11 Martinytoer ós hjoed sizzen door Nederland Fan de No. 57 46e Jaargang Dinsdag 25 Juli 1950 Streekblad voor Weet- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward to Weerpraatje een ander klimaat, een vreemde taal, een andere bedrijfsvoering en. omgeving, e. d. te overwinnen. Bovendien zijn de kosten aan de relsverbonden, hoog, terwijl de re gering slechts in beperkte mate kan sub sidiëren, zoals bflv. bij de emigratie van on geschoolden naar Australië. Hwat hat Gabe Skroar Levende schildpad gevangen. Op het strand van Terschelling is een levende schildpad gevangen, Het dier meet ca. 30 cm Is doorsnee. Volgens een op het eiland aanwezige badgast-bloloog betreft 't hier een soort, die uitsluitend in de warmere streken voorkomt. Hfl achtte het niet ón mogelijk, dat de schildpad van een schip overboord is geslagen. Bolswards Nieuwsblad Werkloosheid op dit As m'en in röt op In PYT. Tj. de J. Sykje ’t geniet dan tichter bij Rom kar - 't jowt leger rekken - Foar kamouflearre biddlerij De hta omheech to stekken Al neamt men ’t seis ek „romantyk” Dy’t steech op liftsjen flamje 't Jildt elk folwoeksene allyk Dy reizgers moat har skamje! en „Regen op St. Margriet, Zes week boerenverdriet.” ’/ejschflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) 1 „Regent het op St. Margriet, dan regent het zes weken dat het giet” Mr. Dr. A. A. van Rhfln, staatssecretaris van Sociale Zaken (Arbeid) heeft in de radio-rubriek „Verklaring en Toelichting” een causerie gehouden, naar aanleiding van de dezer dagen bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal Ingediende Werkgelegen- heidsnota. LIFTSJEN. ’k Seach in reisfeardich pearke stean De wei lelt grlis forlitten Neist sil hja mei fakênsje gean, Hja stoarje yn de fierte In hS.n omheech, - de auto rydt troch! Hja bigjlnt sêft to kiftsjen, Oant hja in oare auto sjugg’ Hja woll’ op reis en liftsje. ST. MARGRIET (20 JULI) VAN BELANG VOOR HET WEER GEDURENDE DE KOMENDE ZES WEKEN? St. Margriet, de beschermster der kraam vrouwen en de patrones der tuinlieden, heet in Drente „pissende Griet”. Daar zij één van de meest populaire regenheiligen is, is deze dag, zoals de volksmond wil, be langrijk voor de eerstvolgende zes weken. Zo zijn er verschillende bekende rijmpjes, die op St. Margriet slaan, o.a. side spek bynt, dan wol it bist der net fan bite. Dat men ris üt wol kom ik yn. De kAns moat nea forsomme. To liftsjen wie - fiif jier forlyn ’t Gaedlikst om fuort to kommen. Doe ried der hast gjin bus en trein Forkear nou wer by 't aide, Moat hjoed de del in famke - in feint Liftsjen as brükme hélde? In tocht, Maestricht - Dinant of Nice Nijmegen - de Vogesen, In elk dy’t ündemaem waerd 't wils - De deale net forgees, en Is immen deun, saneamd „fan Kleef” Kin brüntsje it net Hike Hawar - haid steech jins namme geef, Troch ’t reisjild net to tatdüken. Daar deze periode tevens bekend staat als de „Hondsdagen” en tot het warmste ge deelte van de zomer wordt gerekend met gevreesde regenbuien en zwoel, bedervelijk weer, is het misschien geen wonder, dat men hierop vroeger tal van rijmpjes ging maken. Prof. Dr. van Everdlngen, oud Hoofddirec teur van het K.N.M.I. te De Bilt, heeft in 1942 St. Margriet eens aan een nadere beschouwing onderworpen, om na te gaan of deze volksweerregel, als zou het zes weken regenen wanneer het op St. Mar griet regent, wellicht op enige waarheid berust. Letterlijk genomen, komt deze voorspelling nooit uit, daar er na een natte 20ste Juli nog nooit 42 natte dagen zijn gevolgd. Voor De Bilt heeft Prof. v. Everdlngen dit over het tijdvak van 1940 tot 1933 eens onder zocht. Van de 21 gevallen, waarop het op de 20e Juli DROOG bleef, kwamen 15 droge en 25 natte weken voor. Van de 9 gevallen waarop het REGENDE, kwamen 9 droge en 12 natte weken voor. In het kort komt het dus hierop neer, dat de kans op regen achtig weer na een DROGE 20ste Juli (St. Margriet) btjna even groot is, als wanneer