Sportverdwazing 11 Waar ligt de grens LAAT/rr eidicuten Martinytoer üs hjoed to sizzen Fan de door Nederland No. 55 46e Jaargang Dinsdag 18 Juli 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward I Advertentieprijs t 10 cent per m.m Giro 87926 Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad de J. J. PYT. „Leaver dea as 4 geven Yn de fabel seis moat de wlerheit hearskje. ’t Jonk je forfeit en kraelt, Wer hündert üt, dy aelt Syn helt réd oer de hannen. 'k Stean efterhüs to sjen, Oertlnk de wlerheit: bem, Binn’ houllks djürste pannen. Jildwearde net to rüzen, Hwat seit dan hündert-tüzen Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Jild Is In macht, yndied, ’t Jowt ek saneamd geniet, Men Is hwat mear yn namme. Dy’t sinten hat, of wint, Hjit grif yntelligint, Gjin heimnis, eltslen flammet Op ’t saneamd ierdske slyk. Mar makket it wierlik ryk? A.P.R.I.S.-TROEPEN OP BOEROE GELAND. Het A.N.P. meldt uit Djakarta, dat troepen van de A. P. R. I. S. op het eiland Boeroe ten Westen van Ambon zijn geland. De tekenen wijzen er op, dat de R.I.S. voor lopig een tactiek zal volgen om de eilan den om Ambon te bezetten. Het ziet er niet naar uit, dat men plannen heeft Am bon rechtstreeks aan te vallen. Zaterdag meldde Reuter, dat volgens een mededeling van radio-Ambon troepen der R.I.S. op het eiland Boeroe zijn geland en dat er gevechten tussen de aanvallers en de verdedigers van het eiland hebben plaats gehad nabij de hoofdplaats Namlea, met doden en gewonden aan belde zijden. Ook het eiland Ceram zal vermoedelijk be zet worden. Volgens radio-Ambon zouden de gelande troepen op Boeroe zfln terug gedreven door het plaatselijk garnizoen. Veelal wordt sport al lang niet meer voor gesteld als sport, d. 1. lichamelijke oefening in spel- of wedstrijdverband van de beoe fenaars, maar als een sensationeel gebeu ren, dat ieders belangstelling op moet eisen. Iemand, die in het voetbalseizoen de com- petitlestand niet op zijn duimpje kent, wordt niet voor vol aangezien. De belang stelling en de fantasie, vooral van de jeugd, wordt door de sport dusdanig in beslag ge nomen, dat er voor andere (hogere) le venswaarden geen of slechts geringe waar dering overblijft. Hier schuilt een gevaar, dat door enthou siaste sportbeoefenaars wel eens wordt on derschat, terwijl aan de andere kant lieden met open oog voor de consequenties waar toe sportverdwazing kan leiden, vaak al te gauw geneigd zijn met het badwater ook het kind weg te gooien, m. a. w. met de sportverdwazing ook de sport, 1. c. de hulde aan sportpioniers, te verwerpen. De waar heid ligt ook hier zoals zo vaak in het midden. „SUNDER JILD Is ALLES NEAT”. Oan Gabe Skroar. Rju eale Gabe Skroar, Jo sizze: „Mei en foar Jild kin men alles krije.” (it jowt hwat „heger” steat?) „Sünder jild - alles neat", ’k Wol graech jou namme wjje, Mar f’line wike, wier Gyng my Jou praet to fier. Ik seach in jonkje, bller En trinten, trije jler. Bliid op syn heit tasjitten; Dy kaem thüs fan de boer: Heit, mei ik, heit ik stjür. Op ’e fyts efkes sltte?” Heit set him op de stang, „Hwat bliuwde heit joun lang.” bers zijn het er wel over eens, dat derge- lijke uitwassen moeten worden bestreden. Het is overigens niet denkbeeldig, dat de w^jze waarover de massa over de sport denkt op den duur funest zal zijn. De sport- verslagen in de grote dagbladen, die met geweldige koppen en reeksen van foto’s de lezer iedere week weer vertellen tot welke prestaties A kwam en welke verliezen B leed, suggereren de massa telkens weer, dat het hier wereldschokkende feiten be treft, waarbij veel op economisch, politiek en godsdienstig gebied ver in het niet ver zinkt. Wy kenne de spreuk: slaef!" Wy hélde wol fan soksoarté romantyk mei it rjucht. Mar as men der alle goeds fan sein hat, kin men