Buitenlands Overzicht Provinciale Kroniek üs hjoed to sizzen door Nederland No 54 Vrijdag 14 Juli 1950 46e Jaargang er- Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OS1NGA - Bol swar d It moat In goed prater wêze, dy’t it in swijer forbetterje sil. VeiachQnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie t Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) lis- :ht, is na- ef- ilid be- )U- vat en len fe- jr- :k- el- 1.35 pér kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per mm Giro 87926 Hwat hat (jttbc SlCfOCLf Bolswartls Nieuwsblad n Redaksje. Zes maanden wegens poging tot broedermoord. 44-jarige Makkumer Abraham de J., in een schip te Harlingen zijn broer len georiënteerd. Het ETIF-rapport conclu deert eveneens dat de aanwezigheid van een ziekenhuis te Dokkum noodzakelflk moet worden geacht. Uit economische overwegingen heeft het bestuur besloten, om zo spoedig mogelük tot een sluitende exploitatie te komen ’n ziekenhuis te ontwerpen, dat plaats biedt aan 120 bedden. Medewerking is toegezegd door verenigingen, tellende ongeveer 80.000 leden. Een windhoos boven Warns. Dinsdagmorgen omstreeks elf uur trok een windhoos over het Noord te Warns, die bü verschillende woningen schade aanrichtte. Enige jongens die op straat speelden, wer den tegen de grond gedrukt. Er kwamen echter geen persoonlijke ongelukken voor Het bezoek van het Koninklijk Echtpaar. Naar wij vernemen hebben Burgemeester en Wethouders van Leeuwarden in verband met het bezoek, dat het Koninklijk Echt paar op 25 en 26 September aan de pro vincie Friesland zal brengen, een commis sie ingesteld, die tot taak heeft de feeste lijke ontvangst van de koninklijke gasten in de gemeente Leeuwarden voor te berei den. Deze commissie is samengesteld uit: Ir. M. H. Geerts, voorzitter; mevr. J. C. M. Heij- meijer, geb. Croon; T. Bakker, S. Camping, N. Feenstra, H. Landstra, H. Pols en A. W. Rengelink. Het secretariaat dezer commis sie is gevestigd op het stadhuis te Leeu warden. vinciale bestekken een clausule opgenomen, dat bij de uitvoering van werken voor de dag gekomen oudheidkundige vondsten ge meld moeten worden aan de Rijksdienst te Amersfoort. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE PROVINCIE GELDERLAND. De aankomst bü de tentoonstelling „Mijlpaal 1950”. Links de Burgemeester van Arnhem, de hèer Ch. G. Matser. Reg. Omroep Noord 189 M. B- Id it S. 3., Jk in lit b- er g- ur s- m ’P. >e- rl- de ior ag op m te «k d, Ie sn ;de en or- is- an lat W. >os rÜS len en ng al len m- Ln- an. len m- ar- lat ol- an et ir, es en ■«- 't :rd m- :u- :n- Id. ’ré ;e- k- ak rd op a. b. c. Frankrjjk tüdens de huidige internationale crisis zo lang zonder 'regering zat is te betreuren, nu schünt echter een kabinet-Pleven wat lan ger leven beschoren. Vondsten melden a.u.b. De Provinciale Waterstaat van Friesland heeft op verzoek van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek in de pro- hiermee Tito ih de kaart, wellicht hebben de Russen echter hoop dat Zuid-Slavlë nog eens onder zuiver Komlnform bewind zal komen en dan zou Moskou het graag in het bezit van Triëst zien, In de laatste tüd hebben de Russen nog al heel wat no ta's aan de Westelüke mogendheden en de Ver, Naties over allerlei kwesties gericht, ze weren zich diplomatiek hevig, zonder dat men er de juiste kijk op krijgt wat daarachter allemaal schuilt, maar dat ook elke Russische zet hier betekenis heeft, zal later wel blüken. De communisten in de