VOEDINGSVOORLICHTING: Martinytoer us hjoed to sizzen IW EIGEN BELANG door Nederland Laatste Berichten Fan de Streehblad voor West- en Zuidwest Friesland I Uitgave van DruKKerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward TWEE MOORDEN OP ONDERNEMING. Hwat hat Gabe Skroar 3 No. 63 46e Jaargang Bolswanls Nieuwsblad Dinsdag 15 Aug. 1950 D E Op in de zilvervliesjes van rflst en in granen en peulvruchten voorkomt. Zo zijn er meer ziekten of vatbaarheid voor bepaalde ziek ten te noemen, waartegen de voedingswe- tenschap, hoewel zij nog jong is, ons reeds beschermen kan. Om die reden is het zo belangrijk, dat men aandacht besteedt aan hetgeen een instan tie, die geen enkel handelsbelang dient, zoals het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad, U vertellen wil, in kranten-ar- tikelen en vouwbladen, op tentoonstellin gen en lezingen, per film en via de radio. Dat is voor ieder een zaak van nuchter eigenbelang. 1 BROMFYTS. Spegel en nümerboerd, Mei stangen, rjochte of kromme, Hja wurde gauris moet, Dy fytsen, dy’t sêft bromme, Benzine slynt net rij, Lit kalm de motor rinne, Men is fan traepjen frfl, Hoecht nea wer, wurch, to stinnen. De faklju fan de wet, Binn’ jit mei ’t ding forlegen, Hja spann’ ’t juridysk net, ’n Rydbiwiis op de wegen? Soms krijt der ien forbael, In abbekaet in glêdden Praet dan yn tsjustre tael, De rider is wer rédden. De feart fait my net mei! Langlêsten op in jountyd, Siet my sa’n brommer nel, Tocht grif: jow dy man woun, Pyt, Lykwols roungear oer ’t stjür, Wie ’k net lang yn 't Onwisse, De bromfyts joech it oer, Hy koe my lang net risse. Hawar, ’t wie doe blakstil, Mar as tsjlnwinen stjitte. Hwa’t it dan winne sil? Hwa soe dan ’t measte switte? Ve.schljnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Bromfyts of fyts myn kar? Stt., Hansbaes net fortelle, 't Bringt him yn ünstjür mar) ’k Héld it mei myn Aid Gazelle. PYT. 800.000 COMMUNISTEN OP MARS NAAR TIBET? Ben Zaterdag te Hongkong aangekomen reiziger heeft meegedeeld, dat 800.000 man Chinese communistische troepen sinds zes weken onderweg zfln naar de grenzen van Tibet (waarbij zfl eerst door uitgestrekte verlaten gebieden moeten trekken) TAXI-STAKING TE AMSTERDAM. Sedert Zaterdagmiddag rijden er in Amster dam geen taxi’s meer. Zondagmorgen ver schenen nog enkele wagens op de straat, doch slechts voor korte tijd. Door molesta ties werden ernstige mishandelingen ge pleegd. In Rotterdam is Maandag een wilde ha venstaking uitgebroken. Behalve de gezondheid Is er nog een doel, dat bij de voedingsvoorlichting in het oog wordt gehouden: economie in de voeding. Vooral door een verkeerde of verouderde bereiding gaat er heel veel voedsel node loos verloren; daarmee verdwijnt niet al leen een deel van het gezinsinkomen in het vuilnisvat of door de gootsteen, maar Ook wordt, wanneer dit op grote schaal ge beurt (en dat is zeker het geval), de eco nomische positie van ons land, dus van ons allen, er door verzwakt. Ook in dit opzicht gaat het voor leder on zer hierbij dus om een zaak van verstan dig eigenbelang. vens, dy’t allinnich mar wachtsje op it te ken om der üt to plken mei fiks hwat goud en wearde-artikels. En de rest? Dy doun- set mar troch. It libben is sa fleurich as hwat. De Snits-wike hat noch nea sa drok west, Rotterdam hat syn millïoenste klant al op de Ahoy-kermis. En de Steatsminen hawwe in winst, sa great, dat der nei alle maximale öfskriuwingen jit alf miljoen oer- bliuwt. Giet it net bést? Ja, jo sille sizze, dat 5 goune foar in mudde anthracyt in skandalige prils is en dat in monopoalje- bidriuw fan stienkoal, dat de bütenlAnske konkurrinsje net mear fielt, it mar foar it nimmen hat. Dat it dizze winter foar de measte minsken pyn yn ’e holle jaen sil as hja de kachel brüke moatte. Mar hwat let dat? It is nou simmer en as de kjeld komt is it ier genêch. It kin wol