de maand! De in KhLs-Jthas door Nederland Martinytoer tl üs hjoed to sizzen Laatste Berichten Fan de i Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A. J. OSINGA - Bolsward 1 tij dag beleven, mu: waarom bewaart men die allemaal voor de Kerstweek of Febru ari-maand? Is het niet zo, dat soortgelijke verenigingen, die voor een groot deel de zelfde leden tellen, elkaar soms afbreuk kunnen doen en elkaar op hun avonden de klanten, i.c. de bezoekers afsnoepen? Wij zijn er vast van overtuigd, dat er door samenwerking in dit opzicht veel te be reiken viel. Samenwerking in verschillen de zin. Allereerst zou men bepaalde hoog tijdagen over het gehele seizoen moeten spreiden. Hwat hat Gabe Skroar No. 67 46e Jaargang Dinsdag 29 Aug. 1950 Bolswards Nieuwsblad I van het 2 vergelijking Tj. de J. De frflers, dy’t om flerrens frije, Sil ’t altyd neist de doar hast krije. 'eischijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (X 5157) KANAALZWEMMERS Vorige Dinsdag! - Groot kabaal Weer in het Engelse Kanaal, Bij 't matte ochtendkrieken. Wild spartelde een Egyptenaar, (Een reus - honderd tien kilo zwaar) ’n Fransman - Brit - Deen - Griek en Een Hollandse - een Argentijn, Tot de duikclub - twee dozijn! De kansen gingen meest teloor Daarbij de prijzen - mild - die door De „Daily Mail” beloofd zijn. De één bleek in uithouding niet taai, 'n Ander kreeg ruzie met een haai. En nummer drie kreeg hoofdpijn. Slechts drie hadden 't in de macht, De tocht Dover-Calais volbracht. Zo'n zwemtocht wordt becritiseerd Maar één zaak wordt er toch geleerd. Daar in die zilte stromen, Heeft elke zwemmer slechts gevoel Brit, Argentijn, voor ’t zelfde doel. Elk heeft dezelfde dromen. Snuivend, spartelend in ’t Kanaal, Telt geen verschil van ras of taal, 'k Denk dat de wereld er bij won, Als Malik - Tito - Acheson Ook gingen kanaalzwemmen. Politieke atmosfeer is zwoel, Zo’n zwemtocht zou (h& hoofd blijft koel) De hartstochten gaan temmen. Misschien kreeg men daar in ’t Kanaal, Begrip voor vredes-ideaal Aankomst bij Dover - hand aan hand In badcostuum - men zegt galant „Wij kunnen samen duiken! Wij hebben elkaar nu verstaan. Gaan saam' ons taaie kracht voortaan Voor vrede en recht gebruiken. Kanaalzwemtocht was ons een les” De zon ging op in Lake Sukses PIET. Zijn de individuele personen tot in het on zinnige toe bezet, zodat er nauwelijks tijd over blijft tot het rustig lezen van een krant, tijdschrift en boek, ook wat de avonden als zodanig betreft, heeft men te doen met een overbelasting. Het hierbo ven geciteerde spreekwoord geldt in het bijzonder ook hier. Natuurlijk moet ieder dorpsleven b.v. en kele malen in een winterseizoen een hoog- jown, dat alles der foar pleltet Appelsgea üt to bouwen ta In earste klas forbliuw foar de t.b.c.patiënten. En dermei komt de kommlsje alhlel yn de gedaohtensfear fan It Frysks folk, dat ek net ófkearich wie fan foroaringen en modernisearing, seis net fan in chirurgyske dependance yn fan de béste wize kennen k.re. Hja meiJe net wer tsjinmekoar, mar hja moatte mei- mekoar yn it spier, om syn en üs idealen to birikken. De Kommlsje hat tlge greate weardearring foar Dr. Kraan. Dat hawwe wy ek. En dat fortsjinnet er ek. Mar dan moat it ek yn dieden toand wurde. Der is Grins, mar dat neat witte woe fan it revo-in tokoart oan gebouwen, oan helpmiddels, oan forpleegsters binammen. Wolnou, dat binne trije dingen, hwer’t it Fryske folk in soad oan dwaen kin. It is wol deeglik in bilangrike help as wy fan de famkes, dy’t forpleegster binne, bysünder omtinken freegje foar dit sanatorium. Mei in fariant op in bikende dichtrigel, mei men sizze: „Jow earst Appelsgea syn ge- rak, it oare dat komt twad, dan hast stou goed forstien, hwat hjir yn Fryslün bart!” En nou net to lang wachtsie mei in mas sale aksje foar de modernisearing en üt- wreiding fan