Martinytoer a us hjoed to sizzen door Nederland Fan de Pin»dag 5 Sept. 1950 No. 69 46e Jaargang Uitgave van DruKKerlj Fa. A.J.OS1NGA - BoliWard Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland vv Laatste Berichten I JS p«f kwartul bij vbotuhbetaiihg AdveftÊfltlêprp i iö eent pw ffl.m Okö 8702e Hwat hat Gabe Skroar 4 Bolswards Nieuwsblad 9 Een Ulina nnomnsDaar proNeem PYT. TJ'. de J. SUKARNO: „Nieuw-Guinea aan ons!” Deze gedachte, reeds vele malen geuit, doch tot het moment waarop wij dit schreven nooit officieel weergegeven, zal met zorg moeten worden bestudeerd. Een der keuzen is ongetwijfeld: de Unie of Nieuw Guinea. En dan zal men moeten bepalen of deze Unie die pas acht maan den bestaat werkelijke waarde heeft. En of die waarde zo groot is, dat men daarvoor Nieuw Guinea zal kunnen prijs geven. Het is een probleem, dat met de dag onoplosbaarder schijnt. AANVAL OP AMBON VERWACHT. De troepen van de A.P.R.I. z{jn thans bezig het vliegveld op Boeroe in orde te maken. In verband met de in de overige Molukken samengetrokken militairen wordt binnen kort een grootscheepse aanval op Ambon verwacht, zowel van uit zee als uit de lucht. Dit wordt, namens de regering van de „re publiek Zuid-Molukken”, medegedeeld door het bureau Zuid-Molukken in Den Haag. Net foarst it brüt gewelt, Hja wurde heger teld Diz tiid dy’t frede stiftsje! In blauwe skine Jowt hertepine. Geen beter blad Waar men ^>ok keek, Dan ’t eigen blad Uit eigen streek. VgfKMilt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie i Marktstraat 13 - Beteward Telefoon 451 (K 5157) ü8 ta jefje, dan moat der op ’e doarpen ek mear wêze as ite, drinke en sliepe. Hat men der gjin omtinken foar, dan giet alles op ’e fyts nei de stêd. En dêrre wur de hja dan as massa formakke tsjin grou jild. Dan giet de aerdichheit fan it seis dwaen der ringen üt en bliuwt it doarp in oarde fan forfeling en arbeidzjen. It greate forskil tusken in hüshalding dy’t fan alle foarmen fan kultuer neat óf wit en allinnich mar healwiizje kin en ien, hwer’t hja meidogge oan muzyk, sjongen, toaniel- spyljen, gymnastyk, sport en sa mear, is ünwittend great. Ja, men moat earst ite, mar de minske libbet net fan brea allin nich. En gjin hüshalding profiteart mear fan muzyk, sjongen en al sa as de boere- hüshélding. Hoe stiet it mei it tal oar- gels, piano’s of oare muzykynstreminten dêrre. Hwat wint de geselligens der troch, hwat wurdt it hüslik libben der in stik ri- ker troch, altyd, mar binammen by hüs- like feestjes, jierdagen en bilde dagen. Tinkt men der wol gendch om? Al hoe skoander wurk de korpsen dogge, hja gea- ne büten de hüskeamer mei har ynfloed, ütsein dan it allinnich oef en jen en dat is nou krekt net fan it moaiste. Yn myn jonge jierren haw ik in jierman- nich tahaiden yn in florissant lyts Grinzer doarp. Hwat in fleur en wille, hwat in ge- sellich hüslike sfear brocht de piano mei en hoe wint it libben dertroch oan waermte en djipte. It is gjin weismiten- jild as de bem, dy’t in normale muzikale oanliz haw- we, les krfle yn oargel- of pianospyljen, dat hja in- mandoline of akkordeonklub foarm- je, dat hja by in sjongforlenlng geane, re- sitearje of toanielspylje en sa hwat sinne- Ijocht sykje tusken de ientoanigens fan it deistige wurk. De hiele hüshalding Onder giet de ynfloed derfan. En it is gans better as mei tsientüzenen stean to sjen nei in stikmannich fuotballers, al Sit Abe ek mei yn ’e ploech. E8TEBLING. Elk praet oer Westerling, Hy stapte büten it string, Kin him net maklik skikke; Lykwols ’t trochsné publyk Fynt sok soart sympathyk, Dy’t nearne foar forblikke. Him haget it aventür, Bandung of Singapore. It mantsje kin him rédde! Hy hat foar alles moed. Unstumich Turke-bloed, ’t Is as soldaet in glêdden! Foar hündert fyftich