4&Ls-‘Kxcls Provinciale Kroniek Opkomende Oorlogsstemming in Amerika Leopold terug. üs hjoed to sizzen door Nederland lUT/Tf DEMCUUN Vrijdag 28 Juli 1950 No. 58 46e Jaargang Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA Bolsward Buitenlands Overzicht I Tegelijk zfjn berichten binnengekomen over een kale serie van sabotagedaden te Luik, Namen, Chiney, Quenast, Doornik en een drietal randgemeenten van Brussel. Te Quenast werden twintig telgraafdraden van de spoorweg doorgesneden; elders liet men een mast van de electrische geleiding springen, maakte men de spoorrails on klaar, of strooide men spijkers op de grote verkeersweg zoals tussen Brussel en Mons. Naar verluidt, werd slechts geringe scha de aangericht en het verkeer was reeds vrij spoedig hersteld; op enkele plaatsen zijn niet tot ontploffing gekomen pakjes dyna miet gevonden. 13 Aug,: Menaldum: vrije samenstelling, sen, le klas. Leeuwarden: vrije samenstelling sen. 2e kl. „R.V.S.”partH. Sneek: d.e.l. sen. Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad 19 Internationale wed- 27 Naar Pandit Nehroe’s fiasco. het ENIGE ONRUST IN DUITSLAND. 30 afd.- ff ff ft ft een der mede omdat ze In een gunstiger jaargetijde valt. De eerste dag had men de wind niet mee, Dinsdag, toen de vloot Bolsward passeerde, was het iets beter en toen werd 't stralend weer. KAATS AGENDA: 29 Juli: Ik moat myn libben lang omgean mei it wiif, dat ik nim, taest ik forkeard, dan haw ik gjin minske de skuld to jaen as mysels. Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) INPOLDERING VAN DE KWELDERS IN DE WADDENZEE TEN NOORDEN VAN FRIESLAND BIJ PAESENS. Een maand geleden is men begonnen met dit werk, waardoor nieuw land wordt verkregen aan de Noordkust van Friesland, ten koste van de Waddenzee. De dijk wordt 5700 meter lang. Foto: Het afwerken der nieuwe dflk. Reg. Omroep Noord 189 M. Juli: 18 a. b. c. Prinses Marjjke is licht ongesteld. Naar wij vernemen zal H. M. de Koningin in ver band met een lichte ongesteldheid rode hond van H. K. H. Prinses Marflke in de eerstkomende dagen nog herhaaldelflk bij haar dochtertje op paleis Het Loo ver blijven. Geleidelijk komen de Verenigde Staten in een verbeten oorlogsstemming, te vergelij ken bij de mentaliteit, die destijds na de catastrophe van Pearl Harbour optrad. De berichten uit Korea hebben hier een merk waardige uitwerking; de regering en de militaire autoriteiten worden verantwoor delijk gesteld voor de ongunstige resulta ten en de optimistische communiqué’s van generaal MacArthur - die meestal een et maal te laat komen en dan door de gebeur tenissen veelal achterhaald zfln wekken veel kwalijk bedwongen wrevel. De verbittering geldt echter in nog ster kere mate de Koreanen en de machten, die achter hen staan. Vandaar, dat er sprake is van een vrijwel algemene instemming met Truman’s besluit tot gedeeltelijke mo bilisatie en ook met zijn bewapeningspro- gramma, waarmee tien milliard dollar ge moeid zijn. Ook verzoent men zich, zij het met grote moeite, met de gedachte, dat men misschien nog wel tot het voorjaar van 1951 zal moeten wachten vóórdat er een definitieve ommekeer in de militaire situ atie in Korea zal zijn gekomen. Men ont veinst zich niet, dat men inmiddels half Korea zal moeten vernielen, steden en spoorwegen zal moeten wegvagen en van uit de lucht zijn superioriteit zal moeten laten gelden. De bemoeiingen van Pandit Nehroe, de pre mier van India, hebben een uitwerking gehad, tegengesteld aan diens bedoelingen. Vrijwel algemeen stemt men in met de op vatting van president Truman, dat de toe lating van Mao Tse Toeng tot de Verenigde Naties niet als voorwaarde mag gelden bij het streven naar een regeling van het Ko reaanse conflict. Slechts hier en die noe- veelal Sneek jubelt door. Nauwelijks is de Sneker feestweek achter de rug, of het vooruitzicht op een nieuwe serie feestelijkheden opent zich. In Septem ber gedenkt immers de H. B. S. haar 85- jarig bestaan, eigenlijk is het al 86 jaar, maar de viering van het 7e lustrum werd uitgesteld om ze te doen samenvallen met de officiële opening van het nieuwe R. H. B. S.