oe HUfflEH is Gabe Skroar Martinytoer J üs hjoed to sizzen door Nederland Fan de 1AAT/TI BERICHTEN Dinsdag 1 Aug. 1950 No. 59 46e Jaargang Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward m. •i Bolswanls Nieuwsblad Auto grijpt twee zusters. De 20-jarige mej. mei uacanile LEOPOLD 1930 1950 PIET. Mars naar Brussel afgelast. U. N. O. LEOPOLD DRAAGT BEVOEGDHEDEN TIJDELIJK OVER AAN ZIJN ZOON KROONPRINS BOUDEWIJN. Te Kampen is de nationale tentoonstelling voor handel, nijverheid en industrie „Kam pen roept” geopend. Dy’t gek om in frommeske wurdt, dy hoeft net efter de traljes set to worden, mar dy moat mar oan in kwea wiif fêstboun wurde, dan is er gau wer wiis. Hij spreekt van goede wil, Om het paleis is ’t kil, Betoging: Kreten! Borden! Een vorst in eenzaamheid, Symbool van tweespalt, strijd, Is vreemdeling geworden. Werd 't de voorbije tijd, Een diepe kloof, die scheidt, ’t Is van belang de veten, Bewust of onbewust, Dit uur van volksonrust, Samen weer te vergeten. Veischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Heeft deze vorst gefaald? De prijs is reeds betaald, Wat baat thans stemmen tellen? Vrij blijft het volksbestaan. Als hoofd en onderdaan De eenheid saam herstellen. De Koning is terug! Een volk, verbeten, stug, Verdeeld door partjjstoken, Hem kondigt geen heraut, Zes jaren balling, oud, Vergrijsd, maar niet gebroken. dan terwille van de gepensionneerden te gen het amendement Van Sleen stemmen. Deze afgevaardigde hield echter het been stijf. Hij wilde van geen wijken weten. Liever niets dan dit, zo was zijn parool. Hfl werd daarbij slechts gesteund door de communisten, zodat zijn amendement met 23 tegen 48 stemmen werd verworpen. Dat was het einde van een fel debat, dat nie mand bevredigd zal hebben. Ter voorko ming van misverstand wijzen we er op, dat het hier alleen maar gaat om pensioenen die ten laste van het Rijk komen. lijk. De Nederlander gaat een voorkeur aan de dag leggen voor buitenlandse fabrikaten Als onze eigen producten even goed zijn, moet men dat betreuren, zo zeide de be windsman. Koopt daarom Nederlands fa brikaat. Dan besparen wij dollars. Als het nodig blijkt, zal de Regering niet schromen om geëigende maatregelen te treffen. Het Indonesie-bebat. ’t Debat over Indonesië heeft niets nieuws opgeleverd. De standpunten bleven onge wijzigd. De heer Oud (v.v.d.) ziet geen heil Rekenkamer ontdekte onbekende afdeling. De Rekenkamer ontdekte, dat er bij de Centr. Contröledienst een afdeling sociale zaken was, waar 9 man werkte. De kosten van de afdeling konden op ruim f 25000 per jaar worden gesteld. Na informatie bij Minister Mansholt verklaarde deze, dat de afdeling zonder zijn voorkennis tot stand was gekomen. De afdeling is nu opgehe ven. Ons dure leven. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelde mede, dat sinds Sep tember 1949 de prijzen van levensmiddelen met ruim 16 pet. zijn gestegen. De enige glasfabriek in ons land, gevestigd te Tiel, wordt gesloten wegens Duitse con currentie. Hierdoor worden 54 man, waar onder vele kostwinners, werkloos. Het Chr. Nat. Vakverbond. In de 25ste al gemene vergadering van het C.N.V. werd medegedeeld, dat op 1 Jan. van dit jaar 23 organisaties waren aangesloten met to- De prins lacht, zondoorlicht Naast hem een lief gezicht, Charmant en ongedwongen, Astrid volks troetelkind, Een paar, dat harten wint, 't Publiek, dicht saamgedrongen, Van extase doorgloeid, Wacht uren, onvermoeid Kan het gejuich niet staken, Wie telt partij of taal, Wie telt Vlaming of Waal? Om het paleis van Laeken? De Tweede Kamer is met vacantie. Tot 12 September a.s. zal zitj niet meer bijeen ko men. Het reces Is dus niet zo erg lang. Meestal is het de gewoonte, dat zij niet meer bijeenkomt voor Prinsjesdag, op de derde Dinsdag in September. Even voor die dag is er dan de