er regen valt op deze datum. Het is in deze periode van de zomer, n.l. zo, dat wanneer het weer na een betrekkelijk droge en war me periode omslaat, er veelal enige weken aaneen koel en regenachtig weer voorkomt, maar de datum 20 Juli, waarop St. Mar griet valt, heeft hierop niet de minste in vloed. Vacantiegangers en oogstende boeren doen dan ook verstandig zich niet ongerust te maken, ingeval het dit jaar op St. Mar griet eens niet droog mocht blijven. Wel, schrijft Prof, van Everdlngen in zijn arti kel, is het een ongunstig teken als er in deze meestal droge tijd regen valt, welk karakter zich ook in Augustus nog enigs zins schijnt te handhaven. De VOORZOMER was mooi! Nu wij in de tweede helft van deze zomer zijn aange komen, willen wij nog even een korte te rugblik werpen op de voorzomer, waar van enkele amateurs verwachtten, dat de ze warmer en beter zou zfln dan de na zomer. Wat ons de nazomer nog zal bren gen, is niet te zeggen, maar dat de voor zomer, dank zfl een prachtige zonnige en warme Juni-maand over het geheel mooi en warm was, behoeft geen betoog. De gemiddelde etmaaltemperatuur, die tot de 10de van deze maand nog boven het normale bleef schommelen, daalde nadien tot onder normaal. Op enkele stations, w.o. Twente, en in Bra bant en Limburg is reeds nu al meer ge vallen dan de normale regensom voor Juli, die ruim 77 mm bedraagt. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m.m Giro 87926 Twa dingen, hwer’t it yn it moderne libben net bést mear büten kin, blnne nei myn bitinken, goed wetter en elektryske stream. Dat binne beide sokke wichtige dingen om hüshAlding en bidriuw to jaen, hwat der- troch jown wurde kin, dat it in ding fan greate bitsjutting is, sawol de elektriciteit as de wetterlieding to bringen, hwer’t er mar ienichsins to bringen is. De stêdden en de greatere sentra hawwe fan datoan- geande in bulte foar, hwant faken kin men der ek jit gas krfle en dan is it alhiel klear. Mar wennet men net yn stêd of great doarp dan giet dat net sa maklik. Hjoed sette de Steaten fan Fryslün in bi- langryk debat fuort oer dizze kwesje en om’t ik wit dat htïnderten minsken tige üt- sjogge nei de risseltaten derfan, sil ik man- nichien ynteressearje hoe’t de biezem yn ’e stök sit. Ik soe wolle, dat de lju, dy’t dit oangiet, en dat binne jit hiel hwat, der by help krfle soene fan üs allegearre, dy’t al jierren profitearje fan dizze dingen. Hwant it moat, tinkt my sa, dat der roun- om foar eltse biwenner fan Fryslta, gele- genheit is om elektrysk Ijocht en sa to krflen. Ik bidoel hjir net mei de utersten sa as in iensum hutsje oan de sédyk, hwer fierder gjin oare minsken tahülde, mar oars alle normale wenten moasten, tinkt my, stream krfle klnne. Dat kin lykwols Ook laat het buitenland maar niet iedere emigrant toe. Canada neemt alleen perso nen uit de agrarische bedrijven, de Ver. Staten beperkt het aantal, Zuid-Afrika ont vangt slechts geschoolde arbeiders. Daar entegen biedt Australië ook aan onge schoolden ruime mogelijkheden. Gelukkig hebben de Nederlandse emigranten zich bij na overal in de wereld een uitstekende re putatie verworven, zodat zij gaarne worden gezien. De organisatie der emigratie in ons land zal worden verbeterd. Men mag dan ook aannemen, dat in de toekomst nog tal loze Nederlanders naar het buitenland zul len vertrekken en daarbij dezelfde eigen schappen zullen tonen als onze voorvade ren, die immers ook overal in de wereld met succes hun nederzettingen hebben ge vestigd. Behalve door industrialisatie en emigratie wil de regering ook werkloosheid opvangen door het bevorderen van grote openbare werken. Daarvoor kondigt de nota een nieuwe organisatie aan. Alle Rflksdiensten, die openbare werken hebben uit te voeren, zullen daardoor meer tot het doel der werkgelegenheid kunnen bijdragen. Er zal ook worden getracht om de moeilijkheden te verminderen, die het werken in de DUW oplevert. Het streven zal erop zfln gericht om de werkloze arbeiders weer op normale wijze in het vrije bedrijf in te schakelen, waardoor plaatsing in de DUW kan wor den beperkt. Maar ook hier mag ik do moeilijkheden weer niet verzwijgen. Open bare werken vragen zeer grote bedragen. Onze Minister van Financiën worstelt met begrotingstekorten. Willen wfl een des-or- ganisatie in onze staats .