Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek üs hjoed door Nederland No. 52 46e Jaargang Vrijdag 7 Julil950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van DruKherij Fa A.J.OSINGA B o 1 s w a r d to sizzen 1 -H I Hwat hat Gabe Skroar Bolswanls Nieuwsblad De Reg. Omroep Noord a. b. c. De H. Schuil, S. Olivier en Fr. R. Leistra, W. Wieling en A. Het valt Zuid-Korea niet mee. clële inmenging van Rusland, beeld voor Duitsland. Zal Rusland hetzelfde spelletje In Europa gaan spelen? Ameri kaanse congresleden dringen aan op gebruik van atoombom. Bescherming van Formosa. Val van driedaags kabinet. Onze naaste buurman. Geen offl- Korea voor in België verwierf de nieuwe, geheel katholieke re gering echter het vertrouwen van Kamer en Senaat en de debatten over de terug keer van de koning die, gezien de meer derheid in het parlement, overigens vast staat z|jn nu aangevangen. Boerderfl In vlammen opgegaan. Een te nauwe uitlaat van een hooiblazer deed Maandagmiddag te Hoogebeintum In Friesland een boerderij van het rusthuis „Sonnenborgh” in vlammen opgaan. Naast deze boerderij staat het uit het be gin van de 16e eeuw daterend Hoogebein- Net to grou en net to fyn, hild dat yn it each. 1 (Heamielpraetsje). Arts de J. krijgt 8 jaar. Het Hof heeft de 48-jarige arts T. de J. uit Kollum wegens doodslag tot 8 jaar ge vangenisstraf met aftrek veroordeeld. De eis was 12 jaar. Minderend drankgebruik. Het gedistilleerd beschikbaar gekomen voor het buitenlands verbruik volgens de accijnsopbrengst, be droeg volgens de cijfers van het C. B. S. over de eerste vier maanden van 1950 per hoofd der bevolking resp. 3.17, 3.14, 3.12 en 3.07 liter 50 vol. pet. Het gemiddelde maandelijks cijfer over 1949 bedroeg 3.20 liter. De gemeenteraad van Tholen heeft beslo ten geen gevolg te geven aan een verzoek van Gedeputeerde Staten om opnieuw 19000 gulden beschikbaar te stellen voor de ver dere restauratie van de grote Ned. Herv. Kerk te Tholen. '^eiBchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) BRIELSE MAAS TUSSEN VOORNS EN ROOZENBURG IS MAANDAG AFGEDAMD BIJ OOSTVOORNE. Hierbij is gebruik gemaakt van een betonnen caison. De vlag in top, het caison is op zijn plaats en de Brielse Maas is afgesloten. on I I Noord-Koreanen te helpen en deze moge lijkheid draagt weer de kans in zich dat er een directe botsing tussen rood China en de Ver. Staten ontstaat. Kennelijk is dit de speculatie der Russen, die al hebben betoogd dat Korea eigenlijk ook een zaak der Chinezen is. Bij een der- gelijke botsing zouden zoveel Amerikaan se krachten gebonden kunnen worden, dat de Russen misschien de kans zouden zien ook zelfstandig, zonder hun satellieten er dus alleen voor te laten opdraaien, elders nog eens iets te ondernemen. Afgewacht moet natuurlijk worden of de leiders der Chinese communisten die koel berekenen de heren schijnen te zijn, de tijd wel ge komen achten om het tegen de Ver. Staten op te nemen en bereid zijn zich ook al gegeven dient te worden in de taal van de meerderheid. De Walen kwamen daartegen in verzet omdat zij geen belang hebben bjj het leren van het Nederlands, de taal van de Vlaamse meerderheid. Men werd het ten slotte eens over de formulering, dat de minderheid in elk geval een officiële lands taal moet leren. Bestrijding van distels. Gevolg gevende aan de aandrang van de Stichting voor de Landbouw in Friesland doen Gedep. van Friesland de Staten het voorstel, een verordening in te voeren op de bestrijding van distels. Het gaat hier om de akkerdistel, de