sluiting van het zit tingsjaar, maar dat is een formaliteit, die slechts door weinig volksvertegenwoordi gers wordt bijgewoond. Dat men nu eer der vergadert, vindt zijn oorzaak in het feit, dat verschillende begrotingshoofd stukken nog niet zijn afgehandeld, dat gaat nu eerst gebeuren. Voordat de nieuwe be grotingen worden ingediend. Alvorens met vacantie te gaan, moest er echter deksels hard gewerkt worden. Drie avonden vergaderde de Kamer tot twaalf uur half één. Maar het einde was ten minste in zicht. En dan is het goed wer ken. Nu is het met de Heren van Honderd niet zo, dat zjj terwille van de vacantie maar een „loopje” nemen met de agenda. En dat zij de Regeringsvoorstellen maar zonder meer slikken. Dat is op de laatste dag wel bewezen. Want toen kreeg de Re gering het hard te verduren. Van de belangrijkste beslissingen geven we hieronder een overzicht. Wegens overvloed van copie voor ons nummer van j.l. Vrijdag (toen het hier volgende reeds was geschre ven) wordt dit overzicht eerst heden ge plaatst. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m Giro 87926 Bertha de Hartogh blijft bij pleegmoeder. Het 13-jarige Nederlandse meisje Bertha de Hartogh mag bij haar Maleise pleeg moeder Aminah blijven, zo heeft het Hof van Appèl te Singapore beslist. Het Hof annuleerde een vroeger gerechtelijk bevel, op grond waarvan Bertha aan haar ouders in Nederland moest worden teruggege ven. Een niet alledaagse diefstal. Van de heer G. G. Winters, veehouder te Zuidveen, werd de installatie van de electrische weide-af- rastering ontvreemd. De politie speurt naar de dader(s) van deze niet alledaagse dief stal. Net op het nippertje gered. Toen een auto bus van de Gelderse Tramwegen over de schipbrug bij Doesburg reed en bijna aan het eind was, zakte plotseling een deel van het brugdek weg. De chauffeur gaf, met grote tegenwoordigheid van geest, direct vol gas, waardoor de bus nog net de vaste wal kon bereiken. Hierdoor ontsnapten de inzittenden nog net aan een groot gevaar. Het brugdek bleef 3% meter lager hangen op een ijzeren balk. De Steaten wolle sa müglik mear dwaen foar de lju, dy’t harren jit net oanslute koene yn' it forline. Der binne ek hiel hwat by, dy’t harren wol oanslute koene destiids mar net woene. Der binne hiel hwat, dy’t foar de oarloch in hiel skaplike müglikheit oanbean krigen, mar net tahapt hawwe, bi- nammen op it plattelan. Dat is wier, mar.doe wiene de tlden géns oars. Hoe soe it plattelftn yn de jier- ren fan 1930-’39 oars kinnen hawwe. It wie doe min en striemin en jit folie minder. Oer dingen, dy’t frij koene, oer dingen dy’t sinten kostje moasten, mocht men doe yn it ginnerael net lens tinke. De hypteek- hfilder, de lanhearre, en de foerkeapman hie men winlik al balden en kearen mei. En de lju, dy’t nou sizze: „Jimme hiene doe mar oanpakke moatten en oars moat jim nou ek net seure oer de hege kosten,” dy oardielje tige ünbillik. Mar ek mei men dit net oan it P.E.B. forwite. Dat de kos ten fan oanliz nou sahwat fjouwer kear sa heech binne as doe, is net de skuld fan it P.E.B. En dat dit bidriuw gjin „ezeltje strek je” is, hwer’t de miljoenen ütrölje, kin elk wol bigripe. It P.E.B. sit boppedat fêst oan de tariven, dy’t lang net forhege binne yn oerienstimming met de priisyndex. Allinnich is taslach foar de djürdere stien- koalprizen meije hja oplizze, mar oars sitte hja mei hannen en fuotten boun oan de De verhoging van de pensioenen. De pensioenkwestie wordt langzamerhand een aangelegenheid waarbij de Kamer en de Regering onverzoenlijk tegenover elkaar staan. Het is een strgd, die thans reeds 4 jaar duurt en die zelfs met de dag wordt toegespitst. Het is bijna al twee jaar ge leden, dat de heer Van Sleen (arb.) een amendement indiende om de pensioenen te verhogen. In dit amendement werden nauwkeurig de