jier, Neist in soldaet yn hier, ’n Fjuchter yn ’t fak bihurde. De lytse Korsikaen Joech him in fette baen, Licht wie hy „maarschalk” wiA-den! Kaptein fan great formaat? Korea - leger - haed; Wy wol 4er net oer kiftsje. De öl-jarige G. ’lit Breda is onder Linne met zftn motor tegen een boom gebotst en kort daarna overleden. Schande. Een partij van 4041 kisten Suri naamse sinaasappels bleef Woensdag op de veiling geheel onverkocht, omdat de mini mumprijs niet werd gehaald. Honderd kis ten grape-fruit uit Suriname trof hetzelfde lot. Losgelaten beverrat+en veroorzaken schade. In de eerste jaren na de bevrflding is !n ons land het fokken van beverratten ter hand genomen, daar men een winstgevende bonthandel verwachtte. Deskundigen had den op de wisselvalligheid van dit bedrijf gewezen en het blijkt nu, dat de fokkers in sommige gevallen zeer grote verliezen lij den. Het komt nu voor dat kwekers hun dieren loslaten en het gevolg is dat de be verratten, die een meter lang kunnen wor den, hier en daar reeds ernstige schade ver oorzaken. Ze vormen een bedreiging voor dijkwerken en voor land- en tuinbouwge- wassen. Er wordt op gewezen, dat het los laten van de dieren hoogst onverantwoor delijk is. Wie z{jn kweek wil opruimen moet de dieren laten doden. Ouders hoorden Bertha’s stem. De ouders van Bertha Hertogh hebben in Bergen op Zoom de stem van hun dertienjarige (ge trouwde) dochter gehoord. De heer Thies sen, die als vriend van Westerling enige tjjd in Singapore is geweest en daar ook met Bertha heeft gesproken, had een bood schap van het meisje op de „wire recor der” (dictafoon met magnetische draad in plaats van wasrol) opgenomen en naar Ber gen op Zoom gebracht. Lifter bfl verkeersongeluk gedood. Op de Zutphensestraat te Apeldoorn kwam Vrij dagavond omstreeks 9 uur een groenteauto uit Zutphen in botsing met een melkauto uit Rotterdam. De botsing was zo hevig, dat de groenteauto kantelde. Een 21-jarige militair uit Vorden, die als lifter meereed, viel uit de cabine en raakte bekneld tus sen wegdek en auto. Hy was op slag dood. AmbteRjke vergissing. De heer Teums van Oosterom te Alfen aan de Rijn had ter ge- meente-secretarie aangifte gedaan van een levenloos geboren kind, waarbij de ambte naar van de burgerlijke stand de aangever inplaats van het kind als overleden in schreef. Eerst toen des avonds rouwbezoe ken werden afgelegd, naar aanleiding van de aan het plaatselijk blad gedane opgave bleek de vergissing. Eenden stierven aan vogelpest. Uit het on derzoek, dat is ingesteld naar de oorzaak van de sterfte onder de eenden, die aan de kust van hét Usselmeer aanspoelen, is ge bleken, dat de dieren zijn gestorven aan pseudo-vogelpest. Het is dus dringend ge raden de vogels niet alleen niet op te eten maar ook niet mee te nemen naar elders. Schot hagel op een „Waarheid”-bus. Een autobus met 33 mensen, op weg naai' het zomerfeest van „De Waarheid” in Amster dam, is Zondagmorgen, toen zy omstreeks half negen Breezand passeerde, vanuit een zolderschuit beschoten, vermoedeiyk met ’n jachtgeweer met hagel. BJjna een ton In Amsterdam voor de kan kerbestrijding. De collecte ten bate van de kankerbestrijding, die Zaterdag in Amster dam werd gehouden, heeft 70.000 gulden opgebracht. De voor-collecte in de hoofd stad leverde 27000 gulden op, zodat Am sterdam in totaal bijna een ton voor de kankerbestrijding heeft bijeen gebracht. Vier bruidsparen in één gezin. Op het ge meentehuis van het Limburgse Bergen werd Donderdagmiddag een bijzondere hu welijksplechtigheid gehouden. Vier kinderen van de familie Kleyntjes uit Afferden stap- DE STRIJD IN KOREA. De Noordelijke strijdkrachten hebben gis terochtend hun ofensief tegen de drie hoe ken van het front der Verenigde Naties voortgezet. Nadat Zondagavond