Westelüke landen zün 'zich uiteraard weer heviger gaan roeren sedert het gebeurde in Korea Men neemt ook wel eens aan, dat de van Russische züde verspreide geruchten dat er in 1951 een oorlog zou uitbarsten bedoeld zijn om het Westelük communisme een hart onder de riem te steken en de verwachting bü hen te wekken, dat zij het rode leger spoedig in hun landen welkom zullen kun nen heten. In één opzicht zün echter der- gfelüke geruchten büzonder gevaarlük. Zij versterken in het Westen de positie van hen, die de atoombom zo snel mogelük gebruikt willen zien en een preventieve oorlog tegen Rusland wensen. Als beweerd wordt dat van voorjaar 1951 af West-Eu- ropa dag en nacht paraat moet zün tegen een overval, zeggen bovenbedoelde lieden dat dit een onhoudbare toestand zou schep pen en dat het daarom beter zou zijn de Russen voor te zün. Een niet-officiële Brits-Franse commissie, waarin echter zeer bekende persoonlü'kheden zitten, beveelt voorts aan, daar West-Europa slechts 15 tegenover 250 rode divisies kan stellen, reeds nu de atoombom- en bacteriënoorlog zo voor te bereiden dat Rusland in enkele uren, nadat de Russen een overval op het Westen hebben gepleegd, uit de lucht tot een woestenü kan worden gemaakt. Dat In Korea nog niet voor de wind, hun door de Ver. De die met een broodmes naar het leven had ge staan, is door de Leeuwarder rechtbank veroordeeld tot zes maanden met aftrek. De eis was veertien dagen geleden zes maanden. Dronrüp kreeg een tehuis voor ouden van dagen. Dronrijp heeft een eigen penslontehuis ge kregen waar circa 40 oudjes gastvrij on derdak kunnen vinden. Het gebouw, dat vroeger als patriciërs-woning diende, en thans met een nieuwe züvleugel is uitge breid, geeft van buiten zowel als van bin nen een keurig verzorgde aanblik. Alles is zo goedkoop mogelijk gehouden, de enige luxe is misschien de prachtig versierde in gang aan de zuidzijde, doch deze goedkope bouw heeft niet de minste afbreuk aan de soliditeit ervan gedaan. Het initiatief om tot de bouw te komen, is door de raad van Menaldumadeel uitgegaan. De raad, die in haar geheel bü de opening vertegenwoor digd was, hoopt hiermee in de problemen van alleenstaanden te voorzien. Burgemeester Toomsma sprak de wens uit, dat deze kleine gemeenschap er in mag slagen een eigen warme sfeer te scheppen, die in dit gebouw onmisbaar is. Is dit het geval dan zal Friesland een kleine parel aan de schakel van inrichtingen op oït ge bied rü'ker zün. Vervolgens richtte spreker zich tot de uitvoerders, de aannemer, de heer Jellema, de heer Boomsma van het Technisch Bedrijf, en voorts aan allen die op enige wü'ze aan de totstandkoming van dit gebouw hebben medegewerkt. Het tehuis zal geen positief-christelü'k ka rakter dragen, doch voor ieder is er de volle vrüheid van geloofsovertuiging. In dit verband riep spreker ook een welkom toe aan de geestelüke verzorgers van het te huis, Ds. van der Kolk, Ds. Oosterhuis en pastoor Rolf. ook de namen van Foekje Dillema, Hans Huizinga en Jan Lammers op het program ma prükten en waarvoor de organisatoren het Harlinger feestweekcomité en de athletiekvereniging Vlugheid en Kracht vrü veel reclame hadden gemaakt. Door het plotseling niet beschikbaar zü'n van de „trekpleisters” Dillema, Huizinga en Lam mers en mede ook door enkele andere on voorziene omstandigheden, hebben de orga nisatoren de wedstrüd evenwel, weinige uren voor ze zou beginnen, van het pro gramma geschrapt. Vele honderden athle- tiekliefhebbers