de eagen net slute foar de hiel forkearde kant fan dizze karakter- oanliz. Tafallige omstannichheden brochten my de léste moannen yn oanreitsing mei in stik of trije gefallen fan sa’n wylde boerinne, dy’t like tragysk forrinne sille as de patiënt of patiënten net ynsjen wolle dat hja tajowe oan in syklik en demonysk gefaer, dat yn de keam heechmoed en trots is en hwer’t hja alles oan opofferje, seis it libbenslok fan frou en bern. „As ik gelyk ha, dan jow ik net ta; It kin my neat skele hwat er fan komt!” Der bigjint in drama mei. Dy man hoecht hjir net wer op it hiem to kommen, ik haw mei him öfdien! Hoe faek en hoe folie wurdt dat hjir sein en dien. Hofolle minsken rinne hjir roun, for- bittere tsjin dy of dy en seis tsjin elken- ien. Neat mear mei to bigjinnen. As men har leauwe soe, roun de hiele wrüld fol do- geneaten, dy’t alle war dogge om har it libbtn to bidjerren. Hja sjogge spoek, hja lizze alles üt neffens har foaropset idé en neat kin har oertsjügje dat it net sa is. Ik haw earne yn Fryslün sa’n patiënt sit- ten, dy’t yn tsjok waer sit mei syn lün- hearre. Hwa’t it is, docht neat ta de saek, mar it gefal is learsum foar alle Friezen. Dy lünhearre is dit kear in bistjür fan in stifting en bistiet üt fiif minsken, dy’t de eigendommen bihearje. Tweintich jier lang hawwe hja bést kind, mar de léste tiid doocht it net. De boer seit: hja wolle my knoeije en it libben ünmooglik meitsje. Ik wit wol hwa’t der efter sit. Hja wolle my fan ’e pleats öfwrotte en dan in soan fan in bistjürslid derop. Hy seit jit folie mear, in boek fol fortinkingen, praetsjes, bidoelingen en grieven. It bistjür freget diz ze boer tastimming om in pear Are groun binnentiids 6f to stean foar in hüssté. Hy wegeret! Hy sil him ta it uterste for- sette. Op it lést skriemde hy deroer en swarde djüre eden, dat er leaver arbeider De greatate skat: sterk, soun, Hat ien 't troch jild ea woun? Alteast net by myn witten. In geef karakter - flyt - In aellloh aard, ha’t dy’t Der waerm (seit men) yn sltte? Is leaf de, dy’t steech jowt, To keap mei in hAnfol goud? Hwa, dy’t fan de eigen literatuer in lyts bytsje op ’e hichte is, ken net it lytse boekje: „De Wylde Boerinne” fan de tra gysk libjende en yn tragyske omstannich heden forstoame skriuwer Teatse Holtrop fan Drylst? Op de measte folk- en gea-leargongen hwat in kostlike küns wurdt dit boekje lézen en bihannele. En as it goed bihannele wurdt, iepent it foar de Friezen seis en foar oaren de eagen om skerpto sjen, hok- foar djipten en nuodlike kanten yn dit folksaerd bisküle lizze. Trije machtige de monen fjochtet de minske tsjin salang er libbet. De heechmoed, de trots, de hovaer- dije fan ’e geast; de twadde demon is dy fan de sinnen, de lusten, alles hwat lekker is, de bigearten fan it flesk. De tredde is de bigearte fan it bisit, de macht, it oan- sjen, de hovaerdije fan it libben. De Wylde Boerinne fortelt üs fan in frou- Iju’s libben, dat alhiel fornield wurdt fan in typysk Fryske karaktereigenskip. Har biseard rjuchtsgefoel hat him fêstset yn in bislüt nea wer de pleats to forlitten salang hja net it paed gean mei, hwer’t hja rjucht op hat. Hja hüldt dat fol en offert oan dit gefoel alles op, hwat hja bisit. Hja stjert as in forlitten minske, forklomrne ta yn it murch fan it hertmar tajaen dat die se net. Der sit hwat heroysk yn sokke karakters en’ it wol üs Friezen wol oan. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling STRAAT VAN FORMOSA WORDT „BEWAAKT”. Marinevliegtuigen van de Amerikaanse ze vende vloot zijn begonnen met het uitvoe ren van patrouillevluchten boven de Straat van Formosa „ter voorkoming van een aan val op Formosa”, zo heeft generaal Mac- Arthur in een communiqué medegedeeld. De vliegtuigen hebben opdracht niet te vliegen boven de territoriale wateren van communistisch China of het nationalistisch eiland zelf. Het „Englandspiel” is niet te wijten aan verraad (noch in Engeland, noch in Neder land) en evenmin aan kwaadwilligheid of kwade trouw. Wel hebben ondeskundigheid en gebrek aan Inzicht zowel aan Neder landse als aan Engelse zijde, geleid tot de dood van vijftig der 59 door de Britse ge heime dienst in samenwerking met de Ne derlandse inlichtingendienst te Londen bo ven bezet Nederland geparachuteerde agen ten. Aldus concludeert de Parlementaire En- quête-Commissie Regeringsbeleid ’40-’45. In het verleden ligt het heden. Bij de bouw van de nieuwe zeevaartschool te Vlissingen is men bij het Inheien van enkele proef- palen op een deel van de oude stadsverster kingen gestoten. Men aarzelt nu tussen twee mogelijkheden, ofwel de versterkin gen op te ruimen (waarmede een aanzien lijk bedrag gemoeid is) of wel de plaats van het gebouw enigszins te wijzigen. Wegens verboden vervoer gearresteerd. De politie heeft zekere A. O. uit Barchem, op wiens bedrijf pseudo-vogelpest werd ge constateerd, gearresteerd wegens het ver boden vervoer van een aantal jonge ha nen. O. is Ingesloten in het huls van be waring. Per man per dag f70. De uitgaven voor het verblijf in Nederland van de 171 Indo nesische afgevaardigden, 8 journalisten en het secretariaatspersoneel, die aan de RTC deelnamen, bedroegen ruim f 1.100.000, welke ten laste kwamen van ons land. Dit is naar schatting ongeveer f70 per man en per dag. De Stadsschouwburg te Groningen zal van binnen geheel worden gemoderniseerd. De gemeenteraad heeft ’n bedrag van f 862.000 beschikbaar gesteld. Een karper van 14 pond. Donderdag geluk te het de 77-jarige C. Muir te Ulst een karper van liefst 14 pond met een hengel te vangen. Fletser na aanrijding overleden. Zaterdag middag heeft onder'de gemeente Heerler- heide een aanrijding plaats gevonden tus sen een personenauto en een wielrijder. Laatstgenoemde, een Pool, afkomstig uit het Gezellenhuis van Hoensbroek, werd hierbij zo ernstig gewond, dat hij enkele minuten na de aanrijding ter plaatse over leed. Jongetje doodgereden. Zaterdagmiddag Is een 8-jarig jongetje op de hoek van de Willemsparkweg en de Emmastraat te Amsterdam met zijn fiets in de tramrails geslipt, gevallen en door een zware vracht auto overreden. Het jongetje was op slag dood. Uit een woning in de Hildebrandstraat te Den Haag zijn ontvreemd een bonten man tel, twee colbertcostuums, enige overhem den, een paar schoenen en f25. De inbre kers kwamen de woning binnen door open sluiting van de voordeur. Juwelen gestolen. Uit een slaapkamer van een villa aan de Nieuwe Parklaan te Den Haag zijn Zaterdagavond tijdens afwezig heid van de bewoners juwelen gestolen ter waarde van f6000, waaronder een platina hanger met ketting, een platina speld, een gouden armband, een gouden broche, een witgouden ketting met steen, een antiek diamanten armband en twee manchet knopen. Dodelijk ongeval. Zaterdag wilde de tim merman Kocen uit Beverwijk via een paar wagons de rails tussen de cokesbunkers bij de Hoogovens oversteken. Op het ogenblik dat hij van een wagon afstapte, begon de trein te rijden. Hierdoor verloor Kocx het evenwicht; hij viel in een acht meter die pe cokesbunker. Zondag is hjj aan de ge volgen overleden. MEER MANSCHAPPEN EN MUNITIE OP KOMST. De Koem-linie, waarom Zaterdag en Zon dag zeer felle strijd is gevoerd, is Zondag avond ineengestort, zo meldde een United- Press-bericht van Maandagmorgen. „Horden Noordkoreaanse soldaten hebben daarop onmiddellijk afgesneden Amerikaan se eenheden overrompeld,” zo gaat het be richt verder. Ook werd gemeld, dat tegen zonsondergang in de onmiddellijke nabijheid van de gewezen tijdelijke hoofdstad Taejon sluipschutters actief zijn geworden. Vanmorgen