de strijd aan belde zijden door stortregens korte tijd werd onderbroken begonnen de Noordelij ken een zware aanval aan de Zuidkust, drongen op naar de Noordelijke toegangen tot Taegoe en sneden aan de Oostkust de belangrijke weg tussen Pohang en Taegoe af. De enige tegenaanval van de zijde der ver bonden strijdkrachten werd Maandagoch tend gemeld uit de sector van de Ameri kaanse tweede divisie en de afdeling mari- niedrs in de bocht van de Naktong. zy ruk ten te Zuidwesten van Jongsan 1 tot 1% km op. In het gebied ten Noorden van Tae goe behaalden de Noordelijken Zondag bij ’t plaatsje Taboedong een terreinwinst van bijna 3 km. zy rukten een ommuurde plaats 5 km ten Noorden van Taboedong, 24 km van Taegoe, binnen. Aan de Oostekust maakten de Noordelijken belangrijke vorderingen in hun opmars van Kigje uit. Zij veroverden Angang-ni, een spoorweg- en wegenknooppunt 16 km ten Westen van Pohang, waardoor zij de vitale bevoorradlngsweg van Pohang naar Taegoe afsneden. De verdedigers van Pohang staan ook van het Noorden uit onder zware druk. Twee Noordelijke divisies hebben haar offensief tegen de haven en het vliegveld, dat 10 km ten Zuidwsten van van Pohang ligt, hervat. De zwaarste aanval echter blijkt die tegen de linie aan de Zuidkust te zijn. De Noorde lijken hebben daar hun nieuw offensief ge richt op de Zuidelijke flank van de divisie, die de Zuidwestelijke toegangsweg naar Haman beschermt. Officieren van de ge heime dienst schatten de aanvallers op on geveer 28.000 man. Geïnfiltreerde Noorde lijke troepen waren Zondag op meer dan 9 km achter de Amerikaanse linies doorge drongen waar zjj punten bereikten ver ten Oosten van Haman. De Amerikanen hebben hun tegenaanval in het gebied van de bocht van de Naktong hervat op het meest kritieke punt, waar de Noordelijken een diepe wig in de linies der V.N. gedreven hebben. Maandagochtend bezetten zij een bruggehoofd van ongeveer 19 km diepte en 32 km breed in het gebied van Jongsan met onderdelen van drie In fanteriedivisies en pantsereenheden. Tsjangjong, 36 km ten Zuidwesten van Taegoe, Is heroverd. GTWA dagen hawwe de mannen fan de A muzyk, de leden fan Fanfare- en Har- monykorpsen ünder lieding fan de „Oude Chr. Bond” har concours hélden yn it gast- frije Boalsert. Fjirtich korpsen diene oan de krilch mei en de marswedsiriden makken de hiele stêd ta in feestlik en fleurich skilderfl. It is in great sukes wurden, dizze dagen en it joech in düdlik blyk fan in echt soun stik folkskultuer üt üs Fryske doarpen en stêd- tsjes. Hwant dy hiele organisaesje wurdt dreaun troch de eigen krêft fan hünderten ienfaidlge minsken, dy’t yn dizze foarm fan muzikale kunst har ütlibje en (Uit spanne. Mear as hündert en tritich lauwer kransen, medailles en plaquettes wiene troch bilangstellenden oanbean, sadat ek üt dy hoeke meilibjen en oantreasting jown waerd. Allinnich de ynsiders kinno witte, hoe great de offers oan frije tiid, oan jild en organisaesje, dit alles frege hat. Men moat der it greatste respekt foar ha en kin oan de oare kant blild wêze mei dizze bll- ken fan eigen libben op it kulturele mêd. Okkerdeis wie by my in man fan it Minls- tery foar Underwiis, Kunsten* en Witten- sklp, dy’t ris hwat mear witte woe fan de kulturele uterlngs hjir yn Frysldn. Doe’t hy hearde fan de toaniel-, fanfare-, harmony-forienings, de sjongselsklppen en al sa mear, dy’t yn üs provinsje sa mach ten tegelijk in het huwelijksbootje, n.l. 2 zoons en 2 dochters. Het commentaar van vader Kleyntjes was: ander aangestoken; maar weten.” De Harllnger reddingboot Twenthe, die ter vervanging van de Insulinde tijdelijk in Oostmahorn is gestationneerd, heeft In de vroege morgen van Zondag drie Duitse zee lieden gered, die in nood verkeerden, op een op drift geraakte