Appelsgea. Slaet op de trom- mele! It is nou de gouden üre. It tal t.b.c. patiënten wurdt hyltyd jit greater, de bi- steande sanatoria sitte allegearre grêtfol. It. is nou de tiid om in brede, ienriedige aksje to bigjinnen foar dit skoandere doel. Dan hat de drokte fan in pear moanne lyn net forgees west. Dan kin men de skuld fan Dr. Kraan in „felix culpa”, in gelok- kige skuld neame, hwannear der üt fuort- komt in synthese fan har beider idealen. Alderearst in tip-top-sanatorium en twad. yn Appelsgea. Ik soe my slim forsinne moatte as dat net birikt wurde koe. Litte de mannen fan de t.b.c.bistriding de kop pen byelkoar stekke en fannijs de netten ütsmite. It soe my gjin nij dwaen of hja komme, arialoog oan it Bibelwurd, fan de langst hwerom mei safolle en sokke grea te fisken, dat de netten it hast net hélde kinne. Fredich rüzje de bosken om it wündere moaije Appelsgea. Der lizze de hünderten patiënten en hja wachtsje op de tüzenën, dy’t soun en goed binne. Wy kinne har hel- pe en wy wolle har helpe. Héld de fjürren tarnend! Appelsgea ropt. lutionnaire plan, de hiele saek yn Appels gea op to doeken. Dat is fan ’e baen, en nou is it paed alhiel frij makke foar alle forbetteringen, dy’t wittenskip en technyk freegje of bigeare kinne. Yn ’e folksmüle libbet it sechje: „As de roede fan it gat is, is de pine forgetten!” Dat is in wier wurd, mar dat mei hjir net. FryslSn is sa gelokkich yn Appelsgea in sanatorium to hawwen, hwer’t alle folks- groepen wiis mei binne. Dat is in great en yn üs tiden in seldsum bisit. De geast yn Appelsgea wurdt troch alle patiënten fan hokfor rjuchting ek tige priizge. Men is dêrre altyd ré om de geastlike bystên in romme en sympathike kans to jaen. Dit mei men wol bitinke nou’t it der om gean sil de middels to finen, hwertroch Appels gea in needsaeklike ütwreiding en in fier dere opbou ta in folslein medysk sïntrum krije kin. Hjir sille greate offers frege wurde ek fan it Fryske folk. It wie altyd it Fryske folks- sanatorium, it is nou it sanatorium foar de trije Noardlike provinsjes, mar de oerwin ning fan dit jier appelleart oan it Fryske folk. Meat noch dan yn it forline sille hjir yn Fryslên de beurzen en herten iepen moatte foar dit sanatorium. By moaije wurden mei it net bliuwe. En de Provin- siale Oerheit, èn de gemeenten, èn de öf- dielingen en particulieren sille troch in krêftige aksje blwiizgje moatte, dat hja yn alles mei de Direkteur fneigean wolle. ütsein de forpleatsing. Wy moatte sjen lit te, dat dit hjir ken. Dat de motiven, dy’t him dreaun hawwe ta syn ütstel, ek har motiven binne, it bilang fan de patiënten op in brede, moderne wize to tsjinjen. kHwant dizze botsing mei gjin oar risseltaet hawwe as dat léden en direkteur elkoarren Een Apeldoornse vroedvrouw is gearres teerd wegens diefstal van morphine uit zie kenhuizen voor eigen gebruik. Uit dankbaarheid. Aan de openbare weg to j Volendam zal een groot Mariabeeld worden opgericht „uit dank voor de behouden te- I rugkeer van Volendamse jongens uit In- doniesië. Alstublieft geen zieken. Op Zaterdag September a.s. mogen de inwoners van Woerden niet ziek wórden, want op die dag zullen alle plaatseljjke artsen met een col lectebus collecteren voor de kankerbestrij ding. Nekkramp in Blaricum. Te Blaricum heeft zich btf een tweejarig kindje van de fa milie Visser aan de Meentweg nekkramp voorgedaan. Het patiëntje is op last van de huisarts overgebrach*' naar de Majella- stichting te Bussum, waar het in een der barakken is opgenomen. Piloot om het leven gekomen. Zondagmid dag om tien voor vier, tien minuten voor dat de oefening Cupola zou worden beëin digd, is een Spitfire van het 322ste squa dron uit Valkenburg, neergestort langs de Rijksweg naar Etten, tussen Breda en Roo sendaal. De piloot is hierbij om het leven gekomen. N°g enkele dagen en dan is het weer