ïnariciën vermijden, dan zullen wfl dus ook hier weer moeten zorgen voor het juiste midden, en niet meer aan openbare werken uitgeven dan wfl ons financieel kunnen veroorloven. Werkloosheid is onze sociale vfland no. 1. Met verenigde krachten zal het Nederland se volk moeten proberen zich die vfland van het Iflf te houden. De nota werkgele genheid der Regering geeft daarvoor be langrijk materiaal. Prinses Wilhelmina is bereid gevolg te ge ven aan het verzoek van het Curasao’s Mu seum te Willemstad om daar een keuze uit haar schilderijen ten toon te stellen. Op Urk zal een koelhuis annex Ijsfabriek worden opgericht met een productiecapaci teit van 300 ton ruw fls per week. Voor Urk is dit bedrijf van groot belang, omdat de vis in het koelhuis kan worden opgeslagen, -t- Wegens het plegen van ontucht is de 54- jarige ambachtsschoolleraar F. K. te Mid- delhamis door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek. Inlevering oude kwartjes en stuivers. Het ministerie van financiën deelt ons mede, dat met ingang van 15 Augustus 1950 de oude zilveren kwartjes en nikkelen stuivers en de tijdens de Duitse bezetting uitgege ven zinken kwartjes en stuivers buiten om loop zullen worden gesteld. Een groep Amerikaanse leerkrachten, die drie weken te Amsterdam vertoeft om een indruk van ons land te krflgen, is in het gemeentehuis officieel ontvangen. Een speelgoedfabriekje aan de Rflksstraat- weg te Haarlem is door brand verwoest. Een grote voorraad onderdelen en afge werkte producten ging verloren. Er bevond zich niemand in het perceel toen de brand uitbrak. Het Nederlandse Roode Kruis heeft voor de bestrijding van de paratyphus te Waal wijk thans ook een ambulance-auto beschik baar gesteld. Lflk van Volendammer visser gevonden. Toen Urkers langs de Lemsterdflk op weg waren naar hun werk, ontdekten zfl in de glooiing van de dijk het lflk van een ver dronken Volendammer visser, de heer Kwakman, dat reeds in staat van ontbin ding verkeerde. Het volgende is er aan ontleend: De gedachte aan werkloosheid wekt ont steltenis. En terecht. Want de massawerk loosheid is een zedeljjke, economische, fi nanciële en politieke ramp. Voor de be trokkene betekent zij een ontzettend leed. Het ligt dus voor de hand, dat de Rege ring aan dit probleem de volle aandacht geeft. Dat is deze week gebleken uit de nota over de werkgelegenheid, welke aan de Tweede Kamer is overgelegd. Ook in de meest gunstige omstandigheden is werkloosheid nooit voor 100 pet. te voor komen. Bepaalde bedrijfstakken hebben tel kens seizoenswerkloosheid. De weersom standigheden maken, dat b.v. in het land bouw- en bouwbedrijf gedurende de winter het werk enige tijd s£il ligt. Dit is even wel slechts een werkloosheid van korte duur, terwijl in die weken door een uitke ring voor de werklozen wordt gezorgd. Maar ook om een andere reden is werkloos heid nooit geheel te vermflden.’ Het econo mische leven is altfld in beweging. In een en dezelfde bedrflfstak breidt de ene onder neming haar productie uit, terwijl een an dere onderneming klanten verliest en daar om moet inkrimpen. Vroeger droegen alle mannen strooien hoeden. Tegenwoordig ziet men die niet meer. Hier heeft zich dus een aanpassingsproces moeten voltrekken, dat wellicht tfldelljk met werkloosheid gepaard is gegaan. Voorts heeft men in iedere be drflfstak een aantal personen, die door ge brek aan capaciteiten en tegenslag helaas moeilflk aan de arbeid komen. Hoe is nu op dit ogenblik de toestand? Kort na de oorlog bflv. in het jaar 1947, waren er op 1 Juli slechts ongeveer 30.000 