PIM MULIER 11 N I Gabe Skroar zijn leven en werken Martinytoer üs hjoed to sizzen Fan de door Nederland No. 61 46e Jaargang Dinsdag 8 Ang» 1950 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA B olsward Hwat hst - heid. Sport geeft zelfvertrouwen en gaatj de ledigheid tegen. Zy mag niet verruwend zjjn en moet wortelen in het volk. Volkssport is een belang van de eerste or de. Dergeljjke uitingen vindt men steeds terug in de kennismakingen met Mulier. Ryk aan geest en nog zeer vitaal is onze Nationale sportvader. En het is een groot voorrecht voor hem, dat, zoals hy zelf zegt, niet een grafzerk, doch een legpenning uit zjjn geboortegemeente in het trouwe Fries land dat getuigt. Bolswards Nieuwsblad I B E N E. PRINSES PYT. j It llbben jowt, mei stean en fallen, Rju drluwerkes nel stive ballen. Kom, keatsers! Lit de lju lüd roppe: Slz neat, mar slack de ballen boppe! kin as se seis mient, of seit to mienen. Har birekken fan 6 pot. mear stream per Jier it net yn oerienstimming mei in serieuze skattlng. Ik wol wol wedzje mei de Dl- reksje. Foar alle k.w.u.’s dy’t minder kom- me as 6 pet. jow ik in sint en hja hoege my mar in healtsje to jaen foar de k.w.u. dy’t der mear komme. Dan hie ik in skoan- der jier yn it foarütsjoch, leau dat mar. Nou hawar, de Directeur woe net wedzje, mar sei doe; Nou des to better, dan kinne wy de reserves hwat sterker melts je, hwant dy binne ek mar oan de lege kant. Ja, der komt men fansels nea üt. It totale bisit fan it P.E.B. is sahwat 60.000.000 (kostprils). Derfan is öfskreaun 25.000.000. Boppedat sit er noch 5.000.000 yn de diverse reserve- potten. Is dat genóch, is dat net genóch? Dat kin gjin minske ütmeitsje. Mar it is flink en It bldriuw stiet der nou hiel goed foar. As men nou net oer ’e brêge komme wol foar dy minsken, dy’t al dy jlerren by In petroaljeljochtsje sitte moasten en knoefle mei droege en wiete batterijen foar de radio mei buta-gas foar It itensleden, mei in windcharger en al sa mear, dan wit ik it net mear. Der komt by, dat it ek yn it bilang is fan it P.E.B. dat hja de efter- ste foet hwat oanlüke, hwant it is nou har gouden Ure. As it komt, sa’t wy graech wolle en de kosten fan oansluting wurde net mear foar twa-tredde, mar foar len- tredde fan de minsken seis frege, dan sil yn fiif jier tild hiel hwat foroare wéze. Dat kin nou! Dat kin nou omdat it platte- lAn net mear yn de earmoede sit. Mar as men it nou net docht, as men yn dizze tild to binaud is om nou mei foarsje de goed tsientüzen percelen oan to sluten dy’t der noch sünder sitte, dan is nel alle gedach ten de gunstige tild foarby. It is om dizze reden, dat wy hoopten de Steaten safler to krtfen, it ütstel fan de Kommisje oer to nimmen, hwerby twatredde fan de kosten oars foun waerden. It punt komt nou yn de Wintersitting fan de Steaten. Dat sil Novimber wurde. Ik jow it in goede kAna. Tj. de J. ForstAn is better as rykdom. Mar der binne mear forstannlge lju dy’t har ryk wlnskje, as rike lju forstannich. 