zo ver, dat er een „r” in de maand zit, ons vólgend nummer verschijnt n.l. al weer op de le September. Wanneer wij aan die „r” denken, dan denken we on middellijk aan de levertraan, die wij als kind in de beruchte maanden met die ver foeide letter er in, moesten slikken. Afijn, het was ten bate van onze lichamelijke ge zondheid en om de smaak weg te werken kregen we wel eens een versnapering na, een kleine compensatie voor de moed der wanhoop, waarmee wij onze smaak ge weld aandeden en lekker probeerden te vinden, wat niemand lekker vond Wanneer de „r” in de maand verschijnt, placht men echter niet alleen levertraan te gaan drinken, ter bevordering van het li chamelijk weerstandsvermogen, ook breekt dan de tijd veelal aan, dat men zich in de stad en op het platteland gaat bezinnen over wat wij nu maar zullen noemen de „culturele levertraan”, waarmee men in de komende maanden een zekere geestelijke gezondheid en weerbaarheid tracht te be vorderen. Zelfs aan de „versnaperingen”, de lichtere kost, wordt serieus aandacht besteed. Anders gezegd: de tijd breekt weer aan, dat men zich allerwege gaat bezighouden met het opstellen van de winterprogram- ma’s van allerlei verenigingen en organi saties. Er worden weer plannen uitge stippeld voor het volgen van cursussen, voor het houden van ring- en kringverga deringen, er worden jubilea’s ontdekt en beraadslaagd hoe men die zal vieren, men tracht een zeker rythme aan te brengen in de jeugdverenigingen, kortom, de zak agenda wordt geducht geraadpleegd en In onderling overleg lijkt ons dit wel mo gelijk. Trouwens in enkele plaatsen heeft men in dit opzicht reeds een lofwaardig initiatief genomen. Ook zou men verschil lende combinaties kunnen maken. Het schijnt voor de moderne mens moeilijk te zijn een gehele avond te worden geboeid door één spreker, door één declamator, door één muziekvereniging of wat dan ook. Waarom gaat men niet veel meer dan tot nog toe, verschillende cultuuruitingen combineren, zodat men inplaats van het vele goede iets goeds krijgt, dat in wezen véél is Natuurlijk weten we, dat om tot zoiets te komen soms heilige(?) huisjes moeten worden afgebroken en veelal ook zelfop offering wordt gevraagd. Maar als de zaak waar het om gaat, het culturele en geeste lijke welzijn van onze bevolking ’t vraagt, moet men niet aarzelen stappen in deze richting te doen. de J. „Mijlpaal 1950” 7 ton tekort. Dé nationale tentoonstelling „Mijlpaal 19Ö0” sluit ver- moedeltjk met een tekort van zeven ton. In totaal waren er een 250.000 betalende bezoekers ruim geschat en daaronder zijn dan ook begrepen de mensen, die alleen des avonds kwamen. Kees Boeke gaat zjjn werkplaats te Biltho- ven, waar ook de prinsesjes hun onderwas genieten, uitbreiden met een gebouw, dat uitsluitend ingericht zal worden voor on derricht aan slechtziende kinderen. Half September zal deze nieuwe school worden geopend. Gezond Friesland. In de week van 13 tot en met 19 Aug. kwamen in Friesland 5 gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarbij 3 roodvonk en 1 diptherie. Voor het gehele land waren deze aantallen resp. 231, 97 en 45. Door bliksem getroffen en gedood. Bij ’t onweer dat Donderdagavond opnieuw bo ven een deel van Friesland woedde, is te Gaastmeer de 60-jarige veehouder W. Tijs- ma door de bliksem getroffen en gedood. Invoer in Juli weer voor 71 pet. gedekt. De cijfers van onze in- en uitvoer tonen voor de maand Juli een veel gunstiger beeld dan in de vorige maanden het geval was. De export, die in Juni een waarde had van 429 millioen gulden, steeg tot 447 millioen in Juli. De invoer liep in dezelfde maanden terug van 691 millioen gulden tot 629 mil lioen. Als gevolg van een en ander is het dekkingspercentage belangrijk gestegen. „Pak me, Ik ben een dief...” „Bel alsje blieft de politie even op, want ik wil iets