-gebouw. Ook deze feestelijkheden pas sen in het kader van it Snitser Jubeljier 1950, want Sneek heeft reden tot jubelen nu deze zeer belangrijke streekschool ein delijk een onderdak krijgt, haar waardig. Kinderachtig. de ANP-correspondent te Brussel meldt haastten philatelisten zich om de eerste postzegels met het portret van ko- ning Leopold te verkrijgen. Het socialis tische blad „Le Peuple” heeft zijn lezers echter aangeraden de nieuwe postzegels bij wijze van protest met het hoofd naar be neden te plakken. Opheffing laatste bootdienst naar Vlieland en Terschelling. Naar de N.V. Tèrschellinger Stoomboot Mij. ons mededeelt, wordt de in de N.S.-reisgids op tabel 107A opgenomen laatste vaart van Harlingen Haven (v. 21.05) naar Vlieland en Tershelling tot en met 14 Augustus 1950 niet uitgevoerd. De boot van 17.25 uur naar de eilanden vaart echter reeds van 15 Juli af, dus van 15 Juli tot en met 28 Aug. 1950. In aansluiting op deze boot rijdt de trein van Harlingen v. 17.00 uur naar Harlingen Haven óók van 15 Juli af, dus van 15 Juli tot en met 28 Augustus. De trein van Harlingen (v. 20.54 uur) naar Harlingen Haven, in de reisgids ingelegd tot en met 14 Augustus, rijdt niet. Herstel van monumenten in Friesland. In de gehouden vergadering hebben de Sta ten van Friesland enige belangrijke punten van de agenda afgehandeld. Zo werd onder meer besloten om een belangrijk bedrag te putten uit de reserve, om de betaling van voor restauratie van monumenten toege zegde subsidies mogelijk te maken. Het col lege verklaarde zich bereid, de Adviescom missie voor de Monumentenzorg in Fries land te continueren voor een onderzoek naar de overige monumenten (deze com missie heeft zich in eerste instantie be perkt tot de kerken en torens en daarvoor een rapport met urgentielijst opgesteld). De voorstellen tot het toekennen van pro vinciale subsidies voor de restauratie van de toren der Ned. Herv. Kerk te Blija en de toren van de Ned. Herv. Kerk te Mak- kum, alsmede voor het perceel Midsland 109 op Terschelling en de Commandeurs- VLOOT IN HET VERRE OOSTEN OP OORLOGSPEIL. Men kan aan deze stemmen, die bovendien afkomstig zijn van heterogene groepen, weinig politieke betekenis toekennen. Het algemene beeld wordt beheerst door een ge stadig toenemende oorlogsstemming, in welke uiteraard het „right or wrong, my country” gaandeweg volkomen gaat over heersen. Friese elfstedenweek. Vele watersportliefhebbers hebben lang naar de dag van de start der Friese Elf stedenweek uitgezien, georganiseerd door de zeilvereniging „De Meeuwen” te Leeu warden. Op velerlei wijzen worden in Fries land de elf steden „aangedaan”, maar het valt niet te ontkennen, dat de tocht per motor- of zeilboot wel de aangenaamste is, Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m Giro 87926 De gebeurtenissen in Korea hebben ongunstige uitwerking op het moreel Duitsers in de Westelijke sector van Ber lijn en in de republiek van Bonn. De communisten laten niets na om een stemming van paniek te wekken en fluis teren, dat bij een aanval van de Sowjet- legers geheel Duitsland binnen enkele da gen bezet zal zijn. Zij honen de Ameri kaanse troepen, die niet opgewassen zou den zijn tegen sowjetsoldaten en trachten aldus de sympathie te winnen van anti- Amerikaanse elementen onder de gewezen nazi’s. Er is bij sommigen al vrees merkbaar, om zich openlijk anti-communistisch te tonen, teneinde zich niet bloot te stellen aan re presailles wanneer de „bevrijding" komt. Verscheidene locale afdelingen van demo cratische partijen en organisaties zien haar leden wegglippen, méér firma’s dan voor heen adverteren in communistische bladen. Bovendien moedigt het communistische ge fluister ook het hamsteren aan. Deze dreigementen staan wel in scherp contrast tot de vredescampagne welke de sowjetvrienden voeren. Democraten drin gen aan