speer- of blauwe distel en de z.g. kale jonker, alle van het geslacht Cirsium. De rechts grond van de verordening ligt in het feit dat degene, die de distelbestrijding ver waarloost, niet alleen zichzelf maar ook anderen benadeelt. De bestrijding is veel eenvoudiger gewor den door de toepassing van de z.g. groei stoffen. Deze maken, dat de distels teniet gaan aan een overmaat van groeikracht. De straffen waarmede de verordening de eigenaren of gebruikers van landerijen be dreigt, zijn niet zeer hoog, veel belangrjj- ker is ook de aan het uitvoerend orgaan toekomende bevoegdheid om zo nodig zelf de grond van distels te doen zuiveren, zulks op kosten van de nalatigen. Voor de uit voering van de verordenig rekenen Gedepu teerden op de steun van de gemeentebestu ren, die in het algemeen kunnen handelen op advies van de landbouwconsulenten. Fietsen zonder bel, f 2 of 1 d. h. Hessel de J. te Workum: Fietsen zonder brandend voorlicht, f 2 of 1 d. h. Auke de V. te Mak- kum: Fietsen zonder brandend achterlicht, f 2 of 1 d. h. Teke V. te Workum, idem. Jelle W. te Makkum, idem. Jan S. te Wor kum: Fietsen zonder brandend voor- en achterlicht, 2 x f 2 of 2 x 1 d. h. Wiebren C. te Workum, idem. S|jtze K. te Boisward: Op een perceel weiland naar eieren zoe ken, 2 x f 4 of 2 x 2 d. h. Frederik D. te Lollum: Lopen op verboden grond, f3.50 of 1 d. h. FRANSEN OP BEZOEK. Een 30-tal jonge boeren, op studiereis door Nederland, bracht dezer dagen een bezoek aan Boisward, teneinde zich op de hoogte te stellen van de malaria-bestrjjding bij het veehoudersbedrijf. Dit bezoek, dat was ge organiseerd door M. Egret, is volkomen ge slaagd. Het (gezelschap werd ten stadhuize ontvangen, bezocht na bezichtiging van de schilderijententoonstelling, te Longerhouw de boerderij van S. Postma, lunchte daarna in De Doele, waar dr. M. C. de Jong van de rijksdienst voor malariabestrijding, een uiteenzetting gaf en werd daarna uitgeleide gedaan tot Kornwerderzand. Als tolk fungeerde de heer v. Haessaert. Congres Europese minderheden. Vertegenwoordigers van tal van minderhe den en onzelfstandige gebieden in Europa hebben een congres gehouden in Leeuwar den. Daar is o.a. gediscussieerd over een stelling van de Friese afgevaardigde dr Kok, waarin gezegd werd, dat het onder wijs van de minderheden dient te geschie den in de moedertaal en dat daarbij les De „Evertsen” naar Korea. De Nederlandse regering heeft aan Hr. Ms. torpedoboot ja ger „Evertsen” opdracht gegeven zich te voegen bij de andere maritieme strijdkrach ten, welke in de wateren van Korea optre den, teneinde in samenwerking met deze uitvoering te geven aan de aanbeveling van de Veiligheidsraad van 27 Juni 1950 om hulp te verlenen aan de republiek Korea. Dure hond. 34 hanen en 45 hennen van de landbouwer B. te Ede z|jn door een hond doodgebeten. Dit betekent een scha depost van f 200 voor de landbouwer. Goed zaakje. De N.V. Rubberfabriek Vre- destein keert 7 procent dividend uit, aldus besloten haar aandeelhouders op hun ver gadering van Dinsdag. Prinses Wilhelmina heeft een bezoek ge bracht aan de pottenbakkerij van Ben We ber te Apeldoorn, waar op het ogenonk een tentoonstelling wordt gehouden van schilderijen en grafische werken van jonge Tilburgse kunstenaars. De Prinses bleef ongeveer een half uur op de tentoonstel ling. Zij deed twee aankopen. Student gedood. Dinsdagmorgen, ongeveer 5 uur, is bij Oud-Milligen op de Veluwer- straatweg, een auto met negen studenten tegen een boom gereden. De inzittenden waren allen leden van de