bekennen,” zei een Amsterdamse kellner Drie doden In Harskamp. Donderdagmor gen 11 uur is bij militaire schietoefeningen bp de Noorderheide (het schietterrein van de Harskamp) een mortier uit elkaar ge sprongen. Drie militairen werden gedood. Ned. meisjes in Frankrijk in arrest. Twee Nederlandse meisjes, de 25-jarige mej. van Door en de 20-jarige mej. van der Veer, zjjn te Versailles gearresteerd, omdat ze geen paspoort hadden. Zij verklaarden Frankrijk clandestien te zijn binnengeko men. Zij zjjn ter beschikking van de Fran se justitie gesteld. Bliksem in draad, man gedood. In de buurtschap Overberg bij Veenendaal sloeg de bliksem in een schrikdraad, juist toen een pink met deze onder zwakstroom staande afrastering in aanraking kwam. Het dier werd onmiddellljk gedood. De 21- jarige landbouwerszoon Willem Hardeman, wilde het cadaver even weghalen. Ook hij raakte de schrikdraad en was op slag dood. Men vermoedt, dat op dat ogenblik weder om de bliksem in de afrastering sloeg. Dierenpark op stelten. De aap Jochem uit bet Noorder Dierenpark te Emmen kreeg Woensdag de kans te ontsnappen en maak te daarvan een dankbaar gebruik. Hij stichtte onder het publiek en de andere dieren grote verwarring. Toe maar! Het op 17 Mei geopende vogel park „Avifauna” te Alphen verwacht deze week de 500.000ste bezoeker. Oud kerkhof ontdekt. Bf) graafwerk voor een riolering aan het Leidseveer te Utrecht diverse data aangestreept "voor het hóuden ontdekte men een kerkhof, dat waarschtjn- van uitvoeringen, jaarvergaderingen, week- de begraafplaats is geweest van het ends, voor culturele avonden zus en cultü- vroe&ere st- Jansgasthuls. rele avonden zo. Nu de tientallen schoolreisjes en ouden- van-dagen-tochten de revue zijn gepas seerd, zetten wij ons al weer schrap om de verslagen van allerlei bijeenkomsten in onze kolommen op te vangen. Bladeren wij de oude jaargangen van ons "blad nog eens door, vooral die van de laatste paar jaar, dan kunnen wij ons moei lijk aan de conclusie ontworstelen, dat er zo langzamerhand sprake is van een ze kere culturele en geestelijke moeheid. Slechts zelden is de animo boven verwach ting en is de zaal „tot in de uiterste hoe ken bezet” zoals de gebruikelijke term dan luidt. Het tegendeel is eerder waar. Uitdrukkingen als „de opkomst had gro ter kunnen zijn”, „de thuisblijvers hebben heel wat gemist”, enz. komen herhaalde lijk voor. Het schijnt met allerlei uitvoe ringen, culturele avonden e.d. dus niet ge heel naar wens te gaan. Vooral is dit het geval, als er van „levertraan” sprake is, i.c. van iets pittigs, iets van waarde. De enkele keren, dat ’n bepaalde avond moet worden overgedaan, omdat de belangstel ling overweldigend groot was, betreffen bijna altijd de „versnaperingen", de toe gift, de lichte kost, die eigenlijk bedoeld was of althans diende te zijn als een ze kere compensatie voor het „zwaardere”. Ook in dit opzicht is er weinig nieuws on der de zon. Als wij ons niet vergissen, hebben wij vroeger ook vaker gevraagd om een versnapering, dan om levertraan. Toch moet men met deze realiteit terdege rekening’ houden bij de opstelling der win- terprogramma’s, al bedoelen we dit niet in die zin, dat ieder bestuur (dat verant woordelijk is) zich direct moet laten be ïnvloeden door de wens der brede massa. Het is juist andersom. Volgens onze me ning hebben juist de besturen van allerlei culturele verenigingen de taak de smaak van het publiek in de goede richting te ontwikkelen, al weten wij dat deze op dracht uiterst moeilijk is. Laat ons maar weer bij onze vergelijking blijven. Waarom zijn wij op latere leeftijd doorgegaan met het slikken van lever traan? Omdat het zo lekker was? Om de versnapering, die er vaak op volgde? Natuurlijk niet, maar enkel en alleen om dat wij er van overtuigd waren, dat het middel perfect was voor onze gezondheid. Zo