wêze, dat it simmer bliuwt en dan ha Jo maf forgees yn noed sitten. Wy libje jit fleurich. Wy bouwe brêggen en brekke hü- zen wei, wy brüke hwat tonnen jild om de Martiny op to knappen, de dümny’s binne wol fuort, mar de tsjerke stiet der dochs. Nou, ja, de toer moast ek hast hielendal fan boppen, mar dat komt noch wol as dizze restauraesje nochris klear komt. foar dat der in bom op fait. Op it String binne wy al wer oan it bouwen, echt fan dy huzen foar dizze tiid. As hja klear bin- nke, koene se fuort wol op de list fan Mo- numintesoarch, hwant dan siicht it en lekt it fuort al omraek. Gean mar ris nei de Florence-strjitte, der kin men jin ynljocht- sje oer de kwaliteiten fan dizze moderne hinnehokken. Hwa draecht de forantwur- ding fan dizze huzerommel? Dat wit gjin- ien. Mar wy binne fuort net forlegen. Wy sille nou wer in wet meitsje, dat in fam- ke, dy’t straks de bern hwat leare moat, in oplieding fan acht as njuggen jier ha moat. Barst fjouwer jier ULO en dan fiif jier Kweekskoalle. Jonge, hwat sil it der ütnaefle. Oer njug gen jier, hwa doart safier to tinken? De roede yn it hea wiist oer de 90 en wy sitte wylst to kaertspyljen. Fleurich hwatte? Tj. de J. ZES SPELENDE KINDEREN TE GRONINGEN GEDOOD. Door instorten van muur, geraak» door rangerende groentenwagons, werden 15 kinderen onder puin bedolven. de losplaats van de terreinen van de Veilingvereniging „De Eendracht” te Gro ningen, is by het rangeren van goederen wagons, een pas gemetselde muur geraakt en ingestort. Vijftien kinderen, die bij de muur speelden, werden onder het puin be dolven. Zes kinderen werden direct gedood van drie kinderen is de toestand nog zorgwekkend. Nog vijf andere kinderen wer den in het ziekenhuis opgenomen. As twa rabsters ris deilis reitsje En elkoar foar freeslike min ütmeitsje, Dan sil men op 't lést bigripe kinne, Dat se allebeide gjin béste binne. kan men meestal aan zijn hongergevoel en.aan de weegschaal wel merken. Maar geen gevoel en geen weegschaal waar schuwt ons, wanneer wfl van een of meer voedingsstoffen te weinig of naar verhou ding te veel krflgen. Dat openbaart zich pas op de lange duur in een minder goede gezondheid. Het is de wetenschap, die ons daartegen beschermen moet. Sinds iedere moeder leert dat een zuigeling extra vitamine D en kalk nodig heeft in ons klimaat, komt de En gelse ziekte (rachitis) hier bijna niet meer voor. Scheurbuik, vroeger een gevreesde ziekte op lange zeereizen, wordt voorko men, nu men weet, dat gebrek aan vers voedsel (alleen daarin komt het onmisba re vitamine C voor) er de oorzaak van is. Nog niet zolang geleden ontdekten Neder landse artsen, dat de tropische ziekte beri beri genezen en voorkomen wordt doof 't gebruik van voldoende vitamine B, dat o.m. EENHEIDSSTAAT INDONESIË. Vanmorgen heeft president Soekarno de Indonesische Eenheidsstaat afgekondigd. De nieuwe staat zal bestaan uit 10 pro vincies inplaats van de huidige 16 delen. De republiek Djokja wordt heden ontbon den. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m Giro 87926 de Noard-Koreanen hjir hinne gien wiene, hiene se üs allegearre de baes west. Yn België hat men syn tiid forgriemt mei in revolutionaire forballing fan de kening. om syn soan iendrachtich yn to huldigjen. Frankryk is sa rot as in sike jirapel. West- DütsklAn is üntwapene. Wy lizze to gryp foar de earste de béste oanfal fan in lyts diel fan de geweltige Sovjet-macht. Der sille net folie wêze, dy’t dat üntkenne oi oars sjogge. En hwat stelle wy der foar oer? Hoe stiet it mei üs moderne leger macht? Gjin minske dy’t it wit. Binne wy dwaende al de biskikbere krêften yn to skeakeljen en flink to brüken foar it ge- faer, dat wy allegearre oankommen sjog ge? Ik fornirn der neat fan. De jonges üt Ynje komme wer thüs, wurch, desillusio- neard, takocht. Plannen by it sekfol, mar dieden, net ien. Wy ha