Woningbouw groter dan voor de oorlog! Gabe Skroar Martinytoer J us hjoed to sizzen Pan de <KjiJLS-‘!ÓiCLS door Nederland No. 65 Dinsdag 22 Aug. 1950 46e Jaargang StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland Hwat hat a a a Weerpraatje Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward Bolswanls Nieuwsblad J PIET. Bfl een bedrijf te D'jaar de J. i 4 Tj. de J. In swlete müle, Is in djippe küle. Behoefte loopt uiteen. Bekaken wij het -rraagstuk van de woning bouw nu eens niet in landelijk verband, Sterfte door t.b.c. sterk achteruit. Volgens voorlopige offers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek beweegt zich het aantal sterftegevallen door t.b.c. nog steeds sterk in dalende lijn. In 1945 bedroeg het sterftecijfer 85.9 per 100.000, in 1949 daar entegen slechts 24.4 per 100.000 van de ge middelde bevolking. ZOMERS VAN DE LAATSTE 50 JAAR WORDEN STEEDS WARMER. Jacob Malik: Om recht maal ik. Lake Suksessers één besluit. Sfeer vergallen! Met zijn allen. Zet zo’n Voorzitter er uit! Jacob Malik Weet wel, faal ik, 't Kost mf thuis misschien mijn huid, Stalin’s echo Né, geen pech zo, De UNO neemt toch geen besluit. Jacob Malik: Daarvoor draal ik, Schreeuw ik eens wat extra luid, ’t Geeft wat meer schrik, Nijpt 't, dan keer ik Door mfln veto toch een besluit. Vetschfnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie i Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) In de laatste weken heeft men in de Sta- ten-Generaal gesproken over de Premie regeling 1950. Wij hebben daarover destijds reeds het een en ander geschreven. Bij de oude regeling was de opzet dusdanig, dat men binnen tien jaar een bepaald bedrag kreeg van het Rijk, terwijl gedurende die tijd van dit nog niet uitgekcerde bedrag 4 pct. rente werd getrokken. Deze regeling bevatte nog te veel onzekere ele menten om de bouwnijverheid werkelijk te stimuleren. En daarom werd deze Premie regeling in het leven geroepen. Nu weet de bouwer ten minste precies welk bedrag hf in handen zal krijgen. Terwijl het Rijk een aanzienlijk bedrag aan rente-uitkerin- gen zal besparen. De financiële zekerheden voor de bouwers zijn dus aanmerkelijk be ter geworden. Maar men moet niet ver wachten, dat daardoor meer gebouwd zal worden. Wij zitten bijna aan het plafond en daarmede is het uit! Wanneer de woningnood zal zijn opgehe ven? Het is moeilijk te voorspellen. Het is het beste, maar om vast te houden aan de berekening van de opperrekenmeester in ’t Veld, van wie men niet kan zeggen, dat hf lichtvaardig rekent. Deze bewinds man heeft destijds verteld, dat dit het ge val zal kunnen zijn in 1960, mits er maar voldoende kleine- en duplexwoningen wor den gebouwd. Doen de gemeenten dit niet er zijn er veel die daar niets voor voe len dan kan het wel 1965 worden. Een somber geluid, maar als de ontwikke ling zich in deze gunstige lijn voortzet, zou het nog wel eens een paar jaar kunnen meevallen. Laten we daar dan maar op hopen. „To ha seis fést gjin jonges, dy’t Onder J tsjinst moatte,” skreau my fan ’e wike in bilangstellend lêzer, „oars soene jo sa maklik net prate oer dy soldaterij.” Ik haw him andere: „Jo binne mis, ik haw seis jonges, dy’t Onder tsjinst moatte, as It safier is, mar krekt dêrom kin ik my net sêd tinke oer de sleauwe balding fan de lju, dy’t foar al dizze jonges, jowes en mines, forantwurdlik binne. It Frysk Dei- blêd hie folslein gelyk, doe’t it fan ’e wike sei: „Alle tokoarten oan materiael en oefe ning moatte mei bloed bitelle wurde!” Alle sleauwichheit en blinens kostet tüze nen de kraech. De moderne oarloch wordt foar trijekwart bislist mei materiael en jit- teris materiael. Ha wy dat net, ha wy dat net genöch of net fan foldwaende sterkte, dan kostet dat Os jonges en lyksa de boar- gers in sé fan bloed. Yn 1940 binne de Dütskers troch Os 10n snfd as in mes troch de büter, in folk fan 10 miljoen minsken, destilds ryk oan guod en jild, liet him