en tientallen athleten en athletes werden teleurgesteld en de Har linger feestweek verloor een deel van de glans, die ze anders zeker gekregen had. Ook Dokkum krjjgt een Prot. Chr. ziekenhuis. In Dokkum bestonden reeds lange tüd plan nen om te komen tot de stichting van een protestants christelü'k ziekenhuis. Deze hebben thans vaste vorm aangenomen door de oprichting van de „Stichting tot instand- koming van een protestants christelük zie kenhuis”. De behoefte aan een ziekenhuis voor geheel Noord-Oost-Friesland met als zetel Dok kum, wordt algemeen erkend, ook door de officiële instanties te Leeuwarden en Den Haag. Op Dokkum, als centrum van de Noord- Oosthoek der provincie zün ca. 50.000 zie- versum. Aborihciti«nt*pri)s i Tilsdei 18 July: 1819. Fryske ütstjürlng. Meditaesje fan de hear P. Kok to Grins Stimmen üt it Heitelftn. In licht programma fan foardrachten en lieten. Sang fan Annie Pot en Akke de Vries, foardrachten fan Auck de Boer, Hinne Feentra en D. A. Tammin- ga. Op 'e fleugel in grienmank fan Fryske lieten fan F. Kramer. Harlinger feestweek. Ter gelegenheid van de feestelü'kheden in Harlingen zouden er de vorige week Don derdag in Frieslands havenstad athletiek- wedstrüden worden gehouden, waarbü o.a. Naties gedekt energiek en snel ingrüpen heeft toch politieke succesen opgeleverd, het heeft büv. het in het Verre Oosten zeer belangrüke India practisch aan de züde van het Westen gebracht, hetgeen op Zü'n beurt zün invloed in andere jonge Zuid-Oost Aziatische Staten niet miste. In Indonesië büv. neemt men een meer af- wüzende houding tegenover de communis ten aan. De behaalde politieke voordelen kunnen echter in hun tegendeel verkeren als de Amerikanen en de naties die hen in Korea büstaan er niet op vrü korte termü'n in slagen de Noord-Koreanen de baas te worden. Dat is ook gewenst om de toestand in Eu ropa, waar het in de Balkan, onder Rus sisch gestook blüft rommelen. Men spreekt van Bulgaarse troepenconcentraties tegen Zuid-Slavië, en het blüft jammer dat dit laatste land het tenslotte niet eens is kun nen worden met Griekenland over een ver bond, dat een wat Indrukwekkender tegen wicht tegen c Snitser Jubeljier, Het Snitser Jubeljier, dat In deze week ge vierd wordt, had evenals de Heamielwike te Boisward in het begin van de week te klagen over het slechte weer. Gisteren, de grote dag voor Sneek, maak te echter veel goed. Bood de feestweek op zich zelf veel attracties, ook de tentoon stelling „De Windvaan” kan er zün. De tentoonstelling is ruim, overzichtelük en geeft veel nieuws te zien. We noemen slechts Philips 'wondertuin, de grote stands van diverse agrarische industrieën, de dis- telbestrüding en de vele stands op het ge bied van de levensmiddelenvoorziening. Wilt U „De windvaan” nog zien, zo advi seren wü U dit te doen met een holle maag want u wordt bü uw rondgang zeker 10 h 15 maal uitgenodigd tot proeven: likeur, thee, gebak, soep, bier, kaas, chocolade, wün, koekjes, enz. Ook kwamen we met een pakje pudding thuis (een nieuw pro duct, dat straks ook te Boisward in de handel wordt gebracht door kruidenier S. K. Jellema). Ook zün er stands met een meer idieel doel: Bübelkiosk, Dierenbescherming, Roode Kruis, Het Zwakke Kind, enz. Daar verscheen vorige week in een van onze belangrükste dagbladen een artikel dat nogal wat stof heeft doen opwaaien. De Berlünse correspondent van dat blad schreef over de opvattingen van Russische politici en militairen omtrent de