11 Onenigheid over Fonnosa-politiek SS Onrust in België Provinciale Kroniek r I V II üs hjoed to sizzen t/&LS-‘/Ól£LS door Nederland UAT/n ÈWICU No. 56 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward e Buitenland/ Overzicht e i Hwat hat Gabe Skroar te i BX ;i 46e Jaargang Vrijdag 21 Juli 1950 Bolswanls Nieuwsblad n I I 1 1 met een grote processie door het I PYT. Ruben fan a. In l i b. c. a e i s i i i PIERRE DE GAULLE IN DE DO DENCEL VAN DE STRAFGEVAN GENIS TE SCHEVENINGEN. Alvorens deze te betreden hing de Burgemeester eerst een kruis van bloemen onder de gedenksteen, welke bij het poortje is aangebracht, waar door de veroordeelden werden weg gevoerd. de verzorging van de gewassen in de bouw- streek en voor de hooi-oogst in de weide streek. Nationale bedevaart naar Dokkum. Maandag werd de negentiende Bonifatius- bedevaart naar Dokkum gehouden. Dokkum, met zijn nauwe straatjes, bood hwat drea- en Der sil in tiid komme, dat it jlld en it forsthn de wrAld re gear je sille en de adel weisinkt. De minsken flele har wer profeet, Foarspelle kommend lijen, need, Oft hja it foar Biker wisten. Yndied stek nea de kop yn’t san, Skögje ’t konflikt yn great forban, Mar wurdt gjin fatalisten. De loft wie wolris faker min, Waerd ünforwacht soms ek wer skjln, Dan skynde myld de sinne. De skelen rekken oan 'e kant, Al hie ’t der efkes slim om spand, Soe dat nou net meat kinnp? Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) KOREA. De ünrêst rüzet oer de wrAld, De oarloch trije jler al „kaïd”, Wint stadichoan yn hjitte, De Easter loft bilükt ticht - skiër, De buol, dy’t driget, driuwt noch fier, Mar ’t boldert yn de fierte. Fakfinsjerêst liedt ’t wrêldnjjs óf, Men lést de kranten net sa trou, Fatalist in rek nel sé ta. Sinnebaei, snüf de frisse wyn, Forjit dér*t Izeren Gerdyn, De U. N. O. en Korea! 1: s i, Korea-politiek. Er is meningsverschil tussen de Ver. Sta ten en een aantal andere Westelijke lan den over de politiek in Oost-Azië gevoerd. Niet over de Korea-politiek, daarover zijn alle Westelijke landen en andere, die met hen sympathiseren, het eens. De actie der Ver. Naties daar, welke hoofdzakelijk met strijdkrachten van de Ver. Staten gevoerd wordt de andere landen die daartoe door Trykve Lie uitgenodigd zijn, hebben gewei gerd zelf troepen te zenden dient door gezet tot de aanvaller is teruggeworpen binnen zijn grenzen of tot door bemidde ling een andere het rechtsgevoel bevredi gende oplossing is verkregen. Maar Formosa ligt landen als Engeland, India en waar schijnlijk ook ons land zwaar op de maag. Die landen hebben de communistische re gering van Mao Tse Toeng erkend en kun nen moeilijk een rechtsgrond vinden om zich te verzetten tegen de verovering van oud Chinees gebied als Formosa is, door Mao Tse Toeng. Toch hebben de Ver. Staten hun Korea- politiek vastgekoppeld aan die ten opzichte van Formosa, waar de Chinese nationalis ten nog zetelen. De Amerikaanse vloot zal elke poging der Chinese communisten om Formosa te ver- 1 overen, verhinderen, aldus heeft Truman bevolen. HÜ kon dit doen omdat Amerika de Chinese communistische regering nog niet heeft geaccepteerd, en in naam Tsjang Kal Sjek’s regime nog als het wettige in China erkent. En naar men vrij algemeen aanneemt, heeft Truman die beslissing ge nomen omdat hij dan alleen kans had be paalde Amerikaanse militaire leiders en kopstukken der republikeinse partij te win nen voor