lichter. „De een heeft de ze moeten het zelf cverge- de eis was Kwajongensstreek op de spoorbaan. De be stuurder van de electrlsche trein, die Don derdagavond om tien uur uit Haarlem naar Rotterdam vertrok, voelde even buiten het station een hevige schok. Hij bracht onmld- dellijk de trein tot stilstand en stelde een onderzoek in langs de rails. Het bleek, dat de trein gereden was door een versperring van grote kiezelstenen, die op de rails van beide sporen was aangebracht. Knolle wordt niet uitgeleverd. Van bevoeg de zijde deelt men ons mede, dat bericht is ontvangen, dat de Amerikaanse uitwijzlngs- raad afwijzend heeft beschikt op het ver zoek van Nederland tot uitleving van de S.S.er Knolle, die verantwoordelijk wordt geacht voor het doden van gijzelaars in het kamp Amersfoort. Geruisloze gramofoonmuzlek. Binnenkort zal Philips een kristal-toonopnemer aan de markt brengen, waarvan een ommekeer in de gramofoonindustrie wordt verwacht, omdat platen, met zulk een „naald” ge speeld, geen geruis meer veroorzaken. Ook het steeds inzetten van een nieuwe naald kan achterwege blijven. Bovendien kunnen nu platen met langere speelduur worden gedraaid. Doordraaien kost geld. Te Broek op Lan- gedijk wil men een beroep doen op de re gering voor een aanvullende steun op de zomergroente, daar door het vernietigen van vele producten de kassen van de mlni- mumfondsen vrijwel leeg zijn. Auto gevonden, oplichter gepakt. De op lichter E., die er met een kostbare auto ter waarde van f30.000, toebehorende aan de directeur van de Bayerische Motoren- werke (B.M.W.) vandoor was gegaan, is in België gearresteerd. Zijn uitlevering naar Nederland is reeds verzocht. De auto is thans op weg naar Den Haag Meisje door auto overreden en gedood. Het 8-jarig dochtertje Rinske van de fam. B. Hoekstra te Hommerts, werd Woensdag avond door een auto overreden en gedood. Het meisje speelde op de Rijksstraatweg en werd daarbij aangereden. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Driejarig jongetje verdronken. Woensdag middag is het 3-jarig zoontje van de heer S. Dijkstra onder Berlikum in de Leeuwar der Vaart gevallen en verdronken. Het vo rig jaar verloor de familie Dijkstra even eens door verdrinking een 4-jarig zoon tje. Naar onze tegenvoeters. Percy Spender, Minister van Buitenlandse zaken van Aus tralië, verzekerde, dat voorlopig nog 10.000 Nederlanders per jaar naar Australië kun nen gaan, doch dat men hoopt, dit aantal groter te kunnen maken. Groter Raad van State. Bij de Tweede Ka mer werd een wetsontwerp Ingediend om het aantal leden van de Raad van State op 14 te brengen. De smokkelgang in de St. Pietersberg bfl Maastricht, die naar België voert, zal spoe dig' aan het einde van zijn glorie komen. Het begin- of eindpunt is gelegen in het zogenaamde „smokkelgat” dat de smokke laars konden bereiken doör een meter of vijf naar beneden te klimmen. Zoals be kend wordt de berg al sinds jaren afge graven. Binnen afzienbare tijd nu zullen de afgravingen ook het „smokkelgat” be reiken. De toegang tot de smokkelgang zal dan zijn afgesloten. Betaling van wegenbelasting kan nu op de eerste van elke willekeuiige maand be ginnen, zegt de K. N. A. C. Goed appeijaar. Algemeen wordt een rijke oogst van appelen verwacht. TJUTM één jaar geleden begonnen we in Nederland met de afwikkeling van het Indonesische probleem. Op 23 Augustus 1949 opende Minister-President Drees met v|jf sobere hamertikjes de Rode Tafel Con ferentie. Eigenlijk was het een vreemde conferentie, want men wist precies wat het einde zou zijn, n.l. de overdracht van de souverelnl- teit. Deze conferentie was immers een re gelrecht gevolg van resoluties van de Veiligheidsraad d.d. 28 Februari 1949 en in het bijzonder van de Canadese „ruling” d.d. 23 Maart 