roeivereniging Triton. Een van hen werd uit de auto ge slingerd en gedood, vier anderen werden min of meer ernstig gewond. Zij z|jn over gebracht naar het Juliana-ziekenhuis te Apeldoorn. Vogelpest woedt hardnekkig voort. Terwijl men in de ene w|fk van Barneveld bezig is de kippen op de nog niet aangetaste bedrij ven tegen de pseudo-vogelpest in te enten, breidt de ziekte zich in een ander gedeelte van het dorp uit. Meer eigen toestellen. Het aantal aange geven radio-ontvangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 Juli 1.426.516 tegen 1.413.631 op 1 Juni j.l. Op 1 Juni waren er 490.458 aangeslotenen op het R|jksradlodistributie- net. tegen 492.659 op 1 Mei. tumerslot „Harstra-state". De brandweer uit het naastgelegen Ferwerd wist deze state, die reeds vlam had gevat, echter te behouden. Een schuur met 120 voer hooi en het woonhuis, bewoond door de heer P. van der Woude, werden eveneens een prooi der vlammen. De prachtige zaal van de state, in Lodewijk XVI-st|jl, kreeg veel waterschade. De kostbare meubelen had men echter in veiligheid kunnen brengen. Verzekering dekt de schade. Rusland geen neiging officieel in de strijd in te grij pen, al heeft het ’t besluit van de Veilig heidsraad om Zuid-Korea te steunen, on wettig genoemd, omdat een der grote Vijf, die het vetorecht heeft, niet aanwezig was toen het besluit viel. Dat was Rusland zelf. Moskou acht de ac tie voorts onwettig omdat ze ingrijpt in de binnenlandse aangelegenheden van Korea en meent dat de Veiligheidsraad de eis moet stellen dat de Amerikanen hun troe pen terugtrekken, waarna de Koreanen de zaak maar onderling moeten uitvechten. Uit deze redenering ziet men hoe het in Duitsland zou gaan als de bezettingstroe pen ook dit land verlieten. De door de Russen zwaar bewapende Oost-Duitse volkspolitie zou al spoedig op Russisch aan stoken de West-Duitse republiek trachten onder de voet te lopen. Ook de Russische redenering dat Korea als een geheel moet worden beschouwd gaat niet op. De Russen stichtten zelf de Noord-Koreaanse „volks republiek” en onder Amerikaans en Ver. Naties toezicht ontstond de Zuid-Koreaanse republiek. Maar, in ieder geval, tot nog toe hebben de Russen het bij papieren pro testen laten blijven, ze tonen geen neiging tot officieel ingrijpen, wat onvermijdelijk tot een Russisch-Amerikaanse en een nieu we wereldoorlog zou leiden. Er is geen enkele reden om onze reeds de vorige maal getrokken conclusie te wijzi gen dat Moskou thans zo’n oorlog niet wenst. Hetgeen natuurlijk niet betekent, dat, nu Amerikaanse strijdkrachten gebon den z||n in het Verre Oosten, Moskou ook niet eens zal trachten een harer andere pionnen te doen oprukken. Een of meer der Balkans taten b|jv. tegen Zuid-Slavlë of Griekenland. Op nieuw zou Rusland dan slechts satellieten in het veld brengen, zonder officieel, zelf mee te doen. Bij een dergeljjke gebeurtenis zouden de Europese leden der Ver. Naties en bondgenoten der Ver. Staten echter meer betrokken kunnen worden dan bij de strijd in Korea, omdat z|j voor een dergelijk dich ter bij gelegen strijdtoneel, als ook hier de Ver. Naties ingrepen, wel degelijk eigen strijdkrachten zouden moeten beschikbaar stellen. De ontwikkeling der gebeurtenis sen kan dus wel eens leiden tot zware eisen aan het defensie-apparaat. In Amerika voelt men dit ook wel en er z|jn Congres leden die al aandringen op het gebruik van de atoombom in Korea, om de voorsprong welke Rusland, China en hun satellieten in mannenmateriaal enz. hebben, te com penseren. De