zijn plan in Korea in te grijpen. Die leiders en kopstukken hadden steeds voor verdere steun aan Tsjang Kal Sjek gepleit en door Formosa te neutraliseren is Truman hun, terwille van de eenheid van zijn volk tijdens een ernstige buiten landse politieke crisis tegemoet gekomen en heeft hen aldus ook gewonnen voor de Korea-actie. Maar wat de eendracht in de Ver. Staten zelf versterkte, verzwakte die in de grotere gemeenschap, waartoe Amerika ook be hoort, de Friese werkloosheid. In de maanden Mei en Juni werd het ver loop van de werkloosheid in Friesland be heerst door gunstige seizoensfactoren, zo wordt medegedeeld in het rapport van het gewestelijk arbeidsbureau te Leeuwarden. Het aantal werklozen daalde tot beneden het landelijke gemiddelde, maar was op 30 Juni toch nog ruim 600 hoger dan op dezelfde datum van het vorige jaar. Vooral in de landbouw, de bouwvakken en de zuivelindustrie nam de werkgelegenheid belangrijk toe. Deze opleving is van tijde lijke aard en eind Juni zal wel het gun stigste moment zijn geweest. Vooral in de periode van 15 Mei tot en met 17 Juni werden veel werkkrachten gevraagd voor weer het aspect van vorige bedevaarten. Nadat men zich op de markt had gegroe peerd, trokken de bedevaartgangers langs de pastorie van Dokkums katholieke kerk, waar mgr. Jos. Baten, bisschop-coadjutol van Breda, de duizenden uit bijna alle de len van het land langs zich liet trekken, om zich daarna met de geestelijkheid naar de kapel op het Martelveld te begeven, waar mgr. Baten de pontificale H. Mis op droeg en de pelgrims toesprak. Tijdens de middagpauze bestond gelegen- ver- eren, waarna des middags een pontificaal lof werd gecelebreerd. De dag werd be sloten park. Opbrengsten Friese parochies voor de R.K. Unlversltelt te Nijmegen. Een dezer dagen zijn in het maandblad van het centraal comité voor de R.K. Unlversi- teit te Nijmegen bekend gemaakt de re sultaten van de jaarlijkse geldinzameling. Voor wat Friesland betreft worden de vol gende getallen vermeld: dekenaat Leeuwaï'- den f5683.97; dekenaat Sneek f4575.85; dekenaat Heerenveen f 2149.89. De netto- opbrengst van heel katholiek Nederland bedroeg f 341.905.90 tegen f 358.050.64 vo rig jaar. Tiisdel 25 July: 1819. Fryske ütstjüring. Meditaesje fan Ds. C. L. Grins. Stimmen üt it HeitelAn. „Inkelde reis Simmerlfin”, merij en melodij oer laoikerstiid simmerttl, in klankbyld, gearstald fan S. J. van der Molen en ütfierd mei stipe fan Durkje en Froukje Westra en fan Pyt de Jong mei sankjes by de gitaer. Provinciaal Electriciteltsbedrijf in Friesland. zijn verslag over 1949 constateert het Prov. Electriciteitsbedrijf in Friesland, te Leeuwarden, dat de ontwikkeling van de electriciteitsvoorziening zeer bevredigend is geweest. Totaal werd opgewekt 111.552.422 kwh tegen 93.032.885 kwh in 1948. Er zijn plannen in voorbereiding tot ver betering van de stroomlevering op Ameland door de stichting van een nieuwe centrale. Het credittotaal van de verlies- en winst rekening bedraagt f 8.575.734. Na afboe king van de onkosten, afschrijvingen, in- terestbetaling resteert een saldo winst van f543.282, dat over verschillende reserves wordt verdeeld. DE REDE VAN TRUMAN. President Truman verklaarde In de gehou den radio-televisieuitzending dat de Ameri kanen zich beperkingen zouden moeten op leggen, doch dat een kooppaniek en ham steren onzinnig was. De strijd in Korea zou langdurig zijn, de belastingen zullen