moet ook ieder bestuur zijn leden trachten te overtuigen van het belang van alles wat wordt georganiseerd. Men moet b.v. geen Friese cursus volgen, omdat er zo’n gezellige slotavond op volgt geen lid zijn van een gymnastiekvereni ging, omdat het zo prettig is aan de uit voering deel te nemen, geen lid van een krite om een paar toneelavonden te kun nen bezoeken. Dit is alles levertraan drin ken, terwille van de versnapering. Bij voorbaat moet ieder cultureel doel voorbijgestreefd worden, wanneer men van de hoofdzaak een bijzaak maakt, ieder succes van op zich zelf,nuttig en nodig streven wordt in de kiem gesmoord, wan neer het de betrokkene ontgaat, waarom het eigenlijk is begonnen. Zo zijn er in dit opzicht meer opmerkin gen te plaatsen. Niet het vele is b.v. goed, maar, het goede is veel. Er wordt van de opgroeiende generatie, die „mee wil doen”, heel wat gevraagd. Vooral op de dorpen behoort men lid te zijn van de eigen jeugdvereniging, het „blazen”, de „zang”, de politieke jonge renorganisatie, behoort men bovendien de catechisaties te volgen en te studeren voor allerlei vakdiploma’s op cursus zus en cur sus zo, met veelal tot resultaat, dat men slechts één avond per week thuis kan zijn, een avond die echter wordt op geëist door een bezoek van of aan de „feint” of „faem”, want ook die moeten hun „gerak” hebben. Abonnementsprijs 1.35 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 10 cent per m.m Giro 87926 Woensdagmiddag tegen de kastel dn van ’n bar in Rotterdam, waar hij gezellig op stap was. De barkeeper waarschuwde bereid willig de recherche. Toen de politiemannen binnenkwamen zei de sombere ober: „Pak me. Ik ben een dief.” H(j vertelde, dat hij op stap was met ruim honderd gulden, die hfl had vergeten aan zijn baas af te dragen. De rechercheurs pakten hem en hebben hem naar Amsterdam overgebracht. Nieuwe procedure in zaak-Bertha Hertogh. In de zaak-Bertha Hertogh is te Singapore een nieuwe procedure aanhangig gemaakt, zo heeft mr. Bervoets, voorzitter van het comité-Bertha Hertogh tijdens een perscon ferentie te Bergen op Zoom medegedeeld. De zaak is thans op het hoogste niveau gebracht. „Wordt gegireerd!” Binnenkort zal het mogelijk zijn, de radio-luisterbijdrage auto matisch te gireren. De moeder van morgen. Onder het motto „Het meisje van vandaag is de moeder van morgen”, zal te Haarlem aan werkende meisjes tussen 17 en 18 jaar onderwijs ge geven worden dat karakter-vormend is en dat de kinderen voorbereidt op de taak, die hen wellicht in het gezin wacht. Do gemeente moet dokken. Ook de provin ciale expositie „Van de Wadden tot het IJ” te Alkmaar is in financieel opzicht geen succes geworden. Er is een tekort van rond f 35000, hetwelk door de gemeente Alkmaar, die voor dit bedrag garant stond, zal moe ten worden gedekt. Het betekent, dat zij in werkelijkheid 25 mille zal moeten bijpassen, want aan vermakelijkheidsbelasting beurde de gemeente zowat tienduizend gulden In. Na de narigheid. De burgemeester van Rot terdam heeft, nadat de havenstaking was opgeheven, het politiepersoneel dank ge bracht voor de rustige en tactvolle wijze, waarop men gedurende die staking is op getreden. Eureka? De heer A. J. Schipper te Kapelle (Z.), ontdekte een chemische stof, die wel licht de mosselparasiet kan doden, welke de mosseleultures bedreigt. Zo doen w|j dat. Achttien leerlingen van ’t doofstommeninstituut te St. Michielsgestel zullen in October naar Rome gaan, waar z\j demonstraties zullen geven op het ge bied van muziek- en dansonderwijs. Doe’t op de léste del'fan de Simmersitting fan de Steaten ien fan de leden oan de Kommissaris frege oft der al hwat bikend wie fan it Rapport oer Appelsgea, sel de Foarsitter: Ik haw krekt fan ’e moam it Rapport binnenkrige, mar it is jit net iepe- ne! Der moasten wy tofré mei wéze, al gyng It üs