percentages genoemd, zodat iedere betrokkene kon weten waar hij aan toe was. Het werd bovendiéii nog aange nomen ook. Maar de Regering voelde er niets voor. De beraadslagingen over het desbetreffende wetsontwerp werden ge schorst en daarmede bleef ook het amende ment liggen. Een paar maanden geleden werd het wetsontwerp ingetrokken. Er zou een ander komen. Iedereen keek natuurlijk belangstellend uit hoe dit nieuwe wetsont werp er uit zou zien. Nu, het werd een volslagen teleurstelling. De gepensionneerden, die reeds eerder een toeslag hebben gehad, omstreeks 1948, zou den f 90.per jaar krijgen en zij die geen toeslag hebben ontvangen f50. Op het eerste gezicht lijkt dit misschien onbillijk, maar dat is toch niet zo. De oudst gepensionneerden krijgen het meest, want zij hebben niet geprofiteerd van de loons verhogingen. Hetgeen uiteraard in hun pensioen merkbaar is. Zij, die na 1948 hun werk hebben neergelegd, hebben echter reeds één of meer loonsverhogingen geno ten. Dat is in hun pensioen te merken. Hoe het ook zjjde bedragen van f 90.en f50.waren beneden de maat. Dat bleek overduidelijk uit de redevoeringen van de Kamerleden, die hierover spraken. Een stemmig waren de socialisten, katholieken, anti-revolutionnairen, chr. historischen, li beralen, staatkundig-gereformeerden en communisten van oordeel, dat de Regering haar plicht verzaakt, dat zij de Kamer maar laat praten, zonder zich aan argu menten te storen. Het waren allemaal re devoeringen, die op hoge toon werden uit gesproken en waaruit de Regering zeer ze ker de conclusie kan trekken, dat het zo niet langer gaat. De enige toezegging, die de Regering bij de schriftelijke behande ling had gedaan, was, dat zij de bijslag per 1 Januari 1949 wilde doen ingaan. Het wetsontwerp zat n.l. zo in elkaar, dat iedere gepensionneerde f50.krijgt, maar dat de oudst gepensionneerden nog een be drag van f 40.— krijgen, als een tegemoet koming voor het afgewimpelde amende- ment-Van Sleen. Vandaar de f90.De f50.gaat per 1 Januari 1950 in. Het is dus zo, dat zij, die reeds een uitkering heb ben gehad, dit jaar f 130.zullen ontvan gen. Nu wilde de Kamer de totaalbedra gen (dus 90 en 50 gulden) verhogen tot f 155.en f 75.Dat vond zij nog te wei nig, maar zjj wilde daarmede begrip tonen voor de moeilijke positie waarin de Rege ring, gezien ’s lands financiën, verkeert. Maar daar kwam niets van in. Minister van Schalk, die dit wetsontwerp te verdedigen had, daar Minister Teulings ziek is, wilde er niets van weten. De heer Van Sleen (arb.) had weer een amendement ingediend om de pensioensuit- kering te verhogen. In dit amendement had hij dezelfde cijfers verwerkt, die de Kamer had genoemd in de schriftelijke stukken. Maar de heer Van Schalk noemde dit amen dement „onaanvaardbaar”. Zou het toch aangenomen worden, dan werden de be raadslagingen geschorst en zouden de ge pensionneerden dus niets krijgen. Ook Mi nister Lieftinck moest deze middag voor de draad komen. Hij adviseerde de Kamer om dit wetsontwerp voor dit jaar maar aan te nemen. Volgend jaar zal de Kamer dan nog eens over deze kwestie kunnen praten. Ook ’s lands penningmeester wilde op dit moment echter niets aan het wetsontwerp veranderen. Goede raad was dus duur. De meeste Kamerleden hadden echter liever een half ei dan een lege dop. Zij zouden De UNO zal vandaag onder voorzitter schap van Jacob Malik (Rusland) bijeen komen. De Veiligheidsraad heeft een reso lutie aangenomen, waarbij hulp aan de bur gerbevolking van Korea wordt gevraagd. China wil aldus werd medegedeeld 1 buiten het Koreaanse conflict blijven. De Marshallhulp voor West-Europa zal met 58.000 worden verhoogd. Truman vindt het goed, dat Marshallhulp wordt ingehouden aan die landen, die niet definitief mee willen helpen in de strijd op Korea. priisfoarskriften. Der komt jit