huidige situatie. Moskou zou van oordeel zü'n, dat nu het ook de atoombom heeft, het, door zün overvloed aan manschappen en wape nen, een voorsprong van een jaar op de Atlantische Unie heeft. Wanneer de Russen er nu in slagen Amerika in allerlei kwes ties in Azië te verwikkelen, zouden de Amerikaanse reserves zo gedund worden, dat voorjaar 1951 Europa dag en nacht met een gewapend conflict en een plotselinge Russische overal rekening zou moeten hou den. Het bedoelde blad gaf niet direct redactio neel commentaar op dit artikel en daarom heeft het nogal wat beroering veroorzaakt en hier en daar tot de overtuiging geleid, dat er in 1951 vast weer een nieuwe we reldoorlog zal uitbreken. Natuurlük kan niemand garanderen, dat zo’n oorlog niet zal komen, maar om er toe te concluderen op grond van wat Russische militairen en politici vertellen, is toch wat al te bar. Men moet toch niet uit het oog verliezen, dat er ook nog zoiets als een zenuwenoorlog is. De hoogste Amerikaanse militairen en president Truman zelf hebben in de laatste weken herhaal- delük verzekerd, dat ze niet vrezen dat Rusland in de nabüe toekomst zelf ten oor log zal trekken en een wereldoorlog ver oorzaken. Het is mogelijk dat de Ameri kanen dit verkondigen om de andere leden der Ver. Naties over te halen wat scheu tiger met militaire hulp voor Zuid-Korea zte zün. De Amerikanen hebben het daar nu zwaar genoeg en hebben niet geaarzeld in hun eigen land de dienstplichtwet toe te passen om aan geoefende manschappen te komen voor hun campagne, onder de vlag der Ver. Naties, in Korea. Maar reeds lang voor de kwestie-Korea acuut werd, heeft men te Washington verklaard, dat het niet waarschünlük was, dat de Russen een wereldoorlog wensten en vermoedelijk is deze mening gebaseerd op een vrü behoor- lÜke wetenschap betreffende de toestanden in Rusland en de wederzüdse krachten. Wat Rusland aan militaire macht kan mo biliseren is zeker voldoende om büv. West-Europa onder de voet te lopen, maar als het dit had gedaan, zou de Amerikaanse oorlogs machine opnieuw op gang gebracht, en ge voed uit een industrie die in productiever mogen vele malen de Russische overtreft, Rusland ten slotte toch waarschünlük ver pletteren, ook omdat al kent Moskou het geheim van de atoombom, de Amerikanen het ten deze toch ver vooruit zün en nu, onder de invloed van de gebeurtenissen in Zuid-Korea, ook al tot de voorbereiding van de aanmaak van de waterstofbom overge gaan zün. We verwüzen dus al die Rus sische uitingen over een mogelük in 1951 komende overval op de Atlantische Unie naar het model van Pearl Harbour, naar de rubriek „zenuwenoorlog”, trouwens waarom zouden de Russen zo loslippig zijn, als ze werkelijk dergelijke plannen hadden De Japannezen hebben strikt gezwegen, tot ze de Amerikaanse vloot in Pearl Harbour een enorme klap hadden gegeven. De Rus sen willen, nu de Amerikanen het Westen trachtten gerust te stellen, door hun pro paganda nieuwe onrust zaaien. De Russische staatslieden zün o.i. te berekende schakers en hebben teveel werkelükheidszin om nu binnenkort al alles op één kaart te zetten. Zij hebben niet als Hitler, die zich in een vrij wan hopige positie had gewerkt, een oorlog no dig om hun land, dat rük aan grondstoffen is, van de ondergang te redden. Nuchter redenerend, zou men dan ook moeten aannemen, dat Moskou eerst nog heel wat aan eigen opbouw zal willen doen voor het officieel de handschoen tegen Amerika opneemt. Tenzü men ongelukki- gerwüs