op belangrijke versterking van de Amerikaanse bezettingstroepen, om het gevoel van veiligheid te vergroten. daar komen er andere stemmen tot uiting, die echter volkomen verloren gaan in de krachtige en krijgs haftige geluiden, die thans over Amerika gaan. De aanmeldlngsbureaux voor Leger, Vloot en Luchtmacht worden bestormd door vrijwilligers, die In actieve dienst wil len treden. Stakende arbeiders nemen de arbeid weer op, omdat ze hun verantwoordelijkheid te genover het land beseffen. De kranten ver melden de namen van beroemde oorlogs helden, die de uniformen weer aantrokken. Toch schijnt het niet zonder belang mel ding te maken van enkele non-conformisti- sche stemmen, hoewel ze niet meer schij nen te vertegenwoordigen dan de mening van enkele critisch gestemde geesten. In „Labor Action”, een onafhankelijk so cialistisch blad, wordt de noodzakelijkheid betoogd de invloed van Pandit Nehroe in de Oosterse wereld op de juiste waarde te schatten. De uitspraak van Pandit Nehroe volgens welke China recht heeft op een zetel in de Veiligheidsraad ongeacht het hele Koreaanse conflict vond het vol gende commentaar: „Pandit Nehroe be roept zich op het recht van China lid te zijn -.'■an de Veiligheidsraad. Dit recht kan China moeilijk worden ontzegd, temeer niet omdat het voorstel om China op te nemen in de raad der Grote Vijf destijds van.Amerika is uitgegaan. Bovendien dient men wel te bedenken, dat Nehroe’s verklaring betreffende China’s „recht” in zijn mond eigenlijk een beleefde manier van beschuldigen Inhoudt. Zijn verklaring bete kent eigenlijk: „Aan China wordt onrecht begaan!” En dat heeft in de mond van dê man, die zich zelf als de executeur-testa- mentair van Mahatma Gandhi beschouwt een véél sterkere morele betekenis, dan men in de Westerse wereld vermoedt.” „Ge drjjft het hele Oosten op één hoop!” Voorts komen er stemmen tot uiting, men direct „defaitistisch” zou kunnen i men. Wonderlijk genoeg zijn dit stemmen van oppositionele groeperingen, die men in Europa als uiterst rechts zou karakteriseren. Deze lieden beschuldigen de regering er van een politiek te voeren, die „het gehele Oosten” op één hoop drijft. Een dergelijke politiek, zo wordt gezegd, kan misschien wel op korte termijn over winningen behalen, maar dat zullen dan toch niet meer dan Pyrrhus-overwinninge.i z(jn. Met de vrijmoedige oppervlakkigheid, die het oordeel van deze Amerikanen ken merkt, spreken zij van „de 750 millioen Oosterlingen”, die tot krijgshaftigheid wor den gebracht en in gemeenschappelijke haat tegen Amerika en het Westen in het algemeen worden verenigd. Hierbij sluiten zich ook min of meer de meningen aan van ettelijke Ierse katholie ke bladen, alsmede van vele invloedrijke Amerikaanse religieuse secten, zoals die der Quakers, die van een anti-militairis- tisch en pacifistisch standpunt uitgaan en die niet alleen de atoombom, maar ook de fosforbombardementen veroordelen, terwijl ze de heldhaftigheid -van de Amerikaanse vliegers, die tot nog toe blijkbaar weinig tegenstand in de lucht ondervonden bij hun uitgebreid vernielingswerk, maar tamelijk dubieus vinden. Bloedig zomerfeest. Zondagavond ont stond tussen twee inwoners van Schoon oord een vechtpartij tijdens een zomerfeest te Eesergroen (gem. Borger). De 30-jarige T. Dokter werd door mes steken zodanig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Stakingen In Walenland. Dinsdagmorgen is de algemene stakings actie van het Socialistisch Vakverbond te gen de terugkeer van koning Leopold III, begonnen. Zij beoogde het gehele maat schappelijke leven minstens gedurende 48 uur lam te leggen in Waals-Brabant, dat is de streek ten Zuiden van Brussel tot aan de provincies Henegouwen en Namen. Volgens de berichten, die Dinsdagmiddag te Brussel werden ontvangen, was de sta king algemeen in <de metaalnijverheid van Nijvel en in de steengroeven van' Quenast. Te Tubize werd reeds van Maandag af ge staakt. Ook te Luik, echter op geringe schaal. woning