neat, wy binne neat, wy dogge neat. Ja, wy organisearje feesten en tentoanstellings, wy bisteane 500 of 600 of 725 jier, of wy dogge mar of wy salang bisteane en wy sette feesten op tou. De bussen nei alle oarden hawwe it fleanende drok, de Ardennen en Rome en IngelAn en Brussel tille op fan Nederlanners, dy’t in reiske meitsje. Tessel, FlylAn en Skylge rinne oer. Och ja, hwerom net. It libbet fleurich op 'e ranne fan ’e fulkaen, net- wier. Us finansjes binne wol raer yn ’e war, Ynje nacht yn ’e nane, West-Dütsk- lAn kapot, in loft swier fan driging foar it alderslimste, mar lit üs dochs net forjitte, dat Hylpen al 725 jier, of langer of koar- ter, stêd west is. Hwat let it, dat it mei tsien jier miskien troch ien bom fuort- fage wurdt, it is der nou noch. Lit üs mar wer ris in pódde opblieze, it jowt wer hwat fordivedaesje. It liket der in soarte op dat wy meimekoar alle forantwurdlikens kwyt rekke binne en mar raek libje. Trfle jier, seit Churchill hat Stalin noch nedich om syn plannen foar West-Jerope klear to hawwen, dan is hy klear. En wy.In diel fan üs makket him klear foar emigraesje mei yn de efter- holle de tins, dat hja der op tiid üt wolle. Der lizze al boaten klear yn en by üs ha- Een employé van de onderneming „Pasar Datar” in Sukabuml op Java is door vier gewapende Indonesiërs in uniform ver moord. Tevens werd een chauffeur om het leven gebracht, meldt Aneta. Dat de voeding van grote invloed is op het welzfln van ons lichaam, spreekt wel van zelf, voor wie ook maar even nadenkt. Tot aan onze volwassenheid wordt ons lichaam opgebouwd en daarna wordt het in stand gehouden met de stoffen, die het door ons voedsel worden toegevoerd. Vele verschillende stoffen heeft het inge wikkelde organisme van ons lichaam nodig om goed te kunnan functionneren. Die ver schillende stoffen komen in verschillende voedingsmiddelen voor; er bestaat geen le vensmiddel, dat alle nodige voedingsstof fen in een goede verhouding bevat. Wij moeten onze voeding dan ook samenstel len uit verschillende bestanddelen. Hoe veel of hoe weinig men eten moet, Ttehalve aan de ontwikkeling van de ■^atoomenergie en de bereiding van ge neesmiddelen uit schimmels (penicilline, etc.) heeft de laatste oorlog ook een flinke stoot gegeven aan een wetenschap, die op het eerste gezicht van oorlogsgeweld wel ver verwijderd schijnt. Dat is de voedlngswetenschap, waartoe in de tijd, voorafgaande aan de periode 1939- 1945, slechts betrekkelijk weinig onderzoe kers zich voelden aangetrokken. Toen ech ter voor de oorlogvoerende landen de kracht en het weerstandsvermogen van hun burgerbevolkingen een onmiddellijk levens belang werd, maakten de regeringen een aantal voedingsdeskundigen tot hun raad gevers. In Engeland bijvoorbeeld gebeurde dit niet alleen in zaken van distributie, maar werd een geheel plan van voedselvoor ziening volgens de moderne voedingsleer opgesteld, waaraan ook de invoer en de eigen productie van levensmiddelen onder geschikt werden gemaakt. Daarmede was het belang van de voedings- wetenschap wel officieel erkend! Tegelijkertijd betekende dit voor de moder ne voedingsleer een prachtige kans om haar waarde in de practijk te bewijzen. Dit heeft zij dan ook vooral in Engeland op een in het oog lopende manier gedaan. Dank zij de overheidsmaatregelen is in dat land het gebruik van melk en groente, twee zeer belangrijk geachte voedingsmid delen, met resp. 28 en 34 pet. gestegen, vergeleken bij dat in de jaren 1934-’48. On danks de hevige bombardementen en de slechte hygiënische toestanden, die iedere oorlog meebrengt, is het sterftecijfer der burgerbevolking er in de jaren 1939-’45 niet gestegen, doch gedaald. Algemeen wijst men de verbeterde voeding als de oorzaak van dit verbazingwekkende feit aan! Ook andere landen hebben met de „ge moderniseerde” voeding in deze jaren goe de ervaringen