1949. In December van het vorige jaar werd in Amsterdam de souvereiniteit plechtig aan de Republiek van de Ver. Staten Indonesia overgedragen. Dat is een feit, waar ieder Nederlander zich bij neer hoort te leggen, omdat het langs normale, wettige weg tot stand kwam. Uit de houding van de oppo sitie blijkt dit heel duidelijk. De Neder landse delegatie stond echter voor het pro bleem langs welke weg de souvereiniteit moest worden overgedragen. Natuurlijk wenste zij dit het liefst te doen, dat er nog sterke culturele en economische ban den tussen het oude moederland en de oude kolonie zouden blijven bestaan. Daarvoor werd een „zware” Unie prijsge geven. Een lichte Unie zou de band zijn tussen Nederland en Indonesië, d.w.z. dat er geen zware staatsrechtelijke banden tussen beide landen zouden bestaan. Vol ledige souvereiniteit was het parool van de Indonesiërs. En „volledig” betekende zon der binding. De vraag of de Nederlandse delegatie haar zin heeft gekregen, is nog steeds moeilijk te beantwoorden. Zowel voor- als tegen standers van het Regeringsbeleid slaan de ontwikkelingen in Indonesië met zorg gade. De overeenkomsten van de R. T. C. worden maar al te gemakkelijk geschonden, het geen duidelijk blijkt uit de opheffing van de deelstaten. De thans geformeerde een heidsstaat is in stryd met de R. T. C. Om nog maar niet te praten over de positie van de minderheden, die geen kans krijgen hun stem te laten horen. Het gist nog in Indonesië. De machtstrijd is daar nog niet geëindigd. Zolang dat niet het geVal is, zal het uiterst moeilijk zijn om te kunnen be palen hoe de verhouding tussen Nederland en Indonesië in werkelijkheid is. Aan de andere kant blijft onze Regering echter volhouden, dat de overdracht van de sou vereiniteit de enige mogelijkheid was, om dat we niet meer de spankracht konden opbrengen om deze oorlog verder te voe ren, ook al uit financiële en economische motieven. De geschiedenis zal hierover moeten oordelen. Gunstig lijkt de situatie op dit moment echter niet. Het zou niet te verwonderen zijn, als het probleem Nieuw- Guinea de krachtproef voor de Unie zou zijn. De positie van dit Nederlandse ge biedsdeel is op en na de Ronde Tafel Con ferentie steeds een bron van moeilijkheden geweest. Allereerst op de R. T. C. Eerst In de laatste dagen van deze conferentie, toen men tot ’s nachts vijf uur vergaderde, heeft men ten einde raad maar de volgende be paling gemaakt: „De status quo van de residentie Nieuw Guinea zal worden ge handhaafd met de bepaling, dat binnen een jaar na de overdracht van de souvereiniteit aan de Republiek der Ver. Staten van Indo nesië het vraagstuk van de staatkundige status van. Nieuw Guinea zal worden be paald door onderhandelingen tussen de Re publiek der Ver. Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden”. Nauwelijks was de souvereiniteit dragen of we hoorden Sukarno stellen: Nieuw Guinea bij ons! Het duidelijk, dat het probleem nog even moei lijk lag als tevoren. Daar kwam nog bij, dat noch de C. H. U., noch de V. V. D. heeft blijk gegeven afstand van dit ge biedsdeel te willen doen. Het Hoofdbe stuur van de eerste party nam zelfs in zyn laatste Algemene Vergadering een motie over van een dergeiyke strekking. Dit is een belangrijk feit, daar voor iedere ver andering van de status van Nieuw Guinea minstens twee-derde van het aantal stem men nodig is. En zoals de zaken thans staan, kan men gerust zeggen, dat deze vereiste meerder heid noch in de Tweede, noch in de Eerste Kamer gehaald zal worden. Op de Ministerconferentie van 1 April 1950 werd besloten een commissie te benoemen die dit onoplosbare probleem moest uitzoe ken. Drie Nederlanders allen professo ren en drie Indonesiërs maakten van deze commissie deel uit. Het resultaat was