Amerikaanse regering voelt daar thans niet voor en dit gebruik zou ook op hevig verzet stuiten bij landen, die wel aan de actie der Ver. Naties mee doen, maar neutraal staan in de strijd tus sen West en Oost, als India en Israël. De toestand blijft dus gevaarlijk. Te ge vaarlijker nog, omdat naast de Amerikaan se actie in Korea in het raam der Ver. Na- - ties, Washington direct ook haar gehele po litiek in het Verre Oosten scherp belijnde en meedeelde dat z|j met al haar machts middelen een verovering van voor het Russische karretje te laten span nen. Maar hoe dan ook, het is wel duide lijk, dat de toestand, zoals die zich de laatste weken heeft ontwikkeld, zo vol ge varen is, dat ook West-Europa z|jn defen- sie-maatregelen zo snel mogeltfk moet ne men. Dit betekent ook nieuwe spanning op economisch gebied, omdat een snellere vol tooiing van het militaire apparaat de pro ductie voor vredes-doeleinden stellig min of meer in verdrukking zal brengen. Ook daarom alweer is het gewenst dat de West-Europese economische samenwerking zo snel mogelijk verwezenlijkt wordt. De vraag blijft echter of het plan-Schuman daarvoor de geschikte basis vormt. Dat in Engelse regeringskringen daaraan, op zijn zachtst gezegd, sterk wordt getwijfeld, bl|jkt uit het feit, dat de minister van oor log Strachey dit Franse plan slechts „een samenzwering van het reactionnaire kapi talisme” noemde. Dergelijke uitlatingen zul len de Engelse betrekkingen met de Franse bondgenoot niet bevorderen. Ook het feit dat de binnenlandse politieke verhoudingen in Frankrijk wankel zijn, maakt de kansen van het plan-Schuman geringer. Het nieuwe kabinet-Queuille, dat wat rechtser was dan het vorige, is met mede werking van de soc. democraten al na drie dagen naar huis gezonden. frouljusketier fan Frou L. Post— Zoals verwacht kon worden, hebben de Amerikanen zich genoodzaakt gezien naast hun zee- en luchtstr|jdkrachten ook troepen naar het Koreaanse strijdgebied te zenden. De Russen bleken hun Noord-Koreaanse satelliet zo goed bewapend te hebben, dat de Zuid-Koreanen zonder deze volledige Amerikaanse steun geen schijn van kans hadden. Misschien zat er ook nog wat an ders achter, want een aantal Zuid-Koreaan se generaals is de Amerikanen niet al te goed gezind, omdat Amerika h. i. Japan te veel bevoordeelt en dat land als de aarts vijand van Korea wordt beschouwd, hetgeen na een Japanse bezetting, ook niet behoeft te verwonderen. Maar in ieder geval, gene raal Mac Arthur heeft thans een volledige strijdmacht naar Korea moeten zenden, de hulp die de andere 40 leden der Ver. Naties toezegden heeft op wat Engelse oorlogs schepen en Australische vliegtuigen na, eigenlijk alleen symbolische betekenis. En nu wacht de wereld met grote spanning wat er verder gaat gebeuren. Tot nog toe toont Formosa door de Chinese communisten zou verhin deren. Hoe men dit geval ook bekijkt, For mosa, hoewel al vele jaren in Japanse han den, is Chinees en zou, als in het Verre Oosten vrede gesloten werd, aan China worden teruggegeven. Dat is destijds de Chinese nationalisten be loofd en nu China practisch geheel in com munistische handen is spreekt het, dat Peking het zal blijven opeisen en dat het zich gedwarsboomd voelt nu Amerika het wil beletten het te veroveren. Het is niet ónmogelijk dat het rode China om de Ver. Staten te treffen, daarom zal trachten de Eerste zeepkistenraces in Friesland. Zaterdag z|jn de eerste zeepkistenraces in onze provincie gehouden en wel te Drach ten. De publieke belangstelling hiervoor was, evenals