Langebuurtstraat A 32 op dit eiland, werden zonder veel discussie aan genomen. In het tweede gedeelte van de vergadering kwam aan de orde het toekennen van een verhoogd subsidie aan de Fryske Akademy een kwestie, welke in de afgelopen winter- zitting uitvoerige debatten heeft uitgelokt. Ook nu voerden verscheidene sprekers het woord. Thans maakten slechts enkelen be zwaar tegen de subsidie-verhoging tot f 39000. Men was het niet eens over de vraag, of het provinciaal bestuur in het bestuur van de Fryske Akademy vertegen woordigd diende te zijn of niet. Een voor stel van de commissie van rapporteurs, de wenselijkheid uit te spreken, dat deze ver tegenwoordiging zou geschieden, werd ten slotte met 27 tegen 21 stemmen verwor pen. Vastgesteld werd nog, dat dit niet in hield, dat Ged. Staten nu ook beslist niet de aangeboden bestuurszetel zouden mogen aanvaarden, indien zij (wat thans nog niet het geval was) dit te zijner tijd wel ge wenst zouden vinden. Prins Karei vertrokken. Opzien is in België gebaard door een be richt, dat prins Karei, de afgetreden re gent, Brussel in alle stilte heeft verlaten en aan de Franse kust te St. Raphaël zou verblijven. Van de weeromstuit is tegelij kertijd verkondigd, dat de prins van plan zou zijn zich officieel te verloven met de prinses van Orleans Braganza, over welke verloving reeds maanden geleden geruch ten de ronde hebben gedaan. Op het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt de tot dusver veroorzaakte ontred dering als onbeduidend beschouwd en geen vrees gekoesterd voor een succes van be tekenis der stakingsactie. Oude Bildtzjjl, vrije samenstel ling, sen. le klas. Arum: afd.parturen jongens. Ternaard: Federatie D.D.D. sen. Arum: uitgen. seniores. Engelum: vrije sam. sen. 2e klas. Huins: afd.parturen sen. 2e klas. Hjjum: d.e.l. jongens. Weidum: afd.parturen jongens. Tjalleberd: d.e.l. sen. 2 Aug.: Franeker: „P.C.”-WEDSTRIJD. 5 Aug.: Franeker: vrije samenst. sen. 2de klas. Wltmarsum: afd.part. jongens. Akkerwoude: d.e.l. sen. Wirdum: d.e.l. sen. Oosterlittens: d.e.l. jongens. IJtens: d.e.l. sené 6 Aug.: Witmarsum: vrije samenstelling, sen., le klas. Franeker: afd.part. jongens. Beetgum: vrije samenst. 2e kl. Deersum: d.e.l. sen. Stiens: d.e.l. sen. 9 Aug.: Wommels: „Freule-partij”, parturen jongens. 12 Aug.: Oude Bildtzljl: vrije samenstel ling sen. 2e klas. Wierum: d.e.l. sen. GAAT U OOK BROMMEN? Doe dan 18 en 19 Aug. mee aan de bromfietstocht door Friesland. Waar de tocht langs gaat? Wel van Leeuwarden uit de eerste dag over Roodkerk, Veenwoudsterwal, Ooster- meer naar Beetsterzwaag, over Heerenveen terug over Oldeboorn en Grouw. De tweede dag: Leeuwarden, Mantgum, Joure, Langweer, Sloten, Balk, Woudsend, IJlst naar Sneek en over Bolsward terug naar Leeuwarden. Wanneer U de tocht meegereden hebt, zult U niet alleen boordevol indrukken zitten van het bekoorlijke Friese land, U zult ook aan Uw vrienden en kermissen een toer- boekje kunnen tonen met 26 stempels van de Friese Raadhuizen, waar U onderweg bent afgestapt om U te melden. Bovendien is aan de tocht een Fries sou- venier verbonden, terwijl een firma in Den Haag een Berini-hulpmotor beschikbaar heeft gesteld voor degene die een aan de tocht verbonden interessante wedstrijd wint. Bovendien hebben de fabrikanten en dealers van de bromfietsen hun medewer king toegezegd. Natuurlijk zijn alle plaatselijke VW’s be reid nadere inlichtingen te verstrekken. Wilt U een paar kostbare vacantiedagen goed besteden, pakt Uw bromfiets en rijdt mee. Uw kleinkinderen zullen het naver tellen. 14 Aug.: Menaldum: afd.part. jongens. Aug Ternaard: vrije samenstelling, sen. 2de klas. Hitzum: „Franekeradeel”-partIJ. Ijlst: vrije samenst. sen. 2e klas. IJtens: d.e.l sen. 20 Aug.: Kims-ver d: uitnodiging sen. le kl. Dronrijp: vrije samenst. sen. 2e klas. Vrouwenparochie: d.e.l. sen. Huins: d.e.l. sen. Hilversum: d.e.l. sen. Tjalleberd, d.el. sen. 22 Aug.: Franeker: strjjden. 23 Aug.: België, Frankrijk, Nederland. 