as bem op Sinteklaes, wy soene wol graech It léste bledtsje efkes bisjen. Ha- war, dat koe fansels net. Altyd hear bliu we yn de deftige SteateseaL Mar nou is it Rapport dan publyk makke en witte wy dat de deskundige, witten- skiplike kommlsje yn it bilang fan de ei ken gjin heil sjocht yn it forpleatsen fan it Sanatorium. Belangstellenden hawwe dat bilde nijs fansels al lézen en alhoewel de gearkomste fan bistjür en öfdielingen jit barre moat, kin men nou wol sizze: Ap pelsgea bliuwt. It sanatorium giet net ta Fryslün üt. Hwat der dan al barre sil, dat sil nel fier- dere stüdzje en oerliz wol bliken dwaen. It kin bést wêze, dat der op len of oare wize strakkere oansluting socht wurdt mei spe cialisten yn Grins of oars hwat, mar der is ek neat gjin biswier tsjln. It Rapport docht yn dy saken gjin bipaeld ütstel as allinnlch dit lene: It sanatorium yn Ap pelsgea Is dêrre op sa’n bysünder goed plak der is safolle morele en saeklike Stipe PRODUCEERT ENGELAND MACHINE ONDERDELEN VOOR EXPORT NAAR RUSLAND? De Britse oorlogsleider Winston Churchill heeft Zaterdagavond in een radiorede ver klaard, dat Europa in groot gevaar van ’n communistische aanval verkeert. Hij be loofde steun van zjjn conservatieve partij voor alle noodzakelijke verdedigingsmaat regelen. „De zwakte van Europa en van Engeland brengt de vrede in gevaar,” aldus Chur chill. „Wij bevinden ons In een ernstige situatie. Ik heb verscheidene keren gezegd, niet te geloven, dat een grote oorlog voor de deur staat. Niemand kan dit zeker we ten, maar ik geloof zelf, dat we nog altjjd enige speling hebben en dat, als we deze goed gebruiken, wij deze verschrikking nog kunnen afwenden. Indien ons nog twee of drie jaren worden gegund, kunnen w(j een redelik verdedlgingsstelsel voor de vrije landen buiten het Ijzeren Gorden opbou wen. Tegelijkertijd kunnen de V. S. hun su perioriteit in atoombommen handhaven en vergroten. Dan zou er alle hoop bestaan, dat wij tot een definitieve regeling van de vrede komen.” Volgens Churchill hadden Russische rege- ringsinspecteurs toegang tot Engelse fa. brieken, die voor de defensie produceren. De reden hiervan was, aldus Churchill, dat Engeland machine-onderdelen voor export naar Rusland produceert, waar deze onder delen worden gebruikt voor het maken en repareren van tanks. Hij drong er bij de regering op aan de export van machine onderdelen van Dieselmotoren naar Rus land te staken. De Britse minister voor Overzeese Handel Bottomly, heeft Zondag verklaard, dat En geland in het geheel geen materiaal van strategisch belang naar de Sovjet-Unie uit voert. Hij zei dit~ in een commentaar op Churchills verklaring, dat een Britse firma Rusland voorziet van materiaal, dat wordt gebruikt voor het bouwen en repareren van tanks. ROOD OFFENSIEF BIJ POHANG. Een nieuwe opmars van de N.-Koreanen langs de Oostkust heeft er toe geleid, da* zij de havenstad Pohang weer tot op drie km. zijn genaderd, terwijl meer landin waarts de stad Kigye reeds is gepasseerd Zondag heeft generaal Walker de Z.-Kore- aanse troepen in deze sector bezocht en in een dagorder verklaard, dat „de dagen van het terugtrekken voorbij waren” en dat te genaanvallen moesten worden ondernomen. Drie pogingen van de rode troepen om over de Naktong te trekken ten Zuiden van Poegong NI mislukten. Bij Pohang evenwel Werd de situatie gekenschetst als „zorg wekkend”. De Amerikanen hebben het aanbod van Z.- Afrika, om jagers te leveren, aanvaard. Uit Brussel wordt vernomen, dat de Bel gische eenheid van ongeveer duizend man over drie maanden in Korea kan aanko men. De uitvoerende raad van de Unesco heeft hulp ,aan vluchtelingen in Korea, deelneming aan de wederopbouw na de vij andelijkheden maar ook ideologische onder steuning van de V.N.-actle in Korea toe gezegd.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1