ook elders in ons land, zeer groot, speciaal van de z|jde van de jeugd, maar ook waren er veel ouderen aanwezig. Het startsein werd gegeven door burge meester B. Hopperus Buma. Omdat Drach ten geen helling heeft om van te starten, bestond de bemanning van de wagens uit twee personen: één bestuurder en één du- wer, die halverwege moesten wisselen. De wedstrijden waren spannend en leuk en de series werden in vlot tempo verreden. Een Amerlkaans-Nederlandse fabriek van plastica te Vught is begonnen met de fa bricage van koud-vloeibare plastic. De werkwijze van deze fabriek is anders dan die in Amerika, weshalve de fabriek een Nederlands octrooi heeft aangevraagd en wil trachten een wereldoctrooi te verkrij gen. Te Aartswoude is het anderhalf-jarige zoontje van de familie Klerk met het hoofd in een gootsteenputje geraakt. Toen men 't kind vond, bleek het te z|jn overleden. i Een eeuw Provinciale Wet. In het Provinciehuis te Leeuwarden is, dana z|j de zorgen van de griffier, mr. N. H. Muller, een tentoonstelling ingericht in verband met het honderdjarig bestaan van de Provinciale Wet. Foto’s van de Statenleden en Gedeputeer den uit deze periode zijn er te zien, belang rijke stukken en bescheiden, publicaties van Statenleden en provinciale ambtenaren en vele dingen meer. Er zijn herinneringen aan bijzondere ge beurtenissen in het provinciale leven, kaar ten en rekeningen, die alle met elkaar een aardig beeld geven van de geschiedenis van het provinciaal bestuur in de laatste eeuw. Niet alleen de Statenleden, ook andere be langstellenden kunnen nog enkele dagen de expositie bezichtigen. Uitspraken Kantongerecht Sneek. Jantje F. te Arum: zich laten voorttrekken door een vrachtauto. Berisping. Gerrit S. te Kubaard: zonder toezicht een z.g. lange hond in het veld laten lopen. Vrijspraak. Meinde B. te Schettens: Een leerplichtig kind ongeoorloofd de school laten verzui men, 15 x f 2 of 15 x 1 d. h. Wolter K. te Boisward: Venten met ijs zonder vergun ning, f 6 of 3 d. h. Gerben D. te Kubaard: Na het sluitingsuur in een tapperij verblij ven, f 11 of 5 d. h. Marten P. te Tjerkwerd: Het aanwezig hebben van larven van run- derhorzelvliegen b|j een rier, f 20 of 10 d. h. Rinske B. te Pingjum: idem f 8 of 4 d. h. Obe L. P. te Blauwhuis: Tussen 18 uur en 7 uur arbeid laten verrichten, f 12 of 6 d. h. Pieter H. te Hindelopen: Fietsen langs de spoorweg, f 4 of 2 d. h. Petrus V. te Wor kum: Roken in een coupé „niet-roken”, f 4 of 2 d. h. Dieuwke V. te Workum: Niet voldoen aan de stemplicht, f 2 of 1 d. h. Andries V. te Workum, idem; Aaltje S. te Workum, idem; Klaas V. te Workum, idem; Lieuwkje v. d. W. te Workum, idem; Jan R. te Workum, idem; Jan v. d. V. te Workum, idem, f5 of 2 d. h.; Age D. te Workum idem f2 of 1 d. h.; Hiltje D. te Workum, idem, Anna F. K. te Workum, idem, Freerk van D. te Workum, idem; Pieter H. C. te Workum, idem. Sipke D. B. te Nijland: Zich op een autoweg laten voorttrekken door een auto, f 3 Of 1 d. h. f 5 of 2 d. h. Jan E. B. te Workum: Zich laten voorttrekken door een auto, f5 of 2 d. h. Jacobus A. te Boisward: Geen rich ting aangeven, f2.50 of 1 d. h. Feike D. te Makkum: Parkeren in verboden straat, f4 of 2 d. h. Aurelius B. te Abbega: idem f 6 of 3 d. h. Gerrit V. te Workum: Met 2 personen op één fiets rijden, f2 of 1 d. h. Bauke B. te Lollum: Fietsende een paard geleiden, f 3.50 of 1 d. h. Pieter B. te Hei denschap: Rijden met een motorfiets zonder rijbewijs, f 22 of 11 d. h. Sipke v. d. K. te Workum: idem f 6 of 3 d. h. Jan A. te