werklozen. Maar toen was er dan ook in tal van bedrijfstakken een ernstig tekort aan arbeiders. Natuurlflk is dat een zeer ongelukkige toestaiyi. De vooruitgang van het economische leven wordt er ernstig door belemmerd. Wanneer de werkloosheid nadien dan ook nogal wat hoger is gewor den, dan is dat nog geheel geen reden voor onrust. Op 1 Juli van dit jaar waren er 64000. De groep der Nederlandse bevolking, die in loondienst werkt, bedraagt in totaal 2.8 millioen. Op een dergelflk hoog aantal is een getal van 64000 niet ernstig, al moet er natuurlflk rekening mede worden ge houden, dat de cijfers des winters hoger zfln. Maar velen van deze werklozen ko men na korte tfld gewoonlflk wel weer aan de slag. Toch is er alle reden om aan het vraag stuk der werkgelegenheid nauwkeurige aandacht te besteden. Want er zfln bfl on- ontwikkeling factoren werkloosheid ernstig geeft vooral de sigarenindustrie ogenblik zorg. Wat denkt de Regering nu in al deze ge vallen te doen? De werkgelegenheidsnota gaat er uitvoerig op in. Als eerste middel wordt genoemd de industrialisatie. Zoals ik zoeven reeds mededeelde, biedt de landbouw voor nieuwe beoefenaars niet veel ruimte, omdat de boerderijen ontbre ken. Wel wordt door de drooglegging der Zuiderzee en door bodemverbetering nieuw land gewonnen, maar dit is toch absoluut niet voldoende om het bevolkingssurplus in de landbouw op te nemen, mede door dat door de uitbreiding van steden en dor pen en door de aanleg van wegen en kana len e. d. veel vruchtbare grond wegvalt. Ook handel en verkeer bieden slechts be perkte mogelflkheden tot opname van het surplus. Blflft dus slechts de mogelflkheld van een sterk zich uitbreidende industrialisatie. Maar dat is gemakkelflker gezegd dan ge daan. Ook wanneer Nederland de beschik king heeft over ondernemers, die bereid zijn nieuwe ondernemingen op te rlcflten, dan vraagt dit nog een zeer groot bedrag aan kapitaal, dat onze consumptiemogelflk- heden beperkt. Bovendien moet voor die grotere industriële productie ook afzet ge vonden worden, zowel hier als in het bui tenland. Voor zover de regering hier kan helpen, is zij werkzaam. Toch is het bevolkingssurplus door indus trialisatie alleen vermoedelijk niet op te vangen. Vandaar dat de Regering de in ons land krachtig levende wens tot emigratie gaarne steunt. Het aantal emigranten is in de laatste jaren sterk toegenomen. Dit jaar zullen wfl wel niet ver van de 20.000 blflven. Velen zfln vooral uit de agrarische bedrijven afkomstig. Intussen moet men ook hier de moeilijkhe den niet te licht stellen. Emigranten moe ten zfln lieden met moed en doorzettings vermogen, in staat om de bezwaren van ze economische werkzaam, die de kunnen opvoeren. Daar is in de eerste plaats de in ons land zo sterk toenemende bevolking. Het aantal geboorten overtreft verre het aantal sterf gevallen. Ieder jaar moet er voor 40.000 arbeiders meer werk gevonden worden. Dat is geen kleinigheid. Bovendien staan wfl nu en in de naaste toekomst voor de opgave om ook hen, die uit de militaire dienst in Indonesië terugkeren in het arbeids proces op te nemen. Het gaat daarbfl om grote getallen. In het laatste jaar werden meer dan 64000 man gedemobiliseerd. Ge lukkig hebben deze allen voor de overgrote meerderheid werk gevonden. Maar er ko men in de loop van deze maanden nog eni ge tienduizenden militairen bfl. Bovendien zullen naar schatting nog 50.000 personen wegens de souvereiniteitsoverdracht uit In donesië repatriëren. Het vraagstuk der werkgelegenheid moet ons dus voor de naaste toekomst wel bezighouden. Daar komt nog iets bfl. Al is het aantal werklozen In totaal niet zo groot, er zfln toch bepaalde groepen der bevolking, die daarbfl zeer in het bijzonder worden ge troffen. Ik noem dan in de eerste plaats de groep van het administratieve personeel, de handels- en kantoorbedienden, die een werkloosheidspercentage hebben, dat sterk uitsteekt boven het algemeen