't Ntys kaem de moams fry ünforwachta, In Ijochte, stille slmmemacht, Nei in jountiid soel fan tonger, Hie Trix tomük in suske brocht; Har blide Alden Sneon bitocht Har twadde berntsje üntfongen. Feeststifeming, wylst de loft blroun, Tichteby gromme it kantin, 't Needlot is net to kearen. Hja soe yn ’t fiere Canada, Har earste berneoplieding ha, Neist Mem it rinnen leare. Alf jier Sneon suskes Trix, Margriet, De skoalfreondinnen, dy’t Bliid meitsje troch geskinken. Wy bringe bea dat God har hoed’, lenriedich in Fryske lokwlnsk-groet, Feest lang jit to bltlnken. Wer waret lyk har bertestoun, Skimmich de reade ruter roun, God jow 't yn Jins Genede, (It hert fan mannichien slacht bang) Héld dizze ruter yn bitwang, Irene Bliuw’ üs de frede. ^eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) Skoalle tiid thüs goed Underlain, Learmasters binne wurdt üs sein Meast oer har wol tofreden. Koartlyn hja fleach mei Heit oer sé, Troffel en stien in bernepré Earste offisjeel optreden. bringt. Bruto fansels, hwant de distribüsje- kosten, de liedingen en sa mear, binne ek folie kostberder. Mar dy lizze der nou en dan kin men sizze, dat de winst komme moat fan de groep lytsforbrükers. Dat blykt ek üt de Winst- en Forliesrek- ken, hwant der stiet op in totael ynkom- men fan 8 en in heal miljoen, 4% mil joen foar dizze groep. Dat is mear as de helt fan alle üntfangsten. En as men dan de forbrükssifers fan dizze groep nelgiet, docht al wer bliken, dat krekt hjlr de meas- te avensaesje yn sit. Sjoch mar ris. Hjlr binne de sifers oer de léste fjouwer jier. Yn 1946 wie dat: 17.777.197. Yn 1947 wie it 22.257.902. Yn 1948 kaem it op 28.679.459 en yn 1949 op 33.289.857. Dat is dus foar dizze Ófdieling yn fjouwer jier tiids in for- dübeling. En dat sit net op it foarste plak yn it greatere tal forbrükers, mar binam- men yn it stigen fan it oantal k.w.u.’s. Elk kin dat om him hinne sjen. Alderearst is it in feit, dat it brüken fan stream op him seis altyd tanimt. It mei my noch heugje, dat wy earst yn Bakhuzen wy bltellen doe 60 sinten per k.w.u. yn ’e keamer sleten by in lampke fan 25 Watt. Dat wie al In hiele forbettering by It pe troaljeljochtsje. Hjeljouns sleten wy to ski- merjen, hwant dat djüre Ijocht! In stik as fiif Ijochtpunten wie genóch, tochten wy doe. 6 as 7 k.w.u. yn de moanne dat wie üs takst sahwat. En kom nou erls. Nou moat yn de keamer op syn minst 100 Watt sitte, de bern sizze, dat it fjirst to min is, en rounom knippe de Ijochten oan. Skimer- lampkes, bureaulampen, radio, stofsüger, stryljdzer, théljochtsje, sigaredroeger, skear- apparaet, en binammen it iten sieden nlm- me hieltyd mear. Dat keart men net yn op- kommende hüshAldingen. By eltse nije oan- liz yn huzen komme mear Ijochtpunten, mear stopkontakten, mear service, mar ek mear forbrük. Op buorkerijen is it krekt sa’n spul. Al- oan mear tapssingen, mear motoaren, mear skrlktried en sa fuort. En dit is it wich- tlchste argumlnt, dat it P.E.B. mear dwaen Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs i 10 cent per m.m Giro 87926 Aan deze rand zyn bevestigd 11 zilveren ruitvormige plaatjes met de 11 stadswa pens, terwijl de benedenhelft van de bal klaverblaadjes en -bloemen, uitbeeldende het vrije veld, vertoont. Het draaglint in de nationale kleuren heeft ook nog zilveren ruiten met de wapens der 5 „gea-en”. Maar meer nog, Muller is meer dan de kaatsflveraar en al heeft de kaatsvereni- ging „Witmarsum” een „reusachtig” be schermheer in hem, ook de athletiek, als voetbal, cricket, hockey, schaatssport ken nen deze grote man. De man, waarvan men zich afvraagt hoe hfl tot de sport kwam. Als 6-jarig jochie zag Pim Mulier op de kostschool te Noordwljk voor het eerst een balspel dat