde colonnes, welke in hun landen woe len en zouden de grote staten daar, als India en Indonesië, die geen partij willen kiezen in de strijd tussen het Westen en het communisme gestijfd zijn in een poli tiek, welke op de duur toch niet is vol te houden. Een aarzeling der Ver. Staten om thans de leiding te nemen in de bescher ming van het kind der Ver. Naties, dat Z.- Korea eigenlijk is, zou zelfs de Noord-At lantische Gemeenschap op haar grondves ten hebben kunnen doen beven, omdat de kleinere landen in die gemeenschap zich zouden hebben afgevraagd, of inderdaad de Ver. Staten als er een conflict in Euro pa uitbrak, wel bereid zouden zijn aan hun verdrags- en morele verplichtingen te vol doen. De inzet van het spel in het Verre Oosten is dus al met al te hoog voor het Westen om het, door lijdelijk toekijken bij wat nu in Korea gebeurt, nu op te geven. Natuurlijk is dat ook voor Rusland het geval maar dat kan zich zolang niet offi cieel aan Noord-Koreaanse zijde heeft ge steld, toch met minder verlies van prestige uit dit avontuur terug trekken, dan het Westen zich kan onttrekken aan een tegen actie. De Ver. Staten lieten trouwens Rus land de weg voor een eervolle terugtocht open door nog Dinsdag- op Woensdagnacht een officieel beroep op Moskou te doen om wat de klok slóeg. Ze raakten niet uitge praat over de voortreffelijke kwaliteiten van bodem, graan en vee en zeiden rond uit, dat alles nog veel mooier was dan op een plaatje in de krant of op het witte doek. Binnenkort zullen op dezelfde wijze Austra lische boeren een bezoek aan Friesland brengen, terwijl van tijd tot tijd en dan op eigen houtje ook Zwitsers een kijkje ko men nemen. Het eigenlijke toerisme zoekt meer de watersportcentra en de oude ste den, waarvan Hindelopen het in Augustus wel eens druk kan krijgen als de Hylpers het veronderstelde 725-jarig bestaan van hun stad met feestelijk vertoon gaan her denken. Hierbij is het V.V.V. die probeert de vreemdelingen te lokken en te binden. Niet alleen wordt er door reclame-mate- riaal in het buitenland propaganda ge maakt, maar de directeur, de heer Bins, heeft zelfs de politie op de Afsluitdijk zo ver weten te krijgen, dat die folders af geeft aan alle bussen met buitenlanders die Friesland op Weg naar of terug van de Skandinavische landen passeren. Men kan zich voorstellen, dat het voor de chauffeur een hele opluchting geeft, als zo’n geüni formeerd heer hem in plaats van een pro- ces-verbaal een smakelijk drukwerkje in de hand duwt met de vriendeljjke uitnodiging „Come and see Friesland”. Intussen rijst de stroom der buitenlanders meer en meer en velen hebben reeds de weg weten te vinden naar het informatie bureau op het Leeuwarder Stationsplein. De gemeente Leeuwarden heeft in ’n royale bui en waarschijnlijk ook niet geheel zon der eigenbelang een vleugel aan de kiosk (die het was) gebouwd en zo heeft meneer Bins met zjjn vlotte assistenten eindelijk 'n Inbraken engros. De politie heeft een ze kere J. B. uit Roosendaal gearresteerd, die niet minder dan 40 inbraken in West-Bra- bant heeft gepleegd. De man nam alles mee wat van zijn gading was: scheermesjes, sigaren, zaklantaarns en zelfs spaarpotten van kinderen. Tweede Jan van Schaffelaar. De geschie denis van Jan van Schaffelaar zal zich herhalen. En wel op 6 Sept., zij het niet te Barneveld, maar op „De Hoge Veluwe”. In een openluchtspel zal bij het jachtslot St. Hubertus de geschiedenis van de mid deleeuwse held herleven. Frans aanbod voor Van ’t Hooft. Van ’t Hooft, de midvoor van Maurits, heeft een schrijven van de Franse voetbalclub „Le Havre” ontvangen met de vraag om in het komende seizoen voor deze club uit te ko men. Onderhandelingen tussen „Le Havre” en Van ’t Hooft zijn gaande. In put gevallen. Bij het spelen in de tuin van een perceel aan de Leidsekade te Utrecht, is het 1%-jarig dochtertje van de familie van W. met het hoofd naar beneden in een afvoerput gevallen, hetgeen vermoe- delijk niet direct is bemerkt. Toen men te hulp kwam bleek het kind reeds te zijn overleden. Prinsessen In Tweede Kamer. De „werk plaats” van Kees Boeke heeft met 130 leerlingen, onder wie de prinsesjes, per bus een schoolreisje gemaakt naar Den Haag. Hier werden o.a. het Planetarium en de ten toonstelling „60 jaar Koninklijke” in de Dierentuin bezocht. Voorts maakte een groepje nog een deel van de vergadering der Tweede Kamer mee. Verdrinkingsgeval te Stroobos. In de nacht van Maandag op Dinsdag is de heer Oebele Rinsma, wonende Oostersingel te Leeuwar den in het Hoendiep te Stroobos verdron ken. Rinsma had even de auto verlaten en is waarschijnlijk voorover in het water ge vallen. Toen zijn medereizigers het onge luk merkten, werd spoedig met dreggen begonnen. Na een tijdje werd Rinsma ge vonden, maar hij was reeds overleden. „Tjerk Hlddes” gaat aan RIS over. In Oc tober zal de Nederlandse torpedojager „Tjerk Hlddes” aan de Indonesische marine worden overgedragen, zo heeft de comman dant van de marinebasis Surabaja, kolonel Nazir, aan Aneta verklaard. Driemaal Is scheepsrecht. Te Kesteren is het proefbedrijf van de stichting Boom en Vrucht, dat voor de derde maal uit zijn as is herrezen, in gebruik genomen. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m Giro 87926

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1