opgedaan. De gezondheids toestand van velen in ons land zou zich na de bevrijding zeker niet zo snel her steld hebben, als bfl de distributie geduren de de oorlog niet nog zoveel mogelijk was rekening gehouden met de behoeften (bijv, door het geven van extra rantsoenen melk, kaas, e. d. aan de opgroeiende jeugd, die daaraan bijzonder veel behoefte heeft). Ook zijn er stellig veel voedingstekorten aangevuld door de melk, de groente, e.d., die bfl de boeren gehaald werden ook door hen, die voor de oorlog geen melk en weinig groenten gebruikten. De goede ervaringen met de moderne voe dingsleer zijn onder meer tot uiting geko men in de raad, die de internationale voed sel- en landbouworganisatie, de F. A. O. (eveneens in en door de oorlog tot stand gekomen) aan alle regeringen gegeven heeft. Dat advies luidde: zorgt voor voor lichting, vooral van Uw huisvrouwen, om trent een goede en economische voeding, hoe men die kan samenstellen en bereiden. Vooi'Nederland was deze aanbeveling niet meer nodig, omdat men het hier juist voor de Duitse inval reeds eens was geworden over de oprichting van een Voorlichtings bureau van de Voedingsraad. In de kleine tien jaren, waarin dit bureau nu reeds voorlichting geeft, schriftelijk en mondeling, door drukwerken, lessen, ten toonstellingen, films en radiotoespraken, is het dikwijls gestuit op een zekere onver schilligheid bij degenen, die het wilden voorlichten. Vooral na de bevrijding is dit het geval, nu men geen raad meer nodig heeft om uit tulpenbollen brood, uit wei- poeder broodsmeersels en uit allerlei twij felachtige Ingrediënten jus te maken. „Wat hebben wjj aan die verhalen over vi tamines en eiwitten, waarom zouden we ons verdiepen in voedingsleer en warenken nis Als er maar voldoende voedsel te krij gen is, zodat wij weer gewoon onze gang kunnen gaan, dan hebben we die gelegen heid niet nodig.” Zo is de reactie van een grote groep. Be grijpelijk is dat wel, maar of deze men sen gelijk hebben? Voor de oorlog redden wij ons immers ook zonder penicilline en dergeljjke geneesmiddelen. Nu weet ieder een in de kring van zfln bekenden wel van iemand, die door penicilline-inspuitingen snel is genezen van een gevaarlijke aan doening. Wij zouden deze reddende stof niet graag meer willen missen. Zo min als de artsen nog zouden willen afzien van het toepassen van penicilline en soortgelijke geneesmiddelen, evenmin wil len de voedingsdeskundigen nu, in vredes tijd, de verbreiding van meer kennis om trent een goede voeding staken. Dat is im mers thans het belangrijkste middel om de voedingsgewoonten te verbeteren en daar mee de lichamelijke en geestelijke gezond heid van grote groepen mensen op hoger peil te brengen! Wederopbouw in 1951 vrij. Het ligt in de bedoeling het volgend jaar ook de weder opbouw in een vrije sector te brengen. Dit betekent, dat de wederopbouw dan niet meer gebonden zal zijn aan het te ver delen goedkeuringsvolume. Een wiskundeconferentie, waaraan mathe matici uit vele landen deelnemen, zal 16 Augustus in het zendingscentrum te Baarn worden geopend. Duitse methoden in interneringskamp. Te gen een viertal bewakers van het concen tratiekamp te Finsterwolde werden wegens hun onmenselijk optreden, wat deed den ken aan de Duitse methoden, straffen ge elst van twee jaar en twee, vier of vijf maanden. Ambassadeurs gaan confereren. Enkele van de hoogste diplomatieke vertegenwoor digers van Nederland in het buitenland, zullen op 16 en 17 Augustus op het depar tement van Buitenlandse Zaken een am- bassadeurs-conferentie houden. Onenigheid. In de 50-jarige gereformeerde vereniging voor drankbestrijding is een scheuring ontstaan door een besluit om een einde te maken aan samenwerking met drankbestrijdingsorganisaties van anders denkenden. Dank zij de reclame. De binnenlandse bier- afzet der Nederlandse brouwerijen is op gelopen van 