hem belang inboezemde. Het werd gespeeld door de Engelse leraar met enige van diens landgenootjes. Pims medescholieren vergaten het spel, maar toen hij In 1874 in Haarlem terug kwam, besprak de 9-jarige knaap dit spel Wy ha de oare kears düdllk makke, dat it P. E. B. net üt ’e romte tarre kin en dat de lju, dy’t miene, dat de winst fan it bi- driuw great genóch is om de minsken sün der oansluting daedlik allegearre to helpen sünder ekstra kosten, net doocht. En dochs ha wy miend, dat der jit hwat mear dien wurde kin as oant nou ta. En fansels moat men dan ek witte hoe en hwat. De wlch- tichste reden, hwerom wy miene, dat it bidruw better risseltaten hawwe sil as de stikken oantoane is de forwacliting, dat It forbrük fan elektriciteit hurder tanimt as de Direksje yn har bigreatlng oannnlmt. Der sit einlings de hiele knoop. Fan de léste fjouwer jier witte wy nou de sifers. En dy wize nét min. By alle trrje groepen, d.w.s. de selstannige distribüsjebidriuwen, de greatforbrükers en de lytsforbrükers is sterke foarütgong. Hja brükten yn 1949 elkmis sa’n 30.000.000 k.w-u. Mar it is foar it bidriuw lang net itselde, hwa’t de stream ófnimt. De great forbrükers bltellen dat jier per k.w.u. 5.27 sint, de distribüsjebidriuwen 5.44 sint, de wetterblmeallingsynstallaesjes seis mar 4.85 sint en de stream, dy’t oan de colle ga’s forkoft waerd yn Grins en Oerlsel brocht mar 2.57 sint op. Dertsjlnoer stiet, dat de stream, dy’t de lytsforbrüker krlge 13.84 sint opbrocht. Dat wol dus sizze, dat hja twa en in heal kear safolle yn It laedtsje In Friesland kent men deze kranige 85- jarige wel van het kaatsterrein. Ieder jaar te Witmarsum op de grote partyen en de Bondspartij slaat Mulier ook liefst zo zel den mogeiyk over. Veel kaatspr^zen zijn In de loop der jaren door hem geschonken en de prachtige Mu- ller-Wandelbal die op de bondspartij als Konlngsprys fungeert, circuleert dit jaar precies een halve eeuw. Precies 50 jaar geleden schonk Mulier deze prachtige zilveren bal voor de toen, in 1900, te Witmarsum gehouden Bondspartij. De bovenste helft vertoont 2 kaatsers, een op- Blager en een perkspeler, die met „de kleine bal” spelen, in het vrije veld. Dan een band, met een gedicht van W. Faber uit Pletersblerum, luidende: Wonseradeel is steeds een gevoelig plekje in het hart van mijnheer Mulier geweest, doch te rjjk acht hij zich beloond. Dat het Friese volk en het Nederlandse volk hier zo niet overdenkt, is Zaterdag 5 Augustus wel gebleken, toen velen de hul- digingsplechtlgheid op Raadzaal en Bonga- State, het sportterrein waar de jongens- kaatswedstrijd werd gehouden, kwamen be wonen. Noodlottige twist. De 25-jarige landarbei der M. Aerts is Zaterdagavond door een jtndere arbeider doodgestoken tijdens een twist in een café in de Haarlemmermeer. De ruzie was ontstaan omdat de mannen het niet eens konden worden over de scha devergoeding, die zy moesten betalen we gens het vernielen van een lampekap. Onaangename verrassing. Een Rotterdam mer had tijdens zijn verblijf bn. Duitsland kennis gemaakt met een vrouw en beloofd haar te zullen trouwen. In Nederland terug, trouwde hfl echter met een Nederlandse. Vrijdag j.l. stond de Duitse echter voor hem. Zij had zichzelf over de grens ge smokkeld na zeven jaar wachten. De Vreemdelingendienst heeft de vrouw over de grens gebracht. In Marker costuum. Willy