uitglüat. Dat zou geschied zü'n als de Russen, in hun verrassing over het Ame rikaanse militaire ingrijpen in Korea, de kluts kwüt waren geraakt en officieel par- tü hadden gekozen voor Noord-Korea. Maar zü hebben dat niet gedaan, al blüven ze stellig wapenen aan de Noord-Koreanen le veren, want deze blijven maar aanvallen ondanks de hevige luchtaanvallen waaraan hun leger en hun verbindingen bloot staan. Dit is tussen twee haakjes een waarschu wing voor West-Europa om niet te zeer te vertrouwen op de bü een conflict direct toegezegde hulp van de Amerikaanse lucht macht, landstrüdkrachten en sterke, heeft men terstond nodig. Al gaat het de Ame rikanen dan fiert Sneln by libbèn en wolwëzen wer har jierdei. Hja komt dan yn har sawntichste. Dat skreaune wy forline jier ek al, mar doe hiene wy üs ien jier forsind. Maklik hat Marükemuoi it net hawn yn it öfroune jier, hja hat fakentiids har brie ven op béd skriuwe moatten, mar wie al- tyd op tiid en woltomoede. Lokkich komme der de léste tiid goede bi- rjochten. Wy hoopje, dat al har muoike- sizzers en -sters liar'op dizze del net for- jitte sille en mei dy „muoikesizzers” bi- doele wy net allinne har, dy’t alle kearen skriuwe, mar ek al de flld-muolkesizzers. de meilibjende heiten en memmen en alle- gearre, dy’t muolke har teltsjes en brief- wiksel altyd léze. Foar dizze gelegenheit hoege de lokwins- ken net nei de redaksje fan ’e krante, dy’t de brieven oars altyd trochstjürd, mar kin men rjochtstreeks skriuwe nei: Marükemuoi, Haaksbergerstrj. 542, Enschedé. Wy hoopje, dat de post it Sneon- en Moan- deitomoam drok ha sil. By al de lokwinsken foegje wy ek graech dy fan üs. Muoike, wy winskje Jo op dizze dei sterkte en seine en hoopje dat jo noch mannich jier jo prachtige wurk foar de Fryske bern dwaen meüe. Mei it jo net oan bilangstelling üntbrekke. Gouden horloges gestolen. Op weg van Schiphol naar Montevideo (Zuid-Amerika) zün 180 kostbare gouden horloges met in gebouwde chronometers, afkomstig int Zwitserland uit het bagageruim van een lünvliegtuig gestolen. Pseudo-vogelpest is geconstateerd op het bedrijf van de pluimveehandelaar J. Wes sels te Wezep, gemeente Oldebroek. De pluimveestapel van 80 stuks zal worden vernietigd. Het onweer. In de loop van de vorige week zü'n bü de VTF in Bergum in totaal 71 koeien en paarden aangevoerd. Alle dieren waren bü het onweer van de vorige week Maandag door de bliksem getroffen en ge dood. Lucifer: explosie. Dinsdagavond tegen 10 uur werden de bewoners van het zuidelijke stadsdeel van Leeuwarden opgeschrikt door een hevige explosie die op het stationsem- placement veroorzaakt werd, toen een ar beider een lucifer aanstak bü een tankwa gen met teerproducten. Een geweldige steekvlam sloeg uit de wagen op waardoor de arbeider, de heer Schonewille te Leeu warden aan hoofd en armen werd ver wond. Visser over boord geslagen. Dinsdagmid dag, tüdens het plotseling opkomende on weer, is de Volendamse visser K. over boord geslagen van de botter, waarmede hü op het Usselmeer viste. K. is verdronken. Nederland: maisland. Talrü'ke te Wage- ningen ondernomen teeltproeven hebben er ondubbelzinnig op gewezen, dat men over enige jaren over een mais-ras zal be schikken, dat aan ons klimaat is aange past. Coloradokevers te Marsum. In Marsum zün coloradokevers gevonden op een stuk bouwland aan de Beetgumerweg, waar een aantal Marsumers een volkstuin heeft. Door bespuiting zün de insecten onschade- lük gemaakt. Vrouw