N|J- huizum: idem, f2 of 1 d. h. Pieter B. te Heidenschap: Geen nummerbewijs tonen, f4 of 2 d. h. Ignatius B. G. te Boisward: Geen rijbewijs vertonen, f 20 of 10 d. h. Rients W. te Boisward: Rijden met een vrachtauto zonder deugdelijke remmen en spiegel, f 2 of 1 d. h. 4- f 4 of 2 d. h. Nlco- laas W. te Oosthem: Rijden met een mo torrijwiel zonder achterlicht, f 5 of 2 d. h. -|- f 3 of 1 d. h. Wiepke N. S. te Boisward: Het volle pond voor de Fryske Akademy Gedep. stellen voor f 89000 sub sidie te geven. Friese Staten zullen, naar w|j verne men, in de komende zitting een voorstel van Gedeputeerden te behandelen krijgen om de Fryske Akademy een Jaarlijks sub sidie te geven van 39000 gulden. Verleden jaar verzocht de Akademy de Staten on sen jaarlijkse bijdrage van 39000 gulden, doch Gedeputeerden konden toen niet de vrijheid vinden, een gunstig advies te geven en stelden voor niet verder te gaan dan 15000 gulden. De Staten beslo ten er toen na een langdurig en spannend debat 20000 gulden van te maken. Op verzoek van de Staten hebben Gedepu teerden de mogelijkheid tot subsidieverho- ging onderzocht en z|j schijnen nu dus ter men aanwezig te vinden om de Akademy „het volle pond” te geven. Kaatswedstrijd „Eendracht”. Zondag 1 Juli hield de kaatsvereniging „Eendi’acht” te Harlingen, ter gelegenheid van haar gouden jubileum een geslaagde kaatswedstrijd, hoewel de slotparken jam mer genoeg een te eenzijdig karakter droegen. Niettemin kan worden vastge steld, dat het peil van de wedstrijd niet onbevredigend is geweest, en in menig op zicht voortreffelijk individueel werk is ge leverd. De uitslag is als volgt: 1ste pr|js: Helfrich. 2de prijs: J. Rodenhuis, A. Paassen en Sj. Helfrich. 3de prijs: Bergsma. 4de prijs: K. Wassenaar, Sj. R|jpstra en G. Groen. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m Giro 87926 Assurantie Maatschappij „Achlum” gevestigd te Franeker. Algemene Deelhebbersvergadering van bovengenoemde Maatschappij werd gehou den op Woensdag 28 Juni j.l. in hotel „de Valk” te Franeker. Uit het ter vergadering uitgebrachte 3- jarig verslag bleek, dat het verzekerd ka pitaal gedurende de jaren 1947-1948 en 1949 was toegenomen met ruim 100 millioen gulden en bedroeg per 1 December 1949 f 318.767.594.—. De geleden brandschaden in die jaren be droegen resp. f 326.778.07, f 107.984.62 en f 119.909.43. Volgens de laatste balans per 1 Januari 1950 was er f337.337.93 aan Reserves. Verder werd ter vergadering medegedeeld, dat de afwikkeling van de molestschaden nog steeds wacht op de cijfers van de rijks- bijdragen, ingevolge de wet op de materiële Oorlogsschaden. Zodra deze rijksbijdragen bekend z|jn kan tot erkenning van de scha den en afwikkeling hiervan worden over gegaan. De periodiek aftredende Commissarissen, t.w. de heren Ir. W. Oosterbaan te Tzum- marum, J. P. Tichelaar te Makkum en R. O. van der Veen te Leeuwarden, werden herkozen, terwijl in de vacature Y. J. Heeg werd benoemd de heer P. Niemantsverdriet, notaris te Workum. Tiisdei 11 July: 1819. Fryske ütstjüring. „Hoe is dat by oaren,” ünder redaksje Beuckens. Stimmen üt it HeitelÊLn. „It Snitser Ju- beljier”, reportaezje fan de iepening fan de feestwike yn Snits. „In Akademy sünder studinten”, in klankbyld oer it wurk fan de Fryske Akademy. Automobilist verdronken. Dinsdagnacht om drie uur is drs. L. L. Taminiau uit Heerlen even voorbij de Lekbrug b|f Vianen van een zeven meter hoge berm met z|jn auto in een vaart gereden en verdronken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1