24 Aug.: Jeu de Pelote, Fries spel sen. en Jun. Aug.: Beetgum: vrije samenst. sen. le klas. Makkum: afd.parturen 2e kl. Klmswerd: afd.parturen jongens. Zeist: Wiersma-competitie. 28 Aug.: Beetgum: uitnodiging sen. le kl. Uit fles met lysol gedronken, pe 78-jarige H. Lammerts te Lemmer dronk bij ver gissing uit een fles met lysol. Hij moest naar het ziekenhuis te Leeuwarden worden overgebracht. In Zwitserland verdronken. De 16-jarige Frans Jaarsma uit Franeker is te Bazel- op onverklaarbare wijze van een rijnaak in 't water gevallen en verdronken. Niet alles Beek. Er is een wetsontwerp ingediend om de naam der gemeente Beek (N.-Br.) te veranderen in Prinsenbeek; er zijn n.l. te veel Beken. Rode kool-drama. In het befaamde tuin- dersgebied, de Langendljk, voltrekt zich een rode kool-drama. Honderdduizenden ki lo’s stapelen zich op om het bederf tege moet te gaan. Het zijn bergen kostelijke groenten, die geen waarde hebben. Auto te water. Ongeveer 9 ton aardappe len (300 kisten) bestemd voor Z.-Amerika, ging Dinsdagavond verloren, toen de vrachtauto met aanhangwagen van de fir ma Jonk uit Purmerend nabij deze plaats in het Noord-Hollands Kanaal reed. Bromfietsen. Het ministerie van financiën deelt mede, dat de houders van rijwielen met hulpmotor in het bezit van een belas- tingkaart behoren te zijn. De belasting, welke voor deze rijwielen in het algemeen f 10 per jaar bedraagt, zal niet worden verhoogd, indien hierop een kinderzitje is aangebracht. „Rotterdam Ahoy” blijft trekken. De va- canties zijn in Holland nog maar net be gonnen, zodat het bezoek de eerste tijd wel druk zal zijn. Totaal aantal bezoekers tot nu toe (in anderhalve maand) ruim 600.000. 4500 kinderen, wier vader door oorlogs geweld of -omstandigheden om het leven kwam, dan wel zo invalide werd, dat hij niet meer in staat is in het levensonder houd van zijn gezin te voorzien, gaan met vacantie. Want ook dit jaar weer organi seert de stichting „Het Vierde Prinsenkind” niet minder dan 34 vacantiekampen. In Friesland, Drenthe, Noord-Brabant, Zee land en Limburg. Brand in varkenshaarfabriek. Er is brand uitgebroken in de varkenshaarfabriek van de firma Ward en Sevinga te Groningen. De brand kon worden beperkt tot de eerste verdieping en de zolder. Een in hetzelfde pand gevestigde potloodslijpindustrie werd door het vuur geheel vernield. Een ei in een ei. De heer IJ. Veltman te Koudum kreeg van een van zjjn kippen een bijzonder ei. In dit ei zat n.l. geen dooier, maar in plaats daarvan zat er een heel klein eitje in met dop, ter grootte van een musseneitje. Marlnevliegtuig verongelukt. Gistermorgen omstreeks half elf is een Seafury van de Marine Luchtvaartdienst in de omgeving van het vliegkamp Valkenburg veronge lukt. De piloot, enige inzittende, is om het leven gekomen. Vrouw vermoord te Amsterdam. Woens dagmiddag tegen twee uur heeft in de Tweede Oosterparkstraat vlak bij de Eiken weg te Amsterdam een ongeveer 35-jarige man een vrouw met revolverschoten ge dood. De Britse Marine heeft bekend gemaakt dat de vloot in het Verre Oosten op volle dig oorlogspeil zal worden gebracht. Hiertoe zal de Admiraliteit zowel officie ren als manschappen in dienst houden na ’t verstrijken van hun normale dienstttjjd; een beperkt aantal officieren en man schappen oproepen die nu tot de reserve behoren en geen verlof verlenen aan hen die zich op posten in het buitenland bevin- De minister van Marine heeft mede- c ;eld, dat Engeland thans een licht vlieg- kampschip, drie kruisers, 16 fregatten en torpedobootjagers in het Verre Oosten heeft. Er bevinden zich daar voorts zeven torpedobootjagers en fregatten van Gemenebest. Tiisdei 1 Aug.: -19. Fryske ütstjüring. Meditaesje fan de hear E. S. de Jong fan Boalsert. Stimmen üt it Heiteldn. 1. In grienmank fan Fryske lieten op ’e fleugel, spile troch Fokke Kra mer; 2. Jounpraterij yn ’e Walden, ü.o. oer fi.ld-Nederlfi.nske lieten yn Eastemar en Harkema.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1