vermoord. De Haagse recherche is er na enkele dagen vruchteloos zoeken, in geslaagd de sinds Zaterdag j.l. vermiste vrouw Elisabeth Brinks, geb. Breevoort, op te sporen. Zü werd dood aangetroffen in een huis aan het Westelnde te Den Haag. De politie heeft haar echtgenoot, de 26- jarige tuindersknecht J. Brinks, die er van verdacht wordt haar met voorbedachten rade te hebben vermoord, in verzekerde bewaring gesteld. De man heeft een volle dige bekentenis afgelegd. Rusland een voorsprong? Bewering gelan ceerd door zenuwoorlog. Het gaat Amerika In Korea nog niet voor de wind. Gevaar in de Balkan. De impasse in Frankrijk. De Belgische Koningskwestie. In België zün Kamer en Senaat büeen om de wet, welke de terugkeer van koning Leopold belet, in te trekken. Huldebetuigingen in en buiten de volks vertegenwoordiging voor prins regent Ka rei, opgezet door tegenstanders van de ko ning, kregen meer het karakter van een démonstratie tegen Leopold, dan van dankbetuiging aan Karei. Voor zes weken koffie. Bon 465 Algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrü'dag 14 Juli 1950 worden gebruikt en blüft geldig voor het kopen bü de detail list tot en met 29 Juli 1950. Europees jongeren contact. Vorige week is in ons land opgericht de Stichting „Eu ropees Jongeren Contact”, welke organi satie zich ten doel stelt de bevordering van het contact tussen de jongeren in Euro pa. Richtprijs voor koolzaad van oogst 1951. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten voor koolzaad van oogst 1951 eenzelfde prüs in het vooruitzicht te stellen als voor 1950 geldt, n.l. f55 per 100 kg. Collectieve opruiming. De manufacturiers te Aalten gaan dit jaar in één gebouw en op dezelfde data gezamenlü’k opruiming houden. We zullen afwachten hoe dit ex periment zal verlopen. Leuk! Mevrouw Sissingh aan de boulevard in Vlissingen heeft een aangespoelde zee hond gedresseerd als huisdier. Reuze! Een automobilist uit Kortenhoef heeft in een wei bij Gouda een reuzen zwam van vijf kilo gevonden; het bleek een uitzonderlük grote bovista gigantea. Naastenliefde. Het Roode Kruis heeft be sloten een millioen diasone-tabletten naar Suriname te zenden voor de bestrüding van lepra. Kersen en lasten. De kersenoogst heeft niet opgebracht wat men er aanvankelük van verwachtte en menige pachter besloot de kersen maar te laten hangen, daar de zeer hoge plukkosten met de daarbü bo mende sociale lasten het plukken niet ren dabel maakten. Opium in Beliingwolde. Een landbouwer te Bellingwolde werd gearresteerd, omdat hü een partü opium uit Duitsland gesmokkeld, had opgeborgen. Dansen werd vechten. Tien Noorse zee lieden, die op de Zeedfk te Amsterdam „met alle geweld” een dancing wilden be zoeken, werden door het personeel en de politie de straat op gewerkt, waarbü enige harde klappen vielen. Pas op voor „Florida”. De hoofdcommissa ris van politie te Amsterdam ontraadt het aangaan van relaties met de N.V. Industrie en Handel Maatschappü „Florida” te Hil- wicht tegen de Bulgaars-Roemeens-Hon- gaars-Tsjechoslowaakse samenwerking had kunnen stellen, vooral als Tito zich aan de andere zü de had verzoend met Ita lië over de kwestie Triëst. Ook dat is mis lukt. De Russen hebben juist dezer dagen in een nota him eis herhaald dat Triëst geïnternatio naliseerd en de Brits Amerikaanse bezetting teruggetrokken moet worden. Wat Moskou daarmee voor heeft zal later wel blüken, eigenlük speelt 't

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1