by, dat in bilangryk diel fan de stream levere wurdt op aide kontrakten mei stêdden of forie- nings, dy’t yn 1916 al seis dwaende wiene en by de oergong nel it P.E.B. fêste kon- dysjes makke hawwe. Nim bygelyks it G.E.B. fan Ljouwert mei I syn 70.000 gebrükers en safolle oaren. In tredde groep binne de great-forbrükers, de yndustry. Dy hawwe apart kontrakten mei it P.E.B. en dizze binne op in hiel oare basis makke hwant hjir gyng it faken om de fraech: sille wy in eigen stream-ynstal- laesje hélde of meitsje of sille wy oanslute by it P.E.B. Nim de 100 suvelfabriken mar ris. Dy binne net oan it P.E.B. boun as se net wolle, hja kinne ek seis. In al- gemiene oansluting ferge it P.E.B. dus op kondysjes, dy’t foar dizze groep klanten ekonomysk foardieliger wiene. Ek moat men hjirby tinke oan de eask foar de yn dustry hjirre, dat hja konkurrearje kinne mei oare kontrijen. Dit alles makket priis- forheging troch in hegere prils foar de K.W.U. ta in tichte doar. En noch is dêrmei de posysje fan it P.E.B. net werjown. Jit twa bilangrike dingen moatte neamd wurde. Alderearst hat de provinsje yn de minne tiid bilangrike som men liend oan it P.E.B. sünder rinte. Dat koe doe net oars. Mar doe’t de saken der better foar kamen to stean en de Provinsje seis mei hege kosten siet foar de greate kanaelwurken, doe binne de hearen ris ef- kes meielkoar oan it buorkjen west en dat wie fan dy gefolgen, dat de .rinten fan dat jild nou wer werombitelle wurde moasten. It docht der nou neat ta, dat ik der destiids op tsjin wie, hwant ik miende, dat dit jild nea better weromjown wurde koe dan troch in algehiele elektrificaty fan de provinsje, mar hawar, de Steaten hawwe dat it P.E.B. oplein en dat moast doe opbrocht wurde. Jit in twadde bilangrike saek moat hjir neamd wurde. Om technysk mei komme to kinnen, binne der de léste jierren foar de oarloch en nou ek wer nel de oarloch hiele greate foroaringen en forbetteringen yn de Sintrale en ek yn it administraesjegebou l meer in dit Kabinet. Wetende, dat een motie toch afgestemd zou worden, liet hij op deze manier niet van zijn afkeuring blijken. Maar zijn woorden waren des te duidelij ker. De heer Oud valt n.l. over het zelfbe schikkingsrecht. Dat zit hem hoog, zoals dat iedere Nederlander hoog zit. Was dd afzwering van Philips ook niet een daad van zelfbeschikkingsrecht? De verklaring van de Regering van Indonesië, dat er in de eenheidsstaat een behoorlijke mate van autonomie zal komen, biedt, aldus Minister van Maarseveen, gunstige perspectieven. De positie van Ambon, dat niet in deze eenheidsstaat wil worden opgenomen, ver vult de Regering echter met zorg. De Re gering zal alles doen om een tragedie te voorkomen. Dit geschil is slechts op te lossen als men de Republiek Zuid-Moluk- ken een grote mate van zelfbestuur geeft. Direct nadat deze begroting was goedge keurd, alleen de communisten waren tegen, ging de Kamer ermede accoord, dat Indo nesië van ons een lening krijgt van f 280 millioen. Iedereen was het er over eens, dat dit moet geschieden. De laatste jaren heeft Nederland n.l. de economische sane ring van dit land nagelaten. De jonge staat kan daarvoor thans niet opdraaien. Natuurlijk waren de motieven, waarom men voor dit wetsontwer-p stemde, geheel verschillend. De heer Welter bijv, vond dit een gevolg van de Regeringspolitiek en de heer Jansen ■(k.v.p.) dacht, dat de Unie daardoor een wezenlijke betekenis kreeg. Koopt Nederlands fabrikaat. Geruime tijd was de Kamer ook nog be zig met de deviezennota. Dat' is meestal een zeer technische aangelegenheid. Alleen duidelijk voor ingewijden. Minister Van den Brink typeerde echter met enkele cijfers hoe het er thans met ons land voorstaat. En dat is heus niet zo erg best, al was hij zelf van mening, dat er voor een alar merende stemming geen reden is. Het