moeten worden verhoogd, maar de belas tingverhoging zal ernstig rekening houden met de draagkracht. Mac Arthur had juist in een rapport verklaard, dan een goede basis nu in Korea behouden kon worden, doch men moest voorbereid zijn op verras singen in de gehele wereld. Truman citeer de voorts een rapport van generaal Col lins, waarin de Amerikaanse soldaten wor den geroemd. Reg. Omroep Noord 189 M. Uitspraken Kantongerecht Sneek. Hantje Z. te Wolsum: Fiets onbeheerd la ten staan, f2.50 of 1 w. t. Hendrik B. te Hieslum: Geen rijbewijs B vertonen, f 15 of 1 w. t. Melis L. te Bolsward: Fietsen zon der brandend voorlicht, f2 of 1 w.’t. Dou- we de V. te Pingjum: Rijden met een wa gen op de openbare weg, terwijl aan de wielen aarde kleeft, vrijspraak. Relnder W. te Itens: Een hond ’s nacht in het veld la ten lopen, f 15 of 7 d. h. Jelmer de J. te Tirns: Het veroorzaken van een aanrijding, f30 of 10 d. h. Pieter N. te Hartwerd: Met een vrachtauto een meisje aanrijden, f 7.50 of 3 d. h. Simon S. J. te Workum: Karno- melksepap boven uit de bus scheppen, f 7.50 of 3 d. h. Rients R. te Oosterend: Geen richting aangeven, f2.50 of 1 d. h. Thijs S. te Lollum: Parkeren binnen 10 meter van verenigingspunt, f3.50 of 1 d. h. Sjerp W. te Nijland: Zich door een auto laten voort trekken, f 5 of 2 d. h. Beatrix A. te Arum Fietsen zonder handen aan ’t stuur, f 2.50 of 1 d. h. Johannes D. te Workum: Met een vrachtauto rijden zonder deugdelijke j handrem, f 5 of 2 d. h. Sjoerd B. te Itens- Een vrachtauto onverlicht laten staan, f 3 of 1 d. h. -j- f 4 of 2 d. h. Ulbe R. te Bols ward: Fietsen zonder rem, f3.50 of 1 w. t. Martha M. K. te Workum: Fietsen zonder wit spatbord, f 1 of 1 d. h. Hendrik B. te Pingjum: Fietsen zonder brandend voor licht, f2 of 1 d. h. Trijntje Y. te Witmar- sum: Fietsen zonder brandend voor- en achterlicht, 2 x f 1 of 2 x 1 d. h. Gerrit D. te Hartwerd, idem. Jan B. te Wommels: Een aanhangwagen onverlicht laten staan, f6 of 3 d. h. Rimmer K. te Bolsward: In staat van dronkenschap verkeren f 12 of 3 d. h. Trygve Lie heeft al geruime tijd voor de toelating van communistisch China gepleit. Maar zeer twijfelachtig is het of de Ver. Staten haar aannemelijk zouden achten. Een tot de Ver. Naties toegelaten communistisch China zou men toch moeilijk Formosa kunnen onthou den, terwijl de Ver. Staten blijkbaar in hun nieuwe politiek en strategie voor het Vérre Oosten dat wel willen doen. Het drukke diplomatieke overleg dat thans tussen de grote Westelijke mogendheden en India plaats vindt, heeft blijkbaar ook ten doel een uitweg uit deze moeilijkheid te vinden, want we mogen niet vergeten dat met deze kwestie ook gemoeid is de samenwer king van het Westen met India, dat grote morele invloed in heel Azië heeft, een in vloed welke het Westen niet verspelen mag. Toch twijfelen we er aan of er op dit mo ment enigerlei diplomatieke oplossing is welke de Ver. Staten zal kunnen bevredi- Abonnementsprljs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m Giro 87926 Het zestigjarig bestaan van Droste’s ca cao- en chocoladefabriek n.v. te Haarlem, wordt op 2 Augustus herdacht. Van 2 tot en met 5 Augustus is de fabriek gesloten, dan viert men feest. Het opnemlngsvaartuig Zeefakkel, dat be stemd is voor de hydrografische dienst van de Kon. Marine, zal op 21 Juli op de werf van J. en K. Smit te Kinderdijk te water worden gelaten. Grote hoeveelheden gepelde garnalen