al even bedroevend, als alle pogingen voordien. Er kwamen twee rapporten met volledig tegenstrydige ver klaringen. Als we trachten het zeer uitge breide Nederlandse rapport samen te vat ten, dan blijkt: ten eerste, dat by een even tuele overdracht van het zelfbeschikkings recht niets terecht zal komen; ten tweede, dat de bevolking van dit reusachtige eiland er op achteruit zal gaan omdat In donesië niet by machte is om te helpen zoals wy dat waarschijniyk kunnen; ten derde, wordt betwyfeld, of zending en on- derwys nog wel in stand gehouden zullen worden en ten vierde zyn er by de over dracht onlusten onder de bevolking van N- Guinea te verwachten. Het Indonesische rapport daarentegen zegt Nieuw-Guinea te willen verlossen van de „koloniale” banden. Men wil dit gebieds deel autonomie verlenen en het bevryden van exploitatie. Ten sterkste verwerpen de tich binne as miggen, frege hy mei for- wündering: En hwa bitellet dat allegear- re? Doe sel ik: de lju seis en by tiid en wile de doarpsmlenskippen mei kollektes en roungongen en sa. As der nije ynstreminten komme moatte of medailles en sok spul, dan geane se de boer op om se byinoar to fandel jen en dat slagget meastentiids wol. Mar it oergreate diel dogge hja seis. De man koe it hast net leauwe en dochs is dat de ienféldige wierheit. Kultuer is der yn hiel hwat foarmen, mar soune kultuer freget, dat de lju der seis oan meidogge en der op dizze manear yn opgeane. As men forgellket hwat der yn de stêdden oan dizze dingen dien wurdt, wint it lén it fier. Hwant konserten fan biropslju, al hoe ünmisber foar de algemlene kultuer hja ek binne, gripe lang sa djip net yn. Der geane de lju binne om to hearren en net om mei to dwaen. Hjir wiene in 1200 man, dy’t seis in ynstremint bispilen en it wie mar in diel fan de Fryske forienlngs. Al dizze lju spylje mei, hja repeteare wi- ke oan wike, de ynstremintale muzyk is in diel fan har libben warden, hwer’t hja in bulte foar oer hawwe. Jitteris, men moat der de pet foar lichte. Ik haw dy Haegse menear sein, dat it Re- gear nea better dwaen koe as dizze echt- libjende dingen mei in subsydzje it libben hwat maklikerto melts jen, Kwant de sin ten, dy’t it hiele folk, via Minister Lleftinck opbringt, koene wol hwat mear fordield wurde, sadat it plattelén ek in part krige. Men kin dus net oars slzze, as dat leden, diriginten en lieders in skoander stik wurk dogge mei dizze tüke fan folkskultuer to forsoargjen. Dochs komme as fansels ek oare gedach ten by jin op. De léste tsien jier is it op it plattelén géns rommer wurden, hwat it ma teriële oangiet. Godtank! Gjinien kin bi- lang hawwe by in ütrüpele plattelén en wy wolle hoopje, dat de tiid fan de tritlger jierren nea wer komt. Mar sille wy in soun en libben plattelén hélde en de lju nei al- legearre op in greate bult nei de stêdden Indonesiërs de gedachte van een condo minium of een internationale voogdijschap. Over dat condominium is de laatste dagen heel wat te doen geweest. Dit moeilijke woord wil niet anders betekenen dan een gemeenschappelijke souvereiniteit van twee of meer staten over één gebiedsdeel. Deze 2 staten zouden dan moeten zyn Australië en Nederland. Het is een bekend feit, dat de Verenigde Staten van Amerika voor dit denkbeeld zeer warm lopen. Terecht wordt daar Nieuw Guinea beschouwd als een eiland van strategisch belang. En strate gische punten heeft Amerika nodig na het vele falen in haar Verre Oosten-politiek. Een groot voordeel van zulk een condomi nium is, dat de grenzen zullen wegvallen. Dat het Australische en het Nederlandse deel één geheel zullen worden. Wellicht één bolwerk tegen het opdringend, communis me, daarby niet vergetend de bevolking te helpen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1950 | | pagina 1