Walden en Piet Muyzelaar hebben hun Snip en Snap-cre- atle thans in Marker costuum gestoken, waardoor zij zich enigszins vernieuwen in een beproefd nummer. Hoeveelheid springstof onder wegdek ge vonden. Spelende kinderen hebben op on geveer 10 meter afstand van de spoorweg overgang bij de Jukwerderweg te Appinge- dam een gat in de berm ontdekt, waarin een gedeelte van een buis zichtbaar was. De Rijkspolitie werd gewaarschuwd en die stelde zich in verbinding met de mijnoprui mingsdienst in Den Haag, omdat men ver moedde, dat er een lading springstof was verborgen. De buis werd uitgegraven en men vond drie kisten met ongeveer 100 kilo trotyl. Tram kraakt auto. Bestuurder gedood. Op de onbewaakte overweg bij Follega in de tramlijn Lemmer-Joure is Vrijdagmorgen circa kwart voor twaalven een dodelijk on geluk gebeurd. De ruim 30-jarige F. Ozin- ga uit Sneek, die met grote snelheid met zijn auto uit de richting Lemmer reed, kwam op de overweg in botsing met een goederentram, eveneens uit de richting Lemmer. De botsing was zo hevig, dat de heer Ozinga onmiddellijk werd gedood. De 48-jarige arbeider A. Brouwer van V. en D. te Rotterdam overleed bij een (ge slaagde) poging een 22-jarige volontair G. Huisson uit de liftkoker te redden. De vo lontair werd bedwelmd door dampen, die uit de kelder opstegen. Het N.V.V. heeft zijn instemming betuigd met de actie van de Veiligheidsraad tegen de Noord-Koreaanse agressie. Ook andere werkzaamheden heeft de sport vader, die het initiatief nam tot de Friese Elfsteden op de schaats, waarvoor hij de Friese Lisbond als uitvoerend lichaam ge bruikte. 2 Januari 1909 werd deze gehou den, de eerste der tochten door het barre winterlandschap van Friesland. Het was de stoot tot de oprichting der Friese Elfsteden Vereniging. Zo was Muller op Sumatra een tijdlang hoofdredacteur van de Dell Crt. en van de Atjeh Crt. Ook stond hij een tijd als Ma joor aan het hoofd van een bataljon vrij willigers. Als tekenaar voor periodieken en illustrator van boeken leverde Mulier verder geen onverdienstel|jk werk. Boven dien is hy intensief bezig geweest met een genealogisch onderzoek, is hij kunstverza melaar en vorser van Noorse talen. Tegen de Jan Sallegeest en tegen de kroeg staat de sport, en deze ontwikkelt voorts nog de besluitvaardigheid en saamhorig- reeds met zijn vriendje/ daar. Enthousias me kon hij echter niet kweken, want zelfs een bal kon hij hen niet tonen. Het volgend jaar ging Pim met zijn moe der naar Ostende, waar hij zijn vacantie zou doorbrengen. „Telkens zeurde ik mijn moeder om een Frank,” zo vertelde de heer Muller, „en kon dan weer op de Skatlngrink rijden om daar de Engelsen te zien voet ballen.” In 1877 werden op het Buiten Berkenrode te Heemstede „loopwedstrijden” georgani seerd, het eerste athletiekverschijnsel in ons land. De 12-jarige Pim Mulier was van de partij en toen 2 jaar later de poging werd herhaald, op het Bulten Rooswyck, zag Mulier reeds kans beslag te leggen op de prys in de nummers 100 meter en 2 kilometer Cross-Country. Van poort tot poort gemeten was de af stand Amsterdam-Haarlem 10 km en na- tuuriyk moest de onverschrokken Pim dat „eindje” ook eens lopen. Hy bracht het er af in 1 uur en 10 minuten en later zelfs binnen het uur. Ditzelfde jaar 1879 is be slissend geweest voor 800.000 voetballers. Want de ondernemende jongeman