gemiddelde. De oorzaak daarvan is, dat de overheids bemoeienis, die vlak na de oorlog in de vorm van distributiemaatregelen e.d., heel veel administratieve krachten vroeg, gro tendeels is weggevallen. In die jaren heb ben tal van personen, die nooit een be hoorlijke administratieve voor-opleiding ge had hebben, in dit werk een baantje ge zocht met het gevolg, dat zfl thans, ook door gebrek aan bekwaamheid, geen werk kunnen vinden. Ons volk zal er zich veel meer rekenschap van moeten geven, dat in de komende jaren de „overall” voor me nigeen zekerder bestaan zal bieden dan de „kantoorkruk”. Vooral ouders van kinderen die een beroep moeten kiezen en onderwij zers, die hen daarbfl voorlichten, doen goed dit te bedenken. Behalve onder het administratieve perso neel vindt men ook een relatief hoge werk loosheid in de Noordelflke provincies. Het landbouwbedrijf kan door de toenemende mechanisatie minder landarbeiders plaat sen en jonge boeren krflgen dlkwflls geen kans zich te vestigen door gebrek aan boerderflen. In Drenfe vooral is het werk loosheidsprobleem acuut door de moeilijk heden in het veenderflbedrflf. in Brabant op dit stuit net. Hiel hwat doarpen yn de Süd-easthoeke, hiel hwat boeren hjir om üs hinne, klnne alUnnich stream krfle as hja in great diel fan de bidriuwskosten bitelje wolle, dy’t foar oansluting makke wurde moatte. Hwer’t it „net” is, der is men klear I mei de Onkosten yn eigen hüs, mar hwer’t it „net” jit net is, moat men it oanbringen derfan mei bitelje. Stat in pear jier is it regel, dat dizze kosten droegen wurde foar it tredde troch it P. E. B. en foar twa- tredde troch de oanfreger. Dat liicht der net om. Mannichien komt dit op in pear htadert goune ekstra, mar it rtnt ek wol- ris boppe de tüzen en seis boppe de twa- tüzen goune. Hjir sit nou de oast. Alderearst kin en mei men freegje fan in Provinciael Bidriuw, hwat praktysk in mo- nopoalje hat as electriciteitsleverancier, dat er alle lju yn de provinsje de stream thüsbringt? Of moat men sizze, der is in bidriuw yn Ljouwert en dy’t derfan profi- tearre wol, moat de ekstra kosten fan syn oansluting seis bitelje, fierder binne de th riven foar alleman gelyk. Dy’t hjir efkes oer nei-tinkt, bigrypt wol, dat it der mar fan öfhinget oft men de saken sjocht mei de eagen fan de gebrüker of mei de eagen fan it P. E. B. Om it tige düdlik to siz zen, dy’t der it measte forlet fan hat om sosiale motiven, is it skealikst foar it P. E. B. en ekonomysk in greate forliespost. Sa is it P. E .B. komt mei de term: ON- rendabele Gebieden, d.w.s. hjir kinne wy net komme, hwant hjir binne de kosten heger as de baten. En hwat net sa moai is, alles hwat tsjintwurdich noch gjin oan sluting hat, kin men praktysk ta dy „on rendabele gebieden” rekkenje. Hwant de kosten fan lieding, kabel en transforma tor binne sa heech, dat de gebrüker op it plattelta altyd Onrendabel is by dizze pri- zén. En as men nou mar goed de ekono- myske biswieren foar eagen hftldt, dan 11- ket it net lens ünblllik, dat men stat 1916 in Provinsiael bidriuw oan it wurk hat, hwer’t yn 1950 jit mear as tsientüzen wen ten en buorkerflen büten sletten binne. Mar dit starre ekonomyske motyf kin allinnich de saek net regel je. Wie dat sa, dan soene dy minsken foar alles folie mear bitelje moatte as normael, dan mocht de post wol in goune ha foar it bringen fan in krante en sa fierder. Hwat hjirby syn gerak net kriget, dat is de maetskiplike funksje fan it bidriuw. Sjoch, de minsken binne der net om de masines to bitsjinjen, mar oarsom, de masines binne der foar de lju. En it P. E. B. is der net ad majorem glorian fan de Direksje of Deputearre of Provinslale Stea ten, mar is der foar it gemak en it nut fan de minsken. En It is net sa’t it wêze moat, dat men nei 35 jier noch mear as tsientüzen percelen net oansluten hat. Dat bliuwt in forwyt oan dit bidriuw. De Stea ten fan Fryslta hawwe sünt de bifrfling fannfls hammere op dit