179.200 hl. in het eerste kwar taal tot 337.600 hl. in het tweede kwartaal van dit jaar. In het tweede kwartaal van het vorig jaar bedroeg de binnenlandse af zet 297.000 hl. Een nieuwe roos. Dezer dagen werd op de Aalsmeerse veiling voor het eerst aange voerd de nieuwe rode roos „Happiness”. Deze aanwinst wordt beschouwd als de beste snflroos sinds 100 jaar. De stelen zfln zeer lang en stevig, terwijl de kleur bui tengewoon helder en de bloem heel groot is Meer groente naar Duitsland. Naar U. P. uit Düsseldorf meldt, wordt vernomen, dat de komende maanden iedere maand 500 A 700 wagonladingen groente uit Nederland in Duitsland zullen worden geïmporteerd, een toeneming van 400 procent vergeleken met dezelfde periode van 1949. De Texelsche schapen vormen nog steeds een belangrijke bron van inkomsten voor ’t eiland. Dit jaar bedraagt alleen reeds de opbrengst van de wol niet minder dan drie honderdduizend gulden. Klndercachot was overbevolkt. In de druk te op het Scheveningse strand raakten op één dag 366 kinderen zoek. De juffrouw van het „klndercachot” had doorlopend een uitverkocht huis. Na redding overleden. De 87-jarige A. Woudhuizen, die over een slecht gezichts vermogen beschikte, is te Lemmer te wa ter geraakt. Na veel moeite slaagde men er in het slachtoffer op het droge te bren gen, doch hjj overleed spoedig. Inbraak aan de lopende band. In het thee huis De Paddestoel aan de Rijksweg Laren- Baam is voor de 27ste maal ingebroken; een hoeveelheid consumptieartikelen werd meegenomen. Een vrachtauto, geladen met vijf ton prui men, bestemd voor Duitsland, is van de 5 meter hoge Waalbandflk te Wamel bij Tiel geraakt. De chauffeur werd uit de cabine geslingerd en kwam onder de wagen te recht. In zorgwekkende toestand is hjj naar het ziekenhuis te Tiel vervoerd. Friesland vrfl van mond- en klauwzeer. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het Friese rundvee in de maand Juli vrfl was van mond- en klauwzeer. Schurft werd op één bedrijf geconstateerd, rotkreupel op 4 bedrijven en miltvuur op 2 bedrijven. In zwembad verdronken. Waarschijnlijk we gens oververmoeidheid is de 21-jarige A. Hobers uit Nieuw-Amsterdam in het zwem bad te Stieltjeskanaal verdronken. Raadslid zou zes mille hebben verduisterd Het onderzoek naar de fraude, waarvan het Bredase raadslid A. K. wordt verdacht, heeft geleid tot de conclusie, dat zes A ze venduizend gulden is verduisterd. De frau de kwam aan het licht bij een contröle, doch toen stond nog slechts vast, dat er een paar honderd gulden ontbraken. De mal versaties zijn in drie jaar tijds gepleegd. Tegenspraak. Het vakblad voor de bouw bedrijven signaleert een toenemende werk loosheid onder de bouwvakarbeiders. De si tuatie waarvan thans sprake is, beant woordt in het geheel niet aan de medede lingen, die onlangs door Minister In 't Veld zfln gedaan. Deze heeft nog in Juni ver klaard, dat er in het bouwbedrijf voor der tig jaren werk was. Boontje kwam om zfln loontje. Tegen twee Utrechtse vrouwen, tante en ni J die bij bezoeken aan textielwinkels in Utrecht en omgeving totaal een vrachtwas...i vol tex tiel wisten bij elkaar te stelen, is 1 jaar met aftrek geëist. TZoe men in heal jier lyn yn it algemien sizze, dat der wer hwat mear héldfêst en stevichheit kaem yn it maetskiplik lib ben, it liket my ta, dat sünt de kwesje: Korea en de strideraesje, dy’t dêrre üt fuort komd is en jit altyd geande is, oan de oar- der kaem, de forantwurdlikens mei ien klap wer fordwoun is. Hwer giet it mei West- Europa hinne Hwer bliuwt de lieding fan lün en folk, sawol yn it lytse as yn it greate Hoe stean de minsken yn dizze tiid en hwat driuwt harren? Ik haw gjin forstén fan militaire saken en wol my der graech bü- ten hélde, mar der binne dingen, dy’t net büten üs bilangstelling bliuwe kinne omdat wy mei üs hiele hear en fear ófhinkelik binne fan