ontdek te in de winkel van De Gniyter In de Leid- sestraat een bal. Een grote gele bal. Een rugby-bal. „Een paradys aan een touwtje”, zei de heer Mulier, „leek dat voorwerp. Het werd ge kocht en meteen ook een reglement voor rugby in Engeland besteld. Weldra was een schooljongesclub van 50 personen hiermee aan het oefenen, verga deringen in de open lucht, doch met een eigen bestuur en Pim Mulier, 14 jaar oud. was voorzitter, en bleef dat 16 jaar lang. Haarlemse Football Club, HFC, was de eerste voetbalclub in ons land geworden. De 15-jarige voorzitter stapte, na een jaar moeliykheden met terreinen „we rukten altyd uit met een paar stokken voor doel, de bal en een plank, om voor woeste boe ren over een sloot te kunnen vluchten," vertelt Muller, naar de Burgemeester van Haarlem. Wat onmogeiyk scheen gebeurde, een ter rein werd beschikbaar gesteld. En wat voor terrein, de Koekamp voor nul komma nul cent. Och, er stonden enige bomen, maar die werden in het spel betrokken én ca ramboleren tegen een boom behoorde btf het spel. Doch de ouders zagen de onkostenrekening van de tricots hunner dierbare kinderen stygen en er dreigde gevaar. Mulier wist raad en bestelde een reglement in Engeland van het Association (soe zit nu in King Soccer, voelt U?) football. Dit Is ons hul dig „samenspelend” voetbal. En na 4 jaar speelde HFC niet anders meer. Het samenspel leek meer dan het was, alle spelers stormden voorwaarts en als iemand de bal had, was het de grootste eer om een doelpunt te maken. Bal af ge ven gebeurde alleen per ongeluk. Er werd met 2 scheidsrechters gespeeld tot 1890. In 1880 liet Mulier een Rugbyploeg uit En geland komen om dat spel hier ook ver trouwd te maken, doch het duurde tot 1918 voor de Delftse studenten als eersten in de lande een club vormden. 1882 werd het oprichtingsjaar van de Ned. Schaatsenrydersbond, die toen nog alleen de korte baan (160 meter) kende, dus zo als die nog In de noordeiyke provincies wordt verreden. 10 jaar later werd op Mu llers Initiatief de Internationale Schaatsen- Mr. Van de Veen wordt directeur van de N.C.R.V. Het ligt in de bedoeling tot di recteur van de afdeling omroep van de N.C.R.V. te benoemen mr. A. H. van de Veen te Amsterdam, als opvolger van de heer K. van Dyk, die binnenkort met pen sioen gaat. Jeugdige typist. De 10-jarige Ria Hendrik- se te Utrecht behaalde Donderdag j.l. het diploma typiste, uitgereikt door het Cen traal Bureau van de Ver. van Leraren in Machineschryven en Steno-Speed. Zy was de jongste candidate dezer vereniging. De Paasboodschap van prinses Wilhelmi na, „De grote onbekende”, is in het Engels vertaald en in de Ver. Staten uitgegeven. Verdacht van moord. In een café op de Martelaarsgracht te Amsterdam heeft de politie Zondagmiddag een 33-jarige smid in de onderwereld bekend als „schele Kees” gearresteerd, verdacht van de moordaan slag die verleden week Zondagnacht in de Paternostersteeg op de 33-jarige Groninger J. D. werd gepleegd. Een vriend van de smid, een 53-jarige olieman, werd onder verdenking van medeplichtigheid in een café op de Zeedyk aangehouden. Twee doden by motorongeluk. Zaterdag avond. omstreeks zeven uur zyn op het ge vaarlijke kruispunt op de weg Maastricht- Vaals onder de gemeente Heer by een bot sing twee motorryders om het leven geko men. Magnetische myn ontploft. Zondagmorgen acht uur is op de