werd gemeld, dat deze stad reeds Is gevallen. Inmiddels heeft generaal MacArthurs hoofdkwartier te Tokio meegedeeld, dat Amerika „een bovenmenselijke poging” zal doen om het aantal manschappen, kanon nen en munitie in Korea te krijgen, dat no dig is om de communistische invallers ten Noorden van de 38e breedtegraad terug te drijven. Reeds beginnen duizenden tonnen krijgsmateriaal en andere voorraden, die in Korea aan land zijn gebracht, de Ameri kaanse troepen aan het front te bereiken. VN-LEGIOEN VOOR KOREA. De Verenigde Naties overwegen de vor ming van een internationaal vrijwilligers legioen ter deelneming aan de strijd in Ko rea, zo is te Lake Success medegedeeld door de hoge functionnarissen. Een ont- werp-plan voor zulk een legioen is reeds toegezonden aan de Amerikaanse regering en aan generaal MacArthur. Nu het voetbalseizoen, voor zover het de landscompetitie betreft, is afgelopen, is ’t misschien een geschikt ogenblik eens iets over bovengenoemd onderwerp te zeggen. Aanleiding hiertoe was ons mede een klei ne discussie in dit blad over de waardering van de sport in verband met de huldiging van Pim Mulier. Bij voorbaat merken we hierbij op, dat het niet onze bedoeling is deze discussie eindeloos te rekken. Na hoor en wederhoor kan deze als gesloten worden beschouwd. De kern van de zaak Is mis schien te wijten aan een misverstand. Wij kunnen hierbij geheel onderstrepen, wat door Inzender Lemstra In het nummer van heden is opgemerkt betreffende de sportverdwazing. Sportverdwazing mag voor ons geen reden zijn een pionier van de sportbeoefening, die zelf ook de sport verdwazing verfoeit, de huldiging te ont zeggen. Wij willen dit artikel dan ook geheel los zien van het raadsbesluit van de gemeente Wonseradeel, dat o.L aller waardering kan hebben, Sport en sportverdwazing zijn Immers twee. Anders gezegd: juiste waardering en be oefening van de sport kan de sportverdwa zing tegengaan. Zolang de sport beoefend wordt als vorm van lichamelijke oefening, ten dienste van onze gezondheid, is ze aanbevelenswaar- dig. Vooral als ze wanneer ze in spel of Wedstrijdverband wordt beoefend gele genheid biedt tot het ontwikkelen van ka raktereigenschappen als eerlijkheid, bereid heid tot samenwerking, geduld, volharding, enz. enz. Sport is afkeurenswaardig, zodra zij wordt of aanleiding geeft tot hartstocht. Reeds enkele jaren geleden schreef in de Harlinger Courant de thans overleden A. Br(uins) als „Torenwachter” enkele ra ke opmerkingen over deze zaak aldus: Twee kleine kleuters trappen een kaats bal naar elkaar toe. Zij springen en vlie gen en schreeuwen en krijgen ruzie bij ont-1 stentenis van een scheidsrechter. Eén komt eindelijk opgetogen en verhit thuis en roept al in de deur: Ajax heeft het ge wonnen. Een man heeft een kampioenswedstrijd bij gewoond; hij is verrukt en glimt van blijd schap. Zjjn vrouw leeft in alles met hem mee, maar niet in liefde voor zijn geliefde sport, ’s Nachts hoort ze hem in de slaap luid praten: Wij hebben het gewonnen! Ze kalmeert hem en vraagt hem, voortaan zijn voetbalgeestdrlft met zijn sokken af te leg gen, voordat hij naar bed gaat. In een straat komen twee mensen een ste vige jonge man achter een kar tegen en de ene zegt: Kijk, dat is de broer van onze keeper! En de andere ziet belangstel lend naar de gesignaleerde, alsof er ook een aureool van zijns broeders roem om zijn hoofd schitterde. In een trein ergens in „Holland” hoort men de ongewone naam Abe in een gesprek over voetballen. Alle reizigers weten wie Abe is, de voetbaltovenaar uit het Noorden. Als men hen vroeg, wie onze minister van wa terstaat is, of naar de naam van een knap pe professor in de geneeskunde of de namen der commissie-generaal, zouden de mees ten het antwoord schuldig blijven. Voor