zwakke punt is ongetwijfeld, de stij ging van de invoer. In het eerste half jaar van 1949 werd voor een totaal bedrag van f 2660 millioen ingevoerd en gedurende het zelfde tijdvak van dit jaar voor f 3730 millioen. Dat is dus niet zo best. In het algemeen kan men wel zeggen, dat invoer ons dollars kost. Die hebben we helaas maar veel te weinig. Gelukkig is onze uit voer iets gestegen; van f 1654 millioen tot f 2317 millioen, in dezelfde tijdvakken als hiervoor genoemd zijn. Wat is de moraal van dit verhaal? Minister van den Brink zei het heel duide- 58.045.000 K.W.U. 68.838.000 K.W.U. 85.138.000 K.W.U. 99.332.000 K.W.U. 112.500.000 K.W.U. (skatting) Dat wol dus sizze, dat it forbrük yn fiif iier tiid net mei tritich mar mei hündert prosint foarüt gien is. Ja, seit de Direksje, mar dat is oariochs- winst. Ik siz, foar in diel al, mar foar in oar diel net. De hiele saek draeit nou om de to forwachtsjen konsumptie fan stream en yn dat stik fan saken sil bliken dwaen, dat de Direksje de saek, al as net mei sin, net goed bisjocht. En dus sit der mear yn en moat der ek mear üthelle wurde. De oare kear hjiroer noch in léste artikel. Tj. de J. Gistermiddag om kwart voor twaalf Is de voorzitter der Belgische Socialistische Par tij, Max Buset, door koning Leopold in zijn paleis te Laeken ontvangen. Daar Buset in een openbare vergadering had verklaard slechts een onderhoud met de Koning te zullen hebben indien diens troonsafstand vast stond, heerste er te Brussel een schier ondraaglijke spanning. Gedurende de gehele nacht was het kabi net in vergadering bijeen geweest. Eergis teravond laat en gisterochtend in alle vroegte had de Koning enkele ministers ontvangen. Toen reeds lekte uit, dat enkele katholieke leden van het kabinet druk uit oefenden om de Koning tót troonsafstand te bewegen. Ook ontving de Koning een delegatie van de Bond van Gedeporteerden, die een beroep op hem deed niet langer Belgisch bloed te vergieten. „Geef ons Uw zoon," zeiden zij, „en wij waarborgen, dat deze een nationale regering zal hebben." Inderdaad werd gisteravond 11 uur bekend gemaakt, dat Leopold IH zijn bevoegdheden tijdelijk zal overdragen aan Kroonprins Boudewtjn, n.l. tot 7 Sept, van het volgend jaar, de datum waarop Boudewjjn meerder jarig wordt en zelf de troon zal beklimmen. Alle drie partijen hebben zich achter dit besluit geplaatst. De „Mars naar Brussel” die vandaag door anti-Leopoldisten zou worden gehouden, werd afgelast. Ondertussen deden zich in de afgelopen nacht nieuwe moeilijkheden voor. De Ko ning wilde n.l. enkele wijzigingen aanbren gen in de proclamatie en ook zelf de da tum van de overdracht der bevoegdheden bepalen. Heel de nacht werd druk verga derd. Radio Brussel bleef de gehele nacht in de lucht. Toen in de na-nacht de Koning nog steeds zijn proclamatie niet had gelezen, rukten anti-Leopoldisten vanmorgen om 3 uur op naar Brussel. Tien minuten over 7 verklaarde de Koning plechtig voor de radio, de bevoegdheden over te dragen. De mars naar Brussel werd hierop definitief afgelast. Schonenberg uit Bergharen is bjj het dorp Hwat hat Winssen op de rijksweg Njjmegen-Druten, toen zij per fiets de weg wilde oversteken door een auto aangereden. Zij overleed kort daarna. Haar 19-jarige zuster werd eveneens door de auto gegrepen; z’j is zwaar gewond naar een ziekenhuis te Nij megen vervoerd. Meer dan goud. Op 2 Aug. a.s. zal Dros- te's Cacao- en Chocoladefabrieken N.V. te Haarlem, haar 60-jarig bestaan herdenken. Daar het 50-jarig bestaan uiteraard in de oorlog viel, zodat van een eigenlijke vie ring toen geen sprake kon zijn, zal aan dit jubileum thans een feestelijk karakter wor den verleend. Een onderwijzer, die aan het Scheveningse strand van zijn vacantie genoot, zag hoe iemand uit ’n Noorse auto iets ontvreemd de. Vlug kleedde hij zich