Wester Schelde, vlak voor de Buitenhaven by Vlisslngen tussen het schip Elisabethville en de veerboot Vlls- slngen-Breskens een magnetische myn ont ploft. Gelukkig richtte de myn geen scha de aan. Tragisch. Een ongeveer anderhalf jarig kind van de familie Leusink woonachtig op de Haere te Doornspyk Is In een teil met water gevallen en verdronken. Diefstal van kazen. Een kaashandelaar uit Strobos (Gr.) heeft by de politie aangifte gedaan, dat ten nadele van hem 72 Goudse kazen zyn gestolen ter waarde van f 750. De Goudse kaas was In Langweer (Fr.) in een vrachtauto geladen; deze auto was 'a nachts In Gouda aangekomen, waar de chauffeur hem op de markt geparkeerd had. De chauffeur was met de byryder In de cabine gaan slapen. Toen men de wa gen 's morgens wilde lossen, werd de dief stal ontdekt. Overboord geslagen en verdronken. Zater dagmorgen is de 36-jarige D. J. Schaper uit Lemmer, die op het IJsselmeer op een steenkolenbak voer, door onbekende oor zaak overboord geslagen en verdronken. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kin deren na. Lange ry geschenken voor Jarige Prinses. Op haar elfde verjaardag heeft Prinses Irene Zaterdag een hele stoet delegaties op paleis Soestdyk ontvangen, die cadeaux kwamen aanbieden. Zo kwam het garde- regiment Prinses Irene, dat twee paarde- hoofdstellen aanbood. De luchtstrydkrach- ten waren er al eerder geweest en hadden een casette tafelzilver gebracht. Bovendien hadden ze voor snoepery gezorgd: een taart van 32 pond. Daarna kwamen de padvind- sters met een electrlsch verlicht kabouter huisje en vyf beschilderde Indianen kwa men als gelukwens een krygsdans uitvoe ren. Het feest werd op die mooie zomer dag in de tuin van het paleis gehouden. Een rit met de bokkewagen besloot de ont vangst. ryders Unie gesticht, waarvan hyzelf tot voorzitter werd gekozen. Cricket vond ook een groot bewonderaar in Mulier en in 1883 werd de Ned. Cricket bond opgericht, die in 1891 zyn eerste com petitie kon spelen. Tydens het bezoeken van het College in Engeland leerde hy nog hockey en Bandy kennen. In dat jaar wer den deze sporten in Engeland gereglemen teerd en Muller nodigde een ploeg uit En geland naar ons land, terwyi een Engelse vriend van Mulier meekwam om Bandy te presenteren. In 1891, na de strenge winter van 1890, toen Bandy veelvuldig was beoefend, kre gen beide sporten vaste grond en in 1908 volgde toen de Ned. Hockey- en Bandy- bond. Weer enkele jaren later werden met Mu llers hulp op de slotvyver van Voghelen- sang dameswedstryden georganiseerd en hieruit werd de Dameshockeybond gebo ren. Hetzelfde jaar 1884 Introduceerde Muller te Haarlem Lawntennis en met de hem eigen doortastendheid werd de Haarlemse Lawntennisclub opgericht, terwyi in 1899 de Ned. Lawntennisbond ontstond. In ’89 ontstond de Ned. Voetbal- en Athle- tiekbond, waarvan Muller de leidende fi guur was. Later werd de athletiek ge wipt en kwam terug by de oorspronkeiyke athletiekbond, die by de vorming van de gecombineerde voetbal- en athletiekbond was biyven voortbestaan. Van de Ned. Voetbalbond, thans met het praedlcaat Koninkiyke Is Mulier als Initia tiefnemer, nog ere-voorzitter. Met de Lübecker Tammer heeft Muller ook voetbal in Duitsland gepropageerd, en in andere landen vond het spel eveneens vlot Ingang. Thans maakt van de Nederlandse Bond ook het prot. christelijk voetbal deel uit, zodat Mullers visie door alle richtingen wel als juist erkend mag worden gerekend. Doch het was niet alleen het organisato risch werk in de sport, dat Muliers ryke geest voortbracht. Hy schreef boeken en artikelen over lichameiyke ontwikkeling en van belang zyn nog uitlatingen, die in zyn werk Voetbal en Athletiek (uitgegeven in 1894) verschenen. Zo Is Mulier een warm voorstander van amateurisme, om de sport zuiver te houden en reeds toen schreef hy.