ambyld en it sil daliks noch wol net üt wêze, hwant it is hjir mei sizzen ek net to dwaen. It moat in slompe jild kostje, folie mear as men mient, it giet hjir om in bidrach fan 25 miljoen goune. Om de oansluting oer de hiele provinsje troch to fieren moatte jit 140 transformator-stations boud wurde, mar dan 2000 k.m. boppegrouns en 140 ta- dergrounsnet lein wurde. Dêrby komme dan jit 200 km. heechspan- ningskabel en fierder alle wurk en materi- 'ael. It sit dus sa, dat neffens it bidriuw dizze oansluting komme kin, as de lju seis 17.000.000, dat it twa-tredde opbringe en harren likernoch in jier as toalf tiid jowe om technysk dit wurk ütfiere to kinnen. Boppedat mient men dêrre, dat de 9 mil joen dy’t dizze saek oan it P. E. B. kostje sil, net eardér dan yn 12 jier opbrocht wurde kin. Dit is it maximum, hwat men fan it P .E. B. forwachtsje kin, sa selt de lieding fan it bidriuw. De winst fan in lyts heal miljoen per jier giet der krekt mei hinne en mear hawwe wy net en kinne wy dus net dwaen. Hoe’t de Steaten hjir oer- tinke, deroer de oare kears. Aan de gevolgen overleden. Het zoontje van de jachtopziener Veldstra te Beetster- zwaag, dat de vorige week door een auto werd aangereden is aan de bekomen ver- t wondingen in het ziekenhuis te Groningen overleden. Op overweg gedood. Op de onbewaakte overweg bfl Soerel onder Nunspeet is de heer J. Kooiman uit Zwolle, die op een rijwiel met hulpmotor reed, door een die- seltrein gegrepen en op slag gedood. Een kistje met munten uit de Napoleonti sche tfld werd tijdens baggerwerkzaamhe- den in de haven van Nieuwpoort opge haald. De strikjesverkoop in de Nederlandse An tillen ten bate van het Prinses Wilhelmina- fonds voor kankerbestrijding heeft 26.450 gulden opgebracht. Door auto aangereden. Een militair van ’t vliegveld Valkenburg, die per fiets op weg was naar Ede, om aldaar tot officier te worden beëdigd, is bfl Rflnsburg door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Tegen. Raadsleden uit bflna alle plaatsen van het eiland Goeree en Overflakkee zijn bijeen geweest ter bespreking van het wetsontwerp tot samenvoeging van een aantal gemeenten op het eiland. Men was er unaniem op tegen. Boom op auto. Tussen Hilversum en Hol landse Rading stortte een boom neer en kwam boven op een kleine personenauto terecht, die even te voren door zfln eige naar was verlaten. Dodelflk ongeluk bfl Akkrum. De 22-jarige D. Visser te Akkrum was Vrijdagmorgen bezig een span paarden te beslaan. Hfl had de onvoorzichtigheid tussen beide paarden, die het slecht met elkaar kunnen vinden, in te gaan staan, met als gevolg, dat hfl door een der paarden dusdanig werd ge trapt, dat hfl aan de gevolgen overleed. Ameland een vliegveld? De kans is groot, dat binnen niet al te lange tfld een aan vang kan worden gemaakt met de aanleg van ’n permanent vliegveld bfl Ballum op Ame land, waar ook grotere verkeersvliegtuigen zullen kunnen landen. De vogelpest gestuit? Gedurende een week is te Barneveld geen aangifte binnengeko men van pseudo-vogelpest. Men dankt dit aan het goed opvolgen der voorschriften De deskundigen raden ieder aan verder waakzaam te blflven. Slecht kersenjaar. De Betuwe heeft een uitzonderlijk slecht kersenjaar achter de rug, vooral veroorzaakt door de vele re gens. Hamsteraar te Rotterdam achter slot. Woensdag heeft de Rotterdamse politie de 45-jarige banketbakker C. H .van B. aan gehouden. Bfl hem thuis had men n.l. een grote partfl thee, zeep, rflwielbanden, spijs olie, rookartikelen, leder, dozen met rub- berzolen en een bus zilvergeld in beslag ge nomen. De man is op het hoofdbureau in gesloten. Kajuit Ineengestort, jong paar verdronken. Op de Wjjde Ee bfl Grouw zfln Zaterdag middag de 21-jarige D. Kuyken uit Sint Jac. Par. en zijn verloofde, de eveneens 21-jarige Froukje van der Schaaf uit Mln- nertsga, tfldens een pleziervaart je om het leven gekomen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1