yn fjouwer, fiif dagen ün- dersteboppe rinne. Wy hiene neat mei neat en wy wisten fan neat. Militair sjoen wie it in melodrama hwat opflerd is. De inkele birekkene en moedige offisier waerd wei yn de greate massa harlekijnen, dy’t wol dounsje koene en flaneare, mar fan oarloch en har taek neat öfwisten. It wurdt hege tiid, dat it Nederl&nske folk, dat op ien fan de krl- tykste mominten fan syn skiednis stiet, mids blslissende internationale fragen fan oergreat bllang, wekker skodde wurdt. De sliepperige eagen moatte in bats küld wet ter ha. Hja moatte sjen, goed sjen.en dan hannelje. It giet, seit George Bidault, om it blstean fan Jerope. Us dagen, seit er, binne teld. As wy net daliks dogge, hwer’t wy noch altyd net oan bigoun binne, üs meimekoar sette oan in fordigening, sa’t wy jit nea kend hawwe, dan sil de westlike wrftld ynstoarte en foar leuwen, miskien foar altyd, har blstean forlieze. It giet om greate dingen, sa great, dat de lju net by steat skine to wêzen se to sjen. Né, it giet net om Hylpen en syn feest of om de oan- nimmer fan de huzen op it String op ’t sear to kommen. Op himsels fait der neat fan to sizzen en hwerom soe Hylpen net dwaen meije hwat Boalsert en Frentsjer en Warkum en Bütenpost ek diene. Né, ik haw fansels net bidoeld to sizzen, dat de huzen oan it String, dy’t jit boud of êfboud wurde moatte, nou al sige of tochte of lekke. Dat kin in bern bigripe. Ik nim graech oan, dat de oannimmers har uterste bést dogge om neffens har bistek sa goed müglik del to setten, hwat harren foar- skreaun is. Myn biswier giet tsjin it feit, dat der alwér tsientallen huzen komme, dat gjin huzen binne, omdat in normale hüshalding der har normale libben net libje kin. Omdat mei inkele jierren elk him bisauwe sil, dat men net better foarütsjoen hat mei dizze bouwerij. Der is in skreauwend forlet fan wenten, dy’t mei tsien jier ek jit wenten binne, hwer’t in hierder yn wol. En dat wurdt to min bitocht nel myn mienlng. Oan de oare kant haw ik dizze en oare dingen allinnich neamd as in symptoom fan in algemiene kwael: it tokoart oan forantwurdlikens. En jam mer genêch moat men sizze, dat de ge- sachsdragers, ek it Regear, deryn eamstich tokoart sjitte. De situaesje fan it NederlAnsk leger is min, striemin. Men fordocht syn tiid mei by» saken, promotys en bifoarderingen, mar it maar bleven wij dichter bi) huis, dan valt het onmiddellijk op, dat de behoefte wel sterk uiteen loopt. Is In de steden, hetzij deze groot of wel kleiner zijn, de behoefte nog zeer groot, op het platteland wordt deze niet meer in die mate gevoeld, wat ook weer niet wil zeggen, dat het vraag stuk van de woningnood daar zou zijn op gelost. Symptomatisch is echter wel, dat wjj on langs hoorden van een dorpje In de Frie se greidestreek, waar reeds geruime tijd een woning leeg stond. De bakker, slager, timmerman en hoefsmid alsmede de school meester en de predikant waren gehuisvest. De verdére bewoners van het dorpje be stonden uit boerenarbeiders, die veelal woonden in bedrijfswoningen en uit enkele renteniers en ouden van dagen, die even eens over een eigen of gehuurde woning be schikten. Inwoning kwam in het dorpje niet voor. Uit de aard der zaak waren er wel trouwlustigen, maar dezen begeerden niet de woning in het eigen dorp, omdat het dorp geen werkgelegenheid gaf. Misschien betrof het hier een unicum, maar toch ge loven we niet, dat zoiets enkele jaren gele den zou z^n voorgekomen. In grotere plaatsen zijn de wachtlijsten al tijd nog meer of minder lang, maar ook hier is een graadmeter n.l. de prijs van de huizen bij diverse publieke verkopingen, die ook als een bepaald pand direct is te aanvaarden dalende is. Het koste wat het koste tegen elkaar opbieden om toch maar een woning te kunnen krijgen, be hoort (gelukkig) tot het verleden, wat na tuurlijk ook weer niet wil zeggen, dat men te kust en te keur kan gaan, ook al wil men een goede prijs betalen. Hoe hét