- „Ik keur het ge ven van dure kunstvoorwerpen af. Het is verderfeiyk voor het hooghouden van het gehalte der deelnemers. Ook die met dia manten bezette eretekenen zyn een verderf voor de sport.” Neen, de athletiek heeft Mulier ook daad- werkeiyk bezig gezien en als loper op de 100, 350, 800, myi en 2 km. cross country was hy niet uit te vlakken. Zo liep hij de 100 meter in 11.8 en won menig prys. De 350 meter in 532sec., leverde menige overwinning en 800 meter in 1 mln. 518/ sec. De myi leverde nog een internationaal kampioenschap op tydens Intern, wedstry- den te Ostende. Daar alle pryzen naar En geland gingen, was ten slotte alle hoop op de myi gevestigd. De koning van België was ook tegenwoordig. Onder luid gejuich der toeschouwers is Muller er In geslaagd toch nog een prys op het continent te hou den, hy won de race in 5 minuten. Maak maar wat betera. De Nationale Commissie voor de Oorlogsgedenktekens keurde het ontwerp voor het Zandvoortse verzetsmonument niet goed, omdat het be tonnen onderstuk er voor te pompeus was. Een zondebok. Een hoofdambtenaar van het departement van landbouw moest, na een opmerking van de Rekenkamer hier over, f 1501.48 terugbetalen wegens het on nodig gebruiken van een auto tydens dienstreizen. Herinnering aan de bezettingstijd. In de Pater Nostersteeg te Amsterdam werd een man door een onbekende neergeschoten en ernstig gewond naar een ziekenhuis ver voerd. Ramp voorkomen. De brandweer te Den Haag kon door moedig ingrypen de ont ploffing van een acetyleenbrander, welke reeds vuur had gevat, voorkomen. Ons dure leven. De Raad van Vakcentra- len heeft de regering verzocht: 1. onmid- deliyk een prysstop af te kondigen; 2. ver dere prysbeheersende maatregelen te ne men; 3. op korte termyn besprekingen te openen over het loonpeil der arbeiders in Nederland. De stem mocht blijven. In kort geding werd de vordering van het N.V.V. om het opposltieblaadje „De Stem van de N.V.V.er” te verbieden, van de hand gewezen. Hy was liever weer binnen. Een gevan gene, die uit het Hu!' van Bewaring te Den Haag was ontsnapt, meldde zich zelf vrywillig weer aan. Opium. In de hoofdstad werden twee man nen gearresteerd, die 400 gram opium, 15000 ampullen, verhandelden. Zaak voor zichzelf. Een 22-jarige Amster damse winkeljuffrouw werd gearresteerd, omdat zy uit de zaak waarin zy werkte in enige maanden tyds twee bakfietsen vol goederen ter waarde van ruim duizend gul den had ontvreemd. Hoe bestaat het. De Rekenkamer maakte er aanmerking op, dat voor een Eerste druk van Hitlers „Meln Kampf” f 1000 werd be taald en dat het rijk voor een zeldzame uitgave van het Roode Kruis: „Volk in Nood” hetzelfde bedrag uitgaf. Twee herten geschoten. Te Augustinusga is een verdwaald hert onder het schot van jagers gevallen. Ook aan de Hamstervaart is een hert geschoten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1