de fraech: Hokfor takomst sjocht men foar üs lan en syn buorren yn de kommende jierren? Oer ien ding binne de lju it wol iens. Ruslén is dwaende al jierren lang mei syn greate opjefte, de hie le wréld to bringen ünder de Sovjet-Star. Hoelang de oanfal op dizze kontrflen jit ütbliuwe sil, witte wy net. Mar ien ding witte wy al. It lelt yn de bidoeling! Sil er komme of net, dat kin foar in great diel êfhingje fan de morele en militaire hélding fan it Westen. Ek dat is in algemiene opiny. De situaesje, sa’t dy nou is yn üs lên, is yn dat opsicht min. Militair binne wy nei it Yndonesyske drama gjin stür wurdich. As Gedood door electrische stroom. Tfldens werkzaamheden bfl het pompstation van Onnen werd de 20-jarige timmerman Khöl uit Erica dodelflk getroffen door een elec trische kabel. Twintig ballonnen boven de hoofdstad. Op 2 September zal te Amsterdam een bal- lonwedstrfld worden gehouden, waaraan niet minder dan 20 ballonvaarders zullen deelnemen. Naatje van de Dam. Het bekende namaak- beeld van „Naatje Eendracht”, dat een grote rol speelde bfl de Damstadtfeesten, is door een caféhouder gekocht en zal op een perceel in de St. Jacobsstraat worden geplaatst. Gokken op de kermis? Teneinde vast te stellen, of sommige kermisexploitanten zondigen tegen de Loterflwet, werd te Am sterdam tegen houders van touwtrektenten, hengelsport-gelegenheden e.d. proces-ver- baal opgemaakt. Vermaak te hoog belast? De Ned. Orga nisatie van Artisten (Noma) heeft zich tot de gemeenteraden van Amsterdam en Rot terdam gewend met een adres, waarin op verlaging der vermakelijkheidsbelasting wordt aangedrongen, daar een groot bios- coopconcem zich door de hoge belasting genoodzaakt zag, zfln orkesten te ont slaan. Steeds slechter. Het aantal faillissementen in Juli j.l. bedroeg 117, tegen 93 in Juli vorig jaar. Altfld pret? Gezien het succes, dat men met het vermaakcentrum van de tentoon stelling Rotterdam Ahoy’ heeft, wordt overwogen, in deze stad eert permanent vermaakcentrum te stichten. Wel animo. De animo van oud-militairen om onderwijzer te worden is zo groot, dat de opleidingscursussen een maand later dat is nu op 2 October moeten begin nen. Pool doodgedrukt. De kraanmachinist W. werd in de Demkafabrieken te Zuilen door een kraan gegrepen en doodgedrukt. Zfln lichaam werd zwaar verminkt. W. werkte pas enige maanden bfl de Demka en was, zoals vele mede-arbeiders, Pool van ge boorte. Milde straffen opgelegd. Tegen de drie kinderen twee broers van achttien en twintig jaar een een meisje van twee en twintig jaar die te Rotterdam terecht hebben gestaan ter zake van mishande ling, de dood van hun vader tengevolge hebbende, heeft de rechtbank een gevange nisstraf geëist van twaalf maanden njet af trek. Acht maanden van deze straf zfln voorwaardelflk opgelegd, met een proeftijd van twee jaar. Welkom. Er bestaan plannen voor een reis van 50 Zuid-Afrikaanse medische studen ten naar Nederland, die van 29 November tot 10 Januari zal duren. Charles Eyck in Tegelen. Tfldens het Pas- siespelseizoen, wordt in het raadhuis van Tegelen een tentoonstelling gehouden van werken van Charjes Eyck. Gas ontplofte, vrouw In brand. De echtge note van de heer N. te Beilen ontdekte een zware gaslucht in de Woning, welke ver oorzaakt werd door een lekkende gaseylin-' der. Daar zfl zich in de donkere kamer niet kon oriënteren, stak zfl een lucifer aan. Er volgde een hevige ontploffing, waarbfl de kleren van de vrouw in brand raakten. Met zware brandwonden is zfl naar het ziekenhuis overgebracht. De wo ning stond direct in lichte laaie en brandde geheel uit. Zuid-Holland heeft een provincielied gekre gen, dat is opgedragen aan de commissaris der Koningin, mr, L. A. Kesper. Een koor van ambtenaren bfl het provinciaal bestuur bracht het voor de eerste maal ten geho re.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1