aan en volgde de man, waarschuwde een agent, waarop ar restatie volgde. Toen de Noren even later aangifte deden, keken ze wel heel vreemd op, dat de dief reeds gevat was. Hij had een portefeuille met kostbare Noorse devie zen meegepikt. Begrijpelijk. In verband met de huidige om standigheden is de overkomst van corres pondentie voor Korea niet verzekerd. Aan getekende stukken kunnen slechts op risico van de afzenders worden aangenomen. Ontsnapte gevangene komt zich melden. In het begin van deze week zijn uit het huis van bewaring in Den Haag twee gevange nen via een bovenlicht ontsnapt. Een van hen, een zekere L., werd dadelijk weer ge arresteerd. De andere gevangene, een ze kere G., heeft zich Vrijdag bij de politie ge meld. De politie zoekt thans nog naar een derde gevangene, die in het begin van de week uit de strafgevangenis te Schevenin- gen heeft weten te ontsnappen. Het motorschip „Gaasterland”, dat voor de Kon. Holl. Ljoyd wordt gebouwd te Capelle aan de IJsel bij de firma A. Vuyk en Zn. is Zaterdag te water gelaten. Het schip is bestemd voor de wilde vaart op Zuid-Ame rika. Slijkhuis naar N.-Zeeiand. Slijkhuis, die met de besten der Europese athleten op de middenafstand door de Nieuw-Zeelandse Athletiekbond voor deze winter was uitge nodigd, heeft besloten de invitatie te aan vaarden. Waarschijnlijk zullen deze athle ten ook in Australië aan de start komen. Pech. De Nederlandse emigranten die voor hun overtocht naar Australië passage had den geboekt, op het Engelse schip Otronto, dat 12 Augustus van Londen naar Sydney vertrekt, hebben dezer dagen bericht ont vangen, dat zij met dit schip niet zullen kunnen vertrekken. Het troepenschip „Nelly” is Zaterdag te Rotterdam aangekomen. Zondagmorgen be gon de ontscheping van 1582 militairen en burgers. Gedurende de overtocht zijn drie kinderen gestorven. Paniek in kerk door kinderspel. Een 16- jarige jongen, B. J. W. Oude A, heeft Zon dagmorgen een paniek veroorzaakt in de rooms-katohlieke kerk op het Hogeland te Enschedé. Tijdens de dienst speelde hij met een in de kerk hangend brandblusapparaat. Toen hij de knop indrukte, begon het toe stel te spuiten, en het ontsnappen van d« inhoud ging gepaard met een hoge zoem toon. Onder de kerkgangers ontstond een paniek, toen enkelen dachten, dat er eea bom was ontploft. Blikseminslag. Onder Idzega (W.) is Za- taal ruim 155.000 leden (thans 161.000). terdagmorgen door blikseminslag brand ontstaan in de boerderij van de heer D. Heeg. Van de inboedel kon practisch niets worden gered. oanbrocht. It P.E.B. sil yn koarten in mo dern apparaet hawwe, dat op dit stuit ta de alderbêsten heart fan üs lén. Mar dat hat miljoenen en miljoenen koste en dizze lésten komme der wer by. Omdat de tech- nyske foarütgong sa hurd giet yn dizze bi- driuwen, mei men net rekkenje op lang- jierrige fifskriuwing. Dêrom skrikt men fan it bidrach, dat elts jier ófskreaun wur de moat. Alwer it moat allegear üt dy- selde pöt komme en hwat it iene freget. kin net foar hwat oars brükt wurde. Sa soe men de moed forlieze by it sykjen nei müglikheden foar de „onrendabele ge bieden”. Mar dat mei net. En dat hoecht ek net. Hwant neist dizze financiële skaed- kanten stean ek wer oare dingen, dy’t üs ta de oertsjüging brocht hawwe, dat men de moed net forlem jaen moat. En hjir sit Ijocht yn, sa’t it my taliket. Der is alderearst de greate taname fan it elektriciteitsgebrük hjir yn üs provinsje. De directeur sei üs, dat men rekkene op in jierlikse taname fan 6 pet. yn normale tiden. En yn de bigreating foar 1951 is dat sifer ek wer brükt. Mar platwei sein, der leau ik neat fan. Hwerom net. Alder earst op groun fan de sifers seis. Sjoch hjir binne de officiële gebrükssifers oer de lés1- te jierren: 1946 1947 1948 1949 1950

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1