geen zaak ter wereld, hoe belangrijk ook, krijgt men uit alle delen van het land zovele tienduizenden bij elkaar als voor ’n voetbalwedstrijd. Men maakt er verre rei zen voor en geeft veel geld uit en ver draagt regen en storm en hitte en koude, om zo’n strijd bij te wonen en nergens ter wereld laait -het vuur der sport zo hoog op en worden de tekenen van afkeuring en goedkeuring zo luidruchtig gegeven. Dat bij dit spel menigeen onder het pu bliek overkookt van geestdrift en brult van vreugde bij een doelpunt of geheel versla gen naar huis gaat, wanneer zijn club ver slagen werd, terwijl zij de regels van het spel niet eens kennen, is toch al te dwaas. En even onbegrijpelijk is het, dat voor zeer velen een voetbalwedstrijd belangrijker is, dan nieuws over de verhouding tussen Rus land en Amerika of de nog steeds niet her stelde brug tussen Indonesië en ons land. Tot zover onze aanhaling. Wat bijv, ook te zeggen van een Duitse voetballiefhebber, die 70 gulden boete be talen moest, omdat hij na ’n wedstrijd van „zijn” voetbalteam zijn buurman een oor afbeet, daar hij het niet eens was met diens zienswijze Wordt het kijken naar de sport bij de sup porters vaak tot een hartstocht, ook de sport zelf kan zo hartstochtelijk worden beoefend, dat verruwing niet denkbeeldig is. Het volgende staaltje heeft in dit ver band wel iets te zeggen: Hoewel het Amerikaanse football-seizoen verleden jaar pas op de helft was, bedroeg het aantal ongelukken met dodelijke afloop toen reeds vijftien. Volgens incomplete statistieken bedraagt het totaal aantal doden ten gevolge van ongevallen bjj het Amerikaanse football sinds 1931 reeds 445. Tijdens of na afloop van boksmatches zijn zeven beoefenaren van deze sport verleden jaar aan de gevolgen van him verwondin gen overleden. Genoeg hierover. Excessen als deze geen aanleiding tot misverstand. Sport- en niet sportbeoefenaars en -liefheb- Foekje niet meer in wedstrijden. In ver band met de damesathletieklandenwedstrjjd op j.l. Zondag te Carcassonne en de Euro pese kampioenschappen te Brussel zijn, op verzoek van de medische commissie van de KNAU alle leden van de ploeg medisch ge keurd, waarvan het resultaat is geweest, dat Foekje Dillema voorlopig het deelne men aan wedstrijden is ontraden. Het ziet er naar uit dat zij voor de wedstrijdsport verloren is. Hamsteraar In arrest. De Zandvoortse po litie heeft een 62-jarige ingezetene aange houden wegens overtreding van de Ham- sterwet. Bij huiszoeking bleek, dat de man, goed verborgen in een garage, honderden kilo’s levensmiddelen had ingeslagen. Voor wonlngrulL De Vereniging van Ne- derl. Gemeenten, het Ministerie van Bin nenlandse Zaken en de Stichting Woning- zaken, hebben een comité gesticht, met het doel een landelijke ruilcentrale te exploi teren, welke mensen, die hun woning wen sen te ruilen, met elkaar in contact brengt. De wet op de uitoefening van de genees kunde. In verband met de veroordeling van de wonderdokter Lemmen, te Maas- niel, die inmiddels van dit vonnis cassatie aantekende, is de Minister gevraagd of daar geen aanleiding in school, de (ver ouderde) wet op de uitoefening der ge neeskunde te herzien. Zelfbestuur voor de Antillen. Met alge mene stemmen heeft de Tweede Kamer de ontwerp-interim regeling voor de Neder landse Antillen aanvaard. Ze doen het zelf. De leden van de Alg. Ned. Slagershond hebben in Ierland zelf vlees gekocht en een schip gecharterd om dit naar Nederland te brengen. Weer veiliger? De „Willem Ruys” is uit Rotterdam naar Indonesië vertrokken met 900 passagiers, meer dan ooit de laatste maanden. Een hazenplaag. De Venlose tuinderijen worden geplaagd door grote groepen ha zen en konijnen. Met alle middelen heeft men getracht de langoren te onderdrukken, doch zonder succes. waerd, dat er