ook zij, voor een stad als Bols ward blijft het woningvraagstuk voors hands nog een van de meest urgente pro blemen. Niet alleen door de natuurlijk (of eventueel geforceerde) aanwas, maar ook door het feit, dat er in de binnenstad zo veel woningen zijn die door bouwvalligheid of ongeschiktheid aan do woonruimtever deling dienden te worden onttrokken. Lang zaam maar zeker voltrekt zich n.l. in de binnenstad een „ontvolkingsproces”, dat slechts door bewuste sanering kan worden tegengegaan. Maar dit is een vraagstuk op zichzelf. De hoge commissaris van Indonesië, mr. Mohammed Roem, zal Dinsdagmiddag 22 Aug. a.s. in Delft de eerste paal in de grond slaan van het nieuwe gebouw van de Rub- berstlchting. folk ré meitsje foar de swlere opjefte fan dizze tiid, dêryn sjit men oan alle einen tokoart. Net allinnich üntbrekt de mate riële basis, ek de morele Mlding liket near- ne op. Kop nóch sturt kin men oan de plannen fine, de blgreating foar dit rijmen de jier is noch net lens bihannele en nou binne wy strak September. Fan it bistek is noch gjin sprake, it liket wol Babylon dêr- re. En yntusken forstrike de moannen en forsuffe de jonges, dy’t ünder tsjinst bin ne. En as nei jitteris kostbere moannen it Regear einlings witte sil, hwat hja moatte, dan kinne se it materiael, hwer’t it omgiet en hwer’t oare lannen ek tige forlet fan hawwe, net mear kr(je of twarls of trijeris sa djür. En hwer komt it allegearre op del? Op it foarste plak op de jonges, jowes en mines, dy’t de dea ynjage wurde sünder foldwaen de tanks, sünder foldwaende fleanmasines en ünder lieding fan in ofsierenkorps, hwer- fan in great diel salonliuwen en cocktail shakers binne. Né, kom my net oan board mei de klacht, dat oarloch forskrikkelik is. It is folie for- skrikkeliker as wy meimekoaj biseffe, mar krekt dêrom moatte wy it uterstg dwaen om mei de oare lannen fan West- Jerope dit helse gefaer to kearen. To kea- ren as mannen en net as aide wiven. De trije wurden: „Mene, Tekel, Phares” steane tver oan ’e muorre. It is de allerheechste tiid dat üs folk en syn Regear mei yn- spanning fan alle krêften üs lün klear mak- ket foar de floed, dy’t as in springtij oer West-Jerope brüzje sil.as wy net ien- riedich en moedich de sloppe diken forste- vigje. It giet om alles, hwat üs goed en hillich is, it giet om bistean, libben en frjj- heit, om godstsjinst, sede en eigendom. It giet om de lytsen en de greaten, om de bern en de aide minsken. De stoarmbal sit yn ’e mêst. Der wurdt in orkaen forwachte üt it Easten.Mene, Tekel. Dranklust werd hem noodlottig. De zich kunsthandelaar noemende 42-jarige J. H. J. wonende te Scheveningen is op heterdaad betrapt bij een inbraak in een naaimachine handel aan de Prinsessegracht. Hij bekende dat hij meer belangstelling had voor de aanwezige drankvoorraad dan voor de naaimachines en zo was hü begonnen met zich te goed te doen aan de voorraad je never, cognac en vermouth. Er was nog Bouwkosten en bouwtijd. Behoudens dit plafond is de regering na tuurlijk ook gebonden aan de post, welke voor de wederopbouw’ van ons land jaar lijks op de begroting wordt geplaatst. Het is n.l. zo, dat de Overheid door middel van een financiële bijdrage de woningbouw sti muleert. Daarom is het ook zo belangrijk als de bouwkosten dalen. Dat dit gebeurt, is dan ook al een verblijdende omstandig heid. In het derde kwartaal van 1948 bedroeg de gemiddelde bouwprijs per woning f 10.760.In Juni van dit jaar was dit bedrag gedaald tot f 8200. Een zelfde voor uitgang is te bespeuren in de bouwtijd. Over een complex van 60 woningen bouw de men in de jaren voor 1940 ongeveer 11 maanden. Gedurende het jaar 1947-’48 deed men over hetzelfde aantal woningen ongeveer 16 maanden, terwijl men dit jaar er in geslaagd is het voor-oorlogse niveau weer bijna te benaderen, met 12 13 maanden. De vrjje sector. Wil men dus vasthouden aan het plafond dan betekent dit dat de overheid de bouw in de