wor den van Nederland naar België gesmokkeld De garnalenvissers van Kieldrecht aan de grens van Zeeuwsch-Vlaanderen hebben zich over deze sluikhandel beklaagd. Atlantische Unie en wat zich daarmee verwant gevoelt. Landen als Engeland, India, Canada, Ne derland kunnen de Ver. Staten in hun For- mosa-politiek nooit volgen, nu zij eenmaal de communistische Chinese regering erkend hebben. Dat zal fataal kunnen worden als deze communisten toch een aanval op For mosa zouden ondernemen, welke hen dus practisch in oorlog met de Ver. Staten zou brengen. We laten daar, of ook Rusland op grond van zijn vriendschapsverdrag met Mao Tse Toeng dan direct officieel de oor log aan Amerika zou verklaren. We gelo ven het niet en vermoeden dat ook dan Moskou Mao Tse Toeng zjjn eigen boontjes zou laten doppen maar hier is een scheur in de Westelijke samenwerking, die het vormen van één front in het Verre Oosten belemmert. Parallel hiermede loopt een an dere kwestie, n.l. die betreffende de toela ting van communistisch China tot de Vei ligheidsraad. China tot de Veiligheidsraad werd toegë- laten. Een dergelijke oplossing zou zeker aan vaardbaar zijn voor de Ver. Naties. lijk deel van het front de rode troepen, die Taejon voorlopig met rust lieten, een om trekkende beweging van het Zuid-Westen uit. De stad Nonsan, 30 km ten Zuid-Wes ten van Taejon, is in hun handen, en zij zouden reeds 30 km verder in Zuidelijke richting zijn opgerukt. De stad Iri, op ruim 60 km ten Zuid-Westen van Taejon, moet reeds zijn bezet. Voorts worden infiltraties gemeld door de Amerikaanse linies. De tweede omtrekkende beweging wordt be proefd van het Noord-Oosten uit, waardoor dan tevens de spoorweg Taejon naar Tae- goe en Poesan zou zijn bereikt. Er wordt op gerekend dat bfl Taejon de Amerikanen op Zuideigker borgstellingen zullen terug trekken. Er werd erkend, dat Taejon geheel door de Amerikanen is ontruimd en gedeeltelijk in brand staat door het vuur van beide partijen. In het centrum van het front duurt de druk op de IJjn van Haamtsjang naar An- dong voort: hier is fel gestreden om de plaats Jetsjon. Aan de Oostkust ligt het front tussen Jongdok en Pohang, waar de Amerikanen zijn geland. De Amerikanen beschikken nu over nieuw anti-tankgeschut; een gemoderniseerde draagbare „bazoeka”, genaamd „3,5 raket” en antl-tankkanonnen van 78 mm. Daar mee zijn acht Noordelijke tanks bij Taejon bulten gevecht gesteld. De luchtmacht haalde in twee dagen zestig Noordelijke toestellen neer. Dodelijk ongeval. In een smederij te Ne« derweert is een stalen buis ontploft, waar bij de 39-jarige knecht Joosten werd ge dood. De buis, die reeds geruime tijd in de opslagplaats van de smidse lag, bleek trotyl te bevatten. In de smederij werd een grote ravage aangericht. Oud wordt nieuw. De gemeente Valken burg heeft van het Ned. Beheersinstituut het aan de Geul gelegen achttiende eeuwse kasteel Oost gekocht. Men zal dit inrich ten tot landbouwwinterschool. De erbij be- horende boerderij zal te zijner tfld door de L.L.T.B. worden gebruikt als proefbe- Nehroe, de premier van India heeft getracht te be middelen in het gevaarlijke Korea-conflict door zich zowel tot Stalin als tot Truman en Attlee te wenden. Nehroe stelde zich daarbij op het standpunt dat als de Veilig heidsraad weer normaal kon werken ook het Korea-conflict op normale wijze via die raad kon worden opgelost. Maar de Veilig heidsraad kan niet normaal werken zolang de Russische afgevaardigde niet deelneemt aan zijn beslissingen, en dat gebeurt niet zolang de Chinese nationalist, die er nu nog in zit, niet vervangen is door een ver tegenwoordiger van communistisch China. Engeland was al lang voor de Korea-crisis uitbarstte bezig om een meerderheid in de Veiligheidsraad te zoeken, welke zou be sluiten tot uitbanning van de Chinese na tionalist en toelating van de Chinese com munist en het heette, dat, als die meerder heid er was, de Ver. Staten, die op zich zelf tegen deze toelating zijn, zo’n besluit niet door een veto zouden treffen. Het is echter duidelijk, dat de Ver. Staten, die communistisch China niet erkenden, na de toespitsing der verhoudingen door het Ko rea-conflict niet bereid zijn een bemidde lingsvoorstel te aanvaarden, dat feitelijk een Russische overwinning zou betekenen, immers Moskou kreeg dan communistisch China naast zich in de Veiligheidsraad, als beloning voor zijn stokerij in Korea. Het zou ook zeer twijfelachtig zijn of een zo aangevulde Veiligheidsraad iets ten gunste van Zuid-Korea zou doen, vermoedelijk zou iedere poging daartoe door een Russisch en Chinees veto getroffen worden. De enige oplossing, die geen prestigeverlies voor de Ver. Staten en de Ver. Naties zou opleveren, zou deze zijn dat Rusland thans reeds zijn bemiddeling verleende om de N.- Koreanen binnen hun eigen grenzen te doen terugtrekken, en dat daarna zonder directe medewerking van de Ver. Staten, maar ook zonder hun veto, communistisch Kampioen Heerenveen 30 jaar oud. Abe Lenstra’s club, Heerenveen, vierde gis teren feest. Oud en jong, ieder die wel eens het blauw-witte shirt met de pompeblêd- den heeft gedragen kwam bij elkaar om via de revue-opvoering het feit te herden ken, dat de trotse Friese kampioensclub 30 jaar geleden werd opgericht. Interessant is ongetwijfeld, dat Heeren- veen’s basis waarschijnlijk is gelegd door drie kleine jongensclubjes, Athleta, Spar taan en HBS genoemd; belangwekkend is ook, dat, toen die nieuwe vereniging Hee renveen was opgericht, zij al na twee jaar actief kon optreden in het KNVB-voetbal, doch dat neemt allemaal niet weg, dat de faam van deze Friese club toch eerst da teert van het jaar 1937, het jaar van de promotie naar de le klasse. gen. Ze hebben op het Koreaanse slagveld moeten terugtrekken voor Aziatische, door Rusland geoefende en gewapende troepen. Het Ijjkt ons toe dat onder invloed daarvan de militaire kopstukken te Washington meer in de melk zullen te brokken hebben dan de diplomaten en dat daarom voorlo pig het wapengeweld zal moeten beslissen. Trumans boodschap aan het Congres en het Amerikaanse volk, waarin vérgaande maatregelen aangekon- digd worden om de militaire kracht der heid in de parochiekerk de relequiën te Ver. Staten en van him bondgenoten op te voeren wijzen daarop. Moge men elders in het Westen misschien menen dat door een soepeler Amerikaanse diplomatie de oplos sing der Koreaanse kwestie op zich zelf misschien zonder een dergelijke machtsop- voering mogeltjk was geweest, anderszijds zal deze er toch zekere geruststelling schen ken. Was het tot nog toe eigenlijk alleen Rusland dat zich met grote energie ten oorlog voorbereidde, thans pakt men ook in de Ver. Staten door en dit kan niet zonder invloed op de andere Westelijke staten blijven. Korea is geen München geworden, maar in één opzicht herinnert het er aan: ook na München werd de militaire voor bereiding door Hitlers toekomstige tegen standers energiek aangepakt. Onrust in België. Het verdere buitenlandse nieuws valt bij wat zich rond de Korea-kwestie afspeelt, eigenlijk in het niet, alleen zij, nu de drei gende internationale toestand om binnen landse rust bij de Westerse landen vraagt, nog even aandacht geschonken aan België, waar koning Leopold heden wordt terug verwacht. De socialisten hebben protest-de- monstraties aangekondigd. L.L.T.B. drijf. Lijkje gevonden. Een wandelaar heeft op het strand van Zandvoort het stoffelijk overschot gevonden van een 9-jarige Kat- wijkse jongen, die sinds 13 Juli werd ver mist, nadat hfl te Katwijk aan Zee had ge baad. Vermakelijkheidsbelasting omlaag? B. en W. van Delft stellen de gemeenteraad voor de vermakelijkheidsbelasting voor revue-, variété- en operettevoorstellingen te verla gen van 35 tot 20 pet. Ze gingen er uit. meer dan 36000 Nederlanders vreemde getrokken om daar, NIEUWS VAN HET FRONT. Het communiqué van Mac Arthur ver klaarde gister: „Nu de ontplooiing op Ko rea van de belangrijkste delen van het 8e leger is voltooid, is de eerste faze van de campagne geëindigd en daarmee is de kans op een overwinning voor de Noordelijken voorbij.” Van het front wordt vernomen, dat Tae jon, een verlaten stad, Woensdag nog niet door de Noordelijken was bezet. Ze heb ben enkele delen er van wel onder vuur ge nomen. Gistermorgen begonnen zfl een nieuw offensief, nadat gisteren in de om geving van Taejon enige honderden Noord- Koreanen door Amerikanen waren terug- Onder stalen platen gedood. De arbeider M. F. D. kwam op het terrein van Werk spoor te Utrecht onder een omvallende stapel stalen platen terecht. Hij is enkele uren later in het ziekenhuis overleden. geslagen. Intussen maakten op dit Weste- Reeds f 100.000 voor de Haagse moskee. De plannen voor de eerste Mohammedaanse moskee in Nederland zijn, zoals gemeld, gereed. Men hoopt begin volgend jaar met do bouw hiervan aan de Oostduinlaan te Den Haag te beginnen. De Nederlandse Spoorwegen hebben aan de Ver. Staten ruim tien duizend ton, voor de NS niet meer bruikbare, spoorstaven verkocht. De staven zullen de volgende maand naar Amerika worden verscheept om daar tot nieuwe spoorstaven verwalst te worden. Prins Bernhard heeft het beschermheer schap van de vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd (1940-’45) aanvaard. Te De Kooy op Texel wordt op 1 Augustus het badhotel Prinses Jüliana dat in 1943 door de Duitsers werd verwoest, her opend. Aan het strand bjj ’s-Gravenzande is door leden van de reddingsbrigade een jonge zeehond gevangen, welke onderkomen ge vonden heeft in het dierenpark te Wasse naar. België, Italië, Marokko en Hongarije zullen elk met een collectieve Inzending komen op de najaarsbeurs te Utrecht, die van 5-14 September wordt gehouden. De Asturias met passagiers van Indonesië naar Nederland, wordt op 21 Juli aan de Javakade te Amsterdam verwacht. Van 1945 tot 1949 zjjn naar den zoals het heet „een nieuw leven” te beginnen. Niet naar Hollywood. De mannequin An kie van Kooy, die door de heer Michael Howard voor de filmmaatschappij United Artists was gecontracteerd, gaat niet naar Hollywood. Persoonlijke motieven aan de zijde van mej. van Kooy zijn een beletsel voor het sluiten van een definitief con tract. Waarschijnlijk is zwendel in ’t spel. o.#

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1