nel Amearlka gyng, dat er. en sa fuort. De man sjocht It him oan. Hy mlent in hiele bulte, mar hy sjocht spoek, hy sjocht de realiteit net mear en makket alle gear- wurking ünmooglik. Der is net ien, dy’t him ha wol. Mei in jiermannich binne syn hierjierren om. Hy spilet mei syn hiele bi- stean en dat fan syn hüshélding, hy hat seis gjin libben en syn hüs is fol forbitte- ring en ünstjür. De nuchtere feiten binne: Dizze man is goed bihannele en fan 32 H.A. freget de eigner in pear Are foar in kosterswente. Hja tinke oan gjin oare dingen en seis al scene hja der oan tinke, dan lit de Pacht wet net ta, dat in bistjür in oare boer nimme kin, as dizze op syn plak is. Ik haw bisocht de man del to Mdzjen, mar it ien- nige risseltaet wie, dat it jit minder waerd. Ik wie ek al mei yn it komplot, ik woe him de skuld jaen, hy bigriep wol hwat der tusken en ünder siet, ik hoechde him neat mear to tortellen, hy wie al safolle trape. dit koe der noch wol by, mar salang hy libbe, barde It noaitü It nuchtere feit, dat de eigner doch dat hiele stik lün üt de pleats hélde koe of mear, sadré de jierren om wiene, makke gjin yndruk meat. Neat makke yndruk. Mei in healwize koppichheit sei er hiel- tyd wer: „Ik jow net ta. Der moat mar fan komme hwat wol.” Der siet foar my neat op, as sünder for- tuten en tige fortrietlik it hiem 6f to gean. In rigeltsje bern makke my it hert jit swierder. Sa’n ünforstün! Alhiel biwuolle yn syn eigeflmakke jem fan haet en for- bittering en neat, neat mear sjen wolle of kinne, ik wit it net. Myn léste ütstel om twa deskundigen oan to wizen, dy’t it üt- meitsje koene en hwerfan hy ien sizze koe, smiet er fier fuort. HY HIE GELYK! De Wylde Boerinne is net dea. Hja libbet yn hiel hwat Fryske herten. Dat is in stik tragyk hwer’t men om skrieme kin. Tj. de J. Sloten* tol wordt opgeheven. De tol te Slo ten Friesland» laatste zal met in gang van 1 Januari 1951 worden opgehe ven. Aldus besloot de raad van Sloten. Dit raadsbesluit behoeft uiteraard nog de goed keuring van hogere autoriteiten. Meisje van 2 jaar te Lichtaard verdronken. Te Lichtaard bij Reitsum is het bijna 2- jar:g dochtertje van de heer S. Hilverda in een onbewaakt ogenblik te water ge raakt. Tien minuten later was ze reeds op het droge gehaald, doch ze was reeds over leden. Hjj liet zjjn tanden zien. Een Utrechtse aannemer reed dezer dagen met een taxi naar huis. Hij had geen geld om de rit te betalen en gaf als onderpand de chauffeur zijn onder- en bovengebit mee. Nu zit de chauffeur al enige dagen met een in een zakdoek gewikkeld kunstgebit van de aan nemer, die maar niet komt opdagen. Onze zittenbljjvers. Bij het gewoon en voortgezet gewoon lager onderwijs be draagt het percentage zittenbljjvers voor de jongens 12.7 pet., voor de meisjes 10 pet.; bij het uitgebreid lager onderwijs vin den we resp. 21.5 en 16.2 pet. Ontevreden. Twee en zestig ontevreden ge- demobiliseerden hebben zich bjj de minis ter beklaagd over hun behandeling bij de Fokkerfabrieken. Hongerstaking. Een Duitser, die in de Haarlemse strafgevangenis zit opgesloten, is een hongerstaking begonnen om zjjn eisen tot vrijlating kracht bjj te zetten. Slechts 2/5 haalt de eindstreep. Een ren- dementsberekening voor het ULO leert, dat pl.m. 41 pet. der leerlingen uiteindeljjk het diploma behaalt. Luchtpostpakketten naar Indonesië. Met ingang van Maandag 17 Juli wordt het maximumgewicht voor luchtpostpakketten naar Indonesië, dat tot dusver op 1 kg was gesteld, gebracht op 5 kg. Plotselinge dood. De 46-jarige landarbei der Tj. H. te Workum, vader van een ge zin met 7 kinderen en werkzaam bij de veehouder E. U. Dijkstra, is Maandagmor gen onder zijn werk, vermoedelijk aan 1 hartverlamming, plotseling overleden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1