hand moet hebben en dat zij in de gelegenheid moet zijn om een te grote wo ningbouw in bepaalde streken af te rem men. Vooral in het Westen van het land zal dit het geval worden. Daar is de span ning op de arbeidsmarkt door verschillen de factoren, o.a. de toenemende industria lisatie, groter dan bijv, in Friesland. Zou er te veel werk op de markt komen, dan zouden de bouwvakarbeiders worden weggekocht, hetgeen uit de aard der zaak nadelig zou zijn voor de gebieden, waar men niet zo snel kan bouwen. Toch ligt het in de bedoeling om het aantal „vrije sectoren” groter te maken. Hiermede be doelt men de woningbouw, welke niet ten laste komt van het bouwvolume, dat jaar lijks door Gedeputeerde Staten aan de ge meenten wordt toegewezen. In deze sector valt bijv, de woningbouw, welke volledig door de bouwer wordt gefinancierd, zonder rijksbiJdrage dus. Nu deelde de directeur- generaal van de Wederopbouw, dr. Ir. van der Meer, een dezer dagen mede, dat ook woningen, welke gebouwd zullen worden krachtens de Wet op de Materiële Oorlogs schaden het volgend jaar in deze vrije sec tor zullen komen. Dat is dus een belang rijke verbetering voor de zwaar getroffen gebieden, waar men nu behalve de weder opbouw, ook de uitbreiding met spoed ter hand zal kunnen nemen. De enige binding welke nog zal bestaan is de begrotingspost. De vrije sector wordt verruimd. TTuizenden Nederlanders maken kennis ■"•'met ’t grootste maatschappelijk vraag stuk van deze na-oorlogse jaren: het wo ningtekort. De vele trouwlustigen, die wij gelukkig in ons vaderland kennen, worste len niet in het minst met dit probleem. Een worsteling, die vaak eindigt in een to tale ontmoediging, als gebleken is, dat men na maanden lang zoeken geen woonniimte kan vinden. Het is dan slechts een schrale troost te weten, dat ook de Overheid en vele organisaties en Instellingen met dit pro bleem te kampen hebben en dat zij probe ren deze ontstellende nood zo spoedig mo gelijk te lenigen. Dat is ook hun taak, want de woningnood werkt a-sociale en a- morele verhoudingen maar al te zeer in de hand. Een lichtvaardig optimisme omtrent de opheffing van het woningtekort is ze ker niet op zjjn plaats. Als men kennis neemt van de vele cijfers, welke in de loop der jaren gepubliceerd zijn, kan men slechts constateren, dat we het dieptepunt voorbij zijn, dat er meer gebouwd wordt dan de normale jaarlijkse aanwas. Een ge lukkige omstandigheid is ongetwijfeld het feit, dat er thans meer woningen gebouwd worden dan voor de oorlog. TTet is een mens eigen om gauw onte- A-®- vreden te zijn en wel vooral over het weer. Wat is er al niet gemopperd en ge klaagd als er in de zomer eens een week aaneen regenachtig en koel weer voor kwam. Daarmee is dan meestal in de volks mond het gehele karakter van die zomer al gekwalificeerd. Zo is het ook nu weer; velen zijn de bijna veertien mooie en warme dagen van begin Juni alweer ver geten. Maar gelukkig hebben wij een betere maatstaf om te kunnen bepalen of een zo mer nu mooi, normaal of slecht is te noe men en wel in de vorm van een gewone, maar zuivere kwikthermometer. Zo worden o.a. in De Bilt elk uur, zowel overdag als des nachts, thermometers afgelezen, waar van de uitkomsten opgeteld en gemiddeld worden. Het menselijk lichaam is een slechte ther mometer, want als de één vindt dat het warm is, dan is een ander van mening, dat het nog maar koel zomerweer is, zodat hier geen pijl op te trekken is. Wij hebben enkele boeken met temperatu ren, zomerse dagen enz. over een groot aantal zomers er eens op nageslagen en willen U thans met enkele duidelijke cij fers aantonen dat, berekend over de laatste vijftig jaar, namelijk vanaf het jaar 1900, de zomers van’ ue laatrte 25 jaren aanmerkelijk warmer zijn geweest, dan ge durende de hieraan voorafgaande 25 jaren, t.w. van 1900-1925. Wij Lebben hiervocr de cijfers genomen van De Bilt, daar dit sta tion vrijwel midden in het land ligt en dus geen uitgesproken land- of zeeklimaat ver toont, zoals bijv, dat van Maastricht of Den Helder. Bekijken wij eerst de gemiddelde zomer- temperaturen (over Juni, Juli en Augustus) berekend naar uurlijkse waarnemingen, dan zien wij, dat er van 1900-1925 in totaal 10 zomers voorkwamen, die te warm waren en in de periode van 1925-1950 waren er 19 van de 25 te warm. Wij geven hier voor de drie zomermaanden de afwijkingen afzonderlijk. Het eerste cij fer is het aantal TE warme zomers sinds 1925 en tussen haakjes het aantal TE war me zomers van 1900-1925, waaruit duidelijk blijkt dat de zomers na 1925 aanmerkelijk warmer waren. Voor Juni bedroegen deze cijfers 15 (10), voor Juli 17 (12) en voor Augustus 20 (10). In de periode van 1900- 1925 waren er dus 82 „TE” warme zomer maanden, tegen maar liefst 52 in de laat ste 25 jaren. Een zeer duidelijk voorbeeld geeft ook het aantal zomerse dagen (in De Bilt geno teerd) te zien. Voor de drie zomermaanden afzonderlijk bedroeg het aantal zomerse dagen (dagen met maximum temperaturen boven de 25 gr. C.!) in De Bilt van 1900- 1925 voor Juni 108, Juli 156 en voor Aug. 85. Vergelijk dit nu even met het aantal waargenomen zomerse dagen in de laatste 25 jaren, n.l. voor Juni 134, Juli 200 en voor Augustus 160. Het aantal zomerse dagen in de maanden Juni, Juli en Augustus bedroeg dus van 1900-1925: 349 stuks tegen 494 stuks in de periode van 1925-1950. Uit deze cijfers blijkt toch duidelijk, dat de zomers van de laat ste 25 jaren aanmerkelijk warmer zfln ge weest, dkn die in de hieraan voorafgaande 25 jaren. Van 1900-1925 kwamen er nog 11 zomermaanden voor zonder ook maar één zomerse dag. Van 1925-1950 maar 2, n.l. Juni 1928 en Augustus 1941. De warmste zoifier van de laatste 50 jaar was die van 1947 met totaal van Mei-September 62 zo merse dagen en de koudste zomer was 1907 met 9 zomerse dagen. Laten wtf dus niet mopperen, als er eens een iets te koude zomermaand voorkomt, want bij de zomers tussen 1900 en 1925 vergeleken, hebben wij heus geen reden tot klagen en leven w<j eigenlijk boven onze stand. Een tekort aan 250.000 woningen. In Maart van dit jaar rekende Minister in ’t Veld aan de Kamer voor, dat het totale tekort ongeveer 250.000 woningen bedraagt. In 1948 werden er 84000 woningen ge bouwd, in 1949: 42.971, terwijl dit aantal pit jaar zeker 45000 zal bedragen. De pres taties in het eerste halfjaar van 1950 wet tigen in ieder geval deze verwachting, want toen kwamen er niet minder dan 2500 wo ningen klaar. Bovendien waren er verle den maand 45.500 woningen in uitvoering. In de jaren 1930-1939 werden er gemiddeld 87.800 woningen gebouwd. Dat is dus een belangrijk minder aantal dan in 1949 en dit jaar. De grote moeilijkheid bij de wo ningbouw is echter, dat men het aantal niet zonder meer kan opvoeren. Weliswaar be staat er practisch geen schaarste meer aan materiaal en arbeiders, maar meer dan 55000 woningen per jaar wil Minister in ’t Veld echter niet bouwen. Dit plafond zal zeker in 1952 worden bereikt. Zouden er bijv, per jaar 70 80.000 woningen ge bouwd worden, dan bestaat er de grote kans, dat over ongeveer twaalf jaar een massale werkloosheid in de bouwvakken zou optreden. Men zou dan teveel bouwvak arbeiders hebben aangetrokken, zonder daarvoor op de lange duur werk te hebben. Een grote werkloosheid in deze jaren zal nog verschrikkelijker zijn dan voor de oor log, omdat we toen in ieder géval een rijk land waren. ACOB MALIK. Jacob Malik Denkt: hoe haal ik Lake Sukses wat oorlogsbuit! Een maand regeer ik, Saboteer ik Zoveel mogelijk elk besluit. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs10 cent per m.m Giro 87926 niets ontvreemd, waarschijnlijk omdat de Inbreker het te druk had gehad met het be vredigen van zijn dranklust. Volgend jaar televisie. Het volgend voor jaar zullen de vier grote omroepverenigin gen beginnen televisieprogramma’s uit te zenden die voorlopig nog een experimenteel karakter dragen. Hongerstaker over de grens gezet. De Zaandammer W. Deerberg, die verleden maand in hongerstaking gegaan was tijdens zijn verblijf in de gevangenis te Haarlem, Is door de politie over de grens gezet. De pa pieren van de Westduitse autoriteiten wa ren in orde gebracht. Deerberg was van Duitse origine. Een moedige daad verrichtte Jo Loontjes uit Maastricht, die, 15 jaar oud, de 37-ja- rige vrouw van schipper C. Bak uit het wa ter van de Zuid-Willemsvaart redde. De jongen wachtte maar niet tot men hem ging huldigen, maar fietste vlug naar huis om droge kleren aan te trekken. Gouden bruidegom tijdens serenade overle den. Bij het echtpaar Krook te Enkhuizen werd ter gelegenheid van zijn 50-jarig hu welijksfeest een serenade gebracht. Tijdens deze muzikale hulde overleed de heer Krook aan een hartverlamming. Sterftecijfer iets verminderd. In het over bevolkte Nederland loopt zowel het aantal huwelijken als het aantal geboorten terug. Daarentegen is het sterftecijfer iets vermin derd. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek onthult, dat in het eerste halfjaar van 1950 in Nederland slechts 38.703 huwelijken werden gesloten tegen 40.809 in dezelfde periode van 1949 en 43.736 in 1948. Vee gedood, oogst verloren. Drie zeugen en zestien biggen kwamen om het leven, 40 vrachten koren en een groot deel van de inboedel gingen verloren, toen te Neer- bosch bij Nijmegen een ouderwetse dubbele boerderij tot de grond toe afbrandde. De boerderij werd bewoond door de uit 8 per sonen bestaande families Toonen en Ver- poort. Schietpartij bij Oss. De caféhouder M. schoot in Berghem (bij Oss) na een woor denwisseling een textielventer uit Roer mond neer. De venter is zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Tevoren had h(j met zijn beide zoons in het café van M. alles kort en klein geslagen. Hulde. Een politie-agent uit Sittard, met vacantie in België, heeft een 12-jarig meis je gered, dat in een kolk in de Ourthe te recht was gekomen. Film en kanker. 12 Amsterdamse bioscopen stellen gratis 5000 plaatsen beschikbaar voor hen, die zich op Zaterdag 26 Aug. al daar opgeven of zich reeds hebben opgege ven als collectant(e) voor de op 2 Sept, te houden collecte voor de kankerbestrij ding. Visnetten van Nylon. Goor, waar reeds lang visnetten worden gemaakt, neemt men thans proeven met het gebruik van Nylon voor de vervaardi ging van deze netten. Weer een monsterwandeltocht. zal voor de vijfde maal de 150 kilometer lange wandeltocht van Amsterdam naar Leeuwarden worden gehouden. Deze lange afstandtippelaars vertrekken Zaterdag 2 September om twaalf uur uit Amsterdam en worden Zondagmiddag in Leeuwarden verwacht. De gevaarlijke stroom. Toen ’n bewoonster van Oorsbeek (L.) het snoer van een strijk ijzer wilde verlengen door het te verbin den met dat van de radio, kwam zij in aan raking met de electrische stroom. Zij is aan de gevolgen overleden. Kapitale boerderij bjj Franeker afgebrand. Tijdens het hevige onweer, dat Vrijdag avond boven Franeker en omgeving woed de, is de bliksem ingeslagen in de voorhui- zinge van de kapitale boerderij staande aan de Sexbierumerweg onder Dongjum en be woond door de familie R. van der Wal. In een ommezien was de gehele boerderij in een vlammenzee herschapen, waartegen de brandweer uit Franeker, die spoedig arri veerde, niets kon beginnen. Alleen de po- terbewaarplaats kan worden behouden. Van de inboedel is niets gered. Zowel de boer derij als de inboedel waren verzekerd. In Friesland vooreerst geen televisie. De zender in Loplk zal voorshands de enige zijn, die televisie-programma’s in Nederland zal uitzenden. Van het boe ven van meer zenders is afgezien. Een bof. In Hengeo (Gld.) zijn de leer lingen van de openbare school